Stadsberichten. Veeziekte. Te Sloten is, zoo meldt men, in niet geringe mate de schurft onder de schapen uitgebroken bij den vee houder Hoogendam o. m. zijn meer dan 30 schapen aan die ziekte lijdende. In de gemeenten Aalsmeer, Wormer en Kwadijk komen opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer voor. Land bouw-cursus. Te Houtrijk en Polanen zal vanwege de aldaar be staande afdeeling der Holl. Maatsch. van Landbouw een cursus worden geopend door den heer Hannema, rijks veearts te Zaandam, over de uitwendige gebreken by paarden en hetgeen daarmede in verband staat. Overreden. In den avond van den 16 is nabij het station Half weg de zoon van den ploegbaas Westerman, tijdelijk aan de lijn werkzaam, door een trein van Haarlem overreden zijn ouderskort daarna toevallig passeerende, vonden zelf het zwaar verminkte lijk van hun zoon. Handels- en Kantoorbedienden. Aan het examen van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland, te honden op 18 en 19 October te Amsterdam, wordt deelgenomen voor boek houden door 88 fransche handelscorrespondentie 6 engelsche, 12; duitsche 7 en stenografie, stelsel Gabelsber- ger-Schwab, 2 candidaten. La ndhoun comité. De algemeene vergadering van het Nederlandsch landbouw-comité zal gehouden worden op 22 November in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De uitvoerige agendadezer dagen rondgezonden meldt de toetreding van twee nieuwe vereenigingen, nl. den Noord-Nederlandschen Boerenbond De Eendracht en de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland. Verschillende aangesloten genootschappen en maat schappijen hebben vraagpunten ingezonden, die door het dagelijksch bestuur van het comité kortelijk worden toe gelicht of ter behandeling in de vergaderingen worden voorgesteld. Bovendien wordt verwezen naar reeds uit gebrachte rapporten terwijl aan het slot van de agenda de vraag wordt toegelicht: Welke rechten en verplich tingen hebben de leden van commission van toezicht op de Rjjksland- en tuinbouw-winterscholen (cursussen)?" waarbij wordt voorgesteld zich dienaangaande te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken. Nederland en Transvaal. Het Hoofdcomité van het »Nederlandsche Roode Kruis" heeft beslotenin verband met den oorlog in Zuid-Afrika werkdadig op te treden. De uitzending van een complete ambulance voor 25 lijders wordt voorbereidwelke 28 October hoopt te kunnen vertrekken en 5 December te Loronco-Marques aan te komen. Op uitnoodiging van het Hoofdcomité heeft Dr. G. W. S. Lingbeek oud-voorzitter van het Roode Kruis zich bereid verklaard de leiding van de ambulance op zich te nemen, welke gerekend wordt zes maanden lot 1 Mei 1900 te zullen uitblijven. Het personeel zal bestaan uit 1 chef als leider3 artsen 7 vrouwelijke en 4 manneljjke gediplomeerde persoren voor ziekenverpleging. Het hoofdcomité heeft thans alle ingezetenen uitgenoo- digd door geldelijke bijdragen het Ned. Roode Kruis te steunen. Reeds zijn bij baron van Hardenbroek van Bergambacht, voorzitter-penningmeester ingekomen giften o. a. f 200 door bemiddeling van Prof. Tilanns te Amsterdam 1 1000 van het comité te Rotterdamf 500 van het Vrouwen-Comité te Apeldoorn f 100 van het comité te Deventer enz. De studenten te Groningen hebben f 200 bij elkaar gebracht voor de zending van het Roode Kruis naar Transvaal. Het. vrouwen-comité van de plaatselijke af deeling van het Roode Kruis te Schiedam heeft f 400 ter beschikking gesteld. Te Kampen heeft de afdeeling van het Roode Kruis aldaar besloten f 500 te zenden aan het hoofdcomilé voor de gekwetste en zieke krijgslieden in de Zuid- Afrikaansche Republiek. De afdeeling Schiedam van de Vereeniging »Het Roode Kruis" heeft voor de verpleging der gewonden in Zuid- Afrika f 800 beschikbaar gesteld. Den schrikkelijke laagheid! Toen dezer dagen de sloep P. R. 6.1 uit de haven van Pernis naar zee zou vertrekken en de sleepboot er reeds voorgebracht was maakte een der bemanning de opmerking dat het schip te diep lag. Terstond werd een onderzoek ingesteld en nu bleek, dat een baldadige hand de looden bunpijp had stuk gehakt en de bunkraan ge opend, zoodat het water op twee plaatsen naar binnen stroomde. Ware het geval niet tijdig genoeg ontdekt dan was het schip in zee gezonken en de 13 opvarenden hadden hun graf in de