Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 26 NOVEMBER. Uuitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. NO. 141. Eerste blad. UkNültSCÜi: (101 RAM. Deze Courant wordt Dlasda g-, Honderd a g- eD Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OH. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O, IA. Groote letters'naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers 'HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnun&.mer t 3. EHPTTH. Kolonel Wingate viel den 21 met de Egyptische strijdmacht een afdeeling der opstandelingen onder Ahmed Tedil, 2500 man sterk, bij Abuaadil aan. De vijand werd verstrooid en verloor 400 dooden. EN OEI. AM O. Hoe weinig de »Uitlanders", te wier wille de oorlog heet gestreden te worden, en die als berooide, beklagenswaardige wezens voorgesteld worden, dat beklag verdienen, bewijst wel een bericht uit Londen, dat wij aan het .Vaderland'' ontleenen. .Voor de .ongelukkige" vluchtelingen van Johannesburg is hier meer dan 150.000 bijeengobracht. Gisteren werd mij een brief getoond van een acteur, die deel neemt aan een reeks voorstellingen in Zuid-Afrika. Hy schrijft uit East-London, en zegt.Toen wij van Johannesburg weg moesten, dacht ik dat wij onmiddellijk naar Engeland terug zouden gaan maar wij doen hier .dank zij den vluchtelingen uit Transvaal zulke enorme affaires dat wij hier nog lang zullen blijven. Er wordt nu een nieuwe tournee gearrangeerd, en ik zal wel niet vóór het voorjaar in Engeland zijn om u de hand te drukken". Kon men grooter bewijs hebben van de bwistende sentimentaliteit van het eens zoo sobere, kloeke, Engelsche volk Hier wordt met den hoed rondgegaan ten bate van een hoop .ongelukkigen" die in staat zijn op een plaatsje als East- Londen, een heel operette gezelschap te onderhouden De beer Chamberlain is den 23 te Windsor aange komen. Hij had een onderhoud met graaf Hatzfeldt en later een onderhoud met von Bülow. Chamberlain keerde daarna naar Londen terug. Toen de Keizer van een jachtpartij op het kasteel terugkeerde, had hij een onderhoud met graaf Harzfeldt. Uit goede bron wordt gemeld, dat Chamberlain, vóór zijn vertrek uit Windsor, door den Duitschen Keizer ten gehoore ontvangen werd. ZIJIII-AFRIKA. Het schijnt, dat, in Natal althans, de nieuwe versterkingen de Engelschen voorshands nog geen lauweren doen oogsten. Ladysmith met zijn 9000 man blijft ingesloten, en het bericht van Engelsche zyde, dat White by een poging tot uitval een flinke overwin ning behaaldewordt voldoende geneutraliseerd door de mededeeling van een Duitsch blad dat hij by bedoelde gelegenheid geducht klop kreeg. Maar deze tegenstrijdige berichten zijn niet alles. Te Estcourt is het den Boeren gelukt op gelijke wijze generaal Hilyard met 2000 te omsingelen. Joubertveel sneller voortrukkende dan de Engelschen verwacht hadden heeft onverhoeds' Est court ingesloten en tegelijkertijd kolonel Barton in zijn kamp bij de Mooi-rivier den pas afgesneden. Terwijl die drie troepenmachten geïsoleerd zijn en, tenzij zij er zich doorheen weten te slaan geen 7in verroeren kunnen bedreigt Joubert de hoofdstad Pietermaritzbnrg en zal hij het generaal Clery, die over niet voldoende cavalerie en artillerie beschiktgeducht moeielijk maken die plaats te behouden. Generaal Buller heeft zich van Kaapstad naar Durban ingescheeptwel een bewijsdat hij den toestand in Natal bedenkelijk acht. Uit het Zuiden bomt het bericht van een nederlaag der Boeren. Het departement van oorlog publiceert het volgende telegram, ontvangen door generaal sir Frederick Forestier Walker van generaal lord Methuen en geda teerd Belmont, 23 November: .Ik ontwaarde den vijand bij het aanbreken van den dag in een sterke positie. Drie heuvelreeksen