De oorlog in Zuid-Afrika. IJIBERICHTGN. Barsl ngc rhorn. Aan de hardrijder^ teKnlborn p den 81, werd door 14 mannen deelgenomen. Frijn winners waren A. C. Roggeveen, Scbagen J. Bethlehem, Medemblik en Wijdenes, Opperdoes. Uasentplolflng Te Wnschede had den 27 's avonds eene gasont ploffing plaats, waarvan de knal in bijna de geheele ge meente werd gehoord. Er moet zich in den grond in de Schoolstraat, Willem straat, en een gedeelte der Alsteedsche straat, ten gevolge van een lek, gas verzameld hebben, dat ontplofte. In verscheiden hnizen is geen rnit heel gebleven, ge lukkig dat de deksels der rioolleiding los lagen welke werden opgewipt, zoodat de vlam een uitweg vond. Hoe het gas vunr vatteis onbekend. Brand werd gelukkig niet veroorzaakt. Schieten, Bij de uitgevers Vermande Zonen te Hoorn, is een overdruk verschenen van artikelen uit »de Scherp schutter", onder den titel: »Een en ander nopens de op en inrichting ven pchietvereenigingen en schietbanen." Het is van de hand van den heer W. van Waning, presi dent der Koninklijke Nederlandsche Scherpschutters. De schrijver doet zeker een nuttig werk met meer algemeen op deze wijze de aandacht op dit onderwerp te vestigen. Goederen voor Zuld-Afrlka. De directie der Castle Mail Packets Company heeft medegedeeld dat, volgens bericht door haar uit Kaapstad ontvangen, goederen bestemd voor Transvaal of Oranje- Vrijstaat, blootstaan aan verbeurdverklaring en de schepen, die ze vervoeren aan inbeslagneming. Zjj heeft daarom alle afladers en anderen gewaarschuwd tegen verschoping met hare lijn van goederen voor plaatsen in bovengenoemde republieken bestemd, en zegt, dat iedere aflader, die anders handelt, zich blootstelt aan de gevolgen dezer behandeling. In geval goederen bestemd voor Delagoabaai op order van bet gouvernement in eenige haven van de Kaapkolonie of van Natal moeten worden ontscheept, zal de landing dier goederen door de directie beschouwd worden als een volledig ontslag van alle verplichtingen, die volgens het cognossement op bet stoomschip rusten. (N.R.Ct.) Een adres. Door de «Nederlandsche Vrouwenbond ter Inter nationale Ontwapening'' is een adres opgesteld, dat aan H. M. Koningin Victoria zal gezonden worden. Daarin wordt o.a. aan H. M. Koningin Victoria verzocht: »In den naam van den echtgenoot, dien Uwe Majesteit meer beminde dan zichzelven, in den naam van den vader van de kinderen Uwer Koninklijke Majesteit, heb erbarmen met al de levens die opgeofferd worden, met de van hun steun beroofde weduwen en kinderen. Strek de hand des vredes uitLaat Engeland zedelijk groot zijn en bemiddeling aanbieden, dan zal het winnen een schooner Kroon dan een lauwerkroon gewonnen op het slagveld, en alle natiën zullen het land gelukkig prijzen, geregeerd door zulk een nobele Souvereine." Dit adres zal worden gezonden aan alle Vrouwenver- eenigingen in Nederland en op zoo uitgebreide schaal als mogelijk is in het buitenland. Stoomvaartlijn naar Zuid-Afrika. Zooals bekend is, heeft onlangs de heer Van Reesema, te Rotterdam, bestuurslid der «Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, het denkbeeld aangegeven om door vereende krachten in Nederland te trachten eene zelfstandige stoomvaartlijn naar Zuid-Afrika te vestigen vrij van Engelschen invloed en kapitaal. Wanneer eene zoodanige Nederlandsche stoomvaartlijn tot stand komt, zouden de Zuid-Afrikaansche Republieken ongetwijfeld bereid zijn om deze op alle mogelijke wijzen te steunen en krachtig in de hand te werken. De heer Van R. heeft echter, alvorens verdere