No. 130. Honderd en eerste jaargang, 1899. WOENSDAG 1 NOVEMBER. Ijk en Herijk. Buit e Ti 1 a u d. Nederland. ALKIIAARSEHE COURANT. Deze Courant wordt Olnsdag-, Honderd a g- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertcntlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 6 October j.l. no. 190 heeft goedgevonden lo. te bepalen, dat het goedkeuringswerk gedurende het jaar 1900 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk van maten en gewichten de letter 14 in den gewonen schrijfvorm 2o. dat als merk bij eerste stempeling aan het ijkkantoor Alkmaar zal gebezigd worden het cijfer 1©. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. R I P P I N G, Voorzitter. 31 Oct. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. HKIjAJIK. In Belgie uit de publieke opinie zich zeer sterk ten gunste der Boeren en tegen Engeland. In Antwerpen, dat belangrijke betrekkingen met Enge land heeft, is die stemming zelfs tot een gevaarlijke hoogte gestegen. Herhaaldelijk vreest men voor botsingen tusschen Antwerpenaars en Engelschen; anti-Engelsche betoogingen komen er iederen dag voor. De Engelsche Consul heeft zijne ontstemming daarover niet onder stoelen ol banken gestoken. Die ontstemming is nog toegenomen toen hij eenige dagen geleden, van het Consulaat komende, met bloed vóór het Consulaat op den grond en op de muren de woorden geschreven zag BloedBloed, Boerenbloed nillT8l'lll,.%NU. De winterzitting van den Rijksdag wordt 14 November geopend. In behandeling zullen worden gebracht een wetsontwerp voor de hervorming der poste rijen, telegraphie en telephoon, vervolgens een herziening van het strafwetboek met, het oog op de vrijheid van arbeiden, dat de begrooting en een wet op de vleesch- keuring. Het Elbe-Rijkskanaalontwerp moet nog blijven rusten. Eenige bladen beweren, dat 's Keizers reis naar Engeland niet zal doorgaan, tengevolge van den Transvaal- schen oorlog en den anti-Engelschen geest, die in Duitsch- land heerscht. KIUGKIjASIW. De »Daily Chronicle" bevat den vol- ledigen tekst van het telegram van '27 September van Steyn aan Milner waaruit blijkt dat Milner niet aan Chamberlain heeft medegedeeld en dus dat Chamber lain niet kon opnemen in het Blauwhoek dat Presi dent Steyn aanbood als bemiddelaar op te treden, dat Steyn de verzekering kon geven dat Transvaal de soeve reiniteit van Engeland zou erkennen, en dat Steyn zeer vriendschappelijk jegens Engeland gezind was. In een zeer scherp artikel wijst het blad op de geheel gewijzigde lezing die Milner van Steyn's voorstel gaf en beschuldigt Milner in krasse termen valsch spel gespeeld te hebben om den oorlog onvermijdelijk te maken. Of Chamberlain officieus evenzeer onkundig was van de ware tekst, mag zeer zeker op goede gronden in twijfel getrokken worden. VHAA14K1JH. De »Echo de Paris" bevat een inter view met dr. Leyds den gezant der Z.-A. Republiek, die verklaarde dat naar zijn meening de beslissende slag zal geleverd worden bij Ladysmith. Hoewel Europa sym pathie gevoelde voor de Boeren, zal het toch niet tnsschen- beiden komen, als zij overwonnen worden ten minste niet op dit oogenblik. Er is geen sprake van de bemidde ling van Duischland. In de volgende maand komt Zola weder voor het Hof van Assises wegens beleediging van den krijgsraad van 1894. Hij heeft verklaard, dat de generaals niet weder zullen worden gedagvaard, maar dat Labori het hooren van Von Schwarzkoppen Panizzardi en Esterhazy zal vorderen, om duidelijk te doen uitkomen dat de laatste de schuldige is. Daardoor zal het nieuwe feit worden verkregen, noodig