De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. sloten in een bergkloofer is bericht gekomen, dat er 1500 Engelschen zijn gevallen. Maandagavond heb ik Marie weggebracht. Ze is met eene afdeeling van het Roode Kruis mee, onder dr. Ling- beek. Het doel is Yolksrnst of Dundee, tenminste naar den Oostergrens. Er zal daar wat te doen vallen. Ze moest er op rekenen 14 dagen minstens uit te blijven. De wagen om de gewonden te vervoeren is prachtig ingericht. Vol moed is M. baar zwaar werk te gemoet gegaan. Generaal Koek is ook gewond en gevangen genomen. Daar juist heb ik S. gesproken een onzer assisten ten, die ook in den slag is geweest. Hij is voor eenige dagen hier en gaat Zaterdag vol moed op Ladysmith af. Als we dat hebben, is veel gewonnen. S. zegt, het was een helsch gevecht, tegeD één van ons vielen tien Engel schen. De terugtocht was verschrikkelijk, daarbij zijn ook velen omgekomenen nog neergeschoten. Veel onzeker heid heerscht nog want, de Hollanders zijn naar alle kanten gevlucht. Groote samenwi rking heersebte tusschen hen en de Boeren. Commandant Schiel der Duitschers en Generaal Koek zijn te onvoorzichtig geweest. Over de honderd zijn krijgsgevangen. Twee nachten en een dag heeft S. geloopen voor hij een trein kon pakkenzonder voedsel, altijd met geweer en bandelier. Hij was vreese- lijk mager geworden en gevoelde zich ellendig. De Boeren moeten 't volgens hem winnen, de Engelschen vallen in elk gevecht bij honderden de Boeren hebben er de schrik in Dit gevecht bij Elandslaagte is het hevigste, wat ooit in Zuid-Afrika is voorgevallen. Ladysmith zal ook nog vrat kosten Brieven van krijgsgevangenen. Een van de krijgsgevangen Engelsche officieren te Pretoria schrijft in een brief, waarvan de »Times'' iets mededeelthet volgende »Sedert ik u het laatst schreef zijn wij, de officieren, overgebracht naar de modelschool. Het is hier geriefelijker, daar het een goed ingericht gebouw is met een groote zaal waar wij allen eten en klasse-lokalenin elk waarvan acht onzer slapen. Wij worden zeer goed behandeld en krijgen allerlei benoodigdheden. Het eten is overvloedig, en wij mogen het aanvullen met dingen die wij koopen. Verder hebben wij elk van de Transvaalsche fiegeering ten geschenke ontvangen een stel burgerkleereneen tandenborstel, een flanellen hemd, een paar sokken, een paar muilen een bed deken peluw bretels en een handdoek. Zoo hebben wjj hetnaar gij zietvrij com fortable, en het eenige wat ons hindert is de beperking van onze vrijheid." Be gevangenen op de „Penelope". »Ons Land'' schrijft »Wij vernemen dat de Boerengevangenen aan boord van de Penelope" in Simonsbaai steeds vele blijken van sympathie ontvangen, en dat wel niet slechts in woorden, maar ook in tastbaren vorm. Gedurig komen presenten aan boord uit de omliggende districten in den vorm van boerenbrood eieren vruchten tabak koffie, geconden seerde melk enz. Het algemeene comité voor Boeren- gewonden, weduwen en weezen, daartoe verlof gekregen hebbende van een genoegzaam getal contribuanten, heeft, zoover het in zijn vermogen ligthet hulpbetoon op degelijken voet georganiseerd. Handelende in overleg met mannen van kenDis onder de gevangenen zeiven en op het rapport van comitéleden, die het schip bezochten om der zaken toestand aldaar op te nemen zendt het nu wekelijks aan boord 50 (Eng.) pond tabak56 pond boter en 6 schapen. Samen met een Simonstadschen vriend leverde het ook eiken dag 150 