De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Stadsberichten. 3e klasse, 3e lijst, 29 December. Ns. 8950 en 15295 f 1000; ns. 11676) en 14304 f 200 ns. 1353, 5635, 7339, 11787, 13086 en 18114 f 100. Boeren nog aan elk station het gejonw en gesohimp der Kaffers te verduren, Ook de redactie van »Ons Land" spreekt haar veront waardiging nit over dit feit, dat haar van verschillende zjjden bevestigd wordt. Laatste Berichten. I LONDEN, 20 Dec. Op een bijeenkomst van de City Corporation onder voorzitterschap van den Lord Major, werd medegedeeld, dat tot een bedrag van 25000 was ingeschreven voor de uitrusting van een City-korps van dnizend vrijwilligers voor Znid-Afrika. Lord Rothschild teekende voor £5000. De opperbevelhebber, generaal Wolseley, heeft het aan bod der corporatie aangenomen. KAMP AAN DE MODDERRIVIER, 16 Dec. De boe ren bonden hun oorspronkelijke posities bij Magerfon- tein bezet. Bovendien hebben zij belangrijke versterkin gen aangelegd in de vlakte tusschen de brng over de rivier en een sterke stelling aan de drift. Bij een verkenning die gisteien werd ondernomen za gen de éclairenrs van bet Britsche leger een groot aan tal Boeren op een verwijderden heuvelrug in de richting van Jacobsdal. Zij hadden een kanon bij zich. Het is waarschijnlijk dat de Boeren de stad thans met een aanzienlijke macht hebben bezet. LONDEN, 20 Dec. Een verbeterde ljjst van ongeval len in d6n slag aan de Toegela vermeldt 142 gesneu velden, waaronder vijf officiereD. Déroulède nogmaals veroordeeld. PARIJS, 20 Dec. Voor het Hooggerechtshof verklaarde Déronlède dat hg kwam om Marcel Habert te verte genwoordigen die de behandeling niet kon bijwonen. Hij voegde daarbij «Ik ben overtuigd van de gehoorzaamheid van de be- roeps-magistratnur aan de bevelen van de regeering. Ik beweer hetzelfde van de bijzondere magistratanr. Deze vergadering is een schaiide, zij onteert de Republiek en Frankrijk. De Senaat wordt evenzeer door mij veracht als de President van de Republiek. Gij zijt de dienaren en de knechten van de onwettigheid. Gij zijt het Hooge Hof van het Onrecht en de Schande. De president van de Republiek is der Republiek onwaardig en gij onteert Frankrgk." Deze woorden veroorzaakten een onbeschrijfelijk tnmult. De procureur-generaal eischte uitslniting van Déronlède tot de pleidooien en veroordeeling van den beleediger. Het Hof trok zich terng om te beraadslagen en ver oordeelde Déronlède wegens beleediging van het Hoog gerechtshof tot twee jareu gevangenisstraf. Be toestand van den Pans. ROME, 20 Dec. Het is ODjnist dat de Pans ernstig ongesteld zou zgn. De hoest vermoeit den Heiligen Vader zeer, maar niettemin hee t Z. H. nog eenige andienties verleend. Op raad van zijn geneesheeren zal hjj zaterdag het bed honden om Zondag de plechtige ontsluiting van de Heilige Poort te kunnen leiden. De Pans beloofde na de plechtigheid te znllen gaan rusten. De nieuwjaarsreceptie van het corps diplomatique is afgezegd. UIBUKICHTKIII. Uitgeest. Den 20 had op de Binnenmeer het tweede gsfeest plaats, uitgeschreven door de IJsclnb al hier. Thans was het eene hardrijderij van honden ge spannen voor eene slede. Ofschoon het weder niet zoo uitlokkend was als 11. Zondag, was er toch een vry talrijk pnbliek, dat zich vermaakte met de komische tooneelen, die zich gedurig voordeden. Barslngrrhorn. Den 20 werden de prijzen met ringrijden te Kolhorn behaald door de paren J. Por- tegijs