29 NOVEMBER. WOENSDAG Nederland. Berichten uit Transvaal. No. 142. Eerste Wad. Honderd en eerste jaargang. 1899. Te Zntphen wordt, op aansporing van eenige in gezetenen, eene tentoonstelling van kunstnijverheid ge houden, bestaande in voorwerpen uit het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem. Verschillende platen uit bekende werken over kunstgeschiedenis, benevens teekeningen en voorwerpen, door de leerlingen van ge noemde school vervaardigd, worden tentoongesteld. ALKMAARSCHE COURANT. Prijs der gewone advertenticn Per regel fO,15. Groote lettors*naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers |HERMs. COSTER en ZOON. Deze Courant wordt O 1 n s d a g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO 5 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0.06. Afzonderljjke nummers 3 ets. Telefoonnummer 1 3. Aanhouding verzocht. In een buitengewoon politieblad verzoekt de commis saris van politie te Arnhem, opsporing, aanhouding en opzending van G. Müller, electricien, geboren te Woerde bij Dortmund, ongeveer 26 jaren, lang 1.7 meter, schraal, baar en klein zwart kneveltje gekleed met zwart col- bert-costuum, lagen zwarten fantasiehoed en staande boord. Hij wordt verdacht van diefstal van een bruine winterjas met flnweeleu kraag, waarin een pakje met papieren ten name van Herbrechten en 12000 gulden aan bankbiljet ten van 60, 40 en 25 gulden. Brand. Te Leiden is in den avond van den 25 op den Heerenweg buiten de Koepoort plotseling brand uitge broken in de werkplaats van den meubelmaker v. d. B. De man had tot 9 nar gewerktbij zou heengaan, maar stiet de petroleumlamp om. Gevoed door krullen enz., stond aanstonds alles in lichte laaie. De geheele boven woning is totaal uitgebrandde belendende buizen zijn behouden gebleven, doch beschadigd. Het verbrande per ceel was niet verzekerd. Verdiende loon Uit een brief, afkomstig uit Transvaal (Waterval- boven) ontleent 't N. v. d. D. 't volgende >Bij de laatste vlucht der Engelsche familiën vertrok een Engelschman, die, toen de trein in gang was, de tong uitstak tegen de Boeren en Engelschen, die op 't perron stonden. Eén van hen springt nog even op de loopplank, trekt aan de noodlijn, de trein staat stil, de Engelschman wordt er uitgehaald en krijgt een geducht pak ransel, zoodat hjj nu met een gebroken arm in 't ziekenhuis ligt. Hen reus. Te Brussel is, op weg naar Frankrijkonlangs nit Budapest een twintigjarige reus aangekomen, bijna 2,/1 meter lang. Hij moest op zijne knieën den spoor wegwagen inkruipen. De man is doodsbleek, maar be weert zeer gezond te zijn. Ken lllnke jongen. Dicht bij Kampen viel dezer dagen een 2jarig kind in eene sloot. Een pootige jongen van ruim 3 jaar van den spoorwegarbeider Walraven zag het ongeval ging aan den kant van de sloot liggen, pakte het kind bij de kleertjes en haalde het, naar den wal waarna de jonge redder bet ook naar de moeder bracht. Spoorwegramp te (lapclle. De Rotterdamscbe justitie is te Berg-Ambacht ge weest, om een onderzoek in te stellen naar den diefstal bij gelegenheid van het spoorwegongeluk te Capelle. misdrijf t Door de justitie te Maastricht zijn den 23 twee lijkschouwingen verricht, namelijk te Maastricht en te Oud-Vroonhoven. Beide betroffen personen, omtrent wier dood geruchten van gepleegd geweld waren verspreid. Intnsschen schijnt de schouwing te Maastricht niets verdachts te hebben opgeleverd de uitslag van die te Oud-Vroenhoven is nog niet openbaar gemaakt. Kunstnijverheid. Het doel met deze tentoonstelling is om steun te ver krijgen voor de oprichting van eene School voor Kunst nijverheid voor Zntphen en omstreken. Volksliederen Zuid-Afrlka. Bij den uitgever