Nederland. De oorlog in Zuid-Afrika. mijlen afstand gelegen. Verdediging is onmogelijk; de be zetting der stad trok bij de verschijning van den vijand op Naanwpoort terug. De Boeren waren reeds drie dagen bezig zich aan de andere zijde der rivier met veldgeschut te oefenen. De macht bij Driekop wordt op 1500 man geschat. De Transvaaleche Begeering heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij Griqualand en Bechuanaland worden geannexeerd. Het doel daarvan is ongetwijfeld de Holland- sche kolonisten in de meening te brengen, dat zij zich nu bij de Republieken kunnen aansluiten, zonder gevaar later gestraft te worden wegens hoogverraad, indien de Boeren ten slotte worden verslagen. De militaire commandant te Kimberley vaardigde een tegen-proclamatie uit, waarin gezegd wordt, dat de procla matie der Boeren niet van kracht is, en de positie der Britsche onderdanen onveranderd is. Elkeen, die aange- getroffen wordt, als hij den vijand op eenige wijze steunt of helpt, zal als rebel worden gestraft. Verschillende per sonen zijn reeds in hechtenis genomen. Hondsdolheid. De resultaten van de behandeling tegen hondsdol heid in het Instituut-Pasteur te Parijs zijn ook in het vorig jaar zeer gunstig geweest, daar van de 1465 inge- ënte personen slechts 3 zijn overleden. Een dezer over leed reeds 10 dagen na het einde der behandeling, en twee zijn er tijdens de behandeling gestorven de toene mende gunstige uitkomsten blijken voorts uit de volgende getallen. Behandeld. Overleden. Behandeld. Overleden. 1886 2671 25 1893 1648 6 1887 1770 14 1894 1387 7 1888 2662 9 1895 1520 5 1889 1830 7 1896 1308 4 1890 1540 5 1897 1521 6 1891 1559 4 1898 1465 3 1892 1790 4 mist. In een dichten mist is een spoortrein van Wolver hampton naar Londen in botsing gekomen met een goe derentrein. Een machinist en een stoker werden gedood van den personentrein werden ver cheidene wagens ver nield maar van de 40 passagiers werd niemand ernstig gewond. Een gedeelte van den goederentrein stortte van den dijk af. Te St.-Josse-ten-Noode, onder Brussel, kwam dezer dagen iemand zijn kind aangeven. Welken naam moest het hebben Ja dat kon den vader niet schelen dat liet bij aan de heeren over. Daarop gaf de ambtenaar van den Burgerlijken Stand een spotvogel het wicht al de voornamen der 21 Raadsleden. Vermoedelijk is zelfs geen enkele Spaansche hidalgo zóó ipk in dit opzicht bedeeld 1 (gasontploffing. Te Zaandam had den 24 eene gasontploffing plaats, waaromtrent de »Zaanl. Crt." verbaalt: Terwijl men bezig was onder het nieuwe kantoor van den adjunct-directeur der fabriek buizen te leggen, had bij het boren van een gat in een der pijpen een ontplof fing van gas plaats, ontstaan doordat men met licht in de nabijheid kwam. Terstond sloegen de vlammen om zich heen Een brandspuit was gelukkig bij machte den brand spoedig meester te worden. Twee personen, een fitter en een handlanger bekwamen ernstige brandwon den die door dr. Rebel werden verbonden. Van het ge bouw waren door de ontploffing vele ruiten gesprongen en werden ook eenige pannen van het dak geworpen. Te Loon op Zand is eene oude vrouw op droe vige wijze om het leven gekomen. Ze zat op een stoof en raakte in brand. Haar oude broer, die zeer gebrekkig is, trachtte het vuur te blusschen, wat hem echter niet gelukte. Op hulpgeroep kwam een buurman aansnellen. De vrouw had inmiddels reeds dusdanige brandwonden bekomen, dat zij deD dag na het ongeval overleed. Dierenmishandeling. In de Friesche gemeente Dantumadeel werden van tijd tot tijd bij nacht paarden in de weide de staarten afgesneden. Na onvermoeide nasporingen gelukte het eindelijk aan de politie den dader, zekeren G. D., uit Dantumadeel, 25 jaar oud, op te sporen, Deze is nu ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De nieuw benoemde inspecteur van het Middolbaar Onderwijs, de heer K. ten Bruggencate, is bij Min. beschikking van 23 October j.l. belast met het toe zicht op de openbare en bijzondere scholen van middel baar onderwijs in de provinciën Noordbrabant, Gelder land, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg, met uit zondering van die scholen, waarvan het toezicht aan andere inspecteurs is opgedragen. Als standplaats is den benoemde aangewezen de ge meente 's-Gravenhage. Het Uoodc liruis. Bp den voorzitter-penningmeester van het hoofd comité is den 5 van H.M. de