Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. juist bytijds zagen wij, dat hij ook te Alkmaar komt, zoodat nu ieder met eigen ooren daarvan kan genieten. Hier was 't zóó, dat drie dagen te voren geen plaats te krijgen was en de kaarten door opkoopers met enorme winsten van de hand werden gezet het mooiste pro gramma van een circus- of specialiteiten-directeur is daartoe nog niet in staat geweest. Actieve schouwburg directies slaan uit deze stemming kostbare munt, want de gelegenheidsstukken trekken kolossaal en de geestdrift, die daarbij heerschtheeft iets verwarmende voor het nationaal gevoel. Wat wel zeer natuurlijk, maar daarom nog niet navolgenswaard is te noemen is de steeds toe nemende antipathie tegen alles wat Engelsch is. Zoo ver gaat men daarmee, dat magazijnen met Engelsche namen gewoon geboycot worden. De eigenaar van den mooien nieuwen winkel op het Koningsplein, »Nieuw Engeland" genaamd, heeft dat moeten ondervinden. Hij kreeg zoo veel anonieme dreigbrieven en zag zijn omzet zoodanig verminderen, dat hy zich verplicht gevoeld heeft bekend te maken dat zijn uithangbord hem niet belet van gan- scher harte de zaak dar Boeren te zijn toegedaan. Ten bewijze daarvan heeft hij een aantal dagen vastgesteld, waarop een deel van zijn winst ten goede komt aan het Roode Kruis. Nog handiger zou het van hrm geweest zijn, wanneer hij den bestaanden naam geheel overboord had geworpen en daarvoor b. v. »De Afrikaan" had gekozenniet alleen zou hij dan heelemaal geen last hebben gehad maar nog een mooie reclame hebben ge maakt, die zeker aan zijn ontvangsten zou zijn ten goede gekomen. Natuurlijk heeft ook de Beurs in dezen weer eens een woordje willen spreken. Zaterdag zette zij iemand zijn ietwat naar Engelsche zijde overhellende sympathieën betaald door hem van den eenen hoek naar den anderen te dringen gelukkig behoefde hij den Mercnrins-stempel niet te verlaten en waarborgde later op den namiddag een entourage van Beurswachters hem voor verder molest. Wij willen hopen, dat Reuter verstandig genoeg zal zijn om dergelijke relletjes niet op te blazen tot een betee kenis, welke daaraan niet mag gehecht worden, want al zit Engeland op het oogenblik in het nauw, toch zou 't zich nog wel de weelde knnnen veroorloven van een vloot-manifestatie aan onze kust of van represaille-maat regelen tegenover landgenootendie daar gastvrijheid vinden. Met het oog daarop schijnt 't ons een wyze journalistiek om, ai verkneukelt men zich inwendig over dergelijke manifestaties, toch niet goedkeurend daarover te gewagen. Dat de Beurs ook dikwijls het initiatief neemt voor zeer nuttige bewegingen, bewees zy deze week, toen het Vriesseveem daar een adres liet circuleeren aan den ge meenteraad om verbetering te brengen in den telefoon. De bediening daarvan laat in den laatsten tijd bijna alles te wenschen over. Onwillekeurig denkt men zich terug in de laatste weken der exploitatie van de Bell-telefoon, toen de juffrouwen op het centraal-bnreau pl^seling als inet doofheid waren geslagen. Daarna kwameiWe nieuwe bezems en die hebben in den beginne heel schoon geveegd, maar nu schijnen zij totaal versleten, 't Is dikwijls een heele toer om aansluiting te krijgen en het wachten daarop is voor nieuwsgierige menschen een zeldzaam buitenkansje. Men kan dan namelijk allerlei gesprekken afluisteren wie geheimen heeft te vertellen blijve verre van do Amsterdamsche telefoon Is dat voor een parti culier al onaangenaam in een handelsstad is zulk een toestand gewoon onhoudbaar. Het adres werd dan ook druk geteekend en B. en W. zullen er zich niet aan kunnen onttrekken om dezen tak van