De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland, Stadsberichten. Maar hij liet zich niet overtuigen, dat de Bijbel, dien hij had, eene vertaling was, »Dit is geen vertaling", zei hij, »De woorden werden oorspronkelijk in het Hollandsch gesproken." laatste Berichten. In de Kaapkolonie. LONDEN, 3 Jan. Officieel wordt gemeld De positie van French is onveranderd. Hij zet zijn bewegingen voort. Hjj meldt, dat hij met kleine versterkingen den vijand uit Oolesberg zou kunnen verdrijven. Volgens verschillende telegrammen in de avondbladen is een trein met levensmiddelen, bestemd voor de kolonne van generaal French en opgesteld bij Plewman's station tusschen Rensburg en Oolesberg, in beweging gebracht door een verrader, zoodat de trein recht naar de Boe- renstelling bij Colesberg-junction liep. De Engelsche artillerie moest dezen trein met geschut vuur vernielen om te beletten, dat hij in handen der Boeren viel. NAUWPOORT, 3 Jan. Een ongelukkig voorval had heden plaats met den spoortrein26 goederenwagens beladen met levensmiddelen, die bij Rensburg-station waren geplaatst, kwamen in beweging en liepen de helling af naar Colesberg-junction. Zij derailleerden bij den vernielden duiker tusschen Rensburg en Colesberg- junction. De Boeren begonnen daarop de wagens leeg te halen, waarna een tweede trein van Rensburg werd afge zonden, met een compagnie van het Suflolk-regiment en een aantal Kaapsche inboorlingen om te pogen de levens middelen terug te krijgen. De Boeren openden het vuur op de Sufiolks van Vanderwalk-fontein met geschut, en noodzaakten daardoor deze troepen een schuilplaats te zoeken in een nabijgelegen waterbedding. Het vuur van de Boeren werd toen gericht op de beide treinen, waardoor vele inboorlingen werden gedood Er werden twintig granaten verschoten. De trein met troepen keerde toen naar Rensburg terug. De verliezen aan Engelsche zijde zijn nog onbekend. PARIJS, 3 Januari. De »Petit Temps" bevat een telegram uit Londen, meldende dat de »Westm. Gazette" heden het volgende bericht ontving uit Pietermaritzburg Het bombardement van Ladysmith neemt toe in hevigheid gedurende de jongste acht dagen. Het vuur der Boeren veroorzaakt geen groote verliezen. Wij hebben hoop het te kunnen uithouden tot aan de aankomst van het ont- zettingsleger. De sterfte ten gevolge- van typheuse koorts en dysenterie neemt niet toe. De »St. James' Gazette'' meldt, dat de artillerie der Boeren de weBtzijde van de Engelsche stellingen do mineert. Een telegram uit Kaapstad deelt mededat de bele- geringstrein van generaal Buller thans ter bestemder plaatse is aangekomen en dat de stukken in positie zijn gebracht. Ken andere lezing. PRETORIA 1 Jan. Zondagavond vielen de Eugel- schen met een groote macht op Schoeman's commando in het district Oolesberg aan en trachtten de stelling te bestormen. Zij herhaalden den aanval heden (Maandag)- morgenmaar werden genoodzaakt terug te trekken. De Boeren hielden de stelling bezet. De verliezen der Engelschen zijn niet bekendmaar men zegt dat ze zwaar zijn. H of berichten. Den Haag. Den 2 was er Gala-bal ten Hove. Hare Majesteit de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder maakten te 8'/2 uur Haar intrede in het salon der diplomaten en verschenen tegen 91/., uur in de groote balzaal. In de zalen bevonden zich ruim lOOOgenoodigden met velen van wie de Koninginnen zich onderhouden hebben. De Koninklijke gastvrouw en Haar Moeder verlieten te n»/2 uur de feestzalen. Veeziekte. In de gemeente Amsterdam is een geval van mond en klauwzeer voorgekomen. To Btt'olle hebben den 31 eenige bezoekers voor het caié Nekkers eenig vuurwerk afgestoken, zoogenaamde vkanonslagen". Door den geweldigen slag werden in zeven omliggende woningen, tot op 20 meter afstand, 25 glasruiten verbrijzeld, waaronder een groote spiegelruit. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg plant schappij is met 1 Januari eene nieuwe regeling in werking getreden, betreffende de dienst- en rnsttijden van het treinpersoneel. Het personeel is met die wijziging zeer ingenomen. Spanbroek. Den 3 vergaderde alhier de onlangs opgerichte ijsclub. Een 28-tal leden was opgekomen om thans een definitief bestuur te kiezen. Hiertoe werden aangewezen de heeren P. Pluister, voorz., F. Woutman, secr., P. F. van der Steen, penn., M. Taconis, vice-voorz., J. Schipper 2e secr., benevens de heeren P. Reijn, G. Kooter, M. Haringhuizen en G. Igesz. De jonge vereeni- ging telt op het oogenblik 168 leden. Sehermerhorn. Door de kerkvoogden van de ned. herv. gemeente alhier zijn voor de orgelleening uit geloot de nummers 30 31, 85 en 86. H&rlngcarspel. Werd in enkele bladen het bericht opgenomen, dat in de gemeente Nieuwe Niedorp in één huis werden geteld bij de volkstelling, drie personen, die ook reeds in de eerste volkstelling, derhalve zeventig jaar geleden, werden opgenomen, niet minder merkwaardig is het zeker, dat de heer J. Fray, secretaris alhier, aan alle volkstellingen een grooter of kleiner werkzaam aandeel heeit gehad, zij het dan ook wat betreft de voorbereidende werkzaamheden. Te Dirkshorn is thans een fanfarekorps opge richt. De vereeniging, die zeventien werkende leden telt, zal den naam „Onder Ons" dragen. Het bestuur bestaat uit de heeren C. Dam president, Jb. Smit, secretaris en C. Brak, penningmeester. De voor den aankoop der in strumenten benoodigde gelden zullen worden gevonden door rentelooze voorschotten van de ingezetenen. De heer Koste Zuidscharwoudezal voorloopig als directeur optreden. Burgerbrug, Gedurende het afgeleopen jaar werd hier in de Rijks Postspaarbank gebracht, in 468 inlagen, de som van f 12210,70 terwjjl aan 83 inleggers werd terugbetaald een bedrag groot 8875,98s, alzoo meer ingelegd dan opgevraagd 3334,71s. Het saldo op 31 December 1898 bedroeg f 14265,12 het geheele tegoed op 31 December 1899 f 17599,83. Amsterdam. In de Helmersstraatwaar eenige huizen worden gezethad den 3 een ernstig ongeluk plaats. Vier werklieden waren op een hoogen steiger die geheel volgens de voorschriften in elkaar was gezet. De touwenwaarmede de verschillende deelen waren saamgebonden, waren nieuw. De gladheid van een der palen was echter oorzaak, dat de touwen zakten, waardoor de balken, die in den muur bevestigd waren, los gingen en daarmede de geheele steiger in elkaar stortte. Van de werklieden werden drie zeer ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd de vierde kon loopende het gasthuis bereiken en na verbonden te zijn huiswaarts keeren. Volgens latere berichten is een der werklieden, zekere Herkes, aan de bekomen verwondingen overleden. Ontsporing. Op het station Honda is in den avond van den 2 een beladen goederentrein naar Rotterdam gedeeltelijk ontspoord door tot nog toe onbekende oorzaak. Het ver keer is daardoor zoo lang gestremd geweest totdat door een ploeg arbeiders do weg voor een gedeelte was vrij gemaakt het