pond brood. Dit een en ander om tekortkomingen in de scheepsrantsoenen aan te vullen. Maar het blijkt, dat het comité, wat de leverantie van brood betreftwat al te liberaal handelde en dat men aan vijftig pond per dag genoeg beeft zonder er de pas bijgekomen tachtig gevangenen by te rekeuen. Het comité heeft ook reeds rnim honderdzestig pak kleeren, met inbegrip van schoenen of stevelshoeden of petten, verschaft. Het zal zijn dagelijksch en wekelijksch hulp betoon gedurig zorgvuldig regelen en wijzigen naar de getallen van gedetineerden die bijkomen. Daar deze maatregelen niet kunnen worden genomen zonder belang rijke uitgaven voor rekening van een fonds, dat eigenlijk niet voor gevangenen op tonw werd gezet, is het wenschelijk, dat ons liefdadige landgenooten zelfs nog ruimer contri buties zenden voor het fonds dan reeds werden ontvangen, opdat ook de wednwen en weezen doeltreffend kunnen worden geholpen." Be sterkte Tan het Boerenleger. iADe opmerkingen van de Standard" omtrent de sterkte der vereenigde Boerenstrijdmachten hebben aan leiding gegeven eens precies na te gaan hoevele mannen de Zuid-Afrikaansche Republiek en Oranje-Vrijstaat in tijd van oorlog in het veld knnnen brengen. De nieuwe uitgaaf van de «Almanach de Gotha" (1900) geeft daaromtrent de volgende cijfers De Zuidafrikaansche Republiek heeft een artilleriekorps ter sterkte van 29 officieren, 83 onderofficieren en 288 man, waarbij behoort een telegraafkorps van 1 officier, en 15 man, te zamen 416 man. Volgens een telling in 1894 gedaan zijn bovendien 26,299 mannelijke inwoners verplicht in oorlogstijd het land te verdedigen. Alles te samen maakt dit dus een legermacht van 26,715 man. Oranje-Vrijstaat beschikt over een artilleriekorps van 4 officieren, 19 onderofficieren en 140 man, waaronder begrepen is de telegraaicompagnie, verder over 215 gen darmen en 400 man reservetroepen voor de artillerie, samen dus 778 man. Bovendien bestaat de eerBte reserve voor oorlogstijd uit 22,500 man en de tweede ri serve uit 8000, zoodat deze Republiek de beschikking heeft over 31,278 man en beide Republieken te zamen 57,993 man in het veld knnnen brengen. Hierbij hebben zich nu nog gevoegd een groot aantal burgers, die niet meer verplicht waren de wapens te voeren, maar mee wilden strijden den strijd voor de vrijheid, waarvoor zij reeds zoo dikwijls goed en bloed hadden veil gehad. Eu dan zijn de verschillende korpsen vermoedeli'k niet onaanzienlijk versterkt door de Boeren in de bezette streken, die afvallig zijn geworden van de Britsche heerschappij. De ramiög van een Transvaalsch aanvoerder dat de Boereu in staat zijn ten minste 100,000 man tegenover de Engelscbe troepen te stellen, behoeft dus volstrekt niet zoo heel erg overdreven te zijn. P. J. Jnuhrrt'g verjaardag. Een onzer lezers herinnert er aan, dat de grijze generaal Joubert, den 20 Jan. a.s. zijn verjaardag viert. Zeker zijn er landgenooten misschien vele die hem dien dag hunne gelnkwenschen willen doen toekomen Men behoort die brieven dadeljjk te verzenden. Op het adres te vermelden »met de eerstvertrekkende Fransctae of Duitsche mail." (Handelsblad.) Laatste Berichten. Nederlaag van generaal Kuiler. LONDEN, 16 Dec. Een officieel telegram meldt, dat sir Redvers Boller een ernstige nederlaag heeft geleden, waarbij hij 10 kanonnen verloor. PRETORIA, 12 Dec. In zijn ambtelijk rapport over den slag bij Maggersfontein zegt generaal Crotijé Gisteren had een