Koningin een gift van f 1000 ontvangen. Bg het secretariaat is ingekomen het volgende telegram »Sympathiseerende inwoners Oostkust Sumatra zenden n telegraphisch f 4000 voor Transvaalsch Roode Kruis.'' »Delicourant." Aan de Nederlandsche ambulance zpn nog als verpleeg sters toegevoeud mej. L. J. Metelerkamp, F. igersma en A. v. Stockum, allen uit Amsterdam. Bg het bestuur der Ned. Zuidatrik. ereeniging is f 2000 ingekomen van H.M. de Koningin. Nederland geboycot Een oesterhandelaar te Ierseke deelt mede, dat hp van een paar klanten uit Engeland bericht had ontvan gen, dat zp, zoolang de oorlog mei Transvaal duurde, geen Zeeuwsche oesters meer kunnen gebruiken. Uit antipathie tegen al wat Hollandsch is, wilde men in Engeland onze oesters niet meer. (U. D.) Het bestuur der Hanihurgsehe „Roode Hruls- Vereenlging" heeft een oproeping gedaan aan alle voor standers van het Roode Kruis aldaar, om door krachtige bpdragen de uitzending mogelpk te maken naar Zuid- Afrika van eeu geheel uitgeruste ambulance van artsen, verplegers en verpleegsters en materieel in groot hoe veelheid. Vooral met het oog op de stamverwantschap wordt aller medewerking ingeroepen. De bedoeling is, de in te komen gelden toe te vertrouwen aan het Duitsche »Roode Kruis." Provinciale Staten van Noord-Holland. Ter behandeling in de aanstaande najaarszitting zpn o.a. de volgende voorstellen ingekomen In de zomervergadering van 1897 werd aan Ged. Staten opgedragen te overwegen of het mogelpk zou zijn een pensioen te doen toekennen aan de weduwen van ambte naren bedienden en vaste weiklieden van bet gesticht Meerenberg. Omtrent die vraag pleegden Ged. St. overleg met de commissie van toezicht over dat gesticht en het resultaat daarvan is neergelegd in een ontwerp-reglement, dat zp aan de Prov. Staten ter vaststelling aanbieden. Een voorste] om aan Ged. Staten op te dragen een onderzoek te doen instellen ten opzichte van den bouw en de inrichting van een tweede provinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinnigen; voor dat onderzoek en verdere voorbereiding eene som beschikbaar te stellen van f 5000. Een voorstel tot wpziging van de voorwaarden, waar onder een subsidie voor den bouw eener nieuwe sluis te Zaandam is toegezegd. Idem tot wpziging van het bpzonder reglement van bestuur voor de Yereeniging van polders en oningepolderde landen onder Schoorl en Petten. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den secretaris-penningmeester van den Schoter Veenpolder met f 20. Voorstel om afwpzend te beschikken op het adres der Vereenigiug tot oprichting en instandhouding eener haven nabp Oosterend op Texel, om ondersteuning vanwege de provincie in de kosten van aanleg dier haven. Voorts voorstellen om toe te staangedurende drie jaren een subsidie van f 250 voor den aanleg van proef velden in Noord-Holland mits het Rpk ten minste f 125 per jaar bpdrage ten behoeve van de vakteeken- school der afdeeling Amsterdam" van het Nederlandsch Werklieden-verbond »Patrimonium" voor het jaar 1899 een subsidie van f 300, onder voorwaarde, dat ten behoeve van die school voor dat jaar ten minste f 700 van het Rijk en f 500 van de gemeente Amsterdam worde ont vangen eene verhooging van het subsidie (van f 100) aan de Vereeniging «Tot het geven van Teekenonderwps" te Nieuwer-Amstel (Amstelveen), voor de jaren 1900 en 1901 met f 60. Eindelijk een voorstel tot wpziging van het reglement op de keuring van hengsten overeenkomstig de voorstellen van het bestuur der afdeeling Noord-Hollandvan de Vereeniging »Het Nederlandsch Paardenstamboek". (Haarl. Ct.) Hollands Noorderkwartier. De vereeniging tot ontwikkeling van d6n landbouw in Hollands Noorderkwartier zal de najaarsvergadering honden op Woensdag 15 November 1899, des voormid dags halt elfbp den heer L. de Goede, te Hoorn. De punten van bescbrpving luiden ais volgtmededee- lingen van verschillenden aard ingekomen stukken verslag van bet Landhuisboudkundig Congres, gehouden te Breda. Uit te brengen door den heer W. Teengs rapport der commissie van beoordeeling van de prijsvraag zuivelfabriek. Rapporteur de heer C. Nobelidem van de prjjsvraag brochure veeverloskunde. Rapporteur de heer D. Brander verslag van het onderzoek naar het verband tusschen het gehalte der melk en de daaruit verkregen kaasopbrengst. Uit te brengen door den heer dr. K. H. M. van der Zande