Patentolie ELECTRA Kaart Transvaal. De China Theehandel en ikhidl Deurwaarfler AMOUREUS, Groote VeffiÉrii met Dames. 2 Gerout. Advertentieii. Openbare Verkooping Notaris M. GOUVERNE De Huismans woning' MOLENBERG DEKKER, te Zaandam, Boekh. Herms. Coster Zoon, Prijs f 0.35, DIENSTBODE. NOORDHOLLAND goed verkooper Het KANTOOR HOF Nr. 2. Rederijkerskamer „Bilderdijk". I)e Candidatuiir-van Bommel, Oct. Een© uitstekende kaart van het oorlogsterrein is die van A. HERRICH. VAN DEN op DINSDAG 14 NOVEMBER 1899 alle onderdooien met de grootste nauwkeurigheid gesteld zijn en loopen. Voldoen de fabriek en papier aan de verwachtingen dan wordt zij nog viermaal vergrootwat dil zeggen wil begrijpb -jnen als men weet, dat deze fabriek 50 4 60000 K.G. karton 's weeks zal moeten leveren. Neemt deze industrie (en waarom zou ze niet) een hooge vlucht, dan is zij een der machtigste factoren tot ontwikkeling van oostelijk Drentedat in zyn veenstre- ken over een lengte van pl. m. 3i bij een breedte van l£ a 2 uur bijna uitsluitend veenwegen heettdie bij nat weer door hun drassigheid zoo goed als onbegaanbaar zijn. Wegens het enorme gebruik van veen door deze fabriek, wier machines natuurlijk ook met tnrf gestookt worden nadert met iedere wenteling van zyn vliegwiel het tijdstip waarop men zal zeggen »ook in ons land vond men in vroeger jaren veen." Hoewel die tyd zich nog niet bij tientallen jaren laat bepalen, heeft toch het begin van het einde een aanvang genomen. (Handelsblad). ZUID- AFRIKA. Bergen. Een alhier gehouden collecte tot leniging van den nood in de Transvaal, ten gevolge van den oorlog, heeft f 240.485 opgebracht. Boon's geïllustreerd magazijn. Verschenen is n°. 5 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van n°. 5 is S. J. P. Kruger, Staats-President der Zuid-Afrikaan- sche Republiek uit de geschiedenis van Zuid-Afrika, door H. J. KolsteeEl Brug, naar het Engelsch van Ouida, door mevr. van Buren; De duivelen van de Notre- Dame te ParijsAvonturen te Monte Carlo, herinne ringen van Antoine Martin, chef van den veiligheidsdienst van den Cercle des Etrangers de Monaco II. De wraak van moeder Viau De fotografie de beste advocaatMiss Paton van Chicago, door Jessie Manserch j Gezicht op de ingestorte huizen in de Pieter Nienwlandstraat te Am sterdam Hoe de dieren jagen, door Henry Scherren Het gouden spook, een roman uit Klondyke, door Headon Hill; Op manoeuvre; Vreemden, door J. A. Holtrop. Esmond kinnen. Getrouwd. 16 Oct. Thomas Broers en Petronella Egnatia Maria Doeswijk, wed. van Pieter Bommer. Geboren. 1 Oct. Hendrik z. van Johannes Levering en Geertje Stam. Catharina Maria, d. van Wouter Baltus en Anna Maria Groot. Hubertus Johannes, z. van Johannes Kareis en Dieuwertje de Waard. Grietje, d. van Klaas Schoen en Guurtje Booij. Geertjed. van Hermanns Roziug en Grietje Bruin. Overleden. 2 Oct. Maartje van Voorst, wed. van Christiaan Brouwer, 70 j. Natje d. van Willem Admiraal en Catharina Gaarthuis, 11 j. Anna, d. van Nicolaas Commandeur en Geertje Schouten, 2 j. en 6 m. Antje Kuiper, echtgen. van Martinus Kleverlaan, eerder wed. van Maarten Winder, 63 j. 10 11 17 22 13 22 31 Warmenbulzcn. 