om bij het Hof van Cassatie de revisie van het vonnis van Rennes te bewerken. Mocht het Hof van Assises weigeren die getuigen te hooren en hem veroordeelen, dan zeide Zola bereid te zijn de straf te ondergaan. BCID-AFU114A. De positie te Ladysmith is vol gens de laatste berichten nog vrijwel dezelfde. De Boeren honden de Engelschen ingesloten en maken hnu cordon steeds nauwer, terwijl zjj hun geschut op de omringende hoogten hebben opgesteld. Ieder oogenblik kan het tot een treffen komen, en de Boeren zullen daarmede zeker niet langer wachten, dan noodig is, niet slechts, wijl de Engelsche generalissimus Buller te Kaapstad is aange komen, maar meer nog, omdat over ongeveer 10 dagen nieuwe versterkingen der Engelschen te Durban verwacht kunnen worden. De »Standard"-correspondent te Ladysmith seint, dat 18,000 Boeren Ladysmith in een halven cirkel insluiten. De stad is ontruimd door de menschen die er niet met terwoon gevestigd zijn. Er worden putten gegraven, daar de Boeren den watertoevoer hebben afgesneden Zelfs de Engelsche bladen geven toe, dat generaal AVbite s positie verro van gunstig is en dat het dreigend gebrek aan water een zeer ernstig feit is. Een telegram uit Pretoria over Lorenco Maiquez geeft bijzonderheden over de aankomst der BritBche krijgsge vangenen te Pretoria. Te Dannhaoser waren de gevangenen in den trein gebracht. Zjj vulden tien overdekte goederenwagens. Een afzonderlijke wagen was ingericht voor twee van hen die gewond waren. De officieren reisden in eerste- klasse waggons. Bij de aankomst van den trein stond het station te Pretoria zwart van menschen, er was echter niet de minste demonstratie. Toen de gevangenen uitstapten, heerschte er doodsche stilte, in de straten waarlangs zij trokken bewaarden de Boeren een waardige ernstige houding. De gewonden zijn ih het hospitaal overgebrachtde gevangenen zjjn naar de renbaan geleid door een af- deeling bereden Boeren. Zij kampeeren op dezelfde plaats, waar Jameson's soldaten werden gevangen gehouden. De Engelschen maken zich zeer ongerust, dat de Ba- Boeto's de Boeren zullen aanvallen, waarvan het reeht- streeksch gevolg zonde zijn, dat de Kaapsche en Natalsche Afrikaander-bevolking onmiddellijk den Boeren te hulp zou snellen. Van de kustgrens geen ander bericht, dan het losse gerucht, dat Maf'eking in brand zou zijn geschoten. TBANIVML. Op de »König,het schip, waarmede zaterdag de Ambulance naar de Transvaal vertrok, bevond zich o.a. ook een man uit Groningen. Aan een verslaggever van bet Handelsblad zeide hij Mijnheer, ik ben Groniger van geboorte, maar heb 16 jaar in Transvaal gewoond. Het vorige jaar ben ik hier teruggekomen met mijn vrouw, een Transvaalsche, en mijn twee kinderen. Ik kon het niet lijdelijk aanzien, dat die Boereu daar zoo genegerd worden, en tot mijn vrouw zei ik»Ik heb het daar ginds zestien jaar lang goed gehad, laat ik het er nu ook eens slecht hebben." En m'n vrouw was het met mij eens en zoo zijn we nu op weg naar het vaderland van mijn vrouw, waar ik met de Boeren zal gaan vechten." De vorige week vertrokken drie Transvaalsche studenten uit Amsterdam en tien uit Leiden naar hun land. Twee leerlingen van hot Gymnasium te Amersfoort, die uit Transvaal afkomstig zijn, hebben besloten naar bun vaderland terug te keeren en zullen in 't begin der volgende week de reis aanvaarden. Tot de Nederlanders in Transvaal, die de wapenen hebben opgevat, behoort ook dr. G. A. P. Molengraaf!, vroeger hoogleeraar te Amsterdam. Zijne vrouw doet dienst als ziekenverpleegster en zijn twaalfjarige zoon