Nederland. Veiling van vaste goederen, Natal zoo goed als geen steenkool meer is en dat de spoorweg bij Colenso beschadigd is. Dit zal voor het Engelsche schepenverkeer een groote hinderpaal zijn en wordt er gezorgd, dat er voor dit doel geen kolen meer uit de Republiek uitgevoerd zullen worden. Telegram. 22 October 1899. Natalgrens. Gevecht Elandslaagte d.d. 21 Oct., 4.20 voorm. tot 4.20 nam. Uit de verschillende private mededeelingen van man schappen die ontkomen zijn moeten wij opmaken dat generaal Koek met een macht van omtrent 1000 burgers, bestaande uit het Johannesburg-commando een gedeelte van het Duitsche corps, een gedeelte van het Hollandsche corps, een sectie artillerie en 2 stukken geschut zich in de richting van Ladysmith bewogen had. De vijand is hem uit Ladysmith tegemoet gekomen en voerde elk half uur met gepantserde treinen nieuwe troepen aan, totdat er ongeveer 6000 bij elkaar moeten geweest zijn met 18 kanonnen. De Engelsche artillerie opende ten 8 ure voorm. vuur van af een heuvel n. o. van Ladysmith. Onze artillerie was niet bij machte om den aanvoer van treinen uit Ladysmith te beletten. In den namiddag werd het gevecht het hevigst. Vijandelijke cavalerie chargeerde de burgers terwijl op linkerflank een regen kartetsen en ontplofbare bommen nederdaalde. Omstreeks 5 uur in den namiddag kwam het Duitsche corps onder kolonel Schiel op het terrein. Schiel sneuvelde onmid dellijk, Ten 6 uur chargeerde de cavalerie nog van een andere zijde en overmeesterde door haar geweldige meer derheid de burgers. De verliezen aan beide zijden moeten aanzienlijk zijn. Wat onze zijde betreftkunnen geen juiste getallen en namen worden opgenomen zoolang geen alleszins betrouwbare informaties zijn ingekomen. Onze twee kanonnen zjjn in handen van den vijand ge vallen. De geheele macht is uiteen gedreven en het is nog niet bekend of zij die den slag doorleefd hebben gevangen genomen of gevlucht zijn. Commandant Viljoen schat ons verlies op 50 burgers en dat van de Engelschen op 600 omtrent. Omtrent onze stelling bij Dundee is de regeering nog rapport wachtende. De laatste tijding isdat generaal Erasmus en overste Trichard nog in positie in de bergen waren. Westergrens. Van waarn. commandant Rusten - burglager Derdepoort is bericht gekomendat Rintsoe door de Engelschen opgedrongen is geworden een voor raad ammunitie aan te nemen en zijn volk daarmede te wapenen datals een gewapende macht door zijn land trekt of zijn grenzen wil overschrijden hij die zal moeten keerenzullende hij anders als vjjand der En gelschen worden beschouwd. »Aan de waarheid dezer informatie", zegt de com mandant, is geen twijfel." Telegram. 22 October. 3.30 voorm. Generaal Koek en commandant Viljoen en Lombard slaags geweest bij Elandslaagte. Generaal Koek en commandant Viljoen wordeo gezegd krijgsgevangenen te zijnbenevens een paar honderd hunner manschappen. Aan onze zijde ongeveer 100 dooden en gewonden. Kolonel Schiel en veldcornetten Pienaar Potgieter en Joubert (voorletters onbekend) worden gezegd te zijn gesneuveld. Commandant Jan Lombard op 't laatste oogenblik ontkomen en hopen spoedig meer betrouwbare berichten te kunnen geven. Latere berichten zeggen, dat slechts 25 man dood en 40 gewond zijn. De officieren bovengenoemd zijn niet dood, doch gewond en gevangen. De meeste gevangenen weer ontvluchtdoordat de soldaten zich zoo bedronken haddendat zij in slaap vielen. De Engelschen verloren in dien slag ruim 600 man waaronder hun generaal. Wordt vervolgd. Wed. Zuid-Afrlltaansclie Vereeniging. Het totaal der bjj genoemde Vereeniging ge storte of ingeschreven giften bedroeg tot 25 November f648,519,195. 7e. Het Volk verklaart verder, dat het tot den tijd der herstelde Republiek niet dan gedwongen zal verschijnen in de hoven des Lands, en dat het alle geschillen onder elkander door scheidsrechters zal laten uitmaken. 8e. Dat het Volk ook nog eene openbare waarschuwing doet aan sommige directeuren van banken in het land om zich niet langer met de politiek te bemoeien, en zoodoende een werktuig te worden in de handen der vijanden van de Republiek. 