Groote Najaarsveemarkt. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 5 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. H'0. 182. Mprstc blad. Deze [Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en -a terdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.Ofl. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,l&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter gelegenheid van de Groote Najaarsveemarkt op Maandag O N o- v ember a.s. het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht alléén aangevoerd mag worden langs den Heldersehen wegover de Helloërbrug en over de draaibrug over het («root Noordhollandseh Kanaalbij welke plaatsen het vee door een deskundige moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglis over de Geester- brugde Vlotbrug de Nieuwlanderbrug en de rustieke voetbrug is verboden. Het vee hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veeartsDIE LOSSING MAG ALLEEN GESCHIEDEN AAN DE KANAALKADE, op de door den havenmeescer aan te wijzen plaats. Die plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigersaldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden als het niet vooraf is gekeurd en gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden mest ©f stroo op<de marktplaats neer te legge n of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RAPPING, Voorzitter. 21 Oct. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. KNttHEi ANK. .De Regeering heeft sedert de be richten van Dinsdag, waarin White's verlies van 2000 man werd gemeld, niets belangrijks van het oorlogs terrein gepubliceerd, behalve de langverwachte tijding, dat sedert den 2 het kamp te Ladysmith geheel ingesloten en de telegrafische gemeenschap met de kast verbroken is. Maakte dit verzwijgen van berichten op het pnbliek reeds een zeer ongnnstigen indruk, de stemming is er niet op verbeterd, nu men niet langer kan verbloemen, dat White aan zijn lot is overgelaten en niets dan een wonder, kan verhinderen, dat fcij moet capitnleeren. De meeste bladen vallen de JRegeering heftig aan en verwijten haar, dat zij, den oorlcg voorziende, niet tijdig gezorgd heeft, dat de Britsche krijgsmacht in Znid-Afrika groot gonoeg was, om rampen te voorkomen, als die, welke haar nu getroffen hebben en nog zullen treffen. Algemeen wordt echter erkend dat dit ongelukkig begin een spoorslag te meer moet zijn, om den oorlog met kracht voort te zetten en te trachten dien zoo spoedig mogeljjk tot 9en goed eind te brengen. Verscheidene minist ers hameren in redevoeringen, de laatste dagen gehouden, op hetzelfde aanbeeld en volgens enkele dagbladen zou er besloten zijn opnieuw 10.000 man uit ite zenden. Aan de »Temps" werd den 2 uit Londen gemeld Er moeten nog 55 schepen met versterkingen naar Znid- Airika worden afgezonden. De admiraliteit heeft te Kaapstad een prijsrechtbank ingesteld. Volgens de berekeningen van het departement van oorlog sal de eerste divisie van ,het leger van Sir Redvers Bulier, onder bevel van generaal lord Metbcen, op 6, 7, 8 en 9 November te Kaapstad aa« land gaac. De tweede divisie za' te Port Elisabeth ontscheept worden, de derde te East, Londen of te Durban. Men verzekert echter dat de gedeeltelijke of geheele onttrekking van het korps van generaal White aan den strijd deplannen zoc knnnen veranderen, daar deze een wjjziging van de bijzonderheden van het veldtochtplan met zich brengt en dat alle trans portschepen .Tafelbaai zullen aandoen «om er definitieve jbevelen te ontvangen. KUID-AFRIKA. Volgens nadere opgaven heeft White tot nog toe 3500 man aan gesneuvelden eu krijgs gevangenen verloren en beschikt hij derhalve over niet meer dan 8000 man. Ladysmith is thans geheel ingesloten, de Roeren bezet ten Oolenso ten zuiden en Pomeroy ten oosten van Lady smith zij zijn thans meester van den spoorweg naar Pietermaritzbnrg en Durban, de belangrijke havenplaats, werwa&rts Buller onderweg schijnt te zijn met oen deel zijner staf, doch zonder leger. De »Daily Telegraph" bevat een lang verhaal, over Pietermaritzbnrg ontvangen van het gevecht bjj Lady smith op Maandag. Daarin wordt erkend, dat het geen verkenning was doch een poging om de Boeren terug te drijven. Tot gelnk van de Vrijstaters gingen ook op den rechtervleugel van de Engelsche troepen de muil ezels op hol. De val van Ladysmith zal ongeiwijfeld vele Natalsche en Kaapsche Boeren doeu besluiten hun overwinnende stamverwanten te hnlp te komen. De »Temps" verneemt uit Londen, dat men in staat kundige kringen begint te gelooven dat de eigenlijke oorlog nog niet is begonnen. Men vreest voor de moreele uitwerking van de overwinningen der Boeren op de stemming der Afrikaanders. De bonding der Afrikaanders verontrust den Kaapschen gouverneur in hooge mate. Sir Alfred Milner heeft over dit