Buitenland. d e r 1 a n d. den Minister van Waterstaat uitgebracht. Zij omvat de bedrijven, die uitsluitend ten doel hebben de levering van goederen aan handelaren (groothandel), de effectenhandel en het assurantiebedrijf, ook voor zoover deze bedrijven worden uitgeoefend door makelaars, commissionairs en agenten het bankiersbedrijfhet kassiersbedrijf de hypo theekbanken en de voorschotbanken. Men heelt daartegen aangevoerd dat in deze vakken het gevaar voor werk stakingen al heel gering is, maar daarbij wordt vergeten, dat de Kamers van Arbeid niet alleen daarvoor dienen, doch in het algemeen beoogen de belangen van patroons en werklieden in onderlinge samenwerking te bevorderen, en als zoodanig zal het ook aan deze nieuwe Kamer niet aan een uitgebreid terrein van nuttige werkzaamheid behoeven te ontbreken. Wat naar onze meening 't meest te betreuren valt is, dat de detailhandel is buitengeslo ten. De winkelbedienden worden niet vertegenwoordigd en zjj hadden dat juist zoo noodig, want als ten hunnen aanzien eens gevolg werd gegeven aan de le alinea van art. 2 der Wet tot oprichting van Kamers van Arbeid, waarin het verzamelen van inlichtingen over arbeids- aangelegenheden wordt voorgeschreven zou er heelwat aan het daglicht komen, dat beter moest en kon zijn. Er zijn in Amsterdam groote magazijnen, waar aan de juf frouwen voor een langen werkdag een loon wordt uitge keerd dat nauwelijks voldoende is om zich behoorlijk te voeden zoo komen zij er toe om haar eer te gelde te maken wat zoo gunstige financieele resultaten ople vert, dat de een de ander volgt en het hooge percentage der schuldigen nog vergroot. Het St. Nicolaaspakje is nu weer door de winkels aangetrokken, waardoor de winkelstraten er dubbel be geerlijk uitzien. Zeer veel etalages hebben ditmaal bo- trekking op den oorlog in Afrika, die nog steeds tot stof aan alle gesprekken dient. De eerepalm komt in dezen toe aan een tapijthandelaar op den Niouwendjjk, voor wiens raam dag aan dag honderden blijven stilstaan, zoodat de zakkenrollers hier al goede zaken heb ben gemaakt. Het is een dioramaop den voorgrond liggen gesneuvelde Boeren en Engelschen en daarbij sluit zich aan een doek van Jan Maandag, een opmarsch voor stellende volgens de onlangs door Braakensiek geteekende plaat. Een eigenaardige streeling van het vaderlandsch gevoel is het om eens tusschen de menigte te gaan staan en gesprekken af te luisteren: lachende met alle neutra liteit worden daar de Rooinekken minstens even vurig verafschuwd als in elk Transvaalsch gezin en de vuist wordt gebald wanneer men aan zijn gevoel van haat uiting geeft. Meermalen zijn de Nederlanders, ook door de Engelschengeprezen om de nuchterheid van hun oordeelde Hemel gave dat zij nu daaraan ook wat hechtten want dan zou de ellendige oorlog, die met eiken afloop een smet zal werpen op Engeland's geschie denis, spoedig ten einde zjjn. Hetgeen daar in ons binnenste leeft voor onze Alri- kaansche stamverwanten kon Zaterdag weder gemanifes teerd worden bij het vertrek der tweede ambu lance. Waarschijnlijk door de aanmaning in sommige bladen, dat 't den leiders der expeditie aangenaam zou zijn wanneer het afscheid nemen van de Herzog' met meer kalmte zon geschieden dan onlangs van de »König gaf het publiek, dat even overvloedig was saamgestroomd, van meer zelfboheersching blijk er waren niet zulke onbeschrijfelijke uitbarstingen van geestdrift als eenige weken geleden. Toch zal het vertrek en de reis naar IJmuiden niet licht uit de