Nederland. vertoon met eenige oude kanonnen, die zij in België had den gekocht. Zoo leidden zij de Engelechen om den tnin en zoo kwam het dat de Britsche agenten als resultaat hunner onderzoekingen in het arsenaal en de forten der hoofd stad aan Chamberlain schreven »De Boeren vertrouwen nog altijd op hunne oude kanonnen van 1881. Zij heb ben geen andere." Financieel werden die uitgaven gedekt, zoo beweert men, door hooge belastingen, welke men de Britsche mijneigenaren liet betalen en voorts door zeer bijzonder listige middelen. Zoo stonden er op de begiooting der verschillende Ministeriën bijzonder hooge ambtenaarstrak tementen, welke slechts voor een deel werden uitbetaald en waarvan drie vierden in werkelijkheid werden be steed voor de artillerie-aankoopen. Een herstellingsoord. Mevrouw de Douairière jhr. van Alphen geb. Hovy, te Brummen, heeft haar buitengoed »Wilmetha" aldaar bestemd voor een herstellingsoord voor minvermogenden De kustbeeren van noordelijk Groningen zijn vol strekt niet gesteld op sneeuw. Wanneer de buitondijksche kwelders zooals thans met eene sneeuwlaag zijn bedekt, dan kunnen de vele schapen daar geen voedsel meer vin den en moeten de boeren deze in hokken voederen. Som mige boeren houden er 100 en meer schapen op na, die hun, wanneer er sneeuw is, in korten tijd dus veel aan voeder kosten. Bij gunstig weder laten zij hunne schapen den gehee- len winter op de kwelders grazen en halen zij hen eerst tegen den tijd van het lammeren werpen in huis. Benoemd tot heemraad van den polder Katwonde de heer K. Klomp. Vee-uitvoer. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel bevat de »Moniteur beige" het berichtdat met ingang van 1 Januari de invoer, van melkkoeien langs Clinge (station en dorp) verboden en met ingang van 2 Januari e.k. langs Selzaete weder geoorloofd is. Veeziekte. Bij eene kudde schapen van een landbouwer te Zijpe is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Kerstgeschenk. Te Oldeberkoop heeft de heer W. v. T., uit Wormerveeraan de voor hem in de bosschen werkende arbeiders een Kerstgeschenk in geld doen toekomen. De hoofden van gezinnen ontvingen f 2,50, de vrijgezellen f 1. Be vereenigde Tuinbouwers. De oprichting van een veilingsgebouw voor tuin bouwproducten te Amsterdam waarvoor in het begin van dit jaar vergaderingen werden gehouden te den Haag, Amsterdam en Hoorn, is een stap nader tot de uitvoering gekomen. Den 29 vergaderde de Commissie welke op de vroegere bijeenkomsten met de uitwerking van het plan belast werd. Zy besloot tot de oprichting van een coöperatieve vereeniging, genaamd »De Vereenigde Tuin bouwers", waarvan de statuten tevens werden vastgesteld. Het doel is tuinbouwproducten in den meest uit- gebreiden zin op de voordeeligste wijze te verkoopen door te Amsterdam veilingen te houden en op monster te verkoopen. De contributie zal nader worden vastgestelddoch mag niet meer bedragen dan f 1. Een voorloopig bestuur van 9 leden is belast met de verdere voorbereiding van de zaak het bestaat uit de heeren W. Bolk Wz., te Ooster-Blokker; W. Kooiman Dz., te Bovenkarspel G. Brands, te Anna Paulowna; Jac. Smitste Naarden H. J. Hoek, te Wateringen; Jogch. v. d. Hout Jz., te Gravenzande Joh. van den Berg, te Amsterdam Chr. Oortman Gerlings te Hoorn en C. Wagenaar J.Gz., te Broek op Langendijk. Zij die als lid der nieuwe vereeniging wenschen toe te treden kunnen zich bij een dezer heeren aanmelden. Influenza. Er heerscht op het oogenblik te 's Gravendeel, volgens de