Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG Qste Volkstelling. Buitenland. Nederland. 3 DECEMBER. No. 144. Merste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze {Courant wordt B 1 n s d a g-, Honderd» g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas ff ©,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentten Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. (Wet van 22 April 1879 Staatsblad n°. 63) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staatsblad n°. 113.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zjjn. Ook worden aangewezen zij diezonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt wor dendie gevraagd worden op kaarten die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene blauwe kaart (voor een man of jongen) of eene witte kaart (voor eene vrouw of meisje.) Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij t ij d e 1 ij k aanwezig is, ingevuld worden eene oranje kaart (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene rose kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje.) Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw" gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd is verplicht voor de behoorlijke invul ling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte, oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn Overtreding van de voorschriften betreffende de volks telling wordtkrachtens artikel 20 der reet van \h April 1886 Staatsblad n°. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te vorkrijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en vol ledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 1 Dec. 1899. C. D. DONATH, Secretaris UNkELAKD. Chamberlain hield den 30 een toe spraak te Leicester, waarin hij zeide, dat het een reden is voor ernstige gelukwenschen dat Engeland s betrek kingen met de vreemde mogendheden zoo bevredigend zijn. Alle Engelschen zijn tot grooten dank verplicht aan lord Salisbury, voor de wijze waarop hij de buitenlandsche zaken heelt geleid. De verhouding tot de ereenigde Staten is een waarborg voor den wereldvrede. Het is bovendien van het grootste belang dat Engeland niet alleen blijft staan tegenover het vasteland van Europa en Engeland's natuurlijke bondgenoot daarbij is het Duitsche rjjk. Eene goede verstandhouding tusschen de leutoonsche en' de Angel-Saksische rassen zal méér doen voor het behoud van den wereldvrede dan eenige samenvoeging van legers. Engeland is er aan gewoondat de misbruiken van de vreemde pers soms zulk een omvang aannemen dat zelfs de geheiligde persoon der Koningin niet gespaard blijft. De natuurlijke verontwaardigingontstaan door aanvallen op de souvereine, kan ernstige gevolgen hebben, indien Engelands buren hunne manieren niet verbeteren. Toch is het een verblijdend verschijnsel dat de ergste excessen niet voorkwamen in de Duitsche pers. In de Times'' protesteert Sir John Colomb tegen het gebruiken van marine-brigades in de gevechten in Natal en aan de Westgrens. Hoe kranig het van de zee-officieren en matrozen ook is voor hun vaderland te vallen, vraagt men zich toch af, wat hebben zij daai te maken. Met groote moeite en aanzienlijke kosten wordt de marine jaren lang geoefend en werkelijk heelt Enge land geen overvloed van knappe zee-officieren; en terwijl onze soldaten zich nu over Zuid-Afrika uitstorten, hoort men van marinetroepen wier taak het is op zee te vechten en die honderden mijlen landinwaarts worden gevoerd om te worden gedood bij soldatenwerk. Intus- schen zijn hun schepen in onvoldoenden staat van ver dediging. ZIJ1D-AFR1HA. Het bericht van den val van Ladysmith is niet bevestigd en dus zeer waarschijnlijk voorbarig geweest. Van do Oostgrens komt niet veel nieuws; wel hadden Telefoonnummer r 3. eenige schermutselingen plaatl^ doch zij waren van geringe beteekenis. Uit Erèrekamp wordt gemeld, dat de Boeren op Colenso terugtrekken dat Estcourt nu geheel ontzet is en de Boeren weer naar hun hoeven terugkeeren. Men denkt, dat de Boeren de vrijwilligers te Tugela Drift zullen aanvallen. Een slag wordt echter verwacht ten zuiden van Colenso. Indien de Boeren verjaagd worden, zullen zy zeker alle bruggen in de lucht laten vliegen. V au Ladysmith wordt gemelddat op den 16 November slechts 4000 Boeren Ladysmith insloten. Aan de »Times', wordt uit Frère gemeld, dat de Boeren dicht bij Tugela een groot laager hebben