Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Veiling: van vaste goederen, Nr. 14080 f 20.000; nr. 18820 f 1500; nr. 10747 f 1000; nr. 9390 f 200; ns. 1217, 1979 en 15709 f 100. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Nr. 17347 f 5.Ü00, nrs. 12568 en 1810 f 1000, nr. 7283 f 2J0. Oterleek. Tot candidaten voor den gemeenteraad zijn den 5 gesteld de heeren R. Groot en Jb. Schipper. Deze verkiezing is ter vervulling van de vacature, ont staan door het overlijden van den heer M. Groot. Oplichters. Bij verschillende winkeliers werden in de laatste dagen goederen besteld op volgbriefjes, die bij nader onder zoek valsch bleken te wezen. Eenige winkeliers, overstelpt door St. Nicolaasdrnkte en wellicht geen tyd hebbend tot voorafgaand onderzoek, gaven de goederen mede en werden het slachtoffer dezer oplichterij anderen, bedachtzamer, gingen eerst eens informeeren en ontdekten zoo het boos opzet. Allen kwamen ten slotte met hnn klacht bij de politie, die thans zoekt naar den oplichter of de oplich ters, want, naar de verschillende persoonsbeschrijvingen te oordeelen, nn eens lang en schraal en zonder baard of knevel, dan weer klein van postuur en donker van uitzicht, schijnen er meer dit eerbiedwaardig bedrijf uit te oefenen. Brand. Te Hillegersberg, by Rotterdam, is in den ochtend van den 5 om balfzes brand uitgebroken aan den Zwaans hals in den kruidenierswinkel van J. E. van Brugge. De bewoners man, vronw en drie kinderen, die nog te bed lagen, moesten door het inslaan van de ruiten gered worden door een nevenvertrek aan den straatkant. Het winkelhuis brandde geheel uit. Alles was verzekerd. Amsterdam. De landbouwer Vedder kwam den 3 met zijn melkwagen uit Diemerbrng, om naar de stad te rijden. Onderweg, ter hoogte van de Dnivendrechtsche brug, schrikte het paard en maakte een zijsprong, waar door de wagen van den dijk viel. De voerman en nog iemand, die mede op den bok zat, vielen van den wagen, De een rolde in de sloot, en de ander raakte met zijn voet onder de kar, waarbij hij zich leelijk bezeerde. Goed afgeloopen. - Door de activiteit der veerlieden is den 2 de veer pont te Tiel aan een groot gevaar ontsnapt. Deze was geladen met twee voertuigen, een met hooi en een met klompen belast. Bij het uitrijden van den hooiwagen wipte deze en viel alles op den wal en de brng der gierpont. Een groot ongeluk scheen onvermijdelijk door de aankomst eener afvarende sleep. Door het hijschen van de noodvlag gaf het personeel der .pont aan de boot het sein om op te draaien de tijd hiervoor ontbrak, en een botsing zou gevolgd zijn indien niet door buiten gewone inspanning de pont van den oever was gekregen, waardoor de sleep nog juist kon passeeren. IQoord. In den nacht van 3 op 4 is te Breda een vreese- lijke misdaad gepleegd. In de Ginnekenstraat werd omstreeks half twee uur door huiswaarts keerende heeren het lijk gevonden van een man, die bij onderzoek bleek door vier messteken te zijn afgemaakt. De vermoedelijke dader is aangehouden. Hij blijft hard nekkig ontkennen. De gerechtelijke schouwing heeft heden plaats De wonden zijn toegebracht met een gewoon zakmes Een nieuw cacao-produkt. De Naamlooze Vennootschap Con federatie" ge vestigd te Delftshaven en Hees heeftzoo lezen wij in het Maand blad tegen de vervalsc'aingen", in verschillende landen de patenten verkregen voor een geheel nieuwe bereiding van cacao en chocolade. Volgens het oordeel van verschillende scheikundigen in Nederland, Oostenrijk, Duitscbland, Belgie, Frankrijk 6D Engeland munten deze nieuwe produkten vooral nit door groote zuiverheid smakelijkheid en lichte verteer baarheid. De »Confederatie heeft voor de exploitatie harer uitvindingen en patenten reeds een fabriek in Dnitschland opgericht teneinde hare nieuwe artikelon binnenkort, in den handel te brengen. Het feit dat genoemde Naaml. Vennootschap reeds sedert tal van jaren voortreffelijke producten in den handel heeft gebrachti3 een waarborg dat ook de nieuwe