Haag-sche Brieven. l)e oorlog in Zuid-Afrika. IX- verpleging van gewonde burgers der beide Z.-A. Repu blieken. Het Haagsche mannencomité van het Roode Kruis heeft, naar men verneemt, aan het hoofdcomité aange boden de zorgen op zich te nemen voor de uitzending eener ambulance naar Oranje-Vrijstaat. Twee leden van het bestuur (doctoren) hebben zich bereid verklaard de expeditie te vergezellen. Door het Snonck-van-Loosenfonds te Enkhuizen is f 1000 ter beschikking der Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging gesteld Een der heeren, welke zich welwillend in Den Bosch hebben belast met de inzameling voor Transvaal, had in een der werkmanswijken in het nieuwe stadsgedeelte de volgende^ ontmoeting. Aan een woning aankloppende, deed een klein meisje, misschien 7 jaar oud, open en zeide. dat moeder naar de markt was, waarop de collectant natuurlijk vertrok. Nauwelijks een paar huizen verder, werd hij ingehaald door de kleine, die hem een handjevol centen aanbood, zeggende«Mijnheer, die heb ik maar uit rnjjn spaarpot genomen, dat zal moeder wel goed vinden. Bloembollen. Het plaatsen van de bloembollen in den omtri k van Haarlem is nagenoeg afgeloopen. Men is nu be gonnen met het dekken. Algemeen hoopt men nu op een strengen winter, omdat dan waarschijnlijk in het voorjaar de nachtvorsten die zooveel kwaad aan de bloemen doen, minder zullen zijn. Ken Revue voor de Koningin. Er worden plannen beraamd om aan H. M. de Koningin in 1900 een revue aan te bieden van alle vis- schersvaartuigen der Zuiderzee, op de hoogte ongeveer van Pampus. Het zou zeker een merkwaardig schouwspel zijn, nu eens niet oorlogsbodems saam te brengen, doch schepen, waarop onze kloeke visschers bij alle weer en wind hun stukje brood winnen. Zeker zouden meer dan 2000 botters kunnen komen. Oudcarspel. Tot ambtenaar ter secretarie te Edam is benoemd de heer M. J. Kroon Hz., alhier. Marencarspel. Ee beer C. Bijpost is gekozen tot hoofdingeland van het ambacht van West Friesland, genaamd Geestmerambacnt. Barslngerhorn. De heer J. de Groot, hoofd der school alhier, heeft het voornemen opgevat alhier een dameszangkoor op te richten. totteidam. In het hötel Willemsbrug, aan de Boompjes alhier, kwam den 2 de vroegere kellner Nolte, die gehuwd is met de dochter van de logementhoudster,' de wed. M. C. van Wiekera. Sedert eenigen tjjd leefde hij in onmin met zijn schoonmoeder, en hoogstwaar schijnlijk als wraakneming heeft hij haar in Lare ver trekken met een scheermes zeer ernstige verwondingen toegebracht, aan den hals en de kaken. De vrouw snelde, om hnlp roepend, omlaag in het café, alwaar Dr. A. M. van der Willigen, die naast het hotel woont, «adeljjk de eerste hulp verleende. In zorg- wekkenden toestand werd zyuitgeput door bloedverlies, per rijtuig naar het Ziekenhuis vervoerd. Inmiddels was de politie met den commissaris, den beer J. Don ter plaatse gekomen, en verklaarde een pakhuisknecht, dat hij den vermoedelijken dader had zien wegloopen. Terstond werden nasporingen gedaan in zijne woning aan de Gelderschekade en elders. Nog waren de rechercheurs daarmede bezig en stond de bereden politie reeds op het punt den man te achter halen, toen de doodelyk verschrikte dienstbode het café kwam binnensnellen, met het boricht, dat zij den moor denaar op den zolder der vierde verdieping had zien liggen tu8schen de koffers op eenige kleedingstukken. Men vond den man daar badende in zijn bloed, met het scheermos in de hand en een zware verwonding aan den hals. Hij lag te zieltogen. Ue man is door de po litie, bewusteloos en in hopeloozen toestand, naar