Najaars-Sclieiveemarkl. ALKMAARSCHE COURANT; Hollands Noorderkwartier. Feuilleton. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. tengevolge twee ponten van den agenda thans niet zon den knnnen worden behandeld1°. het aanleggen van proefvelden met het oog op de keoze van zaai- en poot- goed bij aardappelen en erwten 2°. de bespreking der vraag of het wenschelijk is dat de Vereeniging stappen doet tot bevordering van het stichten van coöperatieve crediet- en inkoopvereenigingen. Op uitnoodiging van den heer mr. C. J. Sickesz had het bestoor advies uitgebracht over de vraag op welke wijze de werkkring van de pachtcommissiën kan worden uitgebreid. Het heeft daarin als zijne meening te kennen gegeven dat steun uit rijkskas tot bestrijding van de onkosten der commissieleden wenschelijk ware, zoodat de adviezen kosteloos konden worden gegeven. Evenzeer dat de regeering op voordracht van Hollands Noorderkwartier, de benoeming deed van algemeen voor zitter en secretarisdat op den duur bij uitbreiding der werkzaamheden het werk der commissiën geldeljjk worde beloond. Aan den minister van binnenlandsche zaken werd eene subsidie van f 150 gevraagd voor den aanleg van aard appel-proefvelden. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Tiel der H. M. v. L. werd besloten, adhaesie te betuigen aan oen adres dier afdeeling aan den minister van financiën, ten einde v r ij d o m van a c c ij n s van suiker te verkrjjgen ten behoeve van de bereiding van jams en vruch tengeleien. De Secretaris had in de plaats van den heer Chr. Oortman Gerlings de Vereeuiging vertegenwoordigd op het jongste te Breda gehouden Landhuishoudkun- dig Congres. Hij bracht daarvan een uitvoerig en zaakrijk rapport uit. De heer W. Keestra had, in plaats van den heer C. Nobel, op zich genomen verslag te doen over het werk der commissie van beoordeeling van de prijsvraag betreffende de zuivelfabrieken. Daaruit bleek, dat ingekomen waren 7 antwoorden. Een daarvan moest worden ter zijde gelogd omdat het onderteekend was. Geen der zes overigen voldeed aan de gestelde eischen om te dienen als model voor gebouw en organisatie. Ook door combinatie van de verschillende antwoorden was tot geen voldoend resultaat te komen. De jury stelde mitsdien voorde prijsvraag opnieuw uitteschrijven doch haar dan te splitsen in twee deelen lo. voor een model gebouw 2o. voor een model organisatie. Men wil voorts de capaciteit der fabriek brengen van 5000 op 7000 liter en de kosten van het gebouw stellen op hoog stens f 16000. In de volgende voorjaarsvergadering neemt de jury zich voor, daaromtrent nadere voorstellen te doen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Ook voor eene brochure over vee verlos kunde had de Vereeniging eene prijsvraag uitge schreven, en het was de heer D. Brander, die namens de desbetreffende commissie daaromtrent der vergadering rapport deed. Ingekomen waren 3 antwoorden. Geen dezer drie mocht, naar de meening der jury, voor bekro ning in aanmerking komen. Het geval doet zich echter voordat nog nagekomen is een antwoord, dat bijna ge-aeel en al de goedkeuring der jury wegdraagt. Omdat nu dat geschrift niet bekrocnd kan worden, wenscht de jury aan het bestuur opgedragen te zien, met den schrij ver daarvan in overleg te treden omtrent de voorwaar den waarop deze geneigd is zijn geschrift ter publicatie af te staan. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde opdracht verleend. Het verband tusschen het gehalte der melk en de daaruit verkregen kaasopbrengst heeft reeds geruimen tijd de aandacht dezer Vereeniging gaande ge houden. En geen wonder eene nauwkeurige kennis daarvan is voor den landman van het hoogste belang. De heer dr. K. H. M. van der Zande heeft reeds heel wat daarvoor gedaan, en ook hij stelde thans de verga dering op de hoogte van den stand van bet onderzoek. Wij moeten ons bepalen tot de medodeeling, dat het voorloopig deed zien, dat tegenover een kilo droge stof gewoonlijk op 3/4 kilo kaasstof mocht gerekend worden. De onderzoeker zeide toe, dat de verkregen cijfers nader door hem zullen worden uitgewerkt en gepubliceerd. Een zestal punten kwamen daarna in behandeling, omtrent