Honderd en tweede jaargang, 1900. ZONDAG Buitenland. 7 JANUARI. Nederland. NO. 3. Merste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door hot geheele rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel ff 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francojj aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BEIjGIE. De eerste vergadering van het comité om een verzoekschrift-beweging op het getouw te zetten en aan president Mc Kinley een adres te zenden, waarin hij wordt uitgenoodigd zijn bemiddeling aan de beide oorlog voerenden in Afrika aan te bieden, is den 4 te Brussel gehouden onder voorzitterschap van den minister van staat Le Jenne. Het publiek wordt uitgenoodigd be wijzen van instemming te zenden aan het secretariaat van den Vredebond te Brussel. In de koffiehuizen te Brnssel en in de provincie zullen lijsten worden neergelegd. DUITSCHEAWD. De verbittering over Engeland's op treden tegenover Duitsche schepen, wordt in de groote bla den steeds krachtiger geuit, nadat ook de Rijkspoststoom- boot »General" te Aden is aangehouden en ter doorzoe- king van de lading door Engelsche soldaten bezet, en zal er zeker niet beter op worden als de vrees gegrond blijkt dat eveneens het stoomschip «Herzog'' (behoorende tot dezelfde stoomvaartlijn als de »Bundesratb" door deEugel- schen is aangehouden. Het «Berliner Tageblatt" zegt o.a. »Het is in één woord ongehoord en moet wel spoedig een einde maken aan het geduld van het Duitsche volk. Wil Engeland met geweld het Duitsche rijk in de armen der Russisch-Fransche coalitie drijven, die slechts wacht op Dnitschlands toetreden De «Voss. Ztg.'' verwacht dan ook, dat de Regeering thans opnieuw en nog krachtiger bij de Engelsche regee ring zal protesteeren tegen de schending van de inter nationale zee wet ten. EAGEIjAIIID. De overwinning van kolonel Pilcher en zijn zegevierend binnenrukken van Douglas schijnt slechts een fourageertocht geweest te zijn, en daar hij om militaire redenen Douglas niet bezet kon houden heeft hjj alle loyale inwoners meegenomen, toen hij de plaats ontruimde. De bezetting van Dordrecht is ook niet bestendig geweest, kapitein Montmorency heeft zich teruggetrokken en zich nn gevestigd te Birdssiding aan fle Indwesspoorlijn. Uit Ladysmith wordt van 27 Dec. aan de «Standard" geseind dat op den achttiende door vier granaten een officier en dertien man gedood en dertien officieren en elf man gewond werden. Het schieten is in de laatste dagen beter en veel levendiger. De correspondent van de «Times" seint hetzelfde en 70egt er bij, dat de koortsen toenemen en dat het de groot ste moeite kost medische hulp te krijgen. De posities van Methuen, French, Gatacre en Bnller zijn niet veranderd. Verder is er weinig Dieuws van het oorlogsterrein. De «Standard" ontving een telegram uit Kaapstad van 3 dezer meldende: Ik verneem uit den Vrijstaat, dat president Steyn een proclamatie heeft uitgevaardigd, dat iedere blanke wonende in de Republiek, onafhankelijk van zijn nationaliteit, zal beschouwd worden als in het volle bezit der burgerrechten zijnde en dns verplicht om de wapenen op te vatten voor de verdediging er van. De «Natal Times" ontving uit Nondwini een telegram meldende, dat de inboorlingen wenschen zich tegen de Boeren te verzetten, bij het vernemen van het bericht dat de Boeren zich tot den aanval gereed maken. Twee honderd Zoeloes begaven zich naar den Magis traat en boden hunne diensten aan. De inboorlingen lijden honger 400 hunner plunderden een magazijn en stalen 120 zakken meel. FRAl1VH.K1.IK. Het Hooggerechtshof veroordeelde Gnórin tot tien jaren opsluitiug binnen een versterkte piaats, Lur en Saluces bij verstek tot tien jaar verban ningBuffet en