het Ziekenhuis overgebracht. Te Wagcnlngen waren de 10,000 loten, af 0,25 per lot, van de door de „Vereeniging ter Bevorde ring van het Marktwezen" aldaar te honden ver loting van vee enz., binnen 3 dagen tjjds uitverkocht. Bij .Vaarden is een jongen, die de onvoorzich tigheid had te dicht bij don locomotief van een stoomtram te rijden, daaronder geraakt, medegesleurd en ernstig ge kwetst. Brand. Den 3 is door onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken aan den Hemweg, den weg naar Zaandam, in eene alleenstaande boerenplaats, toebehoorende aan den heer jhr. Rntgers van Rozenburg te Amsterdam en ge pacht door den landbouwer G. Bonneveld. Van de schuur, waarin 70,000 kilo stroo was opge slagen en in een naast de schuur staande hooge schelf van boonen, sloegen de vlammen over naar het woon huis, dat ook een geheel verbrandde. De paarden en koeien werden gered, maar een varken, een aantal kippen, honden en katten kwamen in de vlammen om. De landbouwgereedschappenhet stroo, enz. waren verzekerd voor de som van f 6000, de inboedel voor f 2500ook de boerderij en huis waren door assurantie gedekt. De brandweer uit Amsterdam verleende hulp, maar de smalle sloten bevatten te weinig water voor de 8toomspniten, zoodat het blnsschingswerk moeielijk ging. Purniercnd. De alhier, op initiatief van den burgemeester, door eene commissie van 25 leden gehouden collecte voor Transvaal heeft f b50 opgebracht. Museum van Kunstnijverheid. Het Mnseum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand October bezocht door 1051 personen, terwijl uit de aan het Musenm verbonden boekerij 138 boek- en plaatwerken verzonden werden. Op bet einde der maand November zal, van wege het Museum, te Zutfen eene tentoonstelling, betrekking hebbende op de versierende kunsten alsook op verschillende kunstam bachten gehouden worden. Kunstmest. Spanbroek. De gemeente Spanbroek bezit een stuk land, dat om zijn onvruchtbaarheid bekend staat onder den naam van Dnivelshoek, en dat aan verschillende personen akkersgewijze voor tniDgrond wordt verhuurd. Ten einde nu de aandacht der verbruikers te vestigen op het oordeelkundig gebruik van kunstmest zullen aldaar voor rekening der gemeente een tweetal proeivelden worden aangelegd. Voorwaar een voorbeeld, dat na volging verdient. De groenteventer R., eertjjds hier wonende, maar, thans resideerende te Hoorn, schijnt Spanbroek moeilijk te kunnen vergeten. Een paar dagen geleden toch bracht hij 's nachts een bezoek aan den tuin van den landman B. en ontvreemdde een vrij aanzienlijke partij kool. Prov. Staten. Schermei horn. Door een 45-tal kiezers alhier is tot candidaat gesteld, voor lid der provinciale staten, (vacature den heer S. Appel), de heer L. Visser, land eigenaar te Beemster. Bon<l IHlcttantcn-Toonccl vereeniging. Op Zondag 29 October, werd door den Provin cialen Hond van Dilettanien-tooneelvereenigingen in Noordholland eene algemeene vergadering gehonden, welke door de bestuursleden van de aangesloten tooneelveree- nigingen Aurora' en Voorwaarts" van Purmerend, Aurora" van Stompetoren, «Eendracht maakt macht'' van Edam, «Exelsior" van Ilpendam, «Schagen's Rede rijkerskamer" vau Schagen en «Amicitia" van Scher merhorn, werd bijgewoond. I De opening geschiedde door den voorzitter. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stnkken was een schrijven van de reeds aangesloten vereeniging te Krommenie waarbij zij haar besluit kenbaar maakte om zich weder als lid van den Bond terng te trekken. Vele personen spraken hun oordeel over deze handeling uitwaarbij de vergadering besloot de vereeniging te laten weten, dat zij hare handelwijze afkenrde. Het concept-huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. Voorts werd lang gediscussieerd over de wenschelijkheid van het al of niet verschijnen van een jaarboekje. Dit jaarboekje, waarvoor door een drietal bekende tooneel- 8chrijvers kosteloos bijdragen zijn toegezegd, zou dan voorts nog bevatten de catalogi van de boeken der bondsver- eenigingen en het huishoudelijk reglement, terwijl gele genheid zon bestaan op de omslagen advertentiën te plaatsen. Eenige bekende firma's boden zich reeds tot het laatste aan. Daar de opgave van drie verschillende arakkers omtrent de kosten van de nitgave van dit jaar boekje nog al uiteenliep, werd besloten dezen een nauw keuriger opgave te vragen. Aangezien deze post een belangrijke som uit de kas zon vorderen stelde het hooldbestunr voor, dat elke vereeniging dit jaarboekje a 10 cents of hooger voor elk lid zon aankoopen. Enkele afgevaardigden van verschillende vereenigingen meenden hiertoe geen vrij mandaat te hebben, zoodat wordt be sloten van de aangesloten vereenigingen binnen acht dagen hierop antwoord in te wachten. Mocht dit pnnt dan worden afgestemd, dan kan artikel 10 der statuten worden toegepast zoodat dan de jaarlijksche contributie tot f 10.wordt verhoogd. Als lid van het hoofdbestuur wordt met groote meer derheid gekozen de heer C. Kikke, te Edam. Het honden van een feestavond wordt bepaald op 11 Februari 1900, een crediet van f 15.— wordt hiervoor toegestaan. Na 2de vrije stemming wordt als plaats hiertoe Schermerhorn aangewezen. Wordt besloten de eerstvolgende algemeene vergadering te honden in Edam. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter van »Amici(ia", van Schermerhorn mede, dat in hunDe laatste vergadering is besloten om van hun bibliotheek dia tooneelstnkken, waarvan zij slechts één exemplaar bezitten, aan den Bond aftestaan. Nadat de oorzitter van «Aurora" van Formerend, den Bonds-voorzitter voor zijn uitstekende leiding heeft bedankt, sluit deze de vergadering. Boterwet. Wij vernemendat de heer mr. C. J. Sickesz directeur-gen oraal, chef der afd. Landbouw aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, als Regeering-commis saris den Minister van Binnenlandsche Zaken zal bijstaan bij de verdediging in de Tweede Kamer vaD het wets ontwerp houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhaudel. (D.) Nedcriandschc landbouwers In lluitschland. Men schrijft uit Leeuwarden aan het Handelsblad: In de «Leeuwarder Courant" en in andere bladen die in het Is oorden vau ons land verschijnenkomen zoo goed als dagelijks advertenties voor waarbij bonw- en melkknechtensoms bij twintigtallen tegelijkworden gevraagd. In vroegere jaren gebeurde dat zoo goed als nooit en menigeen kan maar niet begrijpen waaraan die talrijke en telkens voorkomende oproepingen zjjn toe te schrijven. e hebben wel eens als een vermoeden hooren uitspreken dat tegenwoordig aan den landbouw in Duitschland meer zorg wordt besteed, en dat ten gevolge van de grootere welvaart van Duitschland in het algemeen en welvaart van Dnitschen boerenstand in het bijzonder alzoo meer handen noodig zijn. t Is intusschen niet zoo. De eenige reden van die grootere vraag naar boerenknechten moet gezocht worden in het niet te weerspreken feit, dat Dnitschlands nijver heid in de laatste jaren een groote vlucht heeft genomen, en de industrie wegens het betrekkelijk hooge loon dat zij uitkeerthoe langer boe meer handen onttrekt aan den landbouw. De statistiek toch leert, dat terwijl in 1882 nog 19'/4 millioeu personen