stappen te kunnen doen, allereerst noodig te weten hoeveel kapitaal hier te lande voor die lijn kan worden bijeengebracht. Tot dusver werden hem ruim f 72,000 aan stortingen en inschrijvingen overhandigd. Er is echter meer noodig, en wel in het geheel f 500,000. Waneeer dat bedrag uiterlijk op 18 Februari 1900 niet bgeen is wenscht de heer Van Reesema niet verder te beproeven of het Nederlandsche volk bereid is om de uiting van warme belangstelling voor de Boeren om te zetten in eene daad. De inschrijvers zijn dan ontslagen, en wie gestort heeftontvangt dat bedrag terug met de Tente, welke het in deposito belegd kapitaal heeft opgeleverd. Blijkt het na onderzoek door eene commissie van des kundigen, dat de uitvoering van het plan met het kapitaal van 5 ton niet raadzaam is, dan zal de heer Van Reesema evenzeer van verdere pogingen afzien. De voorloopige maatregelen dienen dus alleen om den heer Van R. vooraf den noodigen waarborg te geven dat het benoodigde kapitaal voor zijn plan beschikbaar zal zijn. Het minimum-bedrag van inschrijving is f 100. Te Kampen heeft zich eene commissie gevormd uit de leden van het Departement der »Ned. Maatschappij ter bev. v. Nijverheid" om voor het bijeenbrengen van dat bedrag werkzaam te zijn. (N. v. d. D.) Zuivelbereiding. Naar aanleiding van het bericht, dat er in Friesland eene neiging schijnt te bestaan om terug te keoren tot het aloude stelsel: »Zuivelbereiding in eigen bedrijf" heeft de heer M. Boknia de Boer, privaat-zuivelconsulent te Groningen aan deze zaak in de »Leeuw. Ct." eenige hoogst belangrijke beschouwingen gewjjd waarin hij de wijze waarop de Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland worden gedreven, aan een vrij scherpe critiek onderwerpt. In weerwil van de statuten worden de veehouders-melk- leveranciers meer beschouwd als «bijloopers". De leiders feitelijk niets anders dan bezoldigde personen en als zoo danig onderworpen aan eene instructie, waarbij hun werk kring nader wordt geregeld. Velen van hen beheerschen echter den geheelen toestand van de fabrieken, wat. betreft niet alleen het technisch, maar zelfs ook het financieel gedeelte. Voorts zijn do geldschieters in de onderneming meestal personen die zonder dit werk geheel buiten het zuivel-bedrijf staan. Goed beschouwd zijn zij, in ver eeniging met, het bestuur en beheer, de feitelijke drijvers van de zaak. Als gevolg van dit een en ander is de toestand van de veebouders-melkleveranciers langzamerhand al moer en meer gedrukt geworden en is het daarom niet te verwonderen, dat velen banner ernstige pogingen doen om zich te onttrekken aan een zaak, die wel coöpe ratief heet te zijn maar feitelijk het nooit is geweest. Het leeuwenaandeel in de onderneming valt echter den geldschieters en leiders ten deel. Wijziging van de statuten dor reeds bestaande coöperatieve zuivelvereenigin- gen acht de schrijver daarom volstrekt noodig. (Handelsblad) Benoemingen. De beer D. F. Pontte Edam is herbenoemd tot voorzitter der vereeniging »Noorder IJ-en Zeedijk". Tot lid van bet bestuur van den polder «De Nes", in de Purmeris benoemd de heer P. Groenhart te Ilpendam. Tot bestuurslid der banne Monnikendam is gekozen de heer D. Ubbels-. Veehandel In Friesland. De aanvoer was op de jongste markten zeer gering, vooral van rundvee en varkens, tengevolge van de ge- Btremde scheepvaart en de gladde wegen. De handel in kalve- en melkekoeien is traag, doch de prijzen toonen zich vrij vast. In vette koeien, met goede vraag, handel druk, mede een gevolg van den geringen aan