herinnering gewischt worden van hen die daarbij tegenwoordig warenover den Oceaan nemen deze kloeke vrouwen en mannen het beste mee dat een klein volk kan geven zijn dankbaarheid bewondering en onverdeelde sympathie. V erscheidene mannen van gezag als dr. Leyds en dr. Mullereen groot aantal professoren en medici en velen met klin kende namen voeren mee naar IJmuiden, doch aan boord was 'tof hun rang en autoriteit schuil gingen in het bijzijn dier vriendelijke troosters en troosteressen van het slagveld, die in al hun eenvoud toch zoo uitblonken boven hun omgeving. Thuis komende vonden velen een prospectus van de op te richten STederlandsche Emigratie-Maat schappij waarvan minstens f 250.000 moeten zijn geplaatstwil zjj in zee gaan. Het is vooral de heer Kamerlingh Onnesde bekende redacteur van Hoyman Schuurman's Exportblad, die zich daarvoor zeer veel moeite geeft. Hij verdient met dit plan succes te hebben, opdat hij niet ontmoedigd worde in zijn streven om In December kwamen Kruger en Joubert te Durban terug, en bevonden dat de zaken in Zuid-Afrika eene ernstige wending hadden genomen. De Engelschen ston den op 't punt om met Oetywayo, den Koning der Zulu s, een oorlog te beginnen die aanspraak maakte op een stuk van het district Utrecht. In de Transvaal had Shepstone verscheidene menschen tegen zich in 't harnas gejaagd, o. a. Jorisson en Gel- liers den eigenaar van de Volksstem. In Engeland vond men het gewenscht Shepstone te vervangen. Men achtte in de gegeven omstandigheden een militair gouverneur geschikter. De minister had zijne keuze gevestigd op Kolonel Sir Owen Lanyon iemand in de est geboren, die niet het minste begrip had van civiele administratie, en geheel ongeschikt was om mot de boeren om te gaan. Deze noemden hem Ou Lang Jan. (Als staaltje diene dat »ouwe lange Jan op een Zondag morgen, terwijl de Boeren in do kerk waren waar het Hoilige Avondmaal werd gediend op het kerk plein door de Militaire muziek allerlei mopjes liet spelen). De deputatie bepaaldedat zij op 10 Januari 1879 eene bijeenkomst zou houden te Wonderfontein. Op den bepaalden dag waren tusechen de 2000 3000 burgers tegenwoordig. Er werd een protest-motie tegen het door Engeland gepleegde onrecht aangenomen. Men wilde ver zet. Maar hoe? Kruger wist de menschen te beduiden, dat de tijd van gewelddadig verzet nog niet was aangebroken. Men had geen geweren geen ammunitie. Op 18 Maart kwam bet Volk opnieuw bijeen, nu te Klein fontein. Tegen 5000 Boeren waren tegenwoordig. Op die vergadering had Kruger vrij wat moeite om meester van de situatie te blijven. Er waren Boeren, die spraken van vechten en schieten anderen vonden »dat oom Paul te langzaam en te voorzichtig was". Nederland voordeelen te bezorgen waar die te behalen zijn. Het doel der maatschappij is het Nederlandsch element in de beide Boeren-republieken door emigratie uit Nederland, allereerst van landbouwers, te versterken, voorts met alle gewettigde middelen de stamverwantschap tusschen Nederland en Transvaal met den Oranje-Vrij staat levendig te honden en de toenadering, die op grond ook van onze taalgemeenschap bestaataan te wenden tot de bevordering van alle practische belangen die door emigratie in algemeenen zin zullen worden gebaat. Gunstiger tijdstip dan thans zou voor een dergelijke onderneming moeilijk te vinden zijn. Wel-is-waar zal nu nog wel eens worden opgehaald, dat men tot hiertoe met de emigratie plannen van Nederlandsche maatschap pijen de dagen van »de Wereldburger'' komen thans