Nederland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. BURGERLIJKE STA N 1). Aan boord van de „König". Aan een particuliere correspondentiedoor een stadgenoot ontvangen van een der opvarenden aan boord van de »König", waarmede de eerste Hollandsche ambu lance naar Zuid-Afrika is vertrokken onfieenen wij enkele bijzonderheden. De brief is van Aden, 17 November. »In het Suez-kanaal kwam ons een Hollandsche boot, uit Indië voorbij. Zoowel bij ons aan boord als op het andere schip speelde de muziek »de Boeren hebben 't gewonnen". Verderop kwamen wij een Engelsche mail tegen. Eerst begonnen ze daar aan boord te wuiven maar toen niemand van ons terng wuifde riepen ze »rats rats" en toen begonnen wij allemaal te fluiten. Gisteren zijn wij een Duitsche boot van de Oost-Afrika lijn heel dicht voorbij gegaan en telegrapheerden wij haar het volgende«Er is een Engelsche kruiser, die ons achter volgt, dan is hij voor en dan weer achter ons schip; ik (de kapitein) vind dat erg onbeleefd en wil hebben, dat gjj (de andere boot) te Snez er over zult klagen". Wanneer wij te Aden zijn aangekomen, gaat onze kapitein er ook zijn beklag over indienen bij den Duitschen admiraal die zich daar op een Duit.sch oorlogsschip bevindt. De boot, die ons sein ontving, beantwoordde ons, doch wat dat was, is niet bekend gemaaktzoodat ik vreesdat het slecht nienws voor ons is. »De pleegzusters krijgen college in het toedienen van chloroform van dr. Bierens de Haan." Iemand te Deutichem ontving het volgende schrijven uit Aden, daar afgestempeld 28 Nov., van een der Trans- vaalsche studenten uit Leiden. »8 Nov. Op de »König": Onze reis is tot hiertoe zonder hindernissen geweest. Van Port-Said zijn we door een Engelschen kruiser gevolgd, die eergisternacht voorbij stoomde en ons te Aden wel zal opwachten om dan verder het oog op ons te houden. Uit vrees voor arrestatie gaan we te Aden niet aan walmaar blijven kalm aan boord. »Aan boord bevonden zich 13 Duitsche2 Fransche officieren en nog een Zweed die met ons meegaan vechten tegen de Engelschenook een Russisch dokter die op eigen kosten naar Transvaal gaat." (Hndlsbl). Draadloozc telegraphle. De Duitsche Marine-autoriteiten onderhandelen met Marconi over het voorzien van alle Duitsche oorlogs schepen met toestellen vcor het telegrapheeron zonder draad. De heer Marconi gelooft de schepen in staat te kunnen stellen, nieuws te seinen tot op een afstand van 100 ki lometer, zelfs bij nacht of in zwaren mist. Men is in Duitschland doende met nog een andere nieuwe electrische uitvinding ook al uit Italië. Op uitnoodiging van het bestuur van den Beierschen Staatsspoorweg is dr. Mario Russo di Asar uit Rome naar Miinchen gekomen, om proeven te nemen met zijn uitvinding voor het telephoneeren in spoortreinen. Naar men verzekert, kunnen daardoor twee spoorwegsta tions in telephonische gemeenschap komen met alle tusschen hen op de lijn loopende treinen. Lord IUcthuen. De Britsche Generaal Lord Methuen is een man van veel geestkracht en groote lichaamskracht. Hij was indertijd, evenals zjjn vader, als bokser vermaard. Eens nam hij op straat eene dame in bescherming tegen een huurkoetsier, die haar wilde afzetten. De man was een stevige kerel en riep van zijn bok af: »Je zoudt niet zooveel praats hebben, als ik beneden op straat tegen over je stond »Kom er dan af," riep Lord Methuen «en we zullen dat zaakje eens opknappen." De huurkoetsier kwam naar beneden, en weldra was hij aan het boksen met den flinken jonkman. Na de derde of vierde ronde had hij zijn bekomst, en het speet hem, dat hij niet een billijker vracht had gevraagd. Maar hij had er geen geldelijke schade bij; want Lord Methuen gaf hem een aardige fooi als vergoeding voor de vuistslagen, die bij ontving Leerplicht. Te Hengeloo (O waar verplichte fabrieksexamens zijn, bedraagt het schoolverznim ongeveer één, zegge één percent. Men heeft daar dus