voer. Vette kalveren goed gevraagd, prijzen vast en goede omzet. Stieren voor de slachtbank, met nog behoorlijken aan voer, niet druk gevraagd, maar daardoor ver van goed koop in verhouding met het vette vee. Vette varkens, bjj zeer geringen aanvoer, heel goed gevraagd vette biggen eveneens. Magere varkens in één doen, d. w. z. behoorlijk goed gevraagd jonge biggen met gewilden handel. In vette schapen en lammeren fleuriger, doch zonder veel invloed op den prijs. Melkschapen stadig. De aanvoer was: 50 stieren, 0ossen, 80 vette koeien, 300 melke- en kalvekoeien 130 pinken 140 vette kal veren, 170 nuchtere kalveren, graskalveren, 2000 schapen en lammeren 30 vette varkens200 vette biggen, 300 magere varkens en 200 kleine biggen. De prjjzen zijn le soort vette koeien 27—30 ct., 2e soort 2527 ct., 3e soortct., stieren 20-25 ct, vette kalveren 30—37 ct., vette schapen 2225 ct., vette varkens 15s 17 ct. Londensche biggen 145155ct. per kilogram. Melke- en kalve aoeien f 100 f 195, pinken f 40 f 65, nuchtere kalveren f 7f 11, melkeschapen f 10— f 18, lammeren ff magere varkens f 28f 40, kleine biggen f 1f 1.05 per week. (N. v. d. D Harlngcarspel. Te Dirkshorn worden po gingen aangewend tot oprichting van een fanfarekorps, waarvoor 16 personen zich bereids hebben aangemeld. Oterleek. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer S. Brak. Bergen. Bergen's Fanfarecorps gaf den 26, onder leiding van den heer F. Reidel, een goed geslaagde uit voering in het locaal-Hilbrand. De wijze van uitvoering van een tiental nummers, die het programma bevatte, getuigde van goede leiding en studie. Hengsten-vereeniging. De Hengsten-Vereeniging «Hollands Noorderkwar tier" zal eene algemeene vergadering houden op woens dag, 10 Januari 1900, des voormiddags te 11'/i uur, in een lokaal van den heer R. Kaan Cz. (Café Ceres") te Schagen, ter behandeling van de volgende punten ver slag omtrent den staat der vereeniging rekening en ver antwoording van den penningmeesterbenoeming van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren G. A. Geerligs en G. C. Hulstbenoeming van eene commissie van drie leden voor het nazien der re kening (voordracht van het bestuurde heeren D. Gignis, Jb. Houtkoopor en D. Govers)bespreking omtrent de verzekering van de hengsten teaen ziekte en sterfte be spreking omtrent eene te verleenen subsidie, voor de in 1900 te Parijs te houden tentoonstelling, naar aanleiding van een daartoe ingekomen verzoek. Vóór den aanvang der vergadering zullen de 3 heng sten te Schagen worden voorgebracht, wanneer het weder zulks toelaat. Stompetorcn. Bij de op den 28 gehouden ver pachting vun gras- en rietgewas van dijken en wegen in de Schermeer heeft het grasgewas kannen gelden f 9086 en het riet f 667.50. Het vorige jaar bedroegen deze cijfers f 8550 en f 770.25. Volgens te Amsterdam ontvangen bericht zou het stoomschip «Wladimir Sawin van Amsterdam te Fowey aangekomen, aldaar door het Engelsch gouvernement zijn aangehondon wegens het aan boord hebben van ammunitie enz. die verdacht wordt voor Transvaal te zijn bestemd. Treurige toestanden. Te Leggeloo (gem. Dwingeloo) woontnaar de Leeuw. Cour" weet mede te doelen sedert eenige weken een gezin in een geitenhok of iets wat daarop lijkt. Door de streLge koude der laatste dagen zijn in één week twee kinderen uit dat gezin geptorven en de daarop volgende week nog één. Toen dit bekend werd heeft men in de ergste nooden vau dat arme gezin voorzien. Flerhandcl op Kngeland. Het Bestuur van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft een rondschrijven verspreid, waarin de aandacht wordt gevestigd op het gewicht van den handel in eieren in Engeland. De groote concurrentie in Londen en de hooge prijs, dien de verbruikers betalen, hebben producenten in den vreemde aangespoord om zich bijzonder op hoenderfokkerij eQ den eierenhandel toe te leggen. De Kamer heeft gegevens verzameld over dezen handel met de bedoeling ook Nederlanders daartoe aan te sporen in het bjjzonder om in dezen de coöperatie toe te passen. Van het bedoelde zeer uitvoerige en belang- rjjke rapport met tal van cjjfers en gegevens zijn exem plaren ter verspreiding beschikbaar gesteld bij de firma J. H. de Bussy Rokin No. 60Amsterdam. (N. v. d. D.) Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben gevolg gegeven aan de opdracht, hun in de buitengewone zitting der Provinciale Staten gedaanen voor den heer H. Hendriks, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, een uitgestelde lijfrente gesloten na onderzoek van ver schillende tarieven, bij de Utrechtsche Levensverzekering maatschappij >öet Maliehuis", te Utrecht. Botcrwct. Het Nederlandsche Landbouw-Comité heeft aan de Tweede Kamer toegezonden een adres waarin op eenige wijzigingen in het aanhangige ontwerp-Boterwet aange drongen wordt. Verzocht wordt margarine als zoodanig niet alleen te doen merken bij uitvoer, zooals de wet voorstelt, maar ook bij den invoer, omdat b.v. bij terugzending uit En geland, zooals meermalen plaats heeftde vraag kan ontstaan, waar de uitvoer eindigt. Niet alleen de buitenste verpakking moet gemerkt zjjn zooals het ontwerp voldoende acht maar alle ver pakking tijdens het vervoer, daar het anders mogelijk zal zijn potjes ongemerkte magarine te vervoeren in een ongemerkte kist zoodat dan bij het overgeven of de levering de waar toch weer ongemerkt is. Verder wordt rog in overweging gegeven der marga rine bij detail-verkoop een voorgeschreven vorm te geven en te bepalen wat openbare middelen van vervoer zijn opdat niet de rondventers van margarine om eenige voorrechten die de wet aangeeft te verwerven, b.v. een gefingeerden bodedienst openen tusschen hun woonplaats en de plaatsen, waar zij hun margarine verkoopen. Eindelijk dringt het comité er op aan om bij reci dive de overtreding niet facultatief te doen straffen met hechtenis of geldboete maar uitsluitend hechtenis toe te passen. (Handelsblad.) 1. aatste Berichten. De toestand. PARIJS, 29 Dec. Uit Londen aan de »Temps": Het departement van oorlog heeft telegrammen ont vangen over den toestand, dien het niet heeft gepubli ceerd. Volgens deze telegrammen zou de toestand op het oogenblik van afzenden aldus zijn De openlijke opstand der Afrikaanders strekt zich reeds tot ten minste 50 mijlen van Kaapstad uit. De generaals Gatacre en French zijn nauw ingesloten door de Vrij» staters, hun gemeenschapswegen zijn afgesneden door de oproerige Hollanders. Aan de Modderrivier zou een bloedig gevecht hebben plaats gehad, tengevolge waarvan lord Methuen zich achter de Modderrivier zou hebben moeten verschansen. Generaal Boller moest terugtrekken naar Pietermaritz- burgde toestand van Ladysmith zou wanhopig zijn. Volgens een niet bevestigd gerucht zou lord Roberts er ovt r denken de republieken binnen te trekken door Zoeloeland en daartoe in de Santa Lucia-baai ontschepen. Een telegram uit Chieveley aan de »St. James's Ga- zette" meldt dat de Toegela snel aan het stjjgen is. De temperatuur is 104 graden Fahrenheit te Ladysmith. Tot gisteren waren de totale verliezen aan Britsche officieren