Dordt. Ct., een ware influenza-epidemie, waar aan velen bezwijken meestal menschen op gevorderden leeftijd en zij wier ademhalingswerktuigen al niet in orde waren. Bergen. De gewone nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente opgebracht eene som van f 249.50. Aan ongeveer 80 gezinnen werd een nieuwjaarsgift uitgereikt. broken oogendoch het kind leefde nog. De moeder had het nog steeds op haar schoot onder haar mantel en hield het nog altijd omklemd met hare gevouwen handen, die nu geheel verstijfd waren. Izak nam het kind voorzichtig tusschen zyne groote verweerde handen en was een oogenblik blijkbaar ver legen met zjjn vondstmet een hulpeloozen blik keek hij rond, doch aangezien bij hier blijkbaar van niemand hulp kon verwachten, ging hij voorzichtig op het dek zitten nog steeds met zijn last tusschen de handen. Niet zonder moeite trok hij nu een zijner zware zee laarzen uit en zette het kind daarin. Hij hield de laars vast aan de lissen en strompelde zoo over het schuine dek naar de reeling waar de boot lag. Hij klom voorzichtig in de boot steeds met zijne last in de handen en legde de laars met het kind er in voor zichtig in het achterste gedeelte van de boot neer, terwijl hij het toedekte met zijn jas. Daarna bleef hij zitten wachten totdat de beide anderen kwamen. Eerst nadat de boot het schip reeds verlaten had be merkten zij wat Izak ten slotte nog van het schip ge borgen had en het gelaat van den oudste gaf daarover allesbehalve blijdschap te kennen maar Izak zat daar forsch en breedgeschouderd op de achterbank en boven dien was 't nu toch eenmaal gebeurd. De beide andere personen in de boot waren Korporaal Stuwitz en zijn zoon. Omtrent den eerste kunnen we mededeelen, dat hy vroeger behoord had tot de bezetting van de vesting te Vardó doch ontslagen was wegens geweldplegingen, ongehoor zaamheid en dronkenschap. Er zijn daar nog verscheiden verhalen van hem in omloop die hij vertelde wanneer hij beschonken was en die van dien aard waren, dat de haren er iemand van te berge rezen. Zij waren meest afkomstig uit den tijd toen hij den oorlog in Duitschland had meegemaakt in qualiteit van sergeant-majoor uit welken rang De lofwaardige pogingen, in der tijd aangewend door de besturen der bannen Bovenkarspel en Groo tebroek, tot ontwerping eener parallelvaart ten zuiden het vaarwater »de Tocht", tegenover het stations-empla cement te Bovenkarspel, zullen nu waarschijnlijk binnen niet te lang tijdsverloop geheel tot uitvoering kunnen worden gebracht. Reeds in 1897 is daaraan een niet onbelangrijk bedrag ten koste gelegd, doch destijds werd de voltooiing ge dwarsboomd door den onverzettelijken onwil van een der betrokken landeigenaren. In de zitting van de 2e Kamer der Staten-Generaal van den 22 Dec. is zonder debat of stemming de ver klaring van de regeering bevestigd, dat de onteigening van eigendommen tot bovengenoemd doel zal strekken tot algemeen nut, en is de desbetreffende wet alzoo aan genomen. Enkh. Ct. Schermerhnrn. De rederijkerskamer »Amicitia" alhier gaf de vorige week twee goed geslaagde openbare uitvoeringen. De opgevoerde stukken »Door Strijd tot Zege", tooneelspel van H. Kroon Dz. en »Pakketten voor Dames", dramatische grap van Justus van Maurik Jr., werden door een nog al flink publiek met aandacht gevolgd en lokten veel bijval. De netto opbrengst van den eersten avond, ten bodrage van f 36.381/i, zal worden af gestaan aan de Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Scliagen. Den 29 werdonder