Een stok Transvaalsche geschiedenis. Honderd en eerste jaargang, 1899. WOENSDAG 29 NOVEMBER. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. NO. 142. Tweede blad. ALklAARSCHU Deze Courant wordt Dln»da;-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O.Ofi. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. COURANT. Prijs der gewone advertcntlen Per regel fO.IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kwartaalsch kohier No. 9 der personeele belasting dienstjaar 1899, op 23 November 1899 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 24 November 1899. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. BIJTJES, om vergunning tot het oprichten van eene koper- en blikslagerij in het perceel aan het Fnidsen, wijk C No. 21 en dat op Zaterdag, 9 December 1899 's middags te twaalf uur ten stadhuize gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die in richting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 25 Nov. 1899. C. D. DONATII, Secretaris. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het eerste supple- tolre kohier der plaatselijke directe belasting naar het Inkomen, dienst 1899, op 15 November 11. door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 22 November d.a.v. door Ged. Staten van Noord-Holland goedgekeurd, op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, terwijl een afschrift van dat kohier gedurende vijf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is gelegd. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen dile maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten, welke uitreiking is bepaald op 29 November a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 25 Nov. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. XLIX. Deze week was de pers uitgenoodigd eens een kijkje te komen nemen in de Wcster-Suikcrraftinadcrlj, een der grootsto industrieële ondernemingen van Amster dam. Tien uur 's morgens waren verscheidene verslag gevers present voor buitenmenschen een behoorljjke tijd, maar voor wereldstedelingen een uur, waarop de oogen al te gemakkelijk verraden, dat men den vorigen Voordracht gehouden door Mr. W. C. BOSMAN op het Natuur- en Letterkundig Genootschap »Solus Nemo Satis Sapit", 11) op 23 en 30 O c t o b e r 1899. In den namiddag had de Commissie alle inlichtingen verkregen, en onder het Volk verspreid. Toen het weer vergaderd was, hield Krnger, beducht voor onberaden handelingen, een aanspraak. Hij zeide, dat Lord Car narvon vast geloofde, dat slechts eene onbeduidende min derheid tegen de annexatie was. Dat, indien men maar het bewjjs kon leveren, dat dit anders was, de Engelsche Regeering het land zou teruggeven. Vorster deed daarop het voorstel, dat men eene Volks stemming zou honden over de annexatie en eene Com missie zou benoemen om de stemmen optenemen. Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. De Commissie voor het ontvangen der inlichtingen werd tot Commissie voor de stemopneming geproclameerd. Deze zoude dadelijk het land doorreizen. En tevens werd bepaald, dat men op 4 April 1878 weder bijeen zou komen, dan te Doornfontein, in het district Pretoria. De positie van Kruger was intusschen uiterst moeielijk. Hij had te zorgen, eenerzijds, op zoo goed mogeljjken voet te blijven met Shepstone en tegelijkertijd moest hij de haastigen en vurigen onder het volk, die «den stang in den bek wilden nemen" in toom honden. Zelfs zijn vriend Celliers, de redacteur van de Volksstem, werkte hem tegen, door in zijn blad openlijk te verkon digen, dat hij geen geloof sloeg aan het nut der petitie onder de boeren. Hij raadt het volk aan zich te onder werpen aan Engelands souvereiniteit. avond niet zoo heel vroeg naar bed is gegaan. Dat kwaad was hier echter spoedig verholpen, want er was zooveel zeldzaams te zien, dat alle slaperigheid als met een toover- slag verdween. Met gerechtvaardigden trots leidden de directeuren de heeren overal rond en zij hadden boven dien de beleefdheid gohad al de namen der vreemde machines met de noodige cijfers op papier te zetten, zoodat de rondwandeling meer was een controleeren, dat niets te veel was gezegd dan wel het verzamelen van stof voor een zelfstandig verslag. Eigenlijk was ook die contröle alweer een wassen neus, want men begrijpt, dat een directie van zulk oen reusachtige onderneming niet iets zou meedeelen, wat zij niet volkomen verant woorden kan. De fabriek met de daarbij behoorende entrepots, haven en opslagterreinen ligt aan de Lemairegracht en Van Noordtkade en beslaat een oppervlakte van 20.000 M2. met een kadelengte van ongeveer 600 M. In 1882 werd