Buitenland. Nederland. De oorlog in Zuid-Afrika. vaak zijn dan zulke meisje?, die werkelijk nitblonken in een der vakken van Industrie, later onbekwame, on handige, slordige huisvrouwen. Dat nu op de Alkmaarsche School het meisje werkelgk tot een degelijke, bruikbare vrouw kan worden gevormd, indien zij slechts wille, lijdt geen twjjfel. Het uitgebreid en veelomvattend leerplan zegt het ons duidelijk en het onderwijs gaat met Opvoedkunde gepaard dat zegt veel. Reeds droeg genoemd onderwijs vruchten doch hoeveel te vruchtbaarder zal het zijn, nn het voortaan gegeven zal worden in rnime lokalen, met goed licht en behoor lijke luchtvorversching in plaats van in de beperkte ruimte, waar de leerlingen opeengepakt zitten, en slecht licht en ongezonde verbruikte lucht nadeelig moesten werken op lichaam en geest. Ongetwijfeld zullen met mij velen, die belangstellen in de vorming en opleiding der vrouwelijke jeugd en der gelijk meisjes-onder wijs op prijs stellen, met vreugde deze nieuwe inrichting voor onderwijs begroeten en de be stuurderessen geluk wenschen met haar, tot zooverre^ geslaagde pogingen. Moge onder haar bestuurde nieuwe school voort durend in bloei toenemen, na verloop van tijd rjjkelijk vruchten dragen, en de finantieele zorg, die, 't behoeft nauwelijks gezegd te worden, nog altijd groot is, door meerderen en krachtigen steun spoedig verminderen. Zeker zal dit ook het Onderwijs ten goede komen 1 X. Ul'lTHCIILAKU. In den Rijksdag bij de bespreking van de uitbreiding der vloot (in ons vorig nummer ver meld), heeft zich het volgende incident voorgedaan. Toen dr. Lieber het afkeurde, dat Z. M. de Keizer, nog vóór Bondsraad en Rijksdag in de zaak waren gemoeid, deze aangelegenheid in een openbare toespraak te Ham burg had aangeroerd, kwam de Rjjkskanselier Von Hohen- lohe tegen deze critiek van 's Keizers daden op. Maar de Voorzitter schelde en besliste als volgt:»De vlootrede vaii den Keizer in den officieeleu »Reichsan- zeiger" afgedrukt, mag als een staatsstuk beschouwd worden, waarover discussie geoorloofd is. Men kan toch aan dergelijke als authentiek erkende uitingen des Kei zers niet zoo weinig gewicht toekennen, dat er in behoor lijken vorm niet in den Rijksdag over zou mogen gespro ken worden 1" Met levendige bijvalsbetuigingen werden deze woorden ontvangen. KAttKUABlB. Nog geheel onder den indruk van Generaal Gatacre's nederlaag is de Regeering en het En- gelsche volk opnieuw opgeschrikt door eene nieuwe over winning der Boeren. »Central News'' seint uit Modderrivier van Zater dagavond Lord Methuen zond de artillerie uit tegen de Bóeren- stellingen in het noorden op de heuvels bij Magersfontein, waar da vijand zich sterk had verschanst. Het geschutvuur begon Zondagmorgen den ganBchen dag werd een hevig vuur onderhouden. De kanonnen des vijands schenen tot stilzwijgen te zijn gebracht. Maandagmorgen werd het geschutvuur hervat en tege lijkertijd werd een macht infanterie uit het kamp af gezonden. De artillerie onderhield een vreeselijk vuur op de Boe- renstellingen en de infanterie rukte op om de positie te nemen, doch de vijand bleef in zijn loopgraven en toen de infanterie naderde, werd zij met een doodelijk ge weervuur ontvangen. Onze verliezen zjjn zwaar. Vooral de Hooglanders hebben geleden. De later ontvangen telegrammen over de nederlaag bij Stormberg doen nog duidelijker zien, met hoeveel moeielijk heden het Engelsche lager te kampen heeft. Stormberg is volgens de kolonisten zeer moeielijk te bestormen, het bestaat uit een reeks hooge bergen met vele oneffenheden, die door de Boeren krachtig versterkt waren. Aan de »Daily Telegraph" werd uit Kaapstad geseind By Stormberg marcheerden onze troepen van half tien 's avonds tot vier uur 's morgens. Bij het aanbreken van den dag vuurden de Boeren op de uitgeputte en onvoorbereide troepen. Het gevecht duurde tot tien mi nuten over vijven. Om zeven uur werd de algemeene terugtocht gelast, die onder hevige verwarring schijnt te hebben plaats gehad. De Engelsche artillerie vuurde op haar eigen troepen, waardoor velen werden gewond. Het bericht van president Steyn noemt het aantal gevangenen 144 minder dan het