Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 22 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. NO. 139. Kerste blad. ALKMAARSCI1E COURANT. Deze [Courant wordt Blnsda g-, Donderdag en X a tje rdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alk m|a a f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0.06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen s Per regel fO,I5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. DlTITSCHIiAND. Da keizer is zich maar al te wel bewust, dat zijne reis naar Engeland (waar hij den 20 aangekomen is), door het Dnitsche volk wordt afgekeurd, en heeft daarom vóór zijn vertrek, in een onderhoud met hooggeplaatste militairen gezegd dat hij wel wist dat zijn plan in strijd was met de publieke meenmg, maar ondanks die meening moest hij het bezoek afleggen, dat bij reeds langen tijd geleden had aangekondigd, vooral daar thans het verbreken van zijn belofte als een belee- diging zou worden opgevat. Maar dit wilde hij nog eens duidelijk doen uitkomen vóór hij vertrok: zijn reis had volstrekt geen staatkun dige bedoelingen doch was nitslnitend een familiebezoek. Het is met het oog op dit zuiver familiaar karakter van zijn reis, dat de keizer door tusschenkomst van graaf Hatzfeldt voor elke nitnoodiging, die hem nit Engeland gewerd, heeft doen bedanken. KOf PTfi, Den 19 hebben de onthullingsfeesten te Port-Saïd plaats gehad bij het standbeeld van Ferdinand De Lesseps. Er waren 5000 toeschouwers redevoeringen werden gehouden door den Khedive en de heeren Charles De Lesseps, den zoon, De Vognë en den prins van Arenberg. FRANKRIJK. Tijdens de zitting van den 18 van het Hooggerechtshof verwekte Déroulède een ernstig schan daal door president Lonbet een »onwaardige te uoemen. De procnrenr-generaal eiachte dat de beschuldigde zjjn woorden zou terugnemen, hetgeen door Déronlède onder geschreeuw der andere beschuldigden werd geweigerd. Hierop eischte mr. Bernard de toepassing der wet. Op de tribune ontstond rumoer. President Fallières dreigde met ontruiming. Na een pleidooi van den advocaat van Déroulède trok het Hof zich terug om te beraadslagen en veroordeelde Déroulède tot drie maanden gevangenisstraf. HNGFIIiAND. De Engelsehe bladen blijven vol hoop op de spoedige ontzetting van generaal White. De wetenschap, dat de transporten goed en wel gearriveerd zijn, en dat Buller zich haast zijn macht zoo spoedig mogelijk te organiseeren en naar het t.ooneel van den krijg te leiden geeft den optimistischen journalisten de overtuigingdat nu de nood het hoogst is, de redding nabij zal zijn. Of die redding inderdaad zoo »nabjj" is, als White en Buller wel zouden wenschen, of de organi satie en het transport van deze aanzienlijke troepen massa's niet meer tijd in beslag zal nemen, dan W bite te Ladysmith gegund zal zijn zijn vragen die de tele grammen niet beantwoorden op een wijze, die voor Enge land onverdeeld gunstig is. Intnsschen is door de »Pall Mall Gazette' het plan geopperd in Engeland iets te doen om de gevangenen, die zich te Protoria bevinden, van het een en ander te voorzien. Het plan is reeds dadelijk met ingenomenheid begroet. Een moeder, die haar eenigen zoon, een officier, onder de gevangenen heeft, maakt zich ongerast, dat de jonge officier veel ongerief zal hebben doordat bij niets anders bezit dan de kleerendie hij aan het lijf had, toen hij gevangen werd genomen. De Daily Mail" heeft dadelijk 100 voor^ het goede doel algestaan en de »Pall Mali' heeft naar Zuid-Afrika geseind, of gelden, voor het beoogde doel bijeengebracht, naar Pretoria zonden mogen worden overgebracht. Het Engelsehe fondsdat