No. 2. Honderd en tweede jaargang. 1900. Hondenbelasting. Rekeningen Haven- en Kaaigeld. Inschrijving Nationale Militie. Zeemilitie. Buitenland. Plaatsgebrek noodzaakt ons het FEUILLETON achterwege te laten wegens in 1899 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen worden ingewacht vóór 31 Januari 1900, wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij de Directeuren van die takken van dienst en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie. of, wat de openbare werken be treft, bij den gemeente-architect. ALKHAABSOHE COlllt VAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- in Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Aikmaab f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. VRIJDAG Telefoonnummer, 3. 5 JANUARI. Prijs der gewone advertentlen Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco*^ aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht isdaarvan jaarlijks vóór 81 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljetkosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo do aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebbsn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. R I P P I N G, Voorzitter. 31 Dec. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vtm Alkmaar herinneren de geabonneerden op bovenstaande belasting, dat hunne ABONSIEI1EAITBM, welke Het einde December zijn vervallen, volgens art. 6 der ver ordening tot heffing dier belasting niet anders dan bij vooruitbetaling kunnen worden gesloten, ten kantore van den Gemeente-ontvanger. Dat kantoor is geopend alle werkdagen uitgezonderd Vrijdagsvan 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 nnr. «p VRIJDAO bestaat de gelegenheid tot het sluiten van abonnementen aan de firaannarkt, 's voor middags, van ÏO tot 11 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Jan. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend, dat de inschrijving voor de Nationale Militie van de geborenen van 1881 geschiedt in de maand Januari 1900, in een der vertrekken van het Raadhnis alhier, des avonds van 5 tot 7 nre, op Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1900 en verder ter gemeente secretarie. Verder wordt verwezen naar de aangeplakte bekend making, waarin wordt omschreven welke personen zich ter inschrijving voor de Nationale Militie moeten aan geven, benevens binnen welke gemeente die inschrijving moet geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. R I P P I N G, Voorzitter. 4 Jan. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door loteliogeu van deze gemeente, lichting 1900, om bij de Zeemilitie te worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Jan. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. DIJlTSCHliAMD. Te Berlijn is Zondagavond het nieuwejaar en op hoog bovelde nieuwe eeuw plechtig ingewijd. Te kwart over elven werd in de kapel van het keizerlijk slot een plechtige godsdienstoefening gehouden, waarbij het corps diplomatique, de Rijkskanselier, de leden van den Bondsraad, de ridders van den Zwarten Adelaar, de generaals, de admiraals, de ministers enz. tegenwoordig waren. Onmiddellijk na de plechtigheid was er Nieuwjaarsreceptie. Den lsten bij het uitgeven van het parool in het Tuighuis heeft de Keizer een toespraak gehouden tot de officieren. De Keizei herinnerde er aan hoe treurig het in het begin der 19e eenw gestold was met het leger en hoe aan het einde der eenw door den algemêenen dienst plicht en het organiseerend talent van «Willem den Groote" door het leger een plaats in de wereld was verzekerd aan Duitschlands eenheid en aan de macht van het Rijk. »Zoo zal ik," zeide de Keizer, »in deze eeuw de reorganisatie der marine doorzetten, opdat marine en leger gelijke rechten verkrijgen en Dnitschland door zijne marine die plaats in het buitenland kan innemen, die hot toekomt, doch die het tot nog toe mist." Het beslag leggen op de Duitsche mailboot «Bnndes- rath,'' heeft zeer veel ontstemming gewekt, die nog is toe genomen nn een tweede Dnitsch schip, de bark Hans Wagner, hetzelfde lot beeft ondergaan. In beide gevallen is de hulp van het ministerie van Buitenlandsche zaken ingeroepen. Reeds zijn, naar de «Germania" mededeelt, diplomatieke onderhandelingen tnsschen Berlijn en Londen geopend over deze Engelsche manier van optreden. De lading van de «Bnndesrath" schijnt toch niet van znlk een onschuldigen aard te zijn