Sluisnummer 8. Groote Veemarkten No. 124. Honderd en eerste jaargang 189*f. WOENSDAG 18 OCTOBER. Krankzinnigen. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. te ALKMAAR, MAANDAG 6 en WOENSDAG 22 NOVEMBER a.s. op WOENSDAG 8 NOVEMBER a.s. UkMVVRSCHF, CdlHVM. Deze Courant wordt Blnsda*-, Uonderd a (at en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aikka'ar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r ajn c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, van 4 October 1899, le af- deeling No. 70/10392 (Prov. blad No. 88), Herinnert bij deze de ingezetenen aan art. 3 der wet van 27 April 1884 (Stbl. No. 96) bepalende dat hij, die een krankzinnige verpleegt, over wlen hét Staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden ls hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen tweemaal vierentwintig uren na den aanvang dier ver pleging. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 14 October 1899. G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeento ALKMAAR, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bovenge noemde oefeningen zullen worden gehouden op Maandag en Donderdag van Iedere week, in het gym nastieklokaal der gemeente aan de Paardenmarkt, aanvangende op Donderdag 1© Oelober a.s., des namiddags ten 6 ure. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 11 October 1899. G. RIPPING. XLIII. De Burgemeester begint pleizier te krijgen in den Baad, zooals die thans is saamgesteld. Dat was me b.v. Woensdag een agendaVoor bijna elk der Raadsleden stond daarop wel een pnnt om er een beschouwing aan vast te knoopen en als de heer Gerritsen niet als wethouder in de zaal had gezeten zon hij als Raadslid stroomen van welsprekendheid over de hoofden van zijn collega's en van de kiezers hebben uitgestort. Nu echter niets daarvan een enkele maal deed eens een der mannen den mond open, maar veel had dat niet om het lijf en zoo was men al vóór vijven klaar, terwijl er vroeger minstens een avondzitting zou noodig zijn geweest. Eerst was er het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het aanschaffen en in de vaart brengen van een tweede boot voor den veerdienst over het IJ en hnn daarvoor een crediet van hoogstens f 30.000 toe te staan. In de dagbladen hadden verschillende personen L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. 5) De oude Jimmy Pegg was terug komen loopen, zoodra bij bad gehoord, dat wij aan het vechten waren en over tuigd was, dat wjj niet met een bovennatuurlijk wezen te doen hadden. »Hier is nw geest, onde lafaard," hijgde ik »ik heb nog nooit een geest aangetroffen met znlke harde botten en sterke spieren. Ik ben niet gewend te vechten met mannen met helmen op, en hij is zoo glad als een aal maar ik hoop niet, dat ik den laatsten adem uit hem getimmerd heb, want hij vertegenwoordigt een eigen aardig soort van menschen, waarvan ik er graag een levend wou zien. Pak hem bij zijn beenen, dan zullen wij hem naar binnen dragen en zien wie hij ie." Wij droegen met ons beiden de zonderlinge gestalte het huis iu en legden hem als een zak op den grond Hij bewoog zich niet en gaf in bet geheel geen gelnid en ik was in den beginne bang, dat ik hem werkelijk had doodgeslagen. Ik knielde bij hem neer en begon zijn helm los te makendie veel geleek op een helm die door de duikers gebruikt wordt. De oude sluiswach ter kwam met een lantaarn aandragen en liet het licht daarvan op het gelaat vallen. Dat gezicht had ik eerder gezien ik herkende het dat was het gelaat van Ralph Vyner. Ik stond een oogenblik geheel verslagen sprakeloos staarde ik den man aan. Het was duidelijk, dat hij door den slag alleen zijn bewustzijn had verloren, want ik de rubriek .Ingezonden stukken" te baat genomen om daartegen hnn stem te verheffen en ook het feit, dat deze voordracht al verscheidene malen van de agenda was afgevoerd, wettigde het vermoeden eener krachtige oppo sitie. Niets echter daarvan! Alleen een der nieuwelingen, de heer Krnseman, voerde er het woord over om zeker heid te verkrijgen, dat er geen vaste brng over het IJ zon komen en te wijzen op het groote verkeer, dat zal ontstaan wanneer de gronden aan den overkant van het IJ in exploitatie komen, en toen de wethouder van Leeuwen beloofd had daarvan goede nota te nemen was de zaak dadelijk in orde. Dezelfde meegaandheid bij de tram-voordracht. Een enkele klacht over de soberheid der toelichting, een enkele vraag om te weten te komen hoe lang 't nog zal duren eer het electrisch bedrijf in werking zal treden, korte replieken van den wethouder en Buurt X X en Buurt IJ IJ krijgen, waarnaar zij zoo lang reikhalzend hebben uitgezion. Met de werkzaamheden voor deze lijnen zal zeker wel