No. 125. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang, 1899. VRIJDAG 20 OCTOBER. Buitenland. Nederland. ALKMA ARSCHE CRURA AT. Deze Courant wordt Dinsda g-, Honderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alem aJa r f ©,§0 franco door bet geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.ltt. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a|n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer i 3. MUITSCMiA.AU). Volgens de »Köln. Ztg." zou Engeland, bljjkbaar om onder de hnidige omstandig heden althans van ééne netelige koloniale quaestie met een groote mogendheid af te zijn, voorgesteld hebben Samoa geheel aan Dnitschland af te staan, tegen enkele concessies van de zyde van Dnitschland of Samoa tot een Engelsche bezitting te verklaren, waarvoor Dnitsch land dan enkele groote voordeelen in rnil zou krijgen. Genoemd blad meldt, dat hierover oen geheime zitting van den Kolonialen Raad zoude zijn gehouden, waarin von Bülow zich verklarende tegen aistand aan Engeland den Kolonialen Raad in overweging gaf te, besluiten onderhandelingen aan te knoopen over de voorwaarden, waaronder de Samoa-eilanden aan Dnitschland knnnen worden afgestaan. De Raad zal dan gelegenheid hebben die voorwaarden, met het oog op de Dnitsche belangen, nauwkeurig na te gaan. De .Times'' zegtdat de Dnitsche Regeering zelve dit bericht beslist tegenspreekt. Is deze tegenspraak gegronddan heeft het er allen schijn van, alsof de »Köln. Ztg." (wellicht officieus gesteund door de Regee ring), in troebel water tracht te visschen. EUKiMIiABïD. Den 17 werd het Parlement geopend, met de volgende troonrede .Gedrongen door gebeurtenissen die diep ingrypen in de belangen van het Rijk namen wij onze toevlucht tot den raad en de bnlp van het parlement. De toestand in Zuid- Afrika maakte het noodzakelijk dat de Regeering in staat wordt gesteld de strijdmacht te versterken door de re- serven op te roepen. .Met uitzondering van de moeilijkheden veroorzaakt door het optreden der Znid-Afrikaansche Republiek heerscht er vrede over de wereld." In het Hoogerhni8 zeide Lord Kimberley, dat welke ook hare meening mocht zijn over de manier waarop de onderhandelingen waren gevoerd, de oppositie bereid was de Regeering te steunen Lord Salisbnry zeide dat Transvaal's ultimatum de Britsche ministers had ontheven van de noodzakelijkheid om duidelijk te maken, waarom Engeland in oorlog was. Do wensch om zich los te maken van de .suzereiniteit" was de droom van Krngers leven. Hij gebruikte de onder drukking der Uitlanders als een schroef om eenige con cessie op dat pnnt te verkrijgen. Wat de toekomst betreft er moet geen twijfel zyn dat Engelands sonvereine macht de overheerschende is, dat de blanke rassen op gelijken voet woeden geplaatst, en dat behoorlijke voorzorgen worden genomen voor een zachte behandeling der inboor lingen. Van deze pnnten moet niet afgeweken worden spreker hoopt dat zij vereenigbaar zullen zijn met eene rnime mate van autonomie voor het ras, dat zijn persoon lijk aandeel in de Regeering (zoo op prijs stelt als het Hollandsche. In het Lagerhuis zeide de leider der oppositie, Camp bell Bannerman, dat de onderhandelingen geëindigd waren in een boodschap, waarin eisehen werden gesteld op zulk een toon, dat geen regeering die zichzelve respecteert, die in overweging kan nemen. De oppositie wil der regee ring geen moeilijkheden in den weg leggen, maar betreurt den oorlog tegen een Enropeesch volk, tegen een volk verwant aan het Britsche ras, een volk van bnren en nanwe bloedverwanten van ten minste de helft van onze landgenooten in twee groote Britsche koloniën. De tijd voor een critiek is nog niet gekomen, maar