ROLPENS Heeren- en Kinderkleeding. Mg adres fan PKBK k CLOPPENBURGs HeerencoDfectie aa Mni naar iaat Patentolie ELECTRA TIJDSCHRIFTEN AGENTEN GEVRAAGD Jb. se vries Advertentien. TE KOOP f 5ÖÖO,a 4' 2 pet* Nederland. HOF B 25. ALKMAAR. Enorme keuze DEMISAISONS, WINTERJASSEN, JEKKERS ULSTERS, PANTALONS, KINDERJASJES, CAPES enz. ALKMAAR. J. H. A. KUHL. HOF B 25 Openbare "Verkoopina MOLENBERG DEKKER, te Zaandam HERMs. COSTER 4 ZOON. vnnTif hedent erkrijg-baar by Itekelstraat. voorheen F. BRANDS. door de Eerste Nederlandsche Commanditaire Vennootschap tot verhoogmg van Handelscrediet en voorkoming van Faillissement. voor Alkmaar, Schagen en Omstreken V"Ste P"izeu a tcmlant, 00 niet bereid verklaarde, omdat zij het onmogelijk achtte het denkbeeld op praktische wijze uit te werken was het lot van het amendement beslist. Nog 32 leden verklaarden zich er voor; 63 stemden er tegen. Daardoor iB de verdere behandeling van de 36 artikelen waarin Dr. Kuyper zijn denkbeeld had uitgewerkt vervallen. Inderdaad gelooven wij niet, dat het werk had kunnen slagen. Indien men aan de werklieden, die door tusschen- komst van op te richten bedrijfsvereenigingen op andere wijze dan bij de rijksbank tegen de gevolgen van onge vallen verzekerd zouden worden, dezelfde zekerheid voor de uitkeering der schadevergoeding wilde geven als aan de overige werklieden, dezelfde zekerheid voor de onver wijlde betaling van gelijke rente als die anderen zonden genieten, als men hun dezelfde waarborgen wilde geven voor even onpartijdige beslissingen omtrent de toeken ning en het bedrag der schadevergoeding, als van het bestuur der rijksbank en de Raden van beroep mogen verwacht worden, dan zou de inmenging van den Staat zoo sterk moeten zijn, dat de voordeelen, die deze be drijfsvereenigingen mochten kunnen aanbieden, alle be- teekenis zouden verliezen. Men zie ook niet voorbij, dat de gelegenheid om den door het ongeval getroffen werk- man ander werk te doen verrichten, waarvoor hij niet ongeschikt is geworden, ook volgens het regeeringsont- werp bljjlt openstaan, ja, dat daar zelfs op wordt gere kend. Is de werkman door het ongeval geheel ongeschikt geworden tot eenigen arbeid, dan zal de rente 70 per cent bedragen van zijn gewone loon maar is hij slechts gedeeltelijk tot werken ongeschikt, is hy bekwaam om althans nog eenig werk, zij het ook ander werk, te ver richten, ofschoon mot verminderde krachten, en dus ook tegen verminderd loon, dan zal hij slechts een deel van die rente ontvangen in verhouding tot zijn mindere geschiktheid. Eu waaiorn zou de werkgever hem dan niet voor ander werk tegen minder loon in dienst willen houden Ook al wordt deze wet onveranderd aangenomen dan blijft voor de werkgeversdie de belangen hunner werk lieden ter harte nemen, overvloedige gelegenheid bestaan om den door een ongeval getroffen werkman die niet geheel tot werken ongeschikt is, ander werk tegen minder loon toe te vertrouwen en met dat loon de rente die hij ontvangt te verhoogen. Ketel gesprongen. X T- ,Een „hevige ontploffing van een stoomketel in een fabriek te Sheffield heeft aan 4 werklieden het leven »e- kost, terwijl 20 anderen gewond werden. Ken gevecht. Een pachter in Mecklenburg was de vorige week getuige van een gevecht tusscheu reebokken en een vos Toen hij langs bosch reed, zag hij hoe een vos een reekali bp een achterpoot meesleurde. Terwjjl hij zijn zweep greep om het kalf te bevrijden schoten eenige ree bokken toe, die met hun gewei den vos te Jnf gingen, zoodat deze het kalf moest loslaten en op de vlucht ging De bokken verdwenen met het hinkende jong dien in het bosch. r zoolang de provincie voor dit doel geene bgdrage toekent. Andere provinciën met name Groningen, Friesland en Noord-Brabant zijn daarin reeds voorgegaan, en Ged. Staten achten het gewenscht, dat ook vanwege Aoordholland de aanleg van proefvelden bevorderd worde, en wel door een toelage van f 250 voor de jaren 1900, 1901 en 1902, onder voorwaarde, dat het Ruk voor elk dier jaren f 1250 subsidie rerleent. Hoorn. Tot gemeente-architectdirecteur en leeraar aan de Burgerschool alhier, is benoemd de heer Reijendam te Haarlem. Hloetl vergiftiging. j 6 ^roes',ee'4! bij Nijmegen, is een kind, dat zich in den vinger had gesneden, drie dagen later gestorven aan bloedvergiftiging. Vergiftiging. 