als wielrijder om berichten over te brengen. Op de lijst van een Transvaal-comité in een der Friesche plattelands gemeenten is f 250 geteekend door een Engehchman. Van eene firma in Dublin ontving de vereeniging »Gelria" te Tiel een chèque van 1 pond sterling voor het Roode Kruis. Deze gift ging vergezeld van een har- teljjke betuiging van sympathie voor Transvaal. De directeur van »Gelria" deelde voorts mede dat sinds het uitbreken van den oorlog de bestellingen uit Engeland uitblijven. Ierland daarentegen betrekt meer. De firma Roelof Citroen te Amsterdam heeft een plan ontworpen, dat een rijke bate voor de Transvaal belooft af te werpen. De firma stelt n.l. ter beschikking een luxe-voorwerp (gond, zilver of diamant) ter waarde van f 100, dat wordt toegewezen onder de volgende voorwaarden Bij een notaris is gedeponeerd een verzegeld nummer. Tot ultimo November kan men in het magazijn in de Kalverstraat een gulden storten en een nummer, hoog stens van vijf cijfersopgevendat alsdan met den naam wordt geboekt. Hij of zij, die na het eind van November blijkt opgegeven te hebben het nummer, dat het meest nabij komt aan dat, hetwelk bij den notaris berust, is de gelukkige eigenaar van het kostbaar voorwerp. Van alle ingezonden nummers wordt boek gehouden, zoodat omtrent de opbrengst die geheel ter beschik king wordt gesteld van Het Roode Kruis contrölo kan worden geoefend. Laatste Berichten. LONDEN, 3l) Oct. Ziehier den tekst van generaal White's depêche gedateerd Ladysmith 30 October halfvijf namiddag. »Ik gebruikte vandaag alle troepen die hier zijn, uitge zonderd het hoognoodige garnizoen. Ik zond de bergbatteiij No. 10 met de Iersche fuseliers en het Gloucestershire regiment Uit om stelling te nemen op de heuvels, om op den linkervleugel den vijand te verjagen. Deze troepen gingen gisteravond om ll nur op weg. Gedurende den nacht sloegen, ten gevolge van het vuren eener batterij, de muildieren op hol met eenige kanonnen, die ik terug noop te krijgen. Twee bataljons zijn nog niet terugge keerd, maar worden hedenavond verwacht. >Ik detacheerde twee brigadedivisiën veldartillerie en vijf bataljons infanterie gesteund door cavalerie onder bevel van generaal French om de stelling aan te vallen, waarop de vijand gisteren kanonnen had opgesteld. Zij vonden de Btelling ontruimd, maar onze strijdmacht werd met aanmerkelijke kracht aangevallen door een vijandelijke macht, vermoedelijk de troepen van Joubert. Zij hadden vele kanonnen en bleken in groot aantal te zijn. Onze troepen waren voortdurend in actie en dreven den vijand verscheiden mijlen terug, maar slaagden er niet in de laagers van den vijand te bereiken. »Onze verliezen worden geraamd op tusschen de 80 en 100 man de verliezen van den vijand moeton veel grooter zijn geweest, daar het vuur onzer kanonnen groote uit werking scheen te hebben. »Na verscheiden uren in actie te zijn geweest, liet ik de troepen terugtrekken en zij keerden ongehinderd naar de kantonnementen terug. >De vijand is zeer talrijk en zijn kanonnen dragen verder dau ons veldgeschut. Ik heb nu eenige scheeps- kanonnen, die tijdelijk des vijands beste kanonnen, waar mede hij de stad beschoot op een afstand van meer dan 6000 yards, tot zwijgen hebben gebracht en, naar ik hoop,-voorgoed zullen beheerschen. PARIJS, 30 Oct. De »Temps" bevat het volgende tele gram uit Londen »In zijn tweede editie publiceert de »Times" het vol gende telegram uit Ladysmith »Opnieuw loopt met hardnekkigheid het gerucht dat de convooien en versterkingen uit Port Natal en Pieter- maritzburg in handen