V Stadsberichten. Telegrafische Berichten. Veiling van vaste goederen, Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE 8 T A JS 1). tnsschen do troepen van White en de Boeren, dienzelfden dag bij Ladysmith geleverd, de Engelschen 12 dooden en 89 gewonden hadden, meerendeels behoorende tot het Gloucester-regiment,. LONDEN, 25 Oct. Een officieel telegram aan het departement van oorlog van generaal hite, gedateerd Woensdagnamiddag, meldt, dat de voorhoede van de strijd macht, die hedenmorgen door White was uitgezonden, om voeling te honden met de colonne van Ynle en haar te helpen, op drie mijlen afstand was van die colonne, welke tijdelijk halt hield aan de Zondagsrivier. White voegt er bij, dat bij omstreeks 12 nur alle sterke stellingen aan den weg naar Ladysmith had bezet, waarover hij zich niet verder ongerust maakt. Van een beambte van de veldtelegraaf had White de beste rapporten gekregen omtrent de opgewektheid en strijdvaardigheid der troepen. DURBAN, 32 Oct. Uit Melmoth in Zoeloeland is een officieel bericht ontvangen, volgens hetwelk hedenmorgen (Zondag) om 2 uur een groot commando Boeren naar die plaats oprukte. Alle inwoners namen onmiddellijk intrek in het fort Maxwell. Maandagmorgen in de vroegte werd een aanval verwacht. Mr. H. J. COSTKR. f Volgens een bericht aan de »Daily Telegr." behoort tot de gesneuvelden by Elandslaagte dr. Coster. V otende dat mr. H. J. Coster mede is uitgeruktals officier by het Hollandsche korpskan wel met zekerheid worden aangenomen, dat deze wordt bedoeld. Aan mr. G. Vissering danken wij zoo schrijft het Handelsblad de volgende bijzonderheden omtrent deze kranige figuur. Velen zullen deze tijding van het vernietigen van zulk een eminent, jong leven met innige ontroering, ja meer, met verbittering vernemen. Want Herman Coster was eminent in alle opzichten dat kunnen vooral zij getuigen, die het groote voorrecht hadden hem in den studenten tijd tot goeden vriend te hebben. Reeds dadelijk in zijn groentijd trok de nog wel wat groene jongen uit Alkmaar de aandacht om zijn ferm optreden hij liet zich niets onbetamelijks welgevallen, en durfde in dien tijd reeds de oudere studenten aan, als hij meende, dat een ander onrecht werd gedaan. Het kon dan ook wel niet anders, of deze door-en-door open hartige, enthousiasti8Che jongen dwong ieder genegenheid, zoo niet bewondering af. Hoewel hij zich tot plicht achtte zich van groote ver teringen te ontbonden, en volstrekt niet onder de eerste pretmakers behoorde, was zijn studententijd een doorloo- pende triomf. Zijne studiën waren in alle opzichten uitnemend en toch vond hij tijd om de voornaamste posten in het corps te bekleeden. Het studenten-weekblad »Minerva" tintelde van geest onder zjjn mede-redacteurschap. Als praeses van het Corps, was hij onder de leden door zijn onversaagd te velde trekken tegen nu en dan zich uitende misbruiken in hoog aanzien door zijn zeer correct op treden naar buiten werd hij overal geprezen. Tijdens een feest van Parijscbe studenten heeft hij tot aan de tafel van den President der Fransche Republiek de Nederlandsche studenten moeten vertegenwoordigen en zijn kranige, eenigfzins martiale figuur van een rijzig hoog-blond Germaan met vriendelijke blauwe oogen, deed hem ook dadelijk in den vreemde ieders sympathie ver werven. Bij zijn promotie op 6 Juni 1890 schetste de extra uitgave van het Studentenweekblad hem in de volgende woorden «Herman Coster is een verschijning geweest aan deze Universiteitdie niet alleen evou zeldzaam is als een schitterende lichtster, maar ook evenals deze een groote streep helder licht heeft achter zich gelaten. Want hem na zijn vertrek niet meer te gedenken wie zou het kunnen Niet zijn clubgenooten, in wier midden hij een ledigen zetel achterlaatniet meer door een ander te bezetten niet de gezelschappen, wier ijverig lid en kun dig voorganger hij was niet het Leidsch Studentencorps, dat in hem een Praeses vond, zoo volkomen waardig de primus inter pares te zijn." Deze uitweiding over den