door haar te vervaardigen artikelen den goeden naam waarin onze Hollandsche cacao-tabrikateu zich overal verheugen mogen eer aau zal doen. Kamp te Capelle. Aangaande de bekende spoorwegramp te Capelle wordt aan het N. v. d. D. uit Utrecht gemeld, dat de enquete der inspecteurs en ingenieurs der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen geenerlei plich tsverznim aan het licht gebracht heeft van het bedienend personeel dersein toestellen of locomotieven, zoodat itan ook niemand geschorst is of andere straffen zijn toegepast. Aan de halte Capelle meende men, dat trein 60 door gereden was. Door den dikken mist kon men niet zien, dat die trein ongeveer 200 meter voorbij Capelle was blij ven stilstaan, en men werd dit eerst gewaar toen de hoofdconducteur van dien trein naar de halte kwam terug- loopen, om te informeeren naar gehoorde knalsignalen. Groote schrik maakte zich van den seinhniswachter te Capelle meestertoen hij den hoofdconducteur van trein 60 zag komen aanstappen, wyl hij zag dat de Vlissing- sche mailtrein 80-bis naderde. Het werpen van knal signalen op de rails zou levensgevaailjjk geweest zijn. Beiden begonnen toen uit alle macht op hunne fluitjes te blazen om 80-bis nog tijdig in zijn vaart te stuiten, betgeen helaas niet meer heeft mogen baten. De trein was reeds te dicht genaderd om op de gladde rails te kun nen stilhouden Het gerechteljjk onderzoek is nog niet gesloteD. De heer R. Ommering, van Vlaardingen, een der hij de spoorwegramp te Capelle gekwetsten, is zoover hersteld, dat hij het Ziekenhuis te Rotterdam heeft kunnen verlaten. De conducteur der brievenmalen van trein 80bis blijkt bij de ramp dermate gekwetst te zijn, dat hij als zoo danig niet meer werkzaam zal kunnen zijn. Inltraak. In den nacht 5 op 6 heeft een brutale inbraak plaats gehad in de Annalaan te Nijmegen in twee hee renhuizen, naast elkaar, volgens het bekende systeem door het boren van een gat in de balkondeur en daarna opening der espagnoletsluiting. Vermist worden 24 stuks antiek zilveren kinderspeelgoed, zilveren lepels en vorken. De daders zijn onbekend. De bestolenen waren tegen in braak verzekerd. Niet onwaarschijnlijk zijn het dezelfde inbrekers, die onlangs te Dordrecht huishielden. Gezonken. Een vaartuig van Ierseke, met pulp geladen, is niet ver van Bergen-op-Zoom gezonken. Toen de schipper het gevaar bemerkte, zette hij het vaartuig op de zand bank »de Kraaijer", waardoor hij zich en zijn knecht het leven redde. Toch moesten zij vier uren lang in den mast hulp afwachten, welke eindelijk kwam opdagen Bij eb kon het vaartuig verlicht worden, zoodat de reis kon worden vervolgd. Ontsporing. Nabjj St. Oedonrode (N.-Br.) is den 5 de stoomtram VechelEindhoven ontspoord. Bij onderzoek bleek, dat een boomstam op de rails was nedergelegd. Zekere De H., een reizend koopman, is door de marechaussee aangehouden als de vermoedelijke dader. Het geheele tramverkeer bleef geruimen tijd gestremd, doordat de locomotief dwars over den weg lag. Waanzin. Te Kralingen is den 6 in een tuin achter de Vre- denhofstraat een bejaard timmerman door den bewoner, zekeren Torman, vermoedeljjk in een vlaag van waanzin, een messteek toegebracht in de hartstreek. De dader houdt zich schuil in zijne woning. Het slacht offer is naar het Ziekenhuis gebracht. Hevige brand. Te St. Jansteen (Zeeuwsch-Vlaanderen) ontstond den 4 brand in de schuur van den landbouwer L. van Bunderen. Door den hevigen wind werden ook twee schuren van de weduwe Martens en twee van de weduwe Braam aangetast. Vijf landbonwschuren en twee varkenshokken zijn tot den grond afgebrand 16 hoornbeesten en 8 varkens kwamen om. De schuren waren gevuld met ougedorscht graan en erwten. Alles was verzekerd. Haarlem. Naar men meldt, zal dezer dagen van wege de Nederlandsche Middernachtzending-Vereeniging alhier een adres aan den Gemeenteraad worden gezonden tot afschaffing der kermis. Op verzoek schonken hieraan o. a. reeds adhaesie de Anti-rev. Kiesvereeniging