weer voor den geest niet heel gelukkig is geweest maar men verlieze niet uit het oog dat de omstandig heden veel veranderd zijn en dat speculatiezucht is buiten gesloten door de bepalingdat niet meer dan 4 pet. rente mag worden uitgekeerd aan de aandeelhouders. Bovendien zitten naast den heer Onnes in de commissie zeer veel mannen van superieure reputatiewaaronder verscheidene die zelf hun geld beschikbaar stellen de heer van Hattum teekende b.v. al in de eerste verga dering voor f 10.000. Wie weethoevelen Zaterdag op de Handelskade be schaamd werden door het kwellende bewustzijn dat de afgezanten van het Roods Kruis zooveel meer doen dan de hier achterblijvenden. Voor hen moet het prospectus der emigratie maatschappij een middel zijn geweest om dezen last van hun geweten af te wentelen. Bovendien 4 pet. is in den tegenwoordigen tijd nog zoo kwaad niet Amsterdammers blijven vóór alles inwoners van een handelsstad. HTVHHIiAlVB. Hoe schijnbaar gunstig lord Methuens berichten van zijn »schitterende overwinningen" te Belmont en GraBpan ook luiden, althans in de officieel e lezing die de Regeering-pnbliceert, ontbreekt het in Engeland toch niet aan afkeurende oordeelvellingen van deskundigen. Zjj zien in dit onbesuisd voorwaartsdringen van een betrekkelijk kleine legermacht honderden mijlen ver van de operatiebasis, door een vijandelijk land tegen een terreinkundigen vijand een hoogst gewaagde ouder neming. Delft Methuen het onderspit, dan is generaal Buller's macht aanmerkelijk verzwakt en zal de moreele indruk der nederlaag ontzettend zijn. Slaagt hij in zjjn onderneming, dan is het ontzet van Kimberley (zelfs met de redding van Rhodes) een zeer geringe inzet voor zulk gewaagd spel. Nóch het ontzet van Kimberley, noch zelfs dat van Mafeking (waarop men in Engeland trouwens niet meer hoopt) zou voor de Boeren zulk een gevoelige slag zijn, als de nederlaag van Methuen voor de Britten. HBYl'TE. Het blijkt thans dat de overwinning door de Engelschen in Soedan behaald, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, inderdaad een zeer belangrijke is. Kolonel Wingate, een naam die in den jarenlangen krijg met de Derwishen, met eere genoemd mag worden, heeft niet slechts het overschot der Mahdisten versla gen en verspreid, maar in den slag is de Khalief zelf met bijna al zijn emirs (Osman Digna is, ouder gewoonte, weder ontsnapt) gesneuveld. Met den dood van Khalifa Abdullahi ben Saïd door den Mahdi in 1885 als zijn opvolger aangewezen, is de Mahdistische beweging, die zoo naamloos veel ellende over den vruchtbaren Soedan gebracht heeft, voor goed bedwongen. ZUIU-AFBIKA. Latere telegrammen van de west grens bevestigen ons reeds geuit vermoeden, dat de Bel- mont-overwinning er een van de Glencoe-soo rt is. De »Evening News" meldt, dat naar luid van berich- ton uit goede bron bij Belmont dertig Boeren werden gedood, zestig gekwetst en twintig gevangen genomen. De Boeren hadden den tijd het grootste deel van hun koren weg te voeren, terwijl het commando, dat de laatste stelling verdedigde de Engelsche troepen bezighield. Na den terugtocht verwijderde dit commando zich in galop, zijn laatste stelling ontruimenddie door de aanvals- colonne verlaten werd gevonden. Evenals te Glencoe namen de Boeren meer naar achteren een nieuwe stelling in, gereed om een omsingeling uit te voeren, als lord Methuen zijn succes had willen voltooien. Maar deze nam de Boeren onderhanden en zei, dat hij als lid van het Comité geen leiddraad van het Volk ver langde