'f l)e oorlog in Zuid-Afrika. Beurs- en Marktberichten. Advertentièn. BURGERLIJKE STAND. lot! 29tf Stalhouderij ,,de Posthoorn". (via de Kagermoer). Wegens denker gingen wij per spoor terng. Op Donderdag 21 Dec. maakte ik met een gezelschap van 4 personen den tocht Amsterdam, Broek, Monni kendam, Edam, Hoorn, Enkhnizen en denzelfden weg terng. Op Zaterdag 23 Dec. vertrok ik alleen voor een grooten toer. Ik giLg (v.e.) tot Arnhem per spoor. Van Dieren tot Zwolle reed ik dienzelfden dag. 's Nachts bleef ik daar en vertrok Zondagmorgen onder sneeuwbuien naar Meppel. Van Meppel ging het tot Assen en van Assen tot Groningen. Hier verraste mij de dooi, waardoor ik gedwongen werd per spoor terug te keeren. Had het niet gedooid, zoo ware ik Maandag van Groningen over Leeuwarden, Sneek, Heerenveen, Meppel weer tot Zwolle gereden en den daarop volgenden dag weer naar huis. Twee dames van het gezelschap hebben, behalve mijn tocht op 17 Dec., mijne laatste excursie, alle tochten medegemaakt. In de pA r dagen daartusschen werd echter geregeld nog door baar op de banen der Amsterd. IJs- Club gereden, evenals ife zelf deed. De afstand, in K.M. afgelegd, alles en alles te zamen, weet ik nietdoch wel komt het mij de vermelding waard voor mede te deelen, dat er nog dames zijn die genoeg liefhebsters van schaatsrijden zijn, om dergelijke lange en vermoeiende tochten mede te maken, dagen achtereen. Uit Friesland en Groningen hoort men steeds berichten van tochten hier en daarheen. Toch blijkt het dat er ook in de provincie Holland nog schaatsenlief- hebsters zijn, die niet. opzien tegen eenige vermoeienis. De waarheid over het gerecht bij Belmont. Een ooggetuigedie het gevecht bij Belmont op 23 November heeft gevolgdheeft de volgende be schrijving van het gevecht gegeven Omstreeks twee uur in don morgen braken de Britsche regimenten uit het kamp op. De garde-brigade rukte het eerst nitlater volgde de rest van lord Methnen's troepen met de marine-brigade. De Britsche strijdmacht was 7000 man sterk met 20 kanonnen. De Boeren waren ter sterkte van 2000 man ongeveer op Kafferkopje genesteld. Zij hadden twee kanonnen bij zich, althans zij vnnrden slechts nit twee stokken. Hun stelling bestond uit drie heuvelruggen, waarvan de mid delste belangrijk hooger was dan de beide anderen en geflankeerd werd door twee flinke heuvels. De Boeren lieten de Engelachen onbelemmerd naderen. De Scotch Guards en de Grenadier Guards rukten nog steeds in gesloten orde tot 400 pas voorwaarts en openden toen het salvovnnr. Zij zagen echter geen Boer. Eerst op dit oogenblik gaven de Boeren teeken van leven. Uit hnn beide kanonnen deden zij enkele schoten op den aanrnkkendeu vijand. Hnn vuur was uitstekend; een der eerste granaten sprong op 20 pas voor het front van den vijand en zes voet boven den grond. Het pro jectiel maakte een groot gat in de gesloten gelederen een dertigtal Engelschen vielen door één schot. De Britsche artillerie kreeg bevel haar vunr op beide kanonnen der Booren te eoneeutreeren. Weldra waren deze stukken gehuld in een dichten rook, afkomstig van de springende granaten; zij zetten het vunr nog eenigen tijd voort, maar zwegen vervolgen- en werden gedurende de rest van het gevecht niet meer gehoord. Waarschijnlijk waren zij onklaar gemaaktof was de bediening buiten gevecht gesteld. Het geweervuur der Boeren verving voor het vervolg hun geschat. Na afloop van het artilleriegevecht rukte de 9e brigade (de garde-regimenten) in verspreide orde voorwaarts terwijl de Mauser's der Boeren verschrikkelijke verwoes tingen in hnn rijen aanrichtten. Het geraas van het geweervuur was zoo hevig dat de afzonderlijke Bchoteu in het geheel niet te hooren waren. Ondanks het rook- zwak kruit der Mauser-patronenwas de stelling der Boeren in rook gehuld. De Britsche patronen zijn voor het meerendeel met cordiet gevuld, dat bij de ontbranding in onzichtbare gassen overgaat De Engelsche soldaten staken dus zoodra ze opstonden duidelijk tegen den hemel af en boden een prachtig