Sluisnummer 8. No. 125. Tweede blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG 20 OCTOBER. Zitting van (len Gemeenteraad Feuilleton. Buitengewone Woensdag, 18 October 1899, ALkllAAKSCHË COUKAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en laterdagavand uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,MO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der ggewone advertentlen t Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. VAA Alik.HA.AK. 's namiddags één uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Blum. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Uitbreiding terrein v/d Gasfabriek. Aan de orde is een voorstel van burg. en weth., om voor deze gemeente aan te Koopen de slagerij op den hoek van den Koningsweg met erf en pakhuis, groot 1 are en 20 centiaren benevens de daaraangrenzende nieuwe wo ning met bovenwoning aan den Doelenkluft groot 45 centiaren behoorende tot de nalatenschap van mej. M. A. Boersen wed. J. van de Kamer, voor eene koop som van f 5500, welke som met de kosten van overdracht zal worden gevonden uit de rekening der gemeentelijke gasfabriek dienst 1899. Ter toelichting van hun voorstel zeggen burg. en weth, dat de bedoelde perceelen zijn gebouwd op stukjes grond welke als 't ware een geheel uitmaken met het terrein waarop de gemeentelijke gasfabriek is gesticht en dat men reeds sedert vele jaren den wensch heeft gekoesterd deze perceelen in eigendom te verkrijgen, ten einde ze eventueel in het belang der gasfabriek te kunnen bezigen dat deze wenscb tot dusverre onbevredigd moest blijven omdat dq eigenareswel wetende hoe groote waarde hare perceelen voor de gemeente verte genwoordigen een te hoogen koopprijs vroeg welk be zwaar thans is vervallen wijl de nu gevraagde prijs alleszins billjjk mag worden geacht en dat het gemeente belang alzoo vordert de bedoelde perceelen in eigendom over te nemen. De Voorzitter deelt mededat het terrein der fabriek geheel vrij wordt en ingesloten door openbare wegen, wordt tot den aankoop besloten. Vroeger is voor deze huisjes onderhands geboden de som van f 6800toen bestond nog niet het gebouw op den Kluft. Voor dat perceel wordt ontvangen aan huur f 2,10 voor de beneden- en f 1,75 voor de bovenwoning. De bedoeling zal waarschijnlijk zijn, om de slagerij te amoveeren en het aldaar vrijkomende terrein bij dat der fabriek te trekken. De bewoner behoudt zich echter het recht voor, om het perceel tot ulto. Maart 1900 te blijven bewonen. In 1892 werd door de Wed. v. d. Kamer gevraagd een koopsom van f 9800. Op dien buitenspoiig hoogen prijs is toen de afkoop afgestuit. Ten slotte kan spr. nog mededeelen dat hij van de Kamer heeft gevraagd zijne offerte te willen verlengen doch hij was daartoe niet bereid. De heer Stoel zegt, dat het waar is, dat vroeger, toen het plan bestond de gasfabriek uit te breiden een DOOR L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. 6) Gij weet wat er den volgenden ochtend gebeurde. Voor Ridsdale en zijn vrouw was ik niet bangtegenover u gevoelde ik mij niet bijzonder op mijn gemak. Ik was er van verzekerd dat ik u den vorigen avond aanleiding tot argwaan had gegeven. Ik voelde dat ik de koe bij de horens moest vatten en er achter moest zien te komen of gij mij verdacht. Toen wij elkaar des morgens spraken hoorde ik aan uw stem dat mijn vermoedens gegrond waren. Ik ademde op, toen dat telegram kwam, hetwelk u onmiddellijk de Theodora deed verlaten. Den volgenden dag keerde ik terug naar mijn eigen buitentjevier mijlen van de sluis. Ik begreep dat ik mij nog eenigen tijd kalm moest houden hoewel mijn plannen ree s gemaakt waren ik wachtte slechts op het oogenblik, waarop de algemeene