werden achtereenvolgens genomen. De laatste aanval was voorbereid door granaatkartets- vuur. De infanterie gedroeg zich uitstekend gesteund door de marine-brigade en de cavalerie. De Boeren streden moedig en met beleid. Had ik hen later aan gevallen dan zou ik veel ernstiger verliezen geleden hebben. Wij behaalden een volkomen overwinning. Wij hebben 40 gevangenen gemaakten een groot aantal gedoode Boeren begraven. Maar een veel grooter aantal hunner dooden en gewonden is door hunne ka- meradon weggevoeid. Een groot aantal paarden en vee werd genomen en een groote voorraad ammunitie vernield. Aan de Engelsche zijde werden drie officieren gedood en 21 gewond 55 man gedood en 128 gewond boven dien worden 18 man vermist. Onder de gewonde offi cieren behoort de brigade generaal Fetherston Haugh." Het zal echter de vraag zijn of het later niet blijken zaldat deze .officieels" lezing niet in alle opzichten der waarheid getrouw is. Een kafferiooper is uit Mafebing aangekomen met berichten van den 15, volgens welke het garnizoen goe den moed houdt, doch de toestand dagelijks bedenkelijker wordt, daar de Boeren hun verschansingen weer dichter bij hebben gebracht en de Engelschen voortdurend be stoken met artillerie- en geweervuur. De bezetting huist onder den grond. De gezondheidstoestand laat veel te Wenschen over. Laatste Berichten. De overwinning (f) bij Belmont. BELMONT 23 Nov. De geheele Westelijke divisie rukte Dinsdag van de Oranjerivier voorwaarts en bivak keerde te Witt puts. Twee compagnieën bereden infan terie en een detachement Australische lanciers werden afgezonden om Thomas-farm te bezetten. De voorposten beletten den vijand te naderen, maar eindelijk openden de Boeren het vuur uit een hunner kanonnen, waarop onze artillerie die van den vijand tot zwijgen bracht. De garde-brigade ging hedenmorgen op weg en rukte aan houdend voorwaarts naar een kopje, een paar mijlen ten Oosten van Belmont-station. De .Scots Guards" en de .Grenadier Guards" rukten tot vijftig yards van den voet op onder een moordend vuur, dat hen een oogenblik tot staan bracht. Toen de dag aanbrak, werd een doodend vunr op den vijand geopend. Het vuurgevecht der ge weren dnnrde een half uur lang, waarna de artillerie aan het werk ging en de Boeren hun voorste stelling ontruimden. De .Scots Guards" bestormden de stelling met geveld geweer onder een daverend gejuich. Daarop rukte ook de negende brigade voorwaarts in verspreide orde, de vijand opende een verschrikkelijk kruisvuur van de omringende heuvels, ten spijt waarvan de .Coldstream Guards", gesteund door de .Scots Gre nadiers" en de Northumberland en Northampton-regi- menten, de tweede stellingen van den vjjand bestormden met een donderend gejubel. De Britsche artillerie deed op dit oogenblik uitstekend werk. Het vuur van den vijand was steeds raak, doch de infanterie wankelde geen oogenblik. Ondanks een flankbeweging dooi de lanciers, slaagden de Boeren bij den terugtocht er in een nieuwe reeks kopjes te bezetten. Wederom bood de infanterie dapper weerstand aan hun vunr. De marine-brigade trad toen eveneens in werking. Zij vuurde op 1800 yards en de Boeien, niet in staat weerstand te bieden aan de doodende salvo's op hun stelling, werden gedwongen deze te ontruimen. De ca valerie maakte daarop een charge en achtervolgde den vijand vijf mijlen ver. De Engelschen namen het laager der Boeren in bezit en vernielden de voorraden daarin. Tijdens den aanval op hun tweede stelling staken de Boeren de witte vlag op, wirop luitenant Willoughby van de .Coldstreams" opstond om hen te gemoet te gaan. Hy werd onmiddehjk neergeschoten. Dezelfde tactiek werd tweemaal herhaald. KAAPSTAD, 24 Nov. De .Argus" publiceert een te legram van het gevecht van