golven gevonden. Met dit feit is de officier van justitie in kennis gesteld, zoodat bij ontdekking de misdadiger zeker zijn welver diende straf niet zal ontgaan. De pijp is weder hersteld zoodat het schip naar zee kon gaan. Tuinbouw. De tweede jaargang is verschenen van den Neder- landschen Tuinbouw almanak, uitgave van de firma W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Wij maken belangheb benden met nadruk op dit handige, practische boekje opmerkzaam. Wie met zijn tijd méégaat, in het tuin- bouwvak, kan 't schier niet missen. Het geeft zooveel inlichtingen, bevat zoovele nuttige gegevens, dat de prijs van 75 cents bij goed gebruik stellig ruimschoots rente geven zal. Het verdwenen knaapje. De nadere schouwing in het Academisch Ziekenhuis te Leiden van het lijkje van Albert van Wezel, dat in de duinen bij Scheveningen is gevonden, heeft ook niet geleid tot ontdekking van de oorzaak van den dood. Krcda. Dem 16 werd in de Cadetten-societoit te Breda door het Cadettenkorps eene bijeenkomst gehouden met het tweeledig doel omhet 20jarig bestaan dier sociëteit te vieren on uiting te geven a»n de sympathie voor het broedervolk dat naar de wapenen heeft gegrepen als eenig middel tot behoud zjjner onafhankelijkheid. Na de pauze trad eeu der cadetten, met de Trans- vaalsche vlag in de hand, voor het voetlicht, om zijn kameraden op te wekken tot het niten van sympathie voor Transvalers en Vrijstaters, niet enkel in woorden, doch ook in daden, waartoe voorgesteld werd eene korting op het traktement te doen houden en tevens ruim te offeren in een op de uitspanningszaal te plaatsen bus, ten bate van gekwetsten of betrekkingen van gesneuvelden. De herhaalde toejuichingen aan het einde van deze toespraak bewezen, dat het voorstel in goede aarde is gevallen. Hierop werd door allen staande het 'iransvaalsche volkslied aangehoord. Bennlngbroek. In deze maand is in de school te Sijbe karspel voor de wintermaanden een land- bouwcursus geopend, die tweemaal per week telkens drie uren gehouden wordt. De leiding is opgedragen aan den heer J. Hoekstra, hoofd der school. llrsem. De heer J. W. Poort, cand. tot den H. Dienst, te Assen, heeft het beroep naar de ned. herv. gem. alhier aangenomen. Warmenhuizen. Den 11 was het 50 jaar ge leden, dat de heer P. Klant te Schoorldam, als secre taris-penningmeester van den Grebpolder en Rekerkoog in dienst kwam. In het bezit van kracht en gezondheid vervult de titularis zijne betrekking nog met ijver en opgewektheid. Barsingerhorn. De heer ds. W. Bax te Kol- h o r n heeft bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gem. te den Helder. De omnibusdienst Barsingerhorn—station Schagen werd den 16 gewijzigd als volgtvoorm. 7.20 en 8.40 van K o 1 h o r n nam. 3.30 en 5.30 van Barsingerhorn; voorm. 8.15 en 10.54, alsmede nam. 4.14 en 6.16 van Station Schagen, alles spoortijd. Van af station Schagen wordt steeds doorgereden naar K o 1 h o r n, als er per sonen naar die plaats zijn. De dienst voorm. 8.40 van K o 1 h o r n vervoert tevens reizigers naar de tram halte Barsingerhorn 9.27 in de richting Wognum. Van Barsingerhorn naar Schagen blijft de route langs de Nes; niet zooals aanvankelijk was voorgesteld, over Haringhuizen. De gemeenteraad heeft voor dezen dienst, zóó geregeld, f 200 subsidie verleend. Den 15 werd eene ringrijderij gehouden, door paren. De prijzen, bestaande in luxe-voorwerpen, werden be haald door den heer P. Kater en mej. E. Bood, le prijs, en door den heer A. Waijboer en mej. N. Schenk, premie. Door een zeer groot publiek werd deze wedstrjjd bij gewoond. Ken krasse vrouw. Een boerin te Oldelamer, in de gemeente West- stellingwerf, de weduwe J. E. D., die den ouderdom van 90 jaren heeft bereikt, maakt nog geregeld haar eigen boter, die op de markt steeds een der hoogste keuren behaalt. De oude vrouw loopt nog flink rechtop en be stuurt de boerderij, waar 30 koeien worden gemolken, met behulp van een zoon, die by haar inwoont, terwijl twee meiden haar in de werkzaamheden bijstaan. Zij is levenslustig en heeft in den afgeloopen zomer nog ge logeerd bij eene dochter te Arnhem. Onderwijzers-traktementen. De adresbeweging der openbare onderwijzers, om eene betere regeling hunner traktementen van rijkswege te verkrijgen, wordt, op verzoek der onderwijzers, door het