9e. Dat het Volk der Zuid-Afrikaansche Republiek van de tusschen-regeering, van de hoogere en lagere amb tenaren verwacht, dat er een einde zal komen aan onnoodige kwellingen der burgerszooals in den laatsten tijd maar al te veel hebben plaats gehad, en die geen ander gevolg kunnen hebben dan uittarting tot botsing. En eindelijk 10e. Dat het Volk verklaart, dat het met Gods hulp ver langt eene krachtige Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek, eerbiediging van de wet, ontwikkeling en vooruitgang van het land, en dat het belooft man voor man daartoe te zullen medewerken en de opge treden Regeering te zullen verdedigen tot aan den dood toe. Zoo waarlijk helpe ons God Almachtig Aldus gedaan door ons, van het Volk gekozen Voor mannen, in naam van het Volk der Zuid-Afrikaansche Republiek te Wonderfontein op heden, den 15den dag van December 1879." Na afloop der vergadering te Wonderfontein zond het Volkscomité een briel aan Sir Garnet Wolseley, waarin het hem kennis gaf van het gebeurde, en copie van het Volksbesluit. De brief was geteekend door Pretorius als Voorzitter en Bok als secretaris. Wolseley antwoordde, door Pretorius en Bok te laten gevangen nemen. Dat veroorzaakte zulk eene opgewon denheid, dat de Boeren Pretorius gewapenderhand uit de gevangenis wilden halen. Bok was voorloopig op vrije voeten gesteld tegen eene cautie van 3000. Ve bevolking van Zuld-Afrlka. Het »Handelsbl." schreef eenige dagen geleden Het is onder de tegenwoordige omstandigheden van gewicht om te weten, hoe de verhouding in de Kaap kolonie en in Zuid-Afrika is van het aantal Boeren tot dat der Engelschen. Wij ontleenen daartoe eenige cijfers aan »Petermann's Mittheilungen", afl. 10 jaargang 1899. Dit blad heeft de kerkregisters der drie Protestantsche kerkgenootschappen geraadpleegd en heeft daaruit ervaren, dat er in de Kaapkolonie wonen 350.000 Boeren en 140,000 Engelschen, benevens 10 20.000 andere blanken. In geheel Engelsch Zaid-Afrika is een bevolking van 645,000 Boeren tegen 240.000 Engelschen en ongeveer 40.000 andere blanken. De beide Republieken, Transvaal en de Oranje-Vrijstaat, tellen 280.000 Boeren tegen 60 duizend Engelschen en 50.000 andere blanken. De bevolking van Zuid-Afrika telt dus 925.000 Bceren tegen 300.000 Engelschen en 90.000 andere blanken. Vele dier Engelschen en «andere blanken" zjjn reeds van geslacht op geslacht aan de Kaap gevestigd en gevoe len veel meer sympathie voor de Boerenbevolking dan voor het «Moederland", welks harteloos beheer men reeds moede is. Een «algemeene opstand in de Kaapkolonie" zou dus zeker het begin zjjn van den ondergang der Engelsche heerschappij in Zuid-Alrika. Prov. Staten Noordholland. Zitting van Dinsdag 28 November 1899. Stoomtramweg Egmond aan Zee AlkmaarBergen. Voortgezet werd de discussie over de voordracht tot het verleenen van geldelijken steun, ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg Egmond-aan-Zee— AlkmaarBergen. De voordracht strekt om aan de heeren Bosman c.s. te Alkmaar te verleenen t 40.000 als rente loos voorschot en deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der onderneming (groot f120.000) voor een bedrag van f 60.000, mits de belanghebbende gemeenten en waterschappen evenzeer een renteloos voorschot van f 40.000 verleenen en de onmiddelijk belanghebbenden ook voor t 60.000 aandeelen nemen. Gedeputeerde Staten stellen, met het oog op de financieels gevolgen voor de provincie van het voortdurend verleenen van geldelijken steun aan tramwegen, voor om in het vervolg als leid draad aan te nemen, dat die steun ten hoogste even groot zal zijn als de rechtstreeks belanghebbenden bijdragen, en dezen leiddraad bij het thans aanhangige verzoek reeds te gebruiken. Door den heer Sanders is eene nota ingediend, strek kende om aan te toonen, dat de grondslagen, waarop Ged. Staten voortaan het verleenen van financieelen steun willen doen plaats hebben, onjuist is. De commissie stelt voor om, ten einde de provincie meer macht tegenover de andere aandeelhouders te geven, de deelneming in het maatschappelijk kapitaal te doen plaats