der Boeren zijn gevallen. Men zegt zelfs dat Pietermaritzburg op het oogenblik is ingenomen of van de gemeenschap met Port Natal is afgesneden. Do geslotenheid van het departement van oorlog doet de meest pessimistische geruchten ontstaan." De vorige week is te Antwerpen een jongen van dertien jaar, Ernst Nellens, die kort geleden door een dollen hond was gebeten na een afgrijselijk lijden ge storven. Hjj had van de zaak niet gesproken evenmin als zijn broeder, die nu ook bleek gebeten te zijn en een echtpaar en twee kinderen bij wie de hond aan huis was. Het geval wekt te Antwerpen veel opspraak. Ken vrouwelijke Advocaat. Voor de rechtbank van koophandel te Oenève heeft mej. Mackenroth, doctoresse in de rechten voor het eerst gepleit en een voortreffelijken indruk gemaakt. Eene jonge dame Elsje Knost te Washington, had een papegaai die een zonderling genot vond in den reuk van gas, en wanneer hij kans zag de kraantjes open draaide, die men natuurlijk terstond weder placht te slniten. Nu heeft men echter het meisje en den vogel beiden gestikt gevonden. Vermoedelijk had de laatsteterwijl zijne jonge meesteres in slaap was gevallen zich weer eens te goed willen doen aan gaslucht. Een 17-jarige klerk te Zwolle die den 28 met medeneming van f 2500 van zijn patroon, in de richting naar Arnhem vertrok, met het voornemen naar Transvaal te vertrekken is dien dag te Deventer uitgestapt; van daar vertrok hij per Hollandsche Spoor naar Amersfoort na aldaar een koffer, een paar laarzen en een nieuw kos tuum te hebben gekochtvertrok hij met achterlating zijner oude kleeding naar Utrecht en kocht daar een plaatsbewijs naar Hamburg. Onderweg kwam hij tot in keer, stapte te Arnhem uitkeerde naar Zwolle terug en bracht het nog voorhanden geld bij zijn patroon terug. Ruim f 125 had hij aan reisgeld, nieuwe kleeren en een revolver met 50 patronen besteed. Hranfl. Te Hoogkarspel is in den nacht van den 29 de broodbakkerij van J. Wonder door een onbekende oor zaak afgebrand. Niets is gered. De bewoners konden ter nauwernood aan de vlammen ontkomen. Alles was ver zekerd. Llmmen. Den 30, des avonds omsreeks 9 nur, brak brand uit in de woning van mej. W. v. Dijk. De hoog bejaarde vrouw had het ODgeiuk een stoof met vuur mede te nemen terwijl zij ging slapen. Vermoedelijk is nu de test er uitgevallen spoedig althans stond het bed in brand. Gelukkig wist de bewoonster zich nog bijtijds te redden. De geheele inboedel is met het huis verbrand. Het perceel behoorde aan de algemeene armen te Heiloo en zoo wij goed zijn ingelichtwaren huis noch inboedel verzekerd. Smcdenvereenlging. Den 29 vergaderde in het lokaal »Cérès" te itcliagcn een 37-tal smeden uit Hollands Noorderkwar tier tot het oprichten van een bond van smeden. De heer J. L. Wissekerke heette de aanwezigen welkom en zette het doel van den op te richten Bond uiteen. Na voorle zing van het reglement traden 34 smeden als leden toe. De \ereeniging zal heetenVereeniging van smeden: Hollands Noorderkwartier. De contributie zal fl bedra gen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. L. Wis ekerke voorzitter, Kolhorn J. Met, Heerhugo- w.iard D. Roggeveen secretaris G. Bakker O. Tates, Schagon, C. Blom, Helder, A. van Ree, penningmeester, St. Maarten, C. Boon, Zuidscharwoude, M. Hoepma, Oude Niedorp. Uit zeer vele plaatsen uit Noordholland boven Alkmaar waren smeden opgekomen, zoodat het deze ver eeniging zeker niet aan belangstelling zal ontbreken en zij ongetwijfeld levensvatbaarheid zal hebben.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1