aantal, door Gatacre als vermist opgegeven en over die 144 maakt men zich zeer ongerust. De ontevredenheid over bet stilzwijgen en het onvol ledig bekend maken der oorlogsberichten vau Regeerings- wege wordt steeds grooter. De Standard" waarschuwt de Regeering ten sterkste tegen deze handelwijze en zegt o.a. naar aanleiding van het verzwijgeu van een gevangenneming van 600 Engelsche soldaten by Stormberg: >Deze weglating kan moeiljjk aan een toeval zijn te wjjten. Moeten wij onderstellen, dat ze te wijten is aan de activiteit van den censor te Kaapstad Dan moeten wij de regeering er op wijzen, dat in dit opzicht de officieele waakzaamheid misplaatst is. De staatkunde, om het publiek in onwetendheid te laten over de dwalingen en ongelukken, waarvan de gevolgen reeds aan den vyand zijn bekend, zal door oub volk niet worden goedgekeurd en daar de Boeren zeer wel weten, dat zy onze gevan genen in handen hebben, kan deze buitensporige zorg niet om strategische redenen zijn genomen." Wederom heeft een der Engelsche transportschepen schipbreuk geleden. Luidene een bericht van Lloyds uit Las Palmas is het transportschip »Dentow Grange" met remonte-paarden en oorlogsmatiaal aan boord, bij het invaren van de haven aan den grond geraakt en vast blijven zitten. De »Daily Telegraphheeft een berekening gemaakt, van de Britsche verliezen voor zoover die bekend zjjn en komt tot de volgende cijferBgewoad 2027 officieren en manschappen gesneuveld 566gevangenen 1977 totaal 4570. Hieronder zijn niet begrepen de gewonden en gesneuvelden in het gevecht bjj Stormberg, en even min die welke aan ziekten overleden zjjn. Te Dublin, Ierland's hoofdstad heeft een deel van den gemeenteraad openljjk partij getrokken voor de Boeren. In den gemeenteraad van die stad was een voorstel ingediend om te protesteeren tegen den oorlog. De meerder heid van den Raad echter vond <lat dit voorstel ongelegen kwam, omdat de stad juist nog al wat van de regeering moet hebben en dns reden heeft om de regeering niet tegen zich in 't harnas te jagen. Zij wilde niet vóór stemmen maar ook niet tegen en bleef dus maar weg, zoodat geen besluit kon worden genomen wegens een te gering aantal leden. Niettemin wist de burgemeester er toch een demonstratie van te maken. Hij hield een rede waarin bij den oorlog tegen de Transvaal als een moedwilligen aanval van Chamberlain en diens kapitalisten op de goudmijnen kenschetste. De weinige aanwezige raadsleden en de toe hoorders op de tribune applaudisseerden en riepen »Leve Krugerl" Flt llYHltIJK. In de Kamer is den 12 bij de behandeling der begrooting van Justitie, een heftig debat ontstaan, veroorzaakt door eenen uitval van den Afge vaardigde Pion tegen de misbruiken der crimineele Justitie. Met 267 tegen 237 stemmen werd ten laatste tot slui ting van het debat besloten. Den 13 begon voor de 9e Kamer van het Politie-ge- rechtshof te Parijs de behandeling van het proces, door mr. Labori wegens lanter tegen een aantal nationalistische bladen ingesteld, die destijds vaD den aanslag op zijn leven te Rennes hadden gezegd, dat het besteld werk was geweest en hij niet eens een wond had beloopen. Er zijn 13 getuigen gedagvaard. VKREBlVKiiUi! STATUUT. Aan de Daily Tele graph" wordt uit New-York geseind, dat bij het indienen van een motie tot sympathie-betuiging met de Boeren, senator Mason, Chamberlain betitelde als een Lilliputter staatsman in vergelijking met Gladstone en betoogde dat Chamberlain niemand bedroog dan zich zelf alleen. De Engelsche eischen die aau Transvaal zijn gesteld waren twistzoekend en schrikaanjagend. »Als naar het vaandel van een Republiek wordt gehouwen en wij blijven stil zitten", zoo besloot de spreker, »dan beteekent dat, dat wij ons schamen over onze eigen instellingen en bereid zijn om zelfbestuur te laten vernietigen". ZUIU-AKKIKA. De houding der Afrikaanders wordt hoe langer hoe dreigender tegenover de Engelscben, en zeer weinig is er noodig om een algemeenen opstand te doen ontstaan. In het noordelijk deel der Kaapkolonie is de toestand reeds gewoonweg onhoudbaar geworden voorde Engelschen. Middelburg wordt bedreigd, het Hollandsche element in de