de Regeering trad te overmoedig op, en dat kon niet met sncces worden bekroond, in het bijzonder niet waar dat geschiedde tegen over de Hollandsche Boeren, een stoer en onvervaard volk van ruwe mannen maar brave vaderlanders. (Toejui chingen). De Britsche Regeering bracht onnoodig de suzereini- teitsquaestie te berde en wekte den achterdocht der Boeren op door het zenden van troepen. Minister Balfour antwoordde, dat de bewering dat de Regeering barsch was opgetreden, niet gerechtvaardigd was maar waar zon Engeland nn zijn als het geen troepen had gezonden Zelden was Engeland een oorlog begonnen, waarhij het zoo duidelijk als thans ging om rechtvaardig heid en vrijheid. De Iersche leider Dillon stelde een amendement voor dat door Laboncbère werd ondersteund. Daarin werd ver klaard, dat de oorlog was veroorzaakt door hot aanspraak maken op het recht om zich te bemoeien met Transvaals binnenlandsche aangelegenheden; voorts wordt in het amen dement gevraagd dat, alvorens vorder bloedvergieten plaats heelt, een poging tot arbitrage zal worden gedaan, in overeenstemmiDg met de beginselen aangenomen op de vredesconferentie. Dillon zeide dat de eenparige stem van Enropa aan de zijde was van de ongelukkige volken wier bestaan nn bedreigd wordt. Ierland was tegen dezen onrechtvaar- digen en laffen oorlog. De Regeering had de conventie gebroken, omdat er gond was gevonden in Transvaal. Labonchère betwistte dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog op de Boeren rnsttede oorlog was geheel en al een daad van Chamberlain. Het amendement-Dilloc werd met 322 tegen 54 stem men aangenomen. FRANKRIJK. Volgens berichten, aan het mi nisterie van koloniën van de expeditie Voulet-Cbanoine ontvangen, blijkt, dat deze twee officieren zich niet meer aan het hoofd daarvan bevinden, doch door luitenant Pallier zijn vervangen en daarna door hun eigen man schappen neergeschoten Pallier heeft geseind, dat lui tenant Meynier, de adjudant van den vermoorden ko lonel Klobh, niet gesneuveld en zelfs reeds van zijn be komen wonden herstellend is. De familie van den lui tenant heeft vanwege het departement van koloniën een bevestiging van dit bericht ontvangen. Ten gevolge van de schandalen te Montélimar, door de officieren van het 22ste linie-regiment bedreveu aan de woning van president Lonbettieeft generaal Zédé, commandant van het 14de legercorps, bevel ge kregen, het 22ste regiment naar Gap over te plaatsen en te doen vervangen door het 52ste infanterie-regiment dat aldaar in garnizoen lag. Arton, de Panama-knoeier, heeft gratie gekregen. KUID-AFRIRA. De berichten, vooral van hetgeen aan de westgrens voorvalt, zijn zeer vaag en tegenstrijdig. Het schijnt echter vrij zeker, dat de Boeren den spoorweg op verschillende pnnten tnsschen Maf'eking, Vryburg en Kimberley vernield er deze plaatsen ingesloten hebben. Pogingen door de Engelschen in 't werk gesteld om met geblindeerde treinen de gemeenschap te herstellen, zyn verijdeld. Kimberley schijnt het sterkste garnizoen te hebben, toch is de algemeene opinie, dat ook deze plaats zich niet lang zal knnnen verdedigen. In het Oosten, in Natalis de aanval op generaal White's stelling te Dundee en Glencoe vermoedelijk reeds begonnen. Naar de schatting der Engelschen rukken 16,000 man uit het N. en N.O. in Natal op en is de Boerenstrijd- macht, die van uit den Vrijstraat Natal binnenrukt, verdeeld in twee colonnes, resp. 6000 en 4000 man sterk. De Engelsche troepen, met de verdediging dier stelling belast, zijn ongeveer 15,000 man sterk, verdeeld als volgt9000 man te Ladysmith, 4000 man te Glencoe en Dundee, en de rest als reser-e te Pieter Maritzbnrg. Bedevaartgangers. Kevelaar