Veiling van vaste goederen, Zitting van den Gemeenteraad Gewone f 290652,61 Buitengewone 80200,— f 18175,— 12234,50 50094,60 28219,— 23915,— 73907,20 28427,— 44505,— 1876,- 6040,— 81717,50 1700,— Woensdag, 1 November 1899, XII Onvoorziene uitgaven llvv mmm voor de Afrikaners, dat do Nederlanders voor hen willen doen, wat zij knuneu. Alleen Transvaalsche volksliederen werden dan ook gespeeld en alles droeg het cachet van een manilestatie voor de kloeke onderdanen van Krnger en Steijn. Zij was geheel onvoorbereid, maar zoo grootsch mogelijk er waren reporters, wior gemoed door de velerlei indrukken van eiken dag minder ontvankeljjk is dan dat van andere meuschen, die verklaarden, dat'deze zeldzame ovatie niet licht uit. hnn geheugen zal gewischt worden. En als eerlang de Hollandsche zusters als wel doende feeiin rondgaan op het slagveld, dan kunnen zij voor haar inspanning troost putten uit de wetenschap dat eon wel klein maar toch nog krachtig volk haar dankt en bewondert voor elke verzachting, die zij in het lijdon van den gekwetsten Boer weet aan te brengen. Moge 't haar gelukken nog velen te behouden voor het gezin, waar hunne dood een onherstelbare loegte zou ach terlaten. Niemand is onmisbaar op deze wereld, zegt de scepti cus, en dat zal ook wel zoo wezen, maar het neemt niet weg dat 't soms heelwat moeite kost een ledige plaats aan te vullen. Men ziet dat niet alleen, wanneer aan dè maatschappjj een bekend persoon door den dood ontvalt, maar ook levenden mogen zoo nu en dan ervaren, dat de werken van hnn geest of hunne handen zoo algemeene bewondering wekken, dat men hen niet wil laten gaan van de plaats vanwaar zij gelokt worden door anderen, die zich ook in den rijkdom hunner gaven willen ver heugen. In dat eervolle geval verkeert thans Mr. C. Uilenbeek buitengewoon hoogleeraar aan onze Uni versiteit die benoemd is tot professor in de oude talen en letterkunde aan de Academie te Leiden. Zoo verheugd als men over deze benoeming is geweest te Groningen, omdat men daar vreesdedat men Prof. Symons zou moeten missen voor den vacanten leerstoel in de Sleutel stad, zoo teleurgesteld zjjn daarover de Amsterdamsche studenten, die door het vertrek van Dr. Uhlenbeck een bekwaam leermeester zullen moeten missen. Iotusschen was 't te voorziendat deze slag eenmaal vallen zou, want op den duur kon de abnormale toestand niet be stendigd blijven, dat een man van zijne kunde voor het sobere salaris van een buitengewoon hoogleeraar zieii beschikbaar zou stellen voor leerlingen waaronder er meerderen moeten zijn die nu al minstens viermaal zooveel verdienen. Er worden nu adressen geteekend door de belanghebbenden om B. en W. te verzoeken Dr. Uhlen beck te behouden door hem tot gewoon hoogleeraar te benoemen met de daaraan verbonden bezoldiging en ook het dispuut-gezelschap Jacob van Maerlant" heeft reeds pogingen in dien zin gedaan. Of dat veel zal helpeu staat te bezien en ook al werd voldaan aan den wensch der college-bezoekers, dat is 't nog de vraag, of Dr. Uhlen beck zelf geneigd zou zijn om te blijven. Hoezeer zjjn eergevoel ook moet worden gestreeld nu hij de aange name ervaring opdoet, dat zijn arbeid zeer wordt geap precieerd. toch moet voor hem een promotie, die wordt afgedwongen, omdat den autoriteiten het mes op de keel is gezet, veel van haar bekoring missen. Zoo zijn wij vanzelf weer bij het Prinsenhof aan geland en van hetgeen daar in de afgeloopen week is gesproken zou heelwat zijn ovor te vertellen, wanneer wij wat meer ruimte tot onze beschikking hadden. De Raadszetels zijn daar van Woensdag- tot Zaterdagmid dag haast niet koud geweest, dank zij de Begroo- ting, waarbij zoowat ieder Raadslid zich aan zijn kiezers verplicht acht om zgu stem te doen hooren de hoofd figuren bij de algemeene beraadslagingen en bij do onder- deelen, de dii minores alleen bij de laatste. Zooals ge- zegdwij kunnen niet meer doen dan enkele punten releveeren. De hoofdzaak is wel, dat ondanks de stijgende uitgaven het percentage der inkomstenbelasting niet be hoeft te