No. 143. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. V R IJ D A G 1 DECEMBER. Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. U.OIAARSCME COURANT. Deze Courant wordt O i n s d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.Ot». Afzonderljjke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertcntlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer t BELLI E. De heer Buis, de welbekende en zeer geachte burgemeester van Brussel, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Gedurende achttien jaar stond hij aan het hoofd van Belgie's hoofdstad. EWttELAWIl. In een lezing voor de conservatieve clubs bestreed minister Balfour den 28 de critieken op den oorlog, vooral die in de buitenlandsche pers,waarin beweerd wordt dat Engeland bezield is door den wensch om zich meester te maken van de goudmijnen. Deze beschul diging zegt hijheeft den haat tot beweegreden, of is het gevolg van een niet te qualificeeren onwetendheid. De heer Balfour sprak beslist tegen, dat Engeland eenig geldelijk doel zou hebben en deed daarbij uitkomen dat Engeland sedert honderd jaar nooit van de koloniën eenige belasting heeft geheven ten bate van het moederland. Ballour hield een uitvoerig betoog tot verdediging van de politiok der Regeeringhij geloofde dat de oor logsverklaring der Boerenrepublieken geen wanhopige strijd voor de vrijheid was maar een stout streven tot stichting van een Zuidafrikaansch rijk. Het is nu niet de tijd om de toekomst te voorspellen, maar nooit weer zullen wij toestaan, dat in ons midden een gemeenschap opgroeitin staat om de door ons verleende vrijheden te gebruiken om hun land te veranderen in een magazijn van wapenen, welke tegen ons gebezigd worden. Als de tijd gekomen is om te beslissen welke politiek de over winnaars hebben te volgen, zullen wij de edelmoedigheid die ons als veroveraars past, niet uit het oog verliezen maar aan den anderen kant, zullen wij in gedachten honden, dat incidenten als die van de laatste twee maanden nooit meer moeten voorkomen. ZUID-AFHIHA. Meer en meer bljjktdat lord Methnen's .schitterende "overwinningen" bij Belmont en Graspan hem zeer veel manschappen aan dooden en ge wonden gebost hebben, den Boeren geen groote verliezen hebben berokkend en dat de behaalde voordeelen geen naam mogen hebben. Jaiste cijfers ontbreken nog of worden verzwegen, maar men verheelt zien in Engeland niet, dat Methnen's vliegende colonne nog op geen resul taten van eenig belang kan bogen. Een vijand, zegt de .MaDch. Guardian", die onder den invloed van een op hem behaalde .schitterende over winning" onmiddellijk weer bereid is weerstand te bieden aan een driemaal sterkere legermacht, is zoo schitterend niet overwonnen en hoe krachtig de Boeren zich nog gevoelen, toont het best hnn aanval op de achterhoede van lord Methuen. De kloekheid van deze beweging moet generaal Methnen -wel overtnigen, dat de weg naar Kimberley nog niet voor hem open ligt, en dat hij nog menige moeilijkheid zal hebben te overkomen vóór hij de bezetting van Kimberley de hand kan reiken. Hem voortdnrend ophoudenen zijn opmarsch ver tragen, dat is thans alles wat de Boerenafdeelingen tus- schen de Oranjerivier en de Modderrivier te doen hebben. Van die taak kwijten zij zich tot dusver uitstekend. Het laatste officieele telegram meldende dat Methuen de hoofdmacht der Vrijstaters bij Modderrivier geheel zou hebben vernietigdverdient dan ook zeer weinig vertrouwen. Gelijk wij reeds meldden, is generaal Joubert van Pietermaritzbnrg en Estconrt teruggetrokken. Verschillende commando's zijn saamgetrokken tot een colonne die ten oosten van den weg van Pietermaritz bnrg naar