Pi! imsr HBstaat nil drie Men. No. 155. Herste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899 ZONDAG 31 DECEMBER. Portefeuille-Almanak ALMANAK Oudejaars avond. li u i t o n 1 a n d. Nederland. 1 9 o o. Aaii alle geabonn eerden op ons blad wordt bovengenoemde g r a t i s verzonden. IMIAAIISCIIÏ COURANT. Deze {Courant wordt I» I n n d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco^ aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. DE UITGEVERS. Herinnering herinnering Gij zijt van 's levens vroeg gestrande schepen De eéne plank, die in de worsteling van storm en golf Door d' oever wordt gegrepen. De hopeloosheid van het terugverlangen, van het terug- hunkeren naar menschen en toestanden dit maakt dien avond ernstig om te doorleven. Velen brengen hem daarom door in vermaak. Maar het is een laf, lichtzinnig over schreeuwen van teedre stemmen, welke nu dringender dan anders tot menschen spreken willen. Dat wij niet terugbeven voor dien ernst, doch rustig ons met de onzen neerzetten, het verleden weDschende te zien Maar sommigen kunnen zich niet zetten tot terug denken omdat hun oogen alleen zijn gericht op het komende. Laat vrij al het oude voorbijgaan hen lokt het nieuwe, t Nieuwe jaar moet hun brengen de vervulling van verlangens het moet hun doen bereiken, waarop zjj al zoo lang hoopten in de toekomst moet tot stand worden gebracht zoo veel goeds. Wat deert hun het vroegere? Vooruit ligt de weg! Wie heeft geduld om op te tellen wat geschiedde Wat gebeuren zal daarop komt het aan. Hierin is wel frischheid en kracht, doch als het oude ons niet loslaten wil En als het herinneren juist ons een zegen zou kunnen schenken voor hoofd en hart en karakter Als onze ziel hangt aan zooveel dat wegging En als wij soms terugschrikken voor den gang, welken de dingen zouden kunnen nemen, voor nieuwe toestanden, welke veel goeds zullen brengen misschien maar ook nadeelig kunnen zijn voor wat wij willen be stendigen en die in elk geval een beroep zullen doen op onze krachten en ons wellicht zeer zwak zullen vinden Herinnering vlucht ook niet op bevel en wij voor ons, als zij aanklopt, willen haar binnenlaten. Wij denken aan wat geschiedde om ons heen en door leven andermaal het drama, afgespeeld in Frankrijk, nog eens onze hulde brengend aan de mannen van karakter te midden van veel laagheid en karakterloosheid wij denken met ontroering en verontwaardiging aan dien goddeloozen krijg, welke reeds zoovelen deed vellen en zoovelen dierbare dooden deed beweenen. Wij doorleven wederom veel en velerlei, wat voorviel in eigen vaderland Nu noemen wij stil namen en wij denken eerbiedig aan hen, die ons lief waren en wij brengen hun het offer van onzen dank, welke met de jaren sterker werd en van een liefde, welke gro-dde, naarmate het leven sneller voorbijgaat en dooden zeldzamer worden genoemd Uwer gedenken wij, ouders, bloedverwanten, kiaJeren, trouwe vrienden Dit alles is ernstig, bet zg het dooden geldt uit eigen kring, hetzij dezulken, wier werk voor velen was. Op dien avond is ook levendig de herinnering aan din gen, welke voorbijgingen. Soms aan uren, wa arin wij ons nanweluks durven indenken, en als zulke schrik gestalten ons omringen, komt weer de huivering over ons en wij wenken »gaat weg laat ons met vrede was het dien eenen keer al niet meer dan genoeg? Doch daar naast evenzeer herinneringen, waarin zich nog eens te verdiepen een genot is, als in een schoon gebloemd veld een genot andermaal het hart op te halm aan wat toen zoo heerlijk was. En wij denken aan alle goeds, dat menschen ons bereidden, aan waardeering van ons streven, aan steun, aan terechtwijzing en oprichten, aan vertroostiug, aan zonnige dagen. O, hoe liefelijk is het aldus dit schoone weer te smaken, zóo er in opgaaud, dat werkelijkheid en schijn zich nauwelijks me^r scheiden latenzoó verloren daarin dat hoe langer hoe meer beelden van wat was ons- omringen, van dit jaar en van vroeger jaren, in bonte rij, gezichten die ons aan zien, gansch dat verleden, waarin zooveel goedheid over ons kwam, ons omringend nu in een volheid, welke ons de oogen sluit en uit dezen stroom van dankbare heu genis drinken doet. Helaas hen, voor wie herinnering wordt de wreede aanwijzing van een daling van eigen persoonlijkheid. Ongelukkig zij, die in deze ure van onbarmhartige eer lijkheid tegenover zich zeiven, aan