worden verhoogd. Over het algemeen werd ook do financieels toestand niet al te donker ingezien en er werden meor stemmen gehoord om hooger loon aan werk lieden in dienst der gemeente uit te keeren dan om te bezuinigen. Vrijdagmorgen had 't nog allen schijndat ook de Zaterdagavond wel noodig zou zijn voor de Begrooting, want men was slecht opgeschoten en hot onderwijs moest nog komen. Tot aller verrassing schitterde echter Prof. Fabius door afwezigheid toen dit hoofdstuk aan de orde werd gesteld iedereen weet wel-is-waar hoe hij over het Openbaar Onderwijs deukt, maar daarvan steeds weer te getuigen en door zijn scherpe uitvallen verzet uit te lokken is zijn lust en leven. Men profiteerde van dit buitenkansje door algemeen het stilzwijgen te bewaren en wat in geen jaren gozien is, gebeurde ditmaalin enkele minuten was men met het heele hoofdstuk klaar. De Burgemeester en Prof. Fabius die beiden kunnen elkaar Diet zetten en altijd woer vallen er stekelige op merkingen. De schuldige is meestal de hoogleeraar, die wel eens vergeetdat hij den hoer Vening Meinesz andere moet behandelen dan een leerling op het college. Ditmaal heeft hij 't ook met do wethouders van den Burgerlijken Stand aan den stok gehad zjj doen zoo hun best om bij een trouwplechtigheid een ernstig woord te spreken, dat vooral in deze ure zoo gemakkelijk den weg naar het hart vindt, maar meedoogenloos verklaarde Prof. Fabius daarvan niet gediend te zijn, omdat die toespraken hem te veel overeenkomst vertoonden met een moderne preek. De aangevallenen verklaarden echter kort en goed, dat zij zich niet het recht lieten ontnemen om te spreken, waar zij meonden, dat iets te zeggen viel. Men kan hun niet anders dan erkentelijk zijn, dat zfi in dezen nivelleerenden tijd een dorgelijke opvatting zijn toegedaan. 31 Oct. Door don Notaris M. GOUVERNE. Van perceelen te Alkmaar. 1. Heeronhuis, Rijksstraatweg. E 83, 196 cent. Str. G. J. Netten f 6050,— 2. Ileerenhuis, naast het vorige. E 85, 196 cent. Str. P. Messelaar f f 6050, 1 en 2 Gecomb. Verhoogd met f 105, 3. Bouwterrein, Rijksstraatweg a. groot pl.m. 174 cent. Str. F. H. Ringers f 1410,— b. groot pl.m. 150 cent. Str. P. Messelaar f 1445,— c. groot pl.m. 236 cent. Str. F. H. Ringers f I860,— a, b en c verhoogd met f 15, 4. Bouwterrein Achterweg of Nieuwpoortslaan groot pl.m. 150 cent. Str. O. vau der Oord f 300, Pore. 1, 2, 3a, b, c en 4 opgehouden. 5. Woonhuis, Varnebrook, E 38, 90 cent. Str. P. Messelaar f 2455, Verhoogd door K. Hos met f 10,— 6. Woonhuis, naast het vorige, E 36, 90 cent. Str. G. J. Netten f 2450, Opgehouden. 7. Bouwterrein, Tuinstraat, a. Tweede Tuindwarsstraat, groot pl.m. 95 cent. Str. C. van der Oord f 425, b. Naast het vorige, groot pl.m. 94 cent. Str. F. H. Ringers f 375, l'erc. 7a en b gecomb. Opgehouden. 8. Winkelhuis, hoek Tuinstraat en Snaarmanslaan, E 22 groot 111 cent. Str. P. Messelaar f 1800,— 9. Woonhuis, Snaarmanslaan, E 24, 95 cent. Str. C. van der Oord f 1350, 10. Woonhuis, naast het vorige, E 26, 89 cent. Str. G. J. Netten f 1350, 11. Woonhuis, naast het vorige, E 28, 109 cent. Str. C. van der Oord f 1350, l'erc. 8, 9, 10 en 11 verhoogd met f 30, Opgehouden. Het Koopmanshuis aan de Schapensteeg, wijknr. 14 groot 206 cent. Str. J. Muijs i' 5430.— Do afslag daarvan heeft plaats op dinsdag, 7 Novem bor 1899, des avonds ten 7 uur, in hot café >de Neder landen", Mient, Alkmaar. h. idem een adres d.d. 31 October 1.1. van de afdeeling Alkmaar en omstreken van de vereeniging Volkson derwijs". houdende het verzoek om de voorstellen van en W., betreffende herziening verordeningen, betrek king hebbende op het openbaar lager onderwijs niet zonder belangrijke wijzigingen aan te nemen. Zal worden gevoegd bij het desbetreffend dossier. Uemeentebegrootlng voor 1900. 2. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der ge- meentebegrooting dienst 1900door B. on W. opge maakt met de volgende balans Inkomsten: f 370852,61 Gewone Buitengewono Uitgaven: f 289093,30 81717,50 370810,80 Waarschijnlijk batig saldo41,81. De inkomsten zjjn over de verschillende hoofdstukken verdeeld als volgt 1 loofdst. I Ontvangsten wegens vroegere diensten 11 Inkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen III Opbrengst van belastingen en heffingen IV Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten V Buitengewone ontvangsten De uitgaven ziju voor de onderscheidene geraamd tot de volgende bedragen f 12510,66s 6299,80 170505,— 101337,14s 80200,— hoofdstukken Daar zat de jonge vrouw, half ingesneeuwd, met ge broken oogen doch hot, kind leefde nog. De moeder had het nog steeds op haar schoot onder haar mantel en hield het nog altijd omklemd met hare gevouwen handen, die nu geheel verstijfd waren. Izak nam het kind voorzichtig tusschen zijne groote verwoorde handen en was een oogenblik blijkbaar ver legen met 'ijn vondst; met een hulpeloozeu blik keek hij rond, doch aangezien hij hier blijkbaar van niemand hulp kon verwachten, ging hij voorzichtig op het dek zitten nog steeds met zijn last tusschen de handen. Rist zonder moeite trok hij nu een zijner zware zee laarzen uit en zette het kind daarin. Hij hield de laars vast aan de lissen en strompelde zoo over het schuine dek naar de reeling waar de boot lag, Hij klom voorzichtig in de boot steeds met zijne last in do handen en legde de laars met het kind er in voor zichtig in hot achterste gedeelte van de boot neer, terwijl hij het toedekte met zjjn jas. Daarna bleef hij zitten wachten totdat de beide anderen kwamen. Eerst nadat de boot het schip reeds verlaten had be merkten zij wat Izak ten slotte nog van het schip ge borgen had cn het gelaat van den oudste gaf daarover allesbehalve blijdschap te kennen maar Izak zat daar forsch en breedgeschouderd op de achterbank ea boven dien was 't nu toch eenmaal gebeurd. De beido andere personen in de boot waren Korporaal Stuwitz en zijn zoon. Omtrent den eerste kunnen we modedeelen, dat hy vroeger behoord had tot de bezetting van de vesting te Vardö doch ontslagen was wegens geweldplegingen, ongehoor zaamheid en dronkenschap. Wordt vervolgd. VAAT ALH1H.IAK. 's namiddags één uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester, logenwoordig 16 leden. Afwezig de heer de Groot. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notu en der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. dat op 17 en 30 October j.l. bij de Nederlandsche Bank is opgenomen telkens een bedrag van f 5000, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Aangenomen voor kennisgeving. b. dat is ingekomeneen schrijven d.d. 14 October 1.1. no. 92 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarbij wordt aangedrongen om de brug van den Djjk naar de Peperstraat in een losse brug te veranderen en hot water van het Luttik-Oudorp langs Zijdam, Voor- dam en Kaarsen makersgracht naar het Kanaal', zoo veel mogelijk voor alle vaartuigen die gewoonlijk de stad bezoeken bevaarbaar te maken. Zal worden behandeld bij volgn. 88 der gemeente- begrooting. c. idem, een schrijven d.d. 19 October 1.1. van Mr. A. van der Listhoudende berichtdat hij de benoeming tot lid der Plaatselijke Gezondheidscommissie aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. idem een schrijven d.d. 25 October 1.1. no. 28 van de Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurdo raadsbesluit d.d. 18 October 1.1. No. 2 tot aankoop van de slagerij Koningsweg, wijk B, no. 49 en de belen dende woning mot bovenwoning, Doelonkluftwijk B, nos. 2 en 3. Alsvoren. e. idem, een schrijven d.d. 30 October 1.1. no. 71 van de Hod. Staten, houdende bericht, dat de gemeente schul dig is wegens haar aandeel in de kwade posten per soneels belasting, dienst 1897, een bedrag van f 4918,20. Zal worden behandeld bij volgn. 