Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 19 NOVEMBER. N ederland. Buitenland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. NO. 138. Kerste blad. ii.KHAA lescm: Deze [Courant wordt B 1 n s d a g-, Honderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 3 Nummers f O.O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.iA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n o o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. A.d de OPENBARE BURGERSCHOOL (hoofd de heer F. J. AUKES) wordt ge vraagd een OAHKKWIJXKIt met akte voor de Fransche taal. De jaarwedde bedraagt f ®5© zonder en f 75© bij het bezit der hoofdakte. Na 2, 4 en 9 dienstjaren worden periodieke verhoogingen toe gekend van t dO, Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór 1 De cember a.s. volgende mede in verband met den vermeenden dood van generaal Joubert »Het departement van oorlog heeft berichten ontvangen, waaruit bljjkt dat generaal Joabert gezond en wel was enkele dagen na den dag, die in de Natalsche telegram men als den dag van zijn dood werd aangegeven." ZUIU-AFK.IK 1. Do censuur heeft de laatste dagen wellicht om het Engelsche publiek op rampspoedige tijdingen voor te bereideniets meer doorgelaten dan anders. En dat meerdere klinkt voor Engeland niet bemoedigend Ladysmith wordt steeds beschoten en er brak op eenige plaatsen brand uit. Een gepantserde trein van uit Estcourt deden de Boeren dérailleeren, en na een hevig gevecht verloren de Engelschen ongeveer 90 man aan dooden, gewonden en vermisten. Uit Londen wordt aan den Petit Temps" over den toestand aan de Oranje-rivier gemeld, dat deze een onrust barende wending genomen heeft voor een colonne, die op verkenning gezonden is in de richting van Betmont (een station aan den spoorweg naar Kimberley, ten Westen van den Oranje-Vrijstaat gelegen) en die sedert langen tijd geen berichten heeft gezonden. Volgens een telegram uit de Aar, in de .Times" opge nomen, wordt deze colonne aangevoerd door kolonel Gouch en is zij samengesteld uit bereden infanterie en een battery artillerie. De »St. James Gazette" zegt, dat de vooruitrukkende beweging der troepen, die te Kaapstad ontscheept zijn, begonnen ip. Zjj rukken op naar Kimberley. De berichten uit Kimberley, Mateking en Tuli blijven schaarsch, en minder beteekenend dan ooit. Een gerucht, dat melding maakte van generaal Joubert's sneuvelen, is niet bevestigd, hoewel het reeds verscheidene dagen oud is. Laatste Berichten. XUIU-AFKlliA. - Met de eerstvolgende Duitsche boot, die uit Napels vertrekt, gaat een ambulance van het ltallaansche Koode Kruis, uit tien personen bestaande, naar Delagoa baai. Voor de ambulance van het Roode Kruis, welke te St. Petersburg wordt gevormd voor het verleenen van hulp in Zuid-Afrika, hebben zich 16 broeders van barm hartigheid aangemeld. De Commissie ter bevordering van de October- Paarden markt te Purmerend heeft het saldo van de verloting, groot I 35.21, beschikbaar gesteld voor de Ned. Zuid.-Afr. Vereeniging. De noodlottige gevolgen van den oorlog voor diamanthandel en nijverheid, doen zich reeds gevoelen. Er loopt een gerucht, dat een voorname diamanten-firma, te Londen, hare betalingen heeft gestaakt. Warmenliulzen. Door den burgemeester alhier zijn een 4-tal personen aangezocht, om in de volgende week met inteekenlijsten de gemeente rond te gaan, ter bekoming van gelden voor de hulpbehoevenden in de Zuid-Afrikaansche republieken. Oterleek. De commissie tot inzameling van giften tot leniging van de gevolgen van den oorlog in