gisteren bij Belmont, mel dende dat lord Methneu's strijdmacht Woensdag bij een voorloopigen aanval twee kanonnen buit maakte en de andere kanonnen Donderdag veroverde in den hoofdaanval. De vijand, die een sterke helling bezette, was 3500 man sterk. BERLIJN, 24 Nov. Volgens particuliere berichten nit Londen aan de Berlijnsche bladen, heeft lord Methuen volstrekt geen overwinning behaald bij Belmont, doch werd veeleer door de Boeren teruggedreven eu gedwon gen terug te trekken naar zijn kamp aan de Oranje- Rivier. i'ARIJS, 24 Nov. De Londersche correspondent van de .Temps" seint: De «Westm. Gazet" verneemt, dat, ten spijt van de nabgheid van de troepen van generaal French, de Boeren zich hebben meester gemaakt van Steinsberg. PARIJS, 24 Nov. De Londensche correspondent van de .lemps" seint, dat het departement van oorlog niets weet van den geslaagden nitval, door generaal White zondag ondernomen, waarbij de Boeren verliezen zonden hebben geleden. De Belgische kieswet. BRUSSEL, 24 Nov. De Kamer beeft met 70 tegen 63 stemmen en 8 onthoudingen het ontwerp op de even redige vertegenwoordiging bij de verkiezingen voor het wetgevend lichaam aangenomen. Een Nederlandsch vrij williger bij Elandslaagte. De N. R. Ct. bevat den onderstaanden brief van een Nederlanderdie bij Elandslaagte gevochten heeft en krijgsgevangen werd gemaakt. Hg schrijft uit Pieter maritzbnrg dd. 25 October, als volgt: Op 20 Oct. kwamen wij, ongeveer 600 man, te Elands laagte, 2 unr sporen van Ladysmithaan. Den vorigen dag hadden wij een trein met levensmiddelen en een militair geleide genomen en na moest ik met 9 anderen, waaronder advocaat Coster, de spoorrails op drie plaatsen opbreken. Den volgenden dag, Zaterdag, den 21, waren wij nog niet versterkt (nl. 9 in aantal)toch verhinderden wij tnssohen twee sterke machten, nl. Dundee en Ladysmith, de communicatie. Om 7 uur 's morgens werd opzadelen gecommandeerd, daar de vijand in aantocht was. Juist waren wij bezig, toen de bommen tnsschen ons begonnen te vallen. Toon wij wegreden waren er acht gevallen, zonder schade aan te richten. Het deed mij goed te zien dat allen zoo kalm bleven. Ge moet wel verstaan dat die schoten alleen in het laager van het Hollanderkorpg vielen, hei- weik dien dag 98 bereden man sterk was. Alleen onze twee kannonnen antwoordden. Toen wij optrokken verdween de vijand. Bij onze terugkomst in het laager verplaatsten wy hei, eenigszins; 2 wagons met onze bagage en tenten kwamen juist aau. Dadelijk daarop moesten wij weer opzadelen en nu kwam de vijand in groote massa aanzetten. Wij joegen spoedig een kopje op, stegen op een plaats, waar de paarden eenigszins veilig stonden, af, liepen verder den heuvel op en hier wachten wij nl. 60 Duitschers 98 Hollanders, 360 Afrikanen van Fordsburg en Johannes burg, met twee kanonnen, over de 4000 vyanden af. De vijand had twee batterijen artillerie met 12 kanonnen, drie regimenten infanterie, 3000 man, een regiment lan ciers, een regiment lichte cavallerie, een regiment zware cavallerie. Hoe sterk de bereden wapens waren weetik niet, doch de infanterie was 3000 man sterk. De vijandelijke artillerie begon met een hevig vuur op onze arme twee stukken te openen en van tyd tot tijd kwam een bom of granaatkartets op ons neer. Na 20 minuten werd een onzer stukken stuk geschoten. Onder- tnsscben hadden wij ons geweervuur geopend op de aan komende infanterie, welke een hagelbui van kogels op ons afzond. Op dit oogenblik trok het grootste gedeelte der Fords- bnrgers en Johannesbnrgers af, niettegenstaande onze commandant riep: Blijf toch menschen Al mijn Hollan ders zijn nog boven!" De aankomende vijandelijke infanterie opende nn een vreeselijk vnur op de onzen, ongeveer 300 man. Ik lag op mijn buik