mikpnnt aan. Het was duidelijk dat de aanval met kracht moest worden doorgezet. Het bevel tot opplanten der bajonet eu tot stormen werd gegeven en kranig uitgevoerd. Met grooten en prijzenswaardigen moed renden de Britsche soldaten voorwaarts zonder eenige dekking. Tweemalen stuitte het hevige vnnr der Boeren hnn loopde derde maal beklommen de Engelschen den henvelrng. Toen de aanvallers boven warenwas er echter geen Boer te zien. De verdedigers hadden hnn paarden bestegen en zich naar de tweede stelling teruggetrokken. Er moest dus een nieuwe aanval worden gedaan op den tweeden hoogeren heuvelrug. Daartoe rukten de Cold9treams op. Zij gingen dadeljjk tot den aanval over, terwijl op hen van beide kopjes, die de stelling flankeer den, een moorddadig kruisvuur werd geopend. Men zag den hoofdofficier die den aanval leiddevallenlater vernam onze zegsman dat deze majoor Dalrymple was. De aanval vorderde uiterst langzaamde Boeren vochten als leeuwen en hielden hun stelling met koppige hardnekkigheid vast. Daar de rook, waarin zij gebuid waren hun uitzicht belemmerde zag men van tijd tot tijd een Boer opspringen en staande varenten einde te kunnen mikken. De lanciers en de bereden infanterie beproefden de flank der Boeren om te trekken. Hnn bedoeling werd echter te rechter tijd bemerkt en de Boeren verlieten de stelling voordat de aanvallers hun don terugtocht konden afsnijden. Toen herhaalde zich hetzelfde spelletje als bij den eersten aanvalde Engelscheu plantten de bajonet op en stormden en stormden in een ledige stelling. De Boeren waren voor de tweede maal verdwenen. Achter deze stelling bevond zich een rij heuveltjes waarachter de vijand voor de derde maal steliing had genomen. Achter deze stelling bevond zich zijn laager. Om deze laatste positie werd aan beide zijden met taaie volharding gestreden. «Terwijl da aanval in vollen gang was beproefde een Engelsch hoofdofficier met 50 man bereden infanterie een flankaanval. De manschappen stegen af en slopen door een droge spruit die mee dicht struikgewas begroeid was. Waarschijulijb hadden de Boeren hen zieu aankomen. Zij verdwenen uit ons ge zichtsveld een oogenblik later hoorden we geweervuur op de flank en naar ik hoorde werd de officier met zijn manschappen neergeschoten. V£{j zagen ze niet terug. »Intnsschen waren de lanciers en de bereden infanterie zoo dicht by de linkerflank der Boeren gekomen dat de terngtochtsweg van deze laatsten werd bedreigd. «Plotseling hield het hevig vuren op er vielen nog slechts enkele schoten van de Boerenstelling. De Britsche bevelhebber liet den aanval staken uit vrees voor een hinderlaag. Opeens hoorden wij een zware ontploffing in het kamp der Boeren. »De aanval werd hervat en toen de Britsche troepen zonder tegenstand in de stelling der Boeren kwamen vonden zij niemand maar zagen slechts brandende wa gens. De Boeren hadden hnn schietvoorraad doen ont ploffen en de wagens in brand gestoken, omdat de trek ossen bij een mogelijke achtervolging niet snel genoeg konden wegkomen. Een paar span trekossen was alles wat de Engelschen kregen. Zij hadden bovendien het genoegen de Boeren in de richting van Graspan aan den horizont te zien verdwijnen. Zij waren reeds buiten schot en op weg naar het hoofdlaager in het Noorden. De lanciers en de bereden infanterie achtervolgden hen zonder succes. »Ib wandelde over het slagveld en vond de stelling der Boeren zeer krachtig versterkt. De Boeren hadden uitstekend voordeel getrokken van de natnurli]ke sterke stelling en deze hier en daar met schansen aangevuld. Zij konden echter der overmacht in deze stelling niet met meer succes het hoofd bieden. »Hnn aftocht was oen nederlaag als men wilmaar de zege der Engelschen was een Pyrrhus-o ver winning. «Naar mijn oordeel bedroegen de verliezen der Boeren 10 dooden en 30 gewonden en gevaugenen(*). De Britsche verliezen waren niet te tellen een hospitaal sergeant vertelde mij dat bijna 1200 man gesneuveld of gekwetst waren.'' Het was den zegsman nog niet bekend dat officieel de verliezen der Boeren op 12 dooden en 42 gewonden en gevangenen waren opgegeven. De comuandant van het Hollantlerkorps. Men schrijft aan het Handelsblad uit Sneek Donderdagmiddag arriveerde hier onze vroegere plaats genoot, de heer L. de Waard, thans commandant van het Hollandercorps te Pretoria. De heer de W. werd in hot laatst der vorige maand onverwacht door zijn gouvernement belast met een zending naar Europa. Alhoewel wij niet gewaar konden worden met welke opdracht de heer de W. hier komt, schijnt het toch zoo goed als zeker te zijn, dat hij den tijd hier en in Duitsch- iand ten natte moet maken, om voor de Transvaalsche Regeering iukoopen te doen. Gaat de oorlog naar wensch voor de Boeren, zoo deelde de heer de W. ons mee, dan kan hij gerust een paar weken over den bepaalden tyd blijven maar begint de kans voor hen slecht te staan dan moet de commandant begin Maart weer in Pretoria zijn. Het Hollanderkorps, vernamen we van hem, is tegen woordig speciaal belast met de bewaking van spoorwegen en gevangenen. Niemand van dat korps geniet belooning, elke dienst is vrijwillig. Alleen de paarden, die men bezit, worden van Gonvernementswege verschaft en onderhouden. De heer de Waard hesft gegronde hoop voor de over winning der Boeren, De laatsten nemen de zaken zoo kalm mogelijk op. Boven aan de helling van een rots bv. ligt de Boer met het geweer naast zich vaak zijn pijpje te rooken. Ziet hij de kans gunstig weer een rooinek te vellen, dan komt het hoofd oven boven de rots, het schot knalt en er is weer een Engelschman minder. Wat de ammunitie betreft, vertelde de heer de W., Transvaal is dobbel en dwars er van voorzien, vooral van patronen voor de Mausergeweren, die tegenwoordig in het land zelf worden vervaardigd in fabrieken van Gebr. Delfos te Pretoria. Ook de bommen worden er gemaakt en wel in ijzergieterijen te Johannesburg en in de werk plaatsen van de Zuidafrik. Spoorw.maatij. Over de Dnitsche en Fransche ammunitie heeft de heer de W. niets dan lot, de uitwerking er van is verschrikkelijk als ze nl. niet te recht komt in de verschansingen van saamgeperst hooi om Ladysmith. Ten slotte konden we nog vernemen, dat het voor onder nemende handelslui thans reeds de tijd is, om in Trans vaal zich een toekomst te banen,door 't verdringen van Engelsche firma's. Laatste Berichten. In de Kaapkolonie. LONDENI Jan. De bladen bevatten het volgende bericht uit liendsbnrg van 1 Jauuari Hedenmiddag bracht generaai French den Boeren een volkomen nederlaag toe en bezette Colesberg. French dreef den vijand Zaterdag en Zondag zoo in het nanw dat hij hnn geen tijd liet om lang tegenstand te bieden. Heden morgen waren de Engelschen op voldoenden af stand om tot den aanval over te gaan. Gisteravond gingen alle cavalerie, artillerie en infanterie, deze laatste op de munitiewagens gezeten om de algemeene bewege lijkheid te verhoogen op weg voor een nachtmarsch om den rechtervleugel der Boeren om te trekken. Deze operaties slaagden schitterend. De infanterie en de Britsche veldartillerie markeerden een frontaanval, terwijl intusschen de cavalerie en de lichte artillerie den rech tervleugel der Boeren omtrokken. Deze waren volkomen verrast en zagen hnn terngtochtsweg bedreigd. Zjj vlucht ten in wanorde naar het Oosten en lieten Colesberg in de handen der Engelschen. STERKSTROOM 31 Dec. Een patrouille ontmoette de Boeren op acht mijlen ten Noorden van Dordrecht. Na zes nren vechtens werden de Boeren versterkt door artilleriede patrouille trok op Dordrecht terug, doch werd niet gevolgd door den vijand. LONDEN1 Jan. Van 31 Dec. wordt uit het kamp bij Frere aan de «Daily Telegraph" geseind dat gister avond uit het kamp twee niet geslaagde operaties werden verricht. De nacüt was donker en stormachtig. De troepen waren doornat en over het algemeen in een slechte stemming. De «Times" vernam van 29 Dec. uit het kamp bij Frere, dat het bericht van een uitval van generaal White niet is bevestigd en ook niet wordt geloofd, hoewel zelfs een tweede Kaffer het heeft verteld. GETROUWD. 31 Dec. Jacobus Jonker en Guurtje Weder. GEBOREN. 30 Dec. Maria Elisabeth d. van Cornelis van der Meer en Maria Anna Bierman. 31 Jan z. van Johannes Jacobus Tennis Koog en Johanna Jacoba Haasbroek. OVERLEDEN. 30 Dec. 1899 Abraham van der Menlen, 77 j. en 11 m. Catharina Cornelia, d. van Marinns Lampers en Trijntje Kniper. 31 Bartha Spin wed. van Jacob Pieter Hnchshorn, 74 j. Cornelia, d. van Jan Frederik Wagen- drever en Lnmmigje Henderica Elisabeth Schoen maker, 9 m. Antonia van Dyk, wed. van Jan Gerard Joseph Hembrock bijna 78 j. 2 Jan. 1900. Joseph, z. van Albertns Fredericns van de Kamer en Anna Margaretha Lnte, 4 w. Cor nelis, z. van Johannes Swier en Trijntje Geel, 1 m. PURMEREND 2 Jan. Aangevoerd 193 vette run deren f 0.50 a 0,60 p. p., 8 stieren, vette prijshoudend stug, gelde- lager in prijs stug melke prijshoudend lager. 136 vette kalvOTen 1 0.70 a 0.90 p., matig99 nacht, idem, f 8 a 20 vlug 1383 schapen en lamme ren 285 vette varkens 35 a 89 ct. p. p., stug, 233 biggen 1 4 a 6.50, stug, 310 ganzen f 2,75 a 3,80 zwanen f 7,— a 7,50 per stuk. Kleine kaas f 31,middelbare f commissie Aangevoerd 62 stapels, weg.kg., 1262 kg. boter f 1.20 a 1,30, Kipeieren f 5,a 5,50, eend dito f 0,a 0. AMSTERDAM. 30 Dec. 2Jan. W. Schuld, dito pCt. Nederland dito dito, Oblig Italië, Inschrijving 1862/81.. Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. ditodito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli., ditodito April-Oct. 4 3) Cert. NederlandN. 3 3 5 5 5 5 S Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... 3 dito, 1888/89, a frs. 500 met id4) Rusland, Binnenlandscbe 18944 dito, 1880 gecons.Z.R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 l«&2eser. 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli lOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito, in goud, 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. Ieening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito, Buit. Geconv. 18906 Venezuela Obligatiën 1881 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr. N. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsck. a. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. Aand. NedInd.Expl.Mij Expl. St. Spw. Aand Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, gestemp. Obligatiën f 250... Ned.-Zuid-Afr 18894 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. Italië, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsck. Oblig4 dito, id. a R 1253 dito, Iwang. Dombr. Oblig4) dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig3 dito, Wladik. a Z. R. 625 Oblig4 dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl.4 dito,, Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A.... dito Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A.. dito, Miss. Kaus. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp4 dito, Oregon Calif, goud le hyp dito South. Pacific, gew. Aand dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. y. Aand. dito, Western N. Y. Pens. C. y. gew. A NederlandStad Amsterdam f 1003 HongarijeTheiss Loten4 OostenrijkStaatsl. 18605 dito, dito 1864 Rusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening dito, dito, dito, dito, dito, dito, 80 91» 91| 811 81 21| 63i 94* 94i 61# 38A 97H 63i 273 81 56 80! 96| 81S 191 18fs 11» 109 78i 10A 10| 891 97! 37 A 11A 163 180 29) 79! 91! 81f 81| 80Ü 22t» 32A 63| 94Ü 95! 92! 99! 77) 100! 61# 89! 39 A 98) 63-Hr 277 84 106! 53» 56! 96! 81 96) 96) 20A 96» 19 12) 79# 10! 97» 37» 21! 11! 110» 115) 161 p. f. A. PRINS, Ondegracht 197, 2e huis van de Ridderstraat. p. f. N. J. STAM F n i d s e n. J. DÉ JONG P- f. en Echtgenoote. De Officier van Justitie te Alkmaar betuigt zijn dank aan allen, die hem bij den aanvang van het jaar blijken gaven van belangstelling. H. J. H. MODDERMAN. Januari 1900. De ondergeteekende zegt dank voor de zeer vele be wijzen van belangstelling, 1 dezer ontvangen. J. F. Tcrnooy Apt-I.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3