betrekkelijk bescheiden begonnen, maar telkens bleek de behoefte aan uitbreiding en telkens is daaraan ook weer voldaan. Thans hebben de eigenlijke fabrieksgebou wen ieder vijf verdiepingen en leggen zij beslag op niet minder dan 4800 M2.; het resteerende deel van het ter rein wordt ingenomen door drie groote entrepots met de daaraan grenzende opslagplaats en haven en voorts door ketelhuizen, steenkolenbergplaatsen, schoorsteenen en eco- nomisers, kalkovens en strooptanks, timmermanswerk plaats, kopergieterij, smederij, draaierij en een gebouw voor de technische en administratieve beambten. Dat die entrepots er wezen mogen zal duidelijk worden als men weet, dat daar maar ^ventjes 350.000 zakken suiker kunnen worden opgeslagen. Dank zij de toepassing van stoom, electriciteit en in het algemeen van alle nieuwe vindingen der wetenschap kunnen op het oogenblik 4000 zakken 100 K.G. ruwe suiker per dag verwerkt wor den, een cijfer, dat eerlang nog tot 5000 zal stijgen als de nieuwe filters en stoomketels zijn gemonteerd. 't Is zeker niet noodig in meerdere details te treden om de overtuiging te vestigen, dat wij als rechtgeaard Amsterdammer trotsch zijn op deze stichting, waar kapi taal en ondernemingsgeest zulk een merkwaardig geheel hebben tot stand gebracht. Te meer is er reden om zich in het bezit der Wester-Suikerraffinaderij te verheugen, omdat de directie niet alleen zorgt voor haar levenlooze werkkrachten, de machines, maar tevens zich in hooge mate bewust is, dat baar winsten ook ten goede behoo- ren te komen aan haar personeel. De loonen zijn goed en bovendien zijn een aantal fondsen gesticht, die ruim voorzien zijn om den werklieden zonder zorg de toekomst te doen tegemoet gaan. Dit en nog veel meer werd gere leveerd op den tocht langs al de interessante voortbreng selen van het menschelijk vernufttoen dan ook eenige uren later de couranten verschenen, kon de directie tevreden zijn. Schrille tegenstelling den volgenden dag kon men in dezelfde rubriek in dezelfde bladen lezen, dat aan dezelfde Wester-Suikerraffinaderij de sjouwerlui het werk hadden gestaakt. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken, dat al die mooie berichten van den eersten dag niet Van den anderen kant was Shepstone niets met Krugers petitie ingenomen. Tusschen de heeren werden brieven gewisseld, waarin Shepstone Krnger waarschuwt voor de door hem ingenomen positie en sterk aanraadt om het volk niet opteruien. Een oogenblik schijnt hij er aan gedacht te hebben Kruger wegens hoogverraad ge vangen te nemen. Maar hij was bang, dat er dan oproer zou volgen. Hij vergenoegde zich daarom met eene krasse procla matie uit te vaardigen, teneinde de boeren vrees aante- jagen en de bijeenkomst te Doornfontein te beletten. Dat zette echter kwaad bloed bij de boeren. Shepstone, die dit bemerkte en vruchteloos aan Natal om meerdere troepen had gevraagd, vond het beter om maar zoete broodjes te bakken. Hij verzocht aan Kruger, Pretorius en Viljoen om maatregelen te nemen, dat de burgers althans ongewapend samenkwamen, daar zij anders zich zouden schuldig maken aan »gewapende rebellie''; en dit driemanschap vaardigde daarop eene proclamatie uit, dat de bargers gewapend noch ongewapend naar de verga dering te Doornfontein moesten gaan, want dat dit slechts eene bijeenkomst van de Commissie tot stemopneming was. Niettegenstaande die proclamatie kwamen toch nog, behalve de commissieleden, 600 burgers bijeen. De memories werden nagegaan. Er waren er 125 met 6591 handteekeningen tegen de annexatie31 met 587 handteekeningen vóór. Een rapport word opgesteld, waarin gezegd werd, dat Lord Carnarvon in de dwaling ver keerde, dat de annexatie was geschied op verlangen van de groote meerderheid der bevolkingdat de verzoek schriften van het volk het tegendeel bewezen, en dat eene nieuwe Deputatie zich naar Engeland zou begeven, voorzien van de noodige bewijsstukken. Tot leden dier deputatie werden gekozen Piet Joubert en Paul Kruger. 3000 voor de kosten werden bijeengebracht. De heer Bok werd weer als Secretaris aan de Commissie toegevoegd. Dr. Jorissen was »door den wind gegaan." Wanneer hjj in zpne herinneringen, op bladz. 