punt tal van telegrammen gewisseld met minister Chamberlain, In het Zuiden trekken de Boeren langzaam doch zeker voort, terwijl zij in het Westen Mafeking en Kimberley nanw ingesloten honden. De capitnlatie van deze beide plaatsen schijnt slechts een qnaestie van tijd te zijn. Te Antwerpen heeft den 3 een droevig ongeluk plaats gehad. Bij de aankomst van den eersten trein uit Waesland, brak de steiger voor het overzetveer bij het station Waas, op den linkeroever van de Schelde, midden door op het oogenblik, dat deze steiger vol menscben was. Een groot aantal personen vielen in het water enkelen werden gered, maar 14 a20 personen verdronken. De Pransche schatkist heeft een prachtig buiten kansje gehad door het overlijden van barones Hirsch. Aan successie- en overgangsrechten zija niet minder dan 12 millioen fraocs betaald. TRAH1V11L De sympathie voor de strijdende Transvalen uit zich niet alleen in de giften die uit bijna alle oorden van het land zoo mild big ven toestroomen maar ook op andere wijze wordt uiting gegeven aan de warme gevoelens ten opzichte der Boeren. Te Amsterdam gaf het bericht van de laatste overwinningen aanleiding tot geestdriftige manilestatiön. In het grand théatre van Lier werd van het tooneel de bigde mare afgelezen waarop, zegt het Handelsblad, eene kolossale betooging volgdetoen de mnziek het Transvaalsche volkslied aanhief. Bij het eindigen dei- voorstelling deed de kapelmeester het bekende: »De Boeren hebben overwonnen" haoren dat tot op straat door het pnbliek werd meegezongen. In het café »De Kroon'' op het Rembrandtsplein werd in de overvolle zaal hei bulletin gelezen. In een oogwenk waren de Transvaalsche en Vrijstaatsche vlaggen geplant en werd het Transvaalsche volkslied gezongen. De vlag van den Vrijstaat, die hier werd ontplooid, is een geschenk van den student Reitz, die thans op weg is om voor zijn land te strijden en die hij achtergelaten had met het verzoek haar nit te steken, waaneer de Boeren mochten winnen. Haarden prijkte geheel in vlaggentooi zelfs het stadhuis was niet uitgesloten ter eere van de over winning der Boeren en toen Woensdagmorgen het laatste nieuws omtrent Znid-Afrika met de »Minister Havelaar" op het eiland Urk aankwam werd door den omroeper de gunstige tijding over het eiland bekend gemaakt, waarop van vele haizen en vaartuigen de vlag uitgestoken werd. De geestdrift te Voorburg bij het vernemen van het voordeel door de Boeren bij Ladysmith behaald, was bij velen zoo groot, dat het fanfarecorps werd nitgenoodigd mnziek te geven. Het trok dan ook door de bebouwde kom der gemeente ouder het spelen van opgewekte marschen. Voor de kerk werd stilgehouden en aldaar het Transvaalsche en de NederJandsche volksliederen uil- gevoerd. De bakkers doen zich kennen als ware Boeren- vrienden een der grootste bakkers te Amsterdam liet aan zijn klanten mededeelen dat hij geen z.g. Engelsch brood meer bakte. Bij een der Bossche banketbakkers zijn »Transvaalscbe Boeren" verkrijgbaar gesteld, die veel aftrek vinden. Bij een ander staan twee groote >spekulaaspoppen," de eene, in gebogen houding, draagt tot opschrift Engeland", de andere, met een bijl gewapend, »Transvaal". Onder de eerste pop leest men »'k Was op uw goud belust Och wil het mij vergeven onder de andere »Neen vriendje, geen pardon Die roofluat kost n 't leven!" Hrlelle. Naar aanleiding der motie, door den heer dr, J. de Snoo bij den gemeenteraad ingediend en met algemeene stemmen aangenomen, is thans het volgend adres, door de leden van den raad en een groot aantal ingezetenen onderteekend, opgezonden aan H. M. de Koningin »Geven met verschnldigden eerbied te kennen, onderge tekenden, allen inwoners van Brielle, dat de oorlog tnsschen de Boeren-Repnbliokeu in Zuid-Airika en Engeland vol gens hun overtuiging in lijnrechten strijd is met het be ginsel van arbitrage door Engeland's vertegenwoordigers in het vredes-congres te 's-Gravenhage voorgestaan dat deze oorlog moet opgevat worden als eene belee- diging aan het adres van die volkereD, welke met Enge land dat beginsel in principe aannamen dat het Hr. Ms. Regeering moge behagen, bij de deel nemers van het vredes-coDgres protest te doen aanteekenen tegen Engeland's optreden en te trachten middelen te beramen om te voorkomen, dat het vrije volk der Trans- valors en Oranje-Vrijstaters wordt uitgeroeid, tenzij zij hunne afhankelijkheid prij» geven." Middelburg. Den 1 was een troepje jongens, blijk baar onder den invloed van oorlogsbericbten, overwinnin gen en krijgsgevangenen, bezig met »Engeland en Trans vaal te spelen. Met puntige stokken werd juist een woedende slag geleverd, toen een dertienjarige jongen daar voorbijkwam en ongewild in het hevigste van den strijd geraakte. Hij werd hierbij door een der stokken zoo ongelukkig in bet