131 G e b o r e n. Maria Catharina, d. Kamper. Neeltje, Sij brands. Grietje, Bos. Lambertus, z. van Johannes de Jong en Bregitta d. van Arie Mienes en Pietertje d. van Arie Nieuwland en Jansje van Hendricus Tuijnman en Grietje Koning. Aaltje, d. van Pieter Kooij en Jaütje Kuit. Maria, d. van Gerrit de Ruijter en Maartje Praai. Wilhelmina, d. van Lourens Groot en Maria Zwagerman. Overleden. Engeltje, d. van Jan Barsingerhorn en Maartje Roozing, 16 j. Petrus, z. van Jan van der Molen en Neeltje Mul, 11 j. Alida Johanna, d. van P. Benjaminse en T. Dil, 16 j. Jacobus Petrus, z. van P. van den Berg en Johanna Beukers, 2 m. eischen van gerechtigheid en beschavingdie eene vrome natie als de Engelschebehoorde te bevorderen. Om beter te kannen waken tegen onrecht behoorden de Kafferhoofden een Engelsch agent of resident bij zich te hebben en om dezen man niet hulpeloos te laten staan, was het voegzaam, dat hij wat soldaten bij zich had. Nu brak er in 1845 een strijd uit tusschen de Griqua's en de Boeren. Beide partijen grepen naar de wapenen. Dit was eene welkome gelegenheid voor den Kaapschen Gouverneur om troepen naar den Vrijstaat te zenden «teneinde de orde te bewaren." In October word een Britsch resident naar Bloemfon tein gezonden, aan wion zoowel de Boerena ls de Griqua's moesten gehoorzamen. Eindelijk in Februari 1848 vond Sir Harry Smith dat het tijd werd om den Vrijstaat maar vormelijk te annexeeren. Hij vaardigde eene proclamatie nit, waarbij 50.000 vierkante mijlen gronds aan de Britsche Kroon werden gehecht en allen, die woonden tusschen de Oranje rivier en de Vaal, Boeren, Basuto's, Griqua's, Zulu's en Bosjesmannen, met hunne koningen, kapiteins en hoofden, tot Britsche onderdanen werden verklaard. Bij dit alles was de toestand van Pretorius een uiterst moeielijko. In Natal had hij het hoofd gebogen en het gezag erkend van Engelands Koningin. Wat wilde hij nn Potgieter, Retief en de hunnen waren vrije lieden. Zij konden doen wat zij wilden. Maar als bij, Pretorius, zich verzette, dan maakte hij zich schuldig aan rebellie. De boeren zelf in den Vrijstaat waren in twee partijen verdeeld; de eene wilde zich onderwerpen, de andere niet. Intussohen op de mannen benoorden de Vaal zou hy kunnen rekenen. Pretorius besloot tot den strijd. Hij vaardigde eene proclamatie uit en trok met een commando van 400 man naar Bloemfontein, waar het Engelsch garnizoen lag. Twee mijlen van Bloemfontein zond Pretorius naar den Engelschen bevelhebber Majoor Warden een ultimatum, in DE RIJPop Woensdag en donderdag 22 en 33 November 1899beide dagen des morgens 10 uur precies in het logement »het Stadhuis van Am sterdam", van den heer P. B 1 o k d ij k van een zeer netten bestaande uit: 2 linnenkasten zilverkastpenantkastjes trumoau secretaire met marmer blad buffet 2 cbiffonnière's ladetafel2 kabinetten antieke eikenhouten kastvlie genkast, 6 ronde tafels, pronktafel tjespeeltafeltje dien tafelcanapé 2 voltaire's crapand studeerstoel gemakstoel podagrastoeltje, leuningstoelen met zittingen stoelen met zittingen vloerkleeden karpetten loopers gordijnen waschkast waschtafels met garnituur, baro meter weerglas, 3 pendule's met coupe's en candelabre's 5 bedden met toebehooren ledekanten, 2 