Stads bericht en. Gevonden Voorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. Telegrafische Berichten. U U K li E K ,L IJ K E 8 T A iN 1> loren honderden dooden en gewonden. Waar de Engel ache granaten neerploften vielen de Boeren bij boopen Generaal Joubert richtte een formeel protest tot generaal White, tegen het gebruikmaken van lyddite-granaten als onmenschelijk. De verliezen der Engelschen waren onge veer driehonderd aan dooden en gewonden. De gevangen genomen Engelschen der colonne van kolonel Carleton bedragen meer dan achthonderd. Een groot artilleriegevecht is aanstaand. De Boeren batterijen bevinden zich op slechts ongeveer vier mijl van Ladysmith. De Britsche artillerie beheerscht de Boeren artillerie en wordt bovendien veel beter bediend Algemcenc berichten. PARIJS, 3 Nov. De gemeenteraad heeft de volgende motie aangenomen »De gemeenteraad, van oordeel dat de oorlog de zedelijke en stoffelijke belangen der menschheid schaadtspreekt zijn sympathie uit voor de Boeren die voor hnn onaf hankelijkheid strijden, betreurt het dat de mogendheden niet tusschenbeidon zijn getreden om de botsing te voor komen en spreekt den wensen uit,, dat de vrede spoedig zal worden gesloten want deze is de levensvoorwaarde voor de broederschapden vooruitgang en de vrijheid der volkeren. PARIJS, 3 Nov. De Londensche correspondent v de Temps" seint van hedenmiddag 4 uur: Het departement van oorlog en do dagbladen erkennen dat er nieuwe gevechten hebben plaats gehad om Lady smith, maar de gegeven bijzonderheden zijn uiterst schaarsch en doen vermoedendat de toestand van de Britsche troepen zorgwekkend maar niet hopeloos is. Het schijnt dat de troepen van generaal Yule geen dienst hebben kunnen doen bij de gevechten voor Ladysmith deze gedemoraliseerde colonne werd gebruikt voor de bewaking van het kamp. Aan het departement van oorlog wordt officieel verklaard dat sir Redvers Buller Kaapstad nog niet heeft verlaten; hij moet het oorspronkelijk veldtochtplan in verband met den uitslag van White's pogingen voor Ladysmith herzien en misschien geheel wijzigen. Men zegt dat generaal White bevel heeft gekregen om terug te trekken op Port Natal om de te verwachten versterkingen op te nemen. De »Saint James' Gazette'' verneemt dat het departement van oorlog gisteren berichten heeft ontvangen over een nieuwe beschieting van Ladysmith waarvan de uitslag niet bekend is. olgens de «Westminster Gaz.'' heeft het dep. van oorlog van den gouverneur van Natal officieel bericht ontvangen dat Ladysmith sinds Donderdagmiddag half drie volkomen geïsoleerd is. Het departement laat ver klaren, dat het dit bericht niet beschouwt als het bewijs van de volkomen insluiting van Ladysmith en van het nemen van Colenso. Aan de Westgrens. PARIJS, 3 Nov. De Londensche correspondent van de «Temps'' seint «De «Pali Mall Gazette" zegt in een vertraagd telegram uit Kimberley van 25 Oct., dat de stad ingesloten is maar ongemoeid. De insluiting van Maleking is nog zekerder. KAAPSTAD, 1 Nov. Sinds 13 October is te Mafeking niemand gedood of gewond. Toen (Jronjé een boodschapper zond om de overgave der stad te eischen antwoordde kolonel Baden-Powell dat hij Cronjé zou laten weten ais hij er genoeg van had De baruaieter&ininl alhier was des morgens te 8 uur als volgtdea 28 Oct.: 756.4; den 29: 756.4; den 30: 753.8; den 31 