Openbare Verkooping N e d e r a q d. Advert entiè n. te Alkmaar, Een gloeiend strijkijzer, boven menbels gebonden, doet de witte vlekken verdwijnen. Strooi saffraan tusschen gedroogde vrachtenen de wormen blijven weg. Inktvlekken op zijden wollen en katoenen goederen gaan met terpentijn weg. Visschen laten de schobben gemakkelijk los, door ze een oogenblik in heet water te honden. Taai vleesch verbetert belangrijk wanneer men een weinig azijn in 't water doet. Om eiwit sneller te kloppen voege men een beetje zont er bij, zooveel als op de punt van een mes kan liggen. Ue brullende leeuw. De volgende geschiedenis is geen carnavals ni, maar is werkelijk gebeurd in Keulen. Een net gekleed jongmensch kwam in de laatste dagen dikwijls in een druk bezocht Mlinchener bierhuis en bestelde een pot Mtinchener. Nadat de kellner hem het bestelde gebracht had, lichtte de jonkman het deksel van de bierpul op en begon hevig te brullen zoodat de gasten opsprongen en de dames van schrik de hoeken van het café invlogen. Spoedig echter kwam de eigenaar en vroeg zeer deelnemend aan den steeds brullenden man, of hij ziek geworden was en of hij gauw den dokter wilde laten halen. De brullende hield op begon te lachen en wees op eene spreuk aan den waud die luidde Brultzooals de leeuw brult Wanneer uw pul niet geheel is gevuld!'' »En hier, kijk eens, overtuig u zeide de heer lachend, »het bier staat nog twee vingerbreedten onderden rand." Banka. De »N. Rott. Ct." ontving het volgend telegram uit Batavia Er zijn nieuwe ongeregelheden onder de Chineesche mjjnwerkere in Pangkal—Pinang (Banka) uitgebroken. Het Gouvernements-stoomschip «Zeednif is er heen. Ramp op Ceram. H. M. de Koningin heeft duizend gulden toegezonden aan de commissie welke zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen ten behoeve van de door zware rampen ge- trcffen bevolking van Ceram en naburige eilanden. Lepra. Volgens het onderzoek door de inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht ingesteld, zyn er hier te lande ongeveer 20 melaatschen, welke patiënten echter geen aan leiding tot besmetting schijnen te geven. Opnoeming van lepra in de wet op de besmettelijke ziekten werd door de inspecteurs vergadering onnoodig geacht, wel aangifte van gevallen en verpleging van Rijkswege ingeval van ver- waarloozing of armoede. De inspecteurs zijn door de Regeering uitgenoodigd hieromtrent oen uitgewerkt voor stel met begrooting in te dienen. (Handelsblad) Prov. Staten NoordhollamS. Zitting van 23 November 1899. In deze zitting is voortgezet het debat over het voorstel betreffende de behoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van krankzinnigen. Door den heer De Kanter is eeu motie ingediend strekkende om aan Ged. Staten op te dragen een onderzoek te doen instellen wat moet worden gedaan om in die behoefte te voorzien. Na eene uitvoerige discussie, is deze motie aangenomen en aan Ge deputeerde Staten voor dit onderzoek een krediet toege staan van f 5000. Het voorstel betreffende de sluis te Zaandam is aange nomen. Na verwerping eener motie van de heeren Hoek c.s. om ten behoeve van den aanleg van een haven te Oosterend op Texel een subsidie van f 80,000 te verleeuen, is op voorstel der rapporteerende commissie in afwijking van de voordracht van Ged. Staten ten behoeve dier haven een subsidie toegestaan van f 50,000. Omtrentjde wijze van subsidieering (gedeeltelijk door deelneming in het maat schappelijk kapitaal) van den ontworpen stoomtramweg BergenAlkmaar Égmond aan Zee ontspon zich eene uitvoerige gedachtenwisseling, die niet ten einde werd gebracht. Voorzetting op Dinsdag 28 dezer. lord Carnarvon hen ongetwijfeld gewillig zou aanhooren. In de eerste dagen van Juli 1877 kwam de deputatie in Engeland en reeds op den 5 dier maand had zij een onderhoud met lord Carnarvon, dat echter op niets uitliep. Toen kwamen er berichten in Engeland, die Kruger en Jorissen verbaasd deden staan. Eerst een rapport van Shepstone, omtrent de feestelijke wijze waarop hij overal in de Transvaal was ontvangen. Hiertegen