Een stuk Transvaalsche gescliiedeuis. No. 138. Tweede blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 19 NOVEMBER. Verbeurte van schadeloosstel ling bij ongevallen. Feuilleton. ALkMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt IMnsda f-, Honderd a »- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prtjs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers *HERMs. COSTER en ZOON. Volgens het regeeringsoutwerp zon de aanspraak op de rente, door de verzekeringsbank na een ongeval in verband met de uitoefening van het bedrijf uit te betalen, om twee redenen voor den werkman of zijn nabestaanden verloren gaannamelijk omdat het ongeval met opzet of door dronkenschap is veroorzaakt. Had de door het ongeval getroffen werkman zelf opzettelijk het ongeval te weeg gebracht, dan zoa alle aanspraak op de rente verbeurd zijn, zoowel voor hem als, in geval van over igden, voor zijn nabestaanden. Was het ongeval aan zijn dronkenschap te wijten, dan zon hij zelf evenmin eenige aanspraak op schadeloosstelling kunnen doen gelden maar verloor hij bij die gelegenheid het leven, dan zou den zijn nagelaten betrekkingen er niet onder lijden, maar hnnne gewone aanspraak op de nit te keeren rente behouden. Was het ongeval daarentegen veroor zaakt door opzet of dronkenschap van een der nabestaan den van den overleden werkmau, dan zonden de overige nabestaanden hun aanspraak op de rente behondeu, maar alleen bjj, aan wiens opzet of dronkenschap het ongeval te wijten waszon zijn aandeel in de nit te keeren rente missen. Tegen deze regeling was in de Kamer tweeërlei be denking gerezen. In de eerste plaats werd voorgesteld, dat alle aanspraak op schadeloosstelling zon vervallen, niet alleen indien het ongeval opzotteljjk door den werk man was veroorzaaktmaar ook indien het aan zijn schuld, althans aan zijn grove schuld was te wijten. We! wilde men niet dat elke kleine onvoorzichtigheid dit ern stig gevolg zou hebben, maar er waren gronzen de werkmau dia alle waarschuwingen in den wind sloeg, die zich niet stoorde aan de reglementen en voorschrif ten in het belang van zijn eigen veiligheid gegeven, moest naar de meening van deze leden zelf de gevolgen dragen van het ongeval, dat door zijn roekeloosheid was veroorzaakt, en had geen aanspraak op eenige schade vergoeding voor de gevolgen, die dat ongeval voor hem en zijn gezin mocht na zich slepen. Het valt niet te ontkennen, dat er in het afgetrok- kene voor deze redeueeriDg iets te zeggen vielmaar wanneer men het oog vestigt op de werkelijkheid, wordt het anders. Men mag niet voorbijzien, dat menschen, wier dageljjksch werk niet zonder gevaar is, die zich bewogen te midden van werktuigen en machinerieën, waarbij voort durende oplettendheid vereischt wordt om er niet mee in aanraking te komen, om ze op het juiste oogenblik Voordracht gehouden door Mr. W. 0. BOSMAN op het Natnnr- en Letterkundig Genootschap »Solus Nemo Satis Sapit", 7) op 23 en 30 O c t o b e r 1899. Maar daarna legde hij vrijwillig zijn ambt neer, en ging naar de Transvaal, om land te koopen en zich als boer te vestigen althans zoo verhaalt Dr. Roorda Smit op bladzijde 75. In de Transvaal kende men hem reeds als schitterend redenaar. Burgers werd met groote meerderheid tot presi dent gekozen en legde op 1 Juli 1872 den eed af als president. Wie die verkiezing met vreugde begroette zeker niet Paul Krnger. Daartoe liep de godsdienstige overtniging van deze beide mannen te stork uiteen. Krnger deed dau ook alles om de verkiezing tegen te werken. Hij nam zelfs zijn toevlucht tot maatregelen van pressie op de veldkornetten die onder ziju commando stonden Het mocht niet baten, de partij van de afgescheidenen, de dopperpartij, was daartoe te ver in de minderheid. 2964 Stemmen werden op Bnrgers uitgebracht slechts 388 op zijn tegenkandidaat Robinson. Het volk had hooggespannen verwachtingen van den nieuwen president. En deze had alle eigenschappen om zich snel populair te maken. Ds. Lion Cachet geeft de volgende schets van zijn bewind (bladz. 