69 der gemeente- begrooting. idem een adres d.d. 30 October 1.1. van de Timmer lieden-vereeniging »Verbetering door Eendracht" en do Schildersvereeniging «Streven naar Verbetering houdende het verzoek om in de bestekkeu der gomoente de bepaling op te nomen dat aan een vakman in het bouwvak zal moeten worden uitbetaald een minimum loon van 20 cents por uur en aan een opper- of sjou werman 16 cents per uur met een maximum arbeids dag van 11 uur en dat de uil voering der gemeente werken moet geschieden door vakmannen. Wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. g. idem, een adres d.d. 31 October 1.1. van Th. de Ko ning en 26 andere ingezetenen waarbij in overweging wordt gegeven om niet in to gaan op het ingekomon verzoek om over te gaan tot demping van de Kool- tuingracht. Alsvoren. Hoofdst. I Kosten van huishoudelijk be stuur II Koston van invordering van de plaatselijke belastingen en ternggave deswege III Kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen en de deswege verschuldigde lasten I\^ Kosten der openbare veiligheid en brandweer Kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie VI Kosten voor het onderwijs VII Kosten van het armwezen mitsgaders subsidiön eu bij dragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen VIII Renten en aflossingen IX Pensioenen en wachtgelden X Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken be« hoorende XI Buitengewone uitgaven van allerlei aard - k0drag der 8chnld op 1 Januari 1900 bedraagt f 450000,—. De geheele begrooting telt totaal 164 posten, tegen de ramiDg van sommige waarvan door de aldeelingen blijkens het algemeen verslagbedenkingen zijn geop perd welke bedenkingen door B. en W. in eene me morie zijn toegelicht en beantwoord. \V ij zullen hieronder die posten vermelden en de meer belangrijke besprekingen waartoe zij hebben aan leiding gegeven. Algemeene beschouwingen. wee afdeelingen achten het bedrag van f 1700 voor on voorziene uitgaven op eene begrooting van 370 mille te laag. B. eu W. deelen dit gevoelen. Zij zullen gaarne mode- werken om daarin te voorzien. I 'e beer Kraakman meent den Raad bij eene ge spannen begrootiug als deze tot voorzichtigheid aan te manen om tot onnoodige uitgaven te besluiten. Als naar gewoonte worden het eerst in behandeling genomen de UITGAVEN. olgn. 54. Schrijfloonen f 200. Eene afdeeling vraagt, of het kohier der riool- en straatbelasting niet eenvou diger kan ingerieht worden zoo, dat ieder eigenaar een afzonderlijk hoofd krijgt voor al zijn perceelen. B. en W. beantwoorden deze vraag voorshands ont- kennenddoch zullen haar gaarne in nadere overweging nemen. e De heer Kraakman vindt de tegenwoordige wijze van handelen waar aan één persoon zelfs meer dan 200 aanslagbiljetten zijn uitgereiktzeer omslachtig. De Voorzitter antwoordt dat een door hem in gesteld onderzoek hem de overtuiging heeft geschonken, dat het aantal aanslagbiljettenthans ongeveer 4000 bedragende tot plus minus 1000 zal worden beperkt als ieder aangeslagene slechts één biljet ontvangi. Do administratie zal alleen voor den ontvanger voor de boeking der postengemak kunnen opleveren. De heer Glinderman acht het ook voor de aan- geslagenen een gemak als zij slechts één biljet ontvangen. De post wordt goedgekeurd. Volgn. 57. Secretarie behoeften drukwerk enz. f 1500. Een afdeeling vraagt of de drukloonen niet verminderd kunnen wordendoor de eenvoudige voorstellen niet meer in de bijlagen op te nemen. Het komt B. en W. voor, dat de uitgaven daardoor niet noemenswaard verminderen. De post wordt goedgekeurd. t 0\?Jgnj 59> Onderhoud en aankoop meubelen stadshuis Jto. In eene afdeeling maken sommige leden de op merking, dat de burgemeesterskamer wel eenige restau ratie behoeft. Naar hunne meening was die kamer, waarin het hoofd der gemeente als zoodanig dikwijls verschil lende autoritoiten moet ontvangen, wel wat primitiel. B. en W. vereenigen zich volkomen met deze opmer king. Daarom stellen zij voor dezen post met f 800 te verhoogenom daaruit te bestrijdeneen nieuw kleed met karpet f 200vier stel overgordijnen f 200 behangen f 55stellen enz. schoorsteenmantel f 45 afschuiven plafond enz. f 25 en aanschaffen cylinder- bureau met stoel f 275. De post wordt zonder discussie en stemming met t 800 verhoogd. Vervolg In het le blad!

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6