voorzitterschap van den heer J. Best Nz., van Berkhout, eene algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van oud-leer lingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Op deze vergadering werd door den heer G. Muys, plaats vervangend district-veearts en leeraar aan de landbouw school, eene belangwekkende lezing gehouden over tu berculose in het algemeen en de middelen ter bestrijding dier ziekte bij het vee in het bijzonder. De heer J. Best Nz. gaf een overzicht van het aan het proefstation Hoorn door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier gehouden onderzoek naar het verband tusschen het gehalte van mslk en de daarna verkregen opbrengst aan marktrijpe kaas en eenige me- dedeelingen aangaande de theorien over het kaasrijpings proces. Door den heer C. Best werden mededeelingen ge daan betreffende door hem genomen proeven met ver schillende kunstmeststoffen en eene beschoiwing gegeven over de waarde van dergelijke proeven. Met het oog op de hooge kosten, verbonden aan het melkmderzoek aan het proefstation te Hoorn, zal de vereeniging middelen beramen een eigen melk-controleur aan te stellen, waar door zij hoopt het melkonderzoek meer ilgemeen en minder kostbaar te doen zijn. Den 28 werd, onder voorzitterschap van len heer P. Timmerman Dz., eene algemeene vergadering gehouden van de alhier gevestigde vereeniging »Het Schager Vee- verzekeringsfonds." Het voornaamste punt ter agenda was de bespreking over de al of niet verden instand houding der Vereeniging, die aanvankelijk yai opgericht voor den tijd van een jaar, ingaande 1 Janiari 1899. Uit het door den secretaris-penningmeester gegiven over zicht van den toestand der Vereeniging ovir gemeld jaar bleek, dat deze alleszins gunstig mocht werden ge noemd. De vereeniging telt n.l. 84 leden, te-wijl het aantal verzekerde runderen bedraagt 1420. De iikomsten bedroegen f 1837.74, de uitgaven 1 680.67, baig saldo alzoo f 1157.07. In overeenstemming met het advies van het bestuur werd met algemeene stemmen besliten tot instandhouding der vereeniging voor onbepaald® tijd. Naar aanleiding van dit besluit werd het reglermnt op verschillende punten gewijzigd. Tot molenmeester van den Slootgaardpolder wed her benoemd de heer J. Dekker Wz., Harenkarspel, tol mo lenmeester van den Westerkamperpolder I'. van Dijk, Oude Niedorp en tot molenmeester van den Oostenam- perpolder J. M. Smit, Oude Niedorp. Schuttevaer. Onder voorzitterschap van den heer H. J. K. d. Steen, burgemeester van Opmeer, werd de jaarvergadering van de afd. West-Friesland der vereeniging »Schuttevajr" den 28 dezer te Schagen gehouden. Vertegenwoordgd waren de plaatsen Opmeer Spanbroek Barsingerhom KolhornDirkshorn Langedijk, Alkmaar en Schagtn. Na de gowone werkzaamheden werden tot bestuursled® gekozen de heeren H. J. K. v. d. Steen, Opmeer, voori., 1Groot, Dirkshorn, secr., C. Dekker, Schagen, penningm; C. Wagemaker en J. Kuiper, Barsingerhorn; A. H. Elfring hij trouwens ook gedegradeerd was. Na zijn ontslag had hij de kost verdiend met als tolk te dienen voor de Russen die langs de kust ruilhandel dreven terwijl hij zelf somtijds ook een beetje handel dreef. Het was tijdens een reis met den zee-fin die naar Busesund moestwaar juist een Russisch schip lag dat zij het wrak in zee hadden zien drijven. Op de terugreis was de zee-fin erg in gedachten ver zonken. Hij was weduwnaar en na den dood van zijne vrouw had hij de verzorging op zich genomen van de talrijke familie zijns broedersdie met zijn boot om geslagen