763.0; deu 1 Nov.: 768.5 den 2: 757.7 den 3:755.6; den 4: 756.1. Mejuffrouw S. JU. Stroomer, alhier, is den 2, en en mej. J. jWeesholl alhier, den 3 te Haarlem geslaagd voor het examen in de vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek. De heer M. Calandingenieur van den Rijks waterstaat 2e klasse, is bevorderd tot ingenieur le klasse, evenals diens voorganger de heer A. 13. Hempees, thans te Gorinchem. De heer JW, B. Wanna, alhie;, provisor bij de firma A. Conijn Az., is benoemd tot apotheker aan het Groot Zieken-Gasthuis te 'sHertogenboscb. drenkelinge. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, geraakte rijdag den 3 'b avonds een meisje in den modder- vijver om het z. g. Eilandje in den Stadshout te water. Dp haar geschreeuw kwam eenig personeel der Cadetten school toeschieten onder welke de sergeant Haytema die zich onverwijld te water begaf en haar met behulp van anderen op den wal bracht. Op last van den officier van gezondheid dr. R. Sleeswijk die inmiddels ook ter plaatse verschenen waswerd zij onmiddellijk naar het militair hospitaal vervoerd en aldaar bijgebracht. Onder geleide van een politie-agent werd zij ten slotte haar hare woning vervoerd. Alkmaarsche koten. De afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft weder vergunning gekregen tot het houden eener verloting, bij gelegenheid harer op Vrijdag, 6 April 1900 alhier, te honden 20e Alkmaarsche Paasch- tentoonstelling en zullen 20.000 loten ad 50 ceuts daartoe kunnen worden uitgegeven. De trekking is bepaald ten overstaan van den notaris mr. A. P. H. de Lange, op Maandag, 9 April 1900. kguondAlkmaarBergen. Bij de provinciale staten is alsnog ingekomen een voorstel van ged. staten om voor den aanleg van een stoomtramweg EgmondAlkmaarBergen volgens het plan van den heer C. Bosman c.s. te Alkmaar indien de daarvoor van het Rijk gevraagde steun wordt ver kregen a. te verleenen een renteloos voorschot groot veertig duizend gulden; b. deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der onderneming, groot honderd twintig duizend gulden, voor een bedrag van zestig duizend gulden, mits door de belanghebbende gemeenten en waterschappen te zamen een bedrag van veertig duizend galden eveneens als renteloos voorschot zal worden verstrektterwijl daarenboven aan gedeputeerde staten moet blijken, dat de wederhelft van het maatschappelijk kapitaal ten bedrage van zestig dnizend gulden, door de onmiddellijk belanghebbenden is bijeengebracht. Wij komen uitvoeriger in een volgend nummer op deze zaak terug. Thans ontbreekt ons de plaatsruimte, militieraad. De militieraad zal alhier zitting honden voor de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Heiloo en Limmen op Maandag, 11 December en voor de gemeenten Bergen Egmondbinnen, Egmond aan Zee, Schoorl, Ondorp, Koedijk Ursem, Sehermerhorn, Z. en N. Schermer, Warmenhuizen en Petten op Dinsdag, 12 December 1899. Polder de Bcliermeer. In de vergadering van hoofd-ingelanden van den polder de Schermeer, den4 alhier gehouden, is opgemaakt de navolgende voordracht voor de benoeming van een heem raad van dien polderin de plaats van wijlen den heer M. Groot: de heeren D. Glijnis, Oterleek; J. Slooten idem, en J. Kos, Ursem. Tot hoofd-ingeland van genoemden polder werd benoemd de heer J. Kos, Ursem Transvaal. Het bedrag bij den penningmeester van het Trans- vaal-comité, alhier, tot heden ontvangen, is thans gestegen tot f 3960. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering der kamer van koophandel, den 1 dezer gebonden, waren alle leden tegenwoordig. Na behandeling der notulen wordt het adres gelezen dat ter voldoening aan het besluit der vorige vergadering gezonden is aan den Raad der gemeente en waarbij krachtig werd aangedrongen op de door B. en W. voor gestelde verandering der brng van den Dijk over de Kaarsemakersgracht naar de Peperstraat in een beweeg bare brng. Andere stukken zijn er niet uitgegaan, zoodat de in gekomen stukken worden behandeld: le. Eene missive van de kamer van koophandel en fabrieken te Pnrmerend, waarbij wordt kennis gegeven dat wordt ingestemd met het door do kamer aan de directie der H. IJ. S. M. gezonden adres omtrent een- daagsche retonrbilletten, en dat de kamer te Pnrmerend door een adres van adhaesie daarvan heeft doen blijken Wordt, voor kennisgeving aangenomen. 2e. erslagen, statistieken omtrent den in-, nit- en doorvoer, overzicht van scheepvaart in 1898, consulaire verslagen enz., die zullen worden rondgezonden. 3e. Een exemplaar van het weekblad «Unitas" van 21 October 1899, waaruit wordt voorgelezen het artikel over deloyale concurrentie. Hierbij wordt gewezen op de bedriegelijke advertentie van Willem van Santen Jaczn omtrent diens zoogenaamde Delftsche roomboterinrichting, en worden de handelaren en iDdnstrieelen opgewekt om te ageeren tot het vaststellen van wettelijke bepalingen ter bestrijding van dergelijke concurrentiemiddelen. Het artikel wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts komt in behandeling het adres van eenige fa brikanten en gebruikers van gasmotoren aan den ge meenteraad ingezonden tot bepaling van den prijs van gas voor drijfkracht gebezigd op 41/, Ct. per M3. De heer Meienbrink merkt op naar aanleiding van hetgeen in de vorige vergadering reeds werd medegedeeld om trent eeue reductie door de gasfabriek verleend aan ver bruikers van groote hoeveelheden gas [boven 2000 M3] dat hij toen ook reeds de opmeiking heeft gemaakt, jdat deze reductie was vervallen. De heer Potgieser stelt voor aan den gemeenteraad een adres te richten, waarbij in overweging gegeven wordt om den gasprijs voor groote verbruikers op 5 Ct. te bepalen. De voorzitter acht het ook wil billijk, dat groote verbruikers van gas niet meer betalen dan vroeger, toen de rednctie-regeliDg nog gold, terwijl toch de prijs van het gas in het algemeen is ver laagd. De heer van Spall doet mededeeling omtrent de prijzen der kolen en betoogt, dat voor de industrie steeds grooter hoeveelheden gas worden verbruikt, zoodat er wel aanleiding bestaat, dit te bevorderen door eene re- geliug van den prijs. Na verdere discussie wordt besloten aan den Raad voor te stellen den prijs van gas voor mo- torenbedrijf en op voorstel van den heer Meienbrink ook van het drijf- en lichtgas voor iabrieken, te bepalen op 5 Ct. per M3. Na rondvraag wordt daarop de vergadering gesloten. Meil. Tooncclvereentglng. Het hier op Woensdag den 8 optevoeren stuk «Het vaderlijk erfdeel" werd te Amsterdam, reeds bij de eerste opvoering er vanzeer gunstig ontvangen. De Telegraaf'-recensent b.v. is er zeer mede ingenomen. Hjj schrijft o. a. «Veel pleizier hebben de leden der Ned. Tooneelver- eeniging van hnn jongste