November 307 December 339 Houtkooper Wz. en H. Siebert Coster; voor de commis sie voor wetsherziening werden aangewezen de heeren J. L. T. Groneman, S. de Jongh en N. Loder te Winkel zal de volgende vergadering plaats hebben. De omstandigheden maakten wijziging van het be sluit der Vereenlging in zake veeinzending te P a r ij s in 1900 noodzakelijk. Inleider van dit punt was de heer H. Vijn Hz. Noorderkwartier zal nu het recht krijgen, tegenover zijne toegezegde subsidie van f 1000, een zestal beesten aantewijzen van de 18 stuks van het Noordhollandsche veeslag, die ter tentoonstelling zullen worden ingezonden. De andere 12 zal de commissie bijeenbrengen, waar zij die het geschiktst vinden mocht Overigens znllen ingezonden worden 12 Btuks van het friesche12 van het groningsche veeslag, en 6 stuks IJsselvee. Zonder hoofdelijke stemming werd het punt goedgekeurd. Nam men vóór de pauze reeds het besluit tot besten diging van de Vereeniginguit een viertal volgende pnnten bljjkt dan ook duidelijk dat haar arbeid nog lang niet ais afgeloopen mag worden beschouwd. Telkens opent zich een nieuw veld voor onderzoek, dat vaak veel van de toewijding en inspanning van de bestuursleden vergt. Zóóin de eerste plaatshet bevorderen van goed ingerichte fokvereenigingen. Welsprekend toonde de heer dr. K. H. M. van de» Zande het nut daarvan aan. Reeds wordt op vrij ruime schaal van wege het rijk de goede rationeele veefokkerij gesteund en de gunstige gevolgen daarvan doen zich gevoelen. Toch zal nog veel moeten geschieden wil men ook wat het voort brengend vermogen van het vee betreftkunnen wijzen op het beste wat verkregen kan worden. Spr. ziet in de oprichting van fokvereenigingen daartoe een krachtigen spoorslag Uit dergeljjke centrale fokplaatssn zoude zich het uitnemendste fokmaterieel over de provincie kunnen verspreiden. Wat echter de eischen zijn die aan eene goede fokvereeniging moeten gesteld worden en welke gebreken de paar reeds bestaande aankleven zal naar sprekers meening, een nauwgezet onderzoek moeten uit maken. Hij wenscht daarom het bestuur gemaehtigd te zien, in die richting een volgend maal een desbetreffend voorstel te doen. De heer J. Bbeebaabt bepleit de wenscheljjkheid, dat de rijkssubsidie van f 30.000 belangrijk worde verhoogd en zou daartoe der te benoemen commissie willen op dragen, eenige cjjfers te verzamelen, die daarvoor pleiten kunnen. De heer J. Koopman betoogde verder het nut van een onderzoek naar den invloed van het voortdurend gebruik van éénjarige stieren op de ontwikkeling van het vee. Hij wees er op, dat onze veestapel achteruit gaande is, wanneer men dien vergelijkt bij den toestand van 25 jaren geleden. Als oorzaak daarvan mag, naar veler oordeel, het gebruik van eenjarige stieren worden geacht. Die overweging bracht het bestuur er toe, dit punt ter bespreking in te leiden. Het wil een onderzoek naar deze zaak instellen, hoe moeilijk dit ook schijnt. Doch als het gevolg mocht zijn, dit groote kwaad tot staan te brengen dan zou zeker een onberekenbaar resultaat verkregen zjjn. Het bestuur is bereid, de plannen nader uit te werken. Verschillende leden gaven behartigingswaardige wenken en het bestuur zou daarmede gaarne rekening houden. De gevraagde machtiging werd daarop verleend. Het nemen van vergelijkende proeven bjj mestvee, met zoogenaamde omgeslagen tegen versch nit lijnzaad ge slagen koeken vond een krachtig verdediger in den heer W. Keestba. Waar het eene open vraag isof de zoogenaamde omgeslagen koek aan verteerbaarheid enz. niet te wenschen overlaatschijnt het zeer wenschelijk die zaak eens te onderzoeken waartoe bet dan nadere voorstellen zal doen. De heer Kbüseman meent te mogen betwijfelen of 't wel zoo zeker is dat het nemen, van de proef bij mest vee het meest wenschelijk iswaarop de inleideb be toogt dat de proef bjj melkvee groote bezwaren zon met zich brengen. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. De Vrjjstaters hadden na hunne onafhankeljjksheids- verklaring, eene constitutie opgestelddie tamelijk goed in elkander zat en veel beter was dan die van de Transvaal. Zjj hadden den heer Josias Philip HoJJmann tot Pre» sident gekozen. In de Transvaal heerschte een soort van wetteloosheid. Men had er niets anders dan 33 artikelen in 1844 te Potchefstroom opgestelden eenige Volksraad-besluiten. In het district Zoutpansberg wilde men zich daaraan niet houden. Dan had men drie Commandanten-Generaal 1 Stuart zag zeer goed indat het land onder een eenhoofdig bestuur moest komen. Intusschen ontbrandden heillooze kerkelijke twisten die alleen tjjdelijk vergeten werden wanneer de boeren den een of anderen bloedigen oorlog tegen een kaffer- hoofd moesten voeren. In het land waren op kerkelijk gebied twee groote par- tjjen de gereformeerden en de afgescheidenende Dop perpartij genaamd. Verschillende dominé's, die van weers kanten strijd voerden stonden als leeuwen tegenover elkander. Op politiek gebied was do brandende kwestie de ver eeniging van de beide republieken. De jonge Pretorius ijverde zeer sterk daarvoor. Hij beschouwde den Vrijstaat als een soort erfstuk van zijn vader. Eene andere partij was tegen de vereeniging voorna melijk omdat die voor de Transvaal gevaarljjk kon wor den. Daar waren de Kaffers onderworpen maar in den Vrjjstaat lag Moshesh steeds op de loer. Vele boeren o.a. Paul Kruger, waren tegen de Unie. Pretorius wist het zuidelijk deel van de Transvaal op zjjn hand te krijgen en hield volksvergaderingen te Rus tenburg en Potchefstroom en in het nieuw gestichte dorp Pretoria, waar hij, op raad van Stuart, allereerst ijverde voor eene betere Staatsorganisatie. Hee gevolg was, dat men eene speciale Volkscommissie aanstelde bestaande uit 24 leden om een Grondwet vast te stellen en deze oommissie kwam 16 December 1854 bijeen. Het concept voor de grondwet werd door Stuart geleverd. Aan den heer W. Keestba was de taak, in plaats van aan den heer Nobel, om aan te dringen op de veredeling van zaaigranen in eigen kring. Aan goed zaaizaad wordt groote waarde gehecht en men tracht dan ook in de behoefte te voorzien door invoer van elders. Het veredelen van zaaizaad in eigen kring zou ontwijfelbaar groote waarde hebben. De aanleg van een veld, uitslui tend daarvoor bestemdzou daartoe noodzakelijk zijn. Eenige groote bouwers zouden b.v. eene kweekerij van eenige bunders kunnen aanleggen. Evenwel heeft het bestuur over de uitvoering nog geen vaste meening. Het wil de zaak uitwerken en indien de vergadering haar mede nuttig achtnadere voorstellen indienen. De heer J. Babon vestigt de aandacht op eene Nuts- brochure van prof. de Vries, die de veredeling van zaai granen grondig behandelt. De gevraagde machtiging werd verleend. De vraag of het wenschelijk isdat door de Vereeni ging stappen worden gedaan tot het stichten van coöpe ratieve crediet- en inkoopvereenigingen werd ten gevolge van de afwezigheid van den inleider, den heer Nobel uitgesteld tot eene volgende vergadering. Als slot van den agenda deed de heer dr. K. H. M. van deb Zande eenige mededoelingen omtrent melis- sevoeder. De melasse bevat nog 50 percent suiker en bezit dus eene belangrijke voedingswaarde. Op zich zelf moeielijk te vervoederen van taaie substantie als zij is wordt zij met andere zaken vermengd als turf- strooisel palmkernmeel enz. De inleider erkent gaarne, dat dit voeder waarde kan hebben doch met het aan vaarden van al de daaraan toegekende voordeeion acht hij 't noodig voorzichtig te zijn. Bij de gewone rondvraag dringt de heer J. Bbeebaabt bij de veehouders aan tot aangifte van hun uitmuntendste exemplaren tot samenbrenging van de 12 door de Com missie voor de Parijsche tentoonstelling te verzamelen stuks vee. De heer R. Visseb brengt het werk der pacht commissiëu ter sprake hem is een geval bekend, waarbij het oordeel van den eigenaar omtrent de rendabiliteit zijner plaats niet werd gevraagd. De heer Wijdenes stelt daartegenover in t licht, dat de bedoelde commissie zich ook in het bedoeld geval alle h. i. noodige inlichtingen heeft verschaft en vestigt ten slotte, evenals de hoer Gboneman de aandacht op het volstrekte geheim van den arbeid der pacht-commissiën. Na de gewone plichtplegingen, ook jegens de aftre dende bestuursleden, de heeren Chr. Oortman Gerlings, H. Vijn Hz. en K. Breebaart Jz., werd deze belang wekkende vergadering gesloten. STederlandsch Paardenstamboek. Ter algemeene vergadering van bovengenoemde veree niging, te houden op Maandag 4 Dec. a.s., des namiddags