goederenverkeer ondervond vertraging. Gelukkig is niemand gekwetst geworden; doch wel is er veel materieele schade. Te Borne (Overijsel) is op den Nieuwjaarsdag hevig gevochten. De gebroeders Scholten werden zeer ernstig gewond één van hen zelfs levensgevaarlijkL. Gerritsen brak een arm en zekere Jacobs kreeg twee sneden over den arm en werd inwendig bezeerd. De rechter-commissaris heeft aldaar een onderzoek ingesteld. Te Vijlen (Limburg) waren dezer dagen de arbeiders Hillebrand, P. Delnoij en W. Ortmans in de nieuwe Port landcementfabriek bezig met het vullen van de cement ovens. Door de opstijgende gassen bedwelmd, viel H. in een der ovens de ongelukkige was weldra bezweken. Ook B. en O. werden bewusteloos gevonden en verkeeren niet buiten levensgevaar. H. was gehuwd en vader van drie kinderen hij stond bekend als een oppassend werkman. De justitie uit Maastricht is daarheen geweest voor een gerechtelijke schouwing van het lijk. De zaak wordt verder onderzocht. Door de »Directie over de Wegen en Vaarten tus schen de Zes Noord-Hollandsche Steden" zal een ingenieur moeten benoemd worden de tegenwoordige titularis, de heer jhr. C. C. Th. Six, ingenieur en adjunct-intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, legt zijn ambt bij die Directie neder. Te Jttlddelle heeft 31 December ds. A. van der Goot op plechtige wijze het nieuwe bedehuis ingewijd. Het nu verlaten kerkgebouw had 127 jaar dienst gedaan. Hon. Uil. Academie. Het schrifteljjk gedeelte der toelatings-examens voor de Kon. Mil. Academie te Breda zal dit jaar als volgt plaats hebbendie van de cadets der Cadetten school te Alkmaar van 12 tot 21 Juli, en die van de jongelieden der inrichtingen van middelbaar onderwijs van 16 tot 21 Juli. museum voor de Kegelsport. Door eenige welbekende voorstanders van het ke gelspel is bij circulaire van 12 Augustus j.l. aan de Ne- derlandsche kegelaars bekend gemaakt, dat zij zich tot een comité hebben gevormd om, met de bekende Haar- lemsche collectie tot uitgangspunt, eene verzameling bij een te brengen die zooveel mogelijk zal omvatten wat met het kegelspel in verband staat. Een deel daarvan is nu reeds ter bezichtiging gesteld tjjdens den wedstrijd van de kegelclub >Zou er kans zijn' die gehouden wordt in het gebouw »Concordia" aan den N.Z.-Voorburgwal te Amsterdam tot en met 28 Februari 190o. Genoemde verzameling, die reeds zeer belangrijk is en die algemeen eigendom zal worden van de kegelaars, belooft na verloop van tijd een collectie te worden als wellicht geen tak van sport bezit. (Handelsblad.) Men verzoekt ons mede te deelen, dat op zondag, den 7de dienst in de kerk der evang. lath, ge meente zal worden vervuld door den heer ds. K. A. Gonlag, van Beverwijk. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgtden 31 Dec.753.2 den 1 Jan.758.9; den 2 761.2; den 3: 760.6; den 4: 760.5. Voetbal. De uitslag van den op den 31 gehouden wedstrijd tusschen het gecombineerde elftal van Hoorn en Alkmaar tegen i>Oranje van Haarlem, was 3—1, ten gunste van de Hoornsche en Alkmaarsche vereenigingen. Politie. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier verzonden 704 processen-verbaal. Voor jeugdige per sonen werkzaam in fabrieken en werkplaatsen hier ter stedewerden afgegeven ruim 400 arbeidskaartenbe doeld bij art. 10 der Arbeidswet, terwijl als gevonden in 1899 waren aangegeven niet minder dan 993 ver schillende voorwerpen. Het bestuur der Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool deelt ons mededat de plechtige I opening van het nieuwe schoolgebouw zal plaats hebben op woensdag, den 10, des voormiddags te ll'/t inr. Wegens plaatsgebrek kunnen op dien dag slechts de autoriteiten genoodigd worden. De minister van binnen- landsche zaken de commissaris der koningin in de provincie Noordhollandde heer C. W. Janssenvan I Amsterdam, de heer mr. E. Fokker, lid der 2e Kamer, en anderen hebben hunne komst toegezegd. Het gebouw zal voor leden en begunstigers der school op donderdag, don 11, des namiddags 2 uur, voor ouders en voogden op vrijdag den 12des namiddags 2 uur en voor verdere belangstellenden op zaterdag, den 13 en zondag, den 14, des namiddags van 14 uur, te bezichtigen zijn. Aan de leerlingen der dagschool zal op zaterdag, den 13des avonds te 7 ureen aan de leerlingen der avondschool en aan die der Protestantsche Vrouwen vereniging op zondagden 14 des avonds te 7 uur een gezellige avond worden aangeboden. Hoop der bevolking. In 1899 zijn alhier geboren 244 jongens en I 236 meisjes, te zamel 480 kinderen, waarvan 6 jongens en 5 meisjes buiteD huwelijk; 2 jongens en 1 meisje werden alhier geboren uit elders woonachtige ouders, I terwijl geen kinderen elders werden geboren uit ouders' j die hier woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden ingeschre ven 6 jongens en 7 meisjes, waarvan 1 jongen buiten huwelijk geboren. 4 1 aar tweelingen werden geboren 5 jongens en 3 meisjes, waarvan 2 jongens als levenloos aangegeven werden ingeschreven. Overleden zijn 66 ongehuwde mannen en 55 on gehuwde vrouwen 78 gehuwde mannen en 41 gehuwde vrouwen 24 weduwnaars en 49 weduwen, te zameu 168 mannen en 145 vrouwen of 313 personen 3 mannen en 4 vrouwen zijn alhier overleden die elders woonplaats hadden en 7 mannen en 4 vrouwen overleden elders, die hier woonachtig waren. Het getal huwelijken bedroeg 143 te weten 128 tusschen jonkmans en jongedochters1 tusschen jonkman en weduwe, 5 tusschen weduwnaars en jonge dochters, 8 tusschen weduwnaars en weduwen en 1 tus schen geseheiden man en jongedochter. 1 huwelijk tusschen jonkman en jonged. in het bui tenland voltrokken, werd hier ingeschreven. 3 Echtscheidingen werden ingeschreven. Ingekomen zijn 786 mannen en 744 vrouwen en vertrokken 768 mannen en 704 vrouwen. De bevolking, die op 31 December 1898 8940 mannen en 9216 vrouwen, totaal 18156 personen bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1028 mannen en 979 vrouwen, ter wijl zij verminderde door overlijden en ver trek uit de gemeente met 940 mannen en 849 vrouwen, zoodat zij op 31 December 1899 bestond uit 9028 man nen en 9346 vrouffcn totaal 18374 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking uit het Rijks opvoedingsgesticht, bestaande uit 246en die uit de Cadettenschoolbestaande uit 181 personen. De geboorte bedroeg 1 op 38; er s t i e r v e n 1 op 59; de geboorte bedroeg 2.61, de sterfte 1.70 percent van de bevolking. Er werden 1 huweljjk voltrokken in de le kl. f 30 9 huwelijken 2e 20 Lr' 3e 10 «ïffl IAIIUH. De Commissie, die zich onlangs hier ter stede heeft gevormd, met het doel om te komen tot de oprichting van een gemeentelijk gymnasium en bereids een daartoe strekkend verzoekschrift bij den Gemeenteraad heeft in gediend, waarvan een afdruk voorkomt in hot nummer van de >A!km. Courant" dd. 24 Dec. 1899, had op Woensdag 3 Jan. des avonds 8 uur, eene openbare ver gadering belegd in het