spoedig een aanvang worden gemaakt en binnenkort mogen wij verwachten, dat de Amsterdammers zullen kunnen rijden van de Bilderdijkstraat door de le Constanten Hnygensstraat naar de Vondelstraat en van het Weteringplantsoen door de Ferdinand Bolstraat naar de Ceintuurbaan en den Amsteldijk. Dit laatste lijntje zal zeker ruim zijn deel krijgen van de geuren, die in Buurt IJ IJ aan het leichtlebige bestaan van zooveel harer inwoonsters onafscheidelijk verbonden zijn; tot hiertoe stond de tram naar den Amsteldjjk daarvoor het meest bekend, maar nu zullen, als de dames zich stad waarts begeven, de nieuwe wagens het eerste snufje van de Yiang-Ylang te pakken krijgen. Bij de keuze van condnctenrs mag men er wel op letten menschen te nemen, die daartegen kunnen. Alleen bij de quaestie van het schoolkinderbad kwa men de tongen los maar in aanmerking nemende wat hierover wel te zeggen valt moet erkend worden dat ook in deze aangelegenheid zelf beheerscbing wordt be tracht. Het onderwerp werd al meer dan een jaar geleden aan de orde gesteld destijds kregen B. en W van de heeren de Sanvage Nolting en St rck de uitnoodiging om onderzoek te doen naar de kosten van een badinrichting in den geest van de bestaande scho 1 baden doch niet verbonden aan een openbare school en daardoor ook bin nen het bereik van de leerlingen der bijzondere scholen. Het resultaat daarvan is geweest om over te gaan tot het bouwen van zulk een badgelegenheid aan de Froderik Hendrik Straat naast de openbare school no. 85 zoo danig ingerichtdat er 40 donche-kamertjes in komen en 4000 kinderen per week er een bad kunnen krijgen. De kosten werden geraamd op f 13000 voor de stichting en omstreeks f 800 per jaar voor bewaking enz. Die som viel algemeen mee en daarover werd dan ook geen woord gesproken. Wèl konden sommigen geen vrede heb ben met het beginseldat aan dezen stap in de nieuwste onderwp-richting ten grondslag ligt. De heereu van Lennep en Ponw hadden vooral fiuancieele bezwaren want 't zou niet bij één bad blijven en wilde men aan alle kinderen de gelegenheid geven tot baden dan zon den daarmee een paar ton zijn gemoeid, die de gemeente- financiën niet kunnen dragen. Ook Prof. Fabius wenschte eerst een algemeen plan opdat ieder Raadslid zich be- kon hem zien ademhalen en eenige minuten later opende hij de oogen en zag mij met een wozenloozen blik aan. Toen begon hij zich van zijn toestand bewast te worden, ofschoon hij mij nog niet herkende. .Laat mij gaan!" riep hij; .bij God, gij hebt mij doodgeslagen." Hij drukte de hand in de zijde en viel weer achterover; de pijn deed zijn gelaat vertrekken. Er moest zoo spoedig mogelijk om geneeskundige hulp worden gezonden wat het was duidelijk, dat de man ernstig gewond was; in welke mate, kon door ons even wel niet worden vastgesteld. Het was onmogelijk om een woord uit hem te krijgen. Den ouden Jimmy gaf ik bevel, onmiddellijk naar Farley te gaan en daar een dokter te halen. Ik krabbelde eenige bijzonderheden op een papiertje. De onde man snelde naar bniten, maar in minder dan een minnnt was hij terug. .Zie eens, mijnheer, wat ik gevonden heb," riep hjj in de grootste opgewondenheid nit.dat beeft hij zeker laten vallen." Jimmy hield mij onder het spreken een vierkant doosje toe er stond een monogram op. Ik nam het in de hand en drukte op het dekselhet vloog open en daar lag op een grond van fluweel een prachtig snoer diamanten. Ik hield de diamanten van Lady Ridsdale in de band. Al mijn vermoeden werd bevestigd. Vyner was de dief. Ik sloot het doosje zonder een woord te zeggen en zond den onden man toen naar den dokter. Ik bleef de wacht houden bij den bewnstelooze en gaf mij den tijd want ik wist, dat Jimmy toch niet eerder dan over een paar nnr zon terug zijn. De grijze ochtendschemering zocht een weg door het kleine venster toen Vyner zich bewoog, de oogen opende en mij aankeek. Hij schrok toen zijn blik op het doosje viel. >U is rnr. Bell," zei hij langzaam. .Ridsdale heeft mij verteld dat, gij op de Theodora zondt komen teD einde een onderzoek in te stellen naar het verdwijnen wnst kon zijn van hetgeen van de stedelijke schatkist zon worden gevergd. Wat niet zoo dadelijk was verwacht geschieddede heer Sterck rangschikte zich waarljjk ook onder de bestrijders en hij bezigde daarbij een argument, zóó weerzinwekkenddat de aarzelenden daardoor ge wonnen werden voor de voordracht. Het bad zou te dicht komen bij een openbare school en daardoor buiten het bereik vallen van hen die bijzonder onderwijs genoten School 85 werd in die enkele woorden ongeveer geka rakteriseerd als een plaats des verderfs vanwaar giftige dampen ook de omgeving verpestten. Dat was den wet houder Van Hall toch wat al te kras