Honderd en eerste jaargang. 1899. V RIJ D A G 3 NOVEMBER. Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. NO. 131. Kerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt öln«da g-, Dotderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkuaak f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BELHEE. Werd reeds voor eenige dagen gezegd dat de oorlog tusschen Engeland en de Transvaal ernstige gevolgen voor de diamant-industrie te Antwerpen zou kunnen hebben, thans worden die geruchten door Antwerpsche bladen bevestigd. In de diamant-fabrieken staan reeds honderden molens stil en 't is te vreezen, dat zoo de oorlog lang duurt meest alle fabrieken gesloten zullen worden. De eerste Belgische ambulance voor Transvaal zal den Hen November van Anr.werpeD vertrekken. Zjj zal bestaan uit tien geneesheeren, tien pleegzusters en tien zieken verplegers, onder leiding van doktor Coolen. Men ver wacht, dat tegen Kerstmis de afdeeling een der Boeren- kampen bereikt zal kunnen hebben, en hoopt spoedig daarop een tweede expeditie te kannen uitrusten. De Belgische bladen roepen daartoe de medewerking van het publiek opnieuw in, om geld genoeg bijeen te brengen voor het uitrusten van meer Roode-Kruis-expedities. BUITSCHI1A.NM. Wolffs bureau meldt dat de be velhebber van het Britsche regiment »Royal Dragoons", waarvan Keizer Wilhelm chef is, den 26en dezer aan den Keizer het volgende telegram zond »Ib heb de eer Uwer Majesteit te berichten, dat Uwer Majesteits Britsch regiment »Royal Dragoons* zich aan staanden Zondag in Tilbury-Dok naar Zaid-Afrika zal inschepen aan boord van het stoomschip Manchester", Murdock, kolonel-commandant van de »Royal Dragoons' Do Keizer antwoordde daarop »Dank voor uw telegram. Zeg het regiment uit mijn naam vaarwel. Moogt gij allen ongedeerd en gezond terngkeeren." Prins Frederik August, de oudste zoon van den vermoedelijken Saksischen troonopvolger, is op de jaeht, van zijn paard gevallen en heeft een schedelbreuk be komen. Hjj ligt thans ziek te Kalkrouth. Zyn toestand is nogal bevredigend. ENGEKANW. De tijding van de nederlaag bij Ladysmith en de gevangenneming der 2000 man on 42 afficieren heeft te Londen en overal in het land groote verslagenheid gewekt. Alle bladen bevatten artikelen, waarin verklaard wordt, dat Engeland niet ontmoedigd is, en vaster dan ooit besloten om zijn doel te bereiken en zijne suprematie afdoende te vestigen, maar al wordt er ook met lof gesproken over White's mannelijke zelfbeschuldiging, er gaan ook stemmen op van afkeu ring over de door hem genomen maatregelen en van twijfel aan zijne krijgskundige bekwaamheden. Het blijkt in ieder geval dat de Boeren den Engelschen generaal te slim zjjn geweest; hun wegtrekken uit hun eerste stellingen was zuiver een list om generaal White in het heuvelachtig terrein en ver van het kamp te lokken. De paniek onder de muildieren, waarvan het gevolg was, dat veel stukken geschut in handen der Boeren viel, ontstond doordat de vijand twee groote rotsblokken te midden van de voorttrekkende colonne van een heuvel liet vallen, en zoodoende groote verwarring te weeg bracht. FRANKRIJK. De minister van koloniën heeft bericht ontvangen, dat de administrateur Bretonnet, een luitenanteen onderofficier en 27 Senegaleezen gedood zijn in Cbariin den loop van een gevecht met sultan Rabah. Deze leed groote verliezen zjjn zoon werd gevaarlijk gewond. Mag men de »Patrie'! gelooven dan zijn kolonel Jouaustpresident van den krjjgsraad te Rennesdie Dreyfus veroordeeldeen majoor De Bréow door de