Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG m 29 OCTOBER. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Dit Nummer bestaat uit 3 bladen. TÏO. 129. Kerste blad. HKMA VRSOHE COURANT. Deze Oonrant wordt Dinsdag-, Donderd a g- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden vrd den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 1 Alovcmber 1899des namiddags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Behandeling der gemeente-begrooting voor den dienst van 1900. KGTPTEj. Opnieuw heeft de Khalifa zich aan de vervolging van lord Kitchener weten te onttrekken. De expeditie, die tegen hem naar Jebel Gedir was uit gezonden vond het nest ledig. Vermoedelijk is hij met zijne volgelingen zuidoostwaarts getogen. Hun aantal werd in Februari j.l. op 10000 man geschat, maar schijnt sedert aanmerkelijk geslonken te zjjn. EKdELAlVD. Nog steeds wendt dejingo-pers wan hopige pogingen aan, den terugtocht van generaal Yule voortestellen als een alleszins geslaagde operatie. Een hoofd artikel van de .Times" zet uiteen, dat die terugtocht deel uitmaakt van de verdedigende tactiek, en dat de drie offensieve bewegingen tegen de Boeren slechts staal tjes zjjn van die defensieve tactiek. De bladen, die, minder door partij-belang verblind, den toestand onder de oogen trachtten te zien, voor zoover de vage mededeelingen der Regeering dat mogelijk maken komen er rond vooruit, dat de positie van White en Yule, ook na hunne vereeniging bjj Ladysmith reden geeft tot groote bezorgdheid en dat het verlies van ruim 600 man aan gewonden en dooden (nog gezwegen van de gevangen genomen officieren en het huzaren-eskadron) in wonder lijke wanverhonding is met de resnltaten van al die .gelukkig uitgevoerde operaties.'' Uitdrukkelijk wordt van Engel8che zijde medegedeeld (zoowel in het Lagerhuis als daar buiten), dat alle berichten, als zoude de Regee ring de Kaffers tegen de Boeren opzetten, ongegrond zijn. Dr. Leyds, de gezant van Transvaalhoudt echter het tegendeel vol. De secretaris Wyndham deelde in het Lagerhuis mede, dat generaal Joubert aan generaal White bericht heeft, dat de zwaar gewonde generaal Symons overleden is. Dit feit versterkt het vermoeden dat generaal Yule de gewonden te Dundee moest achterlaten. FRANKRUK. In het requisitoir van den procu reur-generaal betreffende de deelnemers aan het .komplot" wordt verklaard, dat er voldoende grond is tot vervolging van Déroulède en veertien anderen, wegens samenspan ning om den regeeringsvorm te veranderen, of burgers op te hitsen om zich tegen het constitutioneel gezag te wapenen, welke samenspanning gevolgd werd door hande lingen ter voorbereiding van de uitvoering; en dat er bovendien tegen Déroulède en drie anderen, o. a. Guéric, voldoende gronden zijn ter beschuldiging van een aanslag op 23 Fefer. 1.1. met hetzelfde doel, en dat hunne pogin gen tot uitvoering slechts mislukten tengevolge van omstandigheden buiten hen voorts, dat tegen zes •anderen voldoende grond is ter beschuldiging van kuipe rijen en misdadige kunstgrepen om tot die misdaad aan te zetten, en tegen Jules Guérin, van oorlogswapenen en munitie te hebben bewaard, getracht te hebben agenten den dood aan te doen, enz. ÏUID-AFRIBA. Tot een beslissend treffen te Lady smith is het nog niet gekomen, en de berichten van de Natalsche grens bepalen zich dus tot verbeterigen en aanvullingen van de reeds medegedeelde telegrammen. In de eerste plaats verdient vermeld te worden, dat het .vermiste" escadron huzaren (ongeveer 80 man) wel dege lijk in de handen der .vluchtende'' Boeren is gevallen en bereids krijgsgevangen naar Pretoria is doorgezonden. Het blijkt verder dat de negen officieren die naar Pretoria zijn gebrachtéén overste één majoor twee kapiteins en vijf luitenants, allen infanteristen zijn, behalve de beide hootd-officieren en één kapitein, die tot het 18e regiment huzaren behoorden. De Boeren hebben voor het overbrengen van hun gevangenen (de officieren buiten rekening gelaten) tien goederenwagens noodig gehad. Het totaal der Britsche verliezen in de Natalsche ge vechten wordt door de .Westminster Gazette" becijferd op nagenoeg 600 man, nl. Officieren gedood18 gewond55 Onderoff. en minderen gedood 76 gewond 435 vermist 13 597 Hierbij zijn nog niet gerekend de negen gevangen offi cieren en het eskadron dat knigsgevangen is gemaakt. Uit Pietermaritzburg zonden intusschen versterkingen van infanterie en artillerie te Ladysmith zijn aangekomen Is dit bericht juist, dan zou laatstgenoemde plaats nog niet geheel door de Boeren ingesloten