en de heer Sterck kon zijn pleizier wel op toen met hem over zijn onver draagzaamheid werd afgerekend. Vervolgens kwamen nog de me lici in dan Raad pleiten voor het nntdat reeds in de jeugd wordt geleerd het lichaam rein te hon den en daarmee was de voordracht gered met 27 tegen 10 stemmen werd zij aangenomen, 't Zal ons nn oens verwonderen of de onderwijzers van de bijzondere scho len hnn leerlingen naar de badinrichting znllen zenden, want zij toch hebben 't grootendeels in hnn macht om de aangeboren watervrees der Hollanders op te heffen. Voldoet deze proefneming niet aan de verwachtingen dan is dat niet aan de ligging van het bad te wijten want in den naasten omtrek daarvan bevinden zich 15 openbare en 6 bijzondere scholen. Dat zijn maar enkele pnnten, die de Raad Woensdag afdeed, doch nog tal van andere beslissingen werden ge nomen. Is 't niet onaannemelijk, dat er zoo weinig geredeka veld werd, omdat de hoofden en harten thans met andere on derwerpen vervuld zijn, met name den oorlog, die tusschen I<lngcland en de Zuid Afrikaansche Bocren-republle- ken ten lange leste toch is uitgebroken. De belangstelling daarvoor neemt nog met den dag toe en waar maar eenige menschen bij elkander zijn hoort men bijna over niets anders. In alle stilte worden pogingen gedaan om een vrijwilligers-corps te vormen om de Boeren te gaan helpen de ziel dezer beweging i3 een jongeman, die eenige maanden geleden uit Zuid-Afrika is teruggekeerd en sterk sympa thiseert met de Transvalers. Opdat de regeering geen belemmeringen iu den weg zal leggen zullen wij namen noch verdere bijzonderheden meedeelen. De Transvaalsche consul, de heer Suethlage, moet ook een groot aantal aan biedingen hebben gekregen van jongelui die aan den lust om te strijden voor de zaak van het recht geen weer stand kunnen bieden, maar wijselijk houdt hij zich daar- bniten en neemt niemand aan, zoodat hijzelf niet in onge legenheid kan komen en ook niet het land, waarbij hij geaccrediteerd is. Schepen zich verschillende Hollanders naar Znid-Atrika in zonder dat men hun doel kent, dan kan niemand hnn beletten om in de gelederen der Boeren plaats te nemen alleen hun Nederlandersschap verspelen zij daarbij, maar daarover zullen zij zich wel heenze ten, vooral wanneer de overwinning eens werd behaald en zij in de Transvaal stemgerechtigd werden. De grootste moeielijkheid zal echter zijn om zich bij onze stamver wanten aan te sluiten, want de Engelschen en de met hen liebiiugelnde Portugeezen hebben alle havens in hnn macht en niemand zal zich naar het binnenland knnnen begeven zonder van hen toestemming te hebben ontvangen. Geen dag gaat er tegenwoordig voorbij zonder dat er bulletins worden uitgegeven, waarvan de inhoud door het der diamanten. Gij kondet natuurlijk niet vermoeden dat ik n gelegenheid zon geven om achter de waarheid te komen nog voor gjj aan het boothnis waart aange komen. Bnig n dicht naar mij over gij hebt mjj ge kneusd ik kom er misschien niet meer van op; luister naar hetgeen ik n heb te zeggen." Ik boog mij over hem heeD. .Ik ben een bedrieger en een wanhopig man. Drie weken geleden heb ik een wissel van Ridsdale vervalscht en aldns de kas van mijn vriend voor vijf dnizend pond benadeeld. Hij en zijn vronw waren onde kennissen van mij maar ik had het geld onverbiddelijk noodig en wist niet hoe ik er anders aan moest komen. Op den dag, toen wij elkaar voor het eerst ontmoetten stond ik op het pnnt om mij van kant te maken. Ik had gehooptdat ik het gestolen geld zon knnnen restitueerenlang voor Ridsdale het bedrog zou hebben bemerkt. Maar in die hoop heb ik mij bearogen. Ik zag geen uitweg. Wat duivel hoeft Ridsdale er destijds toegebracht om jnist toen de diamanten mee aan bootd te nemen? Toen ik ze zag, kon ik er mijn blik niet afhonden ik moest een poging wagen om ze machtig te worden. Voor wij ons dien avond ter ruste begaven, wilde ik Ridsdale echter nog een hand geven. Ik vroeg hem of hij mij de som wilde leenen, welke ik reeds van hem gestolen had, maar hij had allerlei vreemde geruchten omtrent mij gehoord en weigerde mij ronduit. Daar haatte ik hem om. Ik begaf mij naar mijn teut zoo het heette om te gaan slapen, maar in wer kelijkheid om een plan samen te stellen en uit te voeren. Ik wachtte het stilste uur vóór het aanbreken van den dageraad af, sloop uit mijn tent, waadde door het water, naderde het openstaande venster van de hnt van de gra vin stas mijn hand naar binnen greep het doosje en wierp, na een kwartmjjl door het water te zijn gewaad, de diamanten midden in de rivier. De plaats waar zjj lagen, onthield ik goed daarna keerde ik naar mijn tent terug en ging slapen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1