opgewondenheid renigs- zins zon zijn bedaard en de politie in slaap gesust. In- tusschen bracht ik Ridsdale bijna dagelijks een bezoek en gaf ik hem allerlei middelen aan de hand om op het spoor van den dief te komen. Als hij mij ooit verdacht heeft en ik geloof niet, dat zulks het geval is geweest heb ik hem zeker in de war gebracht. Ik was voor nemens met de diamanten buitenslands te gaan ze daar te verkoopen voor den prijswelke er mij voor geboden werd, dan de vijf duizend pond terug te geven, waarvoor ik bem had opgelicht en Engeland voor altijd te ver laten. Hjjn plan was te zorgvuldig opgemaakt om een gewonen detective eenigen vat op mij te geven. Twee dagen geleden ontving ik een schrijven van Rids dale, waarin hij mjj kennis gaf van zijn voornemenom u de zaak in handen te geven. Zulks lag evenwel in hooge som is geboden voor die oude ongelukkige huis jes. Maar wat hebben wij er nu aan Is het de bedoeling om daarin kolen te bergen De fabriek staat op eene verkeerde plaatshet terrein is te kleinmen za! de fabriek daar geen tien jaar meer kunnen houden. Nu reeds is er gebrek aan voldoende bergplaats voor kolen en om nu een 100 M2 grond meer te krijgen zal men weer gaan klungelen, 't Zal toch niet de bedoeling zijn, dat de gemeente ook al huisjesverhuurder zal worden Spr. acht het beter het geld te bewaren. Een bedrag van f 5500 is nog de helft te hoog. De heer Kraakman verneemt van vorigen spr. wat hy nog niet wist. Deze weet al eene bestemming aan de perceelen te geven welke niet uitgedrukt is in het voorstel van B. en W. Spr. zou gaarne die bestemming vernemen. Voorts zou hij gaarne weten, of de uitgaven voor den aankoop opgenomen zullen worden onder die der fabriek of die der gemeente. Worden ze ten laste ge bracht van de gemeente welke zal dan de verhouding zijn tnsschen haar en de fabriek omtrent rente en af lossing Het voordeel bij dezen aankoop zal geheel af hangen van den aard van het gebruik, dat men er van denkt te maken. Men vergete niet, dat het terrein 165 M2. groot is zoodat voor iedere M2. een kleine f 40 betaald zal moeten worden. In verband daarmede zou hij willen vragen of wel het geheele terrein benoodigd is. De heer Stoel heeft over verhuren gesproken. In derdaad brengen deze huisjes een aardige huur op. Zal het nieuwe perceel verhuurd blijven, totdat de fabriek aan het terrein behoefte heeft Het belang der ge meente by dezen aankoop kan spr. zonder antwoord op die vragen moeielijk beoordeelen. Vroeger is geboden f 6800 toen zullen deze perceelen die waarde wel gehad hebben want toen was de groote gashouder nog niet gebouwd. Dat aanbod is toen evenwel geweigerd men vroeg f 9800. t Gaat maar al te dikwijls zoo men vraagt in den regel 2 a 300 pet. boven de waarde. In dit geval zou hij dan ook, als de aankoop niet dringend noodig iswel eens een voorbeeld willen stellen door het aanbod niet te aanvaarden als gevolg van de vroe gere onhandelbaarheid, al is het niet te ontkennen dat de eigenaars in zekeren zin hun straf al thuis hebben getuige de lagere koopprijs. Toch zullen in openbare veiling deze perceelen niet die waarde hebben, als thans gevraagd wordt de nabijheid der fabriek zal daarop invloed uitoefenen. De Voorzitter heeft gezegd dat v. d. Kamer zijn aanbod beperkt tot 31 October a.s. Hij zou in verband daarmede willen vragen of er een of meerdere verkoopers zjjn, of er minderjarigen onder zijn en of de koop, als de gemeente een besluit neemt onher roepelijk is. De heer Vonk is het gedeeltelijk met vorigen spr niet eens. Deze is in allerlei details getreden en dat is op dit oogenblik nog niet de kwestie. Misschien heeft de commissie van bijstand nog aan geene bestemming gedacht. Op een