studententijd vergeve men mij. Men leert in dien tijd elkaar zoo goed kennen, en op ons allen had hij zulk een diepen, weldadigen indruk gemaakt. Reeds in Leiden dweepte hij voor de Transvaal, het kranige, vrije volk trok hem onweerstaanbaar aan en in September 1890 trok hij naar Pretoria. Tot Februari 1891 moest hij wachten als advocaat te worden inge schreven zijn enthousiasme voor Transvaal werd in die eerste maanden wel op een harde proef gesteld, daar hij geen werk kon vinden en, onbekend met de betere elemen ten, maar al te veel gelegenheid had de samenleving van hare slechte zijde te leeren kennen. Zijne brieven bleven echter van zijne onversaagheid getuigen. Het kon niet lang duren of zulk een flinke, eerlijke werkkracht moest ook aldaar de verdiende waardeering vinden, en al spoedig werd hij werkzaam op het kantoor van den heer Hollard, een bekend advocaat. Met zijne gaven van geest en gemoed moest hij nu vooruit komen, en nog vóór zijn dertigste jaar bekleedde hij dan ook het zeer gewichtige ambt van Staatsprocureur, des te gewichtiger, nu hij juist geroepen werd als publieke aan klager de bedrijvers van den Jamesou-raid te vervolgen. Zijn ferm en tactisch optreden werd in die dagen over de geheele wereld naar waarde geschatzelfs de Engel- sche bladen konden nergens een vlekje aan hem vinden om hem een smet aan te wrijven. En hoe lastig was dit strafgeding. Eenige dagen voor den aanvang schreef hij mij nog over de groote moeielijkheid der zaak wegens de gebrekkige Transvaalsche straiwet, die grootendeels gecompileerd moet worden uit elkaar vaak tegensprekende oude Nederlandsche juristen terwijl nog daarbij komt (gelijk hij opmerkte)»dat de beschuldigden over mil- lioenen ponden sterling te beschikken hebben en dat meineed een niet al te zeldzaam misdrijf is in de Hoven der Republiek." Dank zij zijn kundig en energiek optre den kon met overwinning dezer moeielijkheden een ver- oordeelend vonnis worden uitgesproken over de schavui ten, die thans nog in Engeland worden geëerd. Daar bet ambt van Staatsprocureur, hoe eervol ook hem op den duur niet aanstond, vestigde hij zich weder om als advokaat en steeds bleef hij een sieraad in het ambt, dat hij uitoefende. Voor drie jaar naar Nederland overgekomen, hadden zijne oude vrienden in Leiden nog een reünie met hem hij was nog steeds de onverflauwde enthousiast van vroeger geblevenzij het ook in den vorm van een man van rijp overleg. Toen ik dan ook las, dat bij Elandslaagte het Hollandsche korps mee ten strijde was getogen waarvan hij als een der aanvoerders gekozen was had ik al dadelijk een angstig vermoedon, dat hij onder een der eersten moest zijnhelaas heeft het droeve bericht het vermoeden bewaarheid. Toen hij als prseses van het Leidsche Studentenkorps de novitiï ontgroende zeide bij in zijne van levenslust en kracht tintelende toespraak»G|j moet zorgen, dat ge gereed zijtals ge wordt geroepen tot verdediging van den Nederlandschen bodem want Uw Vaderland is een stnk van U zelf." Deze man uit één stuk, met zjjn ijzeren wil, heeft tien jaar later ter wille van zijn nieuw vaderland, zijn eigen woorden in daden omgezet. Zijn laatste daad is opnieuw een triomf geweest, even als heel zjjn leven weer was plicht zijn eenige drijfveer. Nu dat zeldzaam veelbelovende leven, waarin hij nu reeds zooveel gepresteerd heeft zoo onverwacht is vernietigd door het afschuwelijke roofzuchtige geweld dei perfide Engelschen, waardoor zijn hartelijke moeder en lieve vrouw met drie jonge kinderen in diepen rouw gedompeld zijn, moeten wij ook thans hem weer toejuichen, maar nu met door innige droefheid gebroken stem. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgt: den 20: 775.2; den 21: 774 2; den 22 774.4 den 23 770.3 den 24 767.9 den 25 773.2 den 26 765.4. Tentoonstelling van Kunstnijverheid. Door het teekengenootschap Kunst zij ons doel zal, evenals in het jaar 1896, andermaal een vierdaagsche tentoonstelling worden gehouden op het gebied van kunst nijverheid. Deze tentoonstelling, die vanaf zondagmorgen 29 October tot woensdagmiddag 1 Nov. op de bovenzaal van »Het Wapen Van Heemskerk," aan de Breedstraat, dagelijks van 10—4 uur geopend blijft, omvat een rijke collectie aan voorwerpen, platen, ontwerpen en teekeningen, alles afkomstig van de School en uit het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Naast drijfwerk in koperenz. Noorsch- en ander snijwerk in hout, inlegwerk met verschillende houtsoorten, alles vervaardigd door de leerlingen van voornoemde school, vindt men er een aantal kunstvoorwerpen uit het Museum benevens studies voor ornamentale compositie in dek-en olieverf, ontwerpen voor metaalbewerking, bouwkundige studiesstudies van bloemen en planten naar de natuur en vele platen uit de plaatwerken der boekerij van het Musoum, waaronder een 50-tal Williamsen (ontwerpen van William Morris) een 40-tal afbeeldingen van de voornaamste monumenten in Frankrijk, benevens vele platen op het gebied van franscheitaliaansche duitsche en japansche kunst, een collectie reclameplaten, enz.enz. Wij hopen dat deze tentoonstelling zich in een druk bezoek verheugen magopdat het ïeekengenootschap daardoor bemoedigd, moge voortgaan op den ingeslagen weg. Door het vele in de laatste jaren hier ter stede op kunstgebied gedaan zag het zijn ledental reeds tot over de 100 aangroeien. Deze tentoonstelling voor een ieder toegankeljjk tegen een geringe entrée van 10 cents, moge er weer toe bijdragen dat velen zich bij dat ledental laten inschrijven. Het voornemen bestaat ook nu weer, om in den loop van den winteravond kunstbeschouwingen te geven van de beste portefeuilles hiervoor beschikbaar, o. a. »Pulchri Studio," »Arti et Amicitiae''»Haagsche Kunstkring," »St.-Lucas"enz. Uit deze collecties wenscht het enkele aquarellen aan te koopen dieaan het einde van het winterseizoen gratis onder de leden worden verloot. Doch om daartoe in staat te worden gesteld moet het aantal leden zich steeds uitbreiden. Verzekerd van een vermeerderend ledentalkan het niet anders of de bloei, die het ook dit jaar heeft ont wikkeld zal van blijvenden aard zijn. Reeds is tegen Vrijdag 17 Nov., de le avond-kunst beschouwing aangekondigd der portefeuille van den ïHaagschen Kunstkring." Deze en volgende kunstbeschou wingen zijn uitslnitend toegankeljjk voor leden met hunne genoodigden. Ushond Hollands Noorderkwartier. Genoemde Bond zal alhier eene algemeene verga dering houden op zondag, den 29, des namiddags 12.15 uur precies, in Restauratie Proot. De agenda luidtjaar verslag rekening en verantwoording vaststellen begroo ting 18991900 verkiezing van bestuursleden, waarvoor aanbevolen worden de heeren a. H. S. de Vries en Reek h. J. Hooijberg en van Lienen c. P. H. M. Ibink Me ienbrink en F. Wigman bespreking van verschillende onderwerpen op het ijs betrekking hebbendeo. m.: mededeeling omtrent Noordhollands wateren; in te leiden door den heer van Nienes, enz. GETROUWD. 26 Oct. Gerrit Hendrik Jan Gevelaar en Hilligje Boersma Zacharias Jacobus Hazebroek en Maartje Bruin GEBOREN. 25 Oct. Cornelis, z. van Adrianus Schapendonk en Jose phina van Hanxleden. Alphonse André Albert, z. van Henri Alphonse Marie Bos en Laure Jeanne Thérèse Adolphine Linon. Arnoldus Hubertus, z. van Martinus Jacobns Driesen en Geertruida Ligthart. OVERLEDEN. 26 Oct. Alida Dekker, wed. Coenraad Franciscus Nieters 64 jaar. f 2009,— f 2075, f 880.— f 885.- f 895.— f 800.— 5- Wjjk D, no. 28 b, groot 71 centiaren. Strijkgeld J. P. Wagenaar Opgehouden. Wijk D, no. 28 c, groot 76 centiaren. Strjjkgeld G. Diepen Opgehouden. b. Aan het Wolfpad: Wijk D, no. 46 a, groot 48 centiaren. Strykgeld G. Diepen Opgehouden. Wijk D, no. 46 b, groot 43 centiaren. Strijkgeld G. Diepen Opgehouden. Wjjk D, no. 46 c, groot 43 centiaren. Strykgeld G. Diepen Opgehoudi n. Wijk D, no. 46 d, groot 39 centiaren. Strykgeld J. A. Klünnen Verhoogd door Dncrocq met f Opgehouden. Aan het Fnidsen Wijk 0, no. 47, groot 82 centiaren. Strykgeld G. Diepen Verhoogd met Opgehouden. d. Aan de Overdiestraat Wijk F, no. 207, groot 54 centiaren. Strijkgeld KI. Kuiper Niet verhoogd. e. Aan het Heiligeland wykno. 