buruisru7~kë isani>. De oorlog iii Zuid-Afrika. Stadsberich/ten. 4 w. is mevr. de Feyfer, bijgestaan door een commissie van redactie, gevormd door mevr. Bonmande Lange, Ph. Zilcken en Annette Gnnning. In haar inleidend woord zegt de redactrice »Zoo is dan eindelijk de gedachte van «Verbetering van Vrouwenkleeding'', weerklank vindend in vele harten, geworden tot een daad. Dat die gedachte, opgewekt vooral door de uitgeschreven prijsvraag van het Bestuur der Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, geen voorbijgaande opwelling was, bewijst het groote aantal van hen, die zieh uit het geheele land hebben vereenigd, om te zamen den weg tot verbetering te zoeken, wel wetende dat slechts door vereeniging het doel te bereiken is. Want zoekenden zijn wy en om te vinden dienen wij elkander te helpen. Wanneer wij, voorgelicht door ge leerden, kunstenaars, en geneeskundigen, door naaisters en hoofden van magazijnen, na ernstige overweging u verbeterde modellen van boven- en onderkleeding onder de oogen brengen, weest dan niet teleurgesteld zoo ge niet dadelijk het volmaakte verkrijgt, maar deelt ons uwe gedachten en opmerkingen mede. Slechts door veel gedachten wisseling en gestadig onvermoeid pogen, zal het ons gelukken datgene te vinden wat wy zoeken een smaakvolle, gezonde kleeding voor eiken leeftijd en elke gestalte, voor elk individu in elk seizoen." In het artikeltje «Reform en uniform" wordt o. a. ge zegd «Onder een groot deel der menschen, die niet meegaan met onze hervormingsgedachten op het gebied van vrouwenkleeding, heerscht een dwaalbegrip, n.l. velen denken, dat we een vaste, onveranderlijke kleederdraeht in het leven willen roepen, zooals de man zijn kleeding, de militair zijn uniform heeft. Maar dit is geenszins onze bedoeling. Daar niet alle vrouwen hetzelfde postuur hebben kan men baar toch ook niet dezelfde kleeder dracht aanbevelen. Wij zouden zoo gaarne zien, dat de vrouw hare kleeding vrij maakte van wat ongezond is, of wat hare schoone proporties verstoort. Men kleedt zich thans nog volgens de voorschriften der mode, zonder zich af te vragen: «hoort dit of dat bij mjjn gestalte en strookt het met mijne inzichten Dit zalmennen wij, de richting van het blad zijn, hierin verandering te brengen. Eiainros voor kinderjuffrouwen. De vereeniging Tesselschade is voornemens om jaar lijks, en wel in de maand Juni, een examen te doen afnemen ter verkrijging van een diploma als kinderjuffrouw. Om tot dit examen te worden toegelaten moet de can didate minstens achttien jaren oud zijn. Een programma is vastgesteld. Prov. Stalen Aoordliolland. De commissies van onderzoek hebben zich vereenigd met de voordrachten van Ged. Staten, mot uitzondering van het voorstel tot een pensioenregeling voor weduwen van ambtenaren van het gesticht Meerenberg, dat zij aan Gedep. Staten om wijziging wonschten terug te zenden. Voorts meende men de aflossing van de te sluiten geld- leening ad f 200.000 op f 5000 's jaars te moeten stellen. In afwachting van de voordracht werd voorgesteld f 50,000 bij te dragen in de kosten voor een haven te Oosterend op Texel. Met het rapport over de subsidie voor een stoomtram BergenAlkmaar Egmond was de commissie nog niet gereed gekomen. Zij bestaat uit de heeren Westerwoudt, Fabius, Kraakman Heemskerk, Dikkers, van Tienen, Mouthaan de Vries en Bakker. Te Edain is in 87-jarigen ouderdom overleden de oud-strijder N. Beyer. Op verschillende plaatsen in Friesland beginnen de zandaardappels in de kelders en in de boopen te rotten zoodat men genoodzaakt is ze te schiften. De boeren voederen nu zooveel mogelijk het vee met de nog gave aardappelen. De oorzaak van dit bederf is niet bekend wijl de aardappelen goed rijp geworden en onder de gunstigste omstandigheden gerooid zjjn. Inbraak. Den 8 is ingebroken bij den heer H. Roessingh wonende te Overveen, aan den Bloemendaalschen weg. De dieven hebben zich toegang verschaft door met behulp van een ladder die zij eerst van een in aan bouw zynd huis hadden gehaaid het balkon achter het huis te beklimmen en de daarop uitkomende deuren te ontsluitendoor de spanjolet met behulp van een boor te openen. In de suite zijn alle kasten