feitelijk leerplicht tot en met het twaalfde jaar. Wijl de kinderen, die op de fabrieken plaats krijgen, ook nog tot, hun 16de jaar verplicht onderwijs aan de fabrieksscholen ontvangen, heelt men daar dus onge veer een toestand, zooals het aanhangig wetsontwerp be doelt. Men hoort daarover geen klachten. Kwartjesvinders. Te Goes zijn dezer dagen op aanwijzing van den stationschef aldaar, door de politie uit een trein gehaald drie personen, afkomstig uit Rotterdam, die zich onaerweg zouden hebben schuldig gemaakt aan valsch kaartspel en medereizigers daarmede hebben afgezet. Op last van den commissaris van politie te Goes zijn zij gevankelijk naar Middelburg overgebracht en de bij hen gevonden kaarten in beslag genomen. Veehandel op Belgie. Men schrijft uit Eist De veehandel op België is in de Betuwe zoo goed als geëindigd. Verleden week zijn de laatste wagens vette ossen daarheen verzonden. Kool. De zouterijen in »De Streek" (N.-H.) hebben de campagne voor dit jaar zoo goed als geëindigd. Alleen in de fabriek van den heer Boon zijn dit jaar 4500 vaten ingemaakt. Naar wij vernemen, is dit het grootste getal vaten, welke tot nog toe in ééne fabriek per jaar zijn ingemaakt. Van den nieuwen inmaak zijn reeds vele vaten afge leverd. (»N. v. d. D.") ©terleck. Den 2, des avonds te 7 uur, sloeg een hevige brand uit de meelmoien van den heer P. Kalis, alhier. Verschrikkelijk woedden de vlammen door den hevigen wind, die gelukkig noordwest was. Binnen een half uur lag de molen aan den grond. De oorzaak is niet bekend. Molen en graan zijn tegen brandschade ver zekerd. talken jacht. De heer Mollen, te Valkenswaard (N.-B.). heeft dezer dagen de valkenjacht gestaakt. De vangst was dit jaar niet gunstig slechts ongeveer twintig geschikte exemplaren zoodat niet aan alle aanvragen, ruim 30, kon voldaan worden. Op straat gezet Te Haarlem is de politie voortgegaan met de on bewoonbaar verklaarde perccelen in de Kerkhofstraat te doen ontruimen. De inboedels der bewoners worden eenvoudig op straat gezet ook al hebben de bewoners nog geen onderdak gevonden. Outlcarspel. De heer J. Butter Cz., alhier werd den 4 herkozen als bestuurslid van den polder Woud- meer, gemeente Haringcarspel. Hehagen Den 4 vergaderden in het lokaal »de Beurs" alhier eenige heeren te bespreking van de maat regelen, die zouden kunnen genomen worden om te gera ken tot het beplanten van de wegen in de gemeente. De heer dr. A. G. Melcbior opende met een kort woord de bijeenkomst en deelde mee, dat de beplanting van den Lagedjjkerweg waarmee het best zou knnnen worden begonnen f 275 zal moeten kosten. Besloten werd eene vereeniging op te richten met bovengemeld doel er eene circulaire te verspreiden tot opwekking der ingeze tenen om lid der vereeniging te worden tegen eene con tributie van f 1 per jaar of donateur voor een grooter bedrag. Tevens zal daarin worden verzocht om eene bjjdrage voor eens ten einde nog het volgende jaar te kunnen overgaan tot beplanting van den Lagedjjkerweg. De voor- loopige commissiedie de circulaire zal onderteekenen, bestaat uit de heeren S. Berman, A. C. Melchior, Roden burg, Jb. Stammes, Feisser, van Rossum, Ressing, de Gier, P. Trapman en W. Roggeveen. Den 10 zal in het N. H. koffiehuis alhier den eersten avond van don uitgeschreven tooneelwedstrjjd worden gespeeld door de volgende rederijkerskamers «Harmonie" van Heerbngowaard met «de Buren", van J. van Maurik, «Cicero" van Niewe Niedorp, met «Ia doodsangst" van M. J. Gillissen en «Door oefening vooruitgang" van Uit geest met «de luitenant en zijn oppasser", van H. van Emmerik. Hpanhroek. Herkozen tot lid van het dageljjksch bestuur der banne Spanbroek de heer C. Klaver en tot hoofdingeland de heer P. Ruiter. Verpletterd. Den 3 speelden te Kdam eenige jongens «krijger tje" en liepen daarbij over balken die ter hoogte van 1 a 1'/j meter op den walkant opgestapeld afkomstig waien van