objecteerden de leden der deputatie, dat Shepstone de zaken geheel onjuist had voorgesteld. Maar toen kwam lord Carnarvon met een brief van ds. Jooste, van Po'.chefstroom, geda teerd 29 Juni 1877 en gepubliceerd in »de Zuid-Afrikaan", van 14 Juni. In dien brief zeide de dominé, dat hy sedert de annexatie het geheele land doorreisd had dat de burgers over het geheel met de annexatie tevreden waren, wel 96 uit de 100. Verder dat het dwaasheid was óm te zeggen, dat Paul Kruger het Transvaalsche volk vertegenwoordigdeop zijn allerhoogst vertegen woordigde hij de Dopperpartijen deze telde niet '/3 der bevolking. Lord Carnarvon zeide nu tegen de deputatieobjec- teert, wat gij wilt, tegen de rapporten van Sir Shepstone, als komende uit een vijandige bronmaar ik heb de verk'aring van een uwer eigen Hollandsche predikanten en dien zult gij toch zeker niet voor een lengenaar uitmaken Tot overmaat van ramp legde lord Carnarvon aan de heeren nog voor een exemplaar van de Volksstem van 25 April 1877, het orgaan der Transvaalsche partij, waarin een hoofdartikel voorkwam, waarin gezegd werd, dat de annexatie als onherroepelijk moest worden beschouwd het volk 't beste van de zaak moest maken en de nieuwe regeering zooveel mogelijk helpen. Daar stonden de heeren Maar Kruger was niet zoo gauw uit 't veld geslagen. Hij antwoordde »Neem de proef. Laat een volksstem ming houden.'' Doch daarvan wilde de minister niets hooren. Dat waren dingen, goed voor Napoleon III. Daarop volgde het officiëel schriftelijk antwoord van den minister, waarin gezegd werd, dat het niet mogelijk Benoeming. Tot hoofdingeland van »De Schermer'' is gekozen de heer J. Kos te Ursem. Schiedam. De spoelinghaler van B. van der Eyk is van zijn spoelingschouw in de Schie gevallen. Hoewel spoedig hulp verleend werd, is de man toch overleden. Hij laat eene vrouw met negen kinderen onverzorgd achter. Brand. Te Rotterdam is in den nacht van den 22 half een een zware brand uitgebroken in de magazijnen van Japanlakken van de firma Van den Burg 8t Vermaas, aan de Voorhaven 161/165 Delfshaven. Verscheidene vaten lak werden vernield. De fabriek zelve bleef ongedeerd dank zjj de werking van 4 spuiten onder den hoofdman Lourens. Er is veel waterschade. Aan de Jonreswijk te Sappemeer had een veer tienjarige knaap uit een metalen buis zelf een soort ge weer gemaakt. Hij vulde dat met kruit en spijkerkoppen. Toen hij het wapen nu afschoot, sprong het. De knaap, een zoon van den timmerman Kliphuis, werd ernstig aan het gelaat en het linkeroog gewond. Aardappelen. Dezen zomer zijn op het Rijkslandbouw proefveld te Wageningen een drietal proeven genomen met het uitzaaien van aardappelen. Het zaad werd het vorige jaar verkregen uit kruising van een 5-tal goede soorten n.l. ten le Eigenheimer met Throphine 2e Hamburger Roode met Trophine en 3e Delicaat met Simson. Dit zaad werd 16 Maart in potjes uitgezaaid in een broeibak geplaatst en 13 Mei werden de planten over gebracht naar den kouden grond. Thans zijn de aard appelen gerooid en is de oogst te zien. De kruisingen 1 en 3 blijken goed gelukt, 2 is echter misluktde planten uit dit zaad gaven niets dan kriel. Het algemeen voordeel is echter, dat het resultaat der kruisingen uitstekend is. Waar eerst werd verwacht, dat de vruchten niet grooter zouden zijn dan een knik ker heeft men hier flinkegezonde groote aardappels verkregen, enkele struiken leverden meer dan 100 stuks op. Het doel dezer proeven ishet winnen van eene smakelijke soort, met meer weerstandsvermogen tegen de gevreesde ziekte en ook, de oude, sedert jaren bestaande soorten te vervangen door een nieuwlevenskrachtig gewas. Langs een omweg. Den 13n December 1898 werd uit Alkmaar oen brief verzonden aan een inwoner van Anna Panlowna, wonende aldaar aan de Kleine Sluis, en wel in een blok huizen, dat door het publiek Lombok" genoemd wordt. Omdat de plaatsaanduiding op het adres in genoemde orde geschreven was, lette de post-administra'ie voor namelijk op het laatste woord en zond den brief naar het welbekende eiland in den