Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 12 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. S*evonden l/oorwerpen. Buitenland. N e d e r 1 a d. Albert Crompton. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. NO. 135. Herste blad. ALKHAARSCHË COURANT. Deze [Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Ka te rdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de Uitgevers HERM9. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 15 November 1899, des namiddags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vooistel van B. en W. tot vaststelling van nieuwe verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld voor het vee 't welk op de markten wordt aangevoerd. (Bijlage No. 120). 3. Idem, idem, verordeningen op het heffen en invor deren eener belasting op het gebruik van gemeen tegrond voor het bezetten met kramen, stalletjes of uitstallingen. (Bijlage No. 121). 4. Idem, idem, verordeningen op het heffen en invor deren van een recht onder den naam van markt geld voor het gebruik van plaatsen op- of aan ver schillende markten. (Bijl. No. 122). 5. Idem, idem, verordeningen op het heffen en invor deren van begrafenisrechten. (Bijlage No. 123). 6. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken betreffende eene reclame straatbelasting, dienst 1899 (Bijlage No. 124). 7. Voorstel van B. en W. inzake pensionneeren van gemeente-ambtenaren. (Bijlage No. 125). 8. Voorstellen van B. en W. tot herziening der ver ordeningen betrekking hebben le op het openbaar lager onderwijs. (Bijlagen Nrs. 5'2 en 119. 9. Vaststelling van het le suppl. kohier H. O. dienst 1899. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeone Kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van P. L. M. SCHWARZER, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats met rookhok in het perceel aan den Stationsweg, wijk E, No. 2, en dat op Vrijdag, 24 November 1899 's middags te twaalf uren, ten stad- huize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten vaD die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 10 Nov. 1899.(ID. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een ceintuureen bosje sleutelseen gouden oorbel letje met blaauw steentjeeen kaasdekeen parapluie een boordje een zijden das een ledige eierenkisteen paar rijtuigriemeutwee manden met biggeneen wit boezelaareen paar handschoenen een mnntbilleteen huissleutel; een maDcbet; een horlogeketting. Alkmaar, De Commissaris van Politie 10 Nov. 1899.S. M. S. MODDERMAN Jr. BKIiWIE. V olgens de socialistische pers is er eerst daags een groote algemeene werkstaking der mijnwerkers te wachten. Zij zou reeds voor eenige weken uitgebroken zijn maar de leiders wenschten zich eerst te verzekeren van algemeene deelneming in de verschillende mijndis- tricten. De laatste toewijzingen van kolen voor de spoorwegen van den Staat toonden een sterke rijzing in de kolen- prijzen hetgeen een groote ontroering onder de mijn werkers heeft veroorzaakt en het schijnt bijna zeker.dat het aanstaande nationale congres der mijnwerkers op 27 November zal besluiten tot een algemeene staking van alle Belgische mijnwerkers. DÏJIT8CHI1AWD. De »Tageszeitung" meldtdat de Keizer een order uitgevaardigd heeft, waarbij hij verbiedt aan Pruisische officieren actief of non-actief, verlof te geven naar Znid—Afrika te gaan. Ook wil de Keizer dat alles in het werk zal worden gesteld om te verhin deren dat oud officieren van het Pruisische leger aan den strijd in Zuid-Afrika deelnemen opdat ook de schijn van de schennis der neutraliteit worde vermeden. De Kölnische Zeitung weet mee te doelen dat de bekende majoor van den Pruisischen Generalen Staf., vrijheer von Reitzensteinreeds vertrokken is om aan de zijde der Boeren te gaan vechten. FB4NKBIJK. Het Hooggerechtshof heeft den 9 een eerste zitting gehouden. De griffier deed voorlezing van het besluit, waarbij de zaak voor het Hooggerechts hof was verwezen. Een levendig incident had plaats bij den aanvang van de zitting in de getuigenzaal bij de aankomst van Rochefort. De aanwezige getuigen brachten hem een ovatie en riepen: »Leve Rochefort! Leve Dérou- lède!'' terwijl zij vijandige kreten slaakten tegen het Hoog gerechtshof. Dc prefect van politie Lépine kou er niet in slagen de orde te herstellen en deed een beroep op den commandant der militaire macht van den