hebben, wanneer dat kapitaal wordt gesplitst in aandeelen van f 10.000 met onderaandeelen van f 1000. Daarbij geeft de commissie in overweging het beginsel voortaan iets ruimer te stellen en als bijdrage niet altijd een even groot bedrag te stellen als de rechtstreeks be langhebbenden verleenen, maar subsidie te verleenen als die belanghebbenden ernstig hunne krachten wijden aan de zaak. Daarbij zalwat de toepassing van dit beginsel betreftelke zaak op zich zelf worden beschouwd. Na langdurige bespreking is het amendement der com missie aangenomen met 30 tegen 27 stemmen. Het ge amendeerde voorstel van Gedeputeerde Staten is daarop aangenomen met 35 tegen 22 stemmen. Nog zijn aangenomen de voordrachten van Gedepu teerde Staten tot wijziging van waterschapsreglementen. De najaarszitting der Staten is daarop gesloten. Bloembollencultuur. De 96ste algemeene vergadering der algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur zal plaats hebben op 18 December a.s. in de bovenzaal der SociëteitVer eeniging" te Haarlem, waarop o.a. voorstellen behandeld Het kostte Kruger zijn uiterste moeite om dit tegen te houden, en te bewerken, dat ook Pretorius tegen borg stelling vrij werd gelaten. Intusschen was in Engeland de politieke toestand ver anderd. Het torry ministerie Beaconsfield was met groote meerderheid bij de verkiezingen verslagen. Gladstone was aan het bewind gekomen en had zich tjjdens de verkie zingscampagne zeer ten voordeele van de Transvaal uit gelaten. Sir Bartle Frère kreeg zijn ontslag. De mannen van het Comité besloten dus bij Gladstone aantekloppen. Kruger en Joubert schreven een brief aan den Engelschen Premier, waarin zij verzochten de annex atie te herroepen en het tractaat van Zandrivier van 1852 te doen herleven. De ontgoocheling zou ook nu niet uitblijven. Gladstone antwoordde in een kort schrijven, gedateerd 8 Juni 1880, dat hij op de gebeurtenissen van vroeger niet terug kon komen, maar dat hij zon trachten de Transvaal lid te makeu van de Zuid-Afrikaansche Con federatie. Daarmede vervloog de laatste hoop op minneljjke re geling der moeielijkheden. Paardckraal. Wolseley had de Transvaal verlaten. Een groot deel der troepen was uit het land gezonden. De Engelsche autoriteiten werden door de stilte be drogen. Alle gevaar was naar hunne meening geweken. Zij waren overtuigd dat de Boeren hunne agitatie had den opgegeven en zich in hun lot hadden geschikt. Daar om besloot de Regeering wat sterker op te treden ter zake van de invordering der belasting. De meeste boe ren hadden die niet of zeer slecht betaald aan het nieuwe bestuur, en die het gedaan hadden, hadden alleen betaald onder protest. In het district Potchefstroom deed de Landdrost eene aanschrijving dat de belasting moest worden aangezui- zullen worden het weekblad voor Bloembollencultuur betreffende. Voorts verkiezing van leden van het hoofd bestuur en een ontwsrp-regl. van orde voor de algem. vregadering. Voorloopige besprekingen zullen plaats heb ben over de herziening der statuten bij dit punt trekt de aandacht een schrjjven van den heer J. H. Krelage, waarin deze mededeeltdat hij zich bij zijne aftreding op 1 Januari 1901 niet meer als voorzitter beschikbaar zal stellen. Spoorwegramp te Vllsslngen. Naar de »M. Ct." verneemt, moet door de recht bank te Middelburg in raadkamer beslist zijn, dat er geen termen bestaan om eene vervolging in te stellen tegen den machinist die den sneltrein bestuurde waarmee op den avond van 1 Juni het ernstige ongeluk aan het station te Vlissingen plaats had. Brand. Te Velp, bij Arnhem, was de heer S., uit Rotter dam in het gebouw «Irene" bezig om alles gereed te maken voor eene aldaar te geven voorstelling met de kinematograaf, toen opeens een brandende kaars in een mand met licht ontvlambare stoffen viel, tengevolge waar van er eene ontploffing en een begin van brand ontstond. Al de platen, waaronder zeer kostbare, alsmede de kine matograaf, zijn verbrand. Het gebouw heeft geen schade gekregen. Verdronken. Dicht bij Urk is den 26 de Urker visscher Dub bele Kramer, varende op »U. K. 74", overboord geval