Oost-Indischen Archipel. Nadat de brief aldaar van Februari tot Mei van dat jaar ge zwalkt had, werd hij teruggezonden met de bijvoeging onbekend'' en kwam hij dezer dagen aan het hulpkan toor te Stompetoren (bij Alkmaar) aan, alwaar toen de brievengaarder op het adres schreef: «Vermoedelijk Anna Panlowna." Zoo kwam de brief waarop nog al het woord »spoed'' stond na bijna een jaar zwervens, toch aanhet juisteadres. Schermerhorn. Zondag, den 19, woonde een talrijk publiek, in de zaal van den heer C. Jonges, de jaarlijkscho uitvoering bij van het Kinderzangkoor, onder leiding van dan heer J. Kuilman. Het voerde twee ope rettes op: «Rhodia" en »de Dryade", beide in costuum. De costumes waren geleverd door den heer H. Meijer, te Alkmaar en voldeden goed. Blijkens de groote aandacht onder de uitvoering en het applaus na ieder bedrijf waar deerde het publiek zeer den zang en het spel der jon gelui. Aan het slot betuigde de heer P. de Jong directeur eu kinderen dank voor wat er te hooren en te zien was geweest. B ij e n. Door het bestuur der provinciale afdeeling Noord- Brabant der Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt is dezer dagen voor niet minder dan ongeveer 6000 Mk. aan honig naar Duitschland geleverd. Rekent men dat de ijmkers in die provincie voor ongeveer gelijk bedrag was het punt der annexatie te bespreken dat was een afgedane zaak. Maar de minister was bereid alle billijke eischen der Hollandsche bevolking in overweging te nemen. Hij zou trachten de Transvaal een deel te geven van de invoerrechten, die in de Kaap en Natal op goederen voor verbruik bestemd voor de Transvaal werden geheven. En het deed hem veel genoegen te kannen mededeelen, dat het Engelsch Parlement 100.000 had toegestaan, om de Transvaal in hare financiëele mocielijkheden te hulp te komen. Voorts noodigde lord Carnarvon de heeren op een Garden-party op zijn prachtig landgoed en stelde ze aan zijne vrienden voor alB «hoogst interessante personen uit Zuid-Afrika." Jammer genoeg voor den Lord, had Kruger voor de vriendelijke invitatie bedankt, en moest hy zich met Jo rissen en Bok contenteeren. Toch wilde de Minister zien, of hij Kruger niet winnen kon. Hij liet hem eene be trekking aanbieden in de Transvaalwat echter beslist geweigerd werd door dezen. Zonder eenig resultaat moest de Deputatie terugkeeren. Eéne enkele zaak slechts had haar met \reugde vervuld. Uit Holland kwam eene stem van sympathie. Invloedrjjke Amsterdammers hadden door middel van den Engelschen gezant in den Haag eene petitie aan Lord Carnarvon overhandigd, waarbij zij verzochten om do annexatie te vernietigen. Dit was het eerste vonkje van het groote vuur van warme genegenheid, dat weldra in het moederland zon ontbranden. Midden November vertrok de deputatie weer naar de Transvaal. Op 20 December kwamen Jorissen en Bok te Pretoria Kruger ging dadelijk naar Potchefstroom, naar zijne plaats in het Rustenburgsche. Doch rust werd hom niet gegund. Het volk beschouwde Kruger als deu eenigen man, die in staat was om hen te leiden on door de moeielijke tijden heen te helpen. Aller oogen waren op hem gericht. Zoo komt o. a. in de Volksstem van 29 zelf hebben gehouden of hier te lande aan dé markt hebben gebrachtdan is door de bijen in die -provincie voor ongeveer f 7000 aan honig verzameld. Dekhengsten. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 23 Januari 1900 van Rijkswege te Bergen op Zoom in het openbaar verkocht zullen worden één S'/j-jarige en ongeveer twaalf 21/a- tk 3-jarige dekhengsten van 's Rijks hengstveulen depót aldaar. De dieren, wier namen en signalementen eerlang in de Staatscourant" bekend gemaakt zullen worden, zijn, be houdens onvoorziene omstandigheden te bezichtigen op Woensdag 20 December 1899, Woensdag 10 Januari 1900 en Maandag 22 Januari 1900. De voorwaarden van den verkoop zijn te vinden in de «Staatscourant" No. 275. Aangenomen het beroep naar Medembllk door J. Sijbrandi, cand. te Kampen. Benoemd tot leden voor de Kamer van Koophandel te Hoornde heeren H. Kroon Dz., Jonas de