39, over den opko menden geest van verzet spreekt en zegt, dat die door weinig waren gekleurd door hen, die ze verstrekte. Toch is dat niet juist. De staking is het gevolg van een strike der snikerdragers in het Entrepót-dok, die hunne mak kers hebben weten te bewegen om hun voorbeeld te vol gen. De eisch is het verhoogen van de betaling voor het lossen van elke honderd balen suiker met 5 cent, het betalen in dagwerk met 25 cent por uur in plaats van 20, gelyk tot hiertoe en het brengen van eenige andere kleinere wijzigingen in de manier van arbeiden ten gunste der werklieden. Over het al of niet billijke dier eischen een oordeel uit te spreken is heel moeilijk. Voor dit sjouwerswerk heeft men wel-is-waar geen opleiding noo dig, maar dat neemt niet weg, dat alleen zeer gespierde mannen er toe in staat zijn. Ons wil 't toeschijnen, dat het langs een ladder naar boven brengen van honderd zakken a 100 K.G. niet te duur betaald is met 35 ets., gelijk de werkstakers verlangen, te meer nog daar de drukke tijd maar kort duurt en er dan wel wat over- verdiend mag worden voor do schrale maanden. Toch zal 't zeer de vraag zijn, of de sjouwers hun wensch in vervulling zullen zien komen, want de werkgevers, d. z. voornamelijk de veemen, kunnen 't beter uitzingen dan zij, die, omdat zij niet georganiseerd zijn, geen recht hebben op steun van het Nationaal Arbeiders-Secretariaat. Konden zij 't volhouden, ja, dan zouden hunne kansen eiken dag beter worden, want de handel lydt natuurlijk door deze stagnatie en andere werklieden over te halen de opengekomen plaatsen onder politie-bescberming in te nemen is een gevaarlijk bedrijf, omdat 't zeker tot botsingen met de «onderkruipers" zou komen. Was er nu maar een Hanrr van Arbeid, bij wier uit spraak beide partijen zich bij voorbaat onvoorwaardelijk neerlegden. Hoe heilzaam deze vrucht van de nieuwere sociale wetgeving kan werken is nog dezer dagen geble ken in het typografen-vak. Een drukkerspatroon had een werkman ontslagen en nu dreigden diens makkers, wanneer dat besluit niet werd ingetrokken, den arbeid neer te leggen. Het geschil werd aan de Kamer van Arbeid onderworpen en deze deed uitspraak met schier Salomonische wijsheid. Met algemeene stemmen werd de patroon in het gelijk gesteld en een staking als onge grond afgekeurd. Tevens werd echter uitgemaakt, dat het door den ontslagene gepleegde vergrijp nu niet zoo ernstig was om hem voor goed uit zijn brood te stooten, zoodat aan den patroon verzocht werd hem weder in dienst te nemen. Deze, bijzonder in zijn nopjes over de rechtvaardiging van zjjn gedragwilde nu niet zoo hardnekkig zijn om op zijn stuk te blijven staan en hjj gaf zijn toestemming, waartoe hij waarschijnlijk anders niet zon zijn overgegaan dan na een langdurige strike van zijne inmiddels verarmende werklieden. Beide partijen zijn nu tevreden gesteld en over de Kamer, waarvan eerst heel; weinig verwacht werd wordt nu in eens gansch anders geoordeeld. Daarom is ook met grootere ingenomenheid dan anders wel het geval zou zijn geweest de oprichting eener nieuwe Kamer van Arbeid begroet, met name voor het handels-, crediet- en verzekeringswezen. Voordat zij er is gekomen zijn heelwat adviezen over het nuttige of overbodige aan sommigen schouderophalend werd bejegend »als eene «snoeverij zonder eenige beteekenis", terwijl «velen diep «bedroefd (waren) over eene beweging, die hun voor- «kwam welgemeend, maar tevens te laat te zijn", dan zou ik hem het liefst willen rangschikken onder de laatsten. Hij had den eed van trouw aan het Britsche Gouver nement afgelegd en zijne betrekking van Staatsprocureur weer opgevat. Intusschen zou hij van deze daad niet veel pleizier beleven want in Augustus zond Shepstone hem het bericht dat hij met 1 October zijn ontslag kreeg I Wij zijn nu nog in April 1878. En indien tijd verschenen in de Volksstem vrij scherpe artikelen tegen Kruger. Van Oordt is van meening (blz. 204), dat deze van de hand van Jorissen waren. De tweede Deputatie. De deputatie begaf zich weer op weg eerst naar de Kaap, naar Sir Bartle Prère, vervolgens naar Londen, waar Sir Michael E. Hicks Beach aan Lord Carnarvon als Minister van koloniën was opgevolgd. Zij vroeg een onderhoud, dat geweigerd werd. De HeereD moesten zich schriftelijk tot den Minister wenden als zij iets te zeggen hadden. Zij deden dat in een uitvoerig en be langrijk document. Een maand daarna kregen zij schrif telijk antwoord niet minder uitvoerig. De quintessence is te vinden in deze woorden «Het is onmogeljjk om vele gewichtige redenen «waarvan de meeste grondig onderzocht zijn geworden «in vroegere briefwisselingen dat Harer Majesteits «gezag nu zou worden verwjjderd uit de Transvaal." In een uitvoerig stuk weerlegde de Deputatie 's Mi nisters argumenten. Aan bet slot zeide zij «Het is «ons voornemen, met het oog op de moeielijkheden, die «daar heersohen geen tjjd te verliezen en naar ons «land terug te gaan en aan het volk verslag te doen van «het resultaat onzer missie."

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5