onderzocht en is alles van waarde meegenomen. In het geheel werden 46 zilveren voorwerpen vermistmeest lepels en vorken. Alles was verzekerd. Voorts zijn nog bij den heer Bijvoet en de daarnaast wonende mevrouw de wed. Bijvoet pogingen tot inbraak gedaan, die echter niet gelukt zijn, omdat de spanjolet- sluitingen hier voorzien waren van een dwarsstaafje zoodat zij niet open geboord konden worden. Te Budcl zijn twee kinderen van de weduwe Roymans die zich op de gaanderij van den molen be vonden door de in beweging zijnoe wieken zoodanig getroffendat beiden een schedelbreuk kregen. Hun toestand is zeer zorgwekkend. tsatste Berichten. LONDEN, 10 Nov. Het departement van oorlog publi ceert het volgende telegram vun Sir Redvers Buller, gedagteekend van Kaapstad 10 Nov. Een bericht van 3 Nov. meldt uit Buluwayo dat den 2 een klein convooi met geleide onder kolonel Spechley behoorende tot de afdeeling van kolonel Plumer door do Boeren werd aangevallen. Ze» man worden vermist en het convooi is verloren. Er is een legerorder uitgevaardigd, waarbij wordt aan gewezen welke reserven voor den 20 van deze maand onder de wapens moeten zomen. Tevens wordt daarbij gelast dat onmiddellijk een vijfde divisie moet worden gemobiliseerd voor den dienst ill Zuid Alrika. QUEENSTOWN, 10 Nov. Het transportschip Bava rian, met de buitenlandsche militaire attachés aan boord, is naar Kaapstad vertrokken. LONDEN, 10 Nov. Een officieele mededeeling meldt, dat het stoomschip «Moor'' met de offlcieren van den staf van het legerkorps hedenmorgen te Kaapstad zijn aan gekomen. BERLIJN, 10 Nov. In et n bespreking, heden geaouden door den voorzitter van het centraal comité der Daitsche vereenigingen van het Roode Kruis en de daarin zitting hebbende vertegenwoordigers van de afzonderlijke ver eenigingen der Duitsche Staten, is besloten alle vereeni gingen in de Duitsche staten op te roepen tot het houden van inzamelingen voor het verleenen van hulp door het Duitsche Roode Kruis in den oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 10 Nov. Hier is het volgende telegram van generaal Buller ontvangen, gedagteekend van 9 Nov.: Gisteravond is een postduivenbericht van generaal White ontvangen, dat aldus luidt De beschieting door de Boeren op grooten afstand wordt dagelijks voortgezet, maar veroorzaakt weinig ongelukken en richt weinig schade aan. De Boeren zonden heden een aantal vluchtingen uit Transvaal, onder bescherming der witte vlag hierheen. Eene afdeeling uit Ladysmith met de witte vlag ging hun buiten de voorposten tegemoet en werd bij het terugtrekken door de Boeren beschoten. Majoor Gule werd heden gewond bij het afzenden van een bericht. Onze verschansingen worden met den dag sterker, er is overvloed van provisie. Het bericht was niet gedagteekend. Het Hooggerechtshof te Parijs. P4RIJS, 10 Nov. Het Hooggerechtshof hield heden eeDe zittingdie herhaaldelijk werd verstoorddoor rnmoer en onderbrekingen van getuigen en beschuldigden. Voor Zuid-Afrika. Naar aanleiding der oproeping van het dames comité van het Ned. Roode Kruis, ten doel hebbende om zoo mogelijk om de 14 dagen per Duitsche Oost-Afrika- lijn, levensmiddelen en andere benoodigheden te zenden ten behoeve der gekwetsten in den Transvaalschen Vrij heidsoorlog hebben de ondergeteekenden zich hier ter stede tot eene onderafdeeling gevormd en verklaren zij zich gaarne bereid tot het in ontvangst Demen en ver zenden van alle goederen, die men voor bovengenoemd doel wil afzonderen. Mevr. BUEKERS—Likgbeek, Emmastraat 3. Mevr. S. DE LANGE P.Bz, Knnnemerstraatweg 63. Mej. H. A. SIEBERT COSTER, Yoordam. Mej. J. M. COHEN STUART, Langestraat. De ingekomen giften zullen in dit blad vermeld worden. De chef der Ambulance van het Nederi. Roode Kruis, Dr. G. W. S. Licgbeek noemt als de meest noodige zaken Geconserveerde voedingsmiddelen (vleesch, visch, bouil lon enz.), melk, groenten vruchten, jams, cacao, thee, koffie, suiker, rijst, wijn, havermout., biscuits, boter, olie, limonades siropen, boonen, erwten, enz. enz. en voorts tabak, sigaren, pijpen, bijbels, goede lectuur, gezelschaps spelen, ziekenkleeding en schoenwerk, kaarsen, zeep, ver snaperingen enz. enz. Zuld-Afrika. Bij