en M. SmitK. Breebaart Dz en G. Koomen en S. Warnaar, alle nit deze gemeente. Niettegenstaande de toegangsbanen, by het druilende wéérnaar Kolhorn slecht wareD waren er vele toeschouwers uit omlig gende dorpen Den 24 zal te Kolhorn eene hardrijderij op schaatsen worden gehonden, door mannen, om prijzen in geld van f 20.f 8.f 6.f 4.en f 2.In- leggeld 50 Cts. De wedstrijd zal worden opgeluisterd door het fanfarekorps. Spanbroek. Wanneer 'n Spanbroeker of Op meerder wil gaan schaatsenrijden, moet hij de zooge naamde ringsloot langs naar den Draaier. Dit stnk is echter meestal in minder goeden staat, zoodat zich men met een flinke portie goeden wil en geduld moet wapenen." Men wil hierin verandering zien te brengen door de op richting eener ysclnb, wat stellig iets zal helpen, maar 't zal eerst geheel goed worden, indien Obdam en Hens broek oek meè willen werken. Kamp te Katwijk. Katwijk aan den Rjjn is in rouw gedompeld. Een zestal jongelieden van 18 tot 22 jaar kwamen met schaat senrijden tegelijk in een wak in het Katwijksche kanaal en verdronken allen niettegenstaande alle pogingen om hen te redden. In de Rotte, nabij Rotterdam, zijn den 19 vier naar schoolgaande kinderen tegelijk door het ijs gezakt. Drie van hen werden spoedig gered het vierdehoewel nog in leven verkeert in zeer bedenkelijken toestand. ■•fsfeeaten. Op 7, 8 en 9 Junnari znllen te Leeuwarden groote gsfeesten plaats hebben ter herdenk ng van het 50jarig bestaan der vereeniging »de IJsclnb'' aldaar. Den 18 verkreeg het telephoonnet van Hoorn intercommnnale aanslniting. Typhus. Te Leerdan breidt de typhns zich weer uit. Er zgn weer zes nienwe gevallen van twijfelachtigen aard voorgekomen. Zeven personen vader, moeder, zoon, dochter en nog drie familieleden zijn daaraan bezwe ken, terwijl nog eenige andere zijn aangetast. Ontsporing. Nabij het station Zaltbommel heeft in den avond van den 18 de goederentrein welke te ongeveer 4 nar in de richting 's Hertogenbosch van daar vertrektbij wachtpost 80 een ongelnk gehad. Door het breken van een as ontspoorden de 3 laatste wagens. De vaart was zóó grootdat de voorlaatste wagen geheel stuk was ook de beide andere wagens kregen belangrijke schade. Rails, dwarsliggers en een aldaar gemetseld sluisje werd zwaar beschadigd, waardoor het verkeer van treinen op 't oogenblik onmogelijk is. Werkkrachten voor berging en voor herstelling van den weg zijn terstond uit Den Bosch aangevraagd. Met hulptreinen werd gezorgd voor geregeld verkeer. Schagen. Het concert, den 17 in het N.-Holl. koffiehuis alhier gegeven door de hesren Orelio, Wolters en Mann is natuurlijk uitnemend geslaagd. Het heerlijke spel van den heer Wolters, nitmuntend begeleid door den heer Mann op een goed instrument van den heer Ypma te Alkmaar, deed oogenblikken van groot genot doorleven vooral was dit het geval bij de ver tolking van Wieniawski's »legende" en Hnbay's »Zéphir." Van de door den heer Mann niet minder verdienstelijk voorgedragen piano nummers boeiden het meest «Sere nade'' van Roderich Baas en «Pierrette" van Chaminade. Des heeren Mann's groot talent als begeleider van lie dereu kwam evenzeer dezen avond schitterend uit in de begeleiding van de liederen door den heer Orelio voorge dragen. Inniger eenheid van zang en begeleiding dan bij het ten gehoore brengen van de liedek-ns «Rosa", «De meiskes" van Kieldrecht en «Anne-Marieken" bereikt werd, zal moeielijk te bereiken zijn. Het