Déroulède eveneens tot tien jaar verban ning. De twee jaren gevangenisstraf, waartoe Déroulède reeds veroordeeld is, zijn in deze straf begrepen. Het gerucht gaat, dat Buffet naar België zou gaan, Déroulède naar St. Sebastiaan en dat Guérin zijn straf zal ondergaan in een vesting op het vasteland. ZVID-AFR1KA. De laatste berichten uit het hoofd- laager om Ladysmith zijn De beide Britsche marinekanonnen in het kamp bij Chieveley zetten het vuren op groote afstanden dag en nacht, voort zonder sncces. Lnkas Meijer neemt weder het bevel over een divisie om Ladysmith op zich. Generaal Joubert ontkent, dat hij bij generaal White geprotesteerd zon hebben tegen het gebruik van lyddiet; hij verklaart dat de Boeren tot dusver geen enkel man hebben verloren ten gevolge van het gebruik van lyddiet. In den nacht van 31 December deed het garnizoen van Ladysmith aan alle zijden verkenningsuitvallen en wisselde schoten met de Boerenposten. Te middernacht vielen twee granaten neer, waardoor een Boer werd gedood. Te Pretoria is bericht ontvangen uit het hoofdkwartier der Boeren dat zes ruiters die uit Ladysmith vluchtten konden ontsnappen. De Boeren meenden, dat onder dezen kolonel Rhodes of Jameson of beiden zich bevonden. Te Lorenco Marquez zijn vluchtelingen uit Swaziland aangekomen, die mededeelden, dat de Koningin van Swa ziland dood was. Dit overlijden, zoo kort volgende op dat Telefoonnummer3. van Koning Bunus, wekte kwade vermoedens. Een broeder van Bunus, Necoco geheeten, had zich nu als Opperhoofd opgeworpen, den oud-Minister-President Secuba Unban- dines weer in dienst gesteld, en voert nu met dezen een waar schrikbewind, moordend en geheele kraals uitroeiend Een vork Ingeslikt. In Frankrijk is een persoon overleden, die 25 jaren geleden eene tijdeljjke «beroemdheid" was geworden. Hij was bediende in een groot Parijsch modemagazijn en was onder zijn kameraden bekend wegens de gemakkelijkheid waarmede hij vrij lange voorwerpen o. a. een schaar zijn mond kon verbergen. Een wilde hij dat kunstje vertoonen met een vork, maar verslikte zicb en de vork schoot door zijn keelgat in zijn maag. Daar bleef zij g zitten zonder veel hinder te doen ten slotte werd het echter anders en toen werd hjj van dit lastige voor werp door een welgelukte operatie verlost. Indertijd is over dit geval in alle bladen geschreven, en thans wordt het weder opgerakeld nu de man is overleden. De vrouw van „Slim Plet.'' De vrouw van den Transvaalschen opperbevelhebber, Tante Joubert", zooals zij vol liefde genoemd wordt op elke Boerenhoeve, is even vertrouwd met den oorlog en zijn verschrikkingen als haar man want zij heeft er altijd op gestaan hem te vergezellen, hetzij bij een gevecht tegen de inboorlingen of in een der veldtochten tegen Engeland. Hoewel zij even goed een geweer kan hanteeren en er even zeker mee treffen kan als elke Boer, is haar plaats op het slagveld die van echtgenoote en verpleegster, Haar voornaamste bezigheid is haar man te verzorgen zijn tent. ordelijk en zindelijk te honden, zijn maaltijden te bereiden en het hem over het algemeen zoo gemak kelijk mogelijk te makenalsof hij in zijn eigen huis wa«; en de Boeren-soldaten zijn er al geheel aao gewend geraakt de vrouw van hun generaal aardappelen te zien schillen of een eenvoudig maal te zien bereiden voor zijn tent. Al deu tijd die haar overblijft van die vrouwelijke bezigheden, besteedt zij aan het verzorgen en opvroolijken der gewonden en menig steifbed is vertroost en ver- zacht door haar moederlijke zorgen. Tante Joubert was aan de zijde van haar man ge- du'ende den vorigen oorlog met Engeland, en men zegt, dat de Engelschen hun nederlaag bij Majuba aan haren raad te danken hebben. Onnoodig te