te half twee in »Tivoli", Coolsingel, Rotterdam zullen behandeld worden verslag van den toestand der veree niging ingekomen stukken rekening voorstellen van de commissieuit de afdeelingen benoemd volgens besluit van de algemeene vergadering tot wijziging der statuten en bepalingenvoorstellen van het hoofd bestuur a. het komt voor, dat er ernstige klachten worden gehoord omtrent het gering voortbrengingsvermogen van enkele hengsten die, óf geprimeerd óf aanbevolen zijn. Het wil het hoofdbestuur wenschelijk voorkomen, dat in de reglementen of bij de keuringen de bepaling worde opgenomen dat een hengstwiens aantal veulens minder dan 30 pet. der dekkingen bedraagtverder niet kan worden geprimeerd of aanbevolenb. nu er vrij stel lige zekerheid bestaatdat de reglementen op de subsi- dieering der paardenfokkerij zullen worden gewijzigd onderwerpt het hoofdbestuur de vraag aan de afdeelingen wat verdient de voorkeur provinciale reglementeering zooals thans of eene uniforme van staatswege door het geheele landc. bij den verkoop van hengsten uit het veulendepöt te Bsrgen op Zoom zijn die over Nederland verspreidde afdeelingen worden nitgenoodigd om op de algemeene vergadering verslag uit te brengen omtrent de verwachtingen betreffende de uitkomsten, door het fokken met die hengsten, te verkrijgen begrooting. N.B. Op eene door het hoofdbestuur gedane aanvrage Er werd bepaald dat er zou zjjn één Presidentéén Kommandant-Generaal en een uitvoerende Raad. Tot eerste President werd gekozen H. W. Pretorius die op 6 Januari 1857 plechtig als zoodanig werd in gezworen. Vijf weken na zijne inzwering vertrok President Pre torius naar Bloemfontein. Daar werd hij echter heel slecht ontvangen. Hij gedroeg zich zeer onverstandig weigerde deel te nemen aan het nationale feest voor de onafhankelijkheid zond in het geheim boden naar Mos hesh zoodat hij aanzegging kreeg om binnen 24 uren het grondgebied van den Vrijstaat te verlaten. Pretorius werd zoo woedenddat hij, in de Transvaal teruggekeerd een commando opriep van 300 boeren om de Vrijstaters te dwingen. Maar deze stonden als één man gereed om hem te ontvangen. Daarenboven dreigde Kommandant Generaal Joubert uit Zoutpansberg om de Vrijstaters te ondersteunen. Onder het kommando van Pretorius bevond zich ook de Veldkornet Paul Kruger. Toen de legertjes tegenover elkauder stonden wist Kruger te bewerken dat Pretorius toegafKruger ging met een witte vlag naar het kamp van de Vrijstaters. Hij kreeg gedaan dat werd overeengekomen dat het Transvaalsche leger over do Vaal zou terugtrekken en dat twaalf afgevaardigden van iedere partij elkaar zouden ontmoeten om over den vrede te onderhandelen. Die kwam spoedig tot stand, en daarbij deed Pretorius afstand van al zijn vermeende rechten op den Vrijstaat. Vanaf dezen tijd, den zomer van 1857 dagteekent de politieke loopbaan van Kruger. Weldra zou deze meer op den voorgrond treden en wel als de besliste tegenstander van Pretorius, niet alleen, maar als de man, die met de wapenen in de band tegen Pretorius strijden zou. Van 1860 tot '63 hecrschte de meest verwarde toestand en de ellendigste van alle oorlogende burgeroorlog. Pretorius en Kruger stonden met hunne manschappen in het veld en stroden met afwisselend geluk. Aanleiding tot den strjjd was de verkiezing van Preto rius tot president van den Vrijstaat. Hij nam die betrek king aan, tegen den wil van de Potgieterspartij, waarbjj is van den directeur van het Rijks-Hengsten veulendepöt te Bergen op Zoom hot welwillend antwoord ontvangen, dat de rijks-hengsten op dinsdag 5 December, 's middags 12 uur (Greenwich tijd) te Bergen op Zoom in stap en draf ter bezichtiging voor de leden der Vereeniging zul len worden gesteld. Oostcr-Blokker. Als een bewijs, dat kippen onder gelukkige omstandigheden, en bij goede oordeelkundige voedering nogal wat eieren voortbrengen, kan het vol gende dienen. In den herfst van 1898 was de heer P. de J. alhier in het bezit van 18 stuks zwarte kippen. Van do eier- productie van die kippen is nu vanaf 1 October 1898 tot 1 October 1899 zeer nauwkeurig aanteekening ge houden waarvan de uitkomst is geweest als volgt in October 1898 151 eieren. Januari 1899 366 Februari 352 Maart 445 April 432 Mei 359 Juni 389 Juli 342 