Senaat, die de getuigen zaal door een cordon republikeinsche garde deed omsingelen KNOKIiANM. De admiraliïeit maakt bekend dat het eerste transportschip, de »Roslin Castle" den 8 in Kaap stad is aangekomen en onmiddellijk naar Durban door gezonden. Het vervoert ongeveer 1000 man benevens provisie. Den 8 is de kruiser »Pelorus'' van Malta naar Durban vertrokken. Het vertrek van het transportschip »Canning" is ver traagd door een ernstigen brand, dat van het transport schip »Araway" is vertraagd doordien ontdekt werd, dat het ingemaakte vleesch voor de soldaten bedorven was, zoodat het vervangen moest worden door ander. Het transportschip »Persia'', met een eskadron dra gonders voor Znid-Afrika aan boord, is te St. Vincent binnengebracht. Het schip werd in de nabijheid der rot sen met gebroken cylinder en andere averij aangetroffen. De Regeering begint dus reeds te bemerken, dat het overhaast uitzenden van groote transportschepen voor een verre reis in dit ongunstige seizoen met groote be zwaren gepaard gaat. Lord Wolseley deelde den 9 in een redevoering te Londen mede dat bevel is gegeven nog een divisie te mobiliseeren en dat de Regeering in staat is zoo noodig nog een tweede legercorps uit te zenden. De groote bla den zullen deze maatregelen zeer zeker niet afkeuren de nederlagen der Britsche wapenen doen eindelijk de oogen opengaan van hen, die meenden, dat de oorlog niet anders dan een militaire marseh naar Pretoria zou zijn. In de Daily Mail" komt een schrijven voor van Don- glas Story, vroeger redacteur van de »Standard and Dig ger's News." Deze schat dat de Boeren 60.000 gewapende scherpschutters in het veld kunnen brengen. De Johan- nesburgsche Boeren, die slechts aan de Engelschen bekend zijn, zijn de echte Boeren niet; die komen uit het ach terland. Generaal Joubert gebruikte de Johannesburgsche Boeren bij Elandslaagte doch de echte Boeren vochten bij Nicholson's Neck. De tactiek der Boeren is snel voor uit te rukken, nauwkeurig te schieten en snel terug te trekken. Hun grootste zwakte is het gebrek aan goede artilleristen. In de Daily News" wyst Robinson op de belachelijke berichten over overwinningen en bloedbaden, welke in de bladen voorkomen als dat alles waar was, zou er geen Boer meer over zijn. Hij noemt de Boeren zeer dapper en betoogt dat de Kaffers hard liegen. 2HJIO-AFHIMA. De berichten blijven nog zeer vaag en verward. Toch blijkt er uitdat White's positie ongunstiger wordt, hij is thans geheel ingesloten. Gene raal French heeft nog juist op het laatste oogenblik Ladysmith weten te verlaten, en is via Durban naar Kaapstad gegaan. Volgens de eene meening zal hij zich aan het hoofd der daar verwacht wordende cavalerie stellen, volgens de andere is het doel van zijne reis met generaal Buller over capitulatie-voorwaarden van White's kampement te spreken. Buller zendt naar de Oranje-rivier alle beschikbare genietroepen en pontonniers, hetgeen doet gelooven, dat hij voornemens is een inval te doen in den Oranje-Vrij staat van uit het Zuidwesten, en Ladysmith aan zijn eigen lot over te laten. De Daily News"-correspondent te Kaapstad zegt, dat Buller weldra te Qneenstown wordt verwacht. De Boeren versperren den spoorweg bij Norvals Point en 700 Boeren zijn nit Burghersdorp vertrokken in de richting van Qaeenstown. De correspondent van het blad aan de Oranje rivier zegt, dat de Boeren Belmont, bij Kimberley, hebben bezet en dat er nu 6000 Boeren om Kimberiey liggen. Een Transvaalsch winkelier vertelde te Kaapstad dat voedingsmiddelen in Transvaal verkocht worden tot hongersnoodprijzen. Z L 1 O - A F K 1 K A. Akersloot. De burgemeester en de leden vauden gemeenteraad hebben zich tot eene commissie gevormd voor het verzamelen van giften voor de Zuid-Afn kaan - sche republieken. Spanbroek. In deze gemeente vormde zich, ge hoor gevende aan de roepstem van de heeien van den Steen en vun Balen Blanken, een comité, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor het Roode KruiB en de Zuid-Afrikaansche vereeniging. JDc Ambulances. Bij den gezant-consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat, dr. Muller, is ambtelijk bericht ingekomen lo. dat de Britsche regeering de hulp van het Roode Kruis niet veriangt, aangezien nare eigen inrichtingen voor het verplegen van gewonden voldoende zijn 2o. dat de Dnitsche ambulance gelijktijdig met de Nederlandsche