No. 137. Eertse blad. Honderd en eerste jaargang 1891). VRIJDAG 17 NOVEMBER. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag, 15 November 1899, ALKIIURSMIE COURANT. Deze Courant wordt lllnsda g-, Donder il ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone ad verteritten s Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers |HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. VAM AliKHAAK. 's namiddags één uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretarisde heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de nota en der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat is ingekomen een adres d.d. 21 October 1.1. van den Directeur der stoomtram AlkmaarHaarlem, houdende het verzoek om op den Nienwlandersingel een „abri" te mogen plaatsen tot het bergen van een locomotief met twee wagens gedurende den nacht. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad, die met den Directeur overleg zullen plegen. b. idem een adres d.d. 17 October 1.1. van W. Verhagen en 20 andere ingezetenen houdende verzoek verlichting te willen doeu aanbrengen in de Tweede Kabelstraat. Wordt besloten dit stuk in bandeu te stellen van B. en W., als betreffende uitvoering van de verordening, houdende bepalingen omtrent beperking van den eigen dom in betrekking tot erven. c. idemeen adres d.d. 11 November 1.1. van W. B. Goorkate, houdende het verzoek om ontslag als on derwijzer aan de Burgerschool met ingang van 1 Ja nuari 1900. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. d. idem een schrijven d.d. 14 November 1.1. no. 93 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hou dende het voorstel om den prijs van het gasvoor drijf kracht gobezigd onverschillig in welke hoeveel heid van 1 Januari 1900 af te bepalen op 5 centen per M3. Dit stnk wordt gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. Herziening belasting-verordeningen. Bnrg. en Weth. bieden ter vaststelling aan 2. Ontwerp-verordeningeD op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld voor het vee, 't welk op de markten wordt aangevoerd. Volgens deze ontwerpen zal voor het aangevoerde vee met 1 Januari a.s. het volgende recht betaald moeten worden voor een koe, vaars, stier, os, pink, hokkeling, kalf, paard, venlen, ezel of vet varken f 0.10een schaap of mager varken f 0.05 een volwassen geit, bok, nacht, kalf, lam of big f 0.02s; een jonge geit of bok f OOI. Alle runderen, paarden en venlens, vier dagen vóór de groote markten of op den marktdag zeiven ingevoerd, worden geacht voor de markt bestemd en alzoo aan de belasting onderworpen te zijn, tenzij de bedoelde dieren dadelijk Da den invoer weder worden uitgevoerd. Deze verordeningen worden zonder stemming onver anderd vastgesteld. 3. Ontwerp-verordeningen op het heflen en invorderen eener belasting op het gebrnik van gemeentegrond voor het bezetten met kramen, stalletjes of uitstallingen. Volgens deze ontwerpen zal met 1 Januari 1900 ver schuldigd zijn Voor iedere kraam stal of uitstalling, niet op de kermis geplaatst, drie centen per dag oi gedeelte van een dag voor iedere centiare in gebrnik genomen grond of gedeelte daarvan en in geen geval minder dan vijf centen. Voor tenten, kramen en andere uitstallingen gedurende de kermis Voor een tent, spel, loods of kraam, open rnssische glijdbaan of dergelijke inrichting, per centiare in gebruik genomen grond of gedeelte daarvan f 0.25voor een draai-inrichting met stoom, per centiare in gebrnik ge nomen grond of gedeelte daarvan f 1.voor een ge wonen draaimolen (zonder stoom) f 25.voor een schommel f 10.voor een slagmachine f 2.50 voor een overdekte stal of uitstalling f 1.— voor een koek- hakblok f 0.50; voor een open handwagen óf onover dekte uitstalling f 0.50. Voor inrichtingen, geplaatst op gemeentegrond, welke voor den dnnr der kermis aan de ondernemers daarvan is verpacht of vertmnrd, is gtene belasting krachtens dit tarief verschuldigd. Zonder stemming worden deze verordeningen na een korte discussie tnsschen den Voorzitter en den heer Blum, loopende over de toelichting van B. en W,, dat van de niet op de kermis geplaatste kramen en stalletjes tot na toe geene belasting werd geheven men bedoelde daar mede de kraampjes in den Hont, waarvoor voortaan zal moeten worden betaald onveranderd vastgesteld. 