een gelijke strekking heeft als de gelden door onze Znid-Afrikaansche Ver- eeniging verzameld, en «Mansion House War I nnd heet, bedraagt reeds 225,000. Een Amerikaansche inschrijving voor een hospitaalschip heeft 17,000 bijeengebracht. XUIU-AFRIKA. De telegrammen zijn onduidelijk en verwarddoch er blijkt althans nitdat beide partijen lang niet stil zitten. De Boeren honden Lady smith zóó nauw ingesloten dat White volstrekt geen berichten kan zenden. Praatjes van Kafferloopers die nu eens groote overwinningen der Engelschen melden dan weder weten te vertellen, dat hunne positie onhoud baar is, wisselen voortdurend af en leveren wèl stof voor telegrammen, maar geen gegevens voor de beantwoording der vraag of Ladysmith het lang of kort zal knnnen honden. Uil het teitdat de Boeren de brug bij Colenso vernield hebben, valt echter af te leiden, dat zij de capitulatie van White in de eerste dagen niet ver wachten en zich ernstig voorbereiden het ontzettingsleger, dat van Durban verwacht wordteen warme ontvangst te bereiden. Estconrt wordt mede bedreigd en verrnoe- delpk zal men spoedig vernemendat de Engelschen vandaar op Pietermaritzburg teruggetrokken zijn in afwachting van Lord Methulens divisie. Een officiëel telegram uit Estconrt van 18 Nov. meldt Te acht nnr hedenmorgen rapporteerde de bevelvoerende officier over de noordelijke voorpostendat bereden patrouilles van den vijand in den omtrek oprnkteu van Gourton Road naar Ulnndi in de richting van Estconrt. Mijn troepen stonden onder de wapens. Een der voor posten rapporteerdedat verschillende afdeelingen van 500 tot 700 man sterk uit het Noordwesten naar Est conrt oprukten. Een afdeeling van 150 man trok naar de spoorwegbrug een halve mijl ten Noordwesten van Estconrt voorwaarts. Ouze voorposten vuurden op den vjjand en een der marine-kanonnen schoot een granaat op 8000 yards afstand die vlak bij den vijand sprong. Deze trok daarop haastig terug. Te twaalf uur werd bericht ontvangen van do posten, dat een aantal Boeren in zicht waren op den henvel boven Leslie Huize. De troepen zijn naar het kamp teruggekeerd. Intnsschen schijnt Buller een troepenmacht bijeenge bracht te hebben te Aar ten zuiden van K'mberley met het doel laatstgenoemde plaats te ontzetten. Volgens de Fransche bladen zijn een Fransche kolonel en een drietal Dnitsche officieren er in geslaagd via Louremjo MarqnesPretoria te bereiken. Bedoelde Fransche kolonel de Villebois-Marueil moet door de Transvaalsche regeering zijn nitgenoodigd over te komen en zal een hoogen rang in het Boerenleger bekloeden althan9 volgens de »Ganlois". Dt* pest te few-lork. Aan boord van de »J. W. Taylor", die, komende van Santos in Brazilië, te New-York het anker heeft laten vallen, is een matroos tengevolge van pest gestor ven. De gezagvoerder en de kok zijn eveneens door de ziekte aangetast. Maatregelen zijn genomen, om het schip afgezonderd te honden en de vreeseljjke ziekte uit New- York te weren. Treinbotsing. Den 18 zijn bij Manchester twee passagierstreinen met elkaar in botsing gekomen. Onder de zestien gewon den zijn enkele zwaar gekwetsten. We gerechtskosten van hel proces te Rennes Kapitein Dreyfus heeft de opgave der gerechts kosten ontvangen, die hij moet betalen. Hef is de vol gendegerechtskosten, getnigengelden, vergoeding aan experts en tolken, gehoord gedurende het proces te Ren nes frs. 20.823.07, kosten van het vonnis frs. 12, kosten van de beslissing van den revisieraad voor het ontvangen van den afstand van voorziening in cassatie frs. 12, totaal frs. 20.847.07. •Gestolen dissels. Een aantal wissels, ton bedrage van meer dan 300,000 