vertrokken, evenals de laatste bestemd is voor de beide oorlogvoerende gemeenebesten. Diensvolgens zal zij bij aankomst te Lorenco Marques door den Duit- schen consul aldaar bij de beide republieken aanvragen waar het meest hulp noodig is, en zich dan daarheen begeven. Boode Kruis geldmiddelen. Het lfd van het hoofdcomité van bet Roode Kruis, dr. Tempelman van der Hoeven, schrijft in het »Utr. Dagbl.'' o.a. Ten einde onjuiste persberichten te voorkomen, acht ik het noodig de ware cijfers publiek te maken van het geld, adn het Hoofdcomité toegezonden, cijfers ontleend aan de administratie van dat college. Tot en met Vrijdagavond 3 November was bij het hoofdcomité ingekomen een bedrag van f 44,000 en niet f 150,000, zooals is gomeld. De nauwgezette begrooting der uitgaven was a. voor 2 zendingen ambnlance-materieel naar Pretoria en Bloemfontein op 30 September 1.1. door het hoofd comité gedaan f 5000 b. voor de le ambulance met 21 personen 83000 c. 2e 13 65000 Totaal f 153000 Deze geraamde uitgaven worden, tengevolge van het crediet aan dr. Lingbeek vanwege de Z.-A. Vereeniging, van 48000 teruggebracht totf 105000 Tegen f 105,000 geraamde uitgaven eene ontvangst van f 44.000, geeft een tekort van f 61.000, welke som het hoofdcomité van de Nederlandsche natie hoopt te zullen ontvangen. Indien de ambulances, wegens den toestand der ge wonden, langer dan zes maanden zouden moeten worden onderhouden, zullen de kosten met een niet vooruit te berekenen bedrag stijgen. Men zal dns moeten erkennen, dat van een te veel in de kas van het hoofdcomité geen sprake is en dat voor de behoeften der gewonden nog heel wat geld noodig is. Maar het hoofdcomité twijfelt er geen oogenblik aan, of, daar men nu de waarheid weet, menige beurs zich zal willet? ontsluiten om te maken, dat het aan zijne verbintenissen, tegenover de ambulances aangegaan, zal kunnen voldoen. Het te Petersburg gevormde Nederlandsche comité voor de Zuid-Afrikaansche Republieken heeft naar van daar bericht wordt in tien dagen reeds meer dan 30.000 Roebel (ruim f 37,000) ontvangen. Alléén tegen velen I Als bewijs dat er in Engeland ook mannen van hoogen moreelen moed en grooten rechtvaardigheidszin gevonden wordendie de Engelsche gondpolitiek ver foeiend, niet vreezen alléén tegen velen een krachtig woord van protest te doen hooren tegen beginselen en daden die zij als gewetenloos verafschuwen diene het volgende billet dat volgens de »Haarl. Cour." een pre dikant te Liverpool deed verspreiden Vrede of oorlog? Aan de mannen en vrouwen van Liverpool. Stadgenooten Welk recht hebben wij om ons te bemoeien met de mannen van Transvaal Zouden wij willen dat zij zich moeiden met ons Laat "ons hun doen, wat wij wenschen dat ons geschiede. Gaan wij de Boeren bevechten dan mogen de dag bladen dat roemrijk noemen maar de ware naam voor zulk vechten is Moord! In wiens belang zullen wij de kosten moeten betalen voor 't vermoorden van lieden die slechts verlangen in vrede met ons te leven Is het waar, dat wij handelen op last van een bent hebzuchtige gondjagers? Laat u niet voor den gek houden. Bedenkt onze verantwoordelijkheid, indien wij toelaten, dat deze hoon aan de menschheid in Engelands naam wordt bedreven. Een enkele, die zóó de publieke opinie durft weerstaan en de politiek der meerderheid brandmerken, staat onein dig hoogerdan een geheele bende imperialistische schreeuwers Spanbroek. Herbenoemd tot hoofd-ingeland van den polder de Kaag de heer J. Helder en tot lid van het.dagelijksch bestnur de heer A. Peereboom, beiden alhier. Seliagen. Da leerling der openbare lagere school, C. Boontjes, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als leerling bij de H. IJ. Spoorwegmaatschappjj. De voordracht voor onderwijzer met acte fransch aan de openbare school alhier bestaat uit de heeren S. de Vries, HindeloopenC. W. Rusting, Helder en A. H. V. d. Lint te Haarlemmermeer. Scliermerhorn. Den 10 is voor deze gemeente tot hoofdingeland van den polder Mijzen herkozen de heer E. Dekema. Door de Liberale Kie9vereeniging is tot candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, de heer K. Kaaskooper te Oosthuizjn. V rouwen bleeding. Bij Mouton en Co. te 's-Gravenhage is het eerste nummer verschenen van het Maandblad" der Vereeniging voor verbetering van Vrouwenkleeding. Redactrice is

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1