officieren van het garnizoen aldaar »dood verklaard'' cmdat men 't er nu voor houdtdat zij 't geweest zijn die tegen de schuldigverklaring stemden. Bij eene open bare plechtigheidbeweert het blad heeft generaal Julliard geweigerd den heer Jouaust de hand te geven. MJIO AFUIUA. Evenals Ladysmith, worden Kim- borley en Mafeking steeds nauwer ingesloten. Generaal Cronjé heeft den 28 naar Pretoria bericht gezonden, dat het garnizoen van Mafeking een bajonnet- aanvai op het laager van commandant Louw deed, doch teruggeslagen werdmet achterlating van zes dooden doch met medevoering van hun gewonden, die velen moesten zijn. Kolonel Baden-Powell verzocht daarna eon wapen stilstand, ten einde hem in staat te stellen zijn dooden te laten begraven. Generaal Cronje stemde daar aanstonds in toe en de Boeren hielpen zelfs meede dooden in wagens te plaatsen. Den 30 is generaal sir Redvers Buller te Kaapstad aangekomen. De ontvangst van den generaal was een ovatie zooals nog nooit aan iemand te Kaapstad werd gebracht en een wild gejuich begroette den generaal van het oogenblik, dat hij voet aan land zette tot zijn komst in het regeeringsgebouw. Esatste Berichten. LONDEN, 1 Nov. De Times ontving gisteravond uit Kaapstad het bericht, dat de kanonnen van de marine- brigade den 40pjnder der Boeren gedemonteerd hebben, en de stelling, waarin dit stuk geplaatst was, hebben schoongeveegd. Evenzoo werden de stnkken der Boeren op Hepworth-hill tot zwijgen gebracht. De Boeren ver lieten deze stellingen. Twee Speeches. LONDEN, 2 Nov. Lord Georg Hamilton, staatssecre taris voor Indië, die gisteravond eene redevoering hield te Ealing, zeide dat de oorlog slechts op ééo wijze kan eindigen, en wel met het succes van Engeland. Als dat succes behaald is, en de vredesvoorwaarden bekend zijn, zullen de vreemde natiën zien, dat de hoofd oorzaak, die ons noodzaakte ons in dezen strijd te be geven, niet het verlangen was naar uitbreiding van grondbezit, doch het beslnit een groot deel van het op pervlak der aarde te bevrijden, voor het gemeenschap polijk voordeel der menschheid, van onwaardige en ver nederende tyrannie. Aan een feeetmaal te Edinbnrg sprak lord Roseberry Melding makende van de ramp in Natal, zeide hij, dat de oorlog Engeland meer bataljons zon kosten dan wij ooit verloren hebben, en meer levens van officieren en meer millioenen aan geld dan wij ons ooit zonden kun nen voorstellen. Doch een diag is zekerwij moeten dit doormaken, en eens zal de dag komen van het onder zoek. Doch in dien tnsschentijd moeten wij hen steonen die met de leiding der zaken belast zijn. Latere berichten nit Ladysmith melden dat den 29 en den 30 door de Boeren beproefd werd, het kamp te naderen, maar dat hnnne kanonnen door de vijftig ponders der Engelsche marine tot zwijgen werden ge bracht. De verliezen der Boeren moeten aanzienlijk zijn, de moreele toestand der Engelschen in Ladysmith wordt voortreffelijk genoemd. Ur. 11. J. COSTER. De volgende oproeping werd verzonden Aan oud-studenten en studenten der Leidsche Universiteit. Herman Costeroud-student aan de Leidsche hooge- sehoolond-praeses van het Leidsche Stndenteckorps een van Nederlands beste zonen, is in den vrijheidsstrijd voor zijn nieuw vaderland, dat hem de plaats geschonken hadwaarop zjjne talenten en zijne trouw hem recht gaven onder de eersten gevallen. Indien op één dan heeft op dezen de Leidsche Alma Mater, met het vaderland, hes recht om t-rotsch te zijn De ondergeteekenden hebben zich vereenigd om in Herman Coster den Nederlander den vriend den