Nieuwj aarswenschen. M still Transvaalsche geschiedenis. No. 146. Honderd en eerste jaargang. 1 899. VRIJDAG 8 DECEMBER. NIEUWJAARSWENSCHEN, h 25 ets. a contant, Buitenland. Feuilleton. In liet nummer van den Oudejaarsavond, Z 0 N D A Gr 31 December a.s., zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. UkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsda g-, Donderda.g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. MSM fcöÏARIA Prijs der gewone advertentie» Per regel fO.lA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer t 3. hetwelk Zaterdag 30 Dee. wordt uitgegeven DE C1TUEVER8. BMGBL1MD. De militaire correspondent van de »Westm. Gazette" is over de .overwinning" bij Modder- rivier niet best te spreken. „Wanneer de aanvoerder en zijne troepen niet znlk een verbazende volharding hadden getoond, zou alles verlo- ren zijn geweest. Methuen zou met zijn leger geuoodzaakt geworden zijn tot een terugtocht, die geëindigd zon zijn in een onherstelbare ramp. Kimberley zou gevallen zijn, en de Kaapkolonie in opstand zijn geraakt, waardoor een toestand zou zjjn ontstaan, die slechts met inspanning van de uiterste krachten zon zijn te redden geweest.'' En thans nog is ervoor zulk een toestand groot gevaar. Dat erkent de »Westm. Gaz." Het blad hoopt echter, dat door het spoedig zenden van troepen naar De Aar en Belmont het gevaar voor lord Methuen, om in den rug te worden afgesneden en aangevallen, zal worden voorkomen. Volgens de groote bladen is het gerucht, als zoude in Ierland een complot togen Engeland ontdekt zijn, geheel uit de lucht gegrepen. Volgens de .Daily Chronicle' ging de recruteering voor de Iersche regimenten, die in Zuid-Afrika Btrijden, nog nooit zoo goed als in do laatste tijden en heeft de inschrijving voor een fonds om aan de Boeren een ambulance te zenden slechts 80 op gebracht. VRAIVKUIJK. Dreyfus heeft een brief van den volgenden inhoud gericht tot senator Clamagoran, voor zitter der Senaatscommissie voor het amnestie-wetsont werp .Den dag dat mij de vrijheid, die ik niet ver langd had hergeven werd, schreef ik de volgende ver- klariug (hier volgt de indertijd door Dreytus alge egde verklaring; waarop vervolgd wordt). Het past mij niet, mij in te laten met politieke oplossingen, te bereiken door de amnestie-quaestiedoch indien het vonnisdat mjj onrechtvaardig trof, mij beroofd heeft van mijn burger rechten zoo bewaar ik toch volkomen mijn rechten als mensch. Ik verlang van de openbare macht slechts dit ééne, dat zij mij van geen der wettelijke middelen beroove, om een hervatting van mijn proces mogelijk te maken. Ik draag in mijn hart noch haat noch wraakgevoel, doch ik wil voor mijn kinderen en voor mijzelf de verkondiging van mijn onschuld iu naam der Republiek in naam van Frankrijk. Ik heb recht op waarheid en gerechtigheid, ik verlang dus, dat men mij alle middelen laat, om wet tig te bewijzen, dat ik onschuldig ben aan da misdaad, dior een ander begaan en waarvoor ik tweemaal onrecht vaardig veroordeeld ben." ZU1 l)-AFKIK.%. De toestand is nog onveranderd alleen komen er wat meer berichten omtrent den slag bij Modderrivier. Het volgende telegram uit. Pretoria is reeds daarom merkwaardig, omdat daaruit blijkt, dat de verliezen der Transvalere zeer gering zijn geweest. .Het officieel rapport van generaal De la Rey meldt, dat een sterke Britscbe strijdmacht gistermorgen het commando aan de Modderrivier op 25 mijlen van Kim berley aanviel. Er volgde een hevig gevecht, dat twaalf uur duurde. De generaals Cronjé en De la R-y namen sterke stellingen in, de Vrijstaters ontvingen versterking. .Generaal De la Rey meldt dat hij 17 dooden en gekwetsten had waaronder zijn oudste zoon. De ver liezen der Vrijstaters zijn onbekend. .Toen de duisternis was ingetreden, trokken de Boeren langzaam naar hnu stellingen terug nadat zij^ den Ea- gelscben troepen belet haddeD den weg naar Kimberley te forceeren." Al zouden de verliezen der V rjjstaters veel belangrijker zijn geweestdan staat het verlies der Boeren nog zeer verre beneden dat der Engelschen. Van Ladysmitb komen berichten die doen zien dat de stad telkens opuienw beschoten wordt.. Een telegram uit generaal Joubert's hoofdkwartier van 28 Nov. zegtHet derde groote kanon, dat .Kiesrecht" genaamd werd (de beide andere beaten .Lange lom en .Suzereiniteit") is in stelling gebracht. Het opeude het vuur op de tuunels, waarin naar men veronderstelde de Britscho troepen zich verscholen hadden. Ben der granaten schijnt een am