Gevonden Voorwerpen. Stadsberichten. Arrondissements-Rechtbaiik te Alkmaar. BURGERLIJKE STANBT Veehandel In Friesland. De aanroer op onze markten is in den laatsten tijd gering. De scheepvaart is gestremd, en het grootste contingent vee op onze weekmarkten wordt geregeld per stoomboot of andere scheepsgelegenheid aangevoerd. Bo vendien maakt de SDeenw de wegen glad, en vee over een giadden weg te draven, daartegen ziet menig boer op, wijl bet gevaarlijk is. De handel in melke- en kalvekoeien is daa ook niet «Luk, in vette koeien behoorljjk druk. De prijs der kalve koeien is vastdie der vette koeien blijft stevig. Stieren voor de slachtbank, met goede vraag en kleinen aanvoer, worden dnur betaald en vinden vooral hnn weg naar Holland. Vette kalveren met geringen aanvoer goed gewild en vaste prijzen. Nucbteien kalveren in één doen. Vette schapen en lammeren met nog grooten aanvoer het wolvee heeft minder laat van gladde wegen prijs houdend, daar de Engelsche markt wel zoo goed afkwam. Melkscbapen niet drnk, lammeren geen fleurige handel. Vette varkens en vette biggen heel goed gevraagd met flmken omzet en hoogen prijs. Natuurlijk werkte kleinere aanvoer de stijging mede in dc hand. Magere varkens behoorlijke handel, evenals in kleine biggen. De aanvoer was 40 stieren 1'2 ossen, 100 vette koeien, 400 melke- en kalvekoeien, 120 pinken, 90 vette kal veren, 160 nuchtere kalveren graskalveren4500 schapen en lammeren, 40 vette varkens, 200 vette biggen, 240 magere varkens en 160 kleine biggen. De prijzen zijn le soort vette koeien 26—295 ct.,2e soort 2326 ct., 3e soortct., stieren 23-26* ct, vette kalveren 30 36 ct., vette schapen 22 -25 ct., vette varkens 16 18 ct. Londeosche biggen 16175ct. per '/j kilogram. Melke- en kalve koeien f 100—f 195, pinken t 40 f 65, nuchtere kalveren f 7f 10, melkeschapen f 12 f 18, lammeren ff magere varkens f 25—f 45, kleine biggen f 1f 1.05 per week. (N. v. d. D.) President Uruger. Een bekend lid van het Engelsch Pariement, sir Charles Dilke, drukte zich uit als volgt over president Kruger, tjjdens een onderhoud met een verslaggever van de «Echo de Paris". Kruger is een der meest buitengewone menscben dezer eeuw men heeft een groote dwaasheid begaan door tijdens zijn laatste bezoek in Engeland, de koningin te beletten hem te ontvangendit affront, dat men hem stellig in Duitschland niet zou hebben aangedaan, zal hg zeker niet vergeten hebben. Ik herinner mij nog den ontroerden, bewonderenden en oprechten toon, waarop Bismarck er over sprak, toen ik dezen op zekeren dag op den eersten rang stelde van de diplomaten der negentiende eeuw. O, zegde de prins, de eerste.... geloof dat niet. Voor eerst was Cavour veel fijner, veel geslepener, diplomatiek veer begaafd dan ik, en dan, er is een man, die sterker, verhevener, listiger is dan Cavour en ik zelf, namelijk president Krugerdeze heeft niet als ik een machtig leger acbtpr zich, een kolossaal rijk om hem te onder steunen. Hij is alleen met een klein volk van landbou wers-soldaten en, door zijn genie alleen, zou hij ons uilen de baas zijn. Ik heb mij dikwjjls met bem onderhonden, zeide Bismarck, maar hij heeft mij letterlijk verstomd doen staan. Nederland en de Zuld-Afrlkaansche Republieken. Als een bewijs hoe de oproeping in de bladen, om generaal Joubert met zjjn 68sten verjaardag op 20 Januari 1900 te feliciteeren, ook in het Noorden werkt, zendt een lezer te Groningen aan het »A. Hbld." het volgende briefje, dat door een klasse van een der lagere scholen aldaar verzonden is. Beste Oom Piet 1 Wij feliciteeren U hartelijk met Uw verjaardag en wenschen U vei der veel geluk in den oorlog. Jaag alle Engelscben er uit. De complimenten aan alle dappere burgers en burgeressen van Transvaal en Vrjjataat. Leve de Boeren 1 Uw liefhebbende Neefjes en nichtjes. Volgen de bandteekeningen benevens klasssenummer en schoolnummer. Bij het briefje was tevens gevoegd een portret van de geheele klasse, den vorigen zomer gemaakt. Oterleek. Den 19 hield het Nut «Oefening kweekt kennis" eene openbare vergadeiing (volksvoordracht). De heer J. van Atbada trad voor een volle zaal op en las vóór de pauze eene novelle van mevr. de Bourbon-du