Zuid- Afrika heeft f *278.85 ontvangen en aan de Ned. Zuid- Af r. Vereeniging verzonden. Hogerpolder. Door de kinderen der openbare lagere school alhier, is voor de beide Republieken f 4 bijeengebracht. Naar men uit Brussel meldt, zal do eerste Belgische ambulance, bestaande uit tien geneesheeren en dertig verplegers en verpleegsters in deze maand van Am sterdam uit naar Transvaal vertrekken. He Zoeloes en de Flngelschen. DURBAN, 16 Nov. De .Times of Natal" publiceert een telegram van zijn correspondent te Nondwini (aan de grens van Zoeloeland), waarin bitter geklaagd wordt, dat de Britsche inwoners van Zoeloeland aan hun lot worden overgelaten. De winkels in den omtrek worden geplunderd en burgers door de Boeren krijgsgevangen gemaakt. Het optreden der Kafiers wordt onbeschaamd tengevolge van de hulpeloosheid der Engelschen. Men vreest, dat de houding der Kaffers weldra meer dreigend zal worden. He stellingen In Hiatal. LONDEN, 17 Nov. De tweede editie van de .Times" bevat het volgende telegram uit Estcourt van 16 Nov. .Heden morgen twee uur werd in de richting van Ladysmith gedurende eenige minuten hevig geweervuur en een ontploffing gehoord." PARIJS17 Nov. (Havas). Volgens den Londenschen correspondent van de .Temps" rekent het departement van oorlog dat de hulptroepen van lord Methuen (de le divisie) met een dag of veertien gereed zullen zijn om tot ontzet van Ladysmith op te rukken. De vertraging is hoofdzakelijk het ge olg van gebrek aan genie-troepen en pontonniers. LONDEN, 17 Nov. Uit Loremjo Marquez wordt van den 15 dezer aan de .Times" geseind De .Standard and Diggers News" van 13 November bevat het berichtdat volgens een deserteur uit Lady smith de troepen zeer verlangend zijn om uit de stad te ontkomen. De mondkost en de voorraden zijn op wagens geladen die voor de vlucht gereed staan. De Engelsche soldaten verschansen zich achter de balen hooi die tot een hoogte van tien voet zijn opgestapeld. PRETORIA, 15 Nov. Gistermorgen is er ten zuiden van Ladysmith gestreden. De Britsche troepen deden een uitval met dertien kanonnen en vielen een aldeeling van 380 Boeren aan. Het zware kanon der Boeren vuurde op de Britsche troepen, die te 3 uur in den middag terugtrokken naar een kloof bij Ladysmith. De Britsche verliezen zijn niet bekend. De Boeren hadden een doode en drie gekwetsten. LORENZO MARQUEZ 17 Nov. De .Johannesburg Standard and Diggers' News" van 15 dezer verneemt dat 4000 burgers j.l. Dinsdag de Noord-kopjes buiten Ladysmith verlaten hebben om zich aan te sluiten bij Botha's commando nabij Estcourt. De bedoeling is generaal Bulier tegen te houden die naar men zegt van plan is om door Natal op te rukken ten einde de belegerde troepen in Ladysmith te helpen. PARIJS, 17 Nov. Uit Londen wordt aan de .Temps" Schermerhorn. Herkozen tot heemraad van den Eilandspolder de heer E. Dekema alhier. Door het bestuur van den Eilandspolder is besloten om de vereeniging tot exploitatie van don groenten- proeftuin alhier te steunen door het nemen van 10 aan- deelen ad f 10. De deelhebbers voor het veefonds voor Ursem, Schermer- hornAvenhorn en omstreken betaalden over het 2de kwartaal 1899/1900 eene contributie van 55 cents per stuk vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 890 stuks vee. draft. Tot voorzitter van de banne Graft van den Eilandspolder is gekozen de heer J. Muijs en zulks ter vervanging van den heer A. Groot. Warmenliulzen. By den biljartstrijd met zes ballen, gehouden bij den heer C. de Geus, in de .Moriaan" alhier, werden de prijzen, bestaande