geweest als door sommige bladen gemeld werd. Volgens een te Londen ontvangen telegram nit Durban had het mailschip aan boord vijf groote kanonnen, 50 ton granaten, benevens 7000 zadels en 180 goed geoefende artilleristen bestemd voor Transvaal. DlSOKliA.l¥D. De overwinning van generaal French is niet zoo volkomen als de eerste berichten deden ver moeden. Uit de offieieele telegrammen blij Kt, dat na den eersten gelakten aanval op 1 Januari, waarbij de Boeren terug gedreven werden, wèl het plan bestond den volgen den dag Colesberg te bezetten, maar gedurende den nacht waren de Boeren teruggekeerd en hadden opnieuw de stellingen bezet, waaruit French hen Maandag verdreef. De snelvuurkanonnen die naar men meende Maandag gedemonteerd waren, echoten den volgenden dag weder op de cavallerie. De kanonnen werden met groote nauwkeu righeid bediend. De Engelschen honden echter alle stel lingen bezet, die zij M tandag genomen hebben." Ook aan de Westergrens zijn de Engelsche oorlogskan sen wat ganstiger. Kolonel Pilcber heeft den len Januari een commando grootendeels bestaande nit «oproerigeBritsche onderdanen", bij Snnnyside bij Belmont volkomen verslagen. Hij heeft het laager genomen en 40 krjjgsg angonen gemaatst, zon der nog te rekenen de dooden en gewonden, die iD zijn handen zijn gevallen. De Btitsche verliezen zijn een officier en twee man gewond. De aan Engeland tronw gebleven inwoners van Douglas heschen de Union Jack vóór de aankomst der colonne van kolonel Pileheren haalden de Vrijstaatsehe vlag neder. De troepen werden met groote geestdrift ontvan gen, voornamelijk toen bekend werd, dat bij de colonne aanwezig waren de Australische en Canadeesche troepen. Het Ministerie van Oorlog beraamt nog steeds middelen tot krachtige voortzetting van den veldtocht. Besloten moet wezen de diensten aan te nemen voor bniten Engeland, dat is dnsdie diensten te vragen, van twaalf militie-bataljons waarvan zeven naar de Kaap zullen gaan. Ruim vijf millioen poDd sterling of zestig millioen galden zonden voorts beschikbaar worden gesteld voor kanonnen en uitbreiding ven het artillerie-materiëel. Den 1 werden in de Londensche «Guildhall" te midden van uitbundige geestdrift 376 vrijwilligers voor het city- corps ingeschreven, waarbij de Lord Mayor eene warme toespraak hield. FRASIKUIJK. De «Tomps" meldt, dat een colonne Frausche marine-infanterie, op marsch naar Wong Liok, het middelpunt van het verzet van een der aanstokers van den moord op twee Fransche offieieren, in gevecht kwam met 1500 Cbineesche militie-soldaten. Twee hon derd Chineezen werden gedood, aan Fransche zjjde waren vijftien gesneuvelden of gekwetsten onder deze laatsten een officier. 5EUIW - AFRIKA. De «Standard" verneemt nit Kaapstad: Voortdurend worden hier geruchten vernomen van een opstand onder de Hollandsche (Afrikaander) bevolking der kolonie. Het centrum van dien opstand is, naar gemeld wordt, Paarl, een plaatsje dat 30 mijlen van Kaapstad is gelegen. Hier heerschte steeds groote sympathie voor de Boeren. Het doel van den opstand zou thans zijn zich meester te maken van Kaapstad en van de dokken en den Hoogen Commissarissir Alfred Mdner, gevangen te nemen. In Kaapstad worden krachtige maatregelen van tegenweer genomen door de militaire autoriteiten en door de politie. De «Times" bevat een brief van haar correspondent met het volgend verslag over den slag bij Modderrivier: Na den slag bij Graspan meldden de spionnenberichten, dat tot aan de Modderrivier geen vijanden waren. Besloten werd echter het terrein, voor men verder oprnkte, goed te verkennen. Generaal Methnen ging daarom vergezeld van eenige officieren van zijn staf, zelf voorwaarts tot op een paar honderd yards van de Modderrivier-stelling doch zag nietsgeen Boeren geen aardwerken geen vlaggen op de huizen aan de andere zijde van de rivier geen gra zende paarden. Daarom werd in den volgenden morgen opgerukt. Na een marsch van 5 a 6 Eng. mijlen, raakte de artillerie met den vijand slaags, doch het vnur verzwakte weldra en men meende reeds dat het gevecht niet lang zon dnren. De troepen aan den rechtervleugel waren reeds dicht bjj de vernielde brug en daar men meende dat daar geen Boeren waren, dacht men dat de garde-brigade daar een gemakkelijk werk zon hebben. Eensklaps brak echter zonder eenige waarschuwing zegt de correspondent znlk een hevig geweervuur van de overzijde der rivier los, dat de dooden en gewonden