gegeven oogenblik wordt een terrein aangeboden en dan geeft alleen den doorslag het feit, of het terrein noodig _wordt geacht en zoo ja of de prijs billyk is. Dit laatste acht spr. wel het geval. Voorts is geenen deele in mijn bedoeling want gij waart feiteljjk de eenige voor wien ik bang was. Ik begreep, dat ik geen tijd had te verliezen. Onder mijn boothuis had ik een sub-marine boot welke ik onlangs afgemaakt had louter uit liefhebberij. Jaren geleden was ik in mijn vrije uren begonnen aan een model eener torpedo, welke in den Amerikaanschen oorlog werd gebruikt. Mijn boot ligt nu buiten de sluis en gij zult zelf kunnen zien wat er toe noodig is gewoestom die klaar te krijgen. In den vorigen nacht gelukte mij zulks en zoodra het don ker was ging ik er op uit om de diamanten op te spo ren. Ik kwam heel gemakkelijk voor de sluis, achtereen pleizierjacht doch toen ik op de plaats kwam waar ik de diamanten had neergeworpen, wilde mijn electrisch licht niet werken. Er viel niets aan te veranderen zon der het electrisch licht kon ik de diamanten onmogelijk vinden dus was ik genoodzaakt naar huis terug te kee- ren. De grootste moeilijkheid was, om weer door de sluis te komen ofschoon ik drie uur wachtte, ging er geen enkel vaartuig door. De bovenste deuren waren open, dat kon ik zien maar hoe moest ik nu door de andere deuren komen Als ik den sluiswachter eens bang kon maken 1 En hem er eens toe kon brengen om de sluisdeuren te openen In mijn duikershelm bevond zich voor het gelaat een stuk dik glas, hetwelk een opening had, welke door een klep gesloten werd en waardoor ik adem zou kunnen halen, zoodra ik boven water was en waardoor ik ook kon spreken mijn stem kreeg daardoor een eigenaardig holle klank, waardoor een zonderling effect moest worden teweeggebracht. Ik kwam in de sluis en riep naar Jimmy. Wat ik verwacht hadgebeurdehij deed met spoed wat ik hem beval, draaide de sluisdeur open en ik kreeg dus gelegenheid om ongomerkt te verdwijnen. Niettemin was ik gisteren wel eenigszins angstig om de proef nog eens te nemen, want het gevaar was groot, doch ik wist, dat Ridsdale zijn wissel spoedig onder de oogen zou krijgen, dat mijn vervalsching weldra zou worden ont dekt en dat gjj, Bell, spoedig ten tooneele zoudt verschijnen. voorgesteld de f 5500 te betalen uit de rekening der fabriek dienst 1899. De regeling dezer uitgaaf is een zaak van later zorg. Spr. zou dus willen weten, of het advies der commissie voor den aankoop gunstig is. De Voorzitter antwoordt den heer Stoel die de gevraagde som te hoog acht, dat in 1892 de fabriek het terrein noodig had, doch dat de koop toen is afge sprongen op den bnitensporigen eisch van v. d. Kamer. Waar die toen f 9800 vroeg, daar mag een bedrag van f 5500 nu niet te hoog heeten, vooral als men nagaat, dat beide perceelen een huur kunnen doen van f 300 of circa 6°/0 der koopsom. Wat er met de woningen zal worden gedaan is nog moeielijk te zeggen. Mogelijk zal de commissie aanleiding kunnen vinden ze te verhuren aan personeel der fabriek. Spr. is het eens, dat de gemeente niet zelf moet optreden als verhuurster, maar deze perceeltjes vormen één geheel met de fabriek. Bij aiwezigheid van den directeur zou het een gemak kunnen opleveren indien personeel in de onmiddellijke nabijheid woonde. Om van den koop af te zien omdat de fabriek na 10 jaar te klein zal zijn is niet van belang. Laat de gemeente gedurende dien tijd de huisjes al vast gebruiken. Aan den heer Kraakman kan spr. zeggen dat bij amoveering van een der perceelen de open grond b. v. zou kunnen worden gebezigd voor berging van gereedschappen, waar voor thans de ruimte onder den gashouder dient. Deze laatste ruimte zou dan