nachttafeltje kachels, fornuis, spiegels, toiletspiegelsschilderijen kleörenhanger tevens parapluiestaander klokken, linnen pers, koffer, wringmachinegladmnngel haardstel gasornamenten tuintafeltuinstoelen tafels stoelen een eetservies eenig porselein, koper-, tin-, blik-, ijzer glas- en aardewerk enz. Eenig goud- en veel zilverwerk en linnengoed Voorts: schuitje, kippenhok, ijstoog ijsslede enz. Alles te bezichtigen in voormeld logement op 20 en 21 November 1899, 's morgens van 11 uur tot na den middag 3 uur. Goud zilver en linnengoed zal op Donderdag 23 No vember 1899 worden verkocht- Notaris NIKCWLANU. zal verkoopon op Donderdag 1G November 1899, 'savonds 6 uur, te HEER HUGO WAARD, in de her berg «de Hengstman", met Schuur en Erf, Wel- en Bouwland, te Heer Hugowaard aan den Middelweg w/z, sectie D, 933, 934, 935, 318, 317 en 375, groot 6.46.35 hectaren, en het BOUWLAHDaan den Middelweg o/z in sectie F 161groot 1.51.00 hectaren. Eigendom van den heer D. GROOTHUIZEN Sr. VAN is de BESTE; overal verkrijgbaar in beugelflesschen van 8 dcL. inhoud a 40 et. per flesch. Alle goedkoopere soorten in beugelflesschen verkocht is namaak. Let op het loodje gemerkt M D, waarmede de flesch is verzegeld. ALKMAAR. waarbij hij hem »eeu uur tijd gaf om te besluiten of hij het land wilde opgeven, dan of het met geweld van hem zon moeten worden genomen." Majoor Warden had geen lust in vechten, voldeed aan het ultimatum, gaf Bloemfontein zonder slag of stoot over, en trok over de Oranje-rivier. Maar daarmede was de zaak niet uit. Dadelijk zond Sir Harry Smith een leger van 1000 man. Zonder betwisting trok dit de Oranje-rivier over en leverde bij Boomplaats slag tegen Pretorius, waarby de Engelschen overwinnaars bloven en de Boeren zich terugtrokken tot over de Vaal. De Vrijstaat was voor de Boeren verloren. Pretorius werd vogelvrij verklaard en op zijn hoofd een prijs gesteld van 2000. Keeren wij nn terug naar Potgieter, dien wij in 1838 nit Natal zagen trekken, na den eersten ongelukkigst tocht tegen Dingaan en zjjne hoog loopende twisten met Gert Maritz. Nadat hij te Winbnrg was teruggekeerd, drong hij er bij de zijnen op aan, dat men van de overwinning in 1837, op Moselikatse bevochten, gebruik zou maken en het land aan de overzijde van de Vaal in bezit zon nemen. Er was nog een tweede reden, waarom Potgieter aan drong om het land benoorden de Vaal in bezit te nemen. Hij was een tegenstander geweest van de emigratie naar Natal, omdat men dan te dicht bleef bij de Engel sche Kaapkolonie. In ieder geval achtte hij het veilig den 25sten breedte graad achter zich te hebben. Boven de Vaal zon Engeland niet gemakkelijk komen. Het zon vooreerst genoeg te stellen hebben met de Kafferstammen in den Vrijstaat, de Znln's en de Basuto's. Daarom trok Potgieter benoorden de Vaal waar hij Potchefstroom stichttenaar Chef Poten de mooie rivier, waaraan de stad gelegen is. Met hem trok ook Paul Kruger, toen 19 jaar ond. In 1846 ontstonden weer moeielijkheden mtt de in boorlingen. Voor dadelijk wordt te Alkmaar gevraagd, tegen een loon van f 90,— eene DIENSTBODE, P.G. die koken kan en huiswerk verrichten. Inlichtingen geven de Uitgevers dezer courant. REIZIGERS! ROTTERDAM