4. Ontwerp-verordeningen op het heffen en invor deren van een marktgeld voor het gebrnik van plaatsen °p of aan verschillende markten. Dat marktgeld zal met ingaDg van 1 Jannari a.s. bedragen Op de Aardappelenmarkt. Voor iederen halven hecto liter aardappelen, per dag 1 cent. Op de Appelenmarkt. Voor iederen halven hectoliter appelen of peren, per dag 1 cent. Op de Groentenmarkt. Voor alle soorten van groenten, per centiare oppervlakte of gedeelte daarvan per dag 5 ets. Op de Bloemmarkt. Voor bloemen in potten, per cen tiare oppervlakte of gedeelte daarvan, per dag 5 cent. Voor iedere sierplantheester of plant van boom of bloemhout, per dag 1 cent. Op de Boommarkt. Voor iederen vracht- of anderen boom, per dag 1 cent. Op de zoogenaamde Kippenmarkt. Voor iedere panw of kalkoen per dag 3 cent, iedere zwaan 2 ets., iedere gans 1 cent, hoenders, eenden of ander gevogelte per zak, korf of ander voorwerp, meer bevattende dan 10 stnks, per dag 10 cent, 10 stuks of minder bevattende, 5 cent. Voor iedere konijn of marmot 1 cent, voor ieder ander stnk wild 2 et. Op de Eiermarkt. Voor hoeveelheden van minder dan 25 stnks is geene belasting verschnldigd. Voor iedere 25 tot en met 50 stnks, per dag 1 cent, iedere 51 tot en met 75 stnks 2 cent, en zoo vervolgens voor elk 25-tal meer 1 cent. Op de Vischmarkt. Voor het gebrnik van een plaats, voor versche visch, per dag 10 cent, gedroogde visch 5 cent. Deze verordeningen werden, na een korte gedachten- wisseling over de voorgestelde heffing van rechten op de vischmarkt tnsschen den Voorzitter en den heer Blarn onveranderd vastgesteld. 5. Ontwerp-verordeningen op het heffen en invorderen van begrafenisrechten. Volgens die ontwerpen zullen voor het begraven de volgende rechten verschnldigd zijn: op de afgezonderde begraafplaats (1ste klasse) voor het lijk van iemand boven de 12 jaren f 30, m i> i, een kind van 112 jaren 15. beneden het jaar 7,50 op de afgezonderde begraafplaats (2de klasse) voor het lijk van iemand boven de 12 jaren 12, i- f» een kind van 112 jaren 6, benoden het jaar 3, ,P de algemeene begraafplaat," (3de klasse), als voor de lijken van onvermogenden bestemd is geene belasting verschnldigd. Gerechtigden tot het ontvangen van gelden nit een begrafenisfonds of wegens levensverzekering worden niet geacht onvermogend te zijn. Voor het uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te begraven wordt geheven op: de afgezonderde begraafplaats (1ste klasse): voor onbepaalden tjjd75 10 jaren25)- de afgezonderde begraafplaats (2de klasse) voor onbepaalden tijd30 10 jaren V oor een ruimte tot aanbouw van een grafkelder wordt geheven op de afgezonderde begraafplaats (1ste klasse) 75,— V (^de 30, Voor het overboeken van de graven en van de graf kelders wordt een recht geheven van f 3, Voor het ouderhond der graven en van kelders wordt jaarlijks f 0,50 betaald. oor het openen en slniten van een grafkelder wordt geheven 10,—. Voor het recht tot sluiting van een graf wordt geheven voor ieder jaar dat het graf gesloten moet blijven 5,—. Voor het toezient op en het bewaren van lijken in de lijkenkamer wordt per etmaal 5,betaald, uitgezon derd voor de lijken van onvermogenden en van dieop last van den Burgemeester in bewaring gesteld. De heer Vonk zegt, dat het zijne aandacht heeft getrokken, dat ouder de uitgaven, tot goedmaking waar van rechten zallen geheven worden, is begrepen een be drag van 1 1200, welk bedrag uitgekeerd wordt aan de N.H. Gemeente als vergoeding voor het gemis van graven. Hij meent, dat dit bedrag ten onrechte is genoemd. Die f 1200 spruiten voort nit een sanitair oogpunt, een ge volg van het niet meer mogen begraven in de kerken. Het komt hem voor, dat die kosten moeten worden ge dragen door de gemeenschap en dat zij niet mogen wor den omgeslagen over het aantal lijken, dat jaarlijks zal worden begraven, die van onvermogenden buitengesloten. VoOits wenscht hjj er de aandacht op te vestigen, dat de eigen graven niet alle gekochte graven zijn. Daar onder zijn er ook, die verkregen zijn volgens eenen titel van aankomst. Deze zijn indertijd gegeven aan hen, die liet recht hadden om in een of meer graven in de kerk uitsluitend te mogen begraven. Hij weet niet of de ver ordening ook op die graven toepasselijk verklaard kan worden. De heer Kraakman meent, dat een titel, krachtens welken men het recht van begraven in een graf zon hebben verkregen, gehonoreerd moet worden. Hij onder stelt echter, dat B. en W. met dergelijse graven niet bekend zullen zijn. Daarom zon hij deze zaak willen aan honden, om inmiddels een onderzoek in te stellen. De Voorzitter meent, dat al bestaan er titels de verordeningen evengoed zullen knnnen worden vastgesteld. De verordening krijgt geene terugwerkende kracht. Aanhouding zal uiterst moeilijk zijn met het oog op het verkrijgen der Koninklijke goedkeuring vóór 1 Jan. a.s. De heer Vonk zegt,, dat het zyne bedoeling ook niet is de zaak nit te stellen. Hy wenschte er alleen de aandacht op te vestigen, dat er ook andere dan koop graven zijn. De Voorzitter antwoordt, dat hij met vorigen spr. verschilt ten aanzien van het in uitgaat gebrachte bedrag' van f 1200. Doze post komt ieder jaar terug en drukt op de begraafplaats. Hij is eene vergoeding voor vroeger genoten begrafenisrechten. De heer Vonk meent toch, dat het bedrag door de gemeenschap moet worden betaald, wat den Voorzitter aanleiding geeft tol de opmerking, dat de R. Kath. en Israëlieten dan daaraan medeznlloa moeten betalen, ofschoon voor beiden een afzonderlijke begraafplaats bestaat. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat toch ook voor dezen het verbod is gegeven om niet meer in de kerken te begraven. Dat geschiedde nit een hygiënisch oogpnnt en daarom mag z.i. deze uitgaaf niet verhaald worden op de te begraven lijken. Do V oorzitter deelt mede, dat de nu voorgedra gen rechten nog verre beneden die van vele andere ge meenten zijn, o.a. van Leiden, Maassluis e. a. Ook voor een graf op de R. K. begraafplaats alhier is meer ver schnldigd. Na nog eenige discussie worden de verordeningen zon der stemming onveranderd vastgesteld, nadat op voorstel van den heer Kraakman een nieuw artikel was toe gevoegd met het oog op de graven, verkregen krachtens titel, luidende: »Door de invoering dezer verordening worden verkregen rechten niet verkort." ti. Overeenkomstig het advies der commissie tot de belastingzaken enz. wordt toegewezen eene reclame van P. J. Schaaps tegen zijnen aanslag in de straatbelasting, dienst 1899voor het perceel vroeger gelegen aan het Zeglis, wijk F, no. 133 doch vóór 1 Januari 1.1. gesloopt. De aanslag wordt mitsdien geroijeerd. l'enslonnceren gemeente ambtenaren. 7. Bnrg. en Weth. stellen voor om aan de commissie nit de Vereeniging van burge meesters en secretarissen in de provincie Noordholland naar aanleiding harer circulaire d.d. 26 September 1.1.,' te berichten dat de Raad, voornemens zijnde eene pen sioenregeling voor alle gemeente-ambtenaren vast te stellen, geen termen heeft gevonden om mede te werken, dat aan de gemeenteljjke poiitie-ambtenaren een pensioen worde verzekerd. Dienovereenkomstig wordt besloten. 8. Wordt in behandeling genomen het eerste supple- toire kohier der pl tatselijke directe belasting, dienst 1899 aanwijzende een belastbaar inkomen van f 61450 en een invorderbaar bedrag van f 952,28s. Het kohier wordt tot de genoemde cijfers zonder be raadslaging en stemming vastgesteld. Herziening onderwijs-verordeningen. 9. Aan de orde komt het gewijzigd voorstel van B. en \Vtot herziening der verordeningen betrekking hebbende op het openbaar Jager onderwijs. Bjj dit voor stel wordenin verband met de ingewonnen adviezen van den Arr. Schoolopziener en de Commissie van Toe zicht L. O. en naar aanltiding van een ontvangen adres der onderwijzers en onderwijzeressen eenige wijzigingen voorgesteld in sommige der zeven ontwerpen die in het eerste voorstel van B. en W. zijn bpgenomen. Die zeven ontwerpen zijn de volgende I. V erordening tot regeling vau het openbaar lager onderwijs in de gemeente Alkmaar, zijnde de orga nieke verordening, vormende den grondslag van de an dere hierna te noemen verordeningen II. V erordening ter uitvoering der verordening tot re geling van het openbaar lager onderwijs. III. erordening tot regeling der jaarwedden van de on derwijzers aan de openbare lagere scholen. IV. Verordening, regelende de heffing van schoolgelden voor het onderwijs op de openbare lagere scholen. V. Verordening, regelende de invordering van schoolgelden voor het onderwijs op de openbare lagere scholen VI. Verordening, houdende bepalingen omtrent de orde en tocht op de openbare lagere scholen. V II. V erordening, regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Wij zullen slechts de artikelen der verschillende ont werpen behandelen, waarover een meer belangrijke dis cussie hoeft plaats gevonden. Het eerst komt iD behandeling concept I. De beraad slaging wordt geopend by art. 1, luidende: Lager onderwijs wordt van gemeentewege gegeven in zes scholen, zijnde a. de eerste gemeenteschool, b. de tweede dito, c. de derde dito d. de vierde ditoe. de burger school de meisjesschool. De scholen snb a tot en met e genoemd zijn bestemd voor jongens en meisjes, die snb f uitsluitend voor meisjes. Op dit art. is een amendement ingediend door de hee'en Boelmans ter Spill, de Lange, Vonk, de Wit en de Groot, strekkende om voor burgerschool" te lezen: vijfde ge meenteschool. De heer ter Spill, dit amendement toelichtendezegt dat de voorstellers het niet als zeer gewichtig beschouwen en het niet zouden hebben voorgesteld, als niet B. en W.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1