de fabriek eener zoutkeet. De bijna 14jarige Gerrit Kramer vieleen balk stortte op hem, en doodde hem op hetzelfde oogenblik. Hchapcnseliurft. - In Drente, waar van Rijkswege krachtig tegen de schurft bij heidesc'napen gewerkt wordt, nemen sommige veeartsen in den laatsten tijd een middel te baat, dat practisch mag heeten. Aan herders, wier kudden schoon en in goeden staat worden bevonden, wordt een getuig schrift, een «brevet van bekwaamheid", uitgereikt Met dat bewijs knnnen zij allicht hunne positie verbeteren en genieten zij bij openvallende betrekkingen de voorkeur. Zeehonden. De visschers te Lemmer (Fr.) klagen zeer over de schade van de vele zeehonden, die zich tegenwoor dig in de Zuiderzee ophouden de netten vernielen en de daarin bevindende visch verslinden. Een visscher had daardoor meer schade dan hij in de geheele week had verdiend. ('urinerend. Tot hoofd der school met den bijbel alhier is benoemd de heer A. J. Verveen onderwijzer eener dergelijke school te 's Iiage. Htompetoren. Tot heemraad van den polder de Schermeer is bij kon. besluit benoemd de heer D. Glij- nis Pz. Brand. Te Hilversum is in den nacht van 3 op4indeNaar- derstraat een huis afgebrand, toebehoorenae aan den heer C. Ros, en bewoond door zes gezinnen. De oorzaak ligt in het duister. Het huis was verzekerd. Daar het hnis grootendeels met riet gedekt was, nam de brand zoo snel toe, dat weinig Is kunnen gered worden. Ken walvisch gestrand. Aan het strand onder Loosduinen nabij den toren der Delftsche waterleiding is aangespoeld een groote visch, plm. 10 meter 'ang, en 2 meter hoog, waarschijnlijk een walvisch. Het plan bestaat deze visch binnenkort publiek te verkoopen. V óór 10 December kunnen gegadigden zich tot den burgemeester te Loosduinen wenden. Voor de vogels. In Artis te Amsterdam heeft dr. Kerbert een kleine tweehonderd nestkastjes aan de boomen laten timmeren, om aan de vogels in het aanstaande voorjaar de gelegen heid te geven te nestelen. Bi] spoorwegongelukken. Bekend is het, dat bij spoorwegongelukken de meeste en ernstigste verwondingen worden veroorzaakt door het ineendrukken der wagens, waarbij de afstand der tegen over elkaar geplaatste zitbanken plotseling wordt vermin derd en de beenen der reizigers op de oevaarljjkste wijze worden bekneld en vaak verbrijzeld. Een Franschman, de heer Rugon, stelt thans in de «Temps voor, de stijve planken, die het steunvlak vormen voor de zachts bekleeding der zitplaatsen, te vervangen door een aantal evenwijdige latten, van elkaar gescheiden door kleine metalen veeren. De uiteinden dier latten glijden in zijdelingsche gleuven. Bij een schok worden deze banken samengedrukt, en daar zij dan veel minder ruimte innemen, bestaat er minder kans, dat zij als beenen-guillotine zullen werken. Verdronken. Te Jnbbega-Schurega (Fr.) is de zestienjarige dienst bode van den landbouwer A. K. door de duisternis te water geraakt en verdronken. Haar lijk is reeds gevonden. Ken treurig ongeluk. Tusschen Winterswijk en Borken, aan de halte te Burlo, stapten twee jagers uit Essen uit den trein, met het doel in den omtrek te gaan jagen. Bjj ongelnk ging het geweer van den eenen jager ontijdig af en trof den andere doodeljjk. Laatste Berichten. LONDEN, 4 Dec. Officieel. De «Ismore" is gister avond in tweeën gebroken. Allen die aan boord waren, benevens 20 paarden, zijn gered. In de Kaapkolonie. KAAPSTAD, 29 Nov. Een telegram uit Kokstad in Griqualand Oost bericht, dat Boeren uit Barkley Oost gezien zjjn in het Drakengebergte nabij het dorp Mount Fletcher, blijkbaar voornemens een inval te doen in Griqualand Oost. Eenige families hebben Mount Fletcher verlaten. PARIJS, 4 Dec. Uit Londen werd hedennamiddag aan de «Petit Temps" het volgende geseind: «De «Evening News" meldt, dat sir Alfred Milner, de gouvernenr der Kaapkolonie, een proclamatie heeft uitgevaardigd waarbij alle schietvereenigingen in de kolonie