van den landbouw leefden, dat cijfer in 1895 aldaar tot 18'/3 millioen was gedaald, terwijl daarentegen het aantal werkgevers en het bjj hen dienend personeel die in industrie, handel enz. een bestaan vinden aanmerkelijk is gestegon. Of dit voor Duitschland een gelukkig verschijnsel is, laten wij in 't midden, maar zeker is 't, dat menig arbei dersgezin in het noorden van ons land er wel bij vaart, want de loonen bedragen in den regel niet minder dan 20 a 30 gulden per maand, behalve kost en inwoning. Uitgezonderd de Kroningsfeesten is er de laatste jaren niets geweestwat zóó aller belangstelling gaande maakte als nu de oorlog in Transvaal. In alle kringen wordt die meegeleefd met opgewektheid die aan enthousiasme grenstwerden de laatste gelukkige be richten ontvangen. In een oogwenk waren ze door de stad verspreid overal werden vlaggen uitgestoken in de Hoogstraat vlagde huis aan hnis In de Wagenstraat was zwlls inderhaast een Transvaalsche vlag gelabnekt die aan nette bewerking wel wat te wenschen overliet maar die toch den goeden wil van de bewoners te aan- schouwen gaf. 't Haagje is bepaald «geagiteerd." Wie nergens van wist, zou direct merken, dat er iets bijzon ders aan de hand was. Voor de winkels, die zoo gelnkkig zijn bulletins machtig te knnnen worden staat onop houdelijk volk, waarvan de achtersten geduldig hun beurt afwachten tot ze een doorkijkje vinden of tot 't hun ge lukt met uitgerekten hals over een kleineren «vóórstander" heen te zien. De aan- en opmerkingen die gewisseld worden, zijn teekenend en toonen allen groote sympathie voor de Boeren. De collecte voor »'t Roode Kruis" bracht rnim f 12000 op, maar 't juiste cyfer is moeilijk te oepalen omdat velen er over klaagden overgeslagen te zijn door de heeren en dames collectanten Een opmerkelijk feit, dit laatste. Wie by een gewone schaalcollecte wordt overgeslagen vindt zich daardoor gewoonljjk niet teruggezet, omdat 't aantal daarvan legio is. De couranten zamelen giften in voor de Znid- Atrikaansche vereeniging*t is alleraardigsthoe groot en klein daaraan 't zijne komt geven. De Haagsche Courant heeft meerendeels aan kleine giften nu over de t 2000 gemaakt. Mejuffrouw Beijnen is aan 't hoofd van haar pleeg- zusters vertrokken t is een kranige vrouwniet zeer groot, maar eene persoonlpkheidwaarvan we direct den indruk krijgen «ze weet, wat ze wil." Iemand die stil en kalm, maar vastberaden haar weg gaat. Ze heeft een diepe, bijzonder welluidende stem, me dunkt met die eigenschappen doet ze won doren in een ziekenkamer; als directrice van 't Roode Kruis" behoeft van hare be kwaamheid niets meer te worden gezegd. Ik vind ze te benijden die vrouwen en mannen dis iets kunnen en mogen doen om onze Zuid-Afrikaansche stamgenooten te helpen. Wat kunnen wij? Niets. Geld geven nu jamaar dat is ook alles. Wat zegt dat dan nog? Hoogstens legt 't ons kleine ontberingen op. Maar er zijn er hier honderden die zoo graag krachtig zonden willen helpen en liefst op een andere manier dan door geven alleen. Zou niemand daar nu eens Hink raad op weten Op een goed initiatief zou de instem ming van duizenden in 't land volgen. Een bekende sfadgenoote van ons, Tbérèse Hoven, had het plan geopperd, om iets te doen voor Transvaal. Er is hier un een dames commissie gevormdom levens middelen te verzamelen. Dit eindigt dns óók al weer in vragen en geven en al stem ik volkomen toe dat t noodig is, en niet verzuimd mag worden, ik blijf toch nog steeds een daadeen mooiegroote daad van t Nederlandsche volk verwachten Zelfs de treurige geschiedenis van 't kleine jongetje an