wat de vergadering had te beslissen, dat was of mon onder Engelsche heerschappij wilde blijven en daarom trent had hij zich uitgesproken. De middelen ter bereiking van het doel moest men aan het Comité overlaten. Inmiddels was de Hooge Commissaris Sir Bartle Frère in de Transvaal gekomen, en bracht hij op verzoek van de Transvalers eon bezoek aan het laager, waar de Boeren maar bijeen bleven. Hij werd er niet zeer vriendelijk ont vangen. Vervolgens had hij een onderhoud met een aantal afgevaardigden van het Volk dat wel op niets uitliep, maar waarbij de Hooge Commissaris stuitte op een zoo vastberaden tegenstand, dat hij zich niets op zijn gemak gevoelde. Hg zag in dat het wenschelgk was om tijd te winnen; en terwijl hij zijne goedkeuring hechtte aan een plan van Kruger om eene nieuwe nota, nu rechtstreeks aan de Koningin, te zenden, schreef hij aan den Minister Hicks Beach, dat het hoog noodig was om meer troepen en vooral kanonnen te zenden, teneinde elk volgend »Boeren- kamp van dien aard onmogelijk te maken". Maand na maand verliep, maar geen antwoord kwam er op de Memorie aan de Koningin van Engeland. Kruger en de zijnen hadden handen vol werk om het Volk rustig te houden. Inmiddels was generaal Wolseley met een groote troepenmacht naar Zuid-Afrika gezonden, met eene speciale aanstelling als Hooge Commissaris, om de zaken in Zululand tegen Cetywayo, als in de Trans vaal te regelen. Toen hij de zaken in Zululand had afgedaan kwam hij op 27 September 1879 te Pretoria. Na eenige gesprekken met de hoofdmannen der Trans vaiers waaronder dat met Piet Joubert zeer eigen aardig is (van Oordt bl. 270) was hij naar het land van Don 23 had dit gevecht plaats, den 25 waren de Engel schen pas 12 kilometer verder en moesten zy opnieuw slag leveren bij Graspan. Ook hier werd verwoed ge vochten en trokken de Boeren ten slotte terug (hun gewone tactiek). Lord Methuen geeft hun verlies op als 51 dooden en 48 gekwetsten. Hoe groot echter in beide gevechten zijn eigene verliezen waren, laat hij wijselijk onvermeld. Zijn colonne zal echter te Graspan een paar dagen rust nemen, om mondkost en ammunitie aan te vullen; waar die aanvulling vandaan moet komen, is niet zeer duidelijk. Uit Natal komen tegenstrijdige berichten, waarvan wel het voornaamste is, dat de Engelsche verkenningstroep, die aan de Mooi-rivier uittrok, nog steeds niet terug gekeerd is. Uit de Kaapkolonie komen voortdurend berichten, dat de Afrikaanders zich meer en meer bij hun Noorder broeders aansluiten. •Jh, Blom Pz. f Olerleek. Den 25 had de teraardebestelling plaats van den heer J. Blom. Te 2 uur kwam het stof felijk overschot op het kerkhof te Stompetoren aan, ge volgd door familieleden waarbij zich velen aansloten. Men zag daar de leden van den raad en de gemeente ambtenaren, het polderbestaur van de Schermeer met hoofdingelanden en heemraden, het kerkbestuur en enkele belangstellenden. Aan de geopende groeve voerde het woord, namens het gemeente-bestuur, de eerste wethouder, de heer S. Brak, en de heer S. de Jongh namens het polderbestuur terwijl de heer ds. Bosch ten slotte den overledene als mensch herdacht. De schoonzoon van den overledene dankte, namens de familie, voor de eer zijnen vader bewezen. Het Roode Kruis. De 2e Ambulance vertrok den 25 uit Amsterdam. Niettegenstaande het slechte weer was een talrijke en enthousiaste menigte, zoowel te Amsterdam, als aan de sluizen te IJmuiden op de been. Vele autoriteiten, o. a. Dr. Leyds, de gezant der Z.