Ne derland en Oranje" en de afdeeling van .Patrimonium". Hilversum. Alhier hadden op St. Nicolaasavond weder eenige samenscholingen plaats. Hoezeer 't verzet niet ernstig was, moest toch af en toe de sabel getrokken worden, en liepen eenige personen verwondingen op. Westgraitdijk. oor de betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Daaronder zijn er 4, die dit voorjaar voor het onderwijzersexamen geslaagd zijn doch nog niet in functie zijn. Haringcarspcl. Tot bestuursleden voor den Ilingpolder zijn den 5 met algemeene stemmen herkozen de heeren W. Govers, als voorzitter en G. Visser als hoofdingeland. Den 8 Januari 1900 hoopt de heer J. Pray te D i r k s- horn den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar benoemd werd tot geëmploiterde bij het bestuur van het Ambacht van V estfriesland, genaamd Geestmeram- bacht, eerst als opzichter en later als penningmeester. Stom pc toren. Zondag, den 10 zal de heer ds. H. de Boer, van Alkmaar, 's morgens om half tien, in het kerkgebouw alhier eene Transvaalrede houden, afge wisseld door het zingen van toepasselijke liederen. Obdam. In deze gemeente is in de maand No vember geen aangifte voor den Burgerlijken Stand gedaan. Hoorn. De heer R. Edander, alhier, leerling van den heer I. Prins Az., te Alkmaar, is geslaagd voor het examen boekdouden van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Zruld Afrika. Sf. Pankras. Dj collecte ten behoeve van de Zuid-Afrikaansche Republieken heeft in deze gemeente opgebracht f 190.15. Texel. Onlangs vormde zich te Den Burg een comité tot ondersteuning van onze stamverwanten in Zuid-Afrika, terwijl te De Waal, De Cocksdorp, Ooste rend, Oudeschild, De Koog en Den Hoorn subcomités gevormd werden, samen 18 personen sterk, onder voor zitterschap van den heer H. W. de Joncheere, burge meester. Thans heeft men eene som van f 1024,56 in gezameld, waarvan f 507,39 voor het Roode Kruis en f 517,17 voor de Zuid-Afrikaansche Vereeuiging bestemd zijn. Daar de verschillende comité's hunne werkzaamheden in het belang der zaak wenscben voort te zetten, hebben zij zich permanent verklaard. Onder de ingekomen giften bevond er zich een van f 25, welwillend afgestaan door het ziekenfonds »Unitas" te Den Hoorn. Nemen de duinen aan de westkust van dit eiland voortdurend toe, aan de noordkust nemen zij nog steeds sterk af. Eenige dagen geleden sloeg het duin alhier binnen 24 uur tijds ter breedte van 4'/, M. weg. Boven dien vond men in de afgeloopen week op 5 M. van het water een houten kist, gedeeltelijk met zand overdekt. Bij nader onderzoek bleek deze het lijk te bevatten van een drenkeling, die ongeveer 2 jaar geleden op 30 40 M. afstand van den duinvoet begraven was. Boon's geïllustreerd magazijn. erschenen is n°. 6 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van n°. 6 is Dr. W. J. Leyds vertegenwoordiger der Zuid-Afrik. Republiek in Europa; Uit de geschiedenis van Zuid Afrika, door H. J. Kolstee; Een kijkje in de Van Dijck-Tentoon- steiling te AntwerpenHet vergaan der werelddoor PicoloDe Reddereene Kerstvertelling van Isabella Kayser, bewerkt door mevr. van Buren; Vrede op Aarde 1 Uit het Amerikaausch van Laura Perry Davie. Gekroonde Hooiaen III. H.H. M M. Keizer Frans Jozef en Keizerin Elisabeth van Uosteuryk, door Louise Stratenus Het gouden spook, een roman uit Klondyke, door Haedon Hill, hoofdstuk XI\ —XVII. (Slot); Vrede op Aardel door B. Hoitrop-Van Gelder; Dood Moedertje, door J. A. Holtrop; Voorbij door J. A. Holtrop. 2e klasse 4e lijst.7 December. 