zeggendat üet leven dezer dappere vrouw menigmaal gevaar heeft ge- loopen maar geen gedachte aan persoonlijke veiligheid kan haar thuis honden, als «Piet" ten oorlog is getrokken. De oorlog ln Zuid Afrika heeft al heel wat aardigheden doen ontstaan. De vol gende is ook niet kwaad Victoria zond chocola Oom Paul is in zijn nopjes En zegt: «Hul klink en drink nog nie Want ons heeft alle «kopjes." IJS. Een eigenaardige liefhebberij is het voor de Friezen om op één dag per schaats «de elf steden" der provincie te bezoeken. In den strengen winter van 1890—1891 gebeurde het zelfs, dat, dag op dag, 60 70 personen waaronder ook vrouwen, met dat doel uittrokken. Voor zoo ver bekend is, hebben gedurende dezen winter slechts twee personen dien tocht gemaakt. Het zijn Yme Wiersma en Reinder Bakker, twee jongelieden uit het dorpje Dedgum nabjj Bolsward, die op Zat rdag 23 December j. 1. des morgens halfzes vertrokken, om over Harliugen, Franeker, Leeuwarden, Dokkum, terug naar Leeuwarden, Sneek, IJlst, Sloten Stavoren, Hindeloopen, Worknm, Bol ward te rijden naar de plaats van afrit waar zij 's avonds halfacht aankwamen. Een overtreding van de koningin. De Haagsche co respondent van de N. Gr. Ct., mel ding makende van de liefhebberij van de Koningin voor den ijssport, schrijft o. m.: E moet op een van haar tochtjes het volgende incident zijn voorgekomen. Het gezelschap der Koningin ging n.l. over de spoorbaan, van de eene naar de andere baan de wachter, die in de buurt op post stond, ging vrijmoedig op de dames en heeren toe en merkte op, dat het streng verboden was over den spoorweg te loopen. «Maar 't is de Koningin", merkte een der heeren op. «Dat weetik", antwoordde de eenvoudige man met den hoed in de band, «en ik vraag eerbiedig excuus, maar recht is recht en mijn instructies maken voor niemand een uitzondering. Men stoorde zich niet aan het verbod en reed verder Maar de baanwachter maakte, zonder de minste compli menten, rapport van het gebeurde, aan zijn chefs over latende verder te handelen. Natuurlijk is er niets meer aan gedaan. Doch de flinke ketel, die zijn plicht zoo juist opvatte, mocht er wel een plu mpje voor hebben en een erkenning van zijn trouwe diensten ook van de Koningin. Wie weet! Kegelen. De kegelvereeniging «Koekoek' te Amsterdam zal ter gelegenheid van haar 12'/ï jarig bestaan een grooten nationalen kegelwedstrijd houden van 15 tot en met 22 April 1900. Texel. In de jongste vergadering der afdeeling «Texel" van de Holl. maatsch. van landbouw werd door den voorzitter medegedeeld, dat de lezing, te houden door den heer De Kanter te Haarlem over «De brand verzekering der Holl. maatsch. van Landb. tot later werd verdaagd. Door het ministerie van binnenlandsche zaken was ten behoeve van den landbouw-wintercursus een subsidie toe gezegd van f 229, waarvan f 159 aan 159 lesuren, f 6 aan administratie, f 40 aan leermiddelen en f 24 aan verplaatsingskosten van den leeraar zouden besteed wor den bovendien was van het hoofdbestuur eene toezegging verkregen tot een bedrag van f 25. Vanwege de provinciale commissie voor de veefokkerij Noordholland was eene bijdrage toegezegd van f 75 voor den afdeelingsstier, waardoor in het afgeloopen jaar 77 koeien gedekt waren, terwijl bij den hengst «Martin" 130 merriën wa'en toegelaten. Op bevel van de Rechtbank te Rotterdam is ge vangen genomen de margarinehandelaar 0. v. d. S., al daar, in wiens pakhuis, deD 26 October vijf vaten mar garine in beslag waren genomen welke deel uitmaakten van eene partij, welke hij aan een der groote stoomvaart lijnen voor natuurboter verkocht had. Een vervolging, wegens vervnl&cning van voedingsmiddelen, is reeds tegen hem ingesteld, terwijl hem thans ook valschheid