i De oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Veiling van vaste goederen. Ingezonden Stukken. •II I Js. BURGERLIJKE STAND. nnari tot 1 Jnli a.s. tegen frankeerzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uit gifte van 1899 en 1900, worden ingeruild. Naar met zekerheid kan worden medegedeeld, is het tekort in de kas der Maatschappij van Nijverheid te De Rl|p hooger dan men aanvankelijk meende, en zal het wel 26 mille bedvagen. Ontsporing. Den 27 is, naby Hoorn, de personentrein komende uit Medemblik ontspoord. De locomotief kantelde om. Er is gelukkig niemand gekwetst geworden. De reizigers moesten overstappen. Het «Handelsblad" meldt het volgende De onlangs te Leeuwarden opgerichte Slagersver- eenigingmet het doel dat ieder lid slager onmiddellijk aan het bestuur kennis zal geven indien bij het slachten van het vee blijkt, dat het aan tuberculose lijdende was, om het dan op kosten der vereeniging te onteigenen en te vernietigen, zoodat het publiek wordt gewaarborgd nimmer ▼leesch van zoodanig vee te ontvangen, vindt, hoe vreemd het ook moge schijnen, tegenwerking van het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Dit hoofd bestuur heeft nl. bezwaar tegen de bij het reglement ge maakte bepaling, dat de veehouders-verkoopers het slacht vee niet anders zullen verkoopen dan met één pCt. kor ting, ten einde zich te verzekeren, tegen de nadeelige ge volgen in genoemd geval. Ofschoon zich reeds tal van veehouders en veehandelaren in en buiten Friesland, zelfs uit B-lgie, bjj de Vereeniging hebben aangesloten, heeft het hoofdbestuur gemeend, tegen deze bepaling te moeten optreden het heeft daarbij mededeeling gedaan van zijn voornemen, om de zaak te regelen in het belang van beide partijen. Schagen. De afdeeling Schagen van den Bond van Nederl. Onderwijzers benoemde tot baren algevaar digde ter algemeene vergaderingin de Kerstweek te kouden, den heer J. Bos te Schagerbrng, tot diens plaats vervanger den heer M. Visser alhier. De heer J. Porte te Winkel werd als voorzitter der afdeeling herkozen. De uitslag der op den 21 gehouden verpachting van de marktgelden dezer gemeente over het jaar 1900 was paarden en runderen f 990Jb. Snijdersvarkens en biggen f 170, Jb. Snijderskonijnen en gevogelte f 18 S. v. Scbeijen schapenhokken en marktgelden f 926, P. de Wildeboterkaas en eieren f 270, P. Posker. Voor de levering van schoolbehoeften voor 1900 was de laagste inschrijver C. Burger voor f 362.65voor de levering van de benoodigdheden voor het handwerk- onderwijs was de laagste J. Ranke, f 74.50. deen drank op Nieuwjaar. Een dringend verzoek verspreidt de Noordh. Pro- paganda-commissie tot afschaffing van sterken drank, om op Nieuwjaarsdag geen alcoholhoudènde of bedwelmende dranken aan te bieden en te gebruiken. Waar men op 1 Januari elkander tegemoet treedt met heil- en zegenwenschen voor het begonnen jaar, daar be hoeft dat niet vergezeld te gaan met het aanbieden van een drank, die zoo onnoemelijk veel onheil teweegbrengt. Wil men op Nieuwjaarsdag meer dan a- ders gastvrij zijn en gul, hoe vele middelen staan ons buiten den on heilbrengende drank daartoe niet ten dienste. In het belang van zooveel jonge meuschen, voor het welzijn van zooveel zedelijk zwakken, volwassenen, mannen en vronwen, schenke men geen bedwelmend vocht op 1 Januari noch aan zichzelf noch aan zijn medemenschqp. Westgraftdijk. Den 24 gaf de zangvereeniging Euterpe" alhier voor een vrjj talrijk opgekomen publiek eene uitvoering. Het programma bestond uit een zevental zangnummers en de operette «Prinsesje", zangspel in 3 bedrijven, door M. M. Koster. De uitvoering liep flink van stapel. Zoowel zang als voordracht maakten eenen gunstigen indruk. Na afloop van het programma werden de Transvaalsche volksliederen gezongen. Onder het zingen van «Kent gij dat volk werd eene collecte voor de Zuid-Afrikaansche republieken gebonden, die f 12,07 op bracht. Daarna zong de vereeniging den vertrekkenden directeur, den heer P. Bakker, een toepasselijk afscheids lied toe. Mensbroek. Den 19 herdacht de rederijkers kamer »'t Viooltje" haar 25jarig bestaan met de voor stelling voor een talryk publiek van «De Oudejaarsavond", tooneelspel in één bedrijf en «Een kijkje in de keuken of zoo spelen knechten en meiden de baas", blijspel met zang. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den Droog- gemaakten Veenpolder onder Assendelft is gekozen de heer J. Betjesaldaartot hoofd-ingeland de heer J. Dekker Gzn., te Baarn. Veeziekte. In de gemeenten Haarlemmermeer en Texel zijn onder het vee van twee veehouders aldaar opnieuw gevallen van mond en klauwzeer voorgekomen. Amsterdam. Het getal werklooze diamantbe werkers breidt zich voortdurend nog uit. De vorige week steeg dit getal tot 1657. Wie in den omtrek van Velsen of Beverwijk een paard met een boerenwagen bezit of machtig kan worden, laadt zijn wagen met ijs uit vijver of sloot en rijdt er mede naar IJmniden. Men schat, dat de vorige week meer dan een half millioen kilogram in pakhuizen en schepen is opgeslagen. Op een wandeling van IJmuiden naar Velsen dat is in 40 minuten kwam iemand 19 wagens tegen elk met pl. m. 1000 Kg. beladen. (N. v. d. D.) Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is den 21 bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. IPt onderhond der Rijks zee-en havenwerken op het eiland Vlieland, behoorerde tot de zeewerken in Noord-Huil uil, gedurende de jaren 1900, 1901 en 1902. Raming f 27000 per jaar. Minste inschrijver M. Daalder te Terschelling voor f 26900 per jaar. 2o. Het onderhoud der Rjjks-hav n- werken te Medemblik, provincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1900, 1901 en 1902. Raming f 1350 per jaar. Minste inschrijver D. Berkhout te Medemblik voor f 1387 per jaar. 3o. De voorziening der boorden van het Groot- Noordhollandsch Kanaaltusschen Formerend en West graftdijk. Raming f 2050. Minste inschrijver H. Dinkier te Buiksloot voor f 2020. 4o. Het leveren en verwerken van staken in de met puinbestorting voorziene boorden van het Merwedekanaal in de provincie Noord-Holland. Raming f 25 per duizend. Minste inschrij ver H. de Kluiver te Sliedrecht voor f 17,97 per duizend. 5o. De levering van steenkolen ten behoeve van de stoomgemalen te en nabij Sohellingwoude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming f 8,50 per scbeepston. Minste inschrijver T. van Bergendahl te Amsterdam voor f 10,12 per scheepston. 6o. De uitvoering van baggerwerk in het Noorderspaarne. Raming f 4860. Minste inschrijver A. Visser te Haarlem voor f 4200. Aan de genie werd den 20 aanbesteed het maken van een Slapersdijk in den Starn meerpolder en van een grintweg langs het Noordhollandsch Kanaal. Raming f 37.850. Ingekomen 18 biljetten. Minste inschrijver de heer J. de Vries, te Purmerend voor f 27,245. Laatste Berichten. lUt het kamp bij Chlevely. CHIEVELY, 25 Dec. Gisteren gingen de kapiteins Kirkwood en Grenfelt van de «South-African light horse" uit om de patrouilles te inspecteeren zij zijn tot dcisver nog niet teruggekeerd Zij werden het Jaatst gezien, rydende langs een rij kopjes oostelijk van de Engelsche stelling. Hun paarden zijn in den afgeloopen nacht zonder ruiters in het kamp teruggekeerd. In de Kaapkolonie. LONDEN, 27 Dec. Een officieel telegram, gedateerd Kaapstad 26 Dec., zegt dat de toestand onveranderd is. Generaal Methuen rapporteert, dat de macht van den vijand versterkt is, en dat deze bezig is verschansingen aan te leggen 3'/j myl van de verstvooruitgeschoven Engel sche piketten. LONDEN, 27 Dec. Generaal Gatacre tracht de ver binding te heropenen met de Indwekolenmijnen (aan het eindpunt van de spoorlijn van Dordrecht oostwaarts). Het Hooggerechtshof. PARIJS, 27 December. In de heden gehouden zitting van het Hooggerechtshof eindigde de procureur-generaal Bernard zijn requisitoir. Hij toont zich vooral zeer streng voor Guérin en dringt er krachtig op aan dat deze zal worden schuldig verklaard. De procureur-generaal liet de beschuldiging vallen tegen Cbevilly BourmontFrechenconrt, Brunet, Cailly en Baillières die in vrijheid werden gesteld. Tegenover alle andere beschuldigden hield de procureur-generaal de beschuldiging vol. Morgen zijn de verdedigers aan het woord voor de pleidooien. Aanbesteding gemeentewerken. Bij de op den 23 gehouden openbare aanbesteding van de onderhouds- en vernieuwingswerken der gemeente gebouwen, voor het jaar 1900, had de toewijzing plaats als volgtperceel 1 aid. A., gewoon onderhoud der gemeente-gebouwen; afd. B, riolen; perc. 2, vernieuwin gen aan de gebouwen enz.perc. 4 voeg- en boet wer ken aan walmuren enz.; perc. 14, toegewezen aan F. Rike, alhier, voor f6098.