en verdronken was. Nu zij 't reeds zoo zui nig hadden was het lang geen kleinigheid om met nog een klein kind thuis te komen. Hij verwachtte dan ook niet dat zijn schoonzuster hem met een vergenoegd gezicht zou ontvangenwant het lag in hare natuur om alles van de donkerste zijde te beschouwen. Daarbij kwam de groote kwestie van het wrak. Als hij een klein deel kreeg van het geld, dan zou dat voor hem eeno vergoeding in eens zijn voor de opvoe ding maar daar stond dan weer tegenoverdat hij dan ook medeplichtig was aan het gebeurde en daaraan had hij weinig zin. Daarom roerde hij die kwestie maar liever niet aan. Om zich meester te maken van onbeheerd ronddrij vende goederen dat was daarentegen iets waarin men te dien tijde geen kwaad zag. En de goederen waar van zij zich nu hadden meester gemaaktwaren nu niet direct drijvende in zee gevonden, zooals bijvoor beeld nettenriemen en dergelijke voorwerpendoch van het wrak afgehaald en daarop stonden strenge straffen beweerde de korporaal te strenger nu er ook een gat in het schip geslagen was. Daarom moesten zij zeer voorzichtig zijn dat er niets van uitlektewant anders kon 't heele zaakje nog wel eens eindigen met vestingstraf te Vardó. Wordt vervolgd. te Alkmaar en J. Boot IJz., te Kolhorn, commissarissen. De afd. zal op de algem. vergadering te Sliedrecht door voorz. en secr. worden vertegenwoordigd. Besloten werd rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Door de afd. zullen op de algemeene vergadering de volgende punten aan de orde worden gesteld 1. Eene wijziging te verkrijgen in de heffing de$<kaai- gelden te Alkmaar. Men wenscht dat schippers, die voor den aankoop van mond- en scheepsbehoeften een paar uur aan de kade liggen, vry van kaaigeld zullen zijn. 2. Opnieuw den Minister van Waterstaat om de plaatsing van een licht op »De Stierop" te verzoeken. Dit water behoort tot de Alkmaarder meer en wordt vooral bij ruw weer zeer druk bevaren. 3. Afschaffing van het tonnengeld voor den Koogerpolder, onder Wormerveer, te verkrijgen. Men meent dat dit recht twijfelachtig is en zon door eene bekeuring eene rechterlijke uitspraak trachten te verkrijgen. Schuttevaer zou zich aansprakelijk voor de proceskosten moeten stellen. 4. Verdieping verzoeken bij hst betrokken polderbestuur van het water onmiddellijk voor en achter de Veriater sluis. Hier heeft langzamertand eene ophooging van zand ter dikte van 30 cM. plants gehad. •5. Verbetering aan te vragen van de gordingwerken aan de spoorbrug Heerhugowasrd-Sint-Pancras. Voorzitter en secretaris zullen namens de afd. een bezoek bij den Comm. der Koningin afleggenwaarby ZEx. verzocht zal worden om verbetering in de waterwegen van West-Friesland. Verdei werd besloten dat de leden van »Schuttevaer" op de ringsloot van Geestmer-Ambacht met licht zullen varen. In het belang der schipperij hoopt de Vereeniging dat zulks navolging zal vinden. Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging »Schut- tevaer' is op 6 Nov. j.l. een adres aan Zijne Exc. den Minister van Marine gerichtom geleidelichten te doen plaatsen aan de Noord-Holl. kusl, in de nabijheid van de Ewijker sluis, tot aanwijzing van de juiste richting van het Amsteldiep. Hierop is ten antwoord ontvangen, dat eenige verbetering in de leiding is gebracht door het licht op den N.W. hoek van Wieringen te doen verduis teren in eene richting over de Noordelijke stompe ton in het Amsteldiep. Aanbesteding. Het Provinciaal Bestuur te Haarlem heeft aanbe steed het bouwen van een telegraaf- en telepboonkan- toor met bovenwoning in den Zaandammerpolder bewes ten de Hembrug. Raming f 12,000. Minste inschrijving was van den heer P. Groenhaidt, Purmerend, voor f 11,890. Us. Het ijs in de Zuiderzee is bij Marken belangrijk aan het schuiven geweest. Zoo werd het op een gedeelte voor het eiland over de zeewering tot op de kruin van den dijk geschoven. In eene hachelijke positie geraakte de lichtwachter van de Marine met zijn gezin, toen in den morgen van den 26en het ijs tegen diens woning opschoof, een muur ver pletterde en in een oogenblik de woonkamer vulde. Door spoedig verleende hulp van de Markers gelukte het, de bewoners uit hunne hachelijke positie te bevrijden en in veiligheid te brengen. Te Aijniegcn heeft een smidsknecht, om een wed denschap, een liter jenever verzwolgen, met het treurig gevolg, dat hij den dag daarna aan de gevolgen is over leden, zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zijn, zijn huisgezin in armoede achterlatende. IJsbericIiten. Den 30 kwam te Enkhuizen telegraphisch bericht dat de ijsvlet van Gebr. De Groot, ondernemers van den postdienst KampenUrkEnkhuizen reeds Donderdag van Kampen was vertrokkenmaar nog niet op Urk was aangekomen. Zondagmorgen vertrok de stoomboot Vereeniging II" ter onderzoek en Tond de ijsvlet met de bemanning op Schokland; de wakkere mannen hadden herhaaldelijk to vergeefs getracht met de ijsvlet het eila.- d Urk te bereiken groote massa's drijfijs maakten het hun onmogelijk. De „Vereeniging II" nam bemanning en vlet op en stoomde naar Urk waar de pest werd bezorgd en keerde vervolgens naar Enkhuizen tertg. Den 1 zijn vijf visschersvaartuigen van Nieuwediep te Enkhuizen aangekomenzij hadden wffnig of geen ijs in zee ontmoet. De afdeeling Wateringen der vereeniging Westland veilde in het afgsloopen jaar op de kleine veilingen (voor de binneciandsche markten) voor een bedrag van f 102,819,221I1 en op de groote (voor bet buitenland) voor f 13312,03. Aan statiegeld werd geïnd een bedrag van f 23362. De onderafdeeling van den Hoorn veilde daarbij nog voor f 17471,83, zoodat de netto omzet der afdeeling tot ruim f133,000 liep. Zij hield 148 ki eine en 35 groote veilingen. Hoogwoud. Herbenoemd tot heemraad van den jolder de Lage Hoek, de heer Jb. Appel. Opmeer. In deze gemeente heeft in het afgeloopen jiar slechts een sterfgeval plaats gehad. Mr. fi. Fokker. Oterleek. In de volgende week zal de politieke vereeniging alhier eene openbare veigadering honden waarin als spreker zal optreden de he«r mr. E. Fokker, lid der Tweede Kamer. Stompetoren. Gedurende de maand December werien aan het hulppostkantoor alhier 12 inlagen op de Rijkspostspaarbank gedaan tot een bedrag van f 607,205 en werd er terugbetaald f 1605,—. Orer het jaar 1899 was de omzet aldus: er werden 19 nieuwe boekjes uitge geven en 222 inlagen gedaan tot een bedrag van f 7116,48s en werd terugbetaald f 3395,50. IJS. In de »Ned. Sport" verhaalt een oud-hardrijder van eeuige tochten op schaatsen, die hij in December j.l. gemaakt heeft van uit Amsterdam. Op Vrijdag 15 Dec. schrijft hij maakte ik met twee dames mijn eersten tocht naar Haarlem, heen en terug. Op Zondag 17 Dec. ging ik alleen heen en terug tot by Hoorn. Op Dinsdag 19 Dec. maakte ik met een gezelschap van 10 personen den tocht Amsterdam, Broek, Monni kendam, Edam, Purmerend en terug. Op Woensdag 20 Dec. maakte ik met een gezelschap van 12 personen den tocht Amsterdam, Haarlem, Leiden

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2