Sluisnummer 8. No. 123. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang, 189tf. ZONDAG 15 OCTOBER. Gevonden IToor werpen. Krankzinnigen. Buitenland. Feuilleton. L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. 4) Deze Coarant wordt lllnsda g-, Honderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Ahï a'a r f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderljjke nnmmers 3 ets. Telefoonnummer i 3. COURANT. Prijs der gewone advertentien Per regel fO.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven frajnco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een klein zwart hondje, twee bos zakken en een werk- manskiel, een taschje met fietsbenoodigdheden, twee muil korven, twee bos klompen, een fietssleutel, een paar klompen, een kist met 4 kippen, drie streng roode koralen, een lederen taschje een band van een sportkar, een lap katoen een halsband met penning een potloodhouder, een pak lampenkatoen, een r. c. kerkboekje, een hengel stok, een bril. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 13 Oct. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, van 4 October 1899, le af- deeling No. 70/10392 (Prov. blad No. 88), Herinnert bij deze de ingezetenen aan art. 3 der wet van 27 April 1884 (Stbl. No. 96)bepalende dat hij, die een krankzinnige verpleegt, over wten het Staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden Is hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen tweemaal vierentwintig uren na den aanvang dier ver- pleging. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 14 October 1899. G. RIPPING. DUITSCMIiAJÜD. Zeer scherp lnidt het afkeurend oordeel der Duitsche pers over Engelands handelwijze tegenover Transvaal. Waar de verstandhouding dor Re geering met Engeland den laatsten tijd zeer goed was, en zells beweerd werd, dat Duitschland Engelands ver overingspolitiek in Afrika goedkeurde en in de hand werkte, is deze krasse critiek welsprekend en niet zonder belang. De »Voss. Ztg." zegtNa langer dan vier jaren ge knipt te hebben, onder het voorwendsel hervormingen te eischen voor de Uitlanders, hebben de geheime machten, die achter den Engehchen minister van koloniën staan, hun doel bereikt. De oorlog die met Jameson's inval door overrompeling zou worden ingeleid, breekt uit: de oor log om het bezit der gondvelden. Het is niet moge lijk een andere reden er voor te vinden want zoowel Transvaal als de Vrijstaat hebben steeds een scheidsge recht verlangd, doch Engeland weigerde dit." De »Frankf. Ztg." zegt: De Engelsche oorlogzuchtigen behoeven thans niet meer te spreken over\ bescherming der Engelschen in Transvaal over het behoud van de •paramountry' in Znid-Afrika, of over de andere gron den, waarachter de veroveringszucht en de goudzucht zich tot dusver verborgen hielden. DOOR Dat is nu de gansche historie, mijnheer, en nu weet n hoe ik den nacht heb doorgebracht. Hoe ik er door gekomen ben, weet ik nog niet. Het is een waar schuwing voor mij geweest, mijnheer, maar ik begrijp niet, wat er nog zal kunnen gebeuren. Dat is inderdaad een zeer zonderlinge historie, Jimmy," antwoordde ik, »als ik u niet zoo goed kende zon ik zeggen, dat gij voor het naar bed gaan een glaasje hadt gedronken." Ik raak nooit een droppel aan, mijnheer, behalve een enkele maal even een glas bier maar dat is ook al een week geleden." Ik moet toegeven dat Jimmy s verhaal een vreemden indruk op mg gemaakt had. Ik twijfelde er geen oogen blik aan, of de gansche geschiedenis bestond alleen in zijn verbeelding, maar toch was zij de meest zonder linge, welke ik ooit gehoord had. Ik dacht een oogenblik na het was nn zeer donker geworden en ik gevoelde in het geheel geen lust meer om naar Watton te gaan. Wat zondt gij er wel van zeggen, als ik van nacht eens hier bleef vroeg ik. »Hebt gij een slaapplaatsje voor mij •Zeer zeker, mjjnheer, en ik zal het met het grootste genoegen voor u in orde maken ik dank God, dat u bij mij blijft. Als ik alleen was en die stem weer hoorde, zon ik het besterven. Ik zal uw boot naar bui ten brengen en dan gaan wij ons avondeten gebruiken. Ik zal mij een geheel ander mensch gevoelen als u bii mij blyft." Eenige minuten later zaten wij op ons gemak in Op het ultimatum van Kruger ant woordde de Regeering, dat de voorwaarden van zulken aard zijn, dat het H. M.'s Regeering onmogelijk is daar over in discussie te treden. De Jingo-pers juicht en vermeit, zich deels in het verdoelen van den nog te behalen buit, deels in het uit vinden van nieuwe scheldwoorden voor de Boeren in het algemeen en Kruger in het bijzonder. De \Vestm. Gaz." betreurt het ultimatum, dat den oorlog