hun leven denken moeten als aan een voor de wereld onmerkbaar mis schien verflauwen van lust, dbn bekoelen van het oude vuur der bezieling, 't Leven knaagt aan veel goeds in menschen, doch sommigen zijn sterk en zij houden vast, wat dreigde verloren te gaan. Maar velen zijn zwak en niet bestand tegen omlaagtrekkende invloeden en ver liezen hnn warmte van gemoed, hun veerkracht en geest drift. Gebroken werd met oude, goede gewoontenmet heilige beginselen werd een contract gesloten, kortom, het leven daalde. Dit te moeten belyden, maakt dien avond zwaar, misschien ook zegenrijk, hoorend een stem «grjjp u zeiven aan I" Zij voor allen deze laatste avond een stemmingsure Dit was hij altoos voor ernstig-denkende en gevoelende naturen, die niet kunnen nalaten zich te dompelen in het bad van herinneringen, te verwijlen bij wat achterligt. Doch worde die avond tevens gewijd aan de overdenking van levensvragen, rakend ons innerljjk bestaan. Aldus die ure wijdend, nemen wij afscheid van u, jaar onzes levensIn ons hart leggen wij weg herinneringen, beurtelings ons vervullend met dank, ons stemmend tot weemoed, in ons wekkend besef van schaamte, om geleerd door het verleden met moed en vertrouwen den nieuwen tijdkring in te treden. Wij droomen, wij peinzen, wij hopen. Mogen wij bo venal toonen, dat wij ons zeiven telkens hooger eischen stellen. Fier begroeten wij don nieuwen morgen. A. J. F. T. A. K Ni Cl HU AMD. Het reeds meermalen verspreide gerucht, dat lord Salisbury voornemens zoude zijn als eerste minister af te treden, doet opnieuw de ronde. Doch de «Liverpool Post", het blad, dat deze tijding brengt, voegt er tevens aan toe, dat het Salisbury's voornemen is aan te blijven tot de oorlog geëindigd is Met die toevoeging daalt de waarde van het bericht vrijwel tot dit eener bladvulling, want dat de oorlog vooreerst niet uit is, moeten zelfs de meest optimistische bladen toegeven, en daar Salisbury, hoezeer nog kras, een man is van hoogen leeftijd, is het zeer goed mogelijk, dat hij het einde van den krijg niet meer, of althans niet als actief staatsman, beleeft. Trouwens nu de tele grammen van het oorlogsterrein uitblijven, is het den Engelschen bladen te vergeven, dat zij hanne kolommen vullen met allerlei tegenstrijdige mededeelingen. Wordt het eene oogenblik gemeld, dat de ammunitie en leef tocht der Boeren uitgeput is, de Vrijstaters ontmoedigd zijn, en de oorlog geëindigd, zoodra de vijand op eigen terrein zal zijn teruggedrongen, onmiddellijk volgt er een telegram, waarin de oogstverwachtingen allergun stigst, de patronenvoorraad onuitputtelijk genoemd wordt, en in verband daarmede voorspeld wordt, dat de vyand, zoo mogelijk nog hardnekkiger weerstand zal bieden dan tot nog toe. Een zeer onaangenaam bericht voor de Jingo-partij, die zich zelf diets maakte, dat een alliantie met de Ver.- Staten zoo goed als gesloten was, komt uit Boston. De gemeenteraad aldaar nam een motie aan, waarin president Krnger geluk wordt gewenscht met bet behaalde succes, en waarin de hoop wordt uitgesproken op een finale al- geheele overwinning voor de Boeren. Trouwens sedert Engelsche kruisers reeds eenige malen beslag gelegd hebben op Amerikaanscbe schepen in de Znid-Afribaansche wateren, begint de opinie der Ame rikanen, die betere kooplieden dan vrienden zyn, zich ten gunste der Boeren te neigeu. FRAMKHIJK. De staking in het Loiredistrict onder de mijnwerkers is nu algemeen en men telt 14,000 stakers, die voortdurend meetings beleggen en in groote troepen met roode vlaggen de stad St. Etienne doortrekken. Men vreest voor ernstige ongeregeldheden en troepen en dragonders bewaken de mijnen. Het comité dor stakers contereert met den prefect doch een spoedige oplos sing ondervindt veel bezwaar, doordat de stakers niet accoord gaau met hun comité. ZUI D-AFRIH.A. Veel nieuws is er niet. Aan de »Times" wordt uit Cbievely geseinddat de Boeren voortdurend hnn loopgraven verbeteren: zij maken een bomvrije gang van de kopjes ten Noorden van Colenso naar den weg naar Ladysmith en brengen kanonnen in stelling op Hlangware Hill. De «Standard" meldt dat Boller op Frere zal terug trekken, ten einde zijn troepen daar weer te mobiliseeren. De kapiteins Kirkwood en Grenfell zijn met. een patrouille van de Zuidafrikaansche lichte cavalerie door do Boeren gevangen genomen. Sir Charles Warren en zyn staf zijn te