gesneuveld 82, gekwetst 258, vermist 98; aan Britsche manschappen gesneuveld 886 gewond 3263 vermist 2223; totaal 6813. Daaronder zijn niet begrepen de sterfgevallen wegens ziekte. NEW-YORK 29 Dec. De gemeenteraad nam moties aan, waarin zegen wordt afgesmeekt voor het succes der Boeren en afkeuring wordt uitgesproken over den oorlog op de Philippijnen. LONDEN 29 Dec. Een officieel telegram uit Kaap stad van 28 December meldtdat er geen verandering is gekomen in den toestand van de generaals Gatacre en French, met uitzondering van het feit, dat de spoorwegljjn naar de Indwe-kolenmijnen thans in orde is. Fli Klmberley. KIMBERLEY, 22 Dec. Heden werd een verkenning ten westen van de stad gedaan waarbij patrouilles der Boeren, die zich langs een heuvelrug vertoonden, werden verdreven. De artillerie wisselde eenige granaten toen de vjjand versterkt werd keerden de Engelschen terug en bereikten ongedeerd het kamp. De operatie toonde, dat de Boeren 3 kanonnen hebben en in staat zijn snel versterkingen te doen aanrukken. Paarden In den oorlog. Van alle zijden wordt de weldadigheid opgeroepen, om het ontzettend leed door den Transvaalschen oorlog over Engelschen en Boeren gebracht, te verzachten door de gewonde, uitgeputte en zieke strijders van beide legers in ontvangst te nemen te verzorgen en zoo mogelijk te genezen. Voor de paarden echter, welke in de oorlogen zulk een groote rol spelen wordt zoo goed als niets gedaan en honderden zwaar en licht gewonden dieren sterven op allerellendigste wijze den hongerdood in Zuid- Afrika's door de zon verschroeide velden. Hoe ook de dorst een zwaar gewond paard moet folteren, laat zich gemakkelijk begrijpen. Zou het niet mogelijk zijn vraagt de »Ned. Sport" om naast de Roode-Kruis-afdeelingonbestemd om door de daartoe behoorende artsen en verpleegsters menschen- levens te reddeneen Roode-Kruis-afdeeling te maken voor de paarden. (Zooals onlangs gemeld werd zijn ook in Engeland door de Vereeniging tot Bescherming van Dieren bij de Regeering inlichtingen ingewonnen, omtrent de mogelijkheid, verbeterinr te brengen in het lot der paarden.) Een kundige paardenartsbijgestaan door een passend personeel zou alsdan het slagveld kunnen afzoeken, met de speciale opdracht om de zwaar verwonde dieren, paarden en muilezels, door den dood uit hnn lijden te verlossen en de dieren welke nog dienstbaar zouden kunnen zijn, zoo noodig te opereeren door het uitsnijden van de kogels en het toenaaien van de zware wonden door granaat scherven geslagen. Over het lot van de paarden na groote veldslagen is niet al te veel geschreven gewordenalleen kent men enkele beschrijvingen, welke het bewijs leveren hoe enkele na dagenlang lijden van honger en dorst te gronde gingen. In de meeste gevallen zal afmaken wel het grootste bewijs vad meewarigheid zijn, wat de tnensch zyn trouwen strndmakser kan geven. En zelfs na zijn dood kan het strijdros alsdan nog goede diensten bewijzen door een overvloedig en gezond voedsel aaD de troepen te verschaffen. Ken koninklijk sportman. De jeugdige koniDg van Spanje, Alphonso XIII, is een bijzonder groot liefhebber van lichaamsbeweging en sport. lederen dag rijdt hij minstens 5 4 6 verschillende paarden en flinke afstanden per fiets zich niet bekom merende om een duikeling. Verder gymnastiseert hij veel en leeft bjjzonder regelmatig. Hij staat winter en zomer om zeven uur op studeert van 8 tot 9 en heeft van 9 tot 10 uur les. Daarna volgen de verschillende lichaams oefeningen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2