den penningmeester van het comité, alhier, ten behoeve van de slachtoffers van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, is tot heden f 4220 ontvangen. Lichtbeelden Zuld-Afrika. Op Dinsdag, den 21 zal de heer J. A. Wormser, van Amsterdam, in het lokaal Harmonie, alhier, als spreker optreden ter toelichting van ruim 40 licht beelden welke hij heeft laten vervaardigen naar door hem uit Afrika medegebrachte photo's. Transvaalsche volkslied. Velen zullen mèt onsmet genoegen gehoord hebben, hoe de heer A. Creféld, de stads-klokkenist, zich beijverd heeft, om van het carillon van don Waagtoren het lied te doen hooren, dat met zyne aangename melodie op aller lippen zweeft. Dezelfde heer plaatste het lied op een fonograaf, die het zeer duidelijk voor ons teruggaf. Wie eens kennis wil maken met een uit muntend werktuig van dezen aard, kunnen wij een bezoek ten zijnen huize (Ridderstraat) aanbevelen. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgt: den 10: 755.6; den 11: 763.3. Brand. Het vuur in den hooiklamp van den landbouwer P. Leijeu aan den Westerweg bleef nog tot den vol genden morgen zes uur de aanwezigheid van de brandweer noodzakelijk maken. Wij vernemen dat de brand zijne oorzaak vond in het onvoorzichtig spelen met lucifers van een paar buurtkinderen. Ulent elkander door de liefde. Bovengenoemde vereeniging zendt ons haar jaar verslag. Er blijkt daaruit dat zij aan vele behoeftige zieken weder hare zorgen heeft gewijd en door trouw huisbezoek van hetgeen noodig was goed op de hoogte op de meest practische wijze in allerlei vormen, steun verleende. Hare rekening sluit met' een saldootje van f 6,13; tegenover een ontvangst van f 194,96 stond eene uitgave van f 188,83. Naar de voorzitster, mej. G. Knijper, ons mededeelt, zal de veteeniging weder met eene lijst bij de ingezetenen rondgaan. Dat men, door steun te verlee nen een goed werk doet mogen wij gerust verzekeren. Alkmaarsche IJsclub. Den 10 werd de jaarlijksche vergadering der Alk maarsche IJsclub gehouden. Het bestuur deelde mede, dat gevraagd en verkregen was de toestemming van het dagelijksch bestuur dezer gemeente om aanteleggen de eventueele ijsbanen op de Singelgrachten, onder de nieuwe bepaling, dat de vereeniging moet zorgen voor eene be kwame hoeveelheid dreggen op of om het ijs. Aan den minister van waterstaat is eveneens vergunning gevraagd tot het aanleggen en onderhouden der ijsbanen op het Groot Noordhollaudsch kanaal tusschen Koedijk en Aker sloot. De heeren Oldenburg, van der Sleesen en Holsmuller controleerden de kas, die met een bate van ongeveer f 160 sloot. De contributie werd vastgesteld op f 1.- voor dames en kinderen (huisgenooten) f 0.25, waaraan het voordeel verbonden is, dat men vrij is van het geven van baancenten op alle ijs banen van den Noordholland- schun IJsboud. Bij de verkiezing voor 3 bestuursleden (aftredende: de heeren P. H. M. Ibink Meienbrink, W. Appel en J. Burger) werden gekozen de heeren P. H. M. Ibink Meienbrink W. Holsmuller Hz. en A. J. Stikkelde heeren Appel en Burger hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Indien dit jaar rijdbaar ys komen mochtis voorzeker de Alkmaarsche IJsclub gereed ijverig handelend op te treden. Examen. Mejuffrouw A. B. Pol is den 10 te Arnhem geslaagd voor het examen van apothekersbediende. Hebroeders Wilson. Den 9 's avonds was hel lokaal D i 1 i g e n t i a flink bezet en zeker alle bezoekers zullen toestemmen dat zij een genotvollen avond hebben doorgebracht. De gebroeders Wilson, van Hoorn, daartoe uitgenoodigd door de directie van de «Nieuwe Couran t'', traden weder op met een keurig programmadramatische en humoristische voordrachten. Dat zij hun naam als erkende declamatoren wisten te handhavenbehoeft nauwelijks gezegd te wordenimmers tal van bekro ningen, bij gehouden wedstrijden, waarborgen van te voren het succes van een dergelijken avond. Bovendien had mevrouw Koetsveld-Wilson hierbij hare gaven toegezegd en dit mocht zeker eene zeer aangename verrassing heeten. «St. Nicolaas", van Jan van Beers, «Het lied van de Zee", van Helena Swarthen niet het minst «Een stortbui", van Joh. Mulder, werden keurig, ja on berispelijk