bij Groblers Kloof. Ladysmith werd op den 27 November hevig gebombardeerd. Omtrent den slag bij de Modderrivier publiceerde de Regeering geen nadere telegrammen alleen gaf zij het officieel bericht uit dat lord Methuen licht gekwetst is aan de dij en dat dien dag 4 officieren gedood en 19 gewond werden. De Engelsche bladen melden echter dat de Engelschen bij Modderrivier 1800 aan dooden en gewonden verloren. Alle officieren der marine-brigade behalve een tweetalzouden gedood zijnen sommige garde-regimenten zouden meer dan de helft hunner officieren verloren hebben. Generaal Cronjé trok terug op Spijtfontein en wacht daar, naar het schijnt, den vijand at. De Tran8vaalsche Staatssecretaris richtte een tweede schrijven tot de buitenlandsche consuls te Pretoriavan den volgenden inhoud »In vervolg op mijn schrijven d.d. 18 Obtober j.l., in zake het wapenen van Kaffers tegen deze Republiek vanwege de Engelsche Regeeringheb ik de eer u in opdracht van Z.H.Ede. den Staatspresidentmede te deelen dat nu reeds op vier verschillende plaatsen zulk eene bewapening der inboorlingen heeft plaats gehad nl. te Mafeking, Gaberones, Rhodesdrift (aan de Krokodil rivier) en in Zambaansland, on dat burgers dezer Repu bliek reeds tweemaal tegen zulke gewapende inboorlingen die onder leiding van Engelsche officieren stonden, hebben moeten vechten, te weten te MafekiDg en Rhodesdrift. »Deze Regeering zal zich verplicht achten indien u genoemde feiten ter kennisse zoudt willen brengen van uwe Regeering. Vergiftiging. Te Veendam hebben twee zoontjes van den schilder Korrema, 4 en 7 jaar oud, verleden week vergiftige bessen gegeten. Het oudste kind is aan de gevolgen over ledende toestand van het jongste is bedenkelijk. Schagcn. Den 1 herdacht de heer Jb. Dengs den dag, waarop hij vóór 25 jaren het ambt van secretaris der gemeente aanvaardde. In eene buitengewone zitting van den raad werd de jubilaris door den burgemeester kortelijk toegesproken en geluk gewenseht. Namens den raad werd hem eene portefeuille met geldswaarde en een zeer fraai album aangeboden, bevattende in kabinet-formaat de portretten van burgemeester en raadsleden en onder scheidene fotografiën van gezichten op en in onze gemeente. De secretaris dankte in welgekozen woorden burgemeester en raad voor het genoten vertrouwen, voor de gelukwen schen en voor de fraaie geschenken. De raadzaal was aardig met groen en bloemen versierd. Van vele huizen wapperde de vlagterwijl tal van brieven kaartjes telegrammen en bezoeken den jubilaris dien dag eene wel verdiende hulde brachten. De zangvereeniging »Euterpe," waarvan de heer Dengs directeur is vereerde hem een rookstel met zilveren voet en toepasselijk inschrifttal van bloemstukken ontving hij zoowel uit de gemeente als van elders. Oratt. Den 30 November had hier de verkiezing plaats van een lid van het polderbestuur van de banne Graft van den Eilandspolder en zulks in de plaats van den heer J. Mugs. Van de 20 uitgebrachte stemmen bekwam de heer J. Dekker, te Alkmaar 10, de heer V Velthuijs te Westgraftdijk 5 en de heer M. Otjes te Beemster 5. Daar de stemmen op den heer Velthuijs uitgebract^, volgens het polderreglement ongeldig werden verklaard was de heer J. Dekker gekozen. Westgraftdijk. Van wege het Zeevarend fonds alhier is aanbesteed het leveren der olie en het opsteken der lantarens voor de straatverlichting in 1900. Aan den laagsten inschrijver, den heer K. Renooij, is de inschrijving gegund voor 74,95. Door de heeren C. Vennik en A. Hop was ingeschreven voor 84. Het vorige jaar was de laagste inschrijving 79. Warmenhnlzen. De collecte voor de Zuid Afrikaansche republieken in deze gemeente heeft opge bracht f 238,35. Gedurende de maand November werden aan het post- telefoonkantoor alhier behandeld 18 inlagen spaarbank, bedragende te zamen f 1276, 4 terugbetalingen te zamen groot f 655,28; 98 telegrammen, waarvan 31 uitgaande, opbrengst f 8,70. De heer P. J. ter Plegt alhier is bij het in October en November te 's Gravenhage gehouden examen geslaagd als aspirant-land meter by het kadaster, om met 1 Jan. a.s in dienst te treden. Vergiftiging I Dezer dagen is te 's-Gravenhage eene gehuwde vrouw plotseling overleden, ouder omstandigheden en verschijnselen, die doen vermoeden, dat spijsvergiftiging de onmiddellijke oorzaak van haar dood zou zijn geweest. Hoewel een voorloopig scheikundig onderzoek niet bepaald tot