Pietermaritz- burg aangekomen. De «Daily Mail" krijgt uit Pietermaritzburg het be richt, dat de «Natal Witness" er op aandringt, dat de regeering de boerderijen van de atvailigm zal geven aan de getrouwen, gelijk door Borne aan de hand is gedaan. Voorts wenscht het blad dat de paarden en muildieren van de getrouwe bewoners, die ze gaarne bijna alle willen verkoopen, zullen worden opgekocht, dair de bij Colenso gedoode artilleriepaarden onmiddellijk moeten worden ver vangen. Ofschoon men steeds volhoudt, dat in Ladysmith over vloed van voedsel is, en men dos zooverre kan zeggen, dat «alles wel is," is de toestand toch niet rooskleurig. Een bericht van den 28 meldtSedert het begin van het beleg tot 22 December zijn aan Engelsche zijde 70 man gedood en 236 gewond. Er komen veel gevallen van typheuse koorts voor in het kamp. De Boeren hebben een anderen houwitser opgesteld op Surprise hill, in de plaats van het stuk, dat op 11 December door de Rifle brigade is genomen. Zij maken thans ook aarden werken voor meer kanonnen op Lombar!skopje en versterken de stellingen op de aangrenzende heuvels. Een officieel telegram ran generaal Mothuen van den 26 meldt, dat de Boeren ten Zuiden van Magersfontein gedurende eenigen tijd dien morgen een zeer hevig vuur openden. De marinekanonnen schoten op den vjjand op het westelijk front van Magersfontein. Een cavaleriebrigade, welke in noordelijke richting een verkenning maakte, vond alles rustig ten westen en ten noorden van Enslin. Van Gatacre en French werd geen bericht ontvangen. Zeer veel reden tot bezorgdheid geeft de geest van rebellie in Kaapland. Een opmlijke opstand wordt niet verwacht, zoolang de Boeren aan d« winnende hand blijven, maar mdn vreest, dat de kolonisten in den rug der Engel sche troepen zullen optreden, niet openlijk, maar bedekt, en de spoorwegen onbruikbaar maken, of decommunicaties afsnijden. Om de meer dan duizend mijlen lange spoor wegen in de kolonie behoorlijk te bewaken, zou Engeland moeten beschikken over een macht, die het moeilijk kan op de been brengen. Feu aardschulvlng. Bij Amalfi aan de Go'f van Stlerno, is de vorige week een verschrikkelijk ongeluk gebmrd. Eea rotsblok, geschat op een inhoudsmaat van 40,000 kubieke meter, waarop een bekend hotelhet Cappucciui-hotel en eenige villa's stonden is bijna zonder dat iets de ramp deed vermoed naan het schuiven gegaan en in de zee ge vallen op eenige huizen beneden en verschillende vis- schersbooten die met man en muis verbrijzeld zijn. Steen houwers hadden bemerkt, dat er brokken rots afbraken en waren de inwoners van de huizen van het hotel, waarin reeds eenige families waren aangekomen voor het begin nende seizoen gaan waarschuwen. De meesten konden zich redden, maar ook velen niet. Twee Engelsche dames, die haar kostbaarheden hadden willen redden zijn ver ongelukt. Er zijn reeds velen gewonden gevonden. In een hol dat zich door de verschuiving van de rots vormde, moet een aantal arbeiders opgesloten zitten. Het reddings werk is zeer moeilijk doordat men vreest dat er nog meer verschuivingen zullen plaats hebbeu. De schade wordt op meer dan een millioen francs geschat. Ken wonderkind. Te Madrid treedt een wonderkind van 3 jaar op als pianist. De reclame zegt dat het alleen zich zei geoefend heeft door zijn moeder te hooren spelen. Vo.ï wassen pianisten kunnen nu gerust huu klavier sluiten Het kind heet Pogin Rodriguez. Bij het leggen van een telegraaf kabel van Amerika naar de Philippijneu is men op twee hindernissen go- stooten welke het plaatsen van den kabel zeer bemoei lijkten. Het eerste was een gebergte hetwelk zich op den bodem van den Stillen Oceaan verheft tot eene hoogte van 4026 M het andere was een onderzeescb dal dat eene diepte had van 9 Je9 Meter. Uitgeest. Onder leiding van den heer ds A. H Claasen is den 2en Kerstdag weder voor de leerlingen de- Zondagschool een Kerslboomfeest gevierd, dat door eene talrijke schare word bijgewoond. De dames der zon dagschool verleenden daarbij hare gewaardeerde hulp. De Kerstboom was keurig versierd eu verlicht, terwyl de kinderen versnaperingen en verschillenue geschenken ont vingen. Bij atwisseling zongen de leerlingen liederen, die door het orgel begeleid werden, en waarbij door den voorzitter telkens een kort, toepasselijk woord gesproken werd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1