de meeste waarvan het noodig bleek, het bestuur diligent te verklaren. Aan de vergadering werd o. a. medegedeeld, dat de proeven tot onderzoek, welke graad van r ij p h e i d de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwgewassen reeds belangrijke resul taten hadden opgeleverd. Als algemeene uitkomst kan worden medegedeeld, dat haver, tarwe en karwei vooral niet te vroeg moeten gesneden worden, terwijl gerst, bij de eerste snede, het blankst mocht heeten. Het bestuur wenscht dit belangrijke onderzoek een volgend jaar voort te zetten, doch dan op controle-velden. Op de volgende bjjeenkomst zal daartoe dan een nieuw voorstel de leden bereiken. De vergadering vereeuigde zich gaarne daarmede. Omtrent den aanleg van proefvelden met het oog op de keuze van zaai- en pootgoed bij aardappelen en erwten kon niets worden medegedeeld, door afwezig heid wegens ongesteldheidvan den rapporteurden heer C. Nobel. Het belangrjjke punt betreffende het bevorderen van het bijhouden van melklijsten bleef nog steeds ernstig de aandacht bezig houden. De heer dr. K. H. M. van der Zande deelde mede, dat deze zaak op dezelfde wjjze zal worden voortgezet. Van niet minder overwegend belang voor deze geheele streek mag heeten het onderzoek naar de uitkomsten van de fabriekmatige kaasbereiding, de inrichting der gebouwen en de organisatie der betreffende vereenigingen in deze provincie. Omtrent den stand daar van werd ons door den "heer W. Keestra medegedeeld dat men zich had gewend tot de gemeentebesturen in Noordholland met het gevolg dat de opgave van het bestaan van 65 kaasfabrieken was ingekomen. Aan deze allen was eene vragenlijst toegezonden en daarvan hadden 85 voldaan aan het verzoek tot invulling. De overigen meendeD, om meer of minder gegronde redenen, zich van beantwoording te moeten onthouden. Een belangrijk ma terieel was zoodoende verzameld en de commissie stelde zich voordeze gegevens gedurende den winter uit te werken. Reeds nu meende zij te mogen verzekeren, dat het uit te brengeD rapport in menig opzicht leerzaam zou kunnen zijn. Met proeven met de castratie van melkkoeien was nog geen aanvang gemaakt. De deskundigen schenen omtrent de daarvan te verwachten resultaten zeer ver schillende meeningen te koestereu. Althans ter vergade ring ontspon zich een breedvoerige discussie over deze zaak, die niettemiu ten slotte tot resultaat had dat de proef zal worden aangevangen, zoodra de beesten onge veer eene maand op stal zijn. Behalve dat de heer Bill roth de noodige oefening zal trachten te verkrijgen op koeien die voor de slacht bestemd zijn, zal het be stuur twee dieren tot zyn beschikking stellen, waarbij dan de gevolgen der operatie kalm kunnen worden nage gaan. De heer J. Wester deelde in den loop der discussie mede, dat van zijne hand een opstel over het nut en de wenschelijkheid der castratie kan worden tegemoetgezien, in verband ook met den risico, die er aan verbonden is. Het zesde punt betrof de proeven inzake schap e n- fokkerij. Uit de mededeelingen van den heer Geerligs bleek, dat, als uitvloeisel van het vroegere be sluit dienaangaande van deze Vereeniging, in deze provin cie eene Wolvee-vereeniging was opgericht, die zooals reeds algemeen bekend is belangrijke proeven nam met de vier engelsche rassenLincoln, Hampshiredown, Wensleydale en Ootswold. Dat het in de derde plaats genoemde ras belangrijke voordeelen aanbiedt, mag na de tot heden gedane ervaringen buiten twijfel worden geacht. In verband daarmede mag het zeker zeer aanbevelenswaardig heeten, dat de verschillende eigenaars de lammeren aanhouden tot het volgende voorjaar eerst als zij geheel vet zijn, zal definitief kunnen worden ge oordeeld. In verband met artikel 20 der Statuten moest een besluit genomen worden, of de Vereeniging al dan niet haar bestaan bestendigen zal. Verschil van gevoelen bestond daarover niet: op voorstel van den voorzitter, werd besloten den duur weder met 29 jaar te verlengen. In de pauze hadden de stemmingen plaats, met het gevolg, dat tot onder-voorzitter werd benoemd de heer C. VVijdenes Gbz, met het onderzoek der reke ning zullen worden belast de heeren D. J. Govers, Jb. No. 137. Honderd en eerste Jaargang. 