oud- student den korps makker te eeren. Zjj meenen dat de herinnering aan een kortmaar reeds zoo rijk en vrnchtbaar leven, afgebroken door een zoo roemvollen dood, niet mag verloren gaan. Zij roepen de oud-stadenten en de studenten der Leidsche hoogeschool op om met hen samen te werken, ten einde in de universiteitsstad in een der gebouwen waar zij allen gelijk hijeen deel van hun studententijd sleten, een gedenkteekeu, in welken vorm dan ook, te stichten, dat, voor een later geslacht den naam van Herman Coster bewarendden stambroeders in Zuid-Atrika het blijk zal zijnhoe zijn leven en zijn dood de niting waren van de edelste gevoelens van Nederland jegens hen. Zij stellen zich voorals het plan voor dit gedenk teekeu zal zijn vastgesteld, de Leidsche ond-studenten en studenten bijeen te roepen, ten einde in een gozamenijjke huldiging van de oprechtheid en de geestdrift hunner gevoelens te getuigen. Inmiddels verzoeken zij allen, die met hun voornemen instemmendaarvan blijk te geven door zoo spoedig mogelijk hun adhaesie en bijdragen aan het adres van een der ondergeteekenden te zenden. Dr. H. BURGER Amsterdam. Mr. A. VAN DER ELST Alkmaar. D. W. VAN HEECKEREN, praeses van het Leidsche Stndentenkorps Leiden. Mr. F. W. A. HüTSCHLER, Nijmegen. Mr. C. M. 's JACOB Assen. Mr. W. CNOOP KOOPMANS, Haarlem. Mr. C. M. H. MINDEROP, Rotterdam. Mr. L J. PLEMP VAN DUIVELANDRotterdam. Mr. W. C. Th. VAN DER SCHALK, Amsterdam. Mr. J. O. STOOP Dordrecht. Mr. W. SUERMONDT Lzn., Rotterdam. Dr. J. THOMEE, Delft. Mr. G. VISSERING, Amsterdam. Mr. A. R. ZIMMERMAN Dordrecht. Sehagen. Het Transvaal-comité alhier, bestaande nit de heeren S. Berman, van Rosanm, Dr. Melchior, W. Roggeveen, Peisser en J. H. Ressing, heeft voor bet Roode Krnis in deze gemeente een flink bedrag bijeen gekregen. Op haar verzoek hadden zich een 20tal jonge dames bereid verklaard de lijsten by de burgerij aan te bieden, met het gevolg, dat den 1 f 508,82 was bijeengebracht. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Berman, werden de dames door den heer W. Rog geveen hartelijk bedankt voor hnnne bereidwilligheid en voor de moeite, die zij z.ch getroost hadden, goed belooud door bet bijeenbrengen van een zoo aanzienlijke som. Behalve geld heeft de heer v. T. alhier nog eenige kistjes sigaren als gift toegezegd voor herstellende gewonden. TUtBIgVAAL. Men schrijft nit Parijs atn het Handelsblad: Op de tentoonstelling te Parijs blyken ook de Trans- valers de Engelschen de baas. Juist tegenover elkaar staan de gebouwen voor de Transvaal en die voor de Engelsche koloniën. Aan beide wordt bard gewerkt, doch het onze (het is een Transvaler die schrijft) is het verst gevorderd. Dezer dagen kwam het onder dak en om hiervan zooals de gewoonte is, blijk te geven, wapperde hoog in de lacht een kleine Transvaalsche vlag. Een doorn in het oog der Engelsche overburen. Toen Zaterdag de werkzaamheden weder aanvingen bleek een groote Union Jack'' boven op ons gebouw geplaatst. Een boom, die naast het gebouw staatbleek toegang te geven tot het dak. Wat te doen Dadelijk werd een mooiegroote Transvaalsche vlag gehaald en op het dak bevestigd. Zonder zich te kunnen verzotten, moesten onze overburen het aanzien, dat hnn vlag werd buitgemaakt en door een der aanwezige Trans valere die vol trots het nu breed uitwapporend groen- rood-wit-blanw begroetten in den zak werd gestoken met den wenschdat het niet de laatste „Union Jack" mocht zijn die in hnn handen viel. Ook een student van de Polytechnische school te Uelft is naar Zaid-Afrika