is dit jaar bezocht door een half millioen pelgrims. Het plaatsje telt rnim 7500 inwoners. Schipbreuk. Den 14 is de stoomboot »Nutmeg State'' van Bridge port koers zettende naar New-York in het gezicht van Long Island in brand geraakt. Twee personen van de bemanning en twee passagiers zijn omgekomen, vier van de bemanning worden vermist. De brand schijnt in het rnim ontstaan te zijn. Onder de lading was eene aanmerkelijke hoeveelheid geweer patronen. De gezagvoerder had terstond de passagiers gewekt en zijn schip op het strand doen loopen. In de paniek sprongen velen in zee vrouwen en kinderen werden by de worsteling om de booten in het water gestooten zoodat het wel vreemd is dat er niet veel meer zijn omgekomen. De geweldige hitte dreef al de passagiers naar één kant en twee overladen booten sloegen om zoodra zij te water waren gelaten. Een stoombooteen jacht en eeD sleepboottoevallig in de nabijheid redden de meeste schipbreukelingen van wie verscheidenen wegens brandwonden en uitputting naar het hospitaal werden gebracht. Vee-uitvoer. In de zitting van de Belgische Kamer heeft de Minister van Landbouw inlichtingen gegeven op verschil lende vragendie hem door leden der volksvertegen woordiging gesteld waren. Op de vraag van den heer Thienpontbetreffende het sluiten der grens voor Hollandsch veeantwoordde de MinisterZooals de heer Thienpont zegtwoedt het mond- en klanwzeer thans nog al erg in Nederland. Gednrende de maand Augustus werd de ziekte waar genomen in al de provinciën van Nederlanduit de officieele statistiek blijktdat het veebehoorende aan 2083 eigenaarsover ganscb het Nederlandsch grond gebied verdeeld aangetast was. Onder de soorten van hoornvee van Hollandsche herkomst, die thans in België ingevoerd worden, mogen alleen melk koeien vrij in het land komen en wel na 10 dagen quaran taine en na met tnberculine beproefd geweest te zijn. Wordt gednrende die tien dagen het mond-en klauw zeer onder de koeien vastgesteld, dan worden de aangetaste of verdachte beesten naar Nederland teruggezonden en wordt bet invoerkantoor tot nader bevel gesloten. Dat stelsel werd toegepast sedert den aanvang der thans in Nederland woedende veeziekte en leverde zeer voldoende resultaten op. Negen kantoren staan open voor den invoer van Hol landsche melkkoeien en drie zijn thans gesloten t wee znllen eerlang gesloten worden en de overige kantoren zullen achtereenvolgens, of gelijktijdig wordeu gesloten indien dit noodig bevonden mocht worden. (Landbouw weekblad.) Een Ier is dezer dagen hoofd van een Indianenstam geworden, namelijk van den stam der Winnebagos, welke tot de zoogenaamd beschaalde Roodhniden behoort en 1500 man telt. Het vorige stamhoofd, »de Zwarte Havik", die in den ouderdom van 90 jaren stierf, had kort vóór zijn dood de oudsten van den stam bijeengeroepen en hnn voorge steld Thomas W. Roddy tot zijn opvolger te kiezen, een Ier, die onder de Winnebagos werd geboren en opgevoed en die hunne taal en die van nog een paar Indianen stammen machtig is. Er was niemand tegen dan »de Groene Wolkmaar hij verzette zich niet krachtig, en toen »de Zwarte Havik'1 was overleden, werd Roddy tot hoofd van de Winnebagos gekozen. Roddy, die 40 jaren ond is, en den laatsten tijd te Chi cago woonde, nam, tegen de verwachting zijner blanke vrienden, de benoeming aan. Hjj had later seholen der blanken bezocht en was ge heel in de kringen zijner rasgenooten thuis geworden, maar hij bleef steeds in betrekking met de roode vrien den zijner jengd. Roddy zal nn onder den naam van Witte Bufiel" het hoofd der Winnebagos zijn en hy stelt zich tot taak, dien vreedzamen en nijvcen stam meer en meer te beschaven. Uit de