1899. Vrijdag 17 Kov. 1S99. Tweede blad. BGlOLUIlKii. KORNELIA JOHANNA BEUK wordt opgeroepen zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente te vei- voegen. De Burgemeester van Alkmaar G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. HARP, om vergunning tot het oprichten van een eest, tot het drogen van tabak in het perceel aan de Hekel straat wijk ONo. 24en dat op Dinsdag, 28 No vember 1899 's middags te twaalf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 14 Nov. 1899. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter gelegenheid van de Najaars-Schcl veemarkt op Woensdag 22 November a.s. het VEE, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht alléén aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Heiloërhrug en over de draaibrug over het Groot Noordhollandsch Kanaalbij welke plaatsen het vee door een deskundige moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglis over de Geester- brng de Vlotbrug de Nieuwlanderbrug en de rustieke voetbrug is verboden. Het vee hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veearts; DIE LOSSING MAG ALLEEN GESCHIEDEN AAN DE KANAALKADE op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Die plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigers aldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden als het niet vooraf is gekeurd en gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden mest of slroo op de marktplaats neer te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. R I P P I N G, Voorzitter. 15 Nov. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Te half elf, op woensdag, den 15 opende de voor zitter, de heer K. Breebaart Jz., te Hoorn in eene zaal van den heer L. de Goede de najaarsvergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Er waren in deze 60e bijeenkomst, tegenwoordig 69 leden en 8 gasten. De voorzitter wees er in zijne openingsrede op, hoe aan de Vereeniging nog eene breede schoone taak is weggelegd en haar vreedzame strijd tot het maken van veroveringen op practiseh landbouwgebied de toewij ding en inspanning van allen noodzakelijk maakt. Na voorlezing der n o t u 1 e n door den heer W. Teengs, wiens arbeid onder levendig applaus der vergadering werd goedgekeurd werden eenige mededeelingen gedaan waarvan wij aanstippen dat het ledental 178 bedroeg en 2 zoons van leden dat de heer C. Nobel zich verhinderd zagdeze vergadering bij te wonen en dien- Voordracht gehouden door Mr. W. G. BOSMAN op het Natuur- en Letterkundig Genootschap .Solus Nemo Satis Sapit", 6) op 23 en 30 O c t o b e r 1899. Zoekt men naar de redenen die de Engelsche politiek noopte aftelaten van haar prooide boeren en het land over de Vaaldan zijn die te vinden in den algemeenen toestand waarin destijds de Kaapkolonie verkeerde. En geland had te veelhet was te hard vooruitgegaan het was bevreesd voor een catastrophe. Ds. Lion Cachetbladz. 282 zegt hiervan .Schoon het nu eenigszins voorgesteld werd alsof de Koningin uit pure belangloosheid en vrije gunst de Boeren over de Vaal-rivier met rust zon laten wist de Engel sche Regeering zelve zeer goed dat zij tot de voorge stelde schikking gedwongen werd. Van edelmoedigheid was geen sprake. De Engelschen hadden hunne handen te vol met hunne beschermelingen Moshesh Sikonejella, Molitsani, Kok en hunne bondgenooten of onderdanen Magomo, Sandelli en andere Kafferhoofden de Kolonie had te veel geledeD door oorlogen droogte en sprink hanen de gemoederen aan de Kaap werden te heftig bewogen door den politieken strijd om zelfstandig bestuur, onder de Engelsche vlag, in plaats van het ministerieele despotisme waarvan men gedurig de wrange vruchten plukte de belastingbetalers in Engeland begonnen zoo luide te roepen over de millioenen die zij moesten op brengen en in Z.-Afrika verspild werdenhet gevaar van eenen algemeenen opstand der inboorlingen tegen de Engelsche Regeering was te dreigend om daarbij nog een poging te wagen, de Boeren ook over de Vaal-rivier te dwingen voor de Engelsche macht te bukken. Tot nu toe hadden dezen elke aanbieding van de zijde der Kaffers, om met hen tegen de Engelschen te strijden, afgeslagen. Verbonden zij zich echter met de Kaffers dan werd de toestand voor de Engelschen in Z.