grensdistricten sympa'hiseert openlijk met de Boeren. Alle bewegingen van de Britsche troepen worden aau de Boeren verraden, en de kolonisten helpen de Vrijstaters op alle mogelijke wijzen, ons zich in de genomen plaatsen te vestigen. Aan de »Standard" wordt uit Kaapstad geseind dat een aantal Hollandschgezinde studenten uit Wellington te Port Elisabeth zijn gearresteerd op hun weg naar Delagoa-baai President Steijn meldt de volgende bijzonderheden over het gevecht bij Stormberg De Engelschen vielen met zes kanonnen de Boeren onder Swanepoel en Olivier aan. Zij beproefden de verschanste stellingen der Boeren op de kopjes te be stormen, maar werden na een hevigen strijd gedwongen zich over te geven. Krijgsgevangen gemaakt werden 1 majoor 5 officieren 20 onderofficieren en 210 man van de Northumberland Fusiliersverder 2 officieren en ongeveer 250 man van de »Irish Rifles. Het is onmogelijk het getal gesneuvelden en gewonden der Britsche troepen op te geven. De Boeren maakten drie kanonnen en twee ammunitiewagens buit. Uit Fiére wordt geseind: Een brigade bestaande uit Engelsche, Schotsche, Iersche en Wuler' fuseliers, onder bevel van generaal Barton trok voorwaarts met mede neming van verschillende scheepskanonuen en nam zondor tegenstand te ontmoeten een sterke stelling in binnen drie mijlen van Coleuso. ■JSBUKICHTUN. Schagen. Den 12 vergaderde in het lokaal »De Roos" alhier de plaatselijke ijsclnb. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. van Gastel on P. de Joncheere. Van het Bondsbestuur zullen 200 bonds- kaarten worden aangevraagd terwijl tevens zal kennis worden gegeven dat een gedeelte der ijsbaan tusschen Tolko en de Schagerwaardsbrug vormende een deel van de baan SchagenAlkmaar, bij dicht water zelden door baanvegers wordt in orde gehouden en geen enkele ijsclnb die streek onder haar beheer schijnt te hebben. Men hoopt, dat de Bond in dit ongerief zal kunuen voorzien. Het bestuur werd verder gemachtigd dezen winter, wat het maken van ijsbanen enz. betreftte handelen naar bevind van zaken. De vereeniging telt thans 60 leden en heeft eene kas van ruim J 140. De Gouwzee is geheel dichtgevroren, zoodat de gemeenschap mot Marken verbroken is. Barslngerliorn. Te K o 1 h o r n werd door de ijsclnb eene baan aangelegd op de kolk der strijkmolens. Den 13 's middags werd hier al vrij druk gereden. Het ijs is zeer glad en de toegangswegen zijn goed bruik baar, echter eerst na een paar nachten vriezens overal vertrouwbaar. In de Zuiderzee is veel dryfijs. De vaart is voor zeilschepen gestremd. Reeds maanden lang zijn de ijsmagazijnen op Texelwaaruit de visschers 's zomers hun voorraad telkens aanvullen, geheel ledig. Nu 't een paar nachten flink heeft gevroren, is men druk bezig om uit de zoet waterpiassen, binnen in het eiland, het ijs in te zamelen en met wagens naar de voorraadschuren te vervoeren. Dit werk geeft aau velen een flinke verdienste gedurende een paar weken. Over het eiland Texel is een geduchte sneeuw storm losgebroken. De kustvisscbers kwamen nog tjjdig binnen. Jaap Oden. »De Kampioen" meldt, dat Jaap Eden voornemens is zich weer voor scbaatsenwedstrijden te gaan oefenen. Uitgeest. Den 13 zijn te Assum, onder deze ge meente, twee woonhuizen en eene schuur door eene onbe kende oorzaak in de asch gelegd. De schade is slechts ten deele door assurantie gedekt. In de 2e vergadering van »Nut en genoegen" trad den 13 als spreker op de heer L. Jansen, van Haarlem. Ds voordrachten van den verdienstelijken spreker bestonden in»Oud gist" van Louis de Haes, »Het Hötel Zam Rothen Ochsen" van C. A de Vries en nReumatismus Articulorum Acutus" van J. van Maurik. De aanwezigen hadden een hoogst genotvollen avond en keerden zeer voldaan huiswaarts. Zaak Haas Van Hall. Tegen de uitspraak in zake Haas is cassatie aan- geteekend. Kdam. Den 11 heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. De 13-jarige J. van der Pol is in de nieuw geopende stoomspinnerij »Holland" door een machine ge grepen en doodelijk gewond. Te Bellingwolde (Gr.) is de arbeiderswoning van H. Hakke afgebrand. De vader was aan 't werk bjj den boer, en de moeder had de deur gesloten, om een