onregelmatig gevecht plaats tot zes unr 's avonds, toen het zwaargescbutvuur weder werd begonnen. De Scandinaviörs bestormden een moeilijke stellingdeze werd echter onhoudbaar en zjj leden zware verliezen. Ik kon geen hulp zenden. De Britten hebben een overweldigende strijdmacht, maar moeten minstens tweeduizend man aan dooden en gewonden verloren heb ben. Van overgeven geen sprake; onze burgers strijden met zeldzame dapperheid en bandhaven hunne stellingen onder het hevige vuur der Engelschen. Onze kanonnen zijn van zeer weinig nut. Ons verlies is niet nauwkeurig bekend ik schat het op honderd dooden en gewonden. PRETORIA, 11 Dec. De bij Stirmberg gevangen ge nomen Britsche troepen worden naar Pretoria gezonden. De Engelschen l.eten 55 gewonden en 30 dooden op het slagveld. De boeren hadden 5 dooden, 3 man zwaar en 13 licht gewond. LONDEN, 15 Dec. Kolonel Kekewich, commandant van Kimberley, rapporteert 10 dezer, dat volgens een door naturellen gebracht bericht, Knruman is aangeval len door rebellen die echter door de trouw gebleven Becbuana's werden afgeslagen. LONDEN, 15 Dec. Officieel. Een ernstige schermutse ling heeft heeft tien mijlen ten Oosten van Oranje-rivier den 13 December plaats gehad. Eeu patrouille bereden infanterie verdreef de Boeren van Zoutpansdrift. De Engel- sche verliezen bedragen een officier en 3 man gedood, een officier en zeven man gewond. J 8 B K H I C II T K N. Sctiagcn. Wegens het bedanken der boeren Van Gastel en do Joncheere als bestuursleden vergaderde den 15 ten tweede male deze week de ijsclub. Tot bestuurs leden werden gekozen do boeren Cats en Langenegger die beiden hunne benoeming aannamen. Besloten werd eenige borden op de ijsbanen te plaatsen met de woorden »Rechts uithalen", en den baanvegers bussen te geven voor het innen van gitten ten behoeve der ijsclub van niet-leden. De baan LaanLange slootTolker vaart Tolke zal als verbindiugsweg met het zuiden geheel in gereedheid worden gebracht. Naar den West-Frieschen dijk en Haringhuizen Barsingerhorn zullen zoo spoedig mogelijk banen geveegd worden. Er is hier in tegenstelling met zuidelijker gelegen plaatsen heel wat sneeuw gevallen, zoodat wegruiming daarvan voor berijdbare banen nood zakelijk is. Over bet geheel is het ijs hier glad enkele gedeelten zijn wat oneffen. Tijdens de vergadering werden 5 personen als nieuwe leden der ijsclub opgegeven. Het Bondsbestuur zal een kaartje der gemeente (uitgave Hugo Suringar) worden gezonden. Barsingerhorn. Te K o 1 b o r n zal, ijs en weder dienendeden 17 eene hardrijderij door mannen worden gehouden, om prijzen in geld van f 20, f 8, f 6, f 4 en 1 2. Inleggeld f 0,50. De toegangswegen zijn van af hier in elke richting gebaand en thans ten volle vertrouwbaar. Een aantal arbeiders zijn tegen 10 cents per unr door de ijsclub aan het werk gesteld. ücliagen. Den 15 had in het N. Holl. koffiehuis alhier de eerste volksvoordracht plaats. De zaal was zeer vol. De Harmoniekapel, de heer G. L. Kroonenbnrg, decla mator en de Schager rederij kerskamer deden hnn best om den minder-bedeelden eeu genoegelijken avond te bezorgen wat volkomen lnkte. Het lied van den dag »Het Transvaalsche Volkslied", door de Harmonie ge speeld werd flink meegezongen. Het N. v. tl. B. meldt het volgende Een ingezetene van Groningen, schoenmaker van beroep, ueett ons land de schande aaugedaan zich aan te melden om dienst te nemen in he' Eugelscbe leger, teneinde tegen de