voor cokesbergplaats beschikbaar gehouden kunnen worden. Daardoor zou het voordeel verkregen worden dat men 's zomers door gebrek aan ruimte niet, zooals nu, genoodzaakt zou zijn de cokes voor een minderen prijs van de hand te moeten doen. Ook is er gebrek aan ruimte voor berging van afval, als sintels enz. Wat de betaling betreft, de uitgaven kunnen zonder bezwaar gevonden worden uit het kassaldo der fabriek, waardoor de gemeente het minst gedrukt wordt. Dat de panden in openbare veiling minder zouden opbrengen gelooft spr. gaarne maar men bedenke dat de gemeente van die mindere waarde zelve de oorzaak is. Spr. verklaart verder, dat hij beter zou hebben gedaan door te spreken van de gebroeders v. d. Kamer, in- stede van v. d. Kamer alleen. Zij allen hebben het aanbod onderteekend. Dat de vraag vroeger hooger was, mag geen verwondering wekken, omdat er toen geen aanleiding bestond den eigendom van de hand te doen. Het advies der commissie aan B. en W. strekte om van het aanbod gebruik te maken. De heer van den Bosch heeft met belangstelling deze toelichting gehoord. Hij onderstelde al dadelijk, d it de Raad niet bijeengeroepen zon zijn als niet de com missie den aankoop gewenscht had. Zijnerzijds heeft hij tegen dien aankoop geen bezwaar. Het spreekwoord zegt»Buurmans huis is maar eens te koop." Dit per ceel is voor de tweede maal aangeboden. Laat men nu niet den derden keer afwachten. De groote gashouder staat enghet zal beter zijn dat daar ruimte komt. De com missie is de industriëel die exploiteert. Zij zal weten hoe moeilijk het dikwijls is, om over terreinen te be schikken. Nu de prjjs niet te hoog is ondersteunt spr het voorstel van B. en W. Nu moest ik gaan, het mocht kosten wat het wilde. Ik repareerde mijn licht, begaf mij naar de sluis en wachtte op een boot. Ik ben tegen elf uur achter een skiff door de sluis gekomen. Mijn licht was nu uit stekend en de diamanten vond ik spoedig en ik wilde nu op dezelfde wijze weer door de sluis zien te komen. Als gjj er niet geweest waart, zou ik er in geslaagd zijn, maar nu is alles verloren." Hij zweeg, zijn adem hijgde. »Ik gelooi niet, dat ik het ooit te boven zal komen," zei hij met zwakke stem. »Dat zal nog wel gaan," antwoordde ik, Huister, daar hoor ik, gelooi ik, den dokter reeds." Ik had juist gehoord, een paar minuten later traden do oude Jimmy Pegg en dr. ISimmons binnen. Terwijl de dokter den patiënt onderzocht, gingen Jimmy en ik naar buiten om eens een kijkje te nemen van die boot. Met een touw haalden wij haar op en begonnen toen ous onderzoek. Het bleek werkelijk een kunststuk te zijn, het ding had den vorm van een sigaar en was gemaakt van aluminium, bezat een lengte van zeven voet; aan de punt, dicht bij de plaats waar de voeten zich moeten hebben bevonden was een luchtledige kamer welke gemakkelijk kou worden gevuld en ge ledigd zoodat de persoondie in de boot zat, naar willekeur kon rijzen of dalen. Aan de binnenzijde wa? de boot bovendien voorzien met kamertjes samenge perste lucht om het ademhalen mogelijk te maken. Bovendien was zij voorzien van een kleinen accumu lator en een electrischen motor, die den kleinen schroef in beweging bracht. De helmdien de man droeg, paste juist op de opening aan het hoofdeind. Na het onderzoek werd het ods duidelijk hoe Vyuer den avond vóór mijn aankomst door de sluis had kun- nen ontsnappen, want deze reuzen-sigaar kon juist door het sluisgat schieten als dat geopend werd om de sluis te laten leegloopen. Daarna keerden wij naar het wachthuisje terug om de nitspraak van den dokter te hooren. Deze luidde nogal tamelijk ernstig: als hij zich kalm hield, zou hij

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5