Augustus 327 September 327 te zamen 4136 eieren, dit is alzoo ongeveer 320 eieren per kip en per jaar. Waar bij gewone omstandigheden ongeveer op 180 eieren per jaar mag gerekend worden, kan men hieruit toch zien, dat bij zorgvuldige oppassing do meerdere moeite ook nog wel wordt beloond. Zaandam. Bij de brandweer alhier zijn onlangs proeven genomen met een nieuw systeem straalpijp, welko behalve den straal tot blusschen, vóór of boven den pijp- leider een parapluie van water vormt, zoodat deze den brand tot op korten afstand kan naderen, zonder last te hebben van te groote hitte. De proeven slaagden volkomen. De voreeniging Vrij willige Brandweer'' besloot zich zulk een straalpijp aan te schaffen. Keu IJsbreker. De reusachtige ijsbreker »Jermak", welke voor een jaar voor Russische rekening is gebouwdheeft in de Karische Zee bij Spitsbergen zoo ernstige averij aan een der stalen platen bekomen, dat hij naar New-Castle moest vertrekken om gerepareerd te worden. Volgens den Rus- 8ischen geleerde baron Von Wrangell, die de vorige week te Berlijn een voordracht hield heeft het reusachtige schip dat 8000 ton meet en 3000 paardekracht heeft aan de verwachting grootendeels beantwoord en zal het, na eenige wijzigingen in den bouw zelfs door ijs van 2 tot 3 meter een weg banen. Aan zijn bestemming om 's winters de vaart op Petersburg open te houden zal het stellig voldoen en waarschijnlijk ook aan het tweede doel, in den zomer het verkeer met Noord-Siberië te bevorderen. Ook zal het wellicht gelukken verder naar het noorden door te dringen. Dezen zomer is het tot den 81sten graad gekomen. Ken kostbaar biljart. De negus van Abesainië, Menelich, heeft een biljart te St. Petersburg besteld, dat vijftigduizend gulden moet kosten. Het zal rjjk ingelegd zijn met goud en paarlemoer. Engelanden vooral het graafschap Londen blijft voortdurend een gevaarlijk brandpunt van kwaden droes. In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn niet minder dan 1106 gevallen van kwaden droes bij paarden in Engeland waargenomen, dit is nog 27 gevallen meer dan in 1898. De ziekte neemt dus nog voortdurend toe. Herhaalde malen werd de ziekte uit Londen naar het vaste land van Europa, vooral België en ook Nederland overgebracht. (Landbouw-Weekblad.) Kruger zich aansloot. De zaak eindigde met het bedanken van Pretorius als President van den Vrijstaat. In zjjne plaats werd Johannes Henricus Brand geko zen in 1863. Pretorius werd opnieuw tot president gekozen van de Transvaal. Paul Kruger werd tot commandant-generaal benoemd. Inmiddels was het land door den aanhoudenden bur geroorlog uitgeput en verarmd. Het presidentschap van Pretorius duurde tot aan het najaar van 1871. Toen werd hij genoodzaakt om af te treden wegens een votum van wantrouwen, door den Volksraad tegen hem aangenomen. Oorzaak van dit votum was zijne uiterst zwakke hou ding in de kwestie der diamantvelden. In den omtrek van Kimberley waren belangrijke diamantvelden ontdekt. De Transvaal maakte op die velden aanspraak. Bij de zandrivier Conventie waren de westelijke grenzen der republiek niet bepaald; doch Potgieter had, na zijne overwinning op Moaelikatse diens geheele grondgebied tot eigendom der emigranten verklaard en dit sloot in het geheele land thans bekend als Britsch Bechuanaland, tot de watervallen van de Oranjerivier. Maar de Engel- sche Regeering die van de zaak hoorde, zond dadelijk een specialen commissaris die alvast begon het land namens Engeland in bezit te nemen. Pretorius ging er heen en kwam overeen het geschil door arbitrage te lalen uitmaken. Hij liet zich echter zoozeer door zijn tegenstander beetnemen en was blijk baar zoo slecht op de hoogte, dat de beslissing van de arbiters bekend als de Keate-uitspraak, in het nadeel van de Transvaal uitviel. Daarop kwam aan het hoofd van de zaken een man met veel kennis en schitterende redenaarstalenten Thomas Francois Burgers. Hij was een Kapenaar van geboorte had te Utrecht in de theologie gestudeerd en was de moderne richting toegedaan. Door de Kaapsche synode nit zijn ambt ontzethad Burgers zich zoo goed ver dedigd dat het Engelsch bestuur hem in zijne betrek king herstelde. Wordt vervolgd. Druk van Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6