Estconrt stelling heeft genomen. Een ander korps is opgesteld aan de Tugela-rivier en heeft de opdracht den opmarsch vau generaal Olery tot ontzet van Ladysmith tegen te houden, terwjjl de eerstgenoemde colonne den voortrukkenden Britschen troepen den terug tocht zal moeten afsnijden. De derde afdeeling hondt Ladysmith ingesloten. Zoodra generaal Clery overgaat tot den opmarsch naar Ladysmith, kan men dns van dit deel van het oorlogs terrein belangrijke berichten wachten, tenzij hot Britsche departement van oorlog zoo stom blijft als nu ten opzichte van de Westgrens. In de Kaapkolonie begint de commandant der derde divisie, generaal Gatacre, nu langzamerhand wat troepen bijeen te krijgen. Hij rnkt hiermede van Queenstown op, en wil pogen de Boeren nit de kolonie te verdrijven en terug te slaan tot achter de Oranjerivier. Hij moet echter zeer voorzichtig wezen want de bevolking van het noordelijk deel der Kaapkolonie is zeker geheel op de hand der Boerenen het is te verwachtendat Gatacre daar met een sterkere macht te doen krijgt dan hij zich te Qneenstown voorstelde. Bovendien heeft Gatacre slechts een 3000 man geregelde troepen en eenige vrijwiliigers-korpsen tot zijn beschikking, zoodat hij niet veel kromme sprongen zal kunnen maken. lie vechtwijze der Boeren. Een Engelsch soldaat, die aan de ramp van Nichol son's Neck is ontkomen, is te Kaapstad aangekomen en heeft daar verteld, dat hij van de verliezen der Boeren niet het minste begrip heeft .daar de Engelschen nooit een Boer zien, voordat zij zich hebben overgegeven. Deze mededeeling wordt, bevestigd door het verhaal van een van kolonel Gough's mannen, die de verkenning uit Hopetown medemaakte. Ook deze verklaarde, dat hij geen enkele maal een Boer zag: .Van tijd tot tijd tui melde eeu soldaat dood of gewond van zijn paard en steeds liepen de meeningen over de richting, waaruit het schot was gekomen, hopeloos uiteen". Een Engelsche verslaggever meldt nit Natal .De artilleristen konden met hun uitstekende kijkers wel Boeren ontdekken, doch de gewone soldaat zag eigen lijk niets, waarop hij mikken kou en was toch steeds aan vijandelijk infanterie-vuur blootgesteld. Ik zag echter één man, dicht bij den top van Tinta, die blijkbaar be wapend was met een ond Martinigeweer, niets temiken willende hebben met nienwerwetsche zaken als een Mau sergeweer. Wanneer hij vuurde zag ik steeds het grijze rookwolkje van het zwarte kruit der Martinipatronen en steeds meende ik daarna het gesuis van een kogel in mijn nabijheid te hooren, alsof hij voortdnrend op een officier in mijn nabijheid mikte. Hij zat onder een boschje en had van steenen een klein muurtje gemaakte. Gra naat op granaat werd op zijn heuvelrug afgevnurd. Maar bij elk schot moet hij zich hebben neergeworpen en afge wacht hebben tot de loodregeu voorbij was, want na elke granaat zag ik weer het grijze rookwolkje en hoorde ik weer een kogel dicht bij mij snorren." Ce r a ui. H. M. de Koningin-moeder heeft voor het inza melen van gelden ten behoeve van de slachtoffers bij de aardbeving op Ceram een bijdrage van f 600 doen toekomen. Lombok-gedenkteeken. Het Indisch Gouvernement heeft gelden beschik baar gesteld om een gedenkteeken op te richten voor de gesnenvelden en dit te plaatsen op Lombok. Dit monu ment is den 25 verzonden. Het voetstuk bestaat uit 3 treden, ter gezamenlijke hoogte van 1 meter, van Belgischen blanwen hardsteen. Daarop is geplaatst een basement van gepolijst donker rood graniet, met een voetstuk van gepoljjst donkergrijs graniet, ter hoogte van 2 meter. In de voorzijde zijn met groote vergulde letters do volgru le woorden aangebracht Eire DEN GEVALLENEN IN