voorgedragen. Het langdurig en herhaald applaus verzekerde den executanten dat hunne voor drachten dankbaar genoten en zeer gewaardeerd werden. Blijkens achterstaande advertentiezalin de vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Alkmaar, op Woensdag, den 22, des avonds 7Va our, op de bovenzaal van het «Café Central'', als spreker optreden de heer W. C. Hotcllng Vinnis, van 's-Gravenhagemet het onderwerp vóór de pauze Severo Torelli, van Coppée, en nè, de pauze De Schip breukelingen van denzelfden schrijver en De man die niet fluiten kon, van Adenis. Directe Belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen Alkmaar (buitengemeenten) de heer E. F, Handen, thans te Alblasserdam. Benoeming. De heer W. B. Hoorkate, onderwijzer alhier, is als zoodanig te Bussum benoemd. Toonkunst. Het verslag der afdeeling Alkmaar e. o. der Maat schappij tot bevordering der toonkunst over 1898/99 ge tuigt van een krachtig leven, dat zich geuit heeft zoowel in de uitvoeringen der zangvereeniging als in den bloei der muziekschool. Wat de uitvoeringen betreft, wijst het verslag op die van 1898, maar vooral op het huishoudelijk muziekfeest ter gelegenheid der algemeene vergadering op 17 Juni 1899. De wijze, waarop de «Jah- reszeiten'' van Haydn uitgevoerd werd, droeg den lol weg, niet alleen van de leden der afdeeling, maar ook van bevoegde critici. Zulk ten lof beloont de moeiten, de inspanning, die de koorleden zich getroostten voor de instndeoring der partijenaan hun streven en niet in het minst aan dat van den bekwamen directeur, den heer Anton H. Tierie, is het te danken, dat de alkmaar sche afdeeling met eere genoemd mag worden. De muziekschool ging eveneens vooruithet aantal leerlingen was steeds toenemende, zoodat het onderricht, door de verschillende leeraressen en leeraars gegeven, wel op prijs schynt te wordeD gesteld. In de eerste helft van het schooljaar bedroeg dat aantal 94in de tweede 102. Als leeraressen fungeerden de dames C. v. d. Linden in solozang en A. B. H. Weber in kiavierspel en koor zang, terwijl met het onderricht in viool en violoncelspel de heeren L. Springer en F. W. Gaillard belast waren. Directeur is de heer Anton H. Tierie, tevens leeraar in. kiavierspel, theorie en solfege. Het bestuur der afdeeling bestond uit de heeren A. J. P. Oort, voorzitter; J. A. Verkuyl, onder-voorzitter C. J. Reiziger, le secretaris; W. F. Koppeschaar Jr., penningmeester; mr. J. Verdam, mr. A. Dorbeck en. mr. W. F. A. Verboeff. De commissie tot de zangvereeniging werd gevormd door de damesmevr. M. J. O. Dorbeck, mevr. A. Bue- kers en den heer C. Kaindl, terwijl de belangen der mu ziekschool behartigd werden door eene commissie, be staande uit de heeren J. A. Verkuyl, mr. W. F. A. Verhoeff en mr. J. Verdam. Is het jaar 1898/1899 voor de afdeeling in menig op zicht belangrijk geweest, toch mag niet vergeten worden, dat zij nog grooteren steun hoopt te ontvaugen door meerdere toetreding van kunstlievende leden en vooral van zangeressen en zangers. Deze laat nog veel te wen- schen over. Voor den bloei der afdeeling, die reeds zooveel goeds tot stand bracht en gaarne vet der wil gaan op den weg van ernstige, degelijke beoefening der kunst, hopen wij, dat velen zich geroepen zullen gevoelen, haar den verlangden steun te schenken. ONDERTROUWD. 9 Nov. Cornelia Kaal, alhier, en Maartje Zwakman, te Schoorl. Petrus Hendricas Jansen en Maria Schoen. Ariaan Kemp, te Amsterdam, en Agatha van den Burch, alhier. Jean Pierre Eugène Framjois Perrin en Wilhelmina de Vries, beiden alhier, eerstgen. onl. te Amsterdam. Dirk Lourena Put, alhier, en Jantje Korver, te Haringcarspel. Jan Joosteu, te Heiloo, en Aafje Hartog, alhier. GEBOREN. 9 Nov. Gerandina Hermaliad. van Hermanns van der Heij en Geertje de Vries. Barbara Cor nelia, d. van Koenraad Theodoius van Tol en Helena Allegonda Schoolings. OVERLEDEN. 10 Nov. Jan, z. van Cornelis Zutphen en Oukje Mantel, 11 Gerrit Klaver, 50 j. Schiedam 10 Nov. Noteoring Makeiaars t 10. Jenever t 14,Auioterd. proef l 15.50, Beurscommissie f 9.75 a stemming flauw. Ruwe Spiiitns f 73/» a 0—, Spoeling-Commissie f 1.40.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2