2 II I „naar d« voorschriften dez«r wat ingericht an in „stand gehouden". „In andere gemeenten kan een gymnasium worden opgericht"; en op artikel 8 dier wet luidende „Aan de gemeenten kan ten behoeve van hare „gymnasia uit 's rijks kas subsidie worden ver leend." dat volgens artikel 114 dier wet de gemeenten, meer dan 20000 inwoners bevattende, gehouden zijn binnen drie jaren na de laatste volkstelling aan hunne verplichting tot het oprichten van een gymnasium te voldoen dat de gemeente Alkmaardie op 31 Decem ber 1898 eene bevolking van 18157 inwoners teldena verloop van zeven jarenwanneer de bevolking in dezelfde mate blijft toenemen als dit in de laatste zes jaren is geschied, het getal van 20000 inwoners zal hebben overschreden dat het alzoo te voorzien isdat uiterlijk binnen driejaren na de volkstelling die gehouden zal worden in het jaar 1909 d. i. in het jaar 1912, de gemeente Alkmaar wettelijk verplicht zal zijn tot oprichting van een gymnasium dat, zoo de gemeente Alkmaar rekening hou dende met haar tegenwoordige opkomst en bloei in verband met haar geenszins ongunstigen finan- cieelen toestand, thans onverplicht tot de oprich ting van een gymnasium zou overgaan, slechts doet, waartoe over eenige jaren voor haar de wet telijke verplichting bestaat dat bij de berekening van de kosten, die voor een op te richten gymnasium jaarlijks zullen gevorderd worden, op den voorgrond moet ge steld worden a. dat het Rijk tot dusver aan nagenoeg alle gemeenten, die tot oprichting van een gymna sium zijn overgegaan, de helft van de zuivere kosten vergoedt, waaronder niet verstaan wor den de kosten, die uitsluitend voor rekening van de gemeente komen en waarbij voornamelijk moet gedacht worden a^n kosten van het school gebouw. b. dat de gemeente onder den bestaanden toe stand reeds eene jaarlijksche uitgaaf doet van f 2825,voor de klasse van oude talen dat bij die berekening is aangenomen dat het gymnasium te Alkmaar aan een dertigtal leer lingen onderwijs zal verschaffen welke raming zeer bescheiden mag worden genoemd in verge lijking met het nader aan te geven getal leerlingen aan de gymnasia iri andere gemeenten, die wat het getal harer inwoners betrelt, beneden de gemeente Alkmaar staan dat adressanten in overleg met den heer In specteur der Gymnasia en in verband met het vooropgestelde, van de jaarlijks gevorderde kosten voor een op te richten gymnasium hebben opge maakt de volgende Lijst van te onderwijzen vakken en aan te stel len docenten en begrooting van kosten Een rector Een conrector Twee leeraren in de oude talen hoogstens Een leeraar in het Nederlandsch Een leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde Een leeraar in de Wiskunde Een leeraar in het Fransch Een leeraar in het Engelsch Een leeraar in het Duitsch Een leeraar in de Natuurkunde Een leeraar in de Natuurlijke Historie Een leeraar in de Scheikunde Een amanuensis b/h onderwijs in de Natuurkunde Een concierge Verlichting en verwarming Schoolbehoeften Bureaukosten college curatoren f 75' 3000,— 2500, - 4000,— 1250,— 2000,— 2000,— 1200,— 1000,— 1000,— 600,— 800,- 200,- 100,— 500,— 300,— 400,— 50,— Te zamen 20900, Welk bedrag echter verminderd wordt met 1°. het jaarlijksch minerval, stel 100,— per leerlingen aangenomen dat het onderwijs zal verstrekt worden aan 30 leerlingen alzoo f 3000,— Zoodat een zoodanig gymnasium, behoudens de na te noemen kosten, die steeds voor rekening der ge meenten gebracht worden, een jaar lijksche uitgaaf zou vereischen van 17900, Waarvan door het Rijk de helft wordt vergoed ad 8950,— en voor rekening van de ge meente komt de wederhelft ad f 8950,—. terwijl behalve die wederhelft ad f 8950, voor rekening der gemeente zou komen de huur van de na te noemen school lokalen 600, zoodat de gemeente voor de in standhouding van het gymnasium jaarlijks zal moeten bijdragen eene som vanf 9550,— dat hierbij echter in aanmerking behoort te worden genomen dat door de oprichting van een gymnasium de thans bestaande klasse vooroude talen vervalt tegelijk met de jaarwedde van den leeraar in die talen bedragende f 2500,het loon van den concierge a f 50,het onderhoud der schoolmen beien, verlichting en verwarming, stel 75,en de door de oprichting van het gymnasium vrijkomende huurwaarde van het pèi'ceelwaarin thans het