mark, welke door de filiaal der Dresdener Bank te Berlijn naar Lissabon waren gezonden, zijn verdwenen, vermoedelijk gestolen. Bijtijds kon nog naar Lissabon worden geseind, zoodat de «houder" met den buit niets zal kunnen uitrichten. Diefstal. In het South-Kensington-mnseum, te Konden, is een groote diefstal gepleegd. Uit een der kasten zijn een aantal gouden voorwerpen gestolen welke een kunst waarde hebben van 25,000 (f 300,000), maar voor den smeltkroes 2500 (f 30,000) waard zijn. Men hoopt de dieven op bet spoor te wezen. AT J K II. Een particulier telegram uit Batavia van 20 Nov. meldt Bij Tjo Pi is een sterke positie van Polim veroverd. De vijand liet 16 doodea en 11 gevangenen in onze handen. De kapitein H. T. van IJseldijk is ernstig gewond. (Aan de »N. Rott. Crt. werd hierover het volgende geseind: Majoor P. H. van der Wedden heeft een heuvelstelling van den pretendent-sultan, Panglima Polim en het hoofd van Pcnsangan bezuiden Tjot Pi aangevallen. De vijand die vele repeteer-en andere geweren had vluchtte na een hard gevechtmet achterlating van 12 dooden. Aan onze zgde werden 3 minderen gedood kapitein H. T. van IJseldijk ernstig en 9 minderen licht gewond. Bij een verkenning, die den volgenden dag plaats had, werden van den vijand 4 gedood en 11 gevangen gemaakt. De hoofden zijn nn naar de Gajoelanden.) Punnerend. In de Beemster-ringvaart onder deze gemeente werd opgenaaid het iD verregaanden staat van ont- binding verkeerend lijk van een manspersoon. Bij onder zoek bleek het te zijn J. P., wonende te Amsterdam, aan de Ceintuurbaan, die 4 weken geleden zijne woning verliet en van wien men sedert niets vernam. Brand. Te Smilde (Dr,) is de groote boerenbehnizing van W. van Veen door een onbekende oorzaak in de asch ge legd 23 stuks hoornvee, 3 paarden en een veulen zijn in de vlammen omgekomen eveneens zijn 100 voer hooi en even zooveel rogge en haver een prooi der vlammen ge worden, De levende have was niet verzekerd huis en inboedel wel. Aanbesteding. Het Provinciaal Bestuur van Noordholland heeft aanbesteed de levering van petroleum en verdere benoo- digdhedon voor de verlichting van de werken aan het Noordzeekanaal, van het Merwedekauaal in die provincie en van den zijtak van dat kanaal tot de Onde V echt te Nigtevecht, gedurende 1900. Raming 12000. Laagste inschrijving was van den heer L. Brandt, te Giesendam, van f 1825. Kolven. Te Sijbekarspel is een kolfwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag was: le prijs D. Visser, te Hoogkar- spel 2e G. Stapel, te Oostwond 3e J. Bnis, te Sijbe karspel4e D. Pels, te Wognnm serieprijs W. Ott, te Benningbroek. Veezlekle. In de gemeente Texel is wederom het mond- en klauwzeer uitgebroken. Over het algemeen schijnt zich die ziekte in de pro vincie Noordholland echter niet uit te breiden. Te Zaandam bestaat het plan zich een drijvende brandspuit aan te schaffen. B. en W. vragen aan den Raad een krediet van plm. f 8500 voor de aanschaffing van een 8-paardekracht nominaal, stalen petroleummotor met daaraan te koppelen pomp voor brandspuit en lens- pomping, met een capaciteit van ongeveer 660 liter water per minunt en 30 meter spnithoogte met een waterstraal van 15 m. M. wijdte. Naar gemeld wordt zal te Callanfsoog opnieuw een begin gemaakt worden met het leggen van dammen. De derde is reeds onderhanden genomen, terwijl bij paal 18 vermoedelijk ook een dam gelegd zal worden. Te 's-Oravenhage is in den ouderdom van 91 jaren overleden Herman Gerardns Wigmans, de laatst overgeblevene van het korps »De Jagers van an Dam In den Tiendaagschen Veldtocht werd hij door een ge weerschot aan het linkerbeen