S. L. van Looy, te Amsterdam, is voor den prijs van 3 cents te zamen verschenen eene uitgave van de beide volksliedereu in noten en cijfer schrift. Bij getallen is de prijs nog lager gesteld. (Gestrand. Te Noordwijk-aan Zee zag men in den avond van den 24 ongeveer vijf uur, een groote stoomboot, welke eenigen tijd daarna bleek vast te zitten op de derde bank. Door te stakelen en de stoomfluit te laten hooren, vroeg men hulp. Onmiddeiljjk werd geseind naar den Hoek van Holland en IJmuiden om een sleepboot. Wijl echter het water wassende was, geraakte de boot ongeveer 6 nur weer vlot, zoodat de holp kon worden afgeseind. Men veronderstelde, dat het eene vreemde boot is geweest, welke het licht van den Noordwyker vuurtoren en een toplicht van een even noordelijker liggende vis- scherschuit heeft aangezien voor het licht der IJmuider hoofden. Een onzer stadgenooten stond ons welwillend on derstaand schrijven ter publiceering af. Wij vestigen op deze telegrammen speciaal de aandacht onzer le zers wijl de Engelsche generaals (gelijk ook na den slag by Belmontthans Lord Methuen), klagen dat de Boeren dum-dum kogels gebruiken, verraderlijk de witte vlag opsteken, ja zelfs zich niet ontzien, om wanneer zij gewond zijn op de Engelschen te vuren als deze hun edelmoedig te hulp komen. 24 October 1899. Beste Ouders U even een kort briefje geschreven om u op de hoogte te stellen van de oorlogsnieuwtjes. De Engelsche cou ranten verspreiden altijd leugenachtige berichten en daarom heb ik het plan opgevat u alle telegrammen, die onze regeering ontvangtte zenden. U kunt ze dan publiceeren opdat zij in Holland den waren stand der zaak weten. O. is naar de gronzen. F. is gecommandeerd maar daarop is weer terng gekomen doordat hij niet gemist kan worden. Ik ga, denk ik, Maandag naar het veld. Maak n niet ongerust over het laatste nieuwswant C. is niet onder de doodengewonden of gevangenen. Ik weet niet waar hy op het oogenblik zit. Ik denk in Dundee. Wij hebben hier alle hoop, dat de Transvaal zal winnen. Er zit een panische schrik onder de Engelschen voor de Boeren. Zij steken ieder oogenblik de witte vlag uit. 15 October. Natalgrens. Cbarlestown geplunderd door Kaffers en Koelies, 7500 Kaffers doorgetrokken. Troepen onder gene raal Joubert voornemens morgen (vandaag) op te trekken omDundeespoorweg op te breken, waarbij botsingen worden verwacht. Eene wacht van Utrecbtsche burgers heeft eene wacht rijdende politie van 6 man gearresteerd. Louis Botha, waarn. assistent-generaal, is met eene wacht de Buffelrivier overgetrokken. Telegraaf naar Dundee op 2 plaatsen doorgehakt en eene rijdende politiewacht zonder schieten ontwapend en gevangen genomen. Utrecbtscho-Vrijheidsche burgers trokken heden op naar Doornkop. Westergrens. Commandant Boschvelds-lager P. D. Swart heeft Lobatiestation in bezit genomen, winkeliers allen gevlucht. Er zijn echter nog Britsche onderdanen en zelfs vrouwen achtergebleven. Telegraaf en staatsge bouwen in bezit genomen. De Britsche onderdanen hebben zich vrijwillig overgegeven. Onder de gevangenen bevinden zich 0. a. ex ds. Adriaan Hofmeijer en de telegrafist. Deze commandant houdt zich verder bezig met 't opbreken van den spoorweg. Het is te verwachten, dat van uit Buluwayo een gepantserde trein op hen zal worden afgezonden. Commandant de Beer heeft gepaseerden nacht tusschen Vrijburg en Taungs op 2 plaatsen den spoorweg opge broken geen ontmoeting met den vijand. Van de ont moeting op 13 October bij Kraaipan (Rodesia) is nog gerapporteerd, dat de locomotief door ons zwaar geschut werd verbrijzeld en dattoen de witte vlag werd uit gestoken nog 26 man werden gevangen genomen en naar 't hoofdlager opgezonden. Hoofdcommandant Wessels van de O. V. S. heeft telegraaf en spoorweg tusschen Kimberley, Spijtfontein en Modderrivier, beide ten zuiden van Kimberley, opgebroken en daar positie genomen. 