overigden tengevolge van vergiftiging concludeerde, is het stoffelijk overschot ter schouwing overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Brand. Te Amstelveen (Middelpolder) is de boerderjj van den heer C. Kroon afgebrand, met 34 a 35 koeien. Te Hoorn is den 28 een brand uitgebroken in de pompenboorderij van den heer G. A., op het Nieuwe Noord. Door de windstilte slaagde men er in verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Gestremde vaart. Uit Tiel meldt men aan het »N. v. d. D." van 30 Nov.: Heden is door zwaren mist de stoom- en scheepvaart geheel gestremd. Honderden schepen beneden de stad wachten op was van het water of op lichting. Het water is nog steeds vallend. De toestand is zeer hachelijk. Den 1 seint men De mist is opgetrokken. De rivier is overdekt met sleepbooten, meerendeels opvarend. Waterstand 1.90 M. Het Witte Uruls. Te Zaandam is den 29 de eerste steen gelegd voor het volksbadhnis der afdeeling Zaandam van het »Witte Kruis", in tegenwoordigheid van den burgemeester,.den heer van Tienen den secretaris der gemeentehet bestuur van de vereeniging »Het Plaatselijk Nnt" en het bestuur der afdeeling, met een toespraak van den voorzitter dier afdeeling, den heer A. B. Dieven bach. Een oorkonde werd ingemetseld, geteekeud door den architect, den heer J. C. Prancken. Moordaanslag. Op 't Hout, gemeente Mierloo, bij Helmond, is een poging tot moord gepleegd op den heer van den Bogaard, wethouder der gemeente Mierloo. Terwjjl hij zich in een calé be"ond, schoot men door de ruiten een geweer af, waarvan de volle lading hagel den heer v. d. B. in den linker schouder vloog en dezen geheel verbrij zelde. De vermoedelijke dader is gevat. Doodslag. Te LutteD, by Hardenberg, drongen eenige dagen geleden een paar door den drank benevelde jongelieden de tapperij van Plasman binnen en wilden den herber gier met messen te lijf. De herbergier verweerde zich met een pook en gaf daarmee zekeren Smit zulk een hevigen slag op het hoofd, dat de schedel verbrijzeld werd en de gewonde gisteren in het ziekenhuis te Zwolle is overleden. Transvaal cn Oranje-Vrijstaat. De »N. Rott. Ct." heeft vernomeD, dat de Ned. Zuidafrikaansche Vereeniging 30 Nov. telegraphisch f 6000 zou zenden aan onzen consul-generaal te Kaapstad voor de gevangenen op de «Penelope." Bij het secretariaat van het Algemeen Nederlandsch Verbond is officieel bericht ontvangen, dat dr. Lingbeek den 26en October te NewcaFtle gezien heeft: Kruseman, Kerckhof en Groskamp, die als vermist waren opgegeven. Grootschc plannen. De Haarlemsche gemeenteraad heeft het uitge breide plan van de Exploitatiemaatschappij van onroe rende goederen aldaar tot bebouwing van hare gronden tusschen de Ostadestraat en de Kleverlaan goedgekeurd waardoor de gemeente met een nieuwe wijk zal uitge breid worden, met plantsoen, breede straten en villa's aan den hooldweg en waarlangs de electrische tram naar Bloemendaal zal worden aangelegd. Beemster. In den gehouden reciteer-wedstrijd werd in de afdeeling «luim" de tweede prijs gewonnen door Mej. C. P. J. Visser, alhier. Ken zonderlinge weikstaklng. Een zonderlinge werkstaking te Crotoy, bij Amiens, namelijk onder de «wormenzoekers'', die het aas leveren voor de vischvangst. Wat zjj willen, blijkt nietmaar zij maken het zóó bont, dat er gendarmes heen zjjn ge zonden. Janmaat aan wal. Dezer dagen meldde zich bij de Rotterdamsche politie om hulp aan een 28-jarig matroos, geboortig uit St.- Vincent (Portugal), die vijf dagen geleden te Rotterdam afmonsterde van het zeilschip «Kinross Shire" in het bezit van een tamelijk aanzienlijk bedrag aan geld. Nu bezit hij niets meer. De man deelde mede, dat hij terecht gekomen was by den logementhouder L. van der Stam, op den Schiedamschen dijk, die in buitenlandsche havens bij zeelieden zóó bekend is, dat zij elkander den raad geven daar hun intrek niet te nomen. Vijf dagen was hij bij dien logementhouder, doch verteerde er haast niets, omdat hij bijna al dien tijd buitenshuis was. Hij gaf den loge menthouder f 132 in bewaring, en toen hij zijn geld terug verlangde, werd hem een stukje papier voorgelegd met eenige cijfers er op, waaruit bljjken moest, dat hij van Van der Stam geen cent meer te vorderen had. Ruim 3 jaren is de matroos bezig geweest om het geld dat hij in vijf dagen kwijt raakte, bijeen te garen. (N. R. Ct.)

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1