1 o Zwijndreclit is een treurig ongeluk gebeurd. Lenige menschen en kinderen aten daar n.l., niettegen staande zjj gewaarschuwd waren het niet te doen van een partijtje z.g. calabarboonen vruchten, die zeer ver giftigde alcaloïde bevatten en een bitteren smaak hebben. Het gevolg er van was dat reeds één kind is overleden. Anderen zijn nog ongesteld, maar waarschjjnlijk buiten gevaar. Boterhandel In Friesland. Het berichtdat eene Engelsche firma geen Zeeuw- sche oesters meer wil ontvangen, omdat Nederland sym pathie betuigt voor de Transvaalsche Boeren doet thans sommigen in Friesland vreezen, dat Engeland hetzelfde zoo kunnen doen met onze boter en kaas. Dit is echter hoogst onwaarschijnlijk in den eersten tijd althans want de aanvoer van koloniale boter in Engeland is nog te i gering om geheel nog in de behoefte te kunnen voorzien. Maar zelfs indien het geschiedde zou er toch aan af voer geen gebrek zijn. België en Frankrijk zouden meer gaan koopen de hoeveelheid ongezouten boter, welke nu reeds uit ons land daarheen wordt uitgevoerd is zeer belangrijk en wordt elk jaar grooter. Ook Duitschland zon bij lageren prijs meer koopen. Het grootste nadeel zon in een dergeljjk geval de mar- garinet.ibricage ondervinden welke het tegenwoordig zeer druk heeft door de vrij hooge boterprijzen. Bij lage ren prijs zou de margarine de concurrentie niet kunnen volhouden. (N v d pg (VOOR OU».) Per jaargang «Ids 1896 f 1508 Nederland 1895, 1896, 1897 en 1898 1.35 Tijdspiegel 1894,1895,1896,1897 en 1898 1.25 Klscvlcrs maandschrift 1897 en 1898 3.50 Woord en Beeld 1897 en 1898 3.25 Ualielni 1895, 1896 en 1897 t.'so Humoristisch Alhiim 1898/99 1.25 «artenlanhc 1895, 1896 en 1898 1.8O Uilenspiegel 1892, 1893,1894. 1895 1896, 1897 0.50 Vliegende Blatter 1896, 1897 en 1898 1.50 Feber Land und Meer 1895, 1896, 1897 en 1898 Illustration 1898 4.50 London less 1898 4.50 Aanvragen te richten tot de boekhandelaars als le hypotheek gevraagd op panden van dubbele waarde. Fr. br. onder lett. S. B. a/b Als Adv.-Bur. KRUISMAN Co., Amsterdam. richien toleden Pr^vlnclalt^n* ins^ect^ur^O.^VAynijBFfrnte^eAemersf«oi*0V'8'e Aa^e Proefvelden In Noordholland, De commissie voor de proefvelden in Noordholland heeft zich gewend tot de Prov.-Stateu om een subsidie De tegemoetkoming van f 1JOO per jaar, van Rijkswege versti ekt, is, naar het oordeel der commissie niet vol- doende om proefbeplantingen en proef bemestingen op zoo groote schaal te doen als het belang der zaak eischt. Op meer ateun van Rijkswege valt echter niet te rekenen, Dit werd hun toegezegd door den Gouverneur van de Kaap. De Boeren versloegen de Kaffers, maar van schadever goeding kwam niets. De Gouverneur Sir Benjamin d Urban wilde welmaar bet Engelsche Gouvernement wilde van schade vergoeding niets hooren. En toch was de door de kaffers geleden schade zeer groot. 456 Plaatsen waren verbrand of verwoest, 350 plaatsen waren geplunderd. V oorts was door de kaffers geroofd 60 wagens bij de 6000 paarden, 112.000 stuks hoornvee en 162.000 schapen. De schade werd begroot op f3.600.000. Echter verklaarde de Engelsche Minister van Koloniën, lord Glenelg iu een order van 26 December 1835: 1 dat de gouverneur der Kolonie den oorlog geheel ^verkeerd en op barbaarsche wijze had gevoerd, 2°. dat de Kaffers volkomen in bun recht waren', 3° dat de Boeren geene schadevergoeding zouden krijger. Dit deed den emmer overloopen. De Boeren besloten een ander vaderland op te zoeken, waar zij vrij en onder eigen bestuur konden leven. De grieven der Boeren vindt men geformuleerd in de publicatie van een van de trek kers 1 iet Retief, die de volgende proclamatie plaatste in eene courant die te Grahamstown door hem werd uit gegeven 1. Wij wanhopen de Kolonie te redden van die euvels die haar bedreigen door het oneerlijk en oproerig gedrag van landloopers die toegelaten worden elk deel er van te verpesten en ook zien wij geen vooruitzicht voor vrede en gelnk voor onze kinderen in een land zoo ge teisterd door binnenlandsche onlusten. 