gemeentedienst eens grondig te herzien. Het naderen van het tijdstipdat de gemeente de tram gaat exploiteeren, is uit verschillende feiten merk baar. De conducteurs en koetsiers waren er deze week vol \an dat zij een aanschrijving hadden gekregen om zich aan de gemeontelijke kleermakerij te vervoegen en zij praatten daarvoor net zoo lang totdat da reizigers dit ook als een belangrijke gebeurtenis begonnen te beschou wen. Gewichtiger is intusschen een voordracht betreffende het beheer on het bedrijf, die het Gemeenteblad Donder dagavond bracht. Daarin vragen B. en W., gesteund door de commissie van bijstand in het beheer der gemeente bedrijven, de bevoegdheid om de noodige ambtenaren en beambten te benoemen, te schorsen en te ontslaan. Ver- op 3 Januari naar Pretoria zou vertrekken»Ik zal vergezeld worden van een staf van 6 of 7 heeren", schreef hij «en van 25 man bereden politie dezer kolonie als «persoonlijk escorte; en daar ik aanneem dat U HoogEd. »er geen bezwaar tegen hebben zult, dat ik dus vergezeld «zal worden acht ik het niet noodig uw antwoord af »te wachten voor ik de reis aanvaard." De staf moest bestaan niet alleen uit mannen die hem met hun raad terzijde konden staan vóór de annexatie maar die ook als regeeringspersoon konden optreden als de annexatie geschied was. »Voort8 werden de noodige wagens en trekdieren te zijner beschikking gesteld, (Lion Cachet bladz. 473/475), benevens oen voorschot van 3000 voor de eerste uit gaven. Zóó toegerust ging Shepstone, twee dagen na Kerstmis 1877 op reis en langzaam voorttrekkende be reikte hij de Langsnek-pasdie in de geschiedenis der annexatie van blijvende herinnering zou worden. Op den middag van 4 Januari 1877 zette hij eindelijk, van staf en gewapend escorte omringd den voet op Transvaal- schen bodemwaar hij terstond door eenige inwoners van Wakkerstroom (meestal Engelschen en andere vreem delingen) verwelkomd werd, en hem een adres werd aan geboden. Hadden de Boeren van het District toen de beteekenis verstaan, van het schijnbaar zoo onbeteekenend, gewapend escorte, dan zouden zij Shepstone iets anders hebben aangeboden dan een adres. Van deze plaats zette Shepstone zijne reis nog langzamer voortzoodat hij eerst den 16den Januari Heidelbergen niet voor den 22sten dier maand Pretoria bereikte. Volgens zyn eigen beschrijving werd hij overal langs den weg uitstekend ontvangen Aan «Strijdkraal", een winkelplaats in het district Wakkerstroom werd hem een soortgelijk adres aangeboden als dat van de inwoners van de M. W. Stroom. Aan Staandersdrift, waar Staanderton sedert is aangelegd, ontvingen de Boeren hem met saluutschoten en vorm den zij zich tot een escorte om hem een eindweegs te verge zellen. AaudeRooi-koppen ontving hij weër een adres, uit sluitend door Boeren" geteekend en nabij de »stad" Heidelberg werd hij door het volksraadslid voor het der geven zij hun voornemen te kennen om, bij wijze van leering, de lijn Haarlemmerplein-Leidscheplein in te richten voor electrische beweegkracht met bovengrond sche geleiding. En eindelijk stellen zij voor, het bestaande tarief der A. O. M., althans voorloopig te bestendigen Dit laatste is voor het publiek wel bet meest interes sant maar 't is niet alleen dit, 't is ook een geduchte tegenvaller. Van de hoop der geregelde tramreizigers om op dezen post binnen kort wat te kunnen bezuinigen komt vooreerst niets. Postzegels, enz. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat frankeerzegelsbriefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99 voor zoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld en dus, na dien datumwaardeloos zijn voor de frankeering van brieven en andere stukkeD. Brieven en andere stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvol doende gefrankeerd beschouwd en met het rersohuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaarten en brief omslagen worden na 1 December niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli a. s. tegen frankeerzegelsrespectievelijk briefkaarten en omslagen van geljjke waarde der uitgiften van 1898 en 1999 wor den i n g e r u i 1 d. Karslngerhorn. Het fanfarekorps „de Eendracht", te Kolhorn, gaf den 17, voor de eerste maal, een goed geslaagd concert, in de kolfbaan van den heer Kist, uitsluitend voor kunstlievende leden met dames. De muzieknummers werden afgewisseld door een paar too- neelstukjes in één bedrijf, die zeer in den smaak vielen. Zondag den 19zal eene uitvoering plaats hebben in hetzelfde lokaal voor ieder toegankelijk tegen een toegangsprijs van 20 cents. Scliagcn. Deze week was voor de paarden en rijtuigen onzer plaatsgenooten al een bijzonder ongunstige. Op de Snevert geraakte, door het breken van de lemoen, een tweespan op hol met achterlating van het rijtuig op den Bureweg schrok een paard voor een niet ver ge noeg uithalende hondenkar, tengevolge waarvan paard en rijtuig en twee inzittende te water reden, terwijl Don derdag op het Noord een hollend paard voor een bakwa- gen dit voertuig tegen een hek slingerde, zoodat het achterstel er af brak. Persoonlijke ongelukken kwamen bij al deze gevallen niet voor. Kijpe. Met ingang van 20 December is de heer D. Jimmink alhier benoemd tot brievengaarder te 't Zand. Uitgeest. In de eerste vergadering van »Nut en Genoegen'' trad den 15 als spreker op de heer Ebmeijer, van Zaandam, met de voordracht van »Menschen, zooals er meer zijn" van Werumeus Buning en »Hoe Jetje gezoend werd" van v. Maurik. Beide stukken vielen zeer in den smaak en verwekten herhaalde malen een gullen lach. De heer Ebmeijer beschikt over een goed geluid, en weet de verschillende personen uitnemend weer te geven. Do voorzitter drukte dan ook het gevoelen der aanwezigen uit, toen hij den spreker een tot weerziens!" toeriep. De rederijkerskamer Vondel" gaf deze week, voor eene volle zaal, hare eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden het drama »De armen van Parijs", en het blijspel »Doleeren". Een gezellig bal besloot deze goed geslaagde uitvoering. Tllly Koenen. Hoezeer onze landgenoote, bovengenoemd, in het buitenland wordt gewaardeerd, bewijst o. a. wat wij lazen, in een Berlijnsch blad, over haar optreden aldaar »De van vroeger ons reeds bekende zangeres Tilly Koenen, van Amsterdam, verschafte ons opnieuw de gelegenheid, hare heerlijke stem en uitmuntende voordracht te genie ten. Het programma bevatte bijna uitsluitend deels onbe kende of nieuwe zangnummers van hoilandsche meesters, waarvan er eenige aan de kunstenares zelve opgedragen zijn. Geen wonder, want wij leerden tot heden weinig district, aan het hoofd van een honderd Boeren en dorps bewoners, met een adres en vele eerbewijzen ontvangen. In Heidelberg zelf, vrolijk met vlaggen gedecoreerd," werd hij zeer hartelijk ontvangen. Slechts ééne zaak bevreemdde hem, dat, waar de geheele bevolking in be weging was over zijne komst, Burgers »tot hiertoe geen notitie genomen had van zijne tegenwoordigheid in het land." Alsof de President niets anders te doen had, dan nota te nemen van zulk een onbeteekenend feitdat de gevolmachtigde van een vreemde Mogendheid met een gewapend gevolg, langzaam door het land trok op reis naar de hoofdstad 1 Toch bedroog Shepstone zich in de mceniDg, dat Burgers in iet geheel geen notitie