te schieten en besloot, daar ik den aanko menden troep in de laagte uit het oog verloor, te wachten totdat ze weer zichtbaar werden en keek eens rond. Buiten de dooden zag ik niets meer, do rest was ver trokken zonder dat ik er iets van merkte door het helsche geraas der bommen, en die enkelen, die in mijn nabijheid gebleven waren lagen achter mij. Ik bleef liggen wachten, terwijl een paar bommen mij met grond overdekten en het (zonder overdrijven) looden kogeltjes van de kartetsen op myn rug en naast mg hagelde. Eindelijk begon dat vnur te minderen en ik begreep daarnitdat het voetvolk boven moest zijn, daar ook de geweerkogels begonnen te flniten. Ik zag ze nn op 200 yards (el) afstand en begon mijn laatste patronen op hen af te vuren. Het waren de Gor don Highlanders en zij vielen, naar het scheen, bg tweëen en drieën te gelijk bij elk schot. Op nog enkele plaat sen begon men nu te vuren, waarover ik weer zeer ver- blgd was, daar ik eerst dacht geheel alleen te zijn. Daar mijn patronen op waren snee ik er nit. En nu floten de kogels lange mg en hoorde ik niets dan het getik tegen de rotsen links en rechts van mij. Eindelijk I na twee minutendenk ikbereik ik de helling. Dat ik in die twee minuten niet geraakt word is voor mij zelf bijna ongeloofelgk en een wonder. Loven komende, ontmoette ik een aoder regiment En- gelsch voetvolk en de zaak was gedaan, daar al ons volk weg was en in de laagte aftrok, omringd van het paar- devolk. Voor mij bleef niets anders te doen dan maar gaan zitten en wachten wat komen zon. De Engelschen waren in een oogenblik bij mij, ontlastten mij van myn geweer en miju leegen bandelier. Met mij werden op dien kop gevangen genomen nog negen anderen welke ook tot het laatste hadden stand gehouden. Door de soldaten zijn wy als gentlemen behandeld op reis. Zij gaven ons van hun brood en drinken. Hier in I ietermaritzbnrg is het wat anders. Wij krijgen gevan- genkost en mogen slechts een uur in den ochtend en een nar in den middag rondloopen op de binnenplaats, even als crimineele gevangenen. Transvaal behandelt zijn ge vangenen veel beter. Transvaal -allerlei. ie gelijk met de tweede Hollandsche ambnlance van Het Roode Kruis zal den 25 het vertrek plaats heb ben der Belgische ambulance voor de Zuid-Afri- kaansche Republieken. Zij telt 10 geneesheeren, onder de doctoren Coolen van Mechelen, de Lantsheere van LruBsel en enkele Duitschers. De ziekenverplegers eu ver pleegster zijn ongeveer dertig in getal. Mevrouw Waszklewicz meldt, dut zij van vrienden in Engeland het bericht ontvangt, dat men bezig is geld te verzamelen voor de gewonde Boeren en haar werd verzocht als tusschenpersoon dienst te doen. Ook al voor de Boeren. Voor perceel 59, op de Ceintuurbaan, zijn eiken middag, na schooltijd, een troep jongens druk aan het knikkeren. Dit werd op den duur nog al lastig voor de bewoners, eu daarom beduiddeu zij den knapen, dat zy een andero plek moesten kiezen. Ze vrzochten echter daar te mogen blijven knikkeren, daar toch de opbrengst van het spel voor de «strijdende Boeren" bestemd was. Uit een ing«steld onderzoek bleek, dat dit werkelijk zoo wasde gewonnen centen werden in een bus gestort. Nu mogen de kuapen gerust blijven knikkeren voor dé Boeren. Het Londensche «Lord Mayorsfondsvoor nood lijdenden door den Transvaalschen oorlog bedraagt nu 291,000 of f 3,492,000. Een «Australiër" zond een gift van 10,000. De Hertog van Portland heelt een gelijke som (f 120.000) gegeven voor het werk van het Roode Kruis in Zuid-Alrika. Een oorlogs-ploeg. -é Onder de EngeLche oorlogswerktuigen, die op weg zijn naar de Kaap, is een nieuw uitgevonden, verschan sing-ploeg, eene uitvinding van kolonel Templer.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1