Insecten-wereld. Bijen verstaan de kunst van balsemen even goed als de oude Egyptenaren. Bij vochtig weer gebeurt het meermalen, dat een slak in een bijenkorf verdwaalt. Dan is zij natuurlijk terstond ter dood veroordeeld maar wat dan er mee te beginnen Bleef zij eenvoudig liggen, dan zon zij onaangename lucht om zich been verspreiden. Nu blijkt de schranderheid van die insecten. Dadelijk beginnen zij de doode sink met was te omhullen, en soms kan men zulke exemplaren vinden, evenzoo gebal semd als de onde volkeren met hnnne dooden plachten te doen. Is het echter eene slak met een huisje, die in een bijenkorf verdwaald is, en die zij niet door steken knnnen dooden, dan lijmon zij het huisje met de opening aan den bodem vast, tot levenslange gevangenis zonder nitzicht op begenadiging. Een sterk staaltje van suggestie. Welken invloed de suggestie op een groot aantal personen t.e gelijk kun hebben, wordt odr in een heel merkwaardig geval door de «Psycholocigal Review" mede gedeeld. De proef werd genomen in de universiteit van Wyo ming. De professor, de bekende psycholoog Slosson, ver toonde op zijn college een flesch met gewoon water, zorgvuldig in wol verpakt. Na eenige andere experimen ten in een populair wetenschappelijke voordracht, ver klaarde hij, dat hij zieh wilde overtuigen met welke snelheid de reuk door de dampkringslucht van de zaal zich zon voortplanten, waarom hij den aanwezigen studen ten verzocht de hand omhoog te steken, zoodra zjj iets roken. De flesch werd toen uitgepakt en de inhond op een lap uitgegoten, terwijl de professor, die een vies ge zicht zette, het hoofd afwendde. Toen nam hij zijn hor loge ter hand en wachtte het resultaat af. Hy merkte daarbij nog op, dat de lucht van het chemische mengsel nooit door een der aanwezigen ooit te voren geroken kon zijn en sprak de hoop uit, dat, al mocht de lncht niet aangenaam zijn, niemand schadelijke ge?olgen er van zon ondervinden. Na 15 seconden staken alle studenten, die op de voorste banken zaten, de hand omhoog en na 40 secondeu had de »reuk" zich voortgeplant tot in alle hoeken der zaal. Driekwart der aanwezigen verklaarden toen, duidelijk den renk waar te nemen. Waarschijnlijk zon dit cijfer nog grooter zijn geworden, scbryft de professor zelt, indien ik niet genoodzaakt ware geweest, de proef te onderbreken, omdat eenige studenten, die in de eerste banken zaten, ten gevolge van de scherpe luchtonwel begonnen te worden en de zaal reeds wil den verlaten(Handelsblad.) Ken bezoek bij president Kruger. Een ingezetene van Harlingen die vroeger in Zuid-Afrika gewoond beeftwerd op zekeren namiddag door een vriend ingeleid in den hniselijken kring van oom Panl Krnger. Toen hij de vrouw des huizes aan sprak als »juffrouw", zeide deze »Neef moet niet zoo hoog spreken nie neef moet maar zeggen tante''. En neef deed alzoo. Een aardig gevonden uitstalling heeft de jnweiiers- firma Bosch in de Kalverstraat by den Heiligenweg, te Amsterdam. Daar ligt voor het raam oen kleine Transvaalscbe vlag, omgeven door een rand van schitterende diamanten ook de vlaggestok is geheel van edelgesteenten samengesteld. Er achter staat het bronzen borstbeeld van den braven president Krngermet het veelbeteekenend opschrift »Het is om den »Rand" te doen." (N. v. d. D.) Den 17 werd te Enkhulzcn de eerste Kulder- zeeharlng van dit seizoen aangebracht. Oudkarspel. In de vergadering van den polder Geestmer-Ambacbt, Oosterdijk en Molengeersen is benoemd tot molonmeester van dien polder de heer A. Eecen Pz. en met algemeene stemmen herbenoemd tot secretaris de heer M. Kroon Cz. en tot penningmeester de heer K. Over.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1