— perc. 1, afd. O, stukadoors werk, toegewezen aan W. Harms, alhier, voor f695. perc. 1, afd. D, smidswerk, toegewezen aan D. van Vliet, alhier, voor f547.perc 1, afd. E, zink- en loodgie- ter8werk toegewezen aan J. A. G. M. Coppens, alhier, voor f 199.— perc. 3 vernieuwing aan de bruggen, toegewezen aan J. Oldenburg, Bergen, voor f887. perc. 5, materialen voor de buitenwegenperc. 6. onder houd en vernieuwingen aan den Hoeverweg perc. 5 en 6 toegewezen aan J. Oldenburg, Bergen, voor 1 3686. Ned. Tooneclvereeniging. De tweede abonnements-voorstelling door de Neder- landsche Tooneelvereeniging, alhier, is bepaald op donder dag, 11 Januari 1900. Opgevoerd zal alsdan worden «Een faillissement", tooneelspel, in 4 bedrijven, van Björnsterne Björnson. Blijkens een verslag in «de Tele graaf" had de heer Henri van Kuyk dit stuk gekozen voor zijne jubileum-voorstelling en had het gezelschap daarmede buitengewoon succes. Volgens dat blad werd het uitmuntend gespeeld en was o.a. de jubilaris, in de hoofdrol, voortreffelijk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat den 31 de dienst in de kerk der luthersche gemeente zal ver vuld worden door den heer ds. J. F. Ternooy Apèl, in die der doopsgezinde gemeente door den heer ds. P. J. Glasz, in beide kerken 's avonds 7 unr. ZU1V-AFK1KA. lil' Lijst. Ten behoeve van de 14daagsche uitzending van voedingsmiddelen enz. voor het Roode Kruisin Zuid- Afrika werd door het dames-comité nog in vriendelijken dank ontvangen Mej. V. 1 blik pressed beef; 1 blik vruchten 1 doos zeep; mevr. B.f2. Bij den penningmeester van het comité, Voordam C 13, werd tot heden ontvangen f5191.795, waaronder f 20.60 van de zangvereeniging «Excelsior." Mejuffrouw C. A. Jut is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de meisjesschool alhier. Aalsch geld. Bij de politie alhier is gedeponeerd een valsche rijksdaalderdragende den beeldenaar van wijlen Z. M. Willem III en het jaartal 1861 hoewel overigens moei lijk van echte muntspecie te onderscheiden, is het rand schrift zeer gebrekkig aaugebracht. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgtden 24 768.7 den 25 765.9 den 26 776.4 den 27: 750.3; den 28: 764.0. Zitting van 22 Dec. 1899. P. W., Alkmaar, overtreding art. 437, wetboek van strafrecht, f 1 boete ol 1 dag hecht. N. K., Alkmaar, overtreding politie-verordening, f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. L. en H. K., Alkmaar, straatschenderij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. W., Alamaar, en B. S., Heiloo, drankwet-over treding, de le f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. F. de J., J. N. L., J. K, A. P. v. Z., P. G., P. D. B. J. B., P. K.. C. B„ G. T., G. D., H. J. B., E. K. en D. K., Alkmaar, J. K. en C. Z.. Oudorp, en A. L., Rijp, ijkwet-overtreding, de le, 5e, 6e, 8e, 10e, 11e en 12e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e 4 maal f 0,50 boete of 4 maal 1 dag hecht., de 4e 2 maal f 0,50 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 7e 3 maal f 0,50 boete of 3 maal 1 dag hecht., de 9e 6 maal f 0,50 boete of 6 maal 1 dag hecht., de 13e17e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. G. V., Uitgeest, en M. K., Alkmaar, overtreding ge meente-verordening, de le 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 1 dag hecht. J. V. Ez., A. W. Pbz., J. V. Gz., J. Y. Ez., W. S. Hz., J. S. Jz. en W. S. Hz., Egmond aan Zee, P. B., Oud- carspel, jachtwet-overtreding, de le, en 4e—7e ieder f 2 en f 1 boete of 2 dagen en 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 8e f 3 boete of 2 dagen hecht. GETROUWD. 