vraagt niet 15 Nov. of 1 Dee. voor uitsluitend de provincie tegen vast salaris en provisie. Veretschten zijnla. ref., en goed bekend met Noordholland en liet artikel. Br. franco met volledige opgave a/d China TheehandelWijnhaven Nr. 100 Rotterdam. IEMAND met akte M. O., wenscht PB I VAATLKSIKI te geven In Inlichtingen te verkrijgen onder de letters M O aan het bnrean dezer courant. zal van af 15 dezer gevestigd zijn Opvoering van Blijspel in drie bedrijven door Doctor JURIS 's avonds 71/, uur, in het lokaal «Harmonie". Ballot kunstlievende leden Maandag 13 November. Plaatebespreking op den dag der uitvoering, 's morgens 10 tot 12 uur. Loting precies 10 nnr. Jb. LUTTEROTSecretaris. Potgieter trok met een commando van 150 man op waarbij Panl Krnger als veldkornet dienst deed tegen het opperhoofd Seqnati. Deze werd geheel verslagen 8000 beesten en 6000 schapen worden bnit gemaakt. Daarna ondernam Potgieter nog een tocht naar het noorden tegen Moselikatse. Majoor Warden, die nog te Bloemfontein was, schreef aan den Kaapschen Gouverneur Smith dat het zoo jammer was dat Potgieter zoover af woonde anders had Engeland eene mooie gelegenheid gehad om de partij der inboorlingen te kiezen. Zoo stonden de zakentoen Pretorius met de zijnen, na den ongelukkigen veldtocht in den Vrijstaat weer over de Vaal trok, in het gebied van Potgieter. Hij zette zich neder in het district Rustenburg en bemoeide zich aanvankelijk weinig met de politieke zaken. Maar spoedig zou hij kennis maken met een man van groote bekwaamheid, die veel invloed op zijne daden zon nitoefenen. Die man was Jacobus Stuartvroeger ambtenaar bij de registratie in Holland, daarna landeigenaar, die zijn fortuin in het vaderland bijna geheel had verloren en daarom naar Zuid-Afrika was gegaan. Deze werd de raadgever en de vertrouwde van Pretorius. Potgieter had zich voorgoed in het Noorden gevestigd in het district Lijdenburg en in de Zontpansbergen. In het Zuiden waren alle Boeren op de hand van Pretorius. Beide partijen stonden vrij scherp tegenover elkaar. In 1849 en '50 heerschte er znlk eene spanningdat men bang was voor een burgeroorlog. De Volksraad, die een eiude aan de verdeeldheid wilde hebben, besloot vier Kommandanten-Generaal te kiezen. Benoemd werden Potgieter voor de districten Zoutpansberg, Rustenburg en Potchefstroom. Pretorius voor Potchefstroom en Ruste' burg. W. J. Joubert voor Lijdenburg. J. A. Eslin voor de Westelijke grenzen. Potgieter en Pretorius waren dus beiden Kommau- dant-Generaal in dezelfde districten Rustenburg en Potchefstroom. Daar beiden in die districten veel aan hangers hadden liet men de burgers vrij wiens kom- mando zij wilden volgen. Het is dnidelijk dat de moeielijkheden aldus niet werden opgelost, maar bleven bestaan. Eslin was ziekelijk en bemoeide zich niet met de zaken. Jonbert koos de zjjde van Pretorius. Potgieter kwam daardoor eenigszins in de minderheid en hield zich rustig in het Noorden. Maar hot gevolg was, dat geen van de partijen den Volksraad bij elkaar durfde roepen en dat ieder Kommandant met zijn krijgsraad besloot wat hem goed dacht. Wordt vervolgd. Drukkerij v. He^ms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 10