Que8ne, getiteldAan lager walvoor. Na de pauze vergastte hij het publiek met de voordracht van J. van Maurik, getiteld«Grog Americain". Nadat nog enkelen eene bijdrage hadden gegeven, werd deze jaarvergadering gesloten. Harlugcarspel. Tot kaasmaker in de nienw opgerichte fabriek te Koegras is met ingang van 15 Pebr. a.s. benoemd de heer J. F. Koorn, thans werk zaam aan de kaasfabriek te Dirkshor n. Spijkerboor. Alhier ie aanbesteed het vernieuwen, herstellen en onderhouden van 3 watei molens, benevens het verrichten van alle binnen- en buitenwerken van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop gedurende het jaar 1900. Perceel 1 werd gegund aan R. K. Koppen, te Westgraftdjjk, voor f 3190; perceel II (schilderwerk) aan K. Siekerman, te Knollendam, voor f 115. Urafl. De raad dezer gemeente heeft tot leden van het bnrgerlgk armbestuur benoemd de heeren P. Bruin te Noordeind, P. Besse te Graft, B. Ktizer te Westgraftdjjk en J. Hannema, te Oostgiaftdjjk. Schagen. Den 20 vergaderde alhier de raad dezer gemeente. In geheime zitting werd naar aanleiding van het antwoord der H. IJ. S. M. omtrent de bezorging der telegrammen de kwestie van een telegraalkant.oor nader besproken. In de politieverordening werden enkele wijzigingen gebrachthet binnen de kom der gemeente verbieden van snelrjjden met fiets en automobiel, bet ge bruiken van lantaarn en doorloopend klinkende bel aan fietsen, het verbieden van voor de zeden stuitende ker- misvoorsteliingen, het verbieden van het maken van meerdere beerputten in de gemeente. Tot leden der com missie voor het rietbosch werden gekozen de heeren Asjes, Smit en Bjjpostde laatste nam direct zjjne benoeming aan. Een paar adressen werden behandeld waarna de raad nog besloot, den Langedijker weg in 2 jaren met boomen te beplanten en verder elk jaar 150 te besteden aan verderen aanplant van boomen. De voorzitter deelde nog mede, dat er alhier waarschijnlijk een pomologische tuin zal worden opgerieht. Den 20 had in het Noordh. koffiehuis alhier, vanwege de afd. Schagen der Geheel-onthouding, eene vergadering plaats, waarbij lichtbeelden werden vertoond met de sciopticon van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. De heer Jansonius van Drachten hield bij de vertooning eene toepasselijke toespraak. De bijeenkomst was niet druk bezocht. Zelfnoord Te Wageningen is in het Ziekenhuis gebracht een onbekend gebleven man ongeveer 40 jaar oud met ro8sigen kneveldie op oen eenzame plek in een bosch onder Bennekom was gevonden met een diepe steek in beide polsen. Te Bennekom waren zijn wonden verbonden door dr. Boudewijuse waarna hij onmiddellijk vervoerd werd. Spoedig na de aankomst in het Ziekenhuis te Wa geningen overleed hg. Men vermoedt zelfmoord. De man was gekleed in flanellen hemd en broek. In de plaats van sokken had bij stukken van een zakdoek om zijn voeten gewikkeld. Zjjn kleederen waren niet ge merkt. Nader meldt men dat de politie bij haar on derzoek de kleederen ontdekt heeft in den omtrek der plek, waar de man gevonden was. Uit de papieren blijkt, dat de overledene heet F. W. Muller, oud 71 jaar, ge boren te Schmiedenberg (Pr.) Hij heeft van 1884 tot 1890 gediend bij het Ned. Indische leger. Sedert heeft hij als muzikant gezworven in Engeland, Duitschland en ons land. Op hem werd gevonden Engelsch, Hollandsch Belgisch en Duitsch geld te zamen ongeveer f 16. Vereeniging voor Bloembollencultuur. In de te Haarlem gehouden Algem. Ned. Ver eeniging voor bloembollencultuur werden als bestuurs leden herkozen de heeren G. H. van Waveren J. H. Kersten, M. P. van Ruijven en C. Blokhuis. Uit een door den heer J. H. Bjjvoet uitgebracht rap port bleek, dat op een terrein van de Paiijsche tentoon stelling, zijn o.a. geplant: 8000 byaeinthen, 20,000 tul pen, 2000 narcissen en 4000 scilla campanulata. Vervolgens werden eenige mededeelingen gedaan om trent de in het volgend jaar te houden groote vijfjaar- lijksche tentoonstelling der vereeniging. Medegedeeld wordt dat de commissie voor deze ten toonstelling bestaat uit de heeren J. H. Karsten, G. H. van Waveren en C. Blokhuis. Oterleek. Den 21, des avonds omstreeks 10 uur, ontstond door een stallamp, brand