nam van zijne komst. Immers nabij Pretoria gekomen stond het officiëele rijtuig dat de President vriendelijk genoeg was hem te zenden, met den gouvernements-secretaris om hem te ont moeten, en hem met zoo velen van zijn staf als het kon bevatten naar Pretoria te brengen." De meeste inwoners van de «zetelplaats" waren insge lijks gekomen, te paard en in rijtuigen, om hem te ver wolkomen en onder luide joichtonen naar de stad te ge leiden. De eerste straat beceikt hebbende, werden de paarden losgemaakt en trokken een aantal mannen, dio zich met dat doel daar geposteerd hadden, het rijtuig tot op de markt, recht tegenover het huis van den heer Lijs, die benoemd was om de demonstraties bij den intocht te leiden." Uit het rijtuig gestegen werd hem weer een adres aange boden, en zong »de verzamelde menigte »God save the »Queen", met drie hoera's voor Hare Majesteit". Daarna «werd opgedischt, en in den namiddag «werden de gewone «beleeldheden gewisseld tnsschen den President en Harer Majesteits 6peeialen gevolmachtigde." Den volgenden dag bood de President den vreemden gasten een officieel outbjjt aan bij welke gelegenheid elk bewijs gegeven werd van hartelijkheid en welwillendheid jegens Harer Majesteits Gouvernement en haar vertegenwoordiger." En Shepstone was te Pretoria." «Nadat de eerste beleefdheden tusschen hem en den l'resi- zangeressen kennen, bij wie de voordeelen eener buiten gewone natuurlijke begaafdheid, zonder eenige inspanning, door hare voortreffelijke vormingzoo geheel tot hun recht komen. Niets weekelijks, sentimenteels, maar krach tig frisch en rein gevoelHartverkwikkend is zeker het stempel van nationaliteitdat hare kunst draagt. Hoilandscheneder-duitschenaar «naam en geslacht", bevordert zij ook met voorliefde de kennis van het werk harer landgenooten bij de keuze harer zangnummers dat zij vurige vaderlandsche liederen, als de Transvaal-bymne, als toegift ten beste gaf, is een van de vele trekken, die haar ons doen kennen als eene krachtige persoonlijkheid. Wij verheugen ons er op, dat de kunstenares voornemens is, dezen winter nog een tweede concert hier te geven." Onweder. Omtrent het onweer van de vorige week zoo schryft men aan de »N. Gr. Ct." valt nog het een en ander te zeggen, dat ongetwijfeld in hooge mate de aandacht der weerkundigen zal trekken. Nadat het reeds den geheelen middag zoo af en toe, o. a. boven Eelde, Ide, Tinaarloo, Peize, Roden enz., had gedonderd, kwam tegen den avond als eensklaps de bui, vergezeld van een hevigen wind, met geweld opzetten. In den damp kring heerschte naar alle richtingen eene sterke electrische spanning, want zonder ophouden schoten de bliksem flitsen door de lucht en gaven een tooverachtig effect tusschen de takken der ontbladerde boomen. Eensklaps werd hier en daar een eigenaardige riekende witte damp waargenomen van groote uitgebreidheid. In hoeverre deze damp verstikkende eigenschappen had, valt moeielijk te zeggen maar een feit is het, dat in de velden van Tinaarloo, Roden, Peize, De Leek, en hoogstwaarschijnlijk nog in andere aangrenzende streken, een aantal wilde ganzen, eenden en kieviten dood op het land zijn ge vonden, o. a. in Peize als 't ware op een hoopje van zes stuks. Aan te nemen, dat deze vogels door het hemelvuur zijn getroffen, nu ze over een zoo groote uitgestrektheid werden gevonden, gaat niet wel aan maar wat dan ook de oorzaak mag zijn, het feit is hoogst merkwaardig en verdient ongetwijfeld door deskundigen nader te worden toegelicht. Zaalzaden. Lijst van handelaren in zaaizaden, die zich onder openbare contröle van het Ryksproefstation voor zaad- contróle hebben