's Gravenhage 7 December 1899. Tweede Hamer. Staatshegrootlng. Bij hoofdstuk Justitie wenschten o.a.de heer Hartogh opheffing van de afzonderlijke militaire rechts pleging in vredestijd; de heer Pijnappel maatregelen tegen het zenden van kinderen naar het buitenland om te arbeiden; en de heer Troelstra eerbiediging van het vereenigings- recht voor arbeiders en strafbaarstelling der schennende patroons. St. Nicolaas. Op de beide openbare scholen voor onvermogenden kon aan de kinderen, dank zij den ingekomen bijdragen, eene welkome St. Nicolaasverrassing worden bereid. Voor het onderwijzend personeel was 't natuurlijk eene aan gename voldoening, dat het publiek het daartoe in staat stelde. Wie de opgetogenheid der kinderen had kunnen aanschouwen, zou zich zeker vast voornemen, eeD volgend maal tot de gevers te willen behooren. De onderwijzeressen der 2e openbare school voor onvermogenden verzoeken odb, haren hartelijken dank over te brengen. Het personeel der andere school wijd teen woord van dank, onder de inge zonden stukken. Ta III H- AF KI KA. 9c Lijst. Ten behoeve van de 14daagsche uitzending van voedingsmiddelen enz. voor het Roode Kruis, in Zuid- Afrika werd door het dames-comité nog in vriendelijken dank ontvangen Van fam. K. 60 ets.; N. N. een pak havermoutG H. P. 1 pak kaarsen 1 pak havermout N. N. 1 kist met groentenN. N. 2 pak tabak 1 flesch vleesch- extract 1 pak maizena N. N. 10 guldenN. een paar schoenen N. N. 20 kop boonen; W. een stuk blanw lin nen (37 el), een stuk geruit bont (38 el.) Bij den penningmeester van het comité, Voordam, C 13, is tot heden ontvangen f 5121.93, waaronder f 2.73s uit een bus in den winkel van den heer J. van den Berg f 4.50 nit eene bus in het Postkantoor en f 9 van eene collecte op eene bruiloftspartij (M. d. V.) Cadettenschool. Naar het Dagblad van 's-Hage" verneemt, is de heer maj. H. G. van Tarel, van bet 7e reg. inf. te Amsterdam, bestemd, om op te treden als direc teur van de Cadettenschool, ter vervanging van den luit. kol. J. Doornbos, die op verzoek daarvan werd ontheven. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgtden 3769.3 den 4 768.7den 5 767.2 den 6 767.8 den 7 765.2. Aan Sint Nicolaas. »Vol verwachting" klopten hunne hartjes, dagen lang. Misschien vreesde een enkele, dat de koek" hem ontgaan zou, want laatst is hij eens.... Doch gelukkig! Sint Nicolaas heeftnaar het schijntalleen het goede opge- teekend niemand werd overgeslagen. Welk oen verrassing in alle klassen Wat straalden al die kindergezichtjes van blijdschaphoe schitterden die oogjes van genot 1 Hoe barteljjk en welgemeend klonk bet »Dank U', Sint-Niklaas 1" Gij waart reeds weer vertrokken toenen hebt dit waarschijnlijk niet kunnen hooreD. Daarom willen wij het hier voor onze leerlingen herhalen. Den Heer Redacteur van deze courant tevens onzen vriendelijken dank voor de plaatsing onzer briefjes. De Onderwijzeressen en Onderwijzers van de Eerste School voor Onvermogenden. Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet ter openbare kennis, dat door hun college bij besluiten d.d. 5 en 6 December j.l. nos. 8 en 9 vergunning is verleend 1°. aan I*. I.. M. Sclmarzer, wonende te Alkmaar, tot het oprichten van een slachterij en rookerjj achter het perceel Stationsweg, wijk E no. 2. 2°. aan J. Harp, wonende te Alkmaar, tot het op richten van een eest tot het drogen van tabak in het perceel Hekelstraat wijk C no. 24b. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Dec. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. 363c STAATSLOTEBIJ. 2e klasse, 3e lijst, 6 Dec. op Woensdag 6 December 1899 bij afslag, door den Notaris B. VAN DER VEEN te Schoorldam. 1. Huls en Erf, aan de Veerestraat te Alkmaar, sectie A. no. 1585, groot 90 ellen. Str. H. Hoekmeijer f 940, 2. Huls en Erf, aan de Ramen aldaar, sectie A. no. 2294, groot 18 ellen. Str. A. Boersen f 325, 3. Huls en Erf aldaar, sectie A. no. 2295, groot 70 ellen. Str. J. Muijs f 505, 4. Huis en Erf, aan de Oudegracht te Alkmaar, sectie B. no. 2904, groot 1 roe 45 ellen. Str. P. A. F. Schouten f 1030, 5. Huls aldaar, sectie B. no. 2358, groot 20 ellen. S»r. J. Muijs f 250, 6. Huis en Erf aldaar, sectie B. no. 2907, groot 90 ellen. Str. J. Mugs f 540, Perc. 1, 2 en 3 verhoogd door J. Muijs, C. van Stam en Jb. Lind tot f 2075, Perc. 4, 5 en 6 verhoogd S. Bregman q q. tot f 1930, lil

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3