daverend applans, waarmede elk lied van onzen eersten Bariton beloond werd, is wel het beste bewijs, hoe de heer Orelio ook nu weer aller harten boeide met zgn heerlijk geluid en zgn ongeëvenaarde vertolking. Als toegift gai hij «Het Transvaalsche Volkslied", hetwelk mede zeer werd toe gejuicht. ■n het belang van paarden. In het »N. v. d. D." wordt nog eens de aandacht gevestigd op een zeer eenvondig middel om paarden, die door de gladheid gevallen zijn, weer gemakkelijk te doen opstaan, n.l. door hen een kleed of deken onder de pooten te schuiven, waardoor zij bij het opkrabbelen vasten grond gevoelen. Hen, die met paarden omgaan, wordt ook nog eens in herinnering gebracht, dat het voor een paard een marteling is, wanneer het dier met strenge vorst het gebit ijskond in den bek wordt gedaan. Daardoor laat het vel op de tong los wordt de bek rnw en open, vooral wanneer het paard telkens met rnkken gedwongen wordt om voort te gaan. Hoe de alcohol werkt De directeur van het opvoedingstehuis voor ach terlijke kinderen op de Sophiënnine bij Jena, de heer J. Titiper, zegt hiervan het volgende: Door alcoholgebruik wordt het opnemen bemoeilijkt en worden de zintuigen verstompt. Het denkeu wordt vertraagd en het van buiten leeren gaat lastiger. Het waarnemen van voorstellingen, het weergeven van deze en het verbinden van voorstel lingen tot begrippen wordt verlamd en daardoor het overleg belemmerd. Tengevolge hiervan neemt de be trouwbaarheid van den geestesarbeid af. De gevoelstoe- stand wordt eveneens minder. Voornamelijk verdwijnt het zedelijk tactgevoel, de belangstelling voor de hoogste idealen van den mensch. Het kiezen van het goede valt moeilijker. De beginselen voor een zedelijk handelen worden minder vast. De ernstige wil wordt zwakker. De mensch demoraliseert (gymnastiek. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Gewest Noordhoiland van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond, werd den 17 gebonden te Zaandam. De voorzitter betreurde het, dat het aantal afgevaar digden zoo gering was. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het leden tal is vooruitgegaan, het Gewest bestaat thans, volgens de laatste opgave voor den Bondstaat, nit 44 vereeni- gingen met 982 werkende leden, terwijl het verslag van den penningmeester vermeldde, dat de rekening met een batig saldo sloot van f 32.80. De rekening en de begroo ting voor 1900 werden goedgekeurd. Het verslag der commissie van bijstand toonde, dat de Gewestelijke Voorturnersklasse alle redenen tot tevre denheid geeftsinds 1895 is het bezoek aan de lessen voornitgaande geweestbedroeg in 1895 de gemiddelde opkomst op de maandelijksche lessen nog slechts 8 ver- eenigingen met 14 turnersdit cijfer is in 1899 ver dubbeld, daa- het thans bedroeg 16 vereenigingen met 31 tamers. De commissie hoopt, dat de vereenigingen, die nu nog behooren tot diegenen, die weinig of in het geheel niet opkomen, het voorbeeld der anderen zullen volgen en zij aan het einde van 1900 weder een grootere gemiddelde opkomst zal kannen vermelden. De verschillende verslagen vonden algemeenen bijval. Het bestnnr werd geheel herkozen en bestaat voor 1900 nit de heeren G. Adrian, voorzitter, HaarlemR. D. C. Borneman, secretaris, AmsterdamJ. G. Eshnys, pen ningmeester, Wormerveer; en P. Hoogstraten, Beemster Jb. Roggeveen Lzn., SchagenO. S. Jaring, Helder H. A. Valkenburgh, Weesp, commissarissen. Tot leden der