voorloopige mededeelingen omtrenta. de proeven tot onderzoek, welke graad van rppheid de gewenschte is bp den oogst van onze land bouwgewassen b. het aanleggen van proefvelden met het oog op de keuze van zaai- en pootgoed bp aardap pelen en erwten c. het bevorderen van het aanleggen van melklpstond. het onderzoek naar de uitkomsten van de fabriekmatige kaasbereiding de inrichting der gebouwen en de organisatie der betreffende vereenigingen in deze provincie; e. de proeven met het castreeren van melkkoeien idem inzake schapenfokkerp voorstel van het bestuur tot het voortduren der Vereeniging. In te leiden door den voorzitter; benoemingen* a. van een onder-voorzitter b. van een commissie tot het onder zoeken der ïekening van dit en der begrooting voor het volgende jaar. Voordracht van het bestuur de heeren D. .1. Govers, Jb. Houtkooper Hz. en H. Siebert Coster c. van eene commissie tot wetsherziening. Voordracht van het bestuur de heeren J. L. T. Groneman, S. de Jongh en N. Loder bepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in Maart i960 zal worden gehouden. Voor dracht van het bestuur: Binnenwpzendvoorstel van het bestuur tot wpziging van het besluit in zake veeinzen ding te Parps in 1900. In te leiden door den heer H. Vpn Hz.bespreking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt a. het bevorderen van goed iugerichte fokvereenizingeu. In te leiden door den heer dr. K. H. M. van der Zande b. het instellen van een onderzoek naar den invloed van het voortdurend gebruik van éénjarige stieren op de ontwik keling van het vee. In te leiden door den heer J. Koop man c. tot het nemen van vergelpkende proeven bp mestvee met zoogeuaamde omgeslagen, tegen versch uit lpnzaud geslagen lpnkoeken. In te leiden door den heer W. Keestrad om van wege de Vereeniging de verede ling van zaaigranen in eigen kring te bevorderen. In te leiden door den heer C. Nobel bespreking van de vraag of het wenschelpk is dat door de Vereeniging stappen worden gedaan tot bevordering van het stichten van coöperatieve crediet- en inkoopvereenigingen. In te lei den door den heer C. Nobelmededeelingen omtrent melassenvoeder, door den den heer dr. van der Zande besprekingen van verdere werkzaamheden. Volgens de «Schied. Ct." zal de heer A. Ho.gen- dpk Jz. zeer waarschijnlpk te Vlaardlngen een vlscli- afslaggebouw stichten om in het vervolg van de schepen der Doggersmaatschappp de versche visch in plaats van te IJmuiden aldaar te doen afslaan. In de afdeeling Rnkliulzen der Nederl, Haat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal dezen winter een cursus worden gehouden over het kwee ken van groenten voor de binnen- en buitenlandsche markten. Met het geven der lessen is belast de beer H. de Graaf, leeraar aan de G. A. van Swieten tuinbouw school te Frederiksoord. Bloedvergiftiging. Een te Amsterdam wonend werkman had dezer dagen nieuwe roodgekleurde sokkeu aangedaan. Des avonds van den dag voelde hp steken in het been dat gedeel telijk opzwol, Spoedig daarna was het geheele been on der de knie opgezwollen en constateerde een terstond te hulp geroepen arts bloedvergiftiging door de gekleurde sajet. Ofschoon de patiënt aanvankelpk niet buiten ge vaar verkeerde, is thans de toestand bevredigend en be hoeft het been niet afgezet te worden. Haven te Schevenlngen. De werkzaamheden voor het afbakenen van de zeehaven zpn begonnen. Schoorl. Op de vergadering van »Hulp in nood," den 23 te G r o e t gehouden, bleek, dat op 21 October het aantal leden dezer vereeniging bedroeg 82. De reke ning van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 434,22, een gunstig cpfer, dank zp o. a. het geringe aantal zieken in den loop van het jaar. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden C. Kager, C. Duin, S. den Das en J. Dane, die allen werden herkozen. Behagen. Den 24 vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren J. v. d. Maaten en J. Schenk Pz. Benoemd werd tot onderwpzer de heer K. Zeeman, tot lid der plaatselpke schoolcommissie de heer C. A. Hoogschagen. De gemeente-begrooting gaf tot niet znlke belangrpke opmerkingen aanleiding en werd vastgesteld op een bedrag van f 39198.08. De jaarwedden der wethouders werden daarbp van f 50 op f 100 gebracht, die van den heer Brands, klerk ter secretarie, met 100 verhoogd. Te Slledrecht is bp gelegenheid der loting voor de Nat. Militie