onder de wapens worden geroepen en de vrijwil ligers worden gemobiliseerd, want tot dusver had hjj geweigerd daartoe over te gaan, wat aan de juistheid van dit ernstig bericht doet twijfelen." In Natal. PARIJS, 4 Deo. Van den Londenschen correspondent van de «Temps" Op de vragen betreffende Ladysmith antwoordt het departement van oorlog, dat de berichten uit de stad melden, dat alles wel is. De «Westm. Gaz." gelooft, dat generaal Joubert een laatste poging zal beproeven om de troepenmacht van generaal White te vernietigen voor de aankomst der colonne van generaal Clery. A T J K H. De correspondent van het Handelsblad seint gedateerd 1 Dec.: «Volgens spionnenberichten is Panglima Polim gedood." De N. R. C o u r. ontvangt een bericht van denzelfden datum luidende «Geruchten van verschillende zijden bevestigendat Panglima Polim gedood is." Voor het examen wiskunde, art. 65, is den 2 te 's Gravenhage geslaagd de heer A. List. Bezienswaardig. In de winkelkast van den slager P. Brands, aan het R tsevoort, staat een inderdaad uiterst bezienswaardig werkstuk, geheel uit vet vervaardigd. Het stelt een tafel milieu voormet een overvloed van kunstig nagebootste rozen versierd. Wij knnnen onzen lezers aanraden, eens een kijkje te nemen. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 27 Nov. tot den 2 Dec. zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen 36 kuipbaden, 60 regen baden le klas en 77 regonbaden 2e klas, totaal 173 baden. Loop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over November 1899. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 November 1899 9001 mannen en 9312 vrouwen te zamen 18313 personen. Geboren werden 30 jongens en 17 meisjes, samen 47 kinderen dat is 30,8 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werd ingeschreven 1 kind van het mannelijk geslacht. In deze maand overleden 12 mannen en 9 vrouwen, samen 21 personen, dat is 13.8 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven overleden geene. 6 Gevallen van roodvonk werden geconstateerd. Het sterftecijferdat voor Alkmaar 13.8 was, bedroeg voor Rotterdam 15 's-Gravenhage 13.6Amsterdam 13.1, Utrecht 14.65, Groningen 17.1, Antwerpen 18.3, Parijs 17.95, Londen 18.75, Weenen 17.1, Mtinchen 22.9, Ham burg 15.2, geulen 17.7, Bern 13.6, Christiania 10.1, Moskou 18.25. Alkmaarsche Loten. Wij vernemen dat 15000 lotenuittegeven ter gelegenheid van de op Vrjjdag, 9 April 1900, te houden 20e Alkmaarsche Paaschtentoonstellingen bloc door eene commissie zijn aangekocht. De commissie bestaat uit de heeren: A. Lind, J. J. H. Weijmer, Jb. Fortuin Bz., V. S. Obmstede J.Cz., Jac. Met (Heerhugowaard), D. J. van Thijn, S. Kramer Hz., J. Helder (Oudorp), W. van Vuure, J. Asjes Ez., N. J. van Vunre, A. F. Rozeuhart, I. Bakker Dz. en M. Bregman, bjj welke heeren de loten, tegen de door de afdeeling Alkmaar der H. M. v. L. vastgestelde prijzen, uitsluitend verkrijgbaar zijn. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier der Bedrijfs belasting dienstjaar 1899/1900op 1 December 1899 door den Directeu r der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 4 December 1899. G. RIPPING. Bevolk! ng. Onderstaande personen worden opgeroepen zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente te vervoegen Pieter Zuiker, gekomen van Wognnm. Adrianus Petrus van Zon, idem 'a Hage. Catharina Alida Schipper, idem Vlaardingen. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, G. RIP P I N G. GEBOREN. 2 Dec. Maria Theresiad. van Pieter Krijns en Apo- lonia van Eijzeren. Maria Annad. van Johannes Gerardus Knaap en Fokeltje Jans Vasbinder. 4 Dec. Joseph z. van Albertns Fredericus van de Kamer en Anna Margaretha Lute. Alida Jennigje, d. v. Hermanns Schreuder en Frederika Eliezabeth Tolle. Adrianus, z. van Simon Kok en Petronella Wokke. OVERLEDEN. 4 Dec. Corneli8 Koomen, 37 j.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3