len en verdronken, ondanks de vele pogingen, welke tot redding aangewend zijn. De ^ongelukkige laat eene weduwe met één, eerlang twee kinderen, achter. Te Slikkerveer (Ridderkerk) is den 25, bij het te water laten van een stoomboot, de 33-jarige C. Slag boom, uit Sliedrecht, dekknecht op de «Trio'', overboord gevallen en spoorloos in de diepte verdwenen. Boor de machine gegrepen. Te Koog aan de Zaan is den 27 in de stijfselfabriek «Chios", van de firma J. Dnyvis, de heer N. Stam, che micus aan de genoemde fabriek, in aanraking gekomen met een draaiende spil, met het droevig gevolg, dat zijn linkerbeen verpletterd werd. devaariyk gezelschap. Een gegageerd O.-I. militair, zekere H., die Maan dag te Amsterdam uit de tropen terugkeerde, waar hjj twaalf jaren doorbracht, had daar, door buitengewoon zuinig te zijn en voor verschillende personen paarden te dresseeren, in dien tijd een som van f 12.000 bespaard, welke hij in bankbiljetten van f 60, f 40 en f 25, tot een pakje had gemaakt en met zjjn papieren in den bin nenzak van zijn jas gestoken. Te Amsterdam kwam hij in kennis met een hem onbe kenden Duitscher en aangezien zij landslieden waren, werd door H. alle vertering betaald, tot zelfs de reis naar Arnhem, waar zij dinsdag aankwamen. Na gege ten te hebben begaven de vrienden zich naar een café- chantant en werd H. des nachts, omstreeks 2 uur, door de politie beschonken op de Korenmarkt gevonden, zon der overjas en dan ook zonder geld. De nieuwe vriend heeft zich daarmede verwijderd, zoodat H. thans zonder een cent aan het politiebureau zit. Daar is proces-ver baal opgemaakt en na lang zoeken de naam van den vermoedelijken dader opgespoord. Diens aanhouding is telegraphisch verzocht. (Arnh. Ct.) Rijp. Door het aanstaand vertrek van den heer ds. P. H. Kaptein, te Oterleek, naar Renesse zullen in den ring Rijp van de 9 predikantsplaatsen weldra 4 vacant zijn, n.l.: Schermerhorn, Grootschermer, Oost- en West-Graftdijk en Oterleek. Bestrijding van tering. Oraft. De afdeeling Graft van de Noordhollandsche vereeniging «het Witte Kruis" heeft aan alle ingezetenen van deze gemeente gezonden een overdruk uit de «We tenschappelijke bladen", bevattende eenvoudige raadge vingen en wenken omtrent het voorkomen der tering. Ook aanwijzingen omtrent het onschadelijk maken van de besmetting door eenen teringljjder komen hierin voor. op Woensdag 39 November 1899 bij opbod, door den Notaris B. VAN DER VEEN te Schoorldam. 1. Hals en Erf, aan de Veerestraat te Alkmaar, sectie A. no. 1585, groot 90 ellen. Str. II. Hoekmeijer f 940, 2. Huls en Erf, aan de Ramen aldaar, sectie A. no. 2294, groot 18 ellen. Str. A. Boersen f 325, 3. Huls en Erf aldaar, sectie A. no. 2295, groot 70 ellen. Str. J. Muijs f 505, 4. Huls en Erf, aan de Oudegracht te Alkmaar, sectie B. no. 2904, groot 1 roe 45 ellen. Str. P. A. F. Schouten f 1030, 5. Huls aldaar, sectie B. no. 2358, groot 20 ellen. Str. J. Muijs f 250, 6. Huis en Erf aldaar, sectie B. no. 2907, groot 90 ellen. Str. J. Mujjs f 540, Afslag 6 December 1899, des avonds 6 uur, in *de Vergulde Valk", van den heer IJ. OLDENBURG te ALKMAAR. verd. Als antwoord daarop kwamen op den gestelden dag 7 October 1880 130 boeren die den Land drost een brief aanboden waarin zij zeiden dat zij al leen wilden betalen onder protest en mits de Landdrost zich schriftelijk verbond het geld onder zich te houden, totdat het kon worden afgedragen aan het wettig gou vernement, dat zij, de betoogers, konden erkennen. Het spreekt van zelf, dat deze ambtenaar niet op die voorwaarden de belasting kon aannemen. Hij rappor teerde de zaak naar Pretoria, van waar het antwoord kwam dat het recht zijn loop moest hebben. Een dwang bevel of, zooals 't in de Transvaal heette: «een last brief ter executie", werd uitgevaardigd de deurwaarder nam den boel in beslag en adverteerde den verkoop tegen 11 November 1880. Op die verkooping waren een massa boeren gekomen, en toen de deurwaarder met de veiling wilde beginnen, werd hij met geweld van de wagen gegooid die hij had willen verkoopen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6