gelaat getroffen, dat hij bloedende kwetsuren bekwam en een oog zwaar werd verwond. De jongen werd naar het Gasthuis vervoerd, waar het ge kwetste oog werd uitgenomen. Ofschoon de toestand in het eerst veel te wenscheu overliet, is deze nu, naar de M. Ct. mededeelt, bevredigend. Het andere oog is niet aangedaan. Aan particuliere brieven uit Pretoria is het vol gend" ontleend >Op 27 September werd een begin gemaakt met de uitdeeling der Mansergeweren met munitie. Burgers en uitlandors, welke laatsten zich vrijwillig hadden ge meld liepen met het geweer over den schouder door Johannesburg. Overal zag men lieden die paarden zochten met politiedienaren rondloopen. Toen ik bezig was om in mijn kamer wat verschoo ning te zoeken, omdat de veldtocht toch wel langer dan 14 dagen zou duren en een zindelyk meusch wel eenB in de twee weken een flanellen hemd wil wisselen, kwam daar juist mijn hospes aan, tot de tanden gewapend. Hij riep mij toe»Pas een beetje op den rommel tot ik terng ben. Ik riep hem na: »Och kom, ik ga immers ook mee maar hij hoorde 't al niet meer. Ik deed de denr dus eenvoudig op slot, nadat ik katten en bonden de straat op had gejaagd en ging naar het station waar mijn kommando zich in de veewagens inrichtte. Bij het afscheid werden er weinig tranen gestort en toch was het dikwijls diep roerend. Eene moeder knste haar 15-jarigen jongen, die trotsch zijn geweer zwaaide. »Gedra jon als een man waren haar laatste woorden tot den knaap die zich stil tnsschen ons neerzette en met geweld een stuk biltong naar binnen werkte, waarschijn lijk om zijn waterlanders te bedwingen. Mannen en vrouwen drukten elkaar de hand, mis schien voor het laatst. »Mannen, doe jnlle plichwas de afscheidsroep van dit sterke zwakke geslacht. Daar kwam de oude Pereira, een echt type van den ouden voortrekker" met zijn 5 zonen aan, allemaal kerels van 6 voet en 9en paar daim. Een paar onden met slappe hoeden keken weemoedig den langen trein met weerbare mannen na. Zij konden niet meer meê. Een bejaarde Duitsche dame liep opgewonden van de eene afdeeling naar de andere en drukte al de stevige knuisten die haar werden toegestoken. »Komen jullie allen spoedig weer terng vroeg zijen het antwoord lnidde »Missns, ons kan jou dat nie vast belove maar ons zal daarom probeer Een Hoilandsche dame schrijft aan haar vader te Amsterdam. >Hier zon het, ais het niet zoo trenrig was, een grap pige tijd zijn. Van het verband leggeD en wonden verzorgen op Kaffers, om, als ik met de ambulance ga, ving de behan deling te hebben, ga ik naar de schietvereeniging. Schieten hebben wij dames meer noodig om in staat te zijn ons tegen de Kaffers te verdedigen, die in tijd van oorlog bijna altijd opstaan en het op vrouwen en kinderen begrepen hebben. Ik kan tot mijn spijt echter geen Mansergeweer hanteeren het is mij te zwaar en geeft zulk een schok ze zjjn echter gemakkelijk om te laden er knnnen vijf kogels tegelijk in is er een afge schoten, dan valt de hols er uit en schnift een andere patroon vanzelf op zijn plek, zoodat er m"t die geweren een bijna onafgebroken vunr kan onderhonden wordon. Ik schiet met een soort salongeweer, dat heerljjkt licht is. Mevrouw Eloff, de dochter van den president, schiet uitstekend. Onze clnb schiet onder voorzitterschap van mevronw president-Kruger en mevrouw generaal-Jonbert." SclicrBM-rliorn. Onder voorzitterschap van den beer K. Rodenborg, burgemeester, kwamen alhier den 3 eenige genoodigden bijeen, om zich tot eene commissie te vormen, die bijdragen zal inzamelen ten behoeve van het Roode Kruis in de Transvaal. De commissie zal be staan voor het deel der gemeente, in de Schermeer ge- legeu, uit de heeren W. Hartog, K. Govers, W. Schoen en D. Appelman voor de kom der gemeente en Mijzen nit de heeren C. de Boer, T. J. Westerhof, P. Laan en J. P. Hermes. Olerleek. Naar men verneemt, zal zich hier eene commissie vormen om de Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging te stenneu in 't uitzenden van Ambu lances en de ondersteuning van de slachtoffers van den oorlog. Spoedig zal de inzameling van giften aanvangen. Naar men aan het »Haarl. Dagbl." mededeelt, heeft de oorlog van Engeland met Transvaal voor vele bloe misten een onverwacht effect. De bestellingen uit Enge land komen namelijk niet of zeer schaarsch in en de rei zigers der firma's worden er allesbehalve vriendelijk ont vangen en kunnen geen zaken doen. Het Roode Kruis. De ambulance van bet Dnitscbe Roode Kruis zal 10 dagen vroeger dan vastgesteld was en nu reeds 8 November naar Znid-Afrika vertrekken, met het doel zich te vereenigen met de eerste Nederlandsche ambulance. In Dnitschland wordt een circulaire verspreid, om doktoren op te weiken hunne diensten te wijden aan de

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1