W ezel, dat 4 maanden geleden vermist werd, en wiens lijkje deze maanden in de duinen is terugge vonden, was betrekkelijk ganw in 't vergeetboek. Al gemeen gelooft men, dat hij ontvoerd is, maar van den dader is niets bekend. Wel zijn er enkele lui in 't ver hoor geweest, maar met zekerheid weet men niets, 't Feit is diep treurigdat iemand zich aan een kind kan ver- giijpen, wijst op zoo n groote mate van bedorvenheid, dat ook de zwaarste straf nog te licht zou wezen, als men den moordenaar maar eerst te pakken had Voor de onders is 't vinden van t lijkje verschrikkelijk geweest. Mij werd verteld, dat ze vrij gerust leefden. Ze waren namelijk de «sonnebuul" gaan raadplegen, en deze bad gezegd ze zag het knaapje aan de hand 'van een heer loopen, bij lachte en was heel tevreden, zijn leven liep volstrekt geen gevaar, hij was weggerooid, om als ondergeschoven kind een groote erfenis aan zijn zoogenaamde ouders te bezorgen. Eenmaalover vele jaren, zonden ze hem, rijk en gelnkkig, terugzien. t Bijgeloof bespaarde hun dus veel verdriet. Nu is de illusie verdwenen, en zeker ook wel 't vertrouwen in de waarzegster. Er worden portretten van 't ventje ver kocht, waarvan de opbrengst zal dienen voor een mo nument op zijn grafje. Dit lijkt me nog al oveidreven. k Heb diep medelijden met het ongelukkige uiteinde van t kind, nog meer met de arme ouders, die met hun verdriet moeten voortlevenvan harte hoop ik, dat de schelm, die 't gedaan heeft, gepakt wordt, om hem verdere wandaden te beletten, maar een monument waarmee zon hij dat verdiend hebben Daar vind ik iets ziekelijks in. Gisteren was het de laatste van de twee avonden, dat Mascagni met een troep uit Milaan hier een concert gaf. De zaal was geheel bezet, en 't publiek een en al aandacht, Mascagni zelf dirigeerde. Er waren meerendeels bekende stukken op 't programmadie we meer dan eens in 't badseizoen op 't Knrhaus te hooren kregen maar wat een groot verschil in opvatting en vertolking Iiier was beide écht Italiaanschde fortissimo's over weldigend sterk de pianissimo'3 bijna gefluisterd véél grooter uitersten dan op de zomerconcerten. Soms kreeg men den indruk van woest bandeloos maar dan waren de zachte gedeelten weer zoo teer en liefelijk dat ieder onder de bekoring er van raakte. Mascagni zelf is zeer bewegelijk alles aan hem is in beweging wanneer hij dirigeert haast vermoeiend om te zien. Zijn tienjarig zoontje speelde mee in t orkest, een tweede viool. In de pauze was de aandacht van t heeie publiek op dat ventje gericht, 't Was een tengere knaap met lange blonde krullen en een fijn beweeglijk gezichtje. Zooals hij zich in zjjn zwart fluweelen pakje op het tooneel tusschen de heeren van 't orkest bewoog, met ieder een praatje maakte herinnerde hij met zijn lieve, bevallige maniertjes aan «de kleine Lord". Natuurlijk stal bij 't hart van alle dames. De geestdrift van 't publiek was bijzonder groot eel bezoekers van den schouwburg volgden den optocht die den componist een serenade ging brengen. oor t Hotel des Indes werd een stuk uit de Lavalleria gespeeld. Mascagni verscheen met vrouw en zoon op t balkon, waar hij zeer werd toegejaicht. an t balcon bedankte hii voor de hem bewezen hulde in t Iransch, met hier en daar een woord Italiaansch er tusschen. Beugaalsch vuur werd afgestoken, daarna trok het publiek langzaam af. THEO VAN STRALEN. Kaatste Berichten. LONDEN, 3 Nov. De avondbladen bevatten berichten nit Ladysmith van 31 Oct. Het Engelsche ariilleiievuur in den slag van Maandag was vreeselijk, de Boeren ver-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2