2. ij beklagen ons over de zware verliezen die wii vei plicht waren te dragen door de emancipatie van onze slaven en omtrent de tergende wetten die aangaande hen zijn gemaakt. 3. \Y ij klagen over het systematische geplnnder dat wij hebben moeten lijden van de Kaffers en andere kleurlin gen vooral ten gevolge van den laatsten inval in de Koloniedie onze grensdistricten verwoest beeft en de meeste inwoners ten gronde heeft gericht. 4. W ij klagen over de onrechtvaardige beschuldigingen op ons geworpen door belanghebbende en oneerlijke per- sonen onder den dekmantel van den godsdienst, wier getuigenis in Engeland geloofd wordt, met uitsluiting van alle getuigenis te onzen gunste en ten gevolge van dat vooroordeel zien wij den geheelen ondergang der Kolonie tegemoet. 5: 3! «fin besloten om, waar wij ook gaan mogen, 5 beginselen van vrijheid te bewaren maar ter wijl wij zorg zullen dragen, dat niemand in slavernij zal worden gehouden, zijn wij vast besloten om zulke regu- latiën in te stellen, als zullen leiden tot het onderdruk ken van misdaden en tevens behoorlijke relatiën zullen daarstellen tusschen meester en dienstbode. 6. Wij verklaren plechtiglijk, dat wij déze kolonie ver laten met den wensch om een rustiger leven te leiden dan wij tot hiertoe hebben gedaan. Wij zullen geen natie hinderenof ook het minste van hen afnemen maar indien aangevallen, zullen wij ons geheel gerech tigd gevoelen onze personen en goederen ten niterste te verdedigen tegen eenigen vijand. 7. Wij maken bekend, dat wanneer wij wetten hebben opgetrokken voor ons toekomstig bestunr copieëu naar dei Kolonie znllen worden gezonden ter informatie, maar wij nemen deze gelegenheid waar, om te zeggen, dat wij besloten zijn om eiken Verrader, die onder ons mocht ziin summierlijk te straffen. 8. Wij zijn van plan om, wanneer wij aangekomen zijn in het land, waar wij wonen znllen, aan de inboor ling-stammen onze intenties bekend te maken, en ook onzen wensch om met hen op vreedzamen en vriendelijken voet te blijven. 9. Wij verlaten deze Kolonie met de volle verzekering dat het Engelsche Gonvernement niets meer van ons te eiscben heeft, en ons zal toelaten ons zeiven te besturen zonder zich met ons te bemoeien. 10. Wij verlaten het vrochtbare land onzer geboorte, waarin wij vreeselijke verliezen en gedurige hindernis hebben gehad, en gaan naar een woest en gevaarljjk land, maar wij gaan mot een vast vertrouwen op oen alziend rechtvaardig en genadig Wezen, Dien wij naar het boste van onze krachten zullen trachten te vreezen en ootmoedig te gehoorzamen Op order van de Boeren, die de Kolonie hebben verlaten PIET RETIEF." (Wordt vervolgd.) in DE RIJPop Woensdag en Vonderdag23 en «3 Xove.nl,er 189». beide dagen des morgens 10 uur precies, ie het logement »het Stadhuis van Am sterdam van den beer P. B 1 o k d ij k van een zeer netten bestaande uit: 2 linnenkasten, zilverkast, penantkastjes, trumeau secretaire met marmer blad bnffet2 chiffonnières, ladetafel2 kabinetten antieke eikenhouten kastvlie genkast, 6 ronde tafels, pronktafèltjespeeltafeltje, dientafel canapé 2 voltaire's crapaud studeerstoel gemakstoel, podagrastoeltje, leuningstoelen met zittingen stoelen met zittingen vloerkleeden karpetten loopers gordijnen waschkast waschtafels met garnituur, baro meter weérglas, 3 pendule's met coupe's en candelabre's, 5 bedden met toebehooren ledekanten, 2 nachttafeltjes, schels fornnis, spiegels, toiletspiegels schilderijen kleérenhanger tevens paraplniestaander klokken, linnen pers koffer wringmachinegladmangel haardstel gasornamenten tuintafel, tuinstoelen tafels stoelen een eetservies, eenig porselein, koper, tin-, blik-, ijzer- giaa- en aardewerk enz. Eenig goud- en veel zilverwerk en linnengoed. oorts: schuitje, kippenhok, ïjstoog ijsslede enz. Alles te bezichtigen in voormeld logement op 20 en 21 November 1899, 's morgens van 11 uur tot na den middag 3 uur. Gond zilver en linnengoed zal op Donderdag 23 No vember 1899 worden verkocht. Notaris NIEUWLAND. VAN is de BKSTE; overal verkrijgbaar in bengelflesschen van 8 dcL. inbond a AO ct. per flescb. Alle goedkoopere soorten in bengelflesschen verkocht is namaak. Let op het loodje gemerkt M V, waarmede de flesch is verzegeld.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6