448—450). »>Den 1 Juli 1872 werd door Bnrgers de ambtseed afgelegd in deze bewoordingen »Ik beloof en zweer plechtigdat ik getrouw zal zijn aan het Volk van niemand eenige gift of gunst zal aannemen, wanneer ik vermoeden kan dat deze gift of gnnst gedaan of be te doen stilstaan of zonder gevaar in beweging te bren gen, allengs aan die gevaren gewennen, zoodat zij ze niet meer zien eu er zich geen rekenschap van geven. In groote werkinrichtingen met machineriën van inge wikkelde samenstelling kan de werkman niet altijd de gevolgen van elke handeling overzien. Spoed vordert dikwijls het werk, spoed ziet de werkgever gaarne, spoed is in vele gevallen in het belang van den werkman, maar spoed is niet zelden de oorzaak van overhaasting en zenuwachtigheid. Bedenk daarbij wat de gevolgen kannen zijn van overspanning en vermoeidheid, en gij zult moeilijk knnnon wenscben, dat de werkman, die een kleinigheid vergeet, die een voorzorgsmaatregel verzuimt, of een onvoorzichtigheid begaat, daardoor alle aanspraak zon moeten verliezen op de schadevergoeding, die de verzekering bij de rijksbank hem waarborgt, indien hem door dat verzuim of die onvoorzichtigheid een ongeluk overkomt. Maar als het verznim na geen kleinigheid betreft, als de onvoorzichtigheid in het oog loopend is,'als er ge handeld wordt met on vergeel! jjke roekeloosheid, verandert dan de zaak niet en moet de werkman niet alle recht op schadevergoeding verbeuren Dat meenden de Kamerleden die voorstelden het recht op schadevergoeding te ontzeggen, indien het ongeval is te wijten aan grove schuld van den werkman. Zij konden tevens wijzen op het voorbeeld van Frankrijk, waar de aanspraak op schadevergoeding verloren gaat, indien de werkman een onverschoonbare font heeft be gaan. Maar hier beginnen ook dadelijk de groote moeie- lijkhedeu. Wat zijn verschoonbare, wat onverschoonbare fonten of verzuimen? Wat is grove schnld en wat lichte schuld? Waar ligt de grens In de wet kan men het onmogelijk bepalen en dan schiet er niets an ders over dan het door den rechter te laten uitmaken alzoo een proces. Maar dat wenscht men jnist te voor komen. Hier is inderdaad te veel ruimte voor verschil van opvatting, te veel gevaar voor ongelijke toepassing van de wet, voor een aantal strijdvragen, waarover de gevoelens steeds zonden niteenloopen. En daarbij vergeie men toch niet, dat de arbeider zelf het meeste belang heeft bij bedachtzaamheid, waakzaamheid en onvoorzich tigheid. Hij zelf is in de eerste plaats het slachtoffer van het ongeval dat aan zgn verznim of onvoorzichtige handeling te wjjten is, en zijn straf zal zwaar genoeg zjjn, al gaat zijn aanspraak op schadevergoeding niet verloren. Niet alleen toch zal zjjn schadeloosstelling in geen geval meer kannen bedragen dan 70 percent van zijn gewoon dagloon, maar de pijn en de smart, het wezen zon worden met het oogmerk om van mij een besluit ten voordeele van den begunstiger of gever te gewinnendat ik mij gedragen zal overeenkomstig de Grondwet dezer Republiek en nauwelijks had hij zich dns aan het Volk verbonden, of er vond een bijna alge- meene omkoering in het publiek gevoelen te zijnen gun ste plaats. Dit laat zich gemakkelijk verklaren. »»Bnrgers kon waar hij wilde bij nitnemenheid populair zijn. Hij was een ving spreker en wist bij zgn optreden als President terstond de snaar te raken die op dat oogenblik het gevoeligst trillen moest in het hart des Volks de snaar van hoop. Hy vond het Volk half moedeloos neergezeten en hij zelf was vol moed vol grootsche plannen voor de toekomst. Zijn program was kort maar veelomvattendwegslepend en opbeurend »Het papieren geld zon dadelijk tegen goud worden in gewisseld en de keningdie daartoe gesloten moest worden zon hij tot stand brengen. De Republiek moest en zon een haven hebben, geheel onafhankelijk van Engeland. Bruggen zonden er geslagen worden over de groote rivieren en de publieke wegen zondun op 's lands kosten in orde gemaakt en gehonden worden. Het rechts wezen zon geregeld worden de kanto. en zonden worden gezuiverd degelijke ambtenaren worden aangesteld en de onbrnikbaren nit den openbaren dienst worden ver wijderd. Scholen met uitstekende meesters aan hat hoofd zonden er over de lengte en breedte van het land verrijzen zoodat het armste kind, op de verst afgelegen plaats behoorlijk onderwijs zou kunnen ontvangen. De belastingen zonden zóó worden geregeld dat de noodza kelijke uitgaven behoorlijk konden worden bestreden doch de meest mogelijke bezuiniging zon betracht wor den. De mijnen zonden worden bewerkt, andere mijnen ontgonnen, fabrieken opgericht en nieuwe bronnen van welvaart geopend. Ook zonden nu alle grensqoaesties spoedig beëindigd zgnen de kaffers tot hun plicht gebracht. »>Bnitenlandsche betrekkingen zonden worden aange knoopt om, zooveel mogelijk, onafhankelijk van Engeland te zijn en te kunnen blijven. Zoo zou de Republiek zich lichamelijk lijden, dat het gevolg is van zgn ongeluk, kan hem niet worden vergoed, en daarenboven zal hg in sommige gevallen voor du gevolgen van zijn onvoor zichtigheid of