16 October 1899. N atalgrens: Commandant Joubert is heden uit Volksrust naar New-Caslle vertrokken. Ons personeel met hem samen om telegraafkantoor aldaar te openen. Trein rijdt weder door naar New-Castle. Tunnel bij Amajaba veilig gevonden. Onze commando's liggen nu tusschen New-Castle en Biggersberg. Hoofd-commandant Oranje-Vrijstaat heeft uit Van Reenenspas berichtdat de Engelsehe troepen 2 nur van Twintwapas zijn, getal sterkte onbekend beweert in groot kamp. Westergrens: Wat het onbesliste gevecht betreft ten noorden van Matekingzijn wij nu geïnformeerd dat de Engelschen daar sinds Zaterdagmiddag niet meer zijn teruggekeerd. Rnstenburg-Marico burgers hebben met kanonnen op Mafeking geschoten doch geen tegen stand ondervonden. Commi-ndant van Marico heeft water bij Mafeking afgesneden met geschut op Mafeking geschoten vijand schoot niet terngdoch stak witte vlag uit. Een rap- portgangerEwitt word afgezonden om te vernemen of vijand zich overgaf. Vijand hield Ewitt terugzond eigen rapportganger uit te zeggendat zjj Ewitt als gevangene hielden en te vragen of water voor dorp was afgesneden en of er schansen gemaakt zijn. Indien zoo, dan zouden zij Ewitt gevangen houden en het beschonwen als oorlogsverklaring. Hon rapportganger werd terug gezonden met verzoek Ewitt te doen terugkeeren, hetgeen gebeurd is. Hij had niets gezien, want was geblinddoekt geweest. Vrijstaters zetten vernielingswerk van spoorweg en telegraaf te noordzijde van Kimberley voort. Hootd- commandant du Plessis had daarbij op 15 October eene ontmoeting met 28 gewapende mannen langs de lijn komende, vermoedelijk voor inspectiezij vuurden eerst, doch vluchtten snel. De burgers schoten hen achterna, met gevolgdat een gewond en een gevangen werd. Onze consul Pott te Louren^-Marques heelt van de Portngeesche regeering de verzekering ontvangendat zy neutraal bljjft en dezen weg dns open is voor levens middelen enz. De directeur van Heidelberg zegtdat hedenavond een ballon over de Nigel trok, richting Standerton. Operatiëu N a t a 118 Oct.: Deze commando's trekken voor waarts en zijn gevorderd tol Hanserstation waar voor- loopig het adres is van den commandant-generaal. In Glencoe (Natal) nog geen tegenstand ondervonden. De commandant-generaal Jan Moodie aangesteld tot president-vrederechter te New-Castle. Hoofd-commandant Vos te Van Reenenpas bericht, dat hij 2 kampen van den vijand te Blanwbank kon zien en vernomen te hebben, dat er ook een nabij Oliviershoek is. De Engelschen hebben in Zambaansland alle Kaffers opgeroepen om met hunne geweren te verschijnen ten einde die van passende patronen te voorzien. Zambaans zelf heeft geweigerd die te ontvangen. Rapport generaal CronjéHet blijktdat gepant serde trein die bij Lobatsie station bevochten moet worden, tusschen 2 opgebroken gedeelten van spoorweglijn vastgekeerd staat; dat vijand in gevecht op 13 dezer ten noorden van Mafeking veel verlies geleden heeft en dat op Malabockstation 2 wagens goederen van vijand alge- nnmen zijn. Commandant P. D. Swart bericht nit Lobatsie dat commandant dn Plessis met zijn burgers te Ramoutra is. Commandant dn Plessis O. V. S. heeft spoorweg in richting Kimberley opgebroken tusschen Mc. Farlane en Kimberley. Raadslid Marais O. V. S. rapporteert, dat de waterwerken van Kimberley verlaten zijn. Ten slotte vermelden wij nog, dat volgens rapport van commandant Botha te middernacht gevochten werd nabij Mateking. De vijand met 100 gewapende Kaffers viel ons aan, doch werd teruggeslagen. Een gewonde Kaffer gevangen. Vele bloedplassen in nabijheid en drie geweren gevonden. Blijkbaar vijand groot verlies, doch nam dooden mede. Wij geen verlies. Telegram. 