gesteld. Deze lijst behelst de opgaven, ingekomen tot 1 November j.l. v. d. Bosch en Go., te Goeswed. J. Leupen en Zn., te Haarlem Gebr. Dries, te Sappemeer D. J. v. d. Have, te Kapelle bij GoesD. J. de Vries, te Fiusterwolde J. H. Bakker Jr., te Wildervank J. L. Robertus, te WinschotenK. Kobus, te De venter C. G. van Tubergen Jr., te Haarlem O. S. Heerma v. Voss, te Rosendaal A. Poortman, te Rotterdam; W. C. Verkerk, te Utrecht; Y. Pars, te FranekerA. M. van Driel, te Nieuwerkerk (Zee land) Gebrs. Heerma v. Voss, te Rosendaal Joh. Scholtens, te Groningen Gebr. Hollen, te Som- melsdijk. Zitting van 17 Nov. 1899. W. de V., Medemblik, L. V. en F. S., Alkmaar, A. T. B., Amsterdam, J. A. de V., 's-Gravenhage, W. v. D., Oastricum, en W. K., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, de le en 6e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 7e f 2 boete of 3 dagen hecht. W. v. d. S., H. S. Gz. en J. 0. B., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. de J., J. B. en D. P., Alkmaar, P. S., Oastricum, W. N. en G. N., Limmen, overtreding gemeente-veror dening, de le, 5e en 6e ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f I boete of 1 dag hecht., de 4e f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. H. W., Alkmaar, overtreding ijkwet, f 0.50 boete of 1 dag hecht. A. G., als boven, overtreding arbeidswet, 4 maal f 0.50 boete of 4 maal 1 dag hecht. M. K., J. A„ C. R., C. K., H. A. W. H. en O. S., Alkmaar, en A. B., Heiloo, overtreding politie-verordening, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e, 3e en 7e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 4e f 5 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 3 boete of 1 dag hecht., de 6e f 1 boete of 1 dag hecht. dent gewisseld waren, ('t zelfde werk bl. 477—485) ging Shepstone terstond aan het werk, om de taak, die hij op zich genomen had ten uitvoer te brengen. Den 26sten Januari had hij een conferentie met den Staatspresident en den Uitvoerenden Raad om zijne geloofsbrieven te toonen en het doel zijner zending mede te deelen. Dit laatste deed hij in «algemeene bewoordingon", zeg- «gende, dat H. M. Gouvernement, in 1852 het verzoek -•van hare onderdanen, toen woonachtig benoorden de Vaalrivier, om eene eigene regeering, had toegestaan dat inmenging met hunne zaken geschied noch be geerd was, zoolang hun Gouvernement voorspoedig scheen «te zjjn doch dat er in den laatsten tijd zaken waren voorgevallen, die de veiligheid en den vrede van H. M. bezittingen in Zuid-Afrika zeer bedreigden, dat de «zwakheid van de Ropubliek een bron van gevaar was «geworden voor haar zelve en hare naburen, en dat het «doel zijner zending nu was, om met het Gouvernement «en het Volk de middelen te beramen, om een nieuwen «staat van zaken in het leven te roepen, die vastheid «zou geven voor de toekomst." («Bluebook O. 1776 p. 88). Het resultaat van deze samenkomst was, dat Paul Kruger en de Staatsprocureur benoemd werdenom met twee personen, door Shepstone te benoemen, «den toqgtand des «lands te bespreken, in zoovere als deze, met het oog op H. M. bezittingen in Zuid-Afiika, H. M. ministers onrustig maakte." Paul Kruger was hiertoe bereid, doch «weigerde beslist om eenig onderwerp te behandelen, dat op eenige wijze, de onafhankelijkheid van den staat, als een Republiek te na zou kunnen komen." (Bluebook" G 1776 p. 88). De onware voorstelling, dat de Boeren benoorden de Vaalrivier in 1852 als «onderdanen" der Koningin van Engeland, om zelfregeering verzocht zouden hebben, schijnt slechts voor notificatie te zijn aangenomen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6