Boereu te vechten. De man kreeg echter, namens het Engelsche Ministerie van Oorlog, bericht, dat alleen Britten totnogtoe in dienst genomen werden. Bloed vergiftiging. Te Dordrecht heeft zich een geval van bloedver giftiging voorgedaan. Een juffrouw had een wondje aan den hals en knoopte nochtans een gekleurde zijden das om den bals. Gevolg was, dat zij na eenige dagen aan bloedvergiftiging overleed. Aanvulllngs ambulance. Het personeel, door het hooidcomité van bet Roode Kruis tot versterking >-m aan valling der reeds gezonden ambulances naar Zuid Afrika te zenden, bestaat uit de artseu G. van Houtum, assistent-geneesheer aan het zieken huis te Rotterdam D. H. v. de Gootassisteut aan de chirurgische kliniek van het academisch ziekenhuis te Groningeu L. J. Janssen, officier van gezondheid le klasse der marine, en de Ziekenverplegers J. van Marle, Amers foort A. van der Linde, Vlissingen O. van de Woestijne, Roermond L. P. de Brain, Amsterdam. Te Botterdam werd een 23-jarige dienstbode dood aan boord van een schip gevonden, naar vermoed wordt tengevolge van verstikking door kolendamp. ütompetoren. De heer A. Couwenhoven alhier, kwam voor op het drietalvoorgedragen aan den raad der gemeente Oud car spel, ter benoeming vaneenen secretaris dier gemeente. K'jpe. Benoemd tot notaris in het arrondissement Alkmaar ter standplaats Zijpe de beer G. Vrybnrg, can- didaat aldaar. Sanatoria voor longlijders. Terwyl het Sanatorium voor de onderwijzers te Lunteren in aanbouw is en de Vereeniging van Volks sanatoria voor longlijders in Nederland besloten heeft haar gebouw te Hellendoorn te stichten, zal aan het velnwscbe dorp Patten de eer te benrt vallen van de eerste inrichting van dezen aard in ons land gevestigd te zien. Onder leiding van de artsen Haentjes en Hnykman, zal aldaar in bet begin van 1900 een Herstellingsoord voor longlijders geopend worden voor gegoede pat.ën- ten, welke om de een of andere reden niet willen of kunnen vertrekken naar een bnitenlandsch Sanatorium. Het voornemen bestaat om de Brehmer-Dettweiler'sche rust- en openlnchtknur toe te passen. Tot directrice van dit Herstellingsoord is benoemd mej. R. van de Sande Bakhuijzen te Leiden. liefdadigheid. De winter heeft zijn intrede gedaan od doet zich krachtig gevoelen. Zij die hem weerstand knnnen bieden door warme kletding goede voeding mogen van geluk spreken doch wee dengenen, die er zoo niet aan toe zijn. Voor hen is de winter eene ware marteling, schamel gekleed slecht gevoed kunnen zij de konde daar bniten moeielijk weerstaan en ook tehuis ontbreekt dikwerf de noodige brandstof om het woonvertrek te verwarmen. Voor instellingen van liefdadigheid een moeieljjke tijd om een ieder te helpen. De wil is wel goedmaar de kas laat het niet altijd toe, om allen, die daar aanklop pen te steunen. Zij die lid zijn van zulk eene instellingweten dan ook bij ervaringhoe moeielijk bet isom bij strengen winter de minvermogenden, de armen, allen te helpen. Ondergeteekende dio lid is van een kerkelijk armbe stuur, werd dezer dagen verrast met eene gift van iemand, die onbekend wenscht te blijven om met de aanstaande Kerstdagen eene extra bedeeling uittekeeren. Hartelijk dank aan den gever, die daardoor iets bijbrengt om onze bedeelden op die feestdagen met iets extra's te kunnen verrassen. Moge zijn voorbeeld navolging vinden. Mogen do meer- gegoeden in deze dagen nu de noodun en behoeften zoo groot zijn een ieder naar zijne