Vries, H. Wilmes, G. Wonder. De gemeenteraad te Deemster heeft besloten een telephoonbureau op te richten. Konijnen. De verzending van geslachte konijnen is in de omstreken van Tiet weer aangevangen en duurt nu tot April onafgebroken voort. Twee ondernemers, waarvan één voor Engelsche en de andor voor Belgische rekening, hebben te Ek en Wiel, Asperen en Tiel hun inkisters, die al het geslachte in hun omtrek ontvangen. Die te Tiel verzendt wekelijks minstens 5000 geslachte dieren, die met, 64 ets. per K.G. (schoon gewicht) worden betaald. De fokkerij van konijnen levert voor denlkleinon man een aardigen bijslag op. in het Café LIEVENDAG, op Dinsdag IS December 1899, bij opbod, en Dinsdag 19 dier maand, bij afslag, telkens 's avonds 5 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris Mr. ADRIANUS PETRUS HENDRIK DE LANGE, van: I. Het IIU18 «Villa Maria" eu ERF, bij de Verlaat- jesbrug te Alkmaar, aroot 2 aren 48 centiaren; ver huurd bij de week aan den heer de Visser voor f 3.75 en nagelaten door Mejuffrouw Th. A. RENGERS. 3. Zestien bij en aan elkander gelegen perceelen BOUWTERREIN, te Alkmaar, aan de Nieuw- poortslaan bij de Vier Staten, groot 25 aren 87 centi aren eigendom van Mejuffrouw de wed. S. P. KAP- TEIJN en te aanvaarden bij de betaling der koopsom. 3. Een HUIS en zeventien perceelen BOUW TERREIN, aan de Nieuwpoortslaan en Langelaan, te Alkmaar, bij den tol, groot 18 aren 96 centiaren eigendom van den heer C. v. d VELDEN Jr. en te aanvaarden by de betaling der koopsom. 4. Een HUIS en ERF aan de Langelaan te Alkmaar, groot 3 aren 90 centiareneigendom van den heer Jn. ADMIRAAL c. s. 5. Een HUIS en ERF aan de Geest te Alkmaar, groot 51 centiaren eigendom van Mej. E. SCHREUDER. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voor noemden Notaris, aan de Breedstraat, te Alkmaar. Het BESTUUR der MOEDERLIJKE SOCIËTEIT zal wederom, zooals gewoonlijk om de twee jaren geschiedt, aan de ingezetenen dezer stad eene lijst ter teekening aanbieden en eene scliaalcollecte houden tot onder steuning van genoemd fonds. Het Bestuur hoopt de belangstellende medewerking der ingezetenen te ondervinden en door milde giften in staat gesteld te worden om deze nuttige instelling die aan zoovele minvermogende gehuwde vrouwen, zonder onder scheid des geloofs, by de geboorte hunner kinderen, gel- delijken en stoffelijken bjjstand verleent, bij voortduring in stand te kunnen houden. J. S. C. M. MACLAINE PONT- tan Pabst Retgers, Presidente. Wed. J. C. VONK- van Someren Pabrities, Secretaresse. Aug. 1877 een brief voor van zekeren boer Kloppers, waarin staat «jullie denk ons is tevreden met die Engelsman, «omdat ons stil is? Maar stil water hét diepe grond. «Jullie sal sien, als Paul komPaul het gesé «ons moet stil zit; anders sal die water vuil word." Kruger was nog geen drie dagen thuis, of 60 boeren onder Veldkornet Fonché kwamen hem halen om naar Rustenburg te gaan, waar een groot aantal inwoners van het district vergaderd waren. Kruger begreep, dat hij voorzichtig moest zijn in zijne uitlatingen. Hij raadde de meuschen aan om bedaard te bljjven en de bijeenkomst te Pretoria aftewachten. Op 8 Januari werd daar eene vergadering gehouden van een 1000 boeren. Het schriftelijk rapport, door de Deputatie opgemaakt, werd door Bok voorgelezen. Nauwelijks was dat geschied, of er ging een gemompel op uit de schare. Kruger, vreezende, dat hij de menigte niet zou kunnen beheerschen, liet dadelijk door een van zijne vrienden, den heer Vorster, voorstellen, dat het Volk eene Commissie zou kiezen, om verdere inlichtingen van de deputatie te krijgen. Dit voorstel werd aange nomen en de Commissie werd benoemd. Het volk ging daarop uiteen, om in den achtermiddag weer terug te komen. De vergadering was gehouden op het Kerkplein, vóór het Gouvernements-kantoor. Shepstone was niets op zijn gemak. De kanonnen van de Engelsche artillerie waren zóó gerichtdat zij, desnoodigop de bueren konden vnren en den geheelen dag atouden de troepen gereed om op te marcheeren. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6