vertrokken, om aau den oorlog tegen de Engelschen deel te nemen. Door de politie te Vlaardlngen werd dezer dagen een vreemdeling aangehouden die door zjjne vreemde handelingen haar aandacht trok. Naar het politiebureau geleid, bleek aldaar dan ook weldra, dat genoemde persoon, die te Rotterdam woonachtig bleek te zijn, als eeu gevolg van den oorlog tusschen Transvaal en Engeland, volslagen krankzinnig was geworden. De ongelukkige werd vervol gens onder politiegeleide naar zijne woonplaats overgebracht. Schermerhorn. Den 3, 's avonds, zal alhier eene vergadering worden gehouden met hot doel eene commissie te vormen, om gelden in te zamelen ten behoeve van de ambulance in Transvaal. Nederland en de Ziiid-Afrlkaanselie Republieken. De Consul-Generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek te Amsterdam deelt mede Nn het Engelsche Ministerie van oorlog de doorlating van telegrammen met opgaaf van gewonden en gesneu velden heelt toegestaan kunnen wij dienaangaande nog het volgende berichten Zoodra de bedoelde opgaven door den gezant der Zuid- Afrik. Rup. dr. Leyds zullen zijn ontvaDgen, zal daarvan mededeeling gedaan worden aan dr. H. J. Kiewiet de Jonge secretaris van het Alg. Nederl. Verbond te Dordrecht. De beer Kiewiet de Jonge heeft welwillend op zich genomen na ontvangst dezer opgaveninlichtingen te geven aan hen, die het verlangen daartoe aan hem zullen kenbaar maken. In een Renter-telegram dd. 20 Oct. Glencoe in de Engelsche bladen komen de volgende namen voor van: Gewonden Piot PretorinsHans Bretenbach, J. D. BedznidenhootJ. W. Koekmoor, John Pringle Jan., T. Depager, B. Rndolph, G. Jonbert, L. Vermaak, C. Vermaak, Piet boar, J. Viljoen, S. van Wyk, H. Klopper, H. J. Loggenberg, P. N Krnger, J. J. Boshoff, J. Groenwald, D. Pieteree, Nathan Miiller, A. Anderson en J. du Pretz. Gesneuvelden H. Kabie, L. Bardenhorst, C. Maritz en Henricus Sassenbnrg. Een Hollandsche boer richt in de »N. R. Ct." de volgende oproeping aaD alle landbouwers in Nederland »Van alle zijden en met velerlei middelen worden giften verzameld voor het noodige in de Transvaal. Als iedere boer in Nederland vijf centen wilde bijdragen van iederen bunder land dien hij bebouwt, zon dit een aardige bijdrage kunnen vormen. Dat er comité's verrijzen door middel van landbonwvereenigingen en boerenbonden 1 Wie neemt het initiatief In Wen Haag noodigen een paar dienstboden alle andere dienstmeisjes aldaar nit om iets af te zonderen voor de nagelaten betrekkingen in Transvaal. Het Roode Kruis. Men meldt dat bij het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ernstig het denkbeeld in overweging wordt genomen, een tweede Nederlandsche ambulance naar het oorlogsveld te zenden. Bij den voorzitter van het hoofdcomité zijn door het Dnitsche Roode Krnis vragen gedaan over de samenstel ling van het personeel en de voorbereiding van de Nederl. ambulance, die Zaterdag j.l. is vertrokken. Deze vragen houden verband met het zenden van hulp van Dnitsche zijde naar het oorlogsterrein. Vee-Invoer In België. Blijkens bericht van den gezant te Brussel bevat de »Moniteur Beige" van 29 dezer het bericht, dat, met ingang van 2 November a.s. de invoer van melkkoeien langs Baarle-Hertog tot nader order verboden is. Arflt. Ia de dninen achter de begraafplaats »Westerveld" te Velsen is door don jager Jacob C. de Vries een zee arend geschoten. Het fraaie exemplaar is door den heer P. Th. van Hoorn aau het Mnsonm van Nederlandsche diereu aan Artis ten geschenke gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1