mate medewerken om bet lot onzer armen te verzachten opdat het komende Kerstfeest getuige dat de liefdadigheid te Alkmaar ook dit jaar zich krachtig heeft genit. Alkmaar, 16 Dec. 1899. O. Wafelen. Wafelen in de kermisweek zijn een gewild artikel, doch ook in andere tijden des jaars laten zjj zich goed smaken en zoo is 't begrijpelijk dat de beer J. F. Wagendrever, in eene achterstaande advertentie, kennis geeft, dat hij bereid is, in de behoefte daaraan dezen wintertijd te voorzien. Christelijke Belangen. Van wege de Vereeniging tot bevordering van christelijke belangen, zal, in het gebouw »Waakt en Bidt" op maandag, den 18, 's avonds te 8 uur, eene lezing worden gehouden door den heer ds. A. J. A. Vermeer, van 's Hage, met het onderwerp: «Vertellingen nit de Dorpspastorie" (v. Koetsveld en Ma- claren). A. I. W. B. Tot consul alhier voor den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond is benoemd de heer B. Bos man Cz. Cadettenschool. Door de onderofficieren der Cadettenschool is aan hunnen aftredenden chef, den overste J. Doornbos, en aan den, op zijn verzoek, eervol nit den militairen dienst ontslagen officier van gezondheid der le kl. Dr. R. Slaeswijk, hun pbotographisch portret aangeboden. Deze portretten, afzonderlek vervaardigd, in het atelier van den heer Chrispyn, hof-fotograaf, zijn op smuakvolle wijze gegroepeerd op één veld overgebracht en iu sierlijke lijst geplaatst. Het geheel, op artistieke wij ze afgewerkt, maakt eeu zeer aangenamen indruk, en doet den vervaardiger eer aaD. Oplichting. De 26jarige G. J. M., thnisbehoorende te Amster dam, begaf zich in den avond van den 14 in een tapijt magazijn alhier en door voor te wenden, dat bij sedert eenige dagen bij uene familie alhier werkzaam was en door den heer des huizes was gezonden, om tapijtstalen op zicht te halen, werden hem door den bediende een 8tal stalen, een waarde van circa f 25,hebbende, mee gegeven. Spoedig bleek echter, dat men met een oplich ter te doen had en werd hij aan de stoomtram door den agent vau politie P. Fellinga aangehouden, nog in het bezit der stalen, welke hij voornemens was te Amster dam van de hand te doen. De verdachte is ter beschik king van den officier van justitie aihier naar het huis van bewaring overgebracht. ZIIlB-AFRIHi. 12e Lijst. Ten behoeve van de 14daagsche uitzending van voedingsmiddelen enz. voor bet Roode Kruis in Zu.d- Afrika, werd door bet dames-comité nog in vriendelijken dank ontvangen Van de Alkmaarsche dienstboden f 38.80 waarvoor werd aangekochtbussen vleescb gedroogde appelen koffieboonen bussen groenten brnine boonen en rijst. De barometerstand alhier was des morgeus te 8 uur als volgt: den 15: 765.1 den 16: 768.4. Volksvoordracht. Den 15 werd ;n het lokaal Harmonie de tweede der door het departement van »Tot Nnt van 't Alge meen, georganiseerde volksvoordrachten gehouden. Als spreker trad op de heer ds. A. AI. A. Reynders die in eene boeiende rede eeu schoon beeld gal, wat men onder «Vaderlandsliefde" veistaat. Spreker schetste den strijd voor vrijheid en recht, die ges:reden wordt in de beiae Republieken in Zuid Afrika om daarna een blik te slaan op het roemrijk verlegden en het heden van ons vaderland. Deze voordracht wlerd luide toogejuicht en toen de heer van Arnhem daarna met zijn welluidende stem net Trnnsvaalscbe Volkslfed van mej. van Rees aanhief, steeg de geestdrift ten top.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2