20, groot 82 centiaren. Strykgeld S. Bregman q.q. f 800, Verhoogd door P. T. Portegies met f 325, 23 Oct. Door den Notaris M. GOUVERNE. De Boerenplaats »Halfweg", Westdijk, Schermeer, ge meente Alkmaar. 1.hnis, boet, erf, bosch, boomgaard en wei land, 3.48.50. Str. A. J. M. Keysper 2. weiland achter no 1, 3.55.70. Str. C. van der Oord. 3. weiland achter no. 2, uitkomende aan den Westertocht, 3.53.40. Str. A. J. M. Keysper 4. weiland aan den Ringdjjk naast no. 1 3.61.10. Str. J. Muijs 5. weiland achter no. 4, 3,62.60. Str. F. Dekker 6. weiland achter no. 5, uitkomende aan den Westertocht, 3.58.90. Str. A. J. M. Keysper Combinatie en afslag hebben plaats op maandag 30 Oc- ber 1899, voormiddags 11 uur, in het koffiehuis »de Kroon", aan het Waagplein, te Alkmaar. f 1090,— f 30,— f 705, f 8000,— 6000,— 6000,— 6300,— 6050, 6000,— 25 Oct. Door den Notaris M. GOUVERNE. Van perceelen te Alkmaar, j a. Aan de Wildemanstraat: W|jk D, no. 28 a, groot 103 centiaren. Strijkgeld Jb. van Twisk f 2175, Niet verhoogd. 's Gravenhage 26 October 1899. Mr. I». J. Troelstra. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den heer mr. P. J. Troelstra in hooger beroep veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens smaad jegens den officier van justitie te Leeuwarden. Tweede liamer. Ongevallenwet. De Ongevallenwet werd door den minister van justitie uitvoerig verdedigd als eene tegemoetkoming aan het volksbewustzijn, dat de arbeiders-verzekering spoedeischend is en als eene regeling, verre te verkiezen boven de voor den werkman nadeelige burgerljjke actie tot schadever goeding b|j ongelukken. De verwerping der wet ware een nederlaag voor het parlementaire stelsel. De heer Schaper herinnerde den heer Knijper, dat zijn tegenstand strijdt met zijne sympathiebetuiging voor de wet van de»kleine luijden." TRANSVAAIi. 26 October 1899. LONDEN. De Times ontvangt een telegram uit Ma- feking, dat generaal Cronjé een groot deel zijner troe penmacht voor Mafeking heeft weggenomen. Men gelooft, dat een hevige strijd de aanwezigheid der Boeren elders noodzakelyk maakt, indien het aftrekken althans niet een krijgslist der Boeren is om kolonel Baden Powell te noodzaken, spoedig een aanval te doen. Het is onmogelijk, om de operaties der Boeren aan de westergrens als ernstig te beechonwen. PRETORIA. Het bombardement van Mafeking begon dinsdagmorgen door de troepen van generaal Cronjé. Aan vrouwen en kinderen werd de noodige tjjd toege staan voor het verlaten der stad. PRETORIA. Een telegram van 21 October meldt, dat het gevecht van Vrijdag nabij Dundee begon te vjjf uur 's morgens en duurde tot twee uur des namiddags. De burgers hadden eene versterkte stelling ingenomen, maar waren genoodzaakt om terug te trekken na verove ring van een maximkanon. Het gevecht werd zaterdag morgen te 10 uur voortgezet, waaraan verscheidene com mando's deelnamen. PRETORIA. Een telegramgedateerd 22 October, meldtNegen engelsche officieren werden na den slag bij Dundee gevangen genomeu en zijn vrijdag hier aan gekomen zij werden geïnterneerd in een lokaal bij de Renbaan. Zij worden goed behandeld. LONDEN. De avondbladen bevatten eene depêche van Glencoe van 23 October Na de overwinning der Engel schen van Vrijdag meenden de Engelschen eenige dagen van den vijand verlost te zjjn, doch zjj werden hierin bedrogen. Bij het verlaten van het slagveld merkten de Engelschen, dat de gemelde vangst van alle kanonnen van den vjjand onjuist was. De Boeren hadden ze meege nomen vóórdat de Engelschen den heuvel stormenderhand namen. PRETORIA. Het bombardement van Mafeking is hedenmorgen weer begonnen. Verscheidene huizen staan in vlammen. Amstbrdam, 25 Oct. Ter veemarkt waren aanvoer en prjjzen al? volgt: 170 vette kalveren le qual. f 0.80. 2e qnal. f 0.70 3e qual. f 0.60 per K.G., 26 nuchtere kalveren f 9 a 11,0 schapen, 397 vette varkens f 0.33 a 0.37 per P.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3