première: Het vaderlijk erfdeel. Het pakte terstond en geen verwondering kan dit wekken. Flink geconstrueerd toch is dit degelijk werk, met zijn boeiende tooneelen en zijn goeden dialoog. Bovondien zijn de toestanden, er in geteekend, belangrijk genoeg om ons te interesseeren en staan zij niet ver van ons af zoodat wij ze volkomen kunnen begrijpen. De inhoud is de liefde van een procuratiehouder Heinrich Sartoriusvoor de zaak die hij mede heeft groot gemaaktwelke liefde hem gepleegd verraad doet ontdekken en den verrader Van der Matthiezen een man, die hem vijandig is en hem bij het hoofd der zaak, baron Karl van Larnn tracht te verdringen ontmas keren. Hierbij wordt hij door zijn vronw Henriette met haar bewonderende genegenheid voor hem en haar goed doorzicht, flink ter zijde gestaan. «Om deze vier hoofdfiguren groepeeren zich de weinig zeggende meisjesrollen van des procuratiehouders dochter en van de dochter van v. d. Matthiezen, wier toeleg het is den jongen baron in te palmen de komische rol van Lorinser den medeplichtige van v. d. Matthiezen die van V on Küstner en die van heeren en werklieden aan de fabriek, alle rollen, die waarlijk niet gemist kannen worden voor den yang en daarenboven wel schakeering geven aan het geheel. «Met de noodige zorg bleek dit stak voorbereid en met veel animo werd het gespeeld." Vakonderwijs. Door den uitgever S. L. van Looy, te Amsterdam, zal worden uitgegeven een werk van den heer H. J. de Krootgetiteld «Handboek voor timmerlieden bouw kundigen tevens ten dienste van inrichtingen voor ambachtsonderwijs." De schrijver heeft het werk voorzien van ruim 800 teekeningen. Binnenkort zal met de uitgaaf worden begonnen. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een portemonnaie, inh. f 1,62, een scheerbekken, een ijzeren punt van een hek, een armband, een zwarte blonse, een nickelen armband, een zakmes, een gonden broche met haar, een mes met schede, twee vermoedelijk gonden ringen, een defecte schel van een fiets, een loterijbriefje nr. 18971, een pak krammen, een passer, een wandelstok met beenen plaatje, een ceintnnr, een bosje sleuteltjes, een pak saijet. Alkmaar. De Commissaris van Politie, 4 Nov. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. ONDERTROUWD. 3 Nov. Dirk Walst en Marijtje Verwerwed. Klaas Smit, beiden te Zaandam, laatstgen. onl. alhier. GEBOREN. 2 Nov. Maarten, z. van Cornells Bol en Dirkje Schoone. Zitting van 3 Nov. 1899. A. D., Broek op Langendijkstraatschenderij, f 8 boete ol 2 dagen hecht. A. S. en J. G., zonder bekende woonplaats, en J. B., Westgrattdijk, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. S., Enkhuizen overtreding spoorwegwet, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. de G. Jz., Castricum, overtreding provinciaal re glement, f 1 boete of 1 dag hecht. C. G., G. S. en J. J. W„ Alkmaar, N. S., Huiswaard, en J. P., Heiloo, overtreding gemeente-verordening, de le, 4e en 5e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. J. H. en J. T., Egmond aan den Hoef, C. S., Zuidscharwonde, K. V., Egmond aan Zee, J. S., Alk maar, W. K., T. A. en W. K., Uitgeestijkwet-over- treding, de le, 4e, 7e od 8e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 2e 5 maal f 0,50 boete of 5 maal 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. v. d. B., Uitgeest, W. R., Schoorl, J. R., J. H. G. S. en H. W. G., Alkmaar, overtreding [politie-veror- dening, de le f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 4e, 5e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. 