dagel. bestuur in vele gemeenten gesteund. In het arrondissement Helder teekenden o. m. het ver zoekschrift B. en W. van Barsingerhorn, Wieringerwaard, Anna Paulowna, Callanttoog, Zijpe, Haringkarspel en Schagen. Kuropa en Transvaal. De heer C. van Goor Ez., Amsterdam, heeft aan de tweede kamer een adres gezonden van den volgenden inhoud Als burger van Nederland, verontwaardigd door den lagen rooversaanval der Engelsche regeering op een vrij, ons stamverwant, volk, richt ik mij tot de volksvertegen woordiging, opdat deze bij Harer Majesteits regeering aandringe tot het nemen van zulke maatregelen, als noo- dig zijn, om te voorkomen, dat het rijkste land der wereld een vrij en eerlijk volk uitmoordt ter wille van de schat ten, die in den Transvaalschen bodem bedolven liggen. Ten einde dit doel te bereiken, verzoek ik de volksver tegenwoordiging van mijn land, Harer Majesteits regee ring dringend te verzoeken, zich te wenden tot de mogend heden van Europa met het voorstel tot het houden van een Congres in den Haag, ten einde te bespreken op welke wijze en door welke middelen men Engeland ver bieden zal, bovenvermelde schanddaad te volvoeren. Laatste Berichten. LONDEN, 18 Oct. De avondbladen hebben een tele gram uit Pretoria meldende dat de witte vlag is ge- heschen te Maleking maar het is niet bekend of de stad zich zal overgeven. Uit latere edities van de avondbladen blijktdat de witte vlag werd gebeschen nadat enkele schoten gelost waren. Door c e Boeren werd ren parlementair gezonden om te iDformeeren of de stad zich wilde overgeven. Er volgde geen antwoordde parlementair werd geblind doekt gedurende zes uur vastgehouden en daarna los gelaten. De Krupp-kauonnen der Boeren werden toen ingeschoten op de stad. Men zag daar de genie bezig met het aanleggen van een tijdelijk spoor ten dienste van de verdediging der stad. LONDEN, 18 Oct. Het departement van oorlog maakt bekend van generaal sir George White bericht te hebben ontvangen dat hij verwachtte dat de beweging der Boeren naar den Drakensberg zou worden voortgezet en dat de Boeren gestuit zijn op de voorposten tusschen Ladysmith en de passen over den Drakensberg. In het noorden rukt de strijdmacht der Boeren van Ingagane komende met eeuige batterijen artillerie voorwaarts. De strijdmacht der Boeren aan de Buffel-rivier rukt op naar Rorkesdriflde Engelsche cavalerie bewaakt hare bewegingen. De Basutos uit den Vrijstaat moeten zich vjjandig tegen de Boeren betoonen en zouden misschien de strijd macht der Boeren gedeeltelijk kunnen neutraliseeren. KAMP BIJ GLENCOE, 18 Oct.Verkenningspatrouilles der Boeten zijn zeven mijlen van hier gezien. Een ge vecht is ophandeD. LADYSMITH 18 Oct. De Britsche troepen zijn in contact gekomen met den vijand, in de buurt van Acton Homes en van het station Besters16 mijlen hier van daan. Britsche cavalerie-patrouilles zijn sinds den middag in schermutseling met de Boerenhet vechten duurt voorten er komen berichten dat er enkele dooden zijn gevallen. Tegen morgen wordt een algemeen gevecht verwacht. Brand te Dubbeldam. Den 18 brak er brand uit in de boerenhofstede van Dirk van der Linden, mede bewoond door de boeren arbeiders Joost van der Merwe en Klaas van der Linden. Fel grepen de vlammen om zich heen gevoed door de ontzaglijke hoeveelheid hooi, die in de schuur geborgen was72,000 pond. Mede verbrandde daar een 20 voer ongedorschen graan, alsmede alle landbouwwerktuigen, boerenwagens enz. Ook kwam een paard en een honderdtal kippen in de vlammen om. Buiten stond nog 52,000 pond hooidat mede in brand geraakte. De vlammen sloegen over in een schuurtje aan ed overzijde van den dijk gelegen, eigendom van den land bouwer J. van 't Geloof en in het daarnaast staande Evangeliesatielokaal, eigendom van eenige Dordtsche ingezetenen, en dat mede met den geheelen inboedel banken stoelen orgel enz. geheel vernield werd. Naar gemeld wordt is alles verzekerd. De schade is zeer groot en de gebouwen en goederen zijn slechts laag geassureerd. Ook zjjn er nog eenige contanten verbrand, van de boerenarbeiders het geld voor de winterprovisie en van Dirk van der Linden f 75 aan bankbiljetten. Tien gouden tientjes zijn hoewel eenigszins beschadigd, teruggevonden. (*D. C.") Vroomheid en gratie. In de eerste vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Ned. Protestantenbond