No. 141. Derde blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 26 NOVEMBER. Nationale Militie. Zitting van den Militieraad. ALkHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f A.06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentien Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers 'HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de zitting van den Militieraad in het 3e district van Noordholland zal worden gehouden ten raadhuize der gemeente ALKMAAR en wel voor zooveel de gemeente Alkmaar betreftop Haandag 11 December 1809des voormiddags ten ÏO ure. Volgens art. 88 der Militiewet moet in die zitting persoonlijk verschijnen de lotelingdie vrijstelling verlangt wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. De loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen, wordt onderzocht op de plaats waar bij zich bevindt. Hij, die boiten de provincie, waarin hij voor de Militie heeft gelootverblijf houdtkan met goedvinden van den beer Commissaris der Koningin in de provincie, ver schijnen voor den Militieraad, onder wiens rechtsgebied hij verblijf houdt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 25 Nov. 1899. 0. D. DONATH, Secretaris. Decnschc boter en Dngelschc sympathie. Er is onlangs gemelddat de Denen voor de Boeren geld ophalenen dat vele mannen van aan zien professoren en staatslieden daaraan deel nemen. Dat heeft schrik gebracht onder de Deensche boterboeren. De nitvoer van Deensebe boter gaat grootendeels naar Engeland daar haalt zij hooge prijzen. Denemarken is vooral een zuivelbereidend land waar moest het nu heen als de Engelschen boos werden en geen Deensche boter meer wilden koopen Eenige dagen geleden, zoo meldt nu een telegram van .Central News" uit Kopenhagen is een oommissie van invloedrijke Deensche kooplui en landbouwers bijeenge komen om Engeland sympathie te betuigen. Zij besloot voor de Engelsehe troepen in Zuid-Afrika 50,000 kisten Deensche boter te geven. De commissie wilzoo vervolgt het telegram bepaaldelijkdat die gift opgevat zal worden als een uitdrukking van de diepgevoelde sympa thie voor Engelanddie heerscht in alle Deensche krin gen van eenigen (boter) invloed. Deze Denen zijn van hetzelfde slag als de Zwitser, die dezer dagen in de .Neue Zürcher Zeitung'' zjjn landge- nooten de les lasomdat zij zoo hevig voor de Boeren bewogen waren. De Zwitsers waren toch een practisch volk Vergaten zij dan dat Engeland de grootste afne mer van Zwitserscho goederen is Dat van de reizigers meer dan 20 pet. Engelschen zjjn, en qualitatief de beste (best betalenden)(N. R. C.) Dierenbescherming. Waar het Roode Kruis zoo terecht aanspraak maakt op i e d e r s bewondering en stenn, doet het toch ook goed te lezen, dat er medelijdende stemmen opgaan voor al het lijden, door den oorlog gebracht, over zoovele arme verminkte dieren en het Elngelsche volk mag zeker op a 11 e r sympathie rekenen, waar het in dit opzicht toont het hart op de rechte plaats te hebben. De Ungeische VereeDiging tot Bescherming van Dieren heeft het legerbestuur gepolst of het zou toe-staan een korps te vormen, dat op het slagveld zich de ge wonde paarden en mnilezels aantrok en de zwaarge- kwetste afmaakte. De ondersecretaris van oorlog, Wynd- ham heeft geantwoord, dat dat moeiljjk ging, maar men kon, er op rekenen, dat de soldaten zelf en de bevel voerende officieren