munitie-magazijn getroffen te hebben ten minste een ontploffing volgde en men zag soldaten uit ban kazematten komen. Den 24 slaagden de Boeren er iu door hnn granaat vuur een kudde van 200 ossen, van het Engelsche kamp in hun laager te drijven. Zij hielden do herders en de soldaten op een afstand door geschat- en geweervuur eu door telkens de opzethoogte te verminderen wisten zij de ossen in hun macht te krijgen. Bennet Bnrleigh de oorlogscorrespondent van de .Daily Telegraph", schrijft een brief, waarin hij zijn misnoegen uitspreekt, dat White zich heeft laten vangen in Lidysmith; dat de Engelscho generaals meenden dat de Boeren niet zonden vechten en niet in Natal vallen over het gebrek aan kennis, dat de Engelschen toonden betreffende de Boeren en de aarzeling van admiraal Harrisdie de vloot in de nabjjheid van Durban com mandeert om toe te staan dat de kanonnen van de schepen werden gebracht en dat officieren en manschappen mede gingenzoodat de marinekanonneu bijna een paar nur te laat te Lidysmith aankwamen om den Boeren weerstand te bieden. Aarts» vaderlijk. Te Des Moines in Iowa worden de burgers zeer aartsvaderlijk geregeerd. Op 't sein van een vervaarlyk schelle stoomfluit 's avonds elf uren moet iedereen, tenzij door overmacht verhinderd in zijne woning zijn op straffe van 50 dollars boete of 20 dagen gevangenisstraf. Wie op de trottoirs spuwt beloopt eeue boete vau tien dollars. Het werpen van vruchtenschillen of het ver wekken van straatgerucht is strafbaar met boeten van 5 tot 100 dollars. Geen schouwburg of openbare ver gadering mag langer duren dan tot tien uren. lllen goede vangst. De Parijsche politie heeft eeu drietal roovers gegrepeu, behooreude tot eeue bende, die sedert geruimen tijd het Boulogner bosch onveilig maakte. Als men daar op eenigszins afgelegen paden wandeldekon men het genoegen hebben eon heer tegen te komen die zich bekend maakte als inspectenr van politie of iets dergelijks en u verzocht mede te gaan, als gelijkende op het signa lement van een door hem gezocht persoon. Ging de wandelaar mee, dan werd hem al spoedig op een geschikt punt een revolver voorgehouden met bevel alles af te geven. Zoo had iemand 1500 fres., zijn gouden uurwerk en meer verloren. De hoofdman is nu ook gevat, wekere Bary, een uit Fransch Guyana ontsnapte boef, die allerlei avonturen ook in Suriname beleefd heeft en deswege onder zijne genooten »De groote kaaiman' heet. Va» tie „Penelope". - Een krijgsgevangene op de .Penelope' geeftineen b-ief aan een vroeger dorpsgenoot in ons land een uit voerig verhaal van zijn wedervaren bij Elandslaagle. Door de overmaoht op de vlucht gedreven had bij nog 't geluk een paaid te grijpen doch dit werd spoedig onuer hem neergeschoten. Hjj viel en hield zich dood. Toen de vijand langs hem heen was gehold, en het ter rein veilig scheen stond hij op en ontmoette in zijn nabijheid een lotgenoot. Beiden besloten te voet verder te vluchten. Weldra ontdokten zij een zwaar gewonden landgenootdien zij naar de ambulauce brach'en. Doch hier werden zij gevangen genomen en naar Ladysmith gevoerd, waar zy het Diet best hadden, en o. a. weiden uitgejouwd. Te Durban hadden zij het boter en ook op de .Penelope" worden zij goed behandeld. Zij mogen echter alleen briefkaarten schrijven die onder censuur staan. Onze gevangene had echter zijn brief op behendige wijze van 't schip weten te smokkelen. Bloembollen te Parijs. Verleden week zijn op een terrein van het Troca- dero te Parijs, vanwege de .Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in Nederland" (voorzitter de heer Krelage), onder toezicht vaD den heer J. J. Kerbert, vele duizenden bollen in den grond geplant voor het tulpen veld, waarmede Holland's tuinbouw op de Wereldten toonstelling hoopt te pronken. Voordracht gehouden door Mr. W. C. BOS !AN op het Natnnr- en Letterkundig Genootschap .Solus Nemo Satis Sapit", 15) op 23 en 30 October 1899. Op 12 Februari had hij een brief gezonden aan Gene raal Oolley. Daarin betuigt hij het goed recht der Trans valere en eindigt aldus .Wij zijn zoo sterk in deze overtuiging dat wij niet .zonden schromen het onderzoek eener koninklijke .commissie, die, wij weten het, ons in ons goed recht .zal herstolleD en daarom zijn wij bereid om wanneer »UEd. wilt bevelen,- dat Harer Majesteit troepen dadelijk .terugtrekken uit ons land, aan hen toe te staan met .volle eer nit het land te gaan en onze nu ingenomen .positie te verlaten". Waarschijnlijk kabelde Colley den inhoud van den brief over