in dit seizoen, op den 17, trad voor de leden op de heer ds. T. 8. van der Ley, van Rauwerd, met het onderwerp »Vroomheid en Gratie.'' De literatuur der oude volken, zoo begon spr., levert menig verhaal op, waaruit het karakter, d.i. het doen en laten dier volken, zich openbaart. Peleus, de Thessalische Koning, zoo meldt de Griek- sche Mythologie had op zijn bruiloft met Tbetis al de goden genoodigd behalve Eris de twistgodin. Deze hierover gebelgd rolde in de feestzaal eeu gouden appel met het opschrift»voor de schoonste Here Athene en Aphrodite betwistten al spoedig elkander dien appel totdat Zeus hem aan Paris zond om te beslissen wie hem toekwam. De eerste beloofde hem macht, de tweede wijsheid en de laatste de schoonste vrouw. Na lang aar zelen werd aan Aphrodite de appel gegeven en sedert werd deze omringd door de drie gratiën. Gratie, beval ligheid werd nu levensideaal, ja, Oud-Hellas werd de drager van gratie. Koning Salomo opvolger van David bad den Heer om wijsheid en datterwijl ook hem machteer en aanzien te vragen was gegeven. Doch Salomo wenscht zijn volk goed te regeeren en hy deed dat met het gevolg, dat Israël het klassieke volk der vroomheid werd. Werd in Oud-Hellas het scboone in de kunst het levensideaal, vroomheid, als uiting van waren godsdienstzin, werd het in Kanaffn. Zoo verschjjnen voor ons twee levensrichtingen uit den ouden tijd. Welke zullen wij kiezen Maar hebben we al niet gekozen Zijn wij geen protestanten, geen leden van den Bond en bovenal zijn wij geen Nederlanders Nederlanders, die het hoogste goed, vrije vroomheid, ten koste van veel bloed en tranen, hebben verkregen Ons was de zege en met haar 's levens beste, de vroomheid, 't Is waargratie geeft veel genot, maar wat is zij in dagen van tegenspoed Is dan niet vroomheid veel hoo- ger goed Vol eerbied beschouwen wij dan ook hen, die kloeke mannen dio daar kampen om bet hoogste goed. Als christenen zijn wij rijk, want het christendom bestaat in vroomheid met gratie. Hooren we Jezus: meer dan Jona is hier en dat meerdere van Jezus is juist zijn gratie. God alles in allen ziedaar zijn levensideaal. En ziet Hem daar zich zegenend bewegen onder de kinde ren, dat is gratie, want der kinderen is het koninkrijk der Hemelen. Maar ook heilige toorn bezielt somtijds den Profeet. Ziet Elia de Baaispriesters ter nederslaan, maar ziet ook Jezus een blik werpende op den tempel van Jeruzalem. Een traan rolde over zijn wangtoorn mot gratie Da Samaritaan, de vader vau den verloren zoon, zij bezaten de vroomheid met gratie. Deze is nog heden het geestelijk kapitaal van het Christendom. Maar in den loop der tijden heeft het veel daarvan verloren. Er is veel ontrouw, die schade doet aan dat kapitaal. De kerk heett eeu goed deel verspild door zoogenaamde vroomheid en uittreding uit de wereld. Eete daarom aan een man als Luther. Luther was dat dan een man van gratie Hij, die eer ruw, dan beschei den zich uitdrukte Ja, hij was een man van gratie op dat oogenblik, dat we hem, in den schoot van zijn gezin, naar de lier zien grijpen en hem hooren aanheffen »een vaste burg is oeze God," Niet altijd eveuwel gaat vroomheid met gratie gepaard. Is dat gratie, dat de kerk soms meer op een kerker ge lijkt dat de kale wanden een onaangenamen indruk ver oorzaken; dat de psalmen en gezangen op onstichtelijke wijze worden opgedreund Neen arm zijn zij, die den stempel van gratie niet op hun vroomheid drukken. Daarom echte christelijke feestdagenzooals b.v. de Lutherdag, met opgewektheid herdacht; ons zelve herzien, of ons ook iets ontbreekt, of wij ook acuaren van ons hebben vervreemden dan zal ieder het zijne kunnen doen om nader te komen tot het ideaalvroomheid met gratie. De baroaaeterstand alhier was des morgens te 8 uur als volgt: den 15: 771.2; den 16: 766 3; den 17: 786.7; den 18: 774.1; deu 19: 776.1. Vrijwillige wapenoefeningen. Van het 7e regiment infanterie zyn naar de cadet tenschool alhier gedetacheerd tot hot geven van onder wijs in de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel de sergeanten Jansen en de Beurs, benevens twee korporaals. Hulp aan Transvaal. Het beroep, van de Nederlandsche Zuid Afrikaan- sche Vereeniging, op de offervaardigheid van allen, wien

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2