zijn. Welke echter die .krachtige" versterkingen moeten zjjn, is niet zeer duidelijk, daar er in de laatste dagen te Durban geen transporten van eenig belang zijn ontscheept. Van de westgrens komen voortdurend berichten van scher mutselingen om en bij Mafeking en Kimberley bij beide plaatsen zouden de Engelschen zeer veel nut gehad hebben van hunne geblindeerde treinen en vooral het artillerie vuur den Boeren niet onbeduidende verliezen hebben toegebracht. Onder de gesneuvelden bij Kimberley zou o.a. zijn commandant Botha, een bekend officier der Trans- valerg. De berichten, door loopers aangebracht, wachten echter nog op bevestiging. Uit Rhodesië wordt van den 21 gemeldEen sterke patrouille stiet heden bij Rhodes Drift in een dicht struik gewas op den vijand. Er volgde een scherpe schermutse ling. Onzerzijds werden twee man gedood en twee gewond. De vijand kreeg zeven duoden en vermoedelijk vele ge wonden. De Boeren trokken terug naar een sterke positie op een kopje bjj Ponts-Drift. Laatste Berichten. De strijd in Aatal. Ladysmith ernstig bedreigd. PARIJS27 Oct. De .Temps" bevat een telegram uit Londen van hedenmiddag 4 uur, meldende »De toestand der Britsche troepen te Ladysmith wekt zeer ernstige bezorgdheid." Aan het Britsche departement van oorlog gaat het geruchtdat de spoorweg van Colenso naar Ladysmith in handen der Boeren is gevallen. Als dit gerucht waar is zijn de Britsche troepen vol slagen omsingeld en is hun overgaaf maar een quaestie van tijd. De terugtocht uit Glenpoe. KAAPSTAD, 26 Oct. De Kaapscne .Argus" vermeldt belangwekkende bijzonderheden over den terugtocht van generaal Yule uit Glencoe. De teuten werden Zaterdag onder een plasregen weggenomen en verplaatst naar een ander kamp. In dit kamp vielen weldra granaten der Boeren waardoor twee soldaten werden gedood zoodat het noodzakelijk werd terug te trekken tot buiten het bereik der Boeren-artillerie. De inwoners der stad ver lieten eveneens hun hnizen en kampeerden onder de goederenwagens die naar een veilige plaats waren over gebracht. Den geheelen Zondag waren de Britsche troepen onder voortdurend schermutselen bezig hun trein buiten het bereik van het zwaar geschut van den vijand te brengen. Onze soldaten waren uitgeput door gebrek aan slaap. Zondagavond begon de geheele strjjdmacht den terugtochtdie bewonderenswaardig werd geleid. De troepen trokken door Van Landeerspas, een gevaarlijk défilé waar vijftig man hen tegen had kunnen houden. Dinsdagavond regende het opnieuw, waardoor de man nen weder van nachtrust verstoken bleven. Tegen vier uur in den morgen gingen ze opnienw op weg en ver- eenigden zich met generaal White's troepen te Ladysmith in den middag. Op Zondag hoorde generaal Yule in de richting van Elandslaagte schiet n. Hij zond zijn artillerie daarheen, die een afdeeling over den Umpati-heuvel terugtrekkende Boeren onder vuur nam en vele Boeren doodde. Aan de Westgrens. PARIJS, 27 Oct. De .Temps" verneemt uit Londen dat e telegrammen uit Kaapstad en Durban geen enkele bijzonderheid behelzen over de beweerde voordeelen der Britsche troepen te Maieking. Nederlanders ln Transvaal. Naar het .Handelsblad" meldtheeft zich te Am sterdam eeue commissie gevormd die zich belasten zal met de taak om zooveel mogelijk de namen van in den oorlog gesneuvelde of gewonde Hollanders aan de bloed verwanten bekend te maken. TRAWS VAAL. Be vechtwijze der Engelschen. De gezant der Z.-A. Republiek, de heer Leyds, heeft opneming van de volgende mededeeling verzocht aan onze groote bladen .Het wordt mij bericht, dat de Engelschen gekleurde inboorlingen wapenen en zich van hen bedienen om tegen de Boeren te vechten. Ik heb redenen, die aan dit bericht niet doen twjjlelen. De regeering der Republiek kan niet anders dan protesteeren tegen deze snoode en verderfe lijke handeling, waarvan zjj zich harerzijds altijd heelt onthouden in hare oorlogen tegen blanken en die in hare consequentie, een groot gevaar oplevert voor alle blanken in Zuid-Afrika." Bij het Bestuur der Ned. Znid-Afrikaansche Ver eeniging is tot dusver voor Transvaal ingekomen f 68.000. Het Hulp-Komiteit voor Transvaal te Antwerpen heeft in handen van den voorzitter, den heer Pol de Mont, de volgende bijdragen ontvangen uit Belgis totaal fr. 1470.50, uit Dnitschland totaal fr. 1982.26, uit Oosten rijk totaal fr. 2013.61. De Znid-Afrikaansche Vereeniging heeft, door tus- schenkomst van het hoofdcomité van het Nederiandsche Roode Kruis, 4000 ter beschikking gesteld van dr. Lingbeek, chef der Nederlandsshe ambulance, tot bestrij ding van de onkosten der ambulance gedurende haar verblijf in Zuid-Afrika. De ambulance van het Beo de Bruis. De directie van den Haven-stoombootdienst te Am sterdam beeft een groote boot beschikbaar gesteld om de ambulance van het Ned. Roode Kruis heden tot IJmuiden uitgeleide te doen. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft het vol gende telegram doen toekomen aan mej. G. J. Beynen, hoofd der ziekenverpleegsters: »Bij uw vertrek naar Zuid-Afrika vergezellen mijne beste wenschen u en de verpleegsters. Met groote belang stelling en waardeering zal ik de verrichtingen volgen der ambulance van het Nederiandsche Roode Kruis en van allen die deelnemen aan de schoone en zelfopoffe rende, maar zoo zware taak die ginds wacht. Moge op het werk van allen in ruime mate Gods zegen rusten en een gelukkige terugkomst in het vaderland voor allen zijn weggelegd, Emma." Een luitenant der veldartillerie te Breda heeft dezer dagen zijne manschappen rondom zich verzameld en hun toen in bevattelijke taal verteld van het schreeuwende onrecht, dat den dapperen Boeren wordt aangedaan. Aan het eind zijner improvisatie had de luitenant een beroep gedaan op de milddadigheid zijner toehoorders. Hij vroeg hun een kleine gift om den nood, welke nu reeds zou zjjn ontstaan, te helpen lenigen. In koor hebben toen allen hunne instemming betuigd met dit voorstel en het resultaat van een kortstondige onderlinge bespreking was, dat men besloot, dat de soldaten 1, de korporaals 2 en de onderofficieren 3 cents per vijf dagen van hunne soldij zullen afstaan. Naar gemeld wordt is de eerste oplaag, groot 2000 exemplaren, van het Transvaal-album, uitgegeven door de »Amsterdam8che Courant" ten bate van het Roode Kruis, reeds uitverkocht. Alleen te 's-Gravenhage werden 1200 exemplaren geplaatst door middel der firma Couvée. Een tweede druk ligt tar perse. De Vereenigde Staten en de Transvaal. De heer George W. van Siclen, een der bekendste knickerbockers van New-York, schrijft aan het »N. v. d. D." van 16 dezer Ik hebop den elfden Octobereene groote volks vergadering van Amerikanen tot stand gebracht, gehouden in Carnegie Hall binnen deze stad. De Oud-Rechter Augustus Van Wijck presideerdede Vice-Presidenten tegenwoordig waren Gouverneuren van veertien Staten tien Senateuren van de Vereonigde Staten, veertig leden van het Congres, twaalf Rechters, en meer dan twee honderd gedistingeerde mannen. Ik had de eer als Secretaris te fungeeren. Het was op deze buitengewoon talrijke ver gadering dat drie duizend onzer voornaamste burgers een adres richtten aan den President der Vereenigde Staten voor zijne bemiddeling voor de Vereenigde Staten ten behoeve der Znid-Afrikaansche Republiek en ook voor dit doel tot Groot- Brittan ie. Botsing. Te Schaerbeek, bij Brussel, is den 26 eene losse locomotief op een goederentrein geloopen, met het gevolg, dat beide machines belangrijke schade kregen en vijf wagens werden vernield gelukkig is niemand gekwetst geworden. Het kruispuntwaarop dit voorvielwas daardoor geroimen tijd versperd. Rooil ol' Oranje De vraag of onze vlag rood-wit-blauw of oranje- wit-blauw behoort te zijn, is nog altijd niet uitgemaakt. Dat wordt bewezen door een artikel over dit onderwerp in het laatste nummer van .Eigen Haard", waarin de beer B. C. Ritz, archivaris en bibliothecaris bij het departe ment van marinemet nieuwe gegevens aankomt. Hg herinnert er in zijn opstel aan dat de rood-wit-blauwe vlag reeds vóór onzen opstand tegen Spanje gevoerd is door koopvaarders en dat het rood gedurende den strijd tegen Spanje door oranje is vervangen. .Met het stam huis van Oranje was onze driekleur orange-blancbe-bleu, zonder dat vorstengeslacht was de vlag rood-wit-blauw. »Die vlig, waaronder het Nederiandsche volk zijn vrijheid bevochtdat orange-blanche-bleu zjj voortaan weder onze driekleur want .dat vorstengeslachtdat zooveel offers bracht voor ons onafhankeljjk volksbestaan dat vorstenhuis heeft recht op een deel in het symbool onzer vrjjheid .dat volkdat tachtig jaren mèt Oranje worstelde voor zijn zelfstandigheid, dat volk is verplicht den grondlegger daarvan zjjn deel te geven in het zinnebeeld der onafhankelijkheid." (Handelsblad.) Feu onverwachte erfenis. Een vijftig jaar geleden vertrok een Deen zekere Mauritzen naar Californië en vermaakte later het groote door hem verworven vermogen aan ziju broeder. Deze is op zijne beurt kinderloos gestorven en laat een 50 millioen gulden na, die nu onder zes arme gezinnen te Kopenhagen zullen worden verdeeld.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1