onvermijdelijk maakte, doch waarschuwt de oor logspers zich geen illusie te maken van een gemaskelijke overwinning. »De bladen, die zoo schrijven, zegt de Gaz.," »kennen de Boeren niet. Zij roepen nn al, dat het geen moeite zal kosten, de strijdmacht dar Boe ren uiteen te drijven. Wjj voor ons hebben evenmin ver trouwen in deze voorspelling, als wij hadden in de voor spelling, dat de Boeren toch niet zouden beginnen." Dat de Regeoring trouwens wel inziet, dat hier een krachtiger inspanning vereischt wordt, dan een eenvou dige militaire wandeling naar Pretoria, bewijzen de uitge breide krijgstoerustingen. Van alle zijden worden troepen naar de Kaap kolonie in Natal getransporteerd. In deze week werd alleen voor transportkosten zeven millioen uitge geven, terwijl de geheele voorbereiding voor den oorlog reeds zestig millioen verslond. Generaal sir Redvers Buller, de opperbevelhebber is per »Dunottar Castle" van Southampton naar Zuid-Afrika vertrokken. De hertog van Connaught, de hertog van Yrk, de markies van Landsdowne, lord Wolseley en sir Evelyn Wood deden den generaal van Londen tot Sout hampton uitgeleide. Te Southampton waren allo beschik bare kamers in beslag genomen door liefhebbers, die den vertrekkenden opperbevelhebber een laatst vaarwel wil den toeroepen. EHA.XK.HUli. De ministerraad heeft beraadslaagd over de bijeenroeping der Kamers. Waarschijnlijk zal deze plaats hebben tegen 7 November, maar voordat de datum beslist wordt vastgesteld zal de minister president in overleg treden met den voorzitter der begrotingscom missie. ZIHU-AFRIKA. Betrouwbare berichten van het oorlogsterrein zijn nog niet te geven, en kunnen, daar een groot aantal telegraafdraden zijn vernield, vooreerst ook niet verwacht worden. Algemeen verwacht men, dat de Boeren een inval zullen doen in Natal (dat niet vol doende beschermd schijnt) en wellicht tot de groote haven plaats Durban znllen voortrukken, en tegelijkertijd Mafe- king (aan de westgrens) zullen trachten te nemen, welke laatste plaats, volgens Engelsche berichten, sterk genoeg treacht wordt, om een aanval at te slaan. Het weder werkt in zooverre mede, dat de flinke regen buien eene overvloedige grasoogst doen voorzien. De Oranje-Vrijstaat heeft officieel de party der Trans- vaalsche broeders gekozen, de geheele eerste lichting is thans gemobiliseerd. In het noorden der Kaapkolonie heerscht een sterke stemming voor de Boeren. Te Stormberg worden onder de inwoners wapens verdeeld om met de Boeren te gaan Jimmy's kasteel. Hij scheen geheel veranderd in zijn doen en laten, liep luidruchtig heen en weer, maakte het sonper klaar en scheen weer geheel en al de oude te zijn. Telkens scheen hij te luisteren, of hij ook weer die geheimzinnige stem hoorde, doch wij vernamen niets en ik werd hoe langer hoe meer overtuigd dat de oude man zich alles verbeeld had. Om elf uur kwam er een skiff door de sluis en kort daarna wenschte ik Jimmy goedennacht en begaf ik mij naar het kleine vertrek, dat hij voor mij in geroedheid had gebracht. Ik ging spoedig naar bed en lag weldra in een diepen slaap. Plotseling werd ik wakker er boog zich iemand over mij heen, die mjj bij mijn naam riep. Ik sprong op en zonder eigenlijk te weten waar ik mij op dat oogenblik bevond, maar met het vage vermoeden dat er iets buitengewoons gebeurde, greep ik den man bij de keel. Een oogenblik later was ik bij volle bewustzijn en liet ik den armen Jimmy los, die van schrik op zgu beenen stond te beven. Ik barstte uit in een lach over mijn vergissing en vroeg hem vergiffenis voor mijn ruwen aanval. •Dat is niets, mijnheer," hijgde hij. »Ik hoop dat ik u niet heb verschrikt, maar ik heb dat vreemde gelnid weer gehoord, nog geen vijf minuten geleden." De drommel moge je halen," antwoordde ik, stak een lucifer aan en zag op mijn horloge. Het was bijna twee nurvóór er nog eene minuut voorbij was hoorde ik op verren afstand roepen •Sluis oho o o!"; daarna werd alles weer stil. Hebt u het gehoord, mynheer fluisterde de oude man, mij met bevende hand bij den arm grijpende. Ja, ik heb het gehoord," zei ik. »Wees maar niet bang, Jimmy. Wacht, tot ik mij gekleed heb. Ik ga eens zien wat dat beteekent." Wees om Godswil voorzichtig, mynheer,fluisterde hij. •Al klaar," zei ik, toen ik de noodige kleeren nad aangetrokken »geef mij nu maar een stevigen boothaak en maak niet te veel leven. Als dit mysterie is van vleescb en bloed, dan zal ik er wel achter komen, wat het is. Blijf hier en kom mij te hnlp als ik a roep." strijden. De Boeren te Sterkstroom hebben besloten der Regeering om wapens te vragen en ingeval zij een weige rend antwoord