op het slagveld zorgden, dat zwaar vermiukte dieren nit hnn lijden werden geholpen. IMederlandsch vee naar Italië. Uit Friesland zijn verleden week door don vee handelaar P. Boonstra, te Huizum, aan het adres van de firma Carlo Jim, te Milaan, weder 78 Priesche fok- kalveren en 18 kalfkoeien verzonden, allen prima qualitoit. De verzending kon, tengevolge van de toestemming der Duitsche Regeering, per spoor door Duitschland geschie den, waarna zij verder over Zwitserland ging. De reis werd in niet meer dan vijf dagen afgelegd. Een vorige verzending van een 100-tal Friesche fok- runderen geschiedde naar Milaan per stoomboot, welke reis 24 dagen dnnrde. (N. v. d. D.) Weeziekte. In Drenthe wordt tegenwoordig sterk te velde getrokkon tegen de bjj de schapen aldaar zoo veelvuldig voorkomende ziekte »de schurft1'. Op de markt te Hoo- geveen heelt de heer Van Leeuwen, districts-veearts te Groningen, de hand gelogd op een troep schapen van 23 stuks, waaronder 9 lijdende waren aan genoemde ziekte. Alle 23 werden atgemaakt en voor zeer geringen prijs verkocht nadat eerst de 9 op de gebruikelijke wijze waren ontsmet. Salarisbeweging. De adresbeweging, om door vermeerdering van de rjjksuitkeering de onderwgzersjaarwedden te verhoogen, is thans afgeloopen. De uitkomsten er van zijn zeer gunstig voor het doel. Onder het adres der gemeente autoriteiten staan de namen van 1765 Burgemeesters en Wethouders, terwijl in 11 gemeonten get-eekond is door het College van B. en W. Het adresder onderwijzers(eressen) bevat 12,735 handteekeningen. Aan de hoofdbesturen van de Maatschappij .Tot Nut van 't Algemeen" en van de Vereeniging .Volksonder wijs'1 is medewerking gevraagd, om door een adhaesie- betniging het pogen der Commissie kracht bij te zetten. Zooals men weetbestaat deze Commissie uit hoofdbe stuursleden van het genootschap, den Bond on de Hoof- denvereeniging. Darktuverzlcht van de vellingen door „mieuwleven" a.li. Station Noordsciiarwoude. 11 tot 17 Nov. Niettegenstaande vele moeiljjkheden, gaat .Nieuwloven" geregeld door met het honden harer koolveilingen, terwijl tevens eiken Woensdag omstreeks halftwee afslag van andore producten wordt gehouden. Woensdag j.l. werden op dezen afslag niet anders ver handeld dan blauwe en blanke aardappelende eerste golden f 0.65 a f 0.70 de tweede f 0.55 f 0.65 per 35 KG.terwijl 130 zak werd aangevoerd. De aangevoerde hoeveelheid kool bedroeg 80.000 stuks. Voor een deel moet deze betrekkelijk geringe aanvoer worden toegeschreven aan de drukte die men heeft met het opleggen der kool, voor een ander deel aan het feit, dat vele bouwers toch maar weer aan hnis gaan ver- koopen en eindeljjk voor oen deel ook aan het geringe vervoer naar 't buitonland. Gingen de laatste weken van 't Station Noordscharwonde ver over de honderd waggons, de vorige week was dit aantal slechts 74. De prjjzen zijn evenwel bevredigend. Voor le soort roode kool werd in den loop der week van f 4.75 tot f 6.50 besteed voor le soort gele f 4.50 k f 5.25, voor 2o en 3e soort f3.50 a t 4.50 en f 2.50 a f 3-25. Eerste soort witte kool werd niet verhandeld terwijl 2e en 3e soort f 3.50 a f 4. en f 1.25 a f 2. opbrachten. Voor 2e en 3e soort roode kool besteedde men f 3.50 a f 4.25 en f 2.50 a f 3.25 terwijl 4e en 5e soort roode kool van de hand gedaan werd tegen f 1.50 a 2. en f 0.70 a f 1.25. Hoewel de handel