onderwijs in de oude talen wordt gegeven begroot op f 200,—, te zamen alzoo f 2825,— zoodat de inrichting van een gymnasium te dezer stede een jaarlijksche uitgaaf van f 6725,— meer zou vereischen dan thans voor het onderwijs in de oude talen door de gemeente wordt besteed, waarbij echter geen rekening is gehouden met de schoolgeldendie thans voor het onderwijs betaald worden dat. behalve die jaarlijksche uitgaaf nog een som behoort te worden uitgetrokken voor de kos ten van inrichting van het gymnasium, waar onder hoofdzakelijk verstaan wordt de aanschaf fing van schoolmeubels. in welke uitgaaf tevens op een subsidie van het Rijk mag gerekend worden datwat betreft de hierboven gestelde post van f 600,huur voor de schoollokalen, eene nadere toelichting noodzakelijk is dat eene commissie uit adressanten zich in betrekking heeft gesteld met heeren Regenten van het Burgerweeshuis alhier, teneinde van hen, zoo mogelijk eene bereidverklaring te verkrijgen, om, wanneer de Raad der gemeente zou beslui ten om tot de oprichting van een Gymnasium over te gaande vele en voor het beoogde doel zeer geschikte lokalen in het onder hun beheer staande gebouw en die steeds onge bruikt worden gelaten ten behoeve van het te geven onderwijs in huur af te staan dat die commissie in hare pogingen naai' wensch is geslaagd en de plaats gehad hebbende bespre kingen en onderhandelingen dit resultaat hebben opgeleverd dat heeren Regenten van het Burger weeshuis alhier bereid zijn om, wanneer de ge meente Alkmaar tot de oprichting van een gymnasium overgaatmede te werken om de voor de inrichting van een gymnasium benoodigde lokalen daartoe te verhuren voor eene som van f 600,'sjaars; dat die lokalen, die een gedeelte van de eerste verdieping van het gebouw uitmaken en één geheel vormen, dat gemakkelijk en met zeer weinig kosten is af te scheiden en van buiten toegankelijk te maken, thans op een enkele uit zondering na nooit gebruikt worden datnaar adressanten meeningbezwaarlijk in deze gemeente eene zoo goede en geldelijk niet te veel bezwarende gelegenheid voor het geven van gymnasiaal onderwijs kon gevonden worden, dan daar ter plaatse, en deze meening ook gedeeld wordt door den Heer Inspecteur der gymnasia, die deze localiteit persoonlijk heeft bezichtigd dat adressanten echter, wanneer de Raad eene andere meening zou zijn toegedaan niet op dit onderdeel van hun verzoek willen aandringen maar zich gaarne ten aanzien van de plaats waar het gymnasiaal onderwijs zou worden gegeven verklaren te refereeren aan 'sRaads oordeel in deze; dat adressanten nog onder de aandacht van uwen Raad wenschen te brengen de navolgende bijzonderheden betredende de gymnasia hier te lande, zooals die aan hen zijn medegedeeld door den Heer Inspecteur der Gymnasia met de door Z.H.E.G. daarbij welwillend gegeven adviezen; dat het aantal gymnasia in ons land bedraagt negen en twindg. waaronder elf die door de ge meenten onverplicht zijn opgericht, zijnde de navolgende meerendeels met een geringer zielen aantal dan Alkmaar, n.l. de gemeente Gorinchem met 11994 inwoners, tellende dit gymnasium 29 leerlingen de gemeente Doetinchem met 3810 inwoners, tellende dit gymnasium 126 leerlingen; de gemeente Tiel met 10435 inwoners, tellende dit gymnasium 39 leerlingen de gemeente Zutphen met 18419 inwoners, tellende dit gymnasium 49 leerlingen de gemeente Middelburg met 18635 inwoners, tellende dit gymnasium 47 leerlingen de gemeente Amersfoort met 18316 inwoners, tellende dit gymnasium 73 leerlingen de gemeente Sneek met 11794 inwoners, tel lende dit gymnasium 46 leerlingen de gemeente Kampen met 19779 inwoners, tellende dit gymnasium 78 leerlingen; de gemeente Winschoten met 9095 inwoners, tellende dit gymnasium 55 leerlingen de gemeente Assen met 10964 inwoners, tel lende dit gymnasium 42 leerlingen de gemeente Gouda met ongeveer 20000 in wonerstellende dit gymnasium 61 leerlingen; dat het naar alle waarschijnlijkheid wel mag worden aangenomendat de gemeente Alkmaar, wanneer in het jaar 1912 de oprichting vaneen gymnasium voor haar verplichtend zal zijn, niet in de termen kan vallen van vrijstelling van deze hare wettelijke verplichting, overeenkomstig art. 6, al. 3 van de wet op het llooger Onderwijs, daar toch van de eenige wettelijke reden voor deze vrijstelling „dat