in regulateur-klokjes, barometers enz., gewonnen door de spelersK Quant, P. Slot, A. Nottelman, H. Mulder, J. Bos, J. G. Krijt, J. Mekken en R. Moorhoff. De serieprijs bestaat in een haas, die nog vrij in het Deestmerambacht roodloopt en ter zijner tijd zeker wel zoo beleefd zal zijn, zich ter beschik king van den jager-biljartspeler te stellen. In den ge heelen wedstrijd zijn 1000 partijen gespeeld. He spoorwegramp te Capelle. Den 16 is de heer J. Arendsen de Wolff, inspecteur van den arbeid in het Ziekenhuis te Rotterdam over leden. Hij bereikte den leeftijd van 45 jaar. Blijkens gisterenmiddag in het Ziekenhuis ingewonnen informatiën, verkeeren zoo meldt de »N. Rott. Ct." van de daar nog verpleegde 12 personen er 3 in een zeer ernstigen en 4 in ernstigen toestand. Die der overigen is vrij bevredigend. Den 16, omstreeks 11 uur, is dicht by de plek waar des morgens de ramp had plaats gehad wederom een ongeluk voorgevallen waarbij echter gelukkig nie mand letsel heeft gekregen. Een sneltrein uit Amsterdam over den verbindingsspoorweg naar het station D. P. en Vlissingen, is gederailleerd. De locomotief en oen paa wageus versporren den weg en de materieele schade is g oot. Het verkeer van Rotterdam in de richting Utrecht via Gouda was gestremd. Volgens een telegram uit Pietermaritzburg van 16 dezer is nog een andere geblindeerde trein, met 25 vrij willigers, niet te Estcourt teruggekomen. Men houdt het er voor, dat de Boeren er zich meester van hebben gemaakt. Heneraal Joubert. .Central News" deelt aan de Engelsche bladen het Fxamen. De heer A. J. P. Boeke heeft den 17, aan de Utrechtsche universiteithet voorbereidend kerkelijk examen afgelegd. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgt: den 17 780.5 den 18 778.7. Stedelijk Museum. De heer dr. T. H. Blom Coster, te 's-Gravenhage heeft aan het Stedelyk Museum geschonken een in ebben houten lijst gevat geschilderd, levensgroot en welgelijkend portret van wijlen mr. A. P. de Lange. De vele ver eerders van den betreurden rechtsgeleerde en volksver tegenwoordiger zullen gewis deze aanwinst van het museum met ingenomenheid vernemen en den gever ervan dankbaar zijn. ZU1U-AFK1KA. 3e Lijst. Ten behoeve van de 14daagsche uitzending van voedingsmiddelen enz. voor het Roode Kruis in Zuid- Afrika werd door het dames-comité nog in vriendelijken dank ontvangen N. N., 1 kist thee; N. N., 1 trommel biscuitsN.N., 1 flescb kersenN. N.1 blik appelstroop5 doozen zeep J., boekeu N N., boeken v. d. B., 5 blikken groenten; W., 1 blik tabak; N. N., 1 blik tong, 1 blik corned-beef en f2.50; N.N., 2 pond thee; N.N., 1 doos zeep; Joh. v. d. M. 1 doos zeep; N.N., 1 pak thee; N.N., bezending havermout en rijstN.N., 1 fl. cibils 1 busje chocolade, 1 busje thee; N.N., 2 bussen tropon- chocolademevr. v. d. F., 1 zak rijst; N.N., 5 gulden firma C. K. 50 Kg. havermout; N.N., 5 Kg. rijst; v. O.1 muisje rookvleesch J. G., 10 fl. Ginger ale mevr. M., 3 bussen Verkade's bischuit, 1 fl. cibilsextract, 1 blik lunschtongue, 1 blik cornedbeefA. Z., 2 pakken havermout; N.N., lö pond bruine boonen N. N. 1 bus worteltjes 1 fl. vruchten 1 pak kaarsen en een gezel schapsspel E., 12 bussen ingemaakte groenteu. Boeken zijn reeds hier en elders in zoo grooten over vloed ontvangen dat men wèl doet, met die niet meer in te zenden de vracht daarvan naar Zuid-Afrika wordt te hoog. Zuid-Afrika. Tot heden is bij den penningmeester van het comité, den hW J. F. Moens, Voordam C 13, ingekomen een bedrag van f 4503,87. Daaronder is o. a. begrepen eene som van f 