in de boerderij bewoond door F. de Waardt, aan den Waarddjjk. De bewoners wisten zich in der haast te redden. (Het jongste kindje was dien dag juist overleden.) De koeien werden losge maakt en buiten gejaagd, maar het paard kon niet gered worden. De brandspuit was spoedig op net terrein, maar door de hevige vorst kostte het heel wat moeite om die aan den gang te krijgen. Met zout en warm water wist men de zuigers te ontdooien. Het huis behoorde in eigen dom aan mej. de wed. G. Visser. Alles was verzekerd Zuid-AIrlka. Ileerhugewaard. De collecte voor Transvaal en Oranje-Vrjjstaat heeft in deze gemeente f 318.75 opgebracht. W armenhuizen. De alhier voorgenomen Trans- v aalavond zal, wegens gerezen bezwaren, niet doorgaan. Emigratie Transvaal. De Neöerlandscbe Emigratie-maatschappij voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat plaatst onder de in dit nummer voorkomende advertentiön een inscbrjjvingsbiljet voor haar aandeelenkapitaal. Men ban dat ingevuld toe zenden aan den secretaris, den heer O. Kamerlingh Onnes, te Amsterdam. Ambulance. Met het stoomschip «Kanzier" vertrok heden niet alleen de aanvullingsambulance van het Ned. Roode Kruis doch ook een deel van de leden der Russisch-Hollandsche ambulance. Nederland en de Zuid-Atrlkaansche Republieken. De kapitein Ram en luitenant Thomson, die door de Nederlandsche Regeering zijn uitgezonden ter bijwoning van de krijgsverrichtingen in Zuid-Afrika, zijn den 21 uit den Haag vertrokken. Aan het station der Hollandsche spoor werd hun uit geleide gedaan door eenige wapenbroeders. Ook zijn twee officieren van het Ned. Oost-Indische leger bestemd om voor hetzelfde doel naar Transvaal te gaan: de le luitenants Van Assenberge en Nix. Zij zullen reeds 2 Januari vertrekken. De reden, waarom Eugeland geen Nederlandsche officie ren bij de Engelsche strijdmacht in Zuid-Afrika wenscht toe te laten, moet naar beweerd wordt deze zijn, dat de beschikbare plaatsen zijn ingenomen door militaire vertegenwoordigers van Staten, die in de laatste jaren oorlog gevoerd hebben. Boterhandel op het Buitenland. Eene belangrijke kwestie is door de rechtbank te Rjjssel beslist. Eenige aanzienlijke partijen Hollandsche boter waren in frankrijk aangehouden, onder beschuldiging van ver- valsching met margarine en boorzuur. De kwestie kwam voor de rechtbank. De heer Chastaiug, van de medische faculteit te Parjjs, was met het onderzoek belast en lichtte zijn rapport mondeling in openbare zitting toe. Zijn advies was ten voordeele van de onvervalschtheid der boter. Zonder reserve luidde de uitspraak van het tribunaal volkomen ten gunste der Hollandsche boter. De eerljjkheid van geachte Nederland ch-'hai delsfirma's en de waarde van ons belangrijk inlauOsch pioduct is glansrjjk uit den strijd gekomen. (Lai dt>. werkblad) Een twintigtal leden der afd. Naaideu-Bussum van de «Nederlandsche Maatschappg voor Tuinbouw en Plant kunde" contribueeren wekelijks voor een uitstapje in den zomer van 1900 naar de Parijsche Wereldtentoonstelling wanneer daar de groote tuinbouw tentoonstelling aan de benrt is. Anderen knnnen aan dezen tocht deelnemen totdat er 60 il 70 personen zijn, voor wie dan een door gaande derde klasse waggon kan worden aangevraagd, waardoor op de reiskosten aanmerkelijk wordt bezuinigd. Ronlnkltjk bezoek te Leeuwarden. Het gerucht gaat in Friesland, dat H. M. de Koningin de feesten zul tij wonen, die door de Leeuwarder IJsclub ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op 7. 8 en 9 Januari zullen worden gehouden. Uit Ankeveen heeft deze week de 87-jarige Kees Leurs van daar een tocht op schaatsen gemaakt naar Weespvervolgens per spoor naar Amsterdam en terug. Te Weesp bond bij de schaatsen opnienw aan en reed toen naar huis terug. Het bukken bij het aanbinden van de schaatsen ging wel wat moeielgk, maar eenmaal op de been, reed hij nog even vlug als een jongmensch. Me ontvluchte gevangene. J. Zeegers, die uit de gevangenis te Arnhem is ontvlucht, is 's nachts te Putten bjj zijne moeder aange komen, alwaar hij van kleeren heeft verwisseld. Na zich te hebben voorzien van geld is hij vermoedelijk over de grenzen gevlucht. Te bev ragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Drie ledige portemonnaie'seen zijden halsdoekeen sigarenpijpje in étuieen gouden oorbelletje met blauw steentje een gouden manchetknoop een gouden oorbel letje met anker, een oorbelletje met paarlemoersteen een doosje, inh. drie broches een r. c. kerkboekjetwee petroleumvaten, een sigarenkoker met portret, een por- temonaie, inh. f 2,16, een duimstok, een vingerhoed. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 15 Dec. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 22 Dec. 1899. H. It. en G. R., Helder, huisvredebreuk, geschorst tot 9 Januari 1900. H. R. en G. R., als boven, wederspannigheid tegen een agent van politie, ieder 3 weken gev. J. v. E. en P. v. E., Hoorn, appel vonnis 24 November van het kantongerecht Hoorn, het vonnis bevestigd. A. K. en A. v. K., Enkhuizen, mishandeling, ieder 2 dagen gev. ONDERTROUWD. 21 Dec. El azar Wolf Vet en Dientje Elzas. Jan Ploeger alhier en Aagje Oukes te Heerhngo- waard, onl. alhier. G EBORE N 21 Dec. Anthonia Wilhelmina d. van Dirk Volger en Cornelia Zoetemelk. 22 Jan, z. van Jan Dik en Antje Zwart. 23 Cornelia, d. van Cornelis Bood en Alida Gouwen. OVERLEDEN. 23 Dec. Nicolaas Jacobus, z. van Jacobus Smit en Neeltje Stugfbergen. Baandag, len Herstdap, van IS—1 ure, gele genheid tot aangilten by den Burgerlijken Stand. nen zon '->» Wegens het Herstfeest zal de Cou rant van Woensdag 26 December, die anders Dinsdagavond verschij- niet worden uitgegeven. Te water. In den namiddag van den 22 geraakte een 7-iarig jongetje, wonende aan den Achterdam, alhier, terwijl hg met andere jongens op het ijs aan het spelen was, op de Oudegracht in een bgt. De aldaar surveilleerende agent van politie 3e klasse J. N. de Boer schoot onmiddelijk te hulp, zoodat de jeugdige drenkeling er ge'ukkig met den schrik en een nat pak af kwam. Vermorsen van water. Sommige bewoners hebben, naar men ons mededeelt, de laakbare gewoonte, om des nachts eene kraan van hnnne waterleid.ng te laten openstaan, liever dan zich de geringe moeite van afsluiting te getroosten. Wij maken opmerk zaam, dat op dergelijke overtredingen streng wordt gelet en reeds aan een ingezetene, alnier, eene boete deswege is opgelegd. Dergelijk vermorsen van water schjjnt ons dan ook in hooge mate ergerlijk toe. Stedelijke Muziekschool. Donderdag, den 28, heeft een openbare les plaats van de leerlingen der Stedelijke Mnziekschool, onder directie van den heer J. M. Otto. De IJsbond „Hollands Noorderkwartier." Nn dc winter op tijd is ingevallen en de vorst in korten tijd de polderslooten en ringvaarten zoodanig in boeien heeft geslagen, dat het ijs al spoedig vertrouw, baar bleek, heeft de IJsbond «Hollands Noorderkwartier" reeds verleden zondag aan het pnbliek kannen doen zien wat het ond-hollandsch spreekwoord «Eendracht maakt macht," ook ten opzichte van bet ijs, in de praktijk vermag. Overal waren de Afdeeiingen aan het werk getogen om de verkeerswegen zoo berijdbaar mogelijk te maken en womelde het van schaatsenrijders, die tochtjes van de eene plaats naar de andere ondernamen op de goed en breed aangelegde banen. In een enkele afdeeling was zelfs het bestuur aan het werk getogen om do banen, te gelijk met de andere atdeelingen in gereedheid te hebben en er was maar één roep over onder het schaat senrijdend publiek, zoo flink de banen wareu en daarbjj overal de gevaarlijke plaatsen afgezet en door middel van handwjjzers de richtingen met de uitnoodiging om rechts te honden. Wie van eene bondskaart voorzien was, uitgegeven door de Afdeeling zijner gemeente, werd niet meer door baanvegers lastig gevallen, doch enkel verzccbt om eene gave te offeren tot onderhond der zoogenaamde posten. Het viel dan ook op hoeveel minder baanvegers men op het jjs zag, vergeleken bij vorige jaren. Bij de vroo- lijke stemming, die er zondag op het ijs heerschtewas maar één dissonant, n.l. dat 't helaas al b"gou te dooien. Gelukkig is die dooi vau korten duur geweest en heeft het ijs er geenszins onder geleden. Sinds de voist weer is ingevallen toog men opnienw aan den arbeid om het begonnen werk weer voort te zetten.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2