geregeld min of meer stng wasis de laatste twoe dagen toch weer meer levendigheid te constateeren. Een paar der grootste handelaars hebben de geheele week op de veiling weinig gekocht, aangezien ze toevoer van omliggende plaatsen krijgen. Moet er nog heel wat veranderd en nit den weg geruimd worden, eer we knnneü zeggen: „We hebben eene flinke markttoch hebben de veilingen naar we meenen te mogen beweren oen gevoeligen knak gegeven aan het »wegmaken" en aan het z.g. »leveren op de markt af." Wordt er weer heel wat kool bij huis verkochtdan wordt toch in elk geval de prijs vastgesteld soms ook de dag van levering doch ten opzichte van 't laatste weet de handelaar nog wel oens eenige vrijheid voor zich te bedingen. We twijfelen er echter niet aanof 't zal wel anders, en beter voor den landbouwor, worden. (Enkhuizer Ct.) Haven bij Oosterend op Texel. De Commissie nit de Prov. Staton van Noordhol land heeft zich met de voordracht van Gedeputeerden, om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie voor een haven te Oosterend op Texel tot een bedrag van f 80,000, in zooverre niet kunnen vereenigen, dat de meerderheid eene bjjdrage van f 50,000 zon willen verleenen. De Commissie achtte deze bijdrage om verschillende redenen gemotiveerd. Het ongerief, dat de visschers van Oosterend ondervinden doordat ze met hunne schuiten in de haven van Oude Schild moeten binnenloopen is reeds bekend. De afstand van de haven te Oude Schild naar Oosterend is langs den zeedijk niet minder dan vjjf kwartier, en die naar het gehucht Oost niet minder dan anderhalf uur. De visschers van Oosterend, die in deu regel des Maan dags uitvaren en des Zaterdags terugkomen, moeten dus, na de schuit te Oude Schild te hebben gebrachtdien afstand afleggen en de schuit onbeheerd achterlaten. Het is hun bniteudien niet altijd mogelijk om een goedo plaats in de haven te hebben en de schepen van Ooster end en Oude Schild liggen elkander bij het verlaten dor haven niet zelden in het vaarwater, terwijl de haven geen voldoende ruimte voor de schepen biedt. Den toestand acht de Commissie daarom onvoldoende en daar het getal visschers vaartuigen 98 bedraagt en het grootste deel van de vloot te Texel uitmaakt is voor ziening in den toestand door den aanleg eener haven te Oosterend wenschelyk en in overeenstemming met de billijkheid te achten. De zaak is in een stadinm gekomen, dat de Staten door een votnm kunnen doen blijken van hnnne gezindheid om de zaak te steunen. De Commissie stelt daarom voor, overeenkomstig de voordracht van Gedep. Staten afwijzend te beschikken op het adres doch daarbij te nemen het beslnit om een bijdrage te verleenen in de kosten van aanleg van een haven bij Oosterend tot een bedrag van f 50,000, op voorwaardedat het werk voor Rijksrekening worde uitgevoerd en ook in beheer en onderhond bij het Rijk worde gebracht. (N. v. d. D.) Prov. keuring van hengsten. Gedeputeerde Staten van Noordholland achtten het wenscheiijk eenige wijzigingen te brengen in het reglement op de keuring van hengsten in deze provincie. Tusschen de laatste en voorlaatste alinea van art. 5 van het reglement in te voegen de alineaDe keuringen op de eilanden Texel en Terschelling geschieden door ten hoogste 3 leden der keuringscommissie, door den voor zitter aan te wijzen. Onder die aangewezenen is ten minste één veearts. Art. 8 te wijzigen als