oommissie van bijstand werden benoemd de heeren R. W. Wnlfhorst, J. W. Haalmeijer Azn. en Volkert Hajje, terwijl tot jnryleden der eventueel te honden Boudsnitvoering in 1900, werden gekozen de heeren R. W. Wnlfhorst, J. G. Eshnys, J. W. Haalmeyer Azn., J. Zeeman, J. Dekker Hzn., A. Staalman, Jb. Rog geveen Lzn., J. H. Luiting, W. Bückert, R. J. C. Blom en (J. T. Jaring. Wormerveer werd aangewezen als de plaats, waar de volgende jaarlijksche algemeene vergadering zal worden gehonden. Op de na afloop der vergadering gehonden bestuurs vergadering werd nog besloten, een adres te lichten aan den Gemeenteraad van Enkbnizeu, tot ondersteuning van het verzoek, door de G. V. Vlugheid en Kracht aldaar aan genoemden Raad gericht om het gemeente gymnastieklokaal van 1 Januari 1900 af voor het houden harer oefeningsbijeenkomsten te mogen gebruiken en ver gunning te geven de eerste gewestelgke voorturnersles in 1900 op Zondag 27 Februari a.s. in dat lokaal te mogen honden. («Handelsblad.") Uitgeest. Aan het station, alhier, had den 20, 's avonds, een droevig ongeluk plaats. De postbeambte K. is door den van Alkmaar aankomenden trein over reden en gedood. Eerst toen deze trein vertrokken was, werd het ongelnk ontdeat. Men vond het lijk tnsschen de rails liggen met afgereden been en en eene wond aan het hoofd. De geneesheer W. verklaarde, dat de dood onmiddellijk moest gevolgd zijn. De ongelukkige was ge trouwd, en eerst sedert een paar maanden aan het post kantoor alhier werkzaam. WestgrafIdijk. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer M. Boersma, te Boznm. Koedijk. Men verzoekt ons te melden, dat op Zondag en Maandag a.s. de dienst in de kerk der Ned. herv. gem. zal aanvangen dps morgens te 9'/i uur. Haringearspel. By de op den 19 gehouden verkiezing van bestnnrsleden voor de banne Eenigenbnrg werden herkozen de heeren A. Borst, te Alkmaar als lid van het dag. bestnnr en D. Kuiper, te Eenigenbnrg als hoofdingeland en gekozen als hoofdingeland de heer J. Filmer, te Zijpe. Ontvlucht. De politie te Arnhem en de maréchaussee waren den 19 druk in de weer, den omtrek der stad te onder zoeken, daar nit de gevangenis ontvlocht is de man nit Hurscamp bij Ede, Zeegers genaamd, die onlangs tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens vergiftiging zijn echtgenoote. Zeegers was, omdat men zelfmoord vreesde, opgesloten in een cel met drie andere preventieven. 's Avonds acht nar bracht de bewaarder koffie. Zeegers stond aan de deur, sloop om den bewaarder heen naar buiten, ver dekte zich achter de pomp en wachtte het vertrek van den niets opmerkenden bewaarder. Toen is hij van de binnenplaats der gevangenis door vastgrijpen aan de telephoondraden en twee vensters tot de kroonlijst geklommen, vervolgens langs het dak in den tnin van den directeur, weer langs een ander dak en daarover geloopen tot de Beekstraat, waar hij zich langs de dakgoot liet zakken. Een meisje bemerkte een daklooper, waarschuwde den directenr, maar Zeegers was verdwenen en ondaoks de ijverige nasporingen der maréchaussee, die den gebeelen nacht in Harscamp (Barneveld) en overal rond wielerde, is zelts geen spoor ontdekt. Moord aanslag en zelfmoord. Den 19 heeft de bierhnishouder R. P. O. Höfer nit Amsterdam op zijn 28 jarige vrouw D. Schippers van wie bij gescheiden leeftdrie schoten gelost en daarna twee op zichzelven. De moordenaar overleed in het politie bureau, de vronw is zwaar gewond. 