DEN STRIJD op Lombok 1894. Aan de beide zijden van dit basement en aan de achterzijde zijn groote, geheel bronzen platen geplaatst, waarop de namen der gesneuvelden geëtst zijn. Op dit basement verheft zich een gepolijst granieten obelisk uit één stak en van lichtgrijze kleur, ter hoogte vau 4 meter en versierd met een bronzen lauwertak en krans, terwijl zich op den top het Lombok-kruia van brons bevindt. Het geheele monument is zeven meter hoog en is uit gevoerd en geleverd door de firma G. S. Serló, te Am sterdam. lie Telefoon De .Sumatra-Post" van 16 October bevat de vol gende vermakelijke beschrijving van den telefoon Ik groet U, Telefoon, keurig pronkstuk van den men- schelyken geestWees gezegend, Gy, die den sterveling nederigheid leert en zelfbeheersching, Gy, die kalmte be waart in Uwen brnin-gepolitoerden schoot, en zilver bel gerinkel als van vreedzame Alpenklokjes rond sprenkelt in de stilte van kantoorvertrek en woonhuis. Gy, die veroorlooft dat men op groote afstanden zyn medemensch tot razemy brengt, Gy die blauwheid brengt op het aan gezicht van huisvaders en de aderen doet zwellen van de voorhoofden Uwer aanbidders. Gy machtige geest, der stets verneint, gy werktuig van marteling voor driftkoppen, troetelkind van den allesver- slindenden Saturnus, wees gegroet. In U is vrede, gy zwygt en de stemmen die vóór U weerklinken, zyn stemmen des gebeds en van zaligspreking. Talryk zyn de hnwelyken die gy hebt doen mislukken wees ge zegend Apoplexie is Uwe tante. Uwe kinderen heeten St. Vitusdans en Aderbreuk. Gy beheerscht, gy verbetert de verweekelykte zonen der menschen. Door Uwen dienst verstaald, balt zich de vuist, kleurt zich de wang, bliksemt het oog. Welke sport is by U te vergelyken In stomme aanbidding buigen wy ons voor U neer. Ziet, in dezen haastigen tyd, daar alles jaagt en rent, daar alles tracht naar tydsbesparing, is er één ding dat langzaam gaat en bezadigd. Dat is de Telefoon Het is de mensch geweest die de electrische vonk een breidel heeft aangelegd. Het vurige ros des bliksems is een tam, halflam knolletje geworden. Aan U danken wy het dat de manke boodschaplooper weer in eere is hersteld, Gy stelt de deugden van de ossenkarren in een helder licht, de trekschuit is Uw broeder naar dan geest. Gezegende Telefoon, in U is verpoozing van het koortsig jagen dezer eeuw. Verpersoonlykte langzaamheid, geïdealiseerd oponthoud, gekristalliseerde vertraging, wees gegroet I K. W. Een landplaag. In Friesland komen tegenwoordig veel veldmuizen voor. Üp een stuk weiland in de gemeente Idaarderadeel werden in één dag niet minder dan 1300 gedood. Een staartmenseh. In de Pruisische stad Elbing is onlangs een kind geboren met een staart van 5 centimeter. Het aapachtig aanhangsel werd door een operatie verwijderdmaar eerst werden er pbotographiscbe afbeeldingen van ge maakt, waarvan dr. Simon er een zond aan de Anthro- pologische Vereeniging, te Berlijn. Telegrafie zonder draad. Tnsschen Engeland en Ierland werden onlangs be langwekkende proeven genomen, ten einde uit te maken welke diensten men bij zee-oorlogen zon kannen hebben van de telegrapbie zonder draad. Deze proeven werden genomen aan boord van schepen, waarmede krijgsoefe ningen werden gehouden. Het schip .Europa", waarop een telegraafpost, stelsel Marconi, was ingericht, werd van het eskader weggezonden. Gelijksoortige toestellen waren ook aangebracht op het admiraalschip .Alexandra" en op den kruiser .Jnno", aan boord waarvan zich Sig- nor Marconi bevond. Nu kreeg de »Juno" bevel om de .Europa" op te zoeken en na een vaart van ongeveer vijf uren gaven de in de hnt van Signor Marconi op gestelde, instrumenten