schaap, dat een kwartier van huis was, te verplaatsen. Twee kinderen, van 5 en 3 jaren, waren te huis, toen in weinig tijds alles in volle vlam stond. Het oudste, een knaapje, is bij den brand omgekomen en werd door de buren droevig verminkt bij de deur gevonden. Het jongste was ook geheel met brandwonden overdekt, doch leefde nogmen wanhoopt aan haar herstel. Van den inboedel is niets gered geworden. Benoemd tot lid van het bestuur der banne Broek in Waterland de heer L. de Oude, aldaar. Veeilekle. Onder het vee van een veehouder in de gemeente Texel is mond- en klauwzeer uitgebroken. Die ziekte is geweken van het vee van den veehouder T. Smit in die gemeente. Oterleek. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden op den heer R. Groot, 66, op den heer Jb. Schipper 25 stemmen uitgebracht zoodat de heer R. Groot is gekozen. Warmenhulzen. De vereenigingen »Tavenu", »Varia" en »Nut en Genoegen", alhier, hebben het voor nemen in het begin van Januari a.s. gemeenschappelijk op te treden tot het geven eener uitvoering ten voordeele der Zuid-Afrikaansche republieken een zoogenaamden Transvaalavond. Moge eene ruime opkomst, en opbrengst hare moeiten loonen. Wognuui. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Wognum de heer C. Schipper en tot hoofdingeland de heer L. Appelman. He nederlaag van methuen. LONDEN, 13 Dec. Officieel. Generaal Wanchope is gesneuveld in het gevecht van Maandag bij de Modder rivier. 293 Gewonden, waaronder 27 officieren, zijn te Oranje rivier aangekomen van Modderrivier. LONDEN, 13 Dec. Renter's correspondent seint van den noordelijken oever der Modderrivier Maandagavond kwam een brigade van Schotsche regi menten marcheerende tot op omstreeks 200 meter van de stelliug der Boeren, zonder te vermoeden dat de vijand zoo nabij wastoen de Boeren van twee kan ten het vuur openden. Dit bracht den Hooglanders gevoelige verliezen toe; zij waren genoodzaakt terug te trekken maar zij verzamelen zich weer onder beschut ting van een terreinplooi en behielden moedig hun stelling. Door de Gordon Hooglanders versterkt rukten zij opnieuw op in don looppus, gesteund door het marine kanon en de overige artilleriewaarvan het vuur de verschansingen der Boeren enfileerde. Het geschut der Boeren werd tot zwijgen gebracht. Toen beproefde een colonne der Burgers de vlakte over te steken en onze troepen van achteren aan te pakkenmaar zij werden daarin verhinderd door de garde en de artillerie. In den loop van den avond her opende het geschnt der Boeren het vu«r, maar het had geen uitwerking. Onze troepen kampeeren in hunne stelling. Wij ver wachten morgen hervatting van het gevecht. De verliezen zjjn aan beide zijden zeer ernstig. LONDEN, 14 Dec. Het departement van oorlog publi ceert de volgende dépêche van lord Methuen, gedateerd Modderrivier 12 Dec. 7.30 's avonds: »Daar de Boeren hedenmorgen de loopgraven met een sterke macht bezetten, heb ik mijne troepen in volkomen orde naar de Modderrivier teruggetrokken. Ik ben in volkomen veiligheid. »Van ge angenen vernam ik dat de verliezen der Boeren verschrikkelijk zijn ettelijke corpsen zijn geheel vernietigd. De Boeren betoonen aan mijne gewonden alle mogelijke zorg." ■n de Kaapkolonie. LONDEN 13 Dec. Officieel. Generaal Gatacre trekt van Boschjesmanshoek naar Sterkstroom (dus terug naar zijn vroegere stelling.) Uit Aatal. LONDEN, 13 Dec Een officieel bericht aan het depar tement van oorlog van generaal White uit Ladysmith van 12 Dec. zegt, dat zich 32 ernstige gevallen van typheuse koorts hebben voorgedaan en dat 3 lijders aan dysenterie in het hospitaal worden verpleegd. BERLIJN, 13 Dcc. Een telegram van Wolff's Bureau" uit Lorenzo Marquez van gisteren meldt,, dat de Duitsche ambulance met een volledigen ambulancetrein van Pretoria vertrokken is naar Bloemfontein. He „Ulbre Parole" veroordeeld. PARIJS 13 Dec. Heden iB uitspraak gedaan in het proces van Mr. Labori tegen de Libre P a r o 1 e die twijfel had uitgesproken aan de werkelijkheid van zyne verwonding (bij gelegenheid van den aanslag tydens het proces te Rennes). De rechtbank veroordeelde den gérant

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2