verznim met hechtenis of geldboete, zelfs met gevangenis, gestraft kunnen worden. Wij gelooven daarom, dat de Kamer wel deed met het voorstel te verwerpen, en nit te maken dat de aanspraak op scha devergoeding alleen verloren gaat, indien de werkman moedwillig of opzettelijk het ongeval heeft veroorzaakt. In afwjjking van het regeeringsvoorstel werd in de tweede plaats voorgesteld de schadevergoeding niet te laten verloren gaan, indien het ongeval een gevolg is van de dronkenschap van den werkman. Inderdaad bestaat er in dat geval ook alleen schnld, geen opzet. Houdt men aan het stelsel der wet streng vast, dan zon dus de dronkenschap geen reden moeten zijn om de rente te ver beuren. De regeering erkende ookdat dronkenschap een geval van schnld is, maar een bijzonder geval, waar voor men een uitzondering mocht maken. «Dronkenschap toch", zegt de Memorie van Toelichting, >is een toestand, dien men zelf in het leven heeft geroepen niettegen staande men weet daarin niet meer met oordeel te knnnen handelen." Maar worden onze gedragingen altjjd door zooveel kalm overleg eu zooveel bedachtzaamheid be- heerscht Is dronkenschap niet dikwijls een gevolg van onnadenkendheid Er kunnen zelfs gevallen voorkomen van onvrijwillige dronkenschap, erkende de regeering, maar het zal wel hoogst zeldzaam voorkomen, voegde zij er bij, dat een ongeval daaraan te wijten isen maakte men daarvoor een uitzondering, dan »zou een ieder trachten te bewijzen,'' dat zijne dronkenschap een onvrij willige was, zoodat een aantal chicanense procedures van zoodanige bepaling het gevolg zon kunnen zgn." Dat valt niet te ontkennen, maar die vrees voor chicanense procedures zon even goed als reden kannen worden aan gevoerd om in geen geval dronkenschap aan te nemen als grond voor het vervallen van alle aanspraak op schadevergoeding. Of zon men meenen dat het zoo ge makkelijk is te bewijzen, dat iemand dronken was op het werk, en dat het ongeval aan die dronkenschap moet worden toegeschreven Dronken arbeiders dienen van het werk te worden geweerd, en als er behoorlijk toezicht is, levert de omstandigheid dat de werkman op het werk is toegelaten, een aanvankelijk vermoeden op dat hij niet dronken was. Wij zonden er niet om ge treurd hebben, als de uitzondering op grond van dron kenschap nit de wet was vervallen, en wij gelooven dat meer nog dan in juiste beginselen omtrent de verzekering spoedig van hare malaise herstellen zon zij een ver- eenigingspnnt worden van alle oprechte Afrikaners, die niet onder Engelsch bestuur wilden staaD, eu zou zij zich tot een ongekende mate van bloei en invloed verheffen. Hot volk moest maar moed honden vertrouwen stellen in de oprechtheid zijner bedoelingen bovenal hem, den Presidentsteunen in de uitvoering van zijne plannen en de heerlijkste toekomst zon aan Transvaal verzekerd zijn. Vooruitgang en vrijheid was zijn leuze. Nog beter dan in den Vrijstaat, zon in het rijke Transvaal alles recht komen." >»Dit program en de wijze waarop bet voorgedragen werdwerkte electrisch op de bevolking. Men begon elkander geluk te wenscben met zulk een President en zij, die persoonlijk met hem in aanraking geweest waren, roemden zjjn vriendelijkheid zgn bonhomie en gemeen zaamheid Hij was volstrekt niet trotsch en dat hg knap was kon men dadelijk aan hem merken. Het was jammer, dat zulk een man ooit predikant geworden was. Voor die betrekking was hij, ook om zijn moderne gevoelensin Holland opgedaan ongeschiktdoch als President kon men alles van hem verwachten. Niet om eigen voordeel of eer, maar alleen in het belang van de Transvaal was hij President geworden en hij zon ten minste doen wat bij kon om het land te helpen." Men begon te roepen „Leve Bnrgers 1" en de enkelen die hnn bootd bleven schudden, werden met wantrouwen aan gezien. Die er op dnrfde wijzen dat Bnrgers gewoon was groote woorden te spreken, welke op niets uitliepen, en plannen te maken die in rook vervlogen dien ging men bijna te lijfen hij die dnrfde profeteeren dat de Bnrgers-regeering onder de Engelsche vlag zou eindigen, werd als een vijand der republiek gedoodverfd. „Bnrgers was een Afrikai ei", heette het, „en nooit zon een Afri kaner zgn land verraden." Ten slotte verklaarden ook de hoofdschuddersdat zij bereid waren om Burgers een kans te geven. „Alles wat redelijkerwijs gedaan kon worden", zeiden dezen, „is in het werk gesteld om zijne verkiezing nog op het laatste oogenblik tegen te werken, doch nn bij eenmaal President is, moet hem de gelegen-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5