getroffen. Xaak-Hoger huls. Naar de »Arnh. Ot." verneemt, mag omstreeks half December de behandeling der zaak Hogerhnis be den Hoogen Raad verwacht worden. Als vermoedelijkij datum wordt 13 December genoemd Hecrhugowaard. De rederijkerskamer «Har monie" gaf den 17 en 19 eene openbare uitvoering, tel kens voor eene flink bezette zaal. De stukken »Ilet was maar een loods" en «Eene kleine vergissing" werden goed vertolkt. Seherinerhorn. Herkozen tot hoofdingeland van den polder Mijzen, voor de gemeente Avenhorn, de beer R. Spaans. Door de leden der afdeeling «Schermerhorn en Mijzen van «het Witte Krnis' zijn tot afgevaardigden naar de algemoene vergadering gekozen de heeren K. Rodenbnrg en J. Koster. Mevrouw Beersmans. Den 19 is mevronw Beersmans, die, gelijk men weet, sedert lang lijdende was, overleden te Rotterdam, waar zij sedert 1877 aan den schouwburg verbonden was. Te 81. Maartensdijk (Z.) komen volgens de Midd. Cour., onder kinderen van den leeftijd van 8 jaar en daar beneden, zooveel gevallen van mazelen voor, dat de laagste klasse der school bijna geheel ontvolkt is. Ook enkele gevallen van typhus vertoonen zich een jeugdig echtpaar, de man 26 en de vrouw 21 jaar, zijn beiden aan deze ziekte overleden. Op het eiland lJsselmonde heeft de pulp door de steeds toenemende bietencultnur als veevoeder meer en meer ingaDg gekregeD. Wijl echter de koeien, welke dit voedsel gretig verorberen, zeer dnnne melk met onaangenamen smaak opleveren, hebben de groote melkafnemers in hnnne contracten de bepaling opgeno men, dat de te leveren melk niet mag zijn van koeien die met pulp gevoederd zijn. K. Molenaar en echtgenoote te Edam, benevens in het nabij gelegen Monnikendam W. Oosterbaan en vrouw, herdenken tegelijk hun 40jarige echtvereeniging, iets wat niet zoo zeldzaam is, maar het wordt dit, als men be denkt dat Molenaar één zoon en drie dochters heeft, ter wijl Oosterbaan één dochter en drie zonen bezit, en dat die kinderen allen met elkander zijn getrouwd, terwijl niet één der jubileerende echtparen meer kinderen heeft. Brand. Voor de zesde maal achtereenvolgens in den nacht van Zaterdag op Zondag brak te Dellt brand uit. Dit maal in de stoomschoensmeerfabriek van den heer Kuyper aan de Nieuwe Laan. Veel schade werd aangericht, doch de machineriën werden behouden, terwijl alles was ver zekerd. Daar de meeste voorzorgen voor brand waren geuomen, wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De in den omtrek der gemeente wonende tuiniers, van wie in de laatste weken vijf schuren met rietmatten en dakramen gevuld, zijn in brand gestoken, hebben zich vereenigd en een premie van f 200 uitgeloofd voor den ontdekker der brandstichters. 8chagen. Den 20 vergaderde de afdeeling van «Het Witte Kruis" in het lokaal van den heer W. Rogge veen. Van de ruim 200 leden waren er 10 ter vergadeiing opgekomen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvings brief. Het voorstel «Schagen" gaf in zooverre tot bespre king aanleiding, dat besloten werd het amendement van de atd. Pnrmerend betreffonde art. 4 over te nemen en zoodoende het voorstel Scbagen omtrent art. 4 als volgt te doen luiden «Door het hoofdbestuur wordt elk jaar bij loting uitgm-aakt, welke vgf afdeelingen bij hare rekening over het loopende jaar alle justificatoire bescheiden zullen moeten overleggen het hoofdbestunr heeft daar enboven het recht om, indien het znlks noodig oordeelt, voor de toekenning der subsidie, van elke afdeeling alle bescheiden betreffende de rekening over het afgeloopen jaarop te eischen." De besprekingen over de andere

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1