's Gravenbage 4 November 1899. mr. O. W. Star Biuman. Alhier is overleden de griffier der Eerste Kamer, de heer mr. O. W. Star Nnman, curator der Leidsche Universiteit en bestuurder van vele godsdienstige of hnuuane instellingen. TBAlViVAAL. 4 November 1899. COLESBERG, 1 Nov. Ongeveer te drie nnr in den namiddag werd eene hevige ontploffing gehoord in de richting van de spoorwegbrug. Men veronderstelt, dat de Boeren deze vernield hebben. LONDEN. De «Daily News" verneemt nit Durban, van 31 October, dat de meening sterk veld wint, dat de britsche troepen in Natal geheel onvoldoende zijn. Men is teleurgesteld, dat de versterkingen niet vlngger worden gezonden. Algemeen wordt aan de angst uiting gegeven. LADYSMITH, 1 Nov. Alles is rnstig. De vijand schijnt niet genegen, het tot een gevecht op korten afstand te laten komen. De engelsche kanonnen staan in eene sterke stelling, de troepen zijn vol vertrouwen en in uitmuntende stemming. Alkmaar, 3 Nov. Kleine kaas f 30.50, commissie 30,Middelbare f 31.50. Aangevoerd 309 stapels, we gende 104604 Kgr. Alkmaar, 4 Nov. Aangevoerd paarden fa koeien en ossen f 40 a 55 nncht. kalv. f 8 a 18 10 magere schapen f 10.a 20, 49 magere varkens f 10 15.12 bokken en geiten f 2.a 6.379 biggen f 3.50 a 5.boter, per P. ('s middags 12 nnr) f 0.65 a 0.70, aangevoerd 2500 Pond., kipeieren 1 1.37® a 1.50 per 25 eenden dito f 0.per 100. 0 lammeren f a 5 kleine bokjes f 1.25 a 1.50. Alkmaar 3 Nov. Aangevoerd 3961 mudden. Tarwe f5.50 a 6.60 rogge f 6.20 a 6.50 gerst f 5.5.40,. id. cbev. f 5.50 a 6.30, haver f 3.10 a 3.65 paarde- boonen f 6.15 a 0.brnine dito f 8.25 a 10.citroen dito f 11.a 12., duiven dito f 6.85 witte dito f 10,75 a 12, rood mosterdzaad f 15.50 a 16.80, geel id. f 15.25 a karwijzaad f a blauwmz. f a groene erwten f 7.75 a 13.grauwe f 9.75 a 15. vale f 7.50 a 9.witte f 9.50. Amsterdam 3 Nov. Priescbe Dokkumer Jammen 1.40 a 1.60, Borgers f 1.20 a 1.30, Praneker Jammen f 1.40 a 1.60, "Zaaiers f 1,30 a 1.35, Zeeuwsche Spnische Jammen f 2.a f 2,30, Poters f 1.— a f 1.20, Fluk- keesche f 1.60 a 1.90, Blanwe f 1.a f 1.90Gel- dersche blauwen f 1.20 a 1.60, Pruisische Hamburger- 2.70 a 2.80, IJpolder Jammen f 1.60 a 2.West- landsche Zand f 2.50 a 4. Petroleum Onveranderd. Delft, 2 Nov. Boter. Aangevoerd 6650 K.G., als 303 achtste en 59 zestiende vaten, le soort f62. 2e soort, 53, 3e soort f Leeuwarden 3 Nov. Boter le soort f 49.Aan gevoerd 50 vierde, 41 achtste en 12 zestiende vaten. Kaas. Nagel f Aangevoerd 11.121 KG. Edam, 2 Nov. Aangevoord 25 stnks boter per P a 0,725 a 0,kipeieren f 6.a 6.50 per 100. Leiden, 3 Nov. Aangevoerdrunderen kalve- en,schapen, 0 paarden t a venlens a 18 stieren f 52 a 225, 360 vette ossen en koeien 114 a 241, per P. 50 a 63 ct., 298 varekoeien f 85 a 210, 410 graskalv. f 19 a 62,46 vette kalveren f 30, f 85, p. kg. 70 a 85 ct., 29 nnchtere id. 15.—a 18. 448 vette schapen f 17.— a 30.—, p. P. 40 a 44 ct. 232 weide-schapen f 12 a 22,lammeren f 140 magere varkens 1 14 a 28, 230 biggen 3.50 a 13.554 kalf- en melkkoeien f 108 a 223. Kaas. Aangevoerd 41 stapels. Gondsche f 18. a f 29.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3