de zestienjarige P. Bouw die zich overtuigd had, dat voor zpn broer, in Duitschland werk zaam een zeer hoog nummer was getrokken van blpdschap van de brug naar de goederenloods gevallen en zoodanig met het achterhoofd op de keien neergekomen, dat hp twee dagen later, tengevolge van hersenschudding, is overleden. Teleplioonverhlnding. Het plan bestaat om het telephoonkantoor te Limmen telephonisch te verbinden met IJmuiden over Uitgeest en Heemskerk, om eene kustverbinding tusschen Egmond- aan-Zee en IJmuiden te verkrijgen, wpl Egmond-aan-Zee sedert eenigen tpd bp Limmen is aangesloten. IJmuiden. Den 22 zpn alhier eenige Belgische ingenieurs geweest om de nieuwe groote schutsluis en de electrische beweging der deuren te bezichtigen. Te Oosterfoeekbp Arnhem is een export- varkensslachterij voor Engeland geopend. De eerste aflevering is gedaan voor 16 cent per K. G. levend gewicht. Men is tot de oprichting overgegaan omdat er dan voor de landbouwers meer kans bestaat om hunne varkens tegen behoorlpken prijs te verkoopen dan tot dusver bet geval was. Weldadigheid. Door de passagiers en equipage van het stoomschip Sm e r o e, der Rotterdamsche Lloyd is gedurende de reis van Batavia naar Rotterdam, een bedrag van f 479 bpeengebraebt voor de Prins Hendrikstichting te Rg- rnond aan Zee Behagen. Den 17 December zullen de heeren Orelio Mann en Wolters in het Noord. Koffiehuis alhier een concert geven. Ook hier dus wacht den liefhebbers van schoone muziek een hoogst genotvolle avond. Volkstelling. Op den 31 December zal wederom een algemeene volkstelling worden gehouden, de achtste die in ons land heeft plaats gehad. Een zoodanige gebeurtenis is in menig opzicht een feit van groote beteekenis niet alleen dat door die telling een controle plaats heeft over de bo- volking-registers van het geheele land, een controle, die, hoe goed die registers ook worden bijgehouden om de tien jaar toch gewenscht is maar van misschien nog grooter beteekenis voor de wetenschap omdat de uit komsten er van prachtig materiaal geven voor den wet gever op menig gebied; voor den statisticus; voor dengene, die zich bezig houdt met de sociale wetenschap in het algemeen. Reeös eenige maariden geleden zpn vanwege het depar tement van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebe sturen de noodige voorschriften en bescheiden gezonden, die op deze telling betrekking hebben. Die bescheiden vormen het materieel voor de telling, de z.g. telkaarten. Ruggen en moeraskoorts. In Italië is door prof. Grassi een merkwaardige proef genomen met betrekking tot de beteekenis der muggen voor het ontstaan van moeraskoorts. In een wegens de koorts beruchte streek nabp Rome betrok hij iederen avond met een gezin van 7 personen een huis waarvan hp de geopende vensters liet afsluiten met platen van zink dat doorboord was met talrpke fijne gaatjes. Zoodoende kon de nachtlucht wel, doch konden de muggen niet binnendringen. Ook dronk men zonder voorzorg bet watur der streek. Alle bewoners van dit huis bleven vrp van koorts, terwpl in een nabpgelegen huis vele personen werden aangetast. Laatste Berichten. De strijd in Natal. LONDEN, 25 Oct. De «Westminster Gazette" erkent, dat de noordelpke driehoek van Natal in handen der Boeren is, nu Dundee door hen is bezet. Generaal Yule sloot zich aan bp generaal White te Lidysmith. LONDEN, 25 Oct. Het departement van oorlog ver neemt nit niet-ofificieele bron, dat twee officieren van het 18e hnzaren- en zes officieren van de Dublin Fusiliers krpgsgevangen zpn gemaakt. Men vermoedt, dat een geheel escadron huzaren, hetwelk vermist wordt, na den slag bjj Gleacoe krpsgevaugen is gemaakt. De «Evening News" heeft echter eeu telegram nit Ladysmith van j.l. Maandag, waarin gemeld wordt, dat de huzaren, die verdwaald raakten, terwpl zp de vluch tende Boeren vervolgden, Maandag teruggekeerd zpu, na zich door den vpaud heengeslagen te hebben. LONDEN, 25 Oct. Het departement van oorlog ver klaart, dat het niettegenstaande het telegram van de «Evening News", geen reden heeft om te twpfelen aan de echtheid van het officieus bericht omtrent het gevan gennemen van een escadron hnzaren. LONDEN, 25 Oct. Het departement van oorlog ont ving een telegram nit Rietfontein, verzonden Dinsdag morgen 10 nur. Daarin wordt gemeld, dat in het gevecht

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2