«Afrika geheel onhoud baar. Om deze en andere redenen was het Gouvernement meer dan blijde dat Pretorius er andermaal op aandrong, (gelijk hij kort na den slag aan Boomplaats gedaan had) een tractaat van vrede en vriendschap te sluiten en kregen de Assistent-Commissarissen in lastdeze zaak zoo spoedig mogelijk in orde te brengen." Kreeg de Transvaal hare onaf hankelijkheid door En geland erkend da Vrijstaat zou spoedig haar voorbeeld volgen. Lion Cachet bladz. 287 meldt daaromtrent »Op de erkenning van de onafhankelijkheid der Trans- valeiB volgde de onafhankelijkverklaring der Vrijstaters, door de Britsche Regeering. Nu de politieke gedragslijn van het ministerie, met betrekking tot de Kaffers, ver anderd was, moest het hiertoe ook komen. En nu er op den Kafferoorlog van 1852 een andere met de Basutos, onder Moshesh, gevolgd was, en de Gouverneur der Kaap kolonie openlijk verklaarde, den Vrijstaat niet voor Enge land in bezit te kunnen houden en de .Britsche onder danen" aldaar te kunnen beschermen, gelijk het behoorde, zonder een vaste bezetting van 2000 man en een jaar- ljjksch crediet van 200.000 te zijner beschikking, begon men in Engeland moede te worden van de souvereiniteit en in te zien, dat de bescherming der inboorlingen tegen de Boereu, een even nuttelooze als geld verslindende liefheb berij was. Er werd dus besloten het land aan de Boeren over te laten. In Augustus 1853 ontmoette Sir George Clerk, H. M. Speciale Commissaris, de afgevaardigden der Vrijstaters aan Bloemspruit, om de voorwaarden der overdracht met hen te regelen doch even vurig als de Transvalere op hun vrijheid hadden aangedrongen, hiel den deze afgevaardigden er op aan om toch Britsche onderdanen te mogen blijven. Het ging nu alles zoo goed, en wat zou er van wordenals het land aan de Boeren werd afgestaan.'" Daar de Gouverneur echter niet gekomen was, om de zaak te bespreken, maar om de souvereini teit aan de Boeren over te dragen, kon hij met zulke afgevaardigden niets uitrichten, en riep hg anderen op, die bereid zouden zijn om het land over te nemen. De Engelsch gezinden zonden toen nog een deputatie (dr. Frazer en ds. Andreas Murray Jr.) naar Engeland, om het ministerie te bewegen de souvereiniteit niet op te geven, doch de Engelsche Regeering wilde van de kostbare verantwoordelijkheid, aan haar bezit van den Vrij staat verbonden, ontslagen zijn, en de gedeputeerden keerden onverrichter zake huiswaarts. Op den 23 Februari 1854 werd eindelijk de conventie geteekend, waarbij de Oranje rivier souvereiniteit, namens H. M., door sir George Clerk aan de V rijstaters werd overgedragen. Het provisioneel Gouvernement, dat onmiddellijk daarop gevormd werd, gaf hiervan per circulaire aan het Volk bericht, o.a. in deze bewoordingen .Dank zij der Edele grootmoedigheid .van Hare Britsche Majesteit, gisteren nog onze geëer- .biedigde Koningin, hebben wij ongevraagd verkregen, »wat wij geworden zijn. En waar andere natiën jaren strijds en stroomen bloeds geofferd hebben voor dezen .kostbaren prjjs (onafhankelijkheid), verkregen wij dien .door eenvoudig aau te nemen wat ons werd aangeboden". Waarom men de zaken in den Vrijstaat dus voorstelde is niet zeer duidelijk, daar Engeland zelf er geen geheim van maakte, dat de souvereiniteit werd opgeheven, al leen in het belang van Engeland en niet om de Boeren te believen." Ik zal de geschiedenis van de Transvaal thans niet vervolgen, maar een grooten sprong doen naar de tijden van de inlijving, van den opstand en van den vrijheidsoorlog. Eenige korte mededeelingen zullen volstaan, om hetgeen later volgt, begrijpelijk te maken. Allereerst moet vermeld worden de dood van de groote aanvoerders Potgieter en Pretorius. In hunne plaats werden hunne zonen gekozen. De jonge Pretorius had Jacobus Stuart tot raadsman. Deze ontwierp het plan om eene vereeniging tot stand te brengen tusschen de boeren in den Vrijstaat en in de Transvaal en om eene gemeenschappelijke constitutie op te maken voor beide Staten.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5