13.50, ingezameld op de Christelijke school, alhier. Htooiutram Fgmond a/ZeeAlkmaar Bergen. In de laatste bijeenkomst van Prov. Staten van Noordholland is diligent verklaard, op haar verzoek, de commissie, die belast was met het uitbrengen van rapport over een voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie aan genoemde stoomtram. Zij komt thans dan ook met een lijvig rapport. De vraagof er termen zijn voor het subsidie, wordt door de meerderheid bevostigend beantwoord. Deze meerderheid ziet in de tram een middel tot op heffing van het thans noodlijdende Egmond aan Zee, dat als goedkoope badplaats dan door velen zal worden ge zocht de minderheid evenwel koestert die verwachting niet en wijst op Wijk aan Zee, waar ook spoedig de stoomtram door de paardentram moest worden vervan gen bovendien meent zij, dat evenals te Zandvoort ge schied is, wanneer door de tram het bezoek toeneemt, bet goedkoope der badplaats verdwjjnen zal. Uitvoeriger nog is de commissie over den vorm, waarin het subsidieeren van deu tram moet geschieden. Ged. Staten willen voortaan bij dergeljjke aanvragen als renteloos voorschot, evenveel geven als de rechtstreeks belanghebbenden, in dit geval f 40,000. Voorts stelt het college voor, f 60,000 aandeel (de helft) te nemen in het maatschappelijk kapitaal. De comm. wensente zich daartegen voor dit geval niet te verzetten, maar opperde toch tegen het systeem ver schillende bezwaren. In de eerste plaats kunnen de geval len veel verschillen het provinciaal belaug eener onder neming kan niet worden afgemeten naar wat door de rechtstreeks belanghebbenden wordt bijgedragen en wie die rechtstreeks belanghebbenden zijn, zal dikwijls niet gemakkelijk zijn te bepalen. Voort3 werden er verschil lende bezwaren aangevoerd tegen het deelnemen der provincie in een maatschappelijk kapitaal, met het oog op stemmingen en beslissing over kapitaals-vermindering. Daartegenover werd aangevoerd, dat een vaste regel voor het verleenen van provinciale subsidies noodig is. Thans geeft in den regel de provincie */3 als renteloos voorschot, wat het gevaar oplevert, dat men maar ondoor dacht lijnen trekt waar ze ontbreken en de onmiddellijk belanghebbenden er geen geld voor over hebben. Ten slotte stelt dus de comm. voor het voorstel van Ged. Staten aan te nemen, met o.a. deze wijziging even wel, dat het aandeelkapitaal van f 120,000 worde ge splitst in 12 aandeelen, elk van f 10,000 met onderaan- deelen van f 1000. De prov. zal dan nooit meer dan 6 stemmen tegenover zich kunDen hebben. Deze zaak, zal naar men weet nog in deze winter vergadering worden behandeld. Rapporteur der commissie was mr. D. P. D. Fabius. Volksvoordracht. De eerste der dezen winter weder van wege het Nutsdepartement, alhier, te honden volkvoordrachten, is bepaald op Donderdag, den 23, in het lokaal Har monie. Als spreker zal optreden de heer dr. J. C. ©verduin, met een zeer belangwekkend onderwerp, n.l. het verleenen van eerste hulp bij ongevallen. Wij vesti gen ten zeerste de aandacht op deze lezing, die voor iederen leek niet slechts leerzaam, doch tevens van groot practisch nut is. De toegang is kosteloos. ttnder-ofüeleren-vereenlglng O. tt. Ter herdenking van bet zesjarig bestaan werd door de Onder-officiers vereeniging O. G. den 16 in het lokaal Harmonie feestgevierd. Een groot getal ge- noodigdeu was in de keurig versierde zaal opgekomen. De voorzitterde adjudant-onderolficier M. de inck opende het feest met eene rede waarin bij, van de

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1