aan Lord Kimberley, want eerst op 21 Febr. ant woordde hij met het volgend schrijven: .Ik heb de eer de ontvangst te erkennen van uw .brief van den l2den dezer. Iu antwoord moet ik u in- .formeertn dat wanneer de Boeren, nu onder de wapenen .tegen H. Maj. gezag, met gewapend verzet ophouden, »H. M. Gouvernement bereid is eene Commissie met .uitgestrekte volmacht aantestellen, welke het schema .mocht ontwikkeleu, waarop in Lord Kimberley s te- .legram van den 8 dezer gezinspeeld wordt en aan U .medegedeeld is door Z. HEd. President Brand. Ik .moet er bijvoegen, dat wanneer dit voorstel binnen .48 uren aangenomen wordt van at de ontvangst van .dezen brief, ik volmacht heb tot eene stuiting van »de vijandelijkheden, van onze zijde.' Deze briei werd naar het kamp van Jonbert gezonden. Maar Krnger was intnsschen naar Heidelberg vertrokken. Jonbert liet aan Colley weten, dat Krnger vertrokken was en de brief hem per expresse was nagezonden, zoodat hij eenigen tijd op antwoord zon moeten wachten. Op 28 Februari zond Krnger zijn antwoordmaar deze brief zou Colley nooit bereiken. Amajuba. De Engelsche Generaal was woedend over het dubbel echec, dat hij tegen de Boeren geleden had. Hij had moeten begrijpen, en hij heeft ongetwijfeld begrepen dat de boeren het slot van zijn briet .wanneer binnen 48 uren het voorstel wordt aangenomen, .heb ik volmacht tot stuiting der vijandelijkheden", zonden opvatten als een wapenstilstand, te meer daar hem bericht was, dat Krnger afwezig was en hij dat bericht zonder nadere lerklaring of antwoord had aan vaard. Maar daarin vond hij eene schoone gelegenheid om de Boeren te verrassen. Rechts van het Boerenkamp bevond zich een groote kop of borg, door de Boereu de Spitskop geuaamd, bij de Kaffers bekend als Amajuba. Deze berg beheerschte de positie der boeren en bestreek hun kamp. De Boereu hadden steeds een sterke wacht op dezen kop gehad, en zij waren steeds uiterst waak zaam, wat zij trouwens in de Kaffer-oorlogen geleerd hadden. Maar na de ontvangst van Colley's brief verslapte deze waakzaamheid. Of de Engelsche Generaal hierop rekende Of hij den Boeren een valstrik heeft gespannen van de gemeenste soort Laten wij hopen, voor de eer van het Engelsche leger, dat 't niet zoo is. Ia ieder geval besloot Colley van de verminderde waakzaamheid der Boeren te profiteeren en tijdens de onderhandelingen zijn slag te slaan. In den nacht van Zaterdag 26 op Zondag 27 Februari 1881 om 10 uur, door dikke duisternis gedektrnkte generaal Colley nit met 6 compagniëu infanterie2 c impagniën Schotsche Hooglanders eenige huzaren en de beschikbare oorlogsmatrozen gezamenlyk 693 man en 35 officieren, liet het kamp te Mount Prospect achter zich, en ging op marsch naar Amajuba. Aan den voet van den berg gekomen bleek het onmo gelijk de twee kanonnen die hij had meegenomen, daar tegen op te sjouwen daarom werden deze naar het kamp ternggezonden. Twee cotnpagniën infanterie met de cavallerie werden beneden gelaten ter bewaking van de reserve-ammunitie. Geleid door Kaffergidsen werd de berg nu beklommen. Met het aanbreken van den dag hadden de troepen den platten kop bereikt. Haastig werden van de rotsblokken, die overal verspreid lagen borstweringen opgeworpen. Een put werd gegraven voor water. Eu het ombijt werd genomen. De manschappen waren van 3 dagen levens middelen voorzien. Het nauwe pad dat van de zijde van Natal tot den bijna ontoegankelijken kop leidde was jnist dien nacht onbezet gelateu door de Boeren. Slechts een wacht was geplaatst beueden aan den bergtop aan den kant van het lager. Het was 5 uur in den morgen toen een schot viel waardoor een der Boerenwachters bjjna getroffen werd. Daar er, vooral 's morgens dikwijls schoten op de wachtposten vielen, riep onze boer voorzichtig een beetje jullie zon .een mensch kan raakschiet. Miar een tweede en een derde schot volgdeen daar zagen de Boeren, tot hunne ontsteltenis, dat de Spitskup bezet was door de Engelschen Hadden deze sterk geschut bij zich dan was de zaak voor de Boeren reddeloos verloren en hadden zij dadelijk hnnne stellingen moeten opgeven. Na wilden zij nog eene poging wagen. Piet Jonbert, de tijding hooronde vliegt nit zijn tent en op een klompje boeren toeloopeude zegt hij .Daar is die Engelse nou op die kop jullie moet hnllie .gaan afhalen." Daar de andore positie's niet verzwakt mochten worden, had Jonbert maar 150 man te missen De Veldcoruetlou Roos en Ferreiru stelden zich aan

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1