op bezoek van het gym nasium weinig te rekenen zal zijn," geen sprake kan zijn in eene gemeente als Alkmaar is die, als arrondissements-hoofdplaats vele ingezete nen telt, wier zonen buiten twijfel van de gele genheid om daar ter plaatse gymnasiaal onder wijs te ontvangen zullen gebruik maken Duitsch gemiddeld 9 uren. dat de bevoegdheid om onderwtjs aan een gym nasium te geven in de nieuwe talen, wiskunde, geschiedenis en aardrijkskunde, afhankelijk is van het bezit eener akte van bekwaamheid in die vakkenvolgens de wetten op het Hooger en Middelbaar Onderwijs; dat in alle de gymnasia van kleinen omvang de leerlingen, voor zooveel betreft het onderwijs in de natuurkundescheikunde en natuurlijke historie, gebruik maken van de voor dat onderwijs bestemde lokalen aan de Hoogere Burgerschool en adressanten zich vooraf hebben vergewist, dat ook te Alkmaar de mogelijkheid daartoe geenszins is uitgesloten dat het wenschelijk zou zijn, dat bij de inrichting van een gymnasium te dezer stede, ten aanzien van het onderwijs in de nieuwe talen, gebruik werd gemaakt van de onderwijskrachten aan de Hoogere Burgerschool alhierdochwanneer daartegen bezwaren zouden bestaandie niet uit den weg kunnen worden geruimd, pogingen zouden kunnen worden aangewendom die onderwijs krachten te bekomen uit het onderwijzend per soneel aan de Cadettenschool alhier verbonden en dat de docenten aan het gymnasium per week onderwijs hehben te geven gedurende het aantal uren hiervoren vermeld, te weten: Wat betreft het onderwijs in de Oude Talen en de Oude Geschiedenis, te geven door den rector, den conrector en twee leerarente zamen 80 uren. Voor het onderwijs in de Geschiedenis 12 uren en voor dat in de Aardrijkskunde welke beide vakken door één leeraar kunnen worden onder wezen 6 a 7 uren. Voor het onderwijs in de Scheikunde 2 uren. Voor dat in de Natuurlijke Historie 8 uren. Voor dat in de Natuurkunde 6 uren. Voor dat in de Wiskunde 23 uren. Voor dat in het Fransch 12 uren. Voor dat in het Voor dat in het Engelsch 9 uren. Voor dat in het Nederlandsch 12 uren. dat adressanten zich vleienna bovenstaande uiteenzetting, te hebben aangetoond dat in eene gemeente als Alkmaardie juist tengevolge van haren voorspoed, wel genoodzaakt is alles te bevorderen wat strekken kan tot hare verdere ontwikkeling en vooruitgang, omdat in de onderlinge concurrentie der kleinere ge meenten en de voor dezen nadeeligen invloed der groote steden stilstand onvermij lelijk leidt tot achteruitgang het alleszins billijk verzoek van vele ingezetenen om hunne zonen in de stad hunner inwoning zelve te doen opleiden voor het universitair onderwijs, uit het oogpunt van het belang der gemeente en van hare ingezetenen bezwaarlijk kan worden ter zijde gesteld en dit belang inderdaad medebrengt dat in deze ge meente een gymnasium worde opgericht; dat voorts bij het bestaan hier ter stede van een zoodanige inrichting van onderwijsin het wezen der zaak zeer vele inwoners der gemeente belang hebbenniet slechts ouderswier zonen te Alkmaar het onderwijs zullen kunnen ont vangen, waartoe deze thans, tengevolge van den bestaanden gebrekkiger! toestand, elders een ge legenheid zullen moeten vinden, maar niet minder de zaak van fmanciëele zijde beschouwd de vele neringdoenden winkeliersambachts lieden eigenaren en verhuurders van woningen en zoovele anderedie allen gebaat zijn bij de opneming van zulke ingezetenen in de bevolking, van wie de vervulling hunner levensbehoeften ten goede komt aan allen, die door hun beroep, bedrijf of nering geroepen zijn om in die be hoeften te voorzien dat adressanten dan ook niet aarzelen om als hunne overtuiging uit te spreken, dat ook deze directe voordeelen voor de ingezetenen en evenzeer de indirecte, zooals die hierboven zijn aangegeven, de oprichting van een gymnasium in deze gemeente, volkomen rechtvaardigen. Redenen waarom adressanten uwen Raad ver zoeken te willen overgaan tot het oprichten van een gymnasium te dezer stede, (get.) 't Welk doende enz. F. H. G. van der Hoeven. van Lidth de Jeude. A. P. H. de Lange. A. Dorbeck. W. C. Bosman. W. H. Moll. H. J. H. Modderman. van der Feen de Lille. Ds.W. A. v.Griethuijsen. J. van Reenen. H. P. M. Kraakman. o "O CD CD 3 CD 3. Cl. CD P 3 Druk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 10