-A. Republiek, waren ge tuigen van het vertrek van de H e r z o g hartelijke en opwekkende woorden werden gesproken. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan mej. Slot, hoofd der verple 'gsters, het volgende telegram gericht Gaarne wenschende ook bij het vertrek van de tweede ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis van mijn oprechte belangstelling te doen blijken, verzoek ik u aan de zusters, welke u vergezellen, de verzekering te geven, dat mjjn bede gaat met allen. Gods zegen ruste op het werk der ambulance en God bescherme hare leden bij hun werk van liefde en zelfopoffering. EMM A." Purmerend. Den 22 Nov. hield de Kamer van Koophandel eene meeting ter bespreking tot het ver krijgen van een communale en intercommunale telephoon- verbinding. De uitslag was, dat er een commissie van vijf leden werd benoemd, welke voorbereidende maatre gelen zal nemen, om de ingezetenen tot deelneming aan te sporen en later den uitslag van haar onderzoek zal mededeelen. Hoofddoel van 't streven der Commissie zal zijn een particuliere communale en intercommunale ver binding tot stand te brengen. Te Hoogkarspel heeft de oude werkman K. in een vlaag van zwaarmoedigheid door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De ongelukkige was ruim 30 jaren lang werkzaam geweest bij denzelfden boer en moest nu, door verkoop, van patroon verwisselen. Hoorn. Toen den 22 trein 1008 van Medemblik het station alhier binnenreed, weigerde de rem en reed het gevaarte met geweld tegen de stootbalben, die uit- eensprongen, maar den trein toch tot staan brachten de locomotief stond er met de voorwielen op en was een buffer kwijtgeraakt. Enkele passagiers, die zich door den schok bezeerd hadden, werden door den garnizoens arts dr. Van der Meulen geholpen. Urscm. De herkiezing van den heer J. Kos tot hoofdingeland gold niet, zooals in ons vorig nummer stond, den polder de Schermeer, doch het heemraadschap Mijzen. Vee-Invoer In België. Blijkens bericht van den Nederlandschen gezant te Brussel zal, met ingang van 1 December e.k., het Bel gische grenskantoor S a n t v 1 i e t wederom voor den invoer van Nederlandsch melkvee geopend zijn. Behagen. De heer J. Denijs zal den 1 December a.s. den dag kunnen herdenken, waarop hij, 25 jaar ge leden, de betrekking van secretaris dezer gemeente aan vaardde. Secoecoeni vertrokken, die hij, echter niet zondor aan zienlijke verliezen, ten onder bracht en wiens sterkte hij op 27 November stormenderhand innam. Inmiddels had het Volkscomité de boeren opgeroepen tot een samenkomst op 10 December te Wonderfontein. Sir Wolseley, dit hoorende, vaardigde eene scherpe proclamatie uit van den volgenden inhoud Kennisgeving aan de inwoners van de Transvaal, door Zijne Excel lentie Sir Garnet Joseph Wolseley, Gouverneur en Opperbevelhebber in en over het Transvaalsche grond gebied. Het is mij bericht geworden, dat de inwoners van de Transvaal het plan hebben om op den 10 December e.k bij elkander te komen, teneinde politieke zaken te bespreken. Volgens mijn opinie kan er niets schadelijker zijn voor de belangen en hot welzijn van het Volk, dan eenige poging om hunne hoofden op hol te brengen, en hunne loyaliteit te verzwakken door verzamelingen, waarop het publiek opgewonden gemaakt wordt en ik heb oorzaak te vreezendat kwaadwillige personen in deze zaak eene agitatie op touw zetten, waardoor velen, door vrees of onkunde, in onvermijdelijke moeilijkheden zullen wor den gebracht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6