ontvangen, hetzelfde verzoek tot de regee ring van deD Oranje-Vrijstaat te doen. Do Kaapkolonio is overstroomd door vluchtende gezinnen, die het, niettegenstaande de zeer krachtige pogingen, daartoe van Regeeringswege en particuliere zijde aange wend, niet mogelijk is alle onder dak te brengen en te voeden. De Powerful heeft te Kaapstad 500 man van de Yorkshire Light Infantry aan land gezet, terwijl de Nowshera" met de laatste afdeeling van het 9de Lanciers- regimen„ voor Durban het anker heeft laten vallen. Sedert den eersten October zijn aldaar reeds vier duizend man Indische troepen aan wal gezet. Transvaalsche amazonen. Te Pretoria hebben 200 vrouwen zich aaneenge sloten om bij het uitbreken van oorlogwanneer de mannen op het oorlogspad zijn een lijfgarde voor presi dent Kruger te vormen. De vrouwen zijn alle gewapend met Manserre vol vers en oelenon zich dagelijks in het schieten. Mocht de vijand in Pretoria doordringen verklaren zij zoo zal Oom Paul slechts over onze lijken in hun handen vallen. Nieuwe soort brandstof. De heer Montag te Berlijn is de uitvinder van een nieuw soort brandstof voor 93 pet. bestaande nit gewone aarde met toevoeging van 6 tot 8 pet. chemische bestanddeelen waarvan de samenstelling niet bekend gemaakt wordt. Deze brandstof zon de voorkeur ver dienen boven gewone steenkool en van beter hoedanig heid en goedkooper zijn. Bij verbranding worden geene schadelijke gassen ontwikkeld terwijl een kleine hoeveel heid asch overblijft gelijkende op asch van hout ot sigaren. Voorts wordt medegedeeld dat voor de berei ding in het groot voor landbouw ongeschikte grond kan dienen. Du uitgaven voor een installatie voor de vervaardiging zijn niet groot en de machine die er bij gebezigd wordt zon niet meer kosten dan ongeveer 1 10000. (Stoompost.) kaatste Berichten. Engeland en de X.-A. Kcpubllek. LONDEN, 13 Oct. Aan de »Evening News" wordt hedeu nit Kaapstad geseind dat de Boeren ten zuiden van Mafeking een geblindeerdon trein vernielden, waarbij 15 Engelsche soldaten gedood werden. LONDEN, 13 Oct. Bljjkens telegrammen van Sir Alfred Milner aan het departement van koloniën, heeft de ver nieling van den geblindeerden trein plaats gehad bij Kraaipan, 35 mijlen ten zuiden van Mafeking. De trein vervoerde kanonnen naar Mafeking. Het departement van oorlog ontving het volgende tele gram van den opperbevelhebber te Kaapstad: Een geblindeerde trein van Mafeking, die twee zeven ponders escorteerde, welke van hier naar Mafeking waren gezonden, word gisteravond bij Kraaipan aangevallen. -'"Hill ill i ii f li ui Miimnin) pi mw iiiiinii iiiiwi 11 iwn Ik nam de dikkekorte boothaakwelke hij mij gebracht hadontsloot voorzichtig de deur en begaf mij naar buiten. De maan stond hoog aan de lucht en wierp lange, fantastische schaduwen over het witte hnisje. Al mijn zinnen stonden als het ware op wacht, mijn ooren vingen het geringste geluid op. Ik kroop behoedzaam uaar de brug bij de hoogst gelegen deur, die open was. Ik zag den stroom op en meende een lichte beweging op de oppervlakte van het water te bespeuren, alsof een smalle boot zoo pas was voorbij gevaren; van de boot zelf was echter geen spoor te ontdekken. Het bleef altijd even stilmet den boothaak in de hand tnurde ik naar rechts en links, ik spande mijn oogen in daar hoorde ik, beneden mij, in de sluis, luid roepenDoe open de sluisom Godswil, doe de sluis open Ik sprong verschrikt achteruitmjjn haren rezen mg te berge. Het geluid weerklonk akelig in de stilte van deu nacht toen stierf het wegmaar voor dit geschiedde was ik naar de openstaande deur gesneld en sloot die. Torwijl ik dit deed verscheen de oude sluiswachter bevreesd van schrik in de denr van zijn huis. Ik riep hem toe, dat hij bij mij moest komen en op de deur passen daarna haalde ik de schnif van de andere deur voorzichtig op, niet verdor dan het water gelegenheid te geven om te ontsnappen. Als er zich eenig wezen in de sluis bevond moest het voor den dag komen, zoodra het water was weggeloopenvan ontkomen was met de gesloten deuren geen sprake. De minuten schenen uren te duren het water bleef steeds dalen. Ik durfde bijna niet te denken aan hetgeen ik verwachtte te zullen zien. Zon de sluis dan nooit leegloopen Steeds lager zonk het water, maar nog zag ik niets. HoorDaar bewoog zich iets in de duisternis beneden mijen werkelijk nit het water steeg een lange, blanke massa op en die massa kroop langzaam tegen da glibberige palen uaar boven. Wat ter wereld zou iiat kunnen ziju In het onzekere licht kon ik alleen de flauwe omtrekken onderscheiden. Het ding had een

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1