lokaal Harmonie, ten einde het publiek uitvoerig kennis te doen nemen van de argu menten der commissie en het in de gelegenheid te stellen andere argumenten daarnaast of tegenover te stellen. Slechts een beperkt aantal ingezetenen had aan de uit- noodiging gevolg gegeven. De vergadering werd geopend door den heer mr. H. J. H. Modderman, waarna de heer mr. F. H. G. van der Hoeven, voorzitter der commissie, het woord ver kreeg om het onderwerp in te leiden. In de eerste plaats meende spr. te moeten toelichten het beginsel, de grondslagen, waarvan de commissie is uitgegaan en er op te moeten wijzen, dat Alkmaar is een bloeiende plaats, doch geen stad waarvan gezegd kan worden, dat zij behoort tot de groote handels- of indus trieplaatsen, al moet erkend worden, dat men er han delskantoren en industrieele etablissementen vindt, die een goeden naam hebben, en die men zal het dank baar moeten erkennen niet weinig bijdragen lot de I algemeene welvaart. Dat Alkmaar geen groote stapelplaats is, heeft betrekkelijk zijn goede zijde, daar men tenge volge daarvan er niet vindt de schrille tegenstelling tnsschen rijkdom en armoede, als men die elders aan- I trelt. Er is armoede; maar die vindt men overal als maatschappelijk verschijnsel. Die armoede kan men onderscheiden in drie soorten: erfelijke, vrijwillige en armoede door rampen en ongelukken. Over de beide eerste wilde inleider niet spreken, doch wat de laatste aangaat merkte hij op, dat, in dit opzicht, Alkmaar tot de gelukkige uitzonderingen behoort, gegeven het feit, dat »Liefdadigheid naar Vermogen" met een som van f 1500 deze armoede voldoende weet te bestrijden. Die toestand heeft Alkmaar te danken aan drie factoren, le zijn marktwezen, 2e zijn handel en nijverheid, 3e zjjn inrichtingen en instellingen. Het marktwezen nu heeft zijn hoogste punt bereikthandel en nijverheid zijn trots Alkmaars ligging niet van groote beteekenis en welke kunst middelen men ook zou willen aanwenden, alle pogingen zouden ijdel zijn men moet het wat dit aangaat aan de omstandigheden overlaten. Ten opzichte der instel lingen is dit geheel andershier staat men op vasten bodem die instellingen kunnen uitgebreid worden zoover men wil. Is een plaats daarmede gezegend dan brengen die inrichtingen zeer veel bij tot den bloei en welvaart. Herinnerende aan de instellingen enz. die Alkmaar in de laatste jaren heeft gehad en thans nog bezitwijst spreker er op, dat na de verplaatsing van het garnizoen in 1858 er niets overbleef dan het jurisdistie-gebied en de rechtbank. In 1864 kreeg men het Rijksopvoe dingsgesticht waarop volgde in '65 de opening van de spoorlijn naar den Helder en in 1867 die naar Uitgeest. In datzelfde jaar den 7 Oct., werd de Rijks Hoogere Burgerschool met 3jarigen cursus geopend die den 1 Sept. 1870 in een met vijfjarigen cursus werd veranderd. In 1877 werd met 39 tegen 34 stemmen door de Tweede Kamer beslistdat de rechtbank behouden bleef. 30 Sept. 1893 had de opening der Cadettenschool plaats, in 1894 kreeg men de Ambachtsschool en een paar jaren later de Huishoud- en Industrieschool. Verder werd 1 Oct. 1898 de spoorlijn naar Hoorn geopend en ban men waar schijnlijk spoedig de verbinding met Bergen en Egmond verwachten. Het is niet noodig te zeggen dat al die goede gaven groote voordeelen zijn voor de gemeente. Dat dat alles de stad geld heeft gekost is natuurlijk veel geld zelfs.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2