in ge schrifte wordt ten laste gelegd. Wegens een dergelijk feit is een kantoorbediende van denzelfden fabrikant, zekere W., reeds drie maanden in voorloopige hechtenis. Een jong kantoorbediende, die v. d. S. valschelijk een document had laten onderteekenen, is buiten vervolging gesteld. Tegen v. d. S. is de instructie reeds geopend. Een droevig ongeluk is den 1 te Axel voorge vallen. De landbouwer Van Alten was met zijne familie naar Sluiskil gereden om Nieuwjaar te gaan wenschen. Tegen een uur of zes het was al vrij donker geraakte het paard te water. De landbouwer wist zich te redden doch zijne vrouw, zijne twee kinderen en ziju schoon zuster, die achterin zaten, werden eenigen tijd daarna le venloos opgehaald. De kinderen tellen 4 en 5 jaar. De voerman, een zwager van Van Alten, werd ook gered, doch is in zulk een beklagenswaardigen toestand, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De Hogerhuls-zaak. Het landelijk comité tot invrijheidstelling van de drie gebroeders Hogerhuis zal op Zondag 21 Januari eene algemeene bijeenkomst te Amsterdam houden, wan neer de aanvraag om herziening van het vonnis niet door den Hoogen Raad der Nederlanden wordt inge willigd. Wordt de herziening van het vonnis toegestaan, dan zal de bijeenkomst niet worden gehouden. Een oud gebruik ln eere gehouden Dezer dagen zou te Knijpe eene publieke verkooping van bosschen en boomen gehouden worden. Tal van hout bazen uit de omgeving waren aanwezig. De notaris las de verkoopcondities, waarna de ondste der houtbazen jpstond en den notaris vroeg «of naar oud gebruik de verkoopers niet trakteerden op koffie en koek". De notaris antwoordde dat die traktatie niet zou geschieden. De oudste houtbaas verliet daarop de herberg en de andere houtbazen volg den. Zij gingen naar een andere herberg en bleven daar afwaci ten den loop der dingen. De oproeper kwam na een uur meedeelendat koffie en koek verstrekt zou worden. Maar de houtbazen hadden ieder een dubbeltje in de herberg verteerd en men eischte ook dit terug. De notaris stemde dit ook toe en toen gingen de houtbazen naar het verkooplokaal terug, waar al spoedig de koifie met koek op tafel verscheen. Het oude gebruik was dus gehandhaafd. Te Tiel is thans een groote sterfte onder do kinderen hoofdzakelijk van 1- tot 6-jarigen leeftijd. Dinsdag werden er niet minder dan elf begraven. De ziekte begint met roodvonk, kinkhoest of keelontsteking en veroorzaakt den dood, vooral door longverlamming. In enkele gezinnen liggen 3 a 4 kinderen op sterven. Venhulzen. Er heeft zich alhier een comité gevormd om te bevorderen den aanleg van een locaai- spoorweg van bier over Schellink hout naar Hoorn. Van gioot belang zou die aanleg ziju voor het, Oostelijk deel van West-Friesland. Te Nlaastrlcht is in den nacht van den 3 een hnis, bewoond door twee gezinnen ingestort. De bewo ners, door een aanhoudend gekiauK mt hun slaap gewekt, konden zich nog bijtijds redden. De oorzaak van het on geval wordt toegeschreven aan het te diep uitgraven der fundamenten van een aangrenzend perceel. Het Purmerender Veefonds de onderlinge vereeniging tot verzekering van de op de Parmerender markt verkochte en voor de slachtbank bestemde runderen heeft de gewone jaarvergadering gehouden te Puimerend, in het Hotel «de Doelen Tegenwoordig waren 110 leden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in 1899 (tot 19 December) 14195 runderen werden verzekerd, waarvan zijn afgekeurd 143 geheel en 62 gedeeltelijk. Het getal leden bedraagt thans 1300 uit alle deelen van Noord-Holland. De Commissie, belast met het onderzoek der rekening over 1899 (tot 19 Dec.), bestaande nit de heeren S. de

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1