de aanwezigheid van hel gezochte schip aan. De »Juno" stelde zich daarop in draadloos- telegraphische gemeenschap met de .Europa,om aan dit schip het bevel over te brengen, zich weder bij het smal deel te voegen. Het admiraalschip werd van een en ander op dezelfde wjjze ingelicht. Toen de .Jnno" hare dépêche ontving, was de kruiser 64 kilometers van de .Europa" en 112 kilom. van het gros der vloot verwijderd het was toen 5 uur nam. De .Europa" wendde onmiddellijk den steven, om zich weder bij het smaldeel te voegen en stelde zich om 7 nar 30 m. 's avonds in gemeenschap met het nog 48 kilometers verwijderde admiraalschip, om de van de .Juno" ontvangen dépéche te herhalen. Deze proeven zijn meermalen op andere afstanden over gedaan en worden in Engeland als een groot succes voor Signor Marconi beschouwd. Laatste Berichten. Ue strijd in Aatal. Ladysmith genomen f PARIJS, 29 Nov. Het .Journal des Débats" bevat het volgende bericht .Laffan's Bureau deelt ons mede, dat een telegram in overeengekomen taal meldt dat de Boeren Ladysmith zijn binnengetrokken. Wij geven dit bericht onder alle voor behoud." PARIJS, De .Petit Temps" zegt dat het Hollandsche telegram met de tijding van den val van Ladysmith, te Londen een groote ontroering heeft veroorzaakt. De publieke opinie is het Btilzwijgen van het departe ment van oorlog over de laatste operatiën moede. Het gerucht loopt, dat de bureau's de verliezen zullen bekend maken. Men spreekt van 1500 dooden en gewonden. Aan de Westgrens. LONDEN, 29 Nov. Het departement van oorlog deelt het volgend telegram mede Lord Methnen deelt van de Modderrivier van 28 November mede Te 5 nnr heb ik de stelling van den vijand aan de Modderrivier verkend. Ik heb hem sterk verschanst en verdekt opgesteld gevondener was geen enkel middel om zijn stelling om te trekken. De rivier stond hoog. De aanval werd ingeleid door de artillerie, de bereden infan terie en cavalerie. Te 5.30 in den ochtend bezette de gardebrigade den rechtervleugel en de 9e brigade den linkervleugel. De stelliDg van den vijand werd te 6.30 aangevallen op uitgebreide schaal, waarbij de aanvalslinie gesteund werd door de artillerie, welke zich tegenover de geheele Boerencolonne bevond, welke 8000 man sterk was met twee groote kanonnen en vier Krnppkanonnen. De marine-brigade steunde den aanval van den spoorweg. Na een verwoed gevecht, dat tien uur heeft geduurd waren de Boeren genoodzaakt hunne stellingen te verlaten. Generaal Pole Carow, bevelhebber van de 9de brigade, slaagde er in een kleine afdeeling aan de overzijde van de Modderrivier te brengen met behulp van 300 sappeurs. De houding der troepen was bewonderenswaardig. De veldslag is zoo verwoed mogelijk geweest. De beide brigades hebben zich bjjzonder onderscheiden. PARIJS, 29 Nov. Aan de „Temp9" wordt nit Londen geseind Volgens het departement van oorlog heeft lord Methuen verklaard dat de veldslag van 28 November in de annalen van het Engelsche leger zal geboekstaafd worden als een der grootste die ooit geleverd zijn. In het telegram worden de verliezen van lord Methnen niet opgegeven men zegt dat van zijne troepen 1500 man buiten gevecht werden gesteld. Evenmin raamt hij de verliezen der Boeren; men spreekt echter van 400 dooden en gewonden. Het wordt bevestigd dat de Boeren een deel hnnner troepen wegnemen van MafekingKimberley en nog andere punten om de colonne van lord Methnen tegemoet te gaan. Generaal Gronjé trok in die richting op aan het hoofd eener colonne van 4000 man. LONDEN, 29 Nov. In een telegram nit Oranje-Rivier aan de .Times" wordt naar aanleiding van het jongste

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1