362e 8TA4TSLOTEBIJ. 3e klasse, 4e lijst, 21 Dec. _No. 11210 f 100. Wegens het Kerstfeest zal de Cou rant van Woensdag 26 December, die anders Dinsdagavond verschij nen zon niet worden uitgegeven. Zuid Afrika. Aan een particulier schrijven van den bij Elandslaagte gevangen genomen en aan den schouder gewonden stad genoot, den heer J. G. H. v. d. Veen, dat ons door de familie welwillend werd ter lezing en opname algestaan, ontleenen wy het volgeude «Wij volgden ik en 13 man, ons corps met 2 wagens kleeren, levensmiddelen en ammunitie en kwamen den 21 Oct., 's morgens 7'/j uur, in het dorpje Elandslaagte aan, waar wij in eens aan den eenen kant de Boeren en aan den anderen kant den vijand gewaar werden. Een 3tal kanonkogels vielen vlak by onze wagens neder en sprongen uit elkander. Wij brachten de wagens verder, elk met 10 muildieren bespannen, en zagen een onzer makkers met zijn paard vallen het paard was dood doch hij was ongedeerd. Er vielen nog meer schoten doch deze gingen allen over ons heen. «Wij kwamen bij ons corps aan, waar zich ook 700 Boeren bevonden. De vijand die daar aanwezig was trok terug, doch zie, 's middags om 2'/j uur, kwam hij weer. Wij gingen allen op 't kopje van den berg en jawel bom na bom viel daar neer, het was verschrikkelijk. Tegen 3'/, nur was de vijand ons zoo dicht genaderd, dat wij met het geweer schoten. De vijand kreeg zgn deel doch wij ookbet regende kogels en de bommen vielen achter elkander neder. Dit duurde tot 5s/4 uur, toen moesten wij terng. Nog zie ik hethier lag er een te kermen, daar een te gillen. Dr. Coster, onze laitenant, (die u wel bekend is, zooals hij mij in het kamp vertelde) deed een kort gebed bij twee zwaar gewonden, stond op en had geen tien stappen gedaan of een kogel ging dwars door zijn hoofd hij vielom niet weer op te staan. «Ik ging met vijf man den berg af, doch wij waren nog niet ver of drie van ons vielen neder. Ik liep zoo hard ik kon waar de paarden achter gebleven waren doch vond niets dan dooden en gewonden. Liep toen onder een kogelbui, naar het lager (Kamp) terngdoch ook daar was geen paard. Een kameraad stond daar te trekken aan zijn paard en riep mij toeKok, jaag hem op," (ik had n.l. gekookt in het lager), doch ik zeide «de kogels zullen het wel doeD greep nit een tent een regenjas en wilde mij verwyderen, toen ik onder een der wagens een man zag zitten dien ik toeriep: «loop jon gen 1" maar het eenige wat hjj antwoordde was: «het is verschrikkelijk later vond ik hem terng onder de gevangen Hollanders. «Ik liep zoo hard ik kon en volgde de anderen; daar hoorden wij op eens vlak bjj ons schieten wij schoten terug doch werden overvallen door een afdeeling lanc ers. Twee mannen naast mij vielen van jet paard, een ander, die op een paard sprong viel ook neder (later vond ik ze terng in het Roode Kruis). Op hetzelfde oogenblik voelde ook ik een steek in den rag viel en meer weet ik nietdan dat ik 's morgens naar het Roode Kruis werd gedragen. Ik had een vreeselijke pijn in den rng en was stijf van de kon. De dokter zeide mij dat ik een lanssteek in den rug had gekregen. Wij werden goed verpleegd en zgn toen later naar hier overgebracht, waar wij goed verzorgd worden. Ik ben nn byna geheel beter, doch heb bij het opstaan nog een weinig last. «Gewond zijn 16 Hollanders en gedood 4 gevangen genomen 35. Ons corps was 100 120 man sterk

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2