volgtDe kenring bepaalt zich, voor zooveel de erfelijke gebreken betreft, tot de volgendedampigheid, snuiven (cornage), stille kolder, periodieke oogontsteking (maanblindheid)grauwe of zwarte staar, gebreken in den vorm en de plaatsing der tanden (varkensgebit, snoekgebit, enz.), misplaatsing van een of beide ballon, krnislaraheid, spat, bazenbak en overhoef. Hengsten, die aan een ot meer der vorenstaande gebreken lijden, zoomede die, welke afwijkingen vertoonen van den vereischten bouw, stand en gang, worden niet goedgekeurd. Hengsten, die in hnn 3e, 4e en 5e jaar zijn goedge keurd, worden niet meer afgekeurd op grond van cornage. Dit geldt ook voor hengsten, die, voor de eerste maal na hnn 5e jaar gekeurd, tweemaal achtereen zjjn goed gekeurd. Bestaat dat gebrek, dan wordt evenwel in beide gevallen daarvan melding gemaakt bij de mededeeling van den uitslag der keuring. Hij, wiens hengst, na ter kenring aangeboden te zijn, niet is goedgekeurd, kan herkenring ten zijnen koste vragen. Gedeputeerden wjjzen in dat geval een nieuwe commissie aan, bestaande uit tenminste 3 personen, die in het hoogste ressort beslist. De commissie van onderzoek adviseert tot aanneming der voordracht, maar wenscht aan het slot van boven staand art. 8 nog toe te voegen »Bij het daartoe strekkend verzoek is de aanvrager verplicht de som van f 25 te storten. Bij goedkeuring van den hengst worden die gelden teruggegeven." Oterleek. Overleden. 19 Oct. Matthijs Groot, wednr. van Trijutje Konijn, 72 j. 25 Garment Swart, 74 j., (ongeh.) Bergen. Getrouwd. 10 Sept. Clemens van Veen en Petronella den Das. Geboren. 9 Sept. Maria, d. van Nicolaas Swaan en Margaretha Anna Schipper. 14 Maria, d. van Cornells Winder en Gnurtje van der Ham. 21 Willem, z. van Hendrik Lambertns Brouwer en Trijntje Wiering. 26 Margaretha Maria, d. van Cornells Roskam en Ida Stroomer. Overleden. 6 Sept. Cornelia Oud, 1 j. 11 Johanna Catharina Lonisa Groenewoud, 16 w. 17 Hendrik Groenewoud, 17 w. Getrouwd. 13 Oct. Johannis Hendrik Meijer en Maartje de Nijs. Geboren. 24 Oct. Wilhelmina en Helena, ds. van Reinier Dekker en Jansje Leek. Overleden. 18 Oct. Johannes Wittebrood, 64 j. Oudcarspel. Getrouwd. 27 Oct. Petrus Dekker, te Zuidscharwoude, en Trijntje Kar dinaal, alhier. Geboren. 4 Oct. Vrouwtje, d. van Jan van Hart en Trijntje Hoog land. 7 Pieter, z. van Arie do Jager en IJtje Bakker. 9 Alida Catharina, d. van Jan Brommer en Catharina Zat. 11 Anthonius Petrus, z. van Pieter de Groot en Doro thea Cornelisse. 12 Cornelia, d. van Jan Kos Janszoon en Dienwertje Bakker. 22 Geertje, d. van Dirk BieBboer en Neeltjo Burger. 23 Johanna, d. van E. v. d. Ham eu Geertruida Duine- veld. SToordscharwoude. 1—31 Oct. Ondertrouwd. Jan Wink en Grietje Kalverdijk. Getrouwd. Frederik Moeges, te Oudcarspel, en Antje Bood, alhier. Geboren. Jacob, z. van Jan Grootjes en Cornelia Moral. Hermina, d. van Jan van Esseu en Hermanna Knik. Maartje, d. van Albert Barten Kz. en Teetje Houtman. Overleden. Dirk Hoff, echtgen. van Piotertje Blom, 60 j. An thonius Bet, 26 j., (ongeh.) Jannetje Hopman, wed. van Jan Roozee, 84 j. Maartje Root, echtgen. van Jan Duineveld, 25 j. Aafjo Smit, echtgen. van Mat thijs Goedhart, 52 j. Elisabeth Vroom, echtgen. van Pieter Bierman, 74 j. Cornelia van der Oord, echtgen. van Trjjntje de Geus, 52 j.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 9