17 October 1899. Commandant Botha rapporteert spoorlijn ten noor den Mafeking opgebroken een spoorwegbrug totaal vernieldeen treinbestaande nit 2 geladen toe gedekte trucks voor en locomotief achterreed op burgers af. Locomotief snel afgehaakt, machinist vluchtte. Burgers schoten op trucksdie bij derde schot hevig ontploften, met dynamiet geladen, alles vernield. Dezer- zjjds geen ongelukken. Generaal Cronjé rapporteert, dat generaal de Lorey bij aankomst Kraaipan alle troepen en politie gevlucht vond naar Mafeking. Hij heeft spoor lijn ter weerszijden station opgebroken ook telegraaf doorgesneden, 's Avonds 11 nnr arriveerde locomotief met 2 met ijzer beslagen wagens, die op opgebroken plek ontspoorden. Burgers beletten trein weder op spoor ge bracht werd. Vijand vuurde met maxim en 2 berg- kanonnen. Burgers hielden gedurende nacht wacht. Hedenmorgen arriveerde kapitein van de Merwe met geschut. Toen hij vuur geopend had, werd de witte vlag uitgestoken en gaf vijand zich over. Onze zijde geen gewonden. Vijand, kapitein en acht man zwaar gewond. Dum-dnm kogels bij den vijand gevonden. Ten slotte nog een rapport van waarn. commandant Marico dat de burgers in een gevecht op de plek van ontploffing hebben buitgemaakt4 rijpaarden 42 beesten eenige geweren en zadels alsmede 7 gevangenen. Het laatste bericht omtrent de beweging der Britsche troepen is dat 4000 man reeds bij Belmont waren en de vijand de aldaar afgesneden telegraaf hersteld had. De groote waterpijp van Vaalrivier naar Kimberley is op 6 mijlen afstand van Kimberley afgebroken. De troepen of politie te Veertienstroom gevlucht. Er is berichtdat sommige gedeelten der Kimberleymijnen ondermijnd zijn en dynamiet daarin is geplaatst. Ten slotte is het navolgende te melden De landdrost van Bethal rapporteertdat een lucht ballon gisterenavond door Kaffers gezien is gaande in richting Volksrust, komende uit richting noordoost; reeds verdwenen, vóór de kans was tot vuur en dreet zoo hoog, dat zij nauwelijks zichtbaar was. Eergisterenavond werd er ook door Kaffers een gezien, trekkende naar noord oosten. Er is nu een bericht iugekomen, dat het Engelsche gouvernement alle kabeltele rammen naar en van Z.A.R. en den O. V. S. stoptmet uitzondering van kabeltele grammen van geaccrediteerde consuls van of aan hunne gouvernementen. De telegrafische gemeenschap met andere werelddeelen is dns afgesneden. Korporaal Costelier te Komatipoort telegrafeertdat hedenmorgen op K.M. 366 eene groote hoeveelheid ont plofbare stoffen werd gevonden en dat op aanleggers gevuurd werddoch zonder resultaat. Overigens valt heden niets belangrijks te melden. Telegram. 19 October 1899. Natalgrens. De voorhoede van command.-gen. Joubert is nu ongeveer 51/2 mijlen van het vijandelijk kamp te Dundee. Den geheelen dag werden Engelsche patrouilles gezien, eenmaal tot op 50 treden afstand. Een botsing had «venwel niet plaats. De troepen te Dundee worden na beweerd te zijn 5000 man en 300 Indische rniters met 69 kannonnen. Heden namiddag was er een valsch alarm, dat een gepantserde trein in aantocht was van Glencoe op onze voorhoede nabij Danhanserstation. Van gistermorgen 10 nur tot gisterenmiddag 4 uur had een hevig gevecht plaats aan de Vrjjstaatsche zijde van Bestersstation. Vrjjstaatsche aanvoerders waren Veldcornet de Beer en Pretorius. De vijand aangevoerd door kolonel Greene; luitenant Salloway (zoon van den hoofdrechter van

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1