24 Dec. Dirk Hoogland en Neeltje Simons Mostert. Frederik Klomp en Elisabeth Wilhelmina Bruin. Johan Frederik Grundlehner en Wilhelmina Char- lotta König. Klaas de Bakker en Cornelia Geertruida van de Vis. Pieter Berkhout en Niesje Kooij. 28 Jan Schumer en Gesina Johanna Neef. GEBOREN. 24 Dec. Hendrika Mariad. van Gerrit van Staten en Guurtje Roos. Dirk, z van Hendrik de Rover en Guurtje van Veen. Geertje, d. van Maarten Benjamin en Maartje Ruis. Willem z. van Jacob Keppel en Agatha de Vries. Hendrica, d. van Jan Schoorl en Trijntje Rike. 25 Johanna, d. van Andries Vis en Neeltje Visser. 26 Johanna Gerarda, d. van Gerardus Johannes van der Ploeg en Jantje Wever. Johannes Cornelis, z. van Henricus Hout en Johanna Cornelia Jong bloed. Bernardus Johannes, z. van Johannes van Santé en Anna Maria Boots. 27 Johanna Jacoba Hendrica Maria d. van Simon Frayman en Hendrica Antoinetta Maria Peeper- korn. 28 Hendricus Jacobus, z. van Jacob Kooyman en Catharina Vlaar. OVERLEDEN. 24Dec. Hendrik Rochel, 53 j. Wijntje Tjallewal echtgn. van Swaag 75 j. Maarten z. van Rieuwert Knip en Lourisje Koeleman ruim 6 m. Johannad. van Cornelis Piet en Elisa beth Rozebroek 23 d. 25 Jan Ploeger64 j. 26 Helena Geertruida Maria Koorn, wed. Gerhardus Adrianns Conijn 71 j. Geertruides Groten- boer wed. Jacob Duijts92 j. 27 Dieuwertje Bult, echtgen. van Johannes Jannes, 63 j en 5 m: Adriana Roelandina Geerling, echtgen. van Jacobus Johannes Schrieke 68 j. 28 Klaas Bakker Hz., 62 j. en bijna 11 m. 27 Dec. Door den Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam. 1. Huls en Erf, aan de Poppelmanslaan te Alkmaar, sectie F no. 1105 groot 56 ellen. Str. H. van der Sleesen f 995, 2. Huls en Erf, aan de Bloemstraat, aldaar, sectie B, no. 849, groot 45 ellen. Str. C. van Stam f 400, Ns. 1 en 2 niet verhoogd. 3. Huls en Erf, aan de Landstraat, aldaar, sectie F, no. 1201, groot 1 roe 8 ellen. Str. v. d. Oord f 1285, Verhoogd door J. de Graaft q.q. tot 1335, 4. HulsErl en Werkplaats, aan de Laat, aldaar, sectie B, no. 750, groot 1 roe 36 ellen. Str. H. van der Sleesen f 3160, Verhoogd door J. de Graaft tot 3707, 5. Pakhuis, aldaar, sectie B, no. 3142, groot 57 ellen. Str. H. van der Sleesen f 655, Verhoogd door F. H. Ringers tot 668, Pensioenfonds gemeente-ambtenaren. Geachte heer redacteur. In het jaar 1895 heeft ondergeteekende, hiertoe aan gezocht, koopsom en jaarpremie voor een pensioenfonds der gemeente-ambtenaren berekend welke opgenomen zijn in de nommers van 11 September en 16 October uwer courant van genoemd jaar. Veroorloof hem, in uw blad even terugtekomen op de getallen daar vermeld hij vindt hiertoe aanleiding in het schrijven der heeren Calkoen, Groskamp en Rasch, te vinden in het Handels blad van 23 December. De getallen door hem gegeven, zijn netto-premiëndat wil zeggen, zijn de sterftetafels waarop zij gegrond zijn, juist, is de rente daar gegeven te maken dan wijzen zij nauwkeurig de uitgaven aan; is er na jaren niets te kort, schiet er niets over. Maar draagt men de verzekering op aan eene maatschappij, zooals de bedoeling schijnt te zijn van bovengenoemde heeren, dan wil deze bij de overeenkomst eenig voordeel bedingen, en de zaak wordt, duurder voor de gemeente. Bij bet berekenen der netto-premie is wel degelijk in aanmerking genomen de waarschijnlijkheid, dat de ver zekerde kans heeft te sterven voor den tijd, dat zijn pensioen ingaat.. Men ken derhalve bij de maatschappij bedingen, dat de betaalde premiën in zulk geval in haar geheel of voor zeker gedeelte zullen worden terugge geven. De maatschappij evenwel doet dit niet om niet, maar berekent hare kansen zoo, dat zij bij de overeen komst eenige zijde spint, waarhij wederom de gemeente bet gelag betaalt. Zulke eene voorwaarde van herver zekering kan in enkele gevallen en bijzondere omstandig heden voor een enkel persoon zijn nut hebben, voor de gemeente is zij schadelijk. Het schryven der heeren in net Handelsblad doet denken aan de spreuk der ouden Fistula duloe canit, volucrem cum decipit anceps. U, geachte heer redacteur, den dank voor de opname. Dr. P. J. HOLLMAN. Wij nemen in dit nummer mede bedoeld schryven op

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2