in hoopen vielen. De geheele brigade wierp zich plat op den grond en heeft zich, zoolang het dag was, 12 nnr lang, niet meer van de plaats geroerd. Aan den linkervleugel was generaal Pole Carew met zijn divisie iets gelukkiger. De eenige font, die de Boeren begaan hadden, zegt de correspondent, was een dam over de rivier, die zich ten Westen van de brng bevond, niet te verdedigen. Hier gelukte het een 400tal mannen nadat een heuvel die dien dam bestreek, bezet was, aan de overzijde te brengen. Daar konden zij wel niets uit voeren doch zij verschansten er zich en behielden ban stolling. Daar was het dat kolonel Northcott doodelijk gewond werd en hieraan wordt toegeschreven, dat generaal Methnen er onkundig van bleef, dat de rivier was overgestoken zoodat hij aan do linkerdivisie order gaf weer terug te trekken naar een minder gevaarlijke positie, welke order gelukkig niet werd uitgevoerd. In het begin van den namiddag werd generaal Methnen in de heap gewond en nam generaal Col villa het commando over. Na het invallen van het duister werd door hem met de andere hoofdofficieren besproken wat te doen en ofschoon het plan werd opgevat met de bajonet des nachts de vijandelijke stelling verder te nemen, werd dit plan opge geven, daar de troepen te vermoeid waren. En den volgenden morgen, toen men den aanval wilde hervatten waren de Boeren nergens meer te vinden. Uit het kamp bij Frere werd te Londen het telegram van den volgenden inhoud ontvangen: De moeilijkheden waarmede Bnller zal te kampen heb ben zijn nog ontzettend toegenomen door de gedwongen rast na den laatsten ve'dslag. Hij heeft thans voor zich een reeks versterkte en van aarden wallen voorziene heuvelsloopende over een afstand van zestien mijlen langs de Toegela. Zij zijn Indekt met vijanden die iu zeer sterke stellingen zijn opgesteld welke bedekt zijn met kanonnen in front van alle toegangen. De rivier is thans zeer hoog. Onder deze omstandigheden zal de aanstaande veldslag hier zeker de hevigste en waarschijnlijk de meest gewich tige zijn van den geheelen veldtocht. De marinekanonnen beschieten voortdurend het front van de Boerenstelling terwijl Engelsche patrouilles de flanken verontrusten. Uit Ladysmith wordt berichtdat het getal gevallen van dysenterie en koorts toenemende is. Gen brand. Sedert 20 December staat de groote steenkolenvoor- raad van de electrioiteitswerken te Oberschönweide bij Berljjn in brand. Men heeft een gedeelte reeds verwijderd, maar den brandenden hoop nog niet kunnen blnsschen. De hitte is ontzettend en belemmert de pogingen tot blnsschen en de rook maakt den toestand der omwonen den on hond baar. Oppasser door een leeaw opgegeten. Een trenrig ongelnk heeft in den Tbiergarten te Weenen plaats gehad. Een oppasser moest een leen wen- kooiwaarin zich drie dieren bevonden reinigen. Hij trad er in zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen en te wachten tot de leeuwen in het aangrenzende hok gedreven waren. De dieren wierpen zich op hem en niettegenstaande alle pogingen van andere oppassers, die met de brandspuit en met brandende fakkels de woedende dieren trachtten te verjagen werd de onge lukkige ver chenrd. Hrupp. De beroemde fabrikant Krnpp heeft aan de pen sioenkas zijner werklieden een gift van 500,000 mark geschonken en even zooveel bestemd voor verderen bonw van arbeiderswoningen. De Hijbei en de Boeren. De Boeren, of althans elen ooder hen, hebben hetzelfde gevoel van God's nitverkoren volk te zijn als de Israëlieten bezieldeen zij beschouwen elk woord nit den Bijbel als rechtstreeks tot hen gesproken. Een Engelsch zendeling kwam eens in het gezin van een ouden Boer, waar men dagelijks een familiebijbel ge bruikte met aanteekeningen omtrent de leden van het geslacht over een paar honderd jaren. Hij vond het jammer, dat zulk een kostbaar boek door het dagelijksch gebruik op 't laatst geheel zoo verslijten, en hij beloofde aan het gezin een anderen bijbel te be zorgen. De onde Boer zag hem verbaasd aan. «Een Engelsch- man wist niets vau den Bijbel," meende hij. Maar de Eugelschman